RADIO TRUMAN LIQUIDEERT DEN OORLOG OP KORTE GOLF Jubileum van burgemeester Bakhuizen ONS KINDER VERHAAL DONDERDAG 20 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURAN1 PAGINA 3 Engelsche League verslaat de lersche met 4-2 Te Liverpool is voor de eerste maal sinds 9 jaar dc wedstrijd tusschen de Engelsche en de Ierschc League (Noord-Ierland) ge speeld. Het elftal der Engelsche League was vrijwel gelijk aan de ploeg, die Nederland te Huddersfield versloeg, op uitzondering van Stanley Matthews, die Finney op den rechtervleugel verving en een nieuwe lin kervleugel, gevormd door Hagen van Shef field United en de amateur Kippax van Burnley. In den wedstrijd in 1938, waarin de En gelsche League een 82 zege behaalde, be vond zich eveneens Lawton als middenvoor, die toen vier doelpunten voor zijn rekening nam. De amateur Kippax, die gisteien voor de eerste maal in een vertegenwoordigende ploeg gekozen was, opende de score van dichtbij uit een kans, die hem door goed samenspel van Matthews en Lawtcn gebo den werd, waarna Lawton den stand op 20 bra<mt. Matthews was op zijn best en vermaakte het publiek met zijn dribbels tot in eigen strafschopgebied en terug naar den vleu gel. Hagan scoorde eveneens, maar dit doel punt werd wegens buitenspel niet toege kend. v Na de rust bracht Lawton na uitstekend spel van Hagan den stand op 3—-0, waarna de lersche League-ploeg door McMorran den achterstand tot 31 verkleinde. Het werd zelfs 32 toen Wright een strafschop wegens hands van den Arsenalback Scott in een doelpunt omzette/Tegen hei einde van den strijd scoorde Kippax zijn tweede en Engeland's vierde doelpunt, zoodat de Engelsche League met 42 zegevierde. SCHAATSENRIJDEN. 30 K.m. wedstrijd te Nieuwkoop. Gis termiddag vond te Nieuwkoop onder groo- te belangstelling (er waren wel 2000 toe schouwers) en gunstig weer een nationale wedstrijd over 30 Km. plaats. Het aantal in- schrijvei-s was niet groot. Er waren 41 deel nemers, onder wie enkele bekende rijders als Bosman uit Breukelen (winnaar Elfste dentocht), de gebr. Vermeulen uit Ter Aar, van der Hoorn (Ter Aar), e.a. Bosman moest helaas opgeven, doordat hij pijn in de zij kreeg. De strijd was zeer spannend en de eindsprint moest dan ook de beslis sing brengen. De uitslagen luiden: 1. J. Ver hoeven (Dussen, N.Br.) 1 uur 5 min. 18,2 s.; 2. H. Vermeulen (Ter Aar) 1.5.18,3; 3. W. Vermeulen (Ter Aar) 1.5.18,4; 4. N. Tim mermans (Loosdrecht) 1.5.18,5; 5. J. van der Hoorn (Ter Aar) 1.5.18,7; 6. C. Verduin (Nieuwkoop) 1.5.18,9; 7. C. Sanders (Nieuw- veen) 1.5.19,1; 8. H. de Boer (Aalsmeer) 1.5.19,4; 9. J. v. d. Hoorn Czn (Ter Aar) 1.5.19,6 sec. KORFBAL. HET PROGRAMMA VAN DEN K.N.K.B. Door het K.N.K.B.-bestuur is in overleg met de voorzitters der Erkende bonden be sloten, dat voortaan in een periode Yan stil stand der competitie een opschuiving der programma's zal plaats hebben, hetgeen be- teekent, dat de eenmaal vastgestelde volg orde in de te spelen wedstrijden gehand haafd zal blijven. De wedstrijd België-Nederland zal op 1 Juni te Antwerpen worden gespeeld, de wedstrijd Nederland-België op 22 Juni, in een nader aan te wijzen plaats. De jaar- lijksche Noord-Zuid wedstrijd zal op 15 'Mei, waarschijnlijk in het Oosten van het land plaats hebben. Op verzoek van den N.B. Korfbalbond werd besloten tor de in stelling van een wedstrijd Brabant-Zuid- Holland Zuid, welke nog dit seizoen voor de eerste maal in een nader aan te wijzen plaats in Brabant zal worden gespeeld. Voor Zuid-Holland Zuid komen in aanmer king spelers én speelsters uit Rotterdam en uit alle steden welke bezuiden de Maas liggen. Van het plan om dit jaar de wedstrijden om den Zilveren Korf weer te c.oen plaats hebben, is afgezien. Daarentegen zullen de wedstrijden om den Zilveren Nieuws van den Dag bal, indien mogelijk, wel door gaan. DUITSCHE PLANNEN VOOR VLIEGENDE BOMMEN SPOEDIG BEKEND. Prof. Jones, voormalig directeur van den inlichtingendienst der Research-afdeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart, heeft gisteravond in een lezing te Londen medegedeeld, dat de Duitsche plannen voor de vliegende bommen reeds in de tweede maand van den oorlog in Groot- Brittannië bekend waren. VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws; 7.18 Ochtendgymnastiek; 7.3C Morgengebed en liturgische kalender; 7.45 Ochtendgloren; 8.00 Nieuws; 9.05 Ge varieerd ochtendconcert; 11.00 De Zonne bloem, radio-ziekenbezoek; 11.30 „Als de ziele luistert"; 11.40 Gram.muziek; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Hobo-recital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 14.00 Gram.muziek; 15.1Symphonisch verzoek- program; 16.45 Eddy Canzoni, zang; Jös. Cai-pay, orgel; 17.00 Gram.muziek; 18.00 Dinermuziek; 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 19.30 Vaude ville-orkest; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewo ne man zegt er 't zijne van; 20.15 „Pelleas et Melisande", opera van Claude Debussy; 21.25 Avondgebed en liturgische kalender; 22.30 Gram-muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Ka tholiek nieuws; 23,30 Gram.muz.; 23.30 Klaas van Beeck en zyn dansorkest. HJLVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.18 Vrijdagmorgen-operapro- gramma; 8.50 voor de vrouw; 9.00 Gram. muziek; 10.20 Voor de zieken; 11.05 Zang van Mile. Mercelle Bordas; 11.15 Voor de vrouw: 11.30 Populaii-e wijsjes van gisteren en heden; 12.00 Balletmuziek, 12.25 Pierre Palla, orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Renova- septet; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Bach- Haydn-programma; 15.20 Hoorspel; 16.00 Piano-duo; 17.30 Muzikaal babbeltje; 18.00 Nieuws; 18.20 Kwartet Jan Corduwener; 18.40 Orgelspel door Johan Jong, 19.15 Gram.muziek: 20.00 Nieuw?; 20.05 Radio- strijktrio; 21.00 Men vraagten wij draaien; 21.45 Stradiva-sextet; 2,'..00 Nieuws President Truman is overgegaan tot het opheffen van maatregelen, die werden ge nomen, nadat president Roosevelt den „noodtoestand" had afgekondigd. Truman heeft het Congres verzocht 100 tijdelijke wetten, die tijdens den noodtoestand van kracht waren, af te schaffen of te wijzigen, teneinde het economische leven van Ameri- ka te bevrijden van belemmerende oorlogs maatregelen. De actie van president Truman wordt be schouwd als de tweede fase van de ophef fing van de wetgeving in oorlogstijd. De eerste geschiedde op 31 Dec. 1946, toen de president verklaarde, dat de toestand van vijandelijkheden ten einde was, maar er den nadruk op legde, dat hierdoor geen ein de kwam aan den nationale noodtoestand of toestand van oorlog. Thans heeft de president, zonder in feite het einde van den noodtoestand aan te kon digen, het Congres verzocht eenige legisla tieve wijzigingen aan te brengen, die tot stand zouden komen, wanneer de noodtoe stand voorbij zou zijn. Dp volgende fase zal zijn de intrekking van Roosevelt's procla maties inzake den noodtoestand van 1939 en 1941. Het slót zal zijn, dat Truman offi cieel verklaart, dat de toestand van oorlog beëindigd is. ONTDEKKINGEN VAN BYRD. In een telegram aan de Amerikaansche pers deelt admiraal Richard Byrd mede, dat hij .in de wateren van McMurdo Sound aan de Zuidpool geelgekleurde dieren van 4 tot 6 meter lengte heeft gezien, diq hij niet heeft kunnen identificeeren. Verder waren er veel roof-walvisschen. DE KRANTENSTAKING IN FRANKRIJK. Terwijl in de provincie van Frankrijk het geschil tusschen dagbladdirecteuren t.r. werknemers langzamerhand wordt bij gelegd, is er in het kranten-bedrijf te Pa rijs nog geen vooruitgang te bespeuren. De drukkers en zetters hebben integendeel besloten hun medewerking nog meer te beperken. De redacteuren van hun kant zullen bij de Belgische organisaties stap pen doen, opdat men geen Belgische kran- 1en met opvallend veel Fransch nieuws te Parijs verkoopt, zooals- thans reeds ge beurt. De administratieve commissie van het Fransche Vakverbond is een stap dich ter tot verzoening met het regeeringsstand- punt gekomen ioor niet te reppen over de loonschalen. Het groote vakverbond schijnt voortaan alle aandacht te willen besteden aan het bereiken van een salaris, dat aan de minimumeisehen voMoet zonder dat deze verhooging als door een kettingreactie een verbetering van de levensomstandig heden der meer bevoori-echte categorieën met zich meebrengt. Men verwacht in po litieke kringen daarom spoedig een oplos sing, mede dank zij de verzoenende hou ding van het vakverbond. HEEFT ALBANIë NU DE MIJNEN GELEGD? De Albaneesche afgevaardigde. Hysni Kapo. heeft gisteren voor den Veiligheids raad verk'aard, dat de ..penetratie van Britsche oorlogsschepen in slagformatiè in het Kanaal van Korfu zonder twijfel een 5.provocatie jegens Albanië beteekende en dat Albanië in zijn recht staat de. souve- reiniteit van zijn wateren te verdedigen". Kapo beweerde, dat de mijnen in het Kanaal oude drijvende mijnen geweest zijn en dat het feit, dat Albanië geen ma teriaal heeft voor het vegen van mijnen voldoende bewijst, dat Albanië de mijnen piet kan hebben gelegd. De A'baneesche regeering heeft de mijnen niet gelegd en weet niet wie het gedaan heeft, aldus zei- de Kapo. Kapo verklaarde, dat de Alba-, reesche regeering de Britsche beschuldi gingen categorisch van de hand wijst en hij vervolgde, dat er vóór het incident in October een aantal „provocaties" hadden plaats gehad en dat Albanië daarom volko men gerechtigd was tot het nemen van „veiligheidsmaatregelen". BOVEN DE OCEAAN IN MOEILIJK HEDEN. Een Constellation" van de Air France, welk vliegtuig op weg was van New York raar Casablanca, heeft gisteren boven den Oceaan in moeilijkheden verkeerd. De Amerikaansche bezetting van de Azoren deelde nl. mede, da^ het vMegtuig S.O S.- signa'en uitzond, zijn lading had uitgewor pen en om een schip cirke'.de Volgens een bericht van het vliegveld bij Lissabon stond één der motoren in brand. De ^Constella- tion" vloog echter blijkens latere berichten op de intact gebleven motoren verder en is volgens melding van het v'iegveld Orly bij Parijs veilig en wel te Capab'anca ge land. De zes passagiers en de" elf leden der bemanning zullen intusschen wel in angst gezeten hebben, MAIER CONTRA MAIER. De minister-president van Beieren, dr. Reinhold Maier, en zijn minister van op voeding Simpfendoerfer," zullen binnenkort voor een zuiveringstribunaal terechtstaan. Beide ministers werden kort geleden in staat van beschuldiging gesteld door den openbaren aanklager, Franz Karei Maier (dus Maier contra Maier!), op grond van- het feit. dat zij in 1933 in den Rijksdag ge stemd hebben vóór de wet, die Hitier vol machten verschafte. Maier zal voor het tribunaal te Stuttgart verschijnen en Simpfendoerfer te Loenberg. De beslissing, de beide ministers in staat van beschuldiging te stellen, zal waarschijn lijk, gevolgd worden door procéssen tegen talrijke Duitsche openbare persoonlijkhe den, door wier stemmen Hitier aan de macht is gekomen. Overheerschend aantal Russische strijdkrachten in bezette gebieden Het aantal Russische strijdkrachten in Centraal Europa overtreft zeer sterk de ge zamenlijke strijdkrachten van Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk. Al wordt het aantal Russische manschap pen in de bezettingszone vaak overdreven, toch mag men aannemen, dat er in Duitsch- land zich nog een*millioen Russische solda ten bevindt, zoodat de USSR 25 pet. méér manschappen télt dan de Geallieerde le gers iri de Duitsche bezettingszones. In Oostenrijk hebben de Russen er ongeveer 100.000, terwijl Amerikanen, Franschen en Engelschen er samen nog geen 70,000 heb ben. In Czechoslovakije, Horigarije, Bulgarije, behouden de geallieerden slechts kleine de tachementen, die tot het gevolg behoor en der respectievelijke militaire missies. De Russische strijdkrachten worden als volgt verdeeld: Czechoslovakjije 10.000 man Hongarije 60.000 Bulgarije 90.000 Roemenië 300.000 Yougoslavië 7.000 Albanië 2.000 In Polen hebben de Russen ongeveer 450.000 man, in Finland 20.000 terv. ijl er in Mandsjoerije en Koera 25 divisies liggen. Een Russische Divisie bestaat uit ongeveer 15.000 man. Een groot percentage van de Russische troepen in Duitschland bestaat uit jongens van 18'jaar, die onlangs opgeroepen werden. Zij zijn nog weinig geoefend en hebben een geringe strijdwaarde. OOSTENRIJKSCH GOUDGELD TERUG GEGEVEN. Luitenant-generaal Geoffrey Keyes, de plaatsvervangende commandant van de Amerikaansche troepen in Oostenrijk, heeft Woensdag een hoeveelheid gouden muntgeld ter waarde van ongeveer 12.000 gulden, die door de Nazi's gestolen was-, aan de Oostenrijksche regeering teruggegeven. DE DUITSCHE ACTIVA IN OOSTENRIJK De speciale plaatsvervangers voor Oosten rijk zijn gistermorgen begonnen met waar- schijrilijk de neteligste kwestie van het geheele Oostenrijksche verdrag, de over dracht van Duitsche activa in Oostenrijk aan de „Groote Vier". Besproken werden de Sovjet-Russische en Britsche voorstel len voor een ontwerp-artikel over dit on derwerp. De plaatsvervangers konden het niet eens worden en verwezen de kwestie naar de economische commissie, die tegen 24 Februari aan de plaatsvêrvangers rap port moet uitbrengen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooo< iOOO| o c ooooooooooooooonoonooooooooooooooaooooo BINNENLAND. Een vijfjarig meisje te Venlo is levend verbrand, terwijl de ouders een oogenblik afwezig waren. Dj houten woning was in brand gferaakt; oorzaak is onbekend. De 23-jarige sdldaat Tj. L.-uit Run- sumageest is in het „Grand Hotel" te Sche- veningen. in aanraking gekomen met een ongeïsoleerden elëctrischen draad en ge dood. Hij behoorde bij de wachtcompagnie van het ministerie van oorlog De heer D. A. Klomp, een bekend jour nalist te Alkmaar is op 64-jarigen leeftijd overleden. De 27-jarige J. H. uit Heiloo.is op het station te Alkmaar door den trein gegre pen, toen hij de rails wilde oversteken. Kort daarna is hij overleden. Een auto is te Rotterdam op een vluchtheuvel gereder), waar een moeder en dochter op de tram stonden te wachten. De 28-jarige dochter werd gedood; c'.e 56-jarige moeder, mevr. Jansen-Scheepwrs ernstig gewond. BUITENLAND. Woensdag is een lestoestel van de Fransche marine op de luchtbasis Hyères bij Toulon neergestort. De piloot van het vliegtuig kwam om het leven. De Fransche en Poolsche ministers van buitenlandsche zaken hebben te Parijs een Fransch-Poolsch cultureel verdrag onder teekend. Engeland moet 90.600 pond sterling bijdragen voor de onkosten van hcc verle den jaar te Neurenberg gehouden pxoces. Op 31 Maart a.s. zal de laatste Brit' sche soldaat Egypte verlaten. Viering te Rijnsaterwoude Maandagmiddag had de feestelijke her denking plaats van het 25-jarig jubileum van den heer J. A. Bakhuizen als burge mees.er van Rijnsaterwoude. Van bijna al le huizen waaide ook hier de driekleur als teeken van medeleven met dezen voor den burgemeester zoo geaenkwaardigen dag. In de mooie versierde Nutszaal werd een bij- zondei-e raadsvergadering gehouden. Ook hier waren talrijke bloemstukken, door de burgerij aan den jubilaris aangeboden, op gesteld, zoodat het geheel een zeer fleurige aanblik opleverde. De loco-burgemeester, de heer S. J. Vis ser,. opende dé vergadering met gebed en sprak daarna een gelukwensch uit. Hij ging in het kort de gepasseerde 25 jaren na, en gaf een overzicht van de vele verbeteringen te Rijnsaterwoude onder het bewind van den burgemeester gébracht. Hij noemde de ui.breiding van de o.l. school, ae vernieuwing van het Raadhuis, de ver betering der wegen en de aanleg van de waterleiding. Het gemakkelijkst heeft de jubilaris het in zijn gemeente Rijnsaterwoude niet ge had, hij heeft in Rijnsaterwoude heel veel oppositie moeten overwinnen. Gelukkig vergeet de burgemeester spoedig en alles is ten beste gekeerd. De verhouding tus schen Raad en burgemeester is sinds het jaar 1931 van de beste soort geworden. Het wooi'd is dan aan den sec., die den KATWIJK Het Rotterdamsch Zeehospiuum. sr Het is wel alom bekend, dat de bestrij ding van de in de oorlogsjaren zoozeer toe genomen tuberculose, met groote moeilijk heden te kampen heeft. Van staatswege is getracht de ergste nood (gebrek aan sanatoriumruimte en -inrich ting) te lenigen door het plaatsen van een groot aantal barakken bij bestaande sana toria of ziekenhuizen. Ook het hier ter stede welbekende kin dersanatorium „Rotterdamsch Zeehospi tium te Katwijk aan Zee, kreeg op deze wijze voor een 80-tal patiënten extra plaats ruimte. Met bouw en inrichting waren tiendui zenden, gemoeid, doch deze gelden zullen volkomen nutteloos zijn uitgegeven, indien niet uit de bevolking de medewerking voortkomt, noodig om deze nieuwe pavil joens in gebruik te kunnen nemen. Het mag daarom zeker als uiting van ware burgerzin worden beschouwd, indien eenige gediplomeerde verpleegsters en eon twintig tal leerling-verpleegsters bereid worden den bevonden, hun schouders onder dit werk te zetten. Ook zijn eenige huishoudsters en dienst boden dringend noodig. De directrice van genoemd sanatorium zal gaarne aanmeldin gen ontvangen: hoe eerder hoe beter, en hoe sneller dan ook hulp aan nog steeds wachtende tuberculose kinderen geboden kan worden. ^burgemeester dankte voor de beminnelijke en hartelijke wijze waarop deze steeds met al zijn ambtenaren heeft willen omgaan. Het woord wordt dan gevoerd door den heer W. Compeer, die ook in 1922 reeds Raadslid was en in dat jaar ook de feest rede uitsprak bij het inhalen van den bur gemeester. Hij zegt; mijn toen uitgespro ken wensoh is waarlijk in vervulling ge gaan. Toen hoopte ik, dat wij een goeden burgemeester zouden krijgen, thans kan ik zeggen, dat \yij een goeden burgemeester hebben. Daarna spraken nog de heeren A. Kem penaar, A. Bik en De Bruin, resp. namens den Kerkeraad der Herv. Kerk, de Chr. Ger. Kerk en de Ned. Herv. Jongelingsver. Ten slotte sprak de heer J. van Zwieten nog een enkel woord namens het Meeren- district van den Z.-Holl. IJsbond en na mens de Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Namens de Stichting Zuid-Holland voor Vreemdelingenverkeer bood hij den jubi laris als blijk van waardeering voor het vele goede gedaan, een plaquette met inscriptie aan. Nadat de burgemeester een wederwoord en dankwoord had gesproken weid de raadsvergadering door den heer S. J. Visser,.loco-burgemeester, gesloten. Vervolgens bood de heer C. A. Blaazer, voorzitter van het huldigingscomité, den burgemeester het huldeblijk der ingezete nen aan, -bestaande uit een prachtig thee meubel. De burgemeester dankte zichtbaar geroerd voor de groote hulde hem en zyn echtgenoote gebracht. Van de gelegenheid tot feliciteeren maak ten vele inwoners gebruik. Waarmede ook aan deze huldiging weer een eind kwam. Het huldigingscomitè bleef daarna met zijn burgemeester en verdere familie nog en kele uren gezellig bijeen. LISSE Bekroningen. De volledige uitslag van de huisbroeitentoonstelling is als volgt: Verplichte inzending: 1. J. H Ippel Lisse 99 punten, wisselbeker gemeente Lisse; 2. Th. van den Ham, 89 punten, 3. G. Bies heuvel, 84 punten en 4. J. Dofferhof 84 pnt. Vrije inzending: 1. L. A. Dorsman;.^. W. P. van Dijk; 3. J. II. Ippel en 4. Jac, Faas. Oranjefeesten. Op den avond van den Nationalen Feestdag was er een gemeen schappelijke Keikdienst in de Prot. Ker ken alwaar de Burgemeester eveneens te genwoordig is geweest. Hierbij werd het woord gevoerd door ververschillende pre dikanten. In .het veilingsgebouw van de Habaho was een gelegenheid geschapen lot dansen, hossen enz. In deze zaal waren ongeveer 1600 menschen samengestroomd en vermaakten zich met muziek, zang, spel enz. De burgemeester heeft deze feestende menschen nog met eenige woorden, betrek king hebbende op het feest van vandaag en de aanhankelijkheid van de Nederlan ders aan ons Vorstenhuis toegesproken. In ae buurtschap de Engel werd in het paro chiehuis 'n Oranjeavond georganiseerd, die Je bewoners van dat gedeelte der gemeente een aangename en genotvolle avond heeft bereid. Ook hier was de burgemeester met zijne echtgenoote eenigen tijd de gasten. OVERVAL OP EEN VRACHTAUTO Gisteravond laat is onder dc gemeente Kapelle in den z.g. .smokkelhoek een over val gepleegd op een vrachtauto, afkomstig uit het Noord-Westen, des lands. De over al is gepleegd door verscheidene personen. )e twee chauffeurs werden met zware voorwerpen neergeslagen en vrij ernstig gewond vervoerd naar Goes. De auto is ver dwenen en de chauffeurs werden beroofd van hun portefeuille. Meer gegevens kun nen tijdens het onderzoek nog niet ver strekt worden. Vermoedelijk betreft het hier een smokkelaffairc. HET MYSTERIE VAN DE 10.000 GULDEN Rijkgewaande krantenloopcr weer teleurgesteld tenzij liet spaarbank boekje blijft ..slapen" De eenvoudige krantenbezorger J. B. Zijlmans, te Tilburg, die, zoo als wij schreven, dezer dagen, door een mededeeling van een hem on bekend persoon, zich plotseling in het bezit waande van een geschenk van 10.000.waarvan noch hij. noch de brenger van de blijde boodschap de herkomst van de niet alledaagsche verrassing konden verklaren, moet enkele dagen na dezen geluksdag wel een onzalig moment hebben beleefd, toen hem werd verzocht, als overtuigend be wijs van zijn aanspraak pp het wel dadig bezit van de tienduizend zil verlingen, het spaarbankboekje No. 10333 te toonen. O noodlot van het ongelukl Zou Fortuna hem ten deze toornig gestemd zijn? Hij, de arme krantenlooper, joel de reeds den grond onder zijn stramme ledematen wegzinken. Hij was zich het bezit van een derge lijk „bewijs" evenmin bewust als eertijds het fortuin, dat achteraf al zóólang op hem wachtte.... Hij raapte echter alle moed bij een.... wie weet.... misschien is het boekje dan ook wel op de een of andere onverklaarbare wijze in zijn bezit geraakt. Het' kan toch niet missen, dacht hij, want de naam kloote irpmers met de gegevens? En dus toog hij met een bijna jeugdig enthousiasme ter onder zoek, hetwelk zich uitstrekte tot in de vergeelde bladeren van zijn ge scheiden en tot in de uiterste hoeken van zijn bezit. In het vooruitzicht van een niet te versmaden bezit moest hij dit allemaal wel onder gaan, dacht hij. Dat was hij wel verplicht! Maar helaas, ten spijt van alle se- rieuse inspanning, werd dit onder zoek niet beloond!.... De geschiedenis dateert van 19.33. In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg, aldus bericht de „Tilburg- sche Courant" is de „centrale" ge vestigd van de R.K. Spaarbank, waar inleggers bij de diverse onder afdelingen staan geregistreerd. In 1933 is ten name van (en wie weet... waarschijnlijk ook dóór) Joachim Zijlmans een bedrag van éénigp duizenden gestort. Sindsdien heeft de inlegger zich nimmer meer laten zien en bijgevolg werd er ook nim mer bijschrijving noch afschrijving verricht en evenmin rente bijge schreven. Een slapend spaarbankboekje- In zulke gevallen spreekt men in vakkringen van een .slapend" spaarbankboekje. Toen de geld-sa- neering kwam en annex daarmede de verschillende blokkeeringsmaat- reeelen, is het voor een ieder dui delijk, dat men ook aan de spaar bankboekjes dacht en de eigenaar van spaarbankboekje No. 10333 op gespoord moest worden. De namen maakten de opsporing heel gemak kelijk, want de keuze was niet groot. En dies "belandde men aan het reeds gemeld adres van J. B. Zijlmans. Het mysterie schijnt evenwel nog geenszins tot klaarheid gebracht, want nu strekt het onderzoek zich uit naar den bezitter van gerheld spaarbankboekje. Vele vragen rij zen omtrent dezen persoon op! Was hü toevallig in die jaren van elders te Tilburg ter verpleging in ge noemd ziekenhuis? Leeft hij nog? Weet hij zelf niet meer, dat hij het bedrag op dit nummer heeft ge stort? En hebben de eventuecle erf genamen nooit eenige aandacht ge schonken aan de nagelaten papie ren, zoodat dit kapitaal onderdook en bleef ondergedoken? Al deze en misschien nog meer dere vragen zullen voorloopig nog wel onbeantwoord blijven, tenzij er op de oproep van de „T. C." de rechtmatige eigenaar met authen tieke stukken op de tafel komt.... Het mysterie niet verhelderd.... de hoop voor den krantenman nog niet vervlogen Hoe ingewikkelder deze geschie denis' thans ook schijnt te worden, de hoop van den krantenman op het zoete fortuintje is echter nog niet geheel vervlogen, al moet wor den toegegeven, dat de kansen eenigszins op haar grondveste be ginnen te schudden. Maar wie zal beweren, dat er een „ander" met 't waardevolle bewijs No. 10333 zal komen opdagen die dan ook zal moeten kunnen aantoonen, dat hij de rechtmatige eigenaar is van den zelfden naam als dien deze ex- groentenkoopman tot de zijne mag rekenen! J

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3