Arbeidsvoorwaarden en prijzen &icfi Mata&uf? 7 Kampioen de Leeuw in Leiden verslagen DOÏv G20FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 in den Land- en Tuinbouw De hoofdafdeeling sociale zaken van de stichting voor den landbouw heeft het al gemeen gedeelte (z.g. mantelcontract) van de collectieve arbeidsovereenkomst voor den akker- en weidebouw en de vee houderij voor het conttactjaar 1947-1948 opgesteld. Een der belangrijkste wijzigingen tegen over het jaar 19461947 is wel, dat de in deeling der arbeiders in geschoolden, ge- oefenden en ongeschoolden heeft plaats gemaakt voor de indeeling in vakarbeiders en ongeschoolden. Voor de gediplomeer den is een toeslagregeling opgenomen. De normale arbeidstijd in de veehou derij is voor het jaar vastgesteld op 3200 uren. De maximum arbeidstijd is vermin derd van 3280 op 3240 uren. T.o.v. het regenverlet is bepaald, dat aan losse arbeiders, die langer dan vier weken in dienst zijn, het loon moet wor den doorbetaald. Aan arbeiders, die in ac- coord werken, behoeft het loon niet te worden doorbetaald. De zes vacantiedagen zijn uitgebreid met vier z.g. snipperdagen. De waarde van de vacantiebon is vastgesteld op 3 maal het uurloon. De uitkeeringen bij ziekte mogen nooit meer bedragen dan 100 pet. van het netto loon. De eerste drie dagen zal de uitkee- ring in alle gevallen niet meer dan 50 pet. bedragen. Dit „mantelcontract" zal, aangevuld met de loonovereenkomsten voor de ver schillende deelen van het land, aan het college van rijksbemiddelaars ter goed keuring worden voorgeleegd. Prijzen akkerbouwproducten Het hoofdbestuur van de stichting voor den landbbouw heeft een schrijven gezon den aan den raad voor economische aan gelegenheden uit den ministerraad inzake de prijsvorming der akkerbouw-produc- ten. In dit schrijven spreekt de stichting voor den landbouw haar ernstige onge rustheid uit over het persbericht van het ministerie van landbouw d.d. 6 December j.l., waarin dit ministerie zegt te streven naar verlaging der prijzen voor de akker bouwproducten, daarbij rekening houden de met de internationale verhoudingen. De stichting wenscht het streven der re geering, om ter handhaving van het be staande loon- en prijspeil de prijzen te ver lagen, zooveel mogelijk te steunen. Dit is Uit het Parlement Rijvergunningen blijven noodig Zoowel in de Eerste en in de Tweede Ka mer der Staten Generaal heeft de voorzit ter het heugelijk feit van de geboorte eener jonge prinses herdacht. In de Eerste Kamer is daarna besloten tot loelating van een nieuw lid, den heer H. J. de Drees (P. v. d. A.), waarna de be grooting van landbouw, visscherij en voed selvoorziening verder is behandeld, waarbij geen nieuwe gezichtspunten werden ge opend. De begrooting werd aangenomen, alsmede die van het landbouwcürsusfonds voor 1947. In de Tweede Kamer heeft de heer van der Heuvel (A.-R.) verlof gevraagd, een in terpellatie te mogen houden pvdt de door den minister genomen maatregelen met be trekking tot den groentenhandel; over dit verzoek zou heden worden besloten De vier wetsontwerpen, die de agenda van de Tweede Kamer voor gisteren vorm den, stuitten dat was wel te voorzien niet op' veel verzet. Wie echter een zeer korte vergadering verwachtte, kwam toch bedrogen uit. Het laatste wetsontwerp raak te het verkeersvraagstuk, een vrij netelige zaak. die enkele Kamerleden nog eenige bedenkingen ontlokte. De heer Algera vroeg, of de motie-Serra- rens over het herstel van de Wet Autover voer Personen door den minister uitgevoerd wordt en kreeg daarop een bevestigend ant woord. De minister beloofde hem ook een overzicht van de autobusondernemingen, die tijdens de bezetting weggeconcentreerd zijn. De heer Kortenhorst kreeg van den mi nister, die zeer gul was met toezeggingen, de belofte, dat de richtlijnen van de ver- keersinspecties voor het uitreiken van rij vergunningen, voor zoover deze niet van zuiver internen aard zijn, gepubliceerd zul len worden. De rijvergunningen kunnen echter nog niet afgeschaft worden, dam- dan een groote zwarte handel in auto's zou ont staan. Dit klemt te meer, nu de import van vrachtauto's zeer beperkt, wellicht zelfs ge heel geschrapt zal worden. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 53) „Haal hem uit de gracht", zei hij zwak jes. „Uit de gracht. Ik zal geen rust vin den als hij niet behoorlijk is begraven." „Nee maar!" riep de vrouw uit. „Dat 'neeft-ie tevoren nog niet gezegd, dat over rusten en behoorlijk begraven. Wie is dat, Jacob? Wie ligt in de gracht?" Maar de oude man was weer teruggeval len in stilzwijgen en staarde met leege oogen naar de gezichten boven hem. En Blake gaf Rachel een teeken, hem te vol gen uit de kamer. Ze wandelden samen naar een venster, dat uitzicht gaf over de uitbouwen en de poel op welke de zwanen rondzeilden tusschen de van de overhan gende takken gevallen bladeren. „Kijk eens!" zei Blake. „De oude man bedoelt iets. Er ligt iemand in de gracht." Rachel werd bleek en ging op de stee- nen vensterbank zitten. De gedachte, de vrees, die in haar geest was opgekomen, kwam ook op in die van Blake. Hij knikte, toen hjj haar plotselingen, vragenden blik ontmoette. „Ja", zei hij. „Natuurlijk dacht ik daar ook direct aan. Dien ochtend' toen ik de boot noodig had, scheen de oude man mij ook in het belang van den export van landbouwproducten De stichting komt echter op voor een redelijke belooning van den ondernemer in den landbouw. Daarom wijst zij er op, dat de prijzen voor granen en peulvruch ten en fabrieksaardappelen voor oogst 1946 reeds te laag waren gesteld. De stichting voor den landbouw wijst er op. dat de voedselpositie van Neder land nog steeds precair is, waardoor het noodzakelijk is, den verbouw van die ge wassen te stimuleeren, die veel calorieën per H.A. opbrengen. Om deze reden is o.m. een tegemoetkoming aan de lichte gronden noodig. Voorts wijst de stichting op de deviezenbesparing en deviezen- winst, welke de landbouw kan opleveren. In dit verband noemt zij met name de fa brieksaardappelen en de suikerbieten, welke producten veel deviezen opleveren, terwijl de boeren prijs er van beneden den kostprijs was vastgesteld. De baby's van 18 Februari Naar wij van de afdeeiing bevolkingssta tistiek van het centraal bureau voor de sta tistiek te Leidenschendam vernemen, zal men daar eerst in de tweede helft van Maart een overzicht hebben van de geboor ten over het geheele land op 18 Februari. Het bureau ontvangt deze gegevens na melijk eenmaal per maand van de diverse gemeenten, waarbij dan nog rekening moet worden gehouden met vertraagde aangif ten enz. Overigens zij opgemerkt, dat de uitgifte der babypakketten hierop niet be hoeft te wachten. Deze is namelijk geba seerd op kennisgevingen van de geboorte, onderteekend door medicus of vroedvrouw. WÉST-INDISCHE COMMISSIE TERUG IN NEDERLAND. Na een verblijf van tes weken in West- Indië is gistermiddag om 12.45 uur de par lementaire commissie, die zich voor een oriënteerer.de i-eis naar de West had bege ven, op Schiphol gearriveerd met het KX. M.-vliegtuig de PT TDA. De heer G. Wagenaar is in Curasao ach tergebleven, omdat hij daar ziek geworden is en de terugreis niet kon aanvaarden. De overige leden zijn allen teruggekeerd, het zijn mr. G. C. J. D. Kropman, voorzitter dr. S. E. B. Bierema, de heer H. J. W. A. Meyerink, prof. dr. J. H. A. Logemann, prof. J. de Zwaan en de secretaris mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich Uit den aard der zaak konden de leden van de commissie niet veel zeggen, aange zien zij binnenkort een rapport van hun bevindingen moeten uitbrengen aan de Sta- ten-Gen'eraal. OVERBRUGGINGSTOELAGE VOOR KLEINE BOERENBEDRIJVEN. De Stichting voor den Landbouw vestigt er in een adres aan den minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening de aandacht op, dat de financieele positie van vele kleine boerenbedrijven op lichte gron den zeer moeilijk is geworden. Om aan deze bedrijven hun economische basis terug te geven, verzoekt de Stichting bij de toewijzing van varkens, pluimvee en veevoer, alsmede bij het vaststellen van de aanslagregeling voor granen voor de oogst van 1946'47, met het kleine bedrijf extra .rekening te houden. De Stichting van den Landbouw stelt voor over 1946 een over bruggingstoelage toe te kennen. ALBERT KUYLE TOT 1951 UITGESLOTEN. De centrale eereraad voor de kunst te Den Haag heeft in hooger beroep den schrijver L. M. A. Kuitenbrouwer (Albert Kuyle) veroordeeld tot verbod*van de uit oefening van zijn beroep tot 1 Januari 1951. MOORDMYSTERIE. De politie van het bureau Warmoes straat te Amsterdam werd gisternaent omstreeks half twee telefonisch gewaar schuwd, dat in de Haarlemmerstraat eerl man zou zijn neergeschoten, die zwaar gewond misschien zelfs gedood zou zijn. Toen eenige polltie-agenten ter plaatse arriveerden bleek het lichaam van het slachtoffer verdwenen te zijn. Op aanwij zing van een onbekend gebleven burger werden daarop vijf personen aangehouden waaronder naar men meent den vermoe- delijken dader. Volgens verklaringen van omstanders zou het onbekende slachtoffer door even eens onbekend gebleven burgers wegge voerd zijn. Later ontdekte de politie op het ijs van de de Ruyterkade een revol ver zonder munitie, waarmede echter, naar het eerste onderzoek uitgewezen heeft, niet geschoten is. ongewoon beangst, dat ik er op de gracht op uit zou gaan. Er ligt iemand in! En ik ben van plan er er naar te zoeken. Blijft u hier, alstublieft!" Ze bleef hem een poos stil zitten aan kijken en h'j zag hoe een plotselinge vrees voor wat mogelijk zou kunnêft gebeuren, haar vervulde. Toen wendde zij zich af en keek naar de gracht en de met wier be dekte oppervlakte er van. „Ik zal.op alles.voorbereid zijn," zei ze ten slotte. „Jagaat u. Maar als u op den poel wilt gaan en op sommige breede deelen van de gracht, dan zult u de boot noodig hebben." Blake schudde zijn hoofd en lachte grimmig. ,-De boot" zei hij, „ligt in de Stille Kolk. Het is mijn schuld Ik voer vannacht uit, of liever vanmorgen en ik kwam er een beet je te dicht bij. EnGillian Clent redde mij het leven." Rachel keek verschrikt op en de kleur steeg naar haar bleek gelaat, terwijl ze opstond en hem aanstaarde. „Zoo is het!" zei Blake laconiek. „Ze zou me aan mijn lot hebben kunnen overlaten als ze gewild had. Ik zou den heelen nacht door aan een stuk hout hebben kunnen hangen, maar ik betwijfel het, want het was daar koud! Ja, ze redde mij. Dat is één punt voor haar. Ik bleef daarna nog twee of drie uur bij haar. Ik at en dronk er. Ze is een vreemde vrouw! Geen woord kreeg ik meer uit haar dan toen Atherton De Nederlandsche wielrenner Pellenaars, die met zijn koppelgenoot Middelkamp in den Zesdaagsche te Antwerpen een goed figuur slaat, verwisselt snel van wiel, ter wijl Middelkamp in de baan is. VADER VINDT ZIJN VERONGELUKTEN JONGEN. Op 26 Januari j.l. gingen twee schip- persjongens uit Amsterdam, de 14-jarige C. J Snel van het Javaplein en de 12- jarige J. C. de Groot uit de Gorontalo- straat, op de Nieuwe Meer buiten de Oranjesluizen schaatsenrijden Zij zijrt van dezen tocht niet teruggekeerd De vader van het jongste jongetje is sinds het ver dwijnen- van zijn zoontje iederen dag met een ijsvlet het IJselmeer opgegaan om de omgeving te onderzoeken In den loop van cie vorige maand ontdekte hij in de omge ving van de riooluitmonding bij het Mer- vvedekanaa' de schaatsenstok die de jon gens gebruikt hadden. Tenslotte werd zijn zoeken beloond: Zaterdag j.l. werd het lijk van Kees Snel uit een wak opgevischt en naar het Binnengasthuis overgebracht, wa«r het geïdentificeerd kon worden. La ter heeft de ongelukkige vader, die bij zijn onderzoekingen bijgestaan werd door de sluiswachters van het Merwedekanaal, eindelyk ook het lichaam van zijn zoontje kunnen bergen. WEER EEN AUTO-ONGEVAL BIJ DELFT. Op den nieuwen rijksweg Den Haag Rotterdam heeft voor de derde maal sinds korten tijd onder Delft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een bestelauto van de P.T.T. reed bij het passeeren van een truck op een stilstaanden personenauto, waardoor de postwagen, waarin behalve de bestuurder B. drie liftende militairen zaten, over den kop sloeg en totaal werd vernield. De chauffeur werd met hoofd wonden, een hersenschudding en eenige ge broken en gekneusde ribben naar het Hip- politusziekenhuis te Delft vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De ver wondingen van de militairen waren van weinig beteekenis. en ik haar hadden bezocht." Een felle gloed lag plotseling op Rachels wangen. „Ik wensch niets over Gillian Clent te hooren!" zei ze. „Ik wensoh te weten, wat.... wat Jacob bedoelt." „Zeker!" antwoordde Blake kalm. „Ik begrijp wat u gevoelt. Dat voel ik ook. En nu ga ik. En komt u niet in de buurt, dat onderzoek doe ik wel. Maar wees ook niet bang. Het kan wel niets zijn. Heelemaal niets". „Het is niet niets", zei ze overtuigd. „Er is iets. En in ieder geval", barstte ze uit, terwijl ze wegging, wat het ook is zelfs als het het allerergste is dan is het nog be ter dan deze onzekerheid." Blake zocht zijn weg naar beneden en door het troostclooze, in verval zijnde ge bouw. naar 't met keien geplaveide bin nenplein. En daar bleef hij een oogenblik nadenkend staan. Hij had nu eenmaal altijd behoefte, volgens een vast plan te wer ken en wilde nu de gracht methodisch gaan onderzoeken Als het herhaald gewauwel van den ouden Jacob iets beteekende dan was het, dat iemand in de gracht verbor gen moest zijn ofwel er moest een lichaam irft het zicht zijn weggezakt fn de eerste vraag was: in welk deel van de gracht zou het 't meest waarschijnlijk te vinden zijn? Malvery Hold, het hoofdgebouw en de bijgebouwen tezamen, vormden een groot complex. Het was 'n typisch 16de eeuwsch riddergoed uit de Zuidèlijke graafschap Auto in de Maas gereden De chauffeur verdronken Gistermorgen om kwart over elf reed een vrachtauto van Roeloff's uitstoomingsin- richting te Rotterdam op de Boompjes. Ter hoogte van de Rotterdamsche BankvereenL ging wilde de bestuurder een vrachtauto links passeeren, doch ontmoette op het cri- tieke moment een tegenligger, waardoor hij naar rechts moest uithalen, juist voor de auto, welke hij gepasseerd had. De auto van de firma Roeloff kreeg toen een duw van de gepasseerde auto en schoof als het het ware in het water van de Nieuwe Maas. Onmiddellijk schoten voorbijgangers te hulp, doch zij kenden niet veel uitrichten, omdat de stand van het water te laag was ten opzichte van de kade. In de auto be vond zich de 36-jarige mevrouw C. A. H. Roeloff-Vogel, wonende Maaskade te Rot terdam en de 35.jarige chauffeur G. C. Schaay, wonende Mathenesserlaan. Op tot nu toe onverklaarbare wijze heeft mevrouw Roeloff kans gezien uit de geheel onder water liggende auto te kruipen. Zij kreeg een reddingslijn toegeworpen en kon zoo op het droge gebracht worden. Niettemin was haar toestand zoodanig dat zij naar het ziekenhuis Coolsingel moest worden vervoerd. Eerst een uur later gelukte het brandweer en politie met behulp van een takelwagen den auto boven water te krij gen. De chauffeur bevond zich achter in de bak en had vermoedelijk nog pogingen zich te redden, hetgeen hem niet gelukt was. ONTPLOFFING IN EEN SMEDERIJ. Gistermiddag heeft le Nijmegen in de sme derij en winkel van T. H. v. G. aan den Daalschenweg te Nijmegen een zware ont ploffing drie slachtoffers veroorzaakt. Bij het werk sprong een zuurstofapparaat uit elkaar. Smederij en winkel werden zwaar beschadigd en de etalage van een Aangren zende winkel werd eveneens vermeld. Een der jonge knechts, de 17-jarige H. h., werd op slag gedood. Twee andere knechts wer den ernstig gewond. Beiden werden naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. WEL VERANDERING, MAAR GEEN VERBETERING. Er komt nu eenige verandering in het lot nog toe zoo stabiele karakter van de algemeene luchtdrukverdeeling, maar of deze verandering tot een flinke tempera tuurstijging aanleiding zal geven, valt sterk te betwijfelen. Er is n.l. een langgerekt la ger luchtdrukgebied ontstaan orer Noord.- Noorwegen, dat langzaam naar het Zuiden afzakt, maar over de Noordelijke IJszee ontwikkelt zich een krachtige Noord-Oos telijke luchtstroom,, die de koude Pool- lucht naar Zuidelijker breedten afvoert. Na de Russische kou krijgen wij dus nu dp Pool-kou. Onze hoop is nu geves'.igd op een vrij actieve depressie in de Golf van Bis- kaye, maar de Bilt geeft weinig hoop. De Fransche meteorologische dienst voor ziet een aanhouden van de huidige vorst periode in Frankrijk tot 24 Februari, mo gelijk %zelfs tot 3 Maart. 10 jaar geeischt tegen von Papen Voor de elfde kamer var. het zuiverings gerecht van Neurenberg.heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf ge- eisqht tegen von Papen oud-vicekanselier in Hitler's kabinet :te weten tien iaar werk kamp, algeheele confiscatie van goederen en verbod om een openbare betrekking te bekleeden*>f een vrij beroep uit te oefenen. pen, grootsch opgezet en nog vergroot door volgende geslachten. Het stond op een na tuurlijke verhevenheid aan den ranu van het moerassige land, welke verhevenheid afliep naar den inham; de vijver omving het water uit de zee; bij vloed was hij vol, bij eb was hij nie- veel meer dan een sloor. Hij begon aan 't verste einde van den walmuur, die in 'n boog om het geheele complex liep, om het hoofdgebouw, ae bij gebouwen, tuinen, boomgaard en- voor plein. De gracht vormde op een pun' een vijver, op welke Blake de^boot had gevon den; van dat punt uit vernauwde de gracht zich tot zij weer den inham bereikte aan het eind van de verhevenheid in de rich ting van hei dorp Malvery. De zei had haar verbinding aan de oostelijke zijde tus schen het hoofdgebouw en de beplanting, tusschen welke de wachttoren stond, van dat punt uit vulde liet water, wanneer de vloed opuwam, de hafdroge bedding en stroomde het verder rond de geheele heer lijkheid. Na zijn overweging rich:te Blake zijn schreden naar dit punt met de bedoe ling den loop van de gracht te volgen tot waar zij aansloot hij den inham. Hel was heel gemakkelijk den loop van deze natuurlijke verder iging te voigen; aan der. voet van den ouden walmuur, waar van de grijze steenen dik begroeid waren met klimop en leeuwenbek, liep een smal paadje- rond hoofd- en bijgebouwen, op ten punt leidende naar ae tuinen, op een volgend naar 't binnenplein en op een der IS MGR. STEPINAC TERECHTGESTELD? In verscheidene buitenlandsche bladen werdhet gerucht verspreid, dat de aarts bisschop van Zagreb, mgr. Stepinac geëxce- cuteerd zou zijn. In de kringen van het Va- ticaan wordt zulks onwaarschijnlijk geacht, daar men onmogelijk gelooven kan, dat een dergelijke maatregel tegen den aartsbis- bisschop te Belgrado zou genomen zijn. D1STRIBUTIENIEUWS Elk der.volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703. (Strook No. 1). 614 algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gr. soda 615 algemeen 3 eieren 616 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. chocolade of suiker werk BONKAARTÈN KD, KE 703. (Strook No. 1). 62-74 algemeen.250 gram waschpoeder en 125 gram soda 625 algemeen 3 eieren 626 627 628 250 gr- suiker, boter- algemeen hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram cho colade of suikerwerken enz. BONKAARTEN MA, MD 703 (Strook No. 1). 614 suiker 250 gr. suiker, bofer- r hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of sui kerwerk. TABAKSKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC. 611 612 613 2 rants, tabaksart. Tabak 611 versnaper. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 400 gr.am jam, stroop enz. 619 "naper. 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. jam, stroop enz. of 100 gram suik°r, boterham- strooisel enz. Bow. iicemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Fej>ruari worden gebruikt. Op de bonnen 614 en 624 is 250 gr. waschpoeder benevens 125 gram soda ver krijgbaar. De bonnen 611 en 612 tabak komen voor op de tabakskaart QA 703, de bon 61-v3 tabak op de gecombineerde kaart QC 703. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnapering en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Verdwijnt schoendistributie? Aangenomen kan worden, aldus de „Nieuwe Courant", dat binnen eenige maanden de schoenendistributie tot het verleden zal behooren. De Regeering moet het tijdstip van op heffing nog nader bepalen, maar het staat wel vast volgens genoemd blad. dat hier mede niet meer dan eenige maanden ge moeid zullen zijn. 'De steeds toenemende voorraden bij den debiet handel bewijzen, dat het oogenblik voor vrijen schoenenver-, koop spoedig zal zijn aangebroken. .Aan- vanke'ijk stond de overheid zeer sceptisch tegenover het voorstel van het bedrijfs leven den verkoop van schoeisel vrij fe laten. Vorige week nog luidden de berich ten hierover dat de opheffing „zeer du bieus" was. Men zou daarna van meening veranderd zijn. SCHt)ENENBONNF,N VAN NIEUW MODEL. Het C.D.K. deelt ons mede, dat met in gang van 17 Februari schoenenbonnen van •nieuw model in gebruik zijn genomen. De oude bonnen blijven voorloopig nog geldig. In de maand Februari zullen de distri butiediensten op nader bekend te maken dagen aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9, voor zoover zij sedert 1 April van het vorig jaar tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel geen schoe nenbon hebben ontvangen, desgewenscht bij voorrang een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehoorend in legvel moet worden overlegd. De distribu- tiedienst zal van het inlegvel de bonnen 612 en 614 verwijderen. Voorts zal aan kinde ren, geboren in de maand Februari van een der jaren 1932 t/m 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het, bij de tweede distri butiestamkaart overlegde inlegvel, zal de distributiedienst ton 604 verwijderen. de naar het open tenein voo» den vijver. Teen hij dit pad van het begin af volgde, kwam Blake al spoedig aan dat deel van het huis, waar Richard Malvery e kamers ge egen waren. Hy xveck naar bover> en zag het trap-torentje langs hetwelk Richard z'ch toegang had verschaft tel het «huis op dien geheimzinnige.' Februan-avo -d. Hij moesl ook het pad hebben gevoigd, langs hetwelk Blake nu liep. Blake begon zich voor te stellen, hoe de gebeurtenissen el kaar misschien hadden opgevolgd. Richard zou den inham hebben overgestoken zooals hjj het zelf dien ochtend had gedaan. Hij zou langs het wal-pad zijn geloopen en de gracht zijn overgestoken over het brugge tje aan het eind van den boomgaard. Toen zou hij het pad hebben gevolgd langs de gracht tot bij een oude half in puin lig gende poort in den tuinmuur had bereikt, daar zou hij den tuin zijn doorgeloopèn, 't torentje zjjn binnengegaan en naar zijn oude kamers zijn geklommen. Op dezelfde wijze zou hij het huis hebben verlaten na catgene te hebben gedaan wat hij wilde doen het verbergen van zijn portfeuilie en het rolletje bankpapier en verdwenen zijn zooals hij was gekomen. Natuurlijk had hij dat alles gedaan toen hij op weg was naar Shilhampton om er op Stephen's landhuis de Pykes te bezoeken en zonder twijfel had hij het voornemen gekoesterd, later op den avond langs denzelfden weg te rug te keeren. (Wordt vervolgd.) P*R BESTOND begrijpelij- kerwijs gisteravond veel belangstelling voor de bil- jartmatch, welke de we reldkampioen 45/2, de Am sterdammer P. de Leeuw in café „De Poort van Cleef" aan de Haarlemmerstraat zou spelen tegen Sweering. Deze moest echter verstek laten gaan" wegens een keel ontsteking. In zijn plaats speelde nu de Hagenaar Lubach, die na een zwak be gin voor een interessante partij heeft gezorgd en die evenals Teegelaar kort geleden den wereldkampioen v. Vliet versloeg ook den wereldkampioen De Leeuw de baa^ bleef. Aanvankelijk pakte Piet de Leeuw uitstekend aa.i en met een serie, die hij be laas door ketsen moest be ëindigen, bracht hij den stand na 11 brt. op 418—79. Lubach had aanvankelijk met veel pech te kampen. Het lukte hem niet de ba'- len in juiste positie te krij gen, doch daarna konden we zi^n hoe by mee-, en meer in het spel kwam, zekerder ging spexfm en ie seres na dien steeds groctec deed *.vor Jen. ,''oo gobe'ude het, dat hij niet alleen zijn te genstander inhaalde met prachtige series van 93 en 139, maar hem ook wist voor te komen. De spanning steeg ten top toen de Leeuw bij zijn 535ste carambole 'n klei ne vergissing beging en Lu bach die op 457 stond, de ballen op werkelijk fantas tische wijze in het midden vak wist te krijgen, onder doodsche stiltê de 100 pas seerde en op geniale wijze eën serie van 143 wist op te bouwen en daarmede de partij beëindigde, zoodat het eindresultaat werd: Lubach 600 15 143 40.— De Leeuw 535 15 140 35.66 Teegelaar, in wiens café deze wedstrijd gespeeld werd, toonde zich een pret tig gastheer, offreerde mevr. de Leeuw een ruiker anjers en den beiden kemphanen een prachtigen sigaretten koker7 met inscriptie. Hierna had hij zelf nog een Schitterende fruitmand in ontvangst te nemen van wege het pas door hem be haalde kampioenschap 2de klasse driebanden. Merkwaardig: binnen en kele weken werden aldus in Leiden twee hoofdklasse spelers en kampioenen door eerste klassers geklopt.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2