3)e £cicbohc6ou/tci/nt De Minister van Justitie over de politieke delinquenten Hoelang blijft Duitschland nog bezet? ZATERDAG 22 FEBR. 194/ bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 1031)03 Telefoon: Admin.,Adv. 20826. Redactie: 20015. üir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 pee week. 1 10 p mnd f 3.25 p. kwartaal franco p. post f 4 00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11020 Hoofdredacteur: TH WLLMEK Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N V ..De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per mm Bü contrac* belangrijke korting Herbert Hoover, de vroegere president van de Vereenigde Staten, werd door Z H. de Paus te Rome in audiëntie ontvangen. De H. Vader; Hugh Gibson, voorma!ig diplo maat, die Hoover vergezelt, en HeiL Hoover tijdens 't onderhoud, dat 35 min. duurde. Politiek en levensbeschouwing WIJ is scherp en onverbiddc-njk van toon", de Vastenbrief van de R-sschop- pen aldus constateert „Het Vrije Volk". En het blad schrijft dan verder c.m., da£ de veroordeeling, die de Bisschoppen uit spreken over een materialistische levens beschouwing, niet slaat op de Partij van den Arbeid, omdat deze „niet op een anti godsdienstig materialistisch standpunt staat" en „in de politieke beginselen, welke zij huldigt, geen grondslag voor een le vensbeschouwing, laat staan een materia listische ziet." De Bisschoppen vjroordeelen in Hun Vas tenbrief het Communisme enniet de Partij van den Arbeid. En geen kc.thollek denkt er over, om onder die veroordeeling van het Communisme ookde Partij van den Arbeid te schuiven! Evenmin als iemand onzer uit het feit, dat de Bisschop pen in hun Vastenbrief over de Partij van den Arbeid geen veroordeeling heoben uit gesproken, zou willen concludeeren. dat de Bisschoppen die Partij dus hebben goed gekeurd Waar we echter hier op willen wijzen, is de o.i. zonderlinge verklaring van „Het Vrije Volk", dat de Partij van den Arbeid in haar politieke beginselen geen grondslag voor een levensbe ?houwing ziet. Natuurlijk niet! Dat zien de katholieken in de politieke beginselen van de K.V.P... óók niet! We moeten het duidelijk zeggen. De katholieken aanvaarden in hun le vensbeschouwing een grondslag voor hun politieke „beginselen". Hun politieke „be ginselen" kunnen uiteenloopen, mits deze gebaseerd blijven op hun levensbeschou wing, hun katholieke levensbeschouwing. De Partij van den Arbeid doet dat niet, kan dat niet doen. Dat zij op haar politieke beginselen niet een levensoeschouwing grondt, is logisch, omdat een levensbeschouwing veel dieper moet liggen. Dat doen de katholieken na tuurlijk ook niet, zooals we reeds opmerk ten. Maar de Partij van den Arbeid moet in één politieke partij samenvatten de po litieke „beginselen" van personen, die van uit een geheel verschillende levensbeschou wing hei leven beoordeelen. Daar zijn onder hen menschen die den christelijken gods dienst belijden, en die er onverschillig of zelfs afkeerig tegenover staan Dat behoeft geen beletsel te zijn voor eenheid in streven naar verwezenlijking van bepaalde politieke desiderata, verlan gens. Maar groote politiek van radicale vernieuwing, radicale verbetering en om hoog-voering der maatschappij, kan toch moe Jij k vruchtbaar en doeltreffend wor den gevoerd door een partij, wier aanhan gers van een geheel verschillende levens beschouwing litgaan. Daarom dit aan het adres van „Het Vrije Volk": Dat gij in de politieke „beginselen" var de P. v .d. A. geen grondslag ziet voor een levensbeschouwing dat is natuurlijk. Maar dat de P. v. d. A. ook mist en missen móet een levensbeschouwing als grond slag voor haar politieke „beginselen' moet, naar onze overtuiging, spoedig de eenheid, welke een wezenlijke eigenschap var iedere partij moet zijn, ondermijnen en uit elkaar doen vallen. Over het Vasten OET VASTEN-bestond al in de oud-Chris- telijke Kerk, constateert de Prctestant AEC in De Leidsche Post en hij wil „op roepen tot een herstel van dit georuik in ruimeren kring, overtuigd, dat daarmede een mogelijkheid gegeven wordt tot ver dieping van het geestelijk leven, d.H- in on zen tijd maar al te zeer lijdt aan vervlak king en verslapping en daardoor op .den duur niet bestand zal blijken tegen de stor men, die (men denke aan den Vastenbrief dei Nederlandsche Bisschoppen!) met na me uit het Oosten over onze lage landen zullen gieren." De schrijver stelt dan de vraag: Wat is Vasten. En hij antwoordt daarop: „Vasten is: vrijwillig zich iets ontzeggen, niet op socialen, maar op religieuzen grond, daarmede in toepassing brengend een stuk imitatio Christi, een stuk navolging van Christus en van Zijn jongeren, om daar door innerlijk, geestelijk sterk te worden tegen de verlokking van het stoffelijke, het aardsche, het materieele, waaraan ieder mensch zoo verknocht is, en zond* r welke hij meent niet te kunnen leven. Vasten is een vorm van zelftucht, van zelfbeheer- sching", En verder: „Vasten is zichzelf iets ontzeggen, maar., om anderen te nelpen. Het is zichzelf onthechten.... om ande ren aan God 'e LLiden. Het is zichzelf wegcijferenom het groote liefdégebod te kunnen uitleven." Wat hier over het Vasten wordt geschre ven door een niet-katholiek, zal iedere ka tholiek kunnen onderschrijven. De eerste bedoeling van het Vasten is: zichzelf volmaakter te onderwerpen aan Gods Wet, het eigen geestelijk leven te ver diepen. Een bedoeling, welke natuurlijk óók tot effect kan komen, al is de Vasten- wet van de Kerk zeer veel milder gewor den, zóó zelfs, dat er eigenlijk nog maar twee „echte" Vastendagen zijn! Het is im mers het uitdrukkelijk verlangen vai. de Kerk, dat men in den Vastentijd vrijwillig zich ontzegt zaken, waarvan men buiten den Vasten gebruik maakt, waarvan men buiten de Vasten profiteert en dat men door inwendige boete en versterving Gods ge nade aftrekt. Dat men, als daardoor geld of goed niet gebruikt of verbruikt wordt, dat geld en goed weggeeft aan anderen dar is een voortreffelijke christelijke gedachte. Het is een gedachte, die de Pau: dezer dagen voorhield in een radio-toespraak tot de meer dan 2 millioen schoolkinderen in Amerika: „Aan den vooravonu van den vastentijd wilt gij een deel van uw welstand en van uw gemak afstaan aan de kleine onterfden in Europa en Azië" zeide de H. Vader. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eersie Kamer over de begrooting van het departement van Justitie voor 1947. Daaraan is het volgende ontleend: Het verheugde den minister, dat ook die leden, die betwijfelden of hij de conse quenties van de vrijlating der politieke de linquenten voldoende heeft overzien, voor zijn beleid ter zake als zoodanig waardee ring hadden. Hij is het met deze leden eens, dat de massale inbewaringstelling tot ont wrichting van vele gezinnen heeft geleid. Hoewel in de bewaringskampen loffelijke pogingen tot heropvoeding zijn ondernomen, moet de minister erkennen, dat behou dens uitzonderingen in het algemeen de kampen als instituut van heropvoeding zijn mislukt. Zulks kon niet anders worden ver wacht. De wederopneming heeft in het al gemeen geen groote moeilijkheden in het arbeidsproces opgeleverd. Behalve aan de gunstige arbeidsconjunctuur is zulks ook te danken aan het vermanend woord der Kerkgenootschappen en aar. de medewer king der vakvereenigingen. Inderdaad heerscht in de gezinnen van veel politieke delinquenten gebrek aan het noodige huis raad en de noodige kleeding De minister is steeds bereid, de stichting Toezicht Poli tieke delinquenten te steunen bij haar po- Meer woningen I"\aT is het dringende verlangen, hetwelk de K.V.P. aan de Regcering heeft ken baar gemaakt in haar onlangs verschenen brochure over Gezingspolitiek. De K.V.P. heelt een vijfjaren-plan ont worpen van 160.000 woningen. Een beschei den plan. Maar, aldus genoemde brochure: oeze woningen moeten er komen, al zijn de moeilijkheden nóg zoo groot! Vóór den eersten wereldoorlog was in ons land de woning-toestand verre van rooskleurig, ook nog na de woningwet van 1907. Met groote voldoening mag er aan worden herinnerd, dat Aalberse er voor ge zorgd heeft, dat er jaarlijks in ons land ge middeld 41000 zeer goede arbeiderswonin gen werden gebouwd, zoodat vóór den i weeden dorlog in ons land de woningtoe- stana op zich beschouwd uitstekend was en relatief verre ui.stak boven die van alle andere landen. Maar nu na den tweeden wereldoorlog is op zich beschouwd (met ancere landen kunnen wij nu moeilijk een vergelijking maken) de woningtoestand allertreurigst en hoogst zorgwekkend. De Kath. Volkspartij verlangt daarom van de Regeering o.m.: .Uitbreiding van nei. aantal geschoolde ar beiders in het bouwbedrijf op zoo kort mo gelijken termijn, Vooral aoor net opnemen van nood-amoacmsscnolen en 'het vrijstel len van Qiensipucnuge Douwvakaroeiuers, zoo ze bertid zijn mede te neipen aan den opbouw van qe verwoeste gebieden. Verschaffing van Rijkssteun voor nieuw bouw, aan gemeenten, woningbouwvereni gingen en particulieren, waarbij gewaar borgd moet zijn een goede sociaal-verant- woorue exploitatie van de woningen. Zoolang er nog geen voldoende woning ruimte is en dat zal nog lang opren! mag niet worden geduld, dat personen in kapitale woningen huizen, terwijl anceren zich moeten behelpen met een woning ruimte, welke te klein is om er een mi nimum van huiselijke gezelligheid in te scheppen. Er moet niet begonnen worden met aan woningen, waarvan desnoods nog wat zou kunnen worden afgeknepen, ruim te te ontnemen. Men moet het eerst tot medewerking noodzaken hen, die het meest in staat zijn, om anderen ie helpen. Daar beginnende, zal de Overheid, door den nooo gedrongen, verder moeten gaan met haar in persoonlijk bezit en persoonlijke vrij heid ingrijpmde maatregelen. Maar dan kan het ieder duidelijk zijn, dat die Over heid daartoe ook werkelijk door de om standigheden gedrongen is. PROF. ROMME NAAR NEDERLAND TERUG Prof. Mr. C. P. M. Romme zal op 24 Fe bruari per Skymaster naar Nederland te- rugkeeren. Hij wordt 27 Februari op Schip hol verwacht. Begin Maart zal jr ten par tijraad van de K.V.P. worden gehouden, waar Prof. Romme verslag zal uitbrengen van zijn bevindingen. gingen om in dit opzicht verbetering te ver krijgen. Daarbij kan men echter niet blind zijn voor het feit, dat op net gebied van behuizing, huisraad en kleeding ook buiten de gezinnen der poitieke delinquenten om, nog zeer veel nood moet gelenigd worden. Bijzondere rechtspleging eindigt op 1 Januari Het aantal bij de politieke recherche aan wezige dossiers is niet gelijk aan het aan tal nog te berechten gevallen Talrijke dos siers bevatten immers niet anders dan klachten over feiten of gedragingen, die niet alleen geen aanleiding tot vei volging of bui tengerechtelijke afdoening zullen zijn, maar zelfs niet het instellen var een politie onderzoek rechtvaardigen. Waar het aantal gedetineerden, die de grootste categorie van te berechten gevallen vormen, op 1 Januari 1947 nog 28355 bedroeg, schijnt de schatting van 45000 te berechten zaken eerder aan den hoogen dan aan den lagen kant. Voor 1 Juli a Ie jeugdige delinquenten berecht De minister streeft er naar, dat voor 1 Juli 1947 alle jeugdige deliquenten zullen zijn berecht of voorwaardelijk dan wel on voorwaardelijk buiten vervolging zullen zijn gesteld. Als jeugdigen worden be schouwd zij, die op of na 1 Januari 1925 ge boren zijn en, naar gelang van hun geeste lijke ontwikkeling ter beoor ieeling van den jeugd-officier-fiscaal, zij die tusschen 31 De cember 1922 en 1 Januari 1925 zijn gebo ren. Bij de beoordeeling hunner zaken zal er van worden uitgegaan, dat in het alge meen niet alleen de mate Dunner schuld, doch vooral ook opvoeding en milieu me de zullen bepalen, op welke wijze hun zaak zal worden afgedaan. Bij deze afdoening zal naast het strafelement vooral het te ver wachten paedagogische gevolg van de op te leggen maatregelen op den Voorgrond staan. Het komt derhalve aiet gewenscht voor als aigemeenen regel te bepalen, dat alle jeugdige delinquenten behoudens' de zeer zware gevallen voorwaardelijk buiten vervolging zullen moeten worden gesteld, al zal zulks in zeer vele gevallen ongetwij feld geschieden. Te dezen zal naar gelang van de indivi- dueele omstandigheden dóox de op dit ter rein deskundige jeuga-onicieren-fiscaal moeten woraen gchanaeid. Op i October iy46 bevonaen zien m de bewaringskampen 155U mannen onder 21 en 4245 mannen van 21 tot 23 jaar in de kampen, voor vrouwen waren ueze cijfers rësp. 40 en 252. intotaal dus 5/9o mannen en 292 vrouwen Een zekere ongelijkheid van ue strafmaat, aangelegd aoor de verscuiiieude bijzonuere gerecuisnoven en tribunalen valt niet te oncriennen. uok bij de commune justitia is dit verschijnsel niet ongewoon. De minister is bereid m sprekende gevallen giatiever- leemng te bevorderen aan degenen, die voor or kort na de volledige bevrijding van Neueriana veei ernstigei zijn gestralt, dan thans net geval zou zijn - Het is den'n.mi,-tei ctkenu, dat zijn op vattingen over de politieke berecnlig niet door iedereen worden gedei-id. Hij is ech ter niet in staat, noen ook iou nij daartoe oertid zijn, de onatnanKenjkt recnienijKe maent te veroieaen van haai persoonlijxe gevoelens, ook al zijn die aiwjjkend van die van den ondergeteeKende, olijk te geven. Met betrekking tot net openbaar ministerie wil de ondergateckende den ouden regel, die ook bij de commune justitie in acht ge nomen wurat, nananaven, dat hij ais hoord van het parket wel opdracni tot al of niet vervolging kan geven, doch <_p nu requisi toir geen invloed mag uitoeienen De ver tegenwoordiger van net opeobaai ministe rie, die in oparacht een taa't vervoigt, moet vrij blijven naar zijn ge we en te requiree- ren. De ervaring tijdens de bezetting heeft geiecrd, dat atwijxing »an dezen regel tot een ernstige aantasting van de persoonlij ke vrijheid leidt. Het was, naar de meening van den onder- geteekenue, reeds op moreeie gronuen niet mogelijk de detentie van meer dan zeven tig uuizend politieke delinquenten te conli- nueeren in ai wachting van 'n berechting die zich, naar zich liet aanzien, nog over een tijdsverloop van veel jaren zou uitstrekken. Het algemeen belang eischte, dat hier krachtig ingegrepen werd. Daarom heeft hij het vraagstuk van twee zijden aangevat: eenerzijds door met gebruikmaking van de voorwaardelijke buitenvervolgingstelling het aantal gedetineerden te verminderen, anderzijds door de wettelijke basis voor te bereiden om de berechting sneller te doen verlpopen. Dat de invrijheidstelling van de lichte ge vallen onder de politiekt delinquenten een latent fascistisch gevaar zou aanwakkeren, vermag de minister niet in te zien. Juist het feit, dat de buitenvervolgingstelling als regel voorwaardelijk geschiedde, heeft te dezen naar de overtuiging van den minister zeer gunstig gewerkt. Wel is het juist, dat in vrijheid gestelde politieke delinquenten hun eigendommen, die niet (zooals hun meubilair) gevorderd of wel verbeurd ver klaard zijn, terugeisten. Hoezeer zulks voor de betrokken gebruikers of beheerders dezer goederen te betreuren is, dient niet uit het oog te worden verloren, dat de te dezen geschapen verhoudingen op rechter lijke beslissingen berusten. Hoewel uit den aard der zaak door een langdurig verblijf in een kamp veelal ook' na hun invrijheidstelling een zekere verbit terde stemming tegen de maatschappij bij de betrokken delinquenten te verwachten zou zijn, is hun innerlijke hereidheid, om de democratische samenleving te aanvaar den, vooral door de veelal spoedige inscha keling in het arbeidsproces, tamelijk groot. Wanneer thans nog uitsluitend op last van den procureur-fiscaal arrestaties worden verricht, behoort zulks personen te betreffen, wier zaken niet tot de lichte moeten worden gerekend en waarin hetzij door de ingewikkeldheid der feiten of om andere redenen het opsporingsonderzoek eerst thans aanwijzingen heeft opgeleverd, welke tot aanhouding van den betrokkene hebben doen besluiten Lichtvaardige ar restaties, uitsluitend op verklaringen van gedetineerden, waarop bovendien in maan- Generaal Joseph T McNarney, die 15 Maart aftreedt als militair gouverneur van de Amerikaansche zóne heeft gisteren op zijn laatste persconferentie in die functie gezegd, dat hij tot drie belangrijke con clusies is gekomen betreffende de bezet ting van Duitschland. Deze zijn: 1. Duitschland moet 10 a 15 jaar bezet blijven, wil men zeker zijn, dat er vrede op aarde komt. 2. De controle-instantie van de Groote Vier is te kort geschoten in het nakomen van haar ve-plichtingen bij het beheer van Duitschland. 3. Het Amerikaansche militaire bestuur iri Duitschlandmoet aan het leger ont trokken worden en in handen ge!e°d wor den van een hooien commissaris, die ver antwoording schuldig is aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken. McNarney heeft, naar hij mededeelde, van den Sowjet-maarsohalk Sokolowsky het bericht gekregen, dat de demobilisatie op groote schaal van Russische troepen in Duitschland voltooid is. Waarnemers te Berliin schatten de sterk te van het Russische bezettingsleger thans op minder dan 200.000 man. waardoor het tonbewegingen voltooid zijn, de Ameri- rikaansche bezettingsmacht zou zijn ge worden Sokolowsky heeft voorts aan „Kortenaer" brengt Engelsch schip op „Kracht ge houding" moest worden aangenomen De speciale correspondent aan boord van de „Kortenaer" meldt, dat het Brit- sche s:hip „Fortune" onder bewaking ligt in de haven van Cheribon. De comman dant van de „Kortenaer" had, daar in één der mimen brand was uitgebroken, toe stemming gegeven een gedeelte van de lading aan land te brengen. Daar de be manning echter, zonder toestemming, be gonnen was contrabande (autobanden) te lossen, greep de „Kortenaer" in. Er werd een wacht aan boord geplaatst en 't schip werd gedwongen naar Priok te stoomen voor onderzoek van de lading. Onderweg moest, volgens verklaring van één der officieren van de „Kortenaer", een krachtige houding worden aangeno men en zelfs met arrestatie van den ge zagvoerder worden gedreigd, die heftig protesteerde tegen de wachtposten op zijn schip Er bestaat verdenking, dat 't schip verboden wapens vervoerde. den geen onderzoek volgt, behooren volgens de door den minister te dien aanzien gege ven richtlijnen niet meer voor te komen. Het besluit politieke delinauenten 1945 verbindt aan de voorwaardelijke buiten vervolgingstelling van rechtswege een ver bod om gedurende tien jaar ambten te be- kleeden. In het algemeen is het niet onge rechtvaardigd, dat een politiebeambte, die blijkt politiek onbetrouwbaar te zijn ge weest, gedurende dien tijd niet bij de poli tie mag dienen. Om in individueele geval len onrechtvaardigheden te vermijden, wordt bij de regeling ontzetting rechten (Staatsblad no. g 218) de mogelijkheid ge opend na verloop van vijf jaren (en in bij zondere rechtspleging, voor om onder het verbod om ambten te bekieeden niet te begrijpen het verbod om op arbeidscontract in overheidsdienst werkzaam te zijn. Gedetineerden, die onvoorwaardelijk bui ten vervolging worden gestald, ontvangen een desbetreffende beschikking, die op een daartoe bestemd formulier is ingevuld. De minister ziet geen mogelijkheid, een andere wijze van rehabilitatie in te voeren. Wel ligt het in zijn voornemen een regeling voor te bereiden die het mogelijk maakt een te gemoetkoming te verleenen aan hen, die ten onrechte gedetineerd blijken te zijn ge weest. De beëindiging van het werk der zuive ringsraden voor het bedrijfsleven ligt niet in de hand van den minis^ej van Justitie. Wel kan de minister mededeelcn, dat het in zijn voornemen ligt de werkzaamheden der bijzondere gerechtshoven, tribunalen en politieke recherche met ingang van 1 Ja nuari 1948 te doen beëindigen. Door hem worden voorbereidende maatregelen ge troffen om de op dien datum eventueel nog te behandelen gevallen door de organen der commune justitie te doen overnemen. McNarney medegedeeld, dat nu de troe penbewegingen voltooid zijn de Ameri kaansche journalisten opnieuw toestem ming zouden krijgen om de Russische zóne te bezoeken. Sinds October was deze zóne bijkans verzegeld 50ste vliegtuigramp Een tweemotorig Chineesch militair vliegtuig is, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels, boven een voorstad van Tsjoenking neergestort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. Dit is het tweede ernstige vliegtuig ongeluk in Februari in het gebied van Tsjoenking Op 6 Februari kostte het neerstorten van een militair vliegtuig aan 11 personen het leven. Sinds het begin van het jaar hebben in totaal 50 vliegtuig rampen plaats gehad met een aantal van 200 slachtoffers Ter herinnering aan de geboorte van Prin ses Marijke is aan 's Rijks Munt te Utrecht een door de Ilaagsche beeldhouwster G. J. W, Rueh ontworpen geboortepenning geslagen. De voorzij ae van de penning. WEERSVERWACHTING o AANHOUDEN VAN DE VORST, g g Matige, langs de Waddenkust tijde- g g lijk nog krachtige, weer naar het Noor- g g den draaiende wind. /-waar bewolkt o c met plaatselijke opklaringen. Hier en o 6 daar nog wat sneeuw. Meest matige f o vorst. g 2 o UUUOUUUOOUOOOOOOOUOOOOOOOUOOUOOUUUUU1JOU Ook de jongens van onze Marine helpen mede in den ko'enslag. Vrijwillig hebben zij zich beschikbaar gesteld voor het delven van het „zwarte goud". Een greepje „Jantjes", die thans vol opgewektheid als mijnwerker hun plicht doen. Anefo/van Els P. PRUISEN WORDT GELIQUIDEERD De Geallieerde bestuursraad heeft besloten tot het opstellen van een wet ter liqui deering van Pruisen. De wet zal geen invloed hebben op de staatsrechtelijke po sitie van Berlijn. De Sowjet-vertegenwoordiger heeft zich aangesloten bij de door de Engelschen en Amerikanen te dezer zake gehuldigde opvatting.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1