Voor handhaving Rijkseenheid Prinses Juliana maakt het goed Maar het door! schieten gaat toch ZATERDAG 22 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 .■117LJ kunnen thans onze verantwoordelijkheid jegens het volk van Indië niet ver- geten en toelaten, dat Indonesië los komt te staan van Nederland. Dat zou een ramp beteekenen zoowel voor het volk van Indonesië als voor ons volk. Indië is nog niet rijp voor onafhankelijkheid en zou in handen Vallen van buitenlanders, die niet eeuwenlang met het Indonesische volk verknocht zijn geweest, zooals wij, en die Indië dus niet kennen en het niet liefhébben Zoo als het tot nu toe ging, is Indië bezig ons te ontvallen. Er heerscht terreur en hongersnood. Wij moeten terugkeeren op den tot nu toe gevolgden weg en met behulp van ons leger eerst orde en rust herstellen en dan gaan praten over verwezenlijking van nationalistische aspiraties". Dat was iri 't kort de samenvatting van hetgeen gister avond de beide sprekers in de Stadsgehoor zaal, de heeren Ch. Welter en mr. P. M. Jansen voor het Comité Handhaving Rijkseenheid betoogden in hun redevoeringen. Regeeringsbeleid tot nu toe leidt tot verlies van Indië EEN MAN UIT DE KAMPEN. De eerste spreker was mr. Janssen, uit Hilversum,, die 20 jaar in Indië heeft ge werkt. tijdens de bezetting in verschillen de Japansche kampen heeft vertoefd en thans ongeveer een jaar geledén is gerepa trieerd. Zijn eerste teleurstelling was, zoo zeide hij, dat hij niet direct na de capitu latie van Japan had mogen meehelpen aan de wederopbouw van Indië. Men kreeg n.l. het consigne, zooals men weet, om in de kampen te blijven en werkeloos toe te zien. hoe de chaos ontstond en de Repoe- bliek zich vestigde. Zijn tweede teleurstelling was te erva ren, dat men hier in Holland meende, het beter te weten dan zij, die jaren lang in Inc'ië hadden geleefd en gewerkt. Vóór den oorlog was Indië een gelukkig en tevreden land en niemand dacht er aan, de Neder landers te willen verdrijven, zelfs de na tionalisten niet. De ommekeer is gekomen door de geraffineerde Japansche propagan da en door de opneming der Javaansche jeugd in de Japansche gelederen. Eenige dagen vóór de capitulatie heb ben de Japanners een meesterstuk uitge haald, zij richtten de Republiek op. Het was voor ons een klein kunstje geweest om zóó uit de kampen tezamen met de goed willende bevolking het Ned. gezag te hand haven tot onze troepen zouden zijn aange komen. In de eerste maanden na de capi tulatie was het volkomen rustig. Toen bleek, dat er geen gezag was en groepen jongelui begonnen in de steden herrie te schoppen, zonder dat er iets tegen gedaan werd. Zoo ontstond een geweldige chabs en daaruit ontstond als" een lawine het verzet. Tot twee maanden na de capitulatie was het absoluut mogelijk geweest om het Ned- gezag te herstellen zonder een druppel bloed te vergieren. Men deed het niet, men liet de Republiek zich consolideeren en men ging toen praten. Zelfs liet men toe, dat niet wij, doch de Engelschen voor ons on derhandelden. Van Mook en Logeman, bei- oen lid van "de voormalige „Stuw-groep", kregen nu het heft in handen om hun ideeën door te zetten. Zij hebben Indië in een chaos gebracht. Wanneer Ned.-Indië zelfs'andig wordt onder leiding van figu ren als Soekarno en Hatta. dan beteekent dit voor Indië pen ramp. Zij kunnen Indië niet regeeren. Maar ook voor ons eigen land beteekent het verlies van Indië een gewel dige ramp. Desondanks is ons volk verdeeld. Een deel van ons volk laat zich voorlichten door menschen. die nooit of zeer kort in Indië geweest zijn. Men moet jaren in Indië.ge- wees' ziin om iets van het land te begrij pen. Wilt u ons niet gelooven, leest dan de brieven van uw jongens in Indië. Over Linggadjati zegt spr., dat deze overeen komst ii>ridisch een prul is; er deugt niets an. Wij moeten ons draaien in allerlei bocht°n om Linggadjati aannemelijk te ma ken- W'i teekenen deze overeenkomst niet, omdat een eind maakt aan de eenheid van ons Ruk. De laatste G.-G., jhr. v. Starkenborg Stachoiiwer. heeft het juiste woord gespro ken: Niet onderhandelen voordat de orde en de rust hersteld zijn. In Indië dreigt een catastronhe en dat heeft onze re»eering grootendeels oo haar geweten. Eindelijk na l'A iaar schijnt onze regeering een wat krachtiger houdmg te gaan aannemen. Zal zij nu een verstandi^en weg inslaan? Zoo ja. laten v/ii dan als één man achter de re- geerine gaan s'aan. De schuldvraag voor de ver'oren 11a jaar komt dan later wel. Wii hebben ons aangesloten bij de Angel saksische politiek en de Britten zjin bezirt met iiitverkoonm.. M00r dat hoeden wij niet te Joen Ned. Ind'ë *is g°en Bvitsch- tndië Wij hebben ulichten in Indië en mo gen dat mooie land niet in dén s'eek laten. CHAOS. HONGER, MOORD EN CORRUPTIE. Na de pauze kwam oud-minister Ch. Weiter aan het woord, die het Indië van thans een land van chaos, honger, corrup tie. moord cn revolutie noemde. Onze sol- da'en zullen het u bevestigen. Dat mag zóó niet doorgaan en onze apathie daar tegenover is onnatuurlijk, is on-Neder- lands^h. Geheele dessa's zijn uitgestorven van den honger en de re^eering blüft on bewogen. Vanaf de bevrijding is het eezag in handen van oersonen gewe°st, die be- paaMe ideo'ogieën hebben willen verwe zenlijken. Men moet hervormingen echter altiid b^seeren oo realiteiten, anders ko men ze in de lucht te hangen. Bij tendentieuze voorlichting kan men ons volk langen tijd misleiden, maar eens komt daar een eind aan. Onze soldaten zien dag aan dag hoe het er naar toe gaat. Zij schrij ven naar huis wat de Regeeringsvoorlich- tingsdirnst had moeten doen, dat het Ned. leger de waarborg is voor vrede en recht. Achtste leerjaar en de leerverp'icht:ng Naar het A.N.P. verneemt, zijn bij het ministerie van onderwijs in voorbereiding maatregelen, om te komen tot betere na leving van de leerverplichting. Het schoolverznim heeft hier en daar verontrustende vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door strengere strafbepalingen een einde te maken. Tevens ligt bet in het voornemen te be vorderen, dat Let achtste leerjaar, dat thans slecht geoutilleerd is, mede in verband met het tekort aan onderwijzers, voor eenige jaren facultatief te stellen. Ik vrees, dat vele inlanders ons begin nen te verachten, omdat wij hen in den steek laten. Het Bestand wordt niet in acht genomen. Er wordt een overeenkomst ge sloten, maar om die te kunnen begrijpen, moet men allerlei toelichtingen kennen. Niemand begrijpt er meer iets van. De regeering voelt nu ook, dat zij een Pyr- rhus-overwinning heef; behaald met de aan vaarding van Linggadjati. Wij lezen thans, dat allerlei Engelsche en Amerikaansche fir ma's bezig zijn relaties te scheppen in In donesië. Als wij met ons Linggadjati op de internationale geldmarkt komen, dan wor den wij eenvoudig weggelachen. Indien onze economische belangen in Indië teloor gaan, dan zijn wij ons crediet kwijt. En binnen drie jaar heben wij dan het com munisme hier, om fat het communisme de godsdienst is van de economisch wanhopi- gen. Er is een heele reeks van calamiteuze fou.en gemaakt..,Spr. wil goede trouw aan nemen, maar nu moeten de oogen open gaan. De feiten wijzen het uit, dat het ge voerde beleid fout is geweest. Andere lan den volgen een andere politiek. Dat moe ten zij weten. Maar onze Nederlandsche politiek moet zijn, dat wij onze verantwoor delijkheid voelen voor het Indische volk, waarmede wij eeuwen hebben samenge- leèfd. In Indië wonen meer dan 70 millioen menschen, het is één van de grootste pro ductiecentra ter wereld, dat mogen wij niet "loslaten. Wij hebben deze millioenerf altijd beschermd tegen anderen en tegen zichzelf, tegen uitbuiting en tegen den honger Wie gelooft, dat de kleine laag intellectueele In donesiërs in staat is, dat subtiele' apparaat van ons met succes over te nuemen? De Indonesiërs zijn nu eenmaal nog niet rijp voor de zelfstandigheid. Ons grootste werk, dat wij in Indië gedaan hebben, is het creëeren van een rechtsstaat. Zonder die rechtsstaat blijft het volk onder de mach: van Oostersch despotisme. Hoe kunnen wij, 'gedachtig onze verantwoordelijkheid, de handhaving van die rechtsstaat overlaten aan mannen als Soekarno c.s. Het Indische probleem is het grootste pro bleem, waarvoor ons volk in dé heele ge schiedenis van zijn bestaan is gesteld. Of de Repoebliek Linggadjati aanvaardt of niet, in beide gevallen volgt er een chaos. Uit die chaos moeten wij met ons leger het volk redden. Wij zullen orde en rust moeten herstel len, wan' als wij het niet doen, zullen an deren het moeten doen. Het is geen vraagstuk van een paar par tijen, het is een nationaal vraagstuk. Wij willen Holland houden en wij willen het koninkrijk houden. De bijeenkomst, die ondanks het slechte weer, goed bezocht was, werd besloten mei het zingen van hot eerste couplet van het Wilhelmus. Prins Bernhard voor de radio De gezondheidstoestand van H. K. H prinses Juliana is in alle opzichten be vredigend, en ook de jonggeborene maakt het uitstekend, aldus deelde dr. De Groot ons heden mede. Inmiddels verzoeken prinses Juliana en- prins Bernhard ons te willen berichten, dat de beantwoording van de vele offi- ciegle en particuliere gelukwenschen uiter aard eenigen tijd vordert. Een schrifte lijke beantwoording zal veelal niet moge lijk zijn. Het ligt in de bedoeling van prins Bernhard, om hierover, mede na mens prinses Juliana, binnenkort 'n per soonlijk woord door de radio te spreken. Dr. REESER BIJZONDER HOOGLEERAAR TE UTRECHT. Het curatorium voor den bijzonderen leerstoel, vanwege de maatschappij tot bevordering der toonkunst gevestigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft be noemd tot bijzonder hoogleeraar Dr. E. Reeser, musicoloog. Dr. Reeser studeerde aan de Utrecht- sche Rijksuniversiteit bij prof. dr. W. Vo gelsang en wijlen prof. dr. R. Ligtenberg O.F.M. kunstgeschiedenis en sedert 1930 bovendien muziekgeschiedenis bij prof. dr. A. Smijers, bij wien hij in 1939 pro moveerde over de klaviersonate met vioolbe^eleiding. In September 1930 werd dr. Reeser hoofdleeraar in de muziekgeschiedenis aan het conservatorium van muziek te Rotter dam. Dr Reeser publiceerde onder meer: de muzikale handschriften van Alphons Diepenbrock. GELDIGE EN ONGELDIGE TEXTIEL PUNTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. de speciale textielpunten, met grijzen onder grond waarop in blauwe letters ie woorden „Textiel een punt" of in roode letters „Tex tiel tien punten" voorkomen, niet meer geldig zijn. Van 1 Maart a.s. af zijn uitslui tend nog geldig de volgende soorien tex tielpunten: 1) van de textiel/lederkaart VA 510: bonnen 1 t/m 25; 2) van de textiel- kaartenVA t/m VE 605; bonnen 101 t/m 140 (waarde 1 punt) en bonnen B C, D, E, F, (waarde 5 punten) 3) van de baby- textielkaart VF 605: bonnen 101 t/m 200; 4) de speciale punten met opdruk „B 82" en „een punt" op een grijs-oranjn onder grond; 5) de speciale punten met opdruk ,,B 82" en „tien punten" op een gry's-groe- nen ondergrond. Mijnwerkers- r vacantieslag! De Kolenslag der mijnwerkers op Zondag 2 Februari zal nog jaren bekend blijven. Tussch.'.n haak jes: het kon eiken Zondag wel Ko lenslag wezen, zóó lang blijft Ko ning Winter regeeren! Om de mijnwerkers daarvoor eenige vergoeding ,te schenken had .het Centraal Werkcomité Vacantie 1947, voortgekomen uit Volksher stel, gedacht den mijnwerkers eenige dagen vacantie aan te bie den in den a.s. zomer. De Mijn werkersbonden hebben 1 it aanbod aanvaard. Het plaatselijk Comité Leiaen wil dit initiatief steunen door £00 mijn werkers naar Leiden te halen Daar voor is logles-gelegenheid noodig (slechts voor één nacht) en geld om den menschen een uitstapje en een n»altijd aan te bieden. Met vertrouwen doet net Comité een beroep op de goede gezindheid der burgerij om de behulpzame hand te bieden. Aanbiedingen voor logies en gel delijke bijdargen kunnen gericht worden aan: W. J. M. Simonis, Haarlemmerstraat 138. ONZE B B - UW BIB Iemand loopt van het lap naar de bip. Waar is de bip? aangezien de plaats van hei lap ons in deze bizondere omstandighe den onverschillig laat. Waar is de bip? Men zoii, nieuwsgierig, kunnen vragen: waar is ónze bip? In een stad als Leiden zijn er zooveel bi bliotheken, -n ofschoon er slecnU één in de studentikooze wandeling „de Bip wordt genoemd, is er geen reden aan de andere boeken-schuren deze afkorting te onthou den. Nu zijn er, behalve eenige wetenschap pelijke en half-wetenschappelijke boeke rijen, hier ter stede een menigte amuse- ments-bibliotheken, waar boeken worsen uitgeleend aan Jan en alleman, te hooi en te gras, rijp en green. Boeken zijn vreemde dingen papieren menschen-zielen. Het gezegde: Zeg mij 'iet wie dat gij verkeert En 'k heb uw waren aard geleerd, is precies van toepassing op onzen omgang met de papieren zielen, die boeken heeten. Er zijn goede en er zijn slechte meiischen; er zijn goede en er zijn slechte boeken. Dit klinkt onnoozel, maar massa's beste. brave, uitstekende ouders en oppassende jongelui van beiderlei .unne hebben die onnoozel- heid nog steeds niet dóór. Zij lezen maar; hooi en gras, rijp en groen. Zij verdwijnen op een rustigen Zondagmiddag, bij een kop je thee, in de geheimen van een spannend boek, zonder zich te voren vergewist te heb ben in wat voor gezelschap zij komen te verkeeren. Dat is, om het nu maar in ge woon Hollandsch te zeggen: ongeioofelijk stom. De invloed van een slecht boek is even invretend als de omgang m^t een be dorven vriend of vriendin. En wie is daar nu verlangend naar? Alleen de „buiten man" uit het gemengde nieuws, vóór hij beroofd is. Er zijn reeksen boeken, waarvan meri bijna van te voren kan zeggen, dat ze on gevaarlijk zijn, zooals de dete«tive-romans van Engelsche herkomst, de wild-west en Lord Lister-lectuur. Maar in de andere ro mans en z.g. populair-wetenschappelijke werken, kan niemand, die zichzelf kent, gaan grasduinen zonder voorlichting Deze voorlichting wordt voor niemendal, gratis en kosteloos gegeven in de Kath. Bi bliotheek op Steenschuur no. 17, die met haar 7000 deelen voor geen andere van de gewone amusements-bibliotheken in de stad onderdoet. En dit jaar werden weer voor 2000.nieuwe boeken aangekocht. De goede vrienden staan er als legerscharen in het gelid; de vijanden worden er buiten gehouden. Als er iemand „over de vloer komt, vraagt men zich nauwgezet af: wat is dat voor een man? Deugt hij, of deugt hij niet? La&t men zich dat ook afvragen, als men een boek in huis krijgt, en we zijn er zeker van dat ge een trouw bezoeker zult worden van de Steenschuur-„bip", onze bip. Zeg mij met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen wie gij zijt. Er is een nieuwe kataloog in di maak voor. de Kath. Bibliotheek, die aldaar ter inzage ligt, doch welke men ook in huis kan nemen, om op -.ijn ~emak een keuze te doen. Van deze kataloog, die een omvangrijk werk vertegenwoordigt, kan men zich. nu reeds verzekeren door vóór 1 Maart in te teekenen. De kosten ervan bedragen 1.45 bij inschrijving vóóraf 1.85 daarna). Even een bestelbriefje aan kapelaan M'n- nebo (directeur van de bibliotheek,, pasto rie Lorentzkade en de zaak is gezond. Zoo'n kataloog is niet goedkoop, maar wel bizon der gemakkelijk. SOEKAWATI BIJ DE MINISTERS JONKMAN EN HUYSMANS. Naar het A N.P. verneemt, is de heer Tjokorde Ade Rake Soekawati gisteren ontvangen door den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen mr. J. A. Jonkman (voor de derde maal) en den minister van Economische Zaken, dr. G, W. M. Huys- mans. BARON VAN AARSSEN UIT AUSTRALIË VERTROKKEN. De voormalige Nederlandsche gezant in Australië F. C. Baron van Aarssen-Beye- ren van Voshol, die- thans tot ambassadeur van Nederland in China is benoemd en een week geleden reeds uit Canberra naar Melbourne was vertrokken, heeft thans Melbourne per vliegtuig verlaten. Hij zal zich via Batavia naar China begeven. Nederlandsche en Nederlandsch-Indische autoriteiten deden hem op het vliegveld uitgeleide. Australische autoriteiten waren niet aanwezig. TECHNISCHE KRACHTEN VOOR ONZE INDUSTRIE. De ministers van O. K. en W. en Econo mische Zaken zijn voornemens aan een commissie opdracht te geven te onderzoe ken, welke voorzieningen op het gebied van het technisch onderwijs zullen moeten wor den getroffen om straks onze industrie van de noodige technische krachten te kunnen voorzien. De militaire 1 ordvoerder te Batavia maakt opnieuw melding van een aantal in cidenten. Bij Tjiandoer werd een Neder landsche patrouille beschoten, waarbij één Nederlander werd gedood. Bij Soerabaja, Batavia en Buitenzorg worden schermutse lingen gemeld, waarbij een Nederlander ernstig werd gewond. Bij Padang werden Nederlandsche posten beschoten, waarbij T.R.I.-leden betrokken waren. Eén T.R.I.- soldaat werd gevangen genomen. Hij ver klaarde dat de opdracht „staakt het vuren" bekend was, doch dat zijn strijdorganisatie (Masjoemi) weigerde hieraan gehoor te ge ven. Voorts maakte de Nederlandsche mili taire woordvoerder gistermiddag laat be kend, dat Vrijdag 14 Februari en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Nederland sche posten te M,edan een grooten aanval van de T.R.I. en de Lasjkai Ra'jat te ver duren hebben gehad. Zaterdagochtend ving een groot opgezette aanval aan tegen gen Nederlandsche post in den Zuidelijken sec tor Deze aanval werd afgeslagen met ge voelige verliezen voor de aanvallers. In den middag van 15 Februari werd een groote aanval ingezet tegen de Nederlandsche stel lingen in den Westelijken sector. Dienzelf- Nieuws koude lucht Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland neemt thans iets in beteekenis af, doch het heeft nog een zoodanigen om vang, aat het al'e depressie-activiteit óp den Oceaan ten Zuiden van den 50sten breedtegraad houdt. Welke gevolgen dit nu op ons land heeft, blijkt duidelijk uit het weersver.oop van de afgeloopen 24 uren. De depressie, die van den ingang van het Kanaal naar het Roergebied is getrokken, gaf aanleiding iot uitgebreiden sneeuwval en deed bovendien den wind in onze om geving in kracht toenemen, met a's gevolg een hernieuwd aanzuigen van koude lucht. Het vorstgebied breidt zsch dus in onze omgeving weer verder uit. ZWARE SNEEUWVAL OVERAL. Van Belgrado tot het Westen van Ca nada wordt melding gemaakt van zwaren sneeuwval. Sneeuwstormen hebben op de Britsche eilanden het vliegtuig-, bus- en treinverkeer ernstig gestagneerd, wegen geblokkeerd en dorpen geïsoleerd. In Zwitserland, enkele streken van Duitsch- land en te Parijs is bekend gemaakt, dat zachter weer verwacht kan worden, ter wijl het gevaar voor lawines in de Alpen niet denkbeeldig geacht wordt. Door den zwaarsten sneeuwstorm, die de Amerikaansche Oostkust sinds vele jaren geteisterd heeft, zijn 31 personen gedood. Vrijdag "is het niet mogelijk gebleken het 400-ton metende Nederlandsche' mo torschip „Vrede", dat de vorige week bij Bridlington op de Engelsche kust liep, bij hooge zee vlot te sleepen. „VORST-VERLETREGELING". Vakcentrales vragen extra uitkeering. De Raad van Vakcentrales heeft gisteren een brief gericht aan den minister van So ciale Zaken, waarin werd gevraagd om een extra-week-uitkeering voor de 100.000 ar beiders, die sinds half December 1946 in de -zgn. „vorst-verletregeling" zijn opgenomen. Als gevolg van de langdurige vorstperiode zijn de normale gezinsinkomsten van deze arbeiders gedaald tot 80 pCt van het loon, plus kinderbijslag. Daar de uitkeering ge middeld ƒ24.51 per man per week bedraagt, zijn vele arbeidersgezinnen in nood geko men. DE JONGEREN IN DE K.V.P. EN DE ACTIE WELTER-BAJETTO. In een vergadering van de Jongerenraad, omvattende de afgevaardigden van de Jon- gerenafdeelingen der K.V.P., verdeeld over 18 Kringen, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De Jongerenraad der K.V.P. in vergade ring bijeen spreekt haar afkeuring uit over de wijze van actie voeren van het comité Welter-Bajetto, en drukt haar vertrouwen uit in een vooruitstrevende politiek der Ka tholieke Fractie. EEN ZEGEL ZONDER WAARDE. De Nederlandsche ruimtevaart studio, met haar orgaan The flying Rocket, heeft een vignet uitgegeven, dat den indruk zou kunnen wekken een officieele neder landsche postzegel te zijn. Het is een Nederland-Franklin D. Roo sevelt zegel ter waarde van 2.50 met een bijslag van f 0.50. Vooral in de U.S.A. is hiervoor veel reclame gemaakt. De aandacht wordt er door de P.T.T. op gevestigd, dat hier geen sprake is van een Nederlandsche postzegel en dat, uit philatelistisch oogpunt gezien, de vignet ten geen enkele postale waarde vertegen woordigen. PAUL VAN KEMPEN IN ITALIË. De Nederlandsche dirigent Paul van KemDen, die voor een 12-tal concerten in Italië, o.a. 3 met het beroemde Augusteo- orkest te Rome, was geengageerd, heeft aldaar een groot succes gehad. In Flo rence was, voor het eerst in dit seizoen, het groote teatro Municipale, dat onge veer 4000 plaatsen telt, totaal uitverkocht en meer dan 500 menschen moesten wor den teleurgesteld. Van Kempen zal in de maanden Maart en April nog een groot aantal extra con certen en opera's dirigeeren, o.a. op 16, 19 en 20 Maart Beethoven's Fidelio te Bologna. Het concert te Turijn op 28 Fe bruari a.s. zal worden uitgevonden. Ter gelegenheid van de Maggio Florentino zal Van Kempen daar in Mei, in een cyclus van 5 concerten, alle Beethoven-sympho- den nacht werd opnieuw een aanval gedaan, waarbij infiltreerende benden een treffen met Nederlandsche troepen vermeden, doch waarbij in een kampong eenige Indonesiërs op afgrijselijke wijze werden afgeslacht, ter wijl veertig personen door de aanvallers werden gekidnapt Een groot aantal vrou wen en kinderen week tijdig uit naar Ne- derlandsch gebied. Aan Nederlandsche zij de werd één man gewond. De tegenpartij verloor vijf dooden. oononorwvwonoooononooooonnonnonnnnooooo j OP KORTE GOLF nnooooooooorx* vononooooonooooooooooooooo* BINNENLAND. Bij het oversteken van den weg is te Nijkerk de 65-jarige dame Teunis-v. d. Kamp uit Baarn door een auto overreden en gedood. De 49-jarige S. Ruifort is op den N.-W. Binnensingel te 's Gravenhage te water ge raakt. Een korporaal bracht den dren keling op het droge. Het slachtoffer is ech ter kort daarna ovèrleden. BUITENLAND. In Zuid-Carolina heeft men een neger gelyncht, die zich, verdacht van moord op een taxi-chauffeur, in een gevangenis - te Greenville bevond. De Duitsche politie heeft in de afge loopen 8 dagen bijna 7 000 personen gearres teerd, die op stationsemplacementen te Hamburg kolen stalen. Barbara Hutton, de rijkste vrouw ter wereld, gaat binnen een .fiaand trouwen met prins Igor Trübetskoi. Dit wordt dan het vierde huwelijk van Barbara. Wie volgt? Hitier en Himmler bl'jken reeds in 1943 opdracht te hebben gegeven tot het vervaardigen van cyaankali-capsules, wel ke zij in geval van nood w'lden gebruiken. De capsules- zijn eerst op gevangenen gepro beerd; 60 gevangenen stierven eraan. In Italië is een wet aangenomen, vol gens welke de ex-koningen Victor Emma nuel en Umberto hun bezk. iij Italië noch direct, noch indirect kunnen verkoopen. De Britsche koninklijke familie heeft per trein Kaapstad veriaten voor een tour nee door Zuid-Afrika. FABRIEKSINSTALLATIE ALS HERSTELBETALING. De af deeling herstelbetalingen van het Amerikaansch militair bestuur in Duitsch- land heeft te Frankfort bekend gemaakt, dat 2 dynamietfabrieken in de Amerikaan sche zóne zullen worden ontmanteld en de installaties bij wijze van herstelbetalingen zullen worden verdeeld. België, Denemar ken, Frankrijk, Griekenland Nederland en Tsjecho-Slowakije krijgen de installaties Van de Ebenhaüsen-fabriek bij Ingoistadt De speciale uitrusting der beide fabrifeken zal worden vernietigd. nieën dirigeeren. Dit is een onderschei ding die tot nu toe alleen aan dirigenten van de suoerc'asse, zoom's Tosearini. Wal ter, Furtwan»ler en Mengelberg is te beurt gevallen. DE STICHTING VOOR DEN LANDBOUW OVER DUITSCHLAND. Het hoofdfeestuur van de stichting voor den landbouw heeft een adres gericht tot den minister-president, waarin het u ting geeft aan de wenschen, welke bij den land bouw leven ten aanzien van de economi sche betrekkingen met Duitschland. In dit adres vestigt het Hoofdbestuur van de stichting de aandacht op verschillende de siderata. De stichting is van meening, dat een kunstmatige beoerking van bet ruil verkeer noodlottige gevolgen heeft voor de Nederlandsche welvaart. Dit geldt vooral voor den Nederlar.dschen landbouw, die in hoofdzaak het karakter van een veredelingsbedrijf draagt. Daar Duitschland door aardrijkskundigligging en traditie het natuurlijke afzet-gebied van Nederland is, dient de handel tusscben de ze twee staten weer tot bloei te worden ge bracht. Tegenover den uitvoer van Neder land naar Duitschland dient ook invoer van Duitschland naar ons land te bestaan, met name van kunstmeststoffen, bestrij ding- en ontsmettingsmiddelen, landbouw werktuigen, machines voor landbouw-in- dustriëen e.d. Deze uitzonderlijke positie van Nederland dient in een handelsverdrag verzekerd te worden. De stichting spreekt zich uit tegen de verdeeling van Duitschland in verschillen de zones. Zij wenscht voorts een onbelem merd Nederlandscli handelsverkeer als be scherming tegen de Duitsche protectionis tische geestesgesteldheid. Dit onbelemmerd handelsverkeer dient de agrarische export van Nederland naar Duitschland tc waar borgen, hetgeen vastgelegd moei worden in een bilaterale handelsovereenkomst. EEN „JONGENSSTAD" TE PORTO-RICO Een „Pueblo del Nino",.een"Jongensstad» zooals P. Flanagan destijds te Ohama. Nebraska, stichtte *en die beroemd werd door de in ons land vertoonde ge'pkna- mige film, zal worden opgericht te Porto- Rico, waarook het aantal jonge misdadi gers onrustbarend toeneemt. De stad wordt gesticht door de ..V>r=eniging voor Bescherming en Verdediging van «ie Jeugd" en onde»- het bestuur van de Pa ters S*lezianert geplaatst. Verwacht wordt, dat Mgr. Riccardo Pittini, Aartsbisschop van San Domingo, de eerste steenlegging zal bijwonen Stat;sti?u~n. door h~t Ministerie van Justitie uitgegeven, toonen aan. dat ge-, durende de %zes oorlo®"'^*»,-) de tribunalen gemiddeld oer jaar 200.000 «eva''en van misdadigheid en wan^ed^g te behor,delen hadden r>;f is b°t bno«*«dQ ciifer, dat ooit in de annalen van het ei'*M voorkwam, en is in het bijzonder opmerkelnk, omdat een vijftigtal jaren eenden, de bevolking van Porto-Rico onder de minst rrrd^üme van het westelijk halfrond gerekend werd. „STAAKT HET VUREN"

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2