Het Nederlandsch Episcopaat over het Communistisch gevaar Geboorte van prinses Maria-Christina LINGGADJATI OP DOOD SPOOR? DONDERDAG 20 FEBR. 1947 Bureaux: "Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir.. drukkerij en Ab'onnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, /1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11018 Hoofdredacteur: TH. WLLMEK Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N V „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contrac* belangrijke korting p>EMINDE GELOOVIGEN, Wij moeten allen terug tot Christus, de weg, de waar heid en het leven. Het „goddelooze com munisme" kan de wereld niet redden; als het zegepraalde, zou de wereld ten gronde gaan. Het is dan ook onze plicht het com munisme te bestrijden met onze volle kra cht, ook zelfs in het welbegrepen belang van henj die zelf het communisme aanhan gen. Want velen van hen weten niet wat zij doen, maar allen komen zij bedrogen uit hier en hiernamaals. Daarom houdt ieder«kfetholiek zich verre van elke communistische organisatie, doch hij zal zich ook hoeden voor het lie maat schap van een organisatie, welke zich w«el- is waar niet communistisch noemt, maar toch ongetwijfeld wind in de zeilen van het communisme speelt, zooals al zeer duidelijk blijkt uit de sympathieën, welke de com munistische instanties aan zulke organisa ties betoonen. De goede katholiek laa; zich ook hier niet door den schijn misleiden. Meer dan ooit dient thans gelet op de waarschuwing van Christus: „Wie niet met Mij is, is legen Mij". Hie strijd wordt echter niet beslist door uiterlijke maatregelen, maar alleen door geestelijke wapenen, die tevens geneesmid delen zijn. De Paus noemt er verscheidene op, maar stelt als eerste en allernoodzakelijkste voorwaarde: een oprechte vernieuwing van het persoonlijke en openbare leven, vol gens de beginselen van het Evangelie, en wel bij allen, -die^zich beroemen tot den schaapstal van Christus te behooren. Zij moeten werkelijk het zout der aarde wor den, waardoor de gemeenschap voor zulk een bederf wordt behoed. (No. 41). En dan wijst de«Paus aan als het krach tigste geneesmiddel: de" Christelijke naas tenliefde, maar dan in den volleh zin van het Evangelie. „Hoe meer de arbeiders en de armen aan zich zelf zullen ondervin den, wat de geest van liefde, door Chris tus' kracht bezield, voor hen doet, des te meer zullen zij zich losmaken van het voor oordeel, dat het Christendom zijn kracht verloren heeft en dat de Kerk aan de zijde staat van diegenen, die hun arbeid uitbui ten". (No. 46) „Maar", zoo gaat'hij verder: „De'lief-de zal nooit ware liefde zijn, als zij niet voort durend rekening houdt met de rechtvaar digheid". „Niet dooden, niet stelen", be hoort tot de eerste eischen van naasten liefde. Iemand, die den arbeider zijn loon onthoudt, waarop hij strikt recht heeft, hij moge nog zooveel andere werken doen, de naastenliefde is bij hem een ijdel woord en een leege schijn. De arbeider mag niet als een aalmoes ontvangen, wat hem toekomt volgens recht en het gaat niet aan de groo- te verplichtingen van de rechtvaardigheid van zich af te schuiven door kleine giften van barmhartigheid". /No. 49). De sociale rechtvaardigheid vordert zelfs, dat aan allen de mogelijkheid wordt gege ven, zich eerli bescheiden bezit te verwer ven. (No. 52). Deze en dergelijke uitspraken van onze Pausen Wij noemden er slechts enkele zijn van het hoogste belang. Van de wij ze, waarop zij worden ui'.gevoerd hangt het heil der Kerk, het heil van ons volk en van alle vólkeren af. Zij moeten dus goed door allen worden gekend en opgevolgd. Daarom roept de Paus en roepen tvij met Hem onze priesters op en de leeken, die daartoe in staat zijn, en bijzonder de pers en de Katholieke Actie met haar hulporga nisaties om de woorden van den Paus on der het volk te verspreiden en uit te leg- In het laatste gedeelte van den „Vastenbrief" houden de Bisschop pen voor de plich en van recht vaardigheid en naastenliefde. Het krachtigst geneesmiddel voor de samenleving is: „de Christelijke naastenliefde, maar dan in den vol len zin van het Evangelie". Wij hebben den plicht vóóral dit laatste gedeel'e van het Bisschop pelijk Schrijven aandachtig te over wegen, om er naar te handelen. gen en tot uitvoering te brengen. Patroons en werklieden, particulieren en staatsbe stuurders allen zonder, uitzondering worden opgeroepen om alle onderlinge ver schillen en oneenigheden op zij te zet: en en eendrachtig onder de leiding van hun Bisschoppen samen te werken tot het groo- t< doel, waardoor alleen de redding van de wereld mogelijk is: den waarachtigen groei en bloei van Gods Rijk in de harten van alle menschen. Daartoe is volstrekt noodig: de krach'ige hulp van gebed en boetvaardigheid. Hier toe vermanen Wij U dan allen, bijzonder in den heiligen tijd van de yeertigdaagsche Vasten. Vooral nu door velen de uiterlijke wetten van vasten en onthouding moeilijk kunnen worden onderhouden, zal een vp or tdur en bleven van gebej en v. inwendi ge boete en versterving Gods genade over ons moeten aftrekken. Denkt aan het woord van Onzen Goddelijken Zaligmaker: „Er is een soort van'duivels, dat niet wordt uit- k gedreven dan door gebed en vasten". MMat'h. 17 20). Bidt dan veel en vurig in vereeniging met de H. Maagd en met alle heiligen van ons vaderland voor Onzen H. Vader den Paus, opdat Hij in deze moeilijke tijden de menschheid naar Christus geleide: Smee- ken wij Gods zegen af over onze geëerbie digde Koningin en Haar Koninklijk Huis. Moge God Haar het licht en de kraent ge ven ons vaderland in den geest van Chris tus te besturen aldus besluiten de Bis schoppen hun Herderlijk Schrijven. NOORDZEE met POOLZEE-ALLURES Te Antwerpen zijn Noorsche schepen binnengeloopen, waarvan de kapiteins verklaarden. daUzij 100 K.M. uit de Nederlandsche kust moesten blijven, teneinde de ijs schotse^ te ontwijken Reuter meldt dat een groot ijsveld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Westelijke richting drijft, zich op 64 kilometer afstand van de haven Great Yarmouth bevindt. Volgens Engelsche schippers bevindt het ijs veld zich thans ongeveer 50 kilome ter van de visschende schepen. Z.K.H. Prins Bernhard toont den heer dr. Beel en jhr. Beelaerts van Blokland, die by de geboorte-aangif e van de jongste Oranjetelg, H.K.H. Prinses Maria Christina len paleize Soestdijk aanwezig waren, zijn jongste dochter. Ten paleize Soestcijk had Woensdag de ge Loorteaangifte plaats van de nieuwe Oran je elg, Prinses Maria Christina. Z.KH. Prins Bernhard onderteekent de geboorte-acte. V.l.n.r.: jhr. mr. F. C. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State; Prins Bernhard; dr. L. J. M. Beel, de minister-president en de burgemeester van Baarn, F. J. van Bseck Kalkoen. „Een echt Nederlandsch „Oranj'e en Nederland een ondeelbare eenheid" Bij den aanVang der vergadering van de Eerste Kamer heeft de waarnemende voor zitter, de heer Anema gistermiddag de vol gende rede uitgesproken: „Gehchte medeleden. Gij zult verstaan, dat ik or^der den indruk van de heugelijke berichten, die gisteren tot ons kwamen, met enkele woorden uiting wensch te ge ven aan de gevoelens van vreugde en dank baarheid, die in ons aller hart leven, nu de hoopvolle verwachting, waarin ons ge- heele volk met het prinselijk echtpaar ge durende de laatste weken meeleefde, op zoo gelukkige wijze is bekroond door de ge boorte van een prinses. De herinnering aan de trouwe plichtsbetrachting, waardoor koningin Emma als regentes uns- volk voor zich heeft weten te winnen in vroeger da gen, de innige banden, die koningin Wilhel- mina met ons- volk heeft gelegd, eerst 'in tij den van vrede en voorspoed, daarna in ja ren van oorlog en noodstand, nu laatstelijk nog weer in dagen van bevrijding en her stel, de toegewijde werkzaamheid van prin ses Juliana op zoo velerlei gebied van ons nationaal leven die alle vervullen ons van zelf van vreugde, dat opn"-euw een vrou welijke telg aan ons vorstenhuis is toege voegd, nu in later jaren juist het werk van zijn vrouwelijke leden de al oude liefde voor Oranje zoo zeer heeft bevestigd en vermeerderd. Als vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk remen wij van hee ler harte, deel in de vreugde van het prin selijk echtpaar en van de koninklijke Grootmoeder, wij verblijden ons tevens over het geluk, dat ons vo:k ten deel viel. Moge onder Gods zegen deze jongste telg uit onze vorstelijke familie opgroeien tot een prachtige en karaktervolle vrouw, die straks met toewijding de voetstappen drukt van haar moeder, haar grootmoeder en van haar overgrootmoeder Dan zal zij een rijke vermeerdering brengen van de vele eeuwenoude banden, die Oranje en Nederland samensnoeren tot een ondeel bare eenheid, die moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen en tot heil van tal rijke komende geslacnten. Leve de jonge prinses, leve het prinse lijk gezin, leve koningin Wilhelmina. Leve het Nederlandsche volk". Dank-gebed in alle Katholieke Kerken Een plechtig Te Deum Het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land heeft aan alle Pastoors en Rectoren opdracht verstrekt om a.s. Zondag na de Hoogmis een plechtig Te Deum te zingen om God te bedanken voor de voorspoedige geboorte van de vierde Prinses van Oranje. Pastoor J. F. LIPS f In het St. Elisabeth Ziekenhuis te Lei den is gisternamiddag omstreeks half vier plotseling overleden de zeereerw. heer Joannes Franciscus Lips, pastoor van Hoog made. Pastoor Lips was drie weken geleden in het ziekenhuis opgenomen en was lijdende aan long-tuberoulose# Een plotselinge in zinking maakte een einde aan zijn leven. Het H. Oliesel is hem alsnog toegediend. De Pastoor werd geboren 17 Maart 1890 te Woerden en bereikte dus den leeftijd van 57 jaar. Na zijn priesterwijding op 15 Aug. 1919 was hij achtereenvolgens kapelaan te Scho ten, Leidschenciam, Sassenheim, Alphen .aan den Rijn, Alkmaar en Rotterdam. Op 26 Augustus 1935 werd hij benoemd tot pastoor te Hoogmade. Pastoor Lips vond daar een vernieuw de kerk en chaotische schuld. Een van zijn groot verdiensten voor de parochie Hoog made is zijn juist en zuinig financieel be heer, waardoor een gezonde toestand in de kerknrdde'en ontstond. Hij was een ijverig zielenherder, waar bij zijn bijzondere belangstelling uitging naar de organisatie van de jeugd. Daaraan heeft hij zijn hart gegeven. De pastoor was een sober, uiterst gemoe delijk man. Zijn IJalgische verwantschap verloochende zich daarin niet (de familie van den pastoor woont voor een gedeelte te Brussel). Ondanks zijn steeds zwakke ge zondheid was hij zeer levenslustig en on dernemend en ging soms in eenige dagen gezin De voorzitter der Tweede Kamer open de gisteren de vergadering met de vol gende rede: Geachte medeleden, Laten wij, alvorens onze gewone werk-^ zaamheden te hervatten, een oogenbiik stilstaan bij de gelukkige gebeurtenis, door welke ons geheele volk thaiis zoo sterk wordt geboeid. Opnieuw mocht aan Prinses Juliana en Prins Bernhard de ouderweeide en de kinderzegen ten' deel vallen. Hut algemeene medeleven in dit heuge lijk gebeuren draagt een even spontaan als ongeveinsd karakter. Het vloeit voort uit de behoefte om te deelen in de vreug de van het eenvoudige gezin te Soestdijk. waarmede men zich te nauwer verbonden weet, omdat het een echt Nederlar.dsch gezin is als ieder ander. Men wil uiting geven aan de warme gevoelens, die alom worden gekoesterd jegens de Prinses, die, n:et zorg en toewijding de plichten van haren staat vervullende, nog steeds de ge legenheid weet te vinden om ten dienste van hare landgenooten door haar opwek kend woord en actieve daad leidmg en steun te geven aan zoo menig maatschap pelijk liefdewerk. En in die gevoelens betrekt men niet minder haren gemaal die in den loop der jaren in volle en veelzijdige belangstelling geheel in het Ne derlandsche gemeenschapsleven is opge gaan. Ook de Kamer verheugt zich van harte in re voorspoedige geboorte van de vier de prinses van Oranje-Nassau. Zij hoopt en verwacht, dat de jonggeborene, in wel zijn opgroeiende, nieuwe levenskracht en geluk zal weten te schenken aan het Huis van Oranje, maar evenzeer aan het Ne- fAFGEDRONKEN Daar zag ik gisteren zoowaar mijn jongen vriend Frits, die in normale omstandigheden verwacht wordt in Utrecht te studeeren. In plaats van met een aschkruisje op z'n kop te loopen, dwaalde hij rond met een flink stuk in z'n kraag. „Ha, oude kerel" zei hij in ver staanbaar Hollandsch met een nieuw alcoholisch accent, „hoe maak jij het, kerel? Nog altijd in de stad der Glibbers? Glibberig is hei hier", constateerde hij met een merkwaar dig gevoel voor de realiteit en hij zwaaide onvast op z'n beenen. „Hou je recht, Frits", zei ik be zorgd. „Wat doe je hier" „Ja", zei hij en hij keek met zwemmende oogen om zich heen, „Wat doe ik hier eigenlijk?" Ik wist het ook niet en opperde het vermoeden, dat hij op Vasten avond de bloemetjes buiten had ge zet. „Fideele kerels, die Carolijnen", zei hij, opeens verteederd door de gedachte aan den vorigen avond. „Wij hebben het afgedronken. We hebben 'n reuze-lol gehad. De heele boel is kort en klein geslagen, maar alle flesschen en kruiken zijn ook leeg. Zat geen druppie meer in. De heele zwik, allemaal la-la...." „Ja, ja," zei ik, „maar waar heb je het over?" „En nou nooit meer oorlog tus- schen Veritas en Carolus Magnus". Om kort te gaan, het bleek, dat de Katholieke studenten /an Nijme gen en die van Utrecht hun oude veete op Vastenavond in de soos van de Utrechtsche Studenten ver eeniging Veritas hadden uitgevoch ten, en na afloop de twist met een algemeene verbroedering hadden bijgelegd. Er was heel wat schade in het gebouw aangericht, maar de broederband was gerepareerd. Is dat niet de beste oplossing van ieder conflict? Waarom kan dat niet op internationaal terrein worden toegepast. V. J derlandsche volk, opgevoed worden in den aan het prinselijke gezin eigen ongekun stelde stijl en naar wij ons instinctief ver zekerd weten in eeerbied voor de histori sche vrijheden en de cultuurwaarden, die ons zoo dierbaar zijn, moge het haar gege ven zijn eenmaal dezelfde groote plaats in het hart der bevolking te veroveren als daarin, na^ wijlen Koningin Emma, door onze regeerende Vorstin en Prinses Ju liana wordt ingenomen. De geboorte der jonge prinses prikkelt ons Nederlandsch bewustzijn. Zij is na de donkere tijdenj die achter oris liggen, een lichtpunt aan onzen nationalen hemel. Laat ons volk daaruit frissche kracht put ten om zoo eendrachtelijk mogelijk zich in te spannen teneinde wat laatstelijk voor de gemeenschap verloren ging terug te winnen. God zegene Prinses Maria Christina en in haar ons vaderland. De minister-president, dr. Beel, sloot zich bij deze woorden aan, mede namens zijn ambgenooten. s IN AANSLUITING op het geen reeds werd gemeld over het Republikeinsche stand punt ten opzichte van Linggarljati verneemt het A.N.P. langs officieelen weg na der uit Batavia, dat/ een republikeinsche woordvoerder o.m. zeide, „dat indien de Indonesische delegatie thans zou ingaan op minister Jonkmans uitnoodiging om de betwiste punten in een nota neer te leggen, deze het onderwerp van ^angdurige be sprekingen zouden worden, in de eerste plaats door de commissie-generaal en in de tweede plaats door de Nederlandsche regeering". En zelfs- indien zoowel de commissie- generaal als de Nederlandsche regeering accoord gingen met de Indische bezwaren, zou het dispuut hierdoor niet opgelost zijn, omdat de Nederlandsche regeering gebon den is aan de motie-Romme, waarbij de aanvaarding van de Nederlandsche inter pretatie door de Indonesische regeering alsconditio sine qua non voor de onderteeke- ning van het basisaccoord is gesteld. Volgens den woordvoerder moeten dus alle amendementen en wijzigingen van de officieele Nederlandsche interpretatie aan het Nederlandsche parlement worden voorgelegd. Overigens zou een omstandige for muleering door de Indonesische delegatie van alle betwiste en vage punten veel tijd kosten. De status van Nieuw Guinea. Bij dezelfde gelegenheid heeft de woord voerder omtrent Nieuw-Guinea gezegd, dat minister Jonkman's mededeelingen in zake den bijzonderen status voor dit gebied rechtstreeks strijdig zijn met Linggadjati en wel in het bijzonder met de artikelen 3 en 4. In artikel 3 wordt immers gezegd, dat de Vereenigde Staten van Indonesië het ge heele gebied van Ned.-Indië zullen omvat ten en in artikel 4 wordt vervolgens het recht erkend „van de bevolking van eenig gebiedsdeel om langs democratischen weg te kennen te geven, dat zij haar plaats op een anderen voet wenscht geregeld te zien". Vervolgens betoogde de woordvoerder, dat thans de vraag kan worden geopperd of de Nederlandsche en Indonesische delega ties eenige bijzondere regeling omtrent Nieuw-Guinea getroffen hebben. Hij ant woordde hierop, dat Nieuw-Guinea nooit ter Dakota neergestort te München Een Dakota-transport vliegtuig van het Amerikaansche 'eger is gisteren op het vliegveld bij München neer gestort. De 2e piloot is omgekomen en 3 andere leden van de beman ning zijn gewond Het vliegtuig was uit Horsching (Oostenrijk) op weg naar München. heen en terug naar Brussel fietsend. Hoogmade verliest in hem een trouwen herder, die geen huurling was, maar zijn schapen met zorg weidde. De uitvaart van het stoffelijk overschot zal dagmorgen plaats hebben. sprake is gekomen, direct nog indirect, weshalve de Nederlandsche verklaring om trent den nieuwen status van Nieuw-Gui nea een duidelijke afwijking met betrek king tot een essentieel punt is. Politieke partijen vergaderen te Djogja. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meedeelt, hebben afgevaardigden van alle politieke partijen gisterenavond een bijeen komst gehad met vertegenwoordigers van de republikeinsche regeering, waar de ont werpovereenkomst van Linggadjati weyd besproken. Ook ir. Soekarno, drs Moham med Hatta en lt.-generaal Soedirman wa ren aanwezig. Men is tot geen enkel besluit gekomen. Aardverschuiving in Tosari. Naar het republikeinsche persbureau Antara" meedeelt, heeft in het bergdorpje Tosari (Oost-Java) tengevolge van een tien dagen langen, zwaren regenval een ernsti ge aardverschuiving plaats gehad gevolgd door een aardbeving. 27 Huizen weiden weggesleurd, terwijl de telefoonverbinding werd geblokkeerd. Het aantal slachtoffers en de omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld. Ook uit Djember werd Maandagmorgen een vrij sterke aardschok, welke 30 seconden aanhield, gemeld. (Zie voor Bonncnlijst pag. 2.) WEERSVERWACHTING O PLAATSELIJK SNEEUW. 5 o Tijdelijk v/at toenemende wind over- o wegend uit Oostelijke richting. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw- 2 val. In het Zuiden van het land eenige g g stijging van temperatuur, overiglans o o meest matige vorst. g Ouooooooououooooououooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1