Intrede Burgemeester van Alkemade Vasten- en Onthoudingswet het Bisdom Haarlem voor iDicfï JltaCaexy.? WOENSDAG 19 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Een drie-dubbel feest: vastenavond, installatie en Prinsesse-geboorte D ,E NATION ALE FEESTDAG wegens de geboorte van een Prinses heelt wel bij zonderen luister gebracht bij de intocht van den nieuwen burgemeester van Al kemade. Typeerend was tevens het feit, dat deze Bosschenaar op Carnavalsdinsdag een hoogtepunt in zijn ambtelijke carrière beleefde. Heeds in den vroegen ochtend arriveerde hij vanuit Leiden aan de grens der gemeente, waar de loco-burgemeester J. J. de Koning hem met een korte toespra ak welkom heette. werd medegedeeld. Daarop sprak de heer J. J. de Koning o.m. als volgt: Rede van loco-burgemeester J. J. de Koning. Op de eerste plaats gaan mijn gedachten terug naar het tijdstip, waarop uw ambts voorganger rar. Peek in 1933 zijn functie aanvaardde. Toen heerschte een algemeene crisis in land- en tuinbouw, was de werk loosheid in onze gemeente groot en moest een groot getal, vooral kleine tuinders en boeren voor noodzakelijk levensonderhoud gesteund worden door het Burgerlijk Arm bestuur. Toch is onder het bestuur van uw voorganger, ondanks de ongunstige tijds omstandigheden zeer veel tot stand geko men dank zij de medewerking v. d. raad der gemeente. Gij aanvaardt thans uw ambt onder geheel andere omstandighe den. Financieel is onze gemeente de laat ste jaren, voorzoover het de bevolking be treft, sterk vooruit gegaan. De crisis in de tuinbouw vooral behoort op het moment tot het verleden en werkloosheid is tot een minimum beperkt. De gemeente was reeds in 1933 noodlijdend en de schuldenlast is sindsdien nog aanmerkelijk verzwaard t. g. v. de vele» werken, welke in het belang der gemeente zijn uitgevoerd. Maar dit mag voor ons gemeentebestuur geen aan leiding zijn een andere koers in te élaan Een van de belangrijkste zaken, welke de volei andacht vragen is ongetwijfeld de verbetering van de volkshui0vestig. Ten gevolge van de sterke groei der gemeente heerscht in alle onderdeel en van de ge meente woningnood, terwijl de toestand der bestaande arbeiderswoningen meer dan treurig is. Met alle krac! t moet dan ook de woningbouw worden bevorderd. Na ge wezen te hgjjben op het mooie landelijke karakter der gemeente met zijn vreedza me en gemoedelijke bevolking met sterke godsdienstige gevoelens en de bekwame secretaris met zijn uitstekende ambtenaren had gememoreerd, vervolgde spr.: Per soonlijk wil ik deze gelegenheid te baat nemen mijn hartelijken clank te betuigen aan den secretaris en alle ambtenaren voor de prettige samenwerking, welke ik als waarnemend burgemeester mocht onder vinden. Ik breng voorts een woord van dank aan het politiecorps, vooral aan de groepscomm. de heer de Bil vcor de tege moetkomende samenwerking. Ik feliciteer u burgemeester hartelijk met uw benoe ming en ik hoop, dat uw bestuur moge zijn tot heil en ten zegen van de u toevertrouw de gemeente en tot meerdere eer en glorie van Gods heiligen Naam. Ook mevrouw, uwe echtgenoote felici teer ik hartelijk met uw promotie en ik hoop, dat ook zij zoowel als uw dochter vele gelukkige jaren in onze gemeente zul len doorbrengen. En sta mij thans toe mijn heer de burgemeester u te bekleeden met het teeken uwer waardigheid als burge meester der gem. Alkemade. Moge u onder Gods zegen vele gelukkige jaren in ons midden zijn. Daarop hing de heer J. J. de Koning den burgemeester den ambtsketen om de hals en overhandigde hem de voorzittershamer. Namens de R.K. Raadsfractie sprak daar op de heer C v. d. Meer Cor.zn., die o.a. in het bijzonder den nadruk legde op de ligging der gemeente als centrum van de watersport. Spr. vroeg de volle aandacht van den burgemeester hiervoor, opdat met alle ten dienste staande middelen verkeer de elementen en toestanden in de water sport bestreden zouden worden. Dr. N. v. d. Bijl, vertegenwoordiger van de P*}t. Chr. Raadsfractie mocht tot zijn voldoening constateeren, dat in het verle den zijn fracties as minderheid in deze ge meente nimmer was achtergesteld en ver trouwde, dat ook onder de nieuwe burge meester die toestand gehandhaafd mocht blijven. De heer H. P. Akerboom uit de Kaag. memoreerde zekere spanningen, die bestaan tusschen Noord en Zuid-Nederland. Ons aller wensch, aldus spr., is, dat uw ver schijnen in onze gemeente het begrip tus schen $cord en Zuid moge verruimen. Wij zullen laten zien, hóe een burgemeester uit het Zuideft verzekerd kan zijn van de volle medewerking van zijn noordelijke ge meentenaren. Verder herinnerde spr. aan de prachtige vaderlandsche houding van den nieuwen burgemeester tijdens de be zetting. Toespraak van den Burgemeester. De Burgemeester zei oan. het volgende: Jk wil aanvangen met dank te brengen aan God, van Wien alle gezag komt, dat Hij my in deze gemeente daarmede heeft willen bekleeden. Ik betuig verder mijn diepge Blijde ontvangst in alle buurtschappen In gezelschap van zyn echtgenoote en dochter, alsmede van wethouder v. d. Poel en de gem.-secretaris, W- A. van Harle- veld, ondernam hij per auto de tocht naar het centrum der gemeente. Ondanks de snerpende Oostenwind en felle koude bood deze toch den nieuwen burgemeester op fantastische wijze de schoonheid van het gemeentelandschap, zooals dat met sneeuw bedekt en toegevroren in- het felle zonne licht te schitteren lag. Fel staken af de kleuren der vlaggen, die van de huizen en molenwieken wapperden en overal scho ten do dorpelingen toe'naa* de autoweg om de snel voorbijtrekkende eolonne te begroeten en een glimp van den burge meester te ontdekken. Het eerst werd Oud-Ade bereikt, waar in de R.IC School de jeugd was samenge komen. Hier werd gesproken door het hoofd der school, den heer Tonsioen, en door den heer J. v. d. Poel, terwijl een meisje een wensch uitbracht tn bloemen bood aan mevr. Hoynck en haa: dochter. Te Rijp wetering was de jeugd in „Rust oord" verzameld. De hoofdonderwijzer N. Zwartelé vertolkte de gevoelens en de kin deren staken een „vuurw^.k" af De muziekinstrumenten waren bevroren. Te Nieuwe-We tering waren de instru menten van de fanfare D.G.V. zoodanig be vroren, dat zij .aanvankelijk niet bespeeld konden worden. In optocht met vlaggen en sjerpen en tromgeroffel werd door de jeugd gemarcheerd naar de school met den Bijbel, waar het hoofd P. Cuperus den bur gemeester verwelkomde. Daarna waren de muziekinstrumenten ontdooid en D. G. V. gaf op eclatante wijze uiting van haar kunnen. In snelle vaart we*d de Kaag be reikt. De burgemeestersauto stak op offi- cieele manier per pontveer de ringvaart over, maar de volgauto's begaven zich over het ijs naar het Kaag-dorp. Bij „Tante Kee"' werd de koffie gebruikt, terwijl dé heer D. van Nieuwkoop, ds. Corts en kape laan C. Hammersteijn toespraken hielden, welke samengevat het natuurschoon van de sportplaats de Kaag verheerlijkten en waarin den burgemeester om steun werd gevraagd bij de bestrijding der zedenver wildering en bij de wederopbouw van een gézonde watersport. Als bijzondere attrac tie presenteerde Tante Kee den burgemees ter een kruik met „Kaagwater". Aangekomen te Oude-Wetering bood een dochtertje van notaris Lohman voor diens huis bloemen aan de echtgenbote en doch ter van den burgemeester aan. In de R.K. en Chr. scholen spraken de resp. hoofden dezer scholen de heeren J. J. de Jong en F. v. d. Horst. De sprekers van de bezochte scholen begroetten allen den nieuwen bur- geemeester en spraken de wensch uit, dat het belang der jeugd hem na aan liet hart mocht liggen. Overal werden vaderland sche liederen gezongen en waren de oran je-besturen actief. De intocht in Roelof arendsveen. Na de koffietafel in het café v. d. Geest volgde de intocht te Roelofarendsveen, waar verdere familieleden van den bur gemeester zich aansloten. Voorafgegaan door groepen van gidsen en verkenners, het oranje-comité en het Politiecorps werd in optocht naar het veilinggebouw gegaan, waar de talrijke Veansche jeugd was sa mengekomen. Drie meisjes hielden een korte toespraak en boden bloemen aan. Er werden liederen gezongen en de heer L. de Jong, hoofdonderwijzer van de jongens- scho hield een toespraak namens alle aanwezigen. Na het dankwoord van den burgemeester en de aankondiging van een extra vrije dag voor de schoolkinderen, zong het mannenkoor „Domine Salvam fac Reginam Nostram". Na het „Wilt heden nu treden" werd het Wilhelmus geongen, be geleid door het Harmoniegezelschap. Tij dens een uitbundige feeststemming verliet de burgemeester de hal van de veiling om zich te begeven naar het gemeentehuis voor de installatie. De installatie in het Raadhuis. Nadat de raadsleden Kerkvliet en Zand vliet den burgemeester de raadzaal had den binnengeleid, deed de gem.-secr. de heer v. Har te veld voorlezing van het Kon. Beesluit, waarin de benoeming van den Edelachtbaren Heer Hoynck van Papen- drecht' tot burgemeester van Alkemade voelde dank aan Hare Majesteit onze ge- eerbiedigde Koningin, die het heeft be haagd mij als burgemeester dezer gemeen te te benoemen; verder aan Zijne Excellen tie den Minister van Binnen landsche za ken, die m\j ter benoeming aan Hare Ma jesteit heeft voorgedragen, alsook aan den heer Commissaris der Koningin in dit ge west. die mij voor dit gewichtig ambt in uw belangrijke gemeente heeft willen ge schikt achten en verder allen, die mijne benoeming hebben willen bevorderen. Met leedwezen dacht spr. aan het feit, dat zijn hoogbejaarde moeder en zijn ontslapen va der niet aanwezig konden zijn, maar ver heugde zich anderzijds, dat zijn echtgenoo te zoodanig herstellende was, dat zij in staat is gebleken dit hoogtepunt mede te beleven. Bijzonder woorden van welkom richtt spr. tot den vertegenwoordiger van den Comm. der Koningin, mr. Dinger, tot den heer en mevr. Peek en tot allen, die van verre gekomen zijn en de barre koude hebben getrotseerd om hun medeleven te toonen. Hij dankte de locoburgemeester voor de wijze, waarop hij 4J4 maand het burgemeesterschap heeft willen waarne men, dr. v. d. Bijl en den heer v. Harte- veld voor de verwelkoming en vriendelijke woorden, gesproken tot hem, zyn echtge noote en dochter. Hy dankte voor de in stallatie en deelde mede naar Alkemade te zijn gekomen met het voornemen het be reikbare ook werkelijk te bereiken. Spr. rekende daarbij op de onontbeerlijke mede werking en het vertrouwen van al'en, die werken an het gemeenschappelijk doel: de bevordering van de groei en de bloei der ^fchocne gemeente Alkemade. Bij de veel heid van problemen, welke zich in deze ge meente ongetwijfeld zullen voordoen, al dus snr., zullen wij derhalve steeds per soonlijke belangen op den achtergrond moeten dringen, voor zoover deze mit hel algemeen belang strijdig zijn. In verband hiermee riep spr. de bijzondere medewer king in van wethouders en secretaris, wel ke laatste hij nu kon complimenteeren met zijn 25-jarig ambtsjubileum, en gaf de ver zekering, dat zijn deur altijd open zal staan vcor hem die meenen raad of bij stand van hem te kunnen ondervind _n Voorts deelde hij mede, het als een deel van zijn taak te beschouwen het bloeiende vereentgings- en cultureele leven te bevor deren, de belangen van de watersport te dienen de moreele gevaren daarvan in het oog te houden en zoonoodig krachtig op te treden. Spr. betuigde tenslotte zijn groote bereidheid tot samenwerking met de gees telijkheid, wanneer kerkelijke en gemeen telijke belangen mochten samenvallen en besloot met de bede tot God, dat Hij zijn geest mocht sterken en zijn gezondheid bewaren om in staat te zijn datgene te verrichten, wat gewenscht is en verlangd wordt. Daarna sprak burgemeester Hoynck van Papendrecht een rede uit, welke betrek king had op de geboorte van de Prinses, welke rede door allen staande werd aan hoord, en volgde voorlezing van het geluks telegram der gemeente aan het Vorstelijk .Huis. Verschillene sprekers voerden na de buitengewone raadszitting het woord tot de nieuwe burgemeester. Pastotpr Onel uit R.A.veen sprak namens de Kath. geeste lijkheid in de gemeente gelukwenschen en verwachtingen uit. Oud-burgemeester Peek complimenteerde zijn collega met het be stuur over de aantrekkelijke gemeente Al kemade met zijn oude tradities, gezags- eerbied, arbeidzame en godsdienstige be volking. Burgemeester Hoogenboom sprak nemens de Kring Rijnstreek en ds. Corts ging dieper in op de gewenschte verhou ding KerkOverheid. De heer M. P. v. d. Weijden uit Zevenhoven leidde burge meester Hoynck in als iemand, die tijdens de, bezetting zijn sporen verdiend heeft en in wiens handen het gemeentebestuur wel gelegen is. Spr. wees in het bijzonder op de exportbelangen in dit gebied, voor welk doel bij hoogere instanties nog wel eens gepleit zal moet. worden, wenschte den burgemeester veel succes en bood hem garne zijn adviezen aan. De heer P. Heems kerk deed gelukwenschen namens het wa- terleidingsbestuur en de heer Tasseron sprak als vertegenwoordiger van het ge- rr zentebestuur van Leimuiden en hoopte op een vruchtbare samenwerking tusschen de beide gemeenten. Wethouder Taat ver tegenwoordigde de gem. Boskoop en het Drinkwaterbedrijf en de afd. comm. Ter Hark uit Leiderdorp de distr comm. van de Rijkspolitie. De heeren P. Bakker en E. Koek vertegenwoordigden het bestuur, dat de Oranjefeesten organiseert en hoop te daarbij op een stuwende kracht van de nieuwe burgemeester om de band methet Huis Oranje te versterken. Tot slot sprak de gemeente-secretaris, de heer v. Harteveld, een kort woord, bood zijn geheele persoon aan tot welzijn der gemeente en was er van verzekerd, dat het geheele ambtenarencorps niets liever wenscht dan de grootste samenwerking met den burgemeester tot welzijn van de burgerij. Burgemeester Hoynck van Papendrecht dankte alle sprekers voor hun gelukwen schen, De receptie werd door vele personen en vertegenwoordigers van vereenigingen en organisaties bezocht. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch-Za:erdag na 12 uur des middags. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrij dagen en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Ma ria ten Hemel-opneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zon dag vallen. Op al deze dagen, BEHALVE op Asch- Woensdag en Goeden Vrijdag, dispensee ren Wij in de Vast en wet krachtens de vol macht, Ons doqr den Heiligen Vader ver leend. (Er zijn dus geen Vastend-».ren behwlve Aschwoensdag en Goede Vrijdag. Red. „L. Crt.") n Onthoudingsdageu zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch woensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Wo?nsdag en -Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur s middags. Op de overige Zaterdagen, be halve de twee genoemde, ontslaan Wij krachtens bijzondere volmacht voor dit jaar van de onthoudingswet. 2. De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Oo al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij," die hun 7e jaar' voleind hebben en niet om wettige» reden ontslagen zijn. Zij moren op <*ie dagen geen vleesch, noch ju'! uit vï-esch gebruiken; maar eieren, melk, boter, kaas en soijzen met dierlijk vet bere'dt, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd. m Indien buiten de veertigdaagsche Vas'en, een ter plaat=e verplichte feestdag op een vasten- of onthöudingsdag valt, houdt daar door vanzelf dien daff de vasten- en onthou- ringswet oo; en indiei een Vigiliedag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Za- ferdag vervroegd te worden. IV N Krachtens bijzondere volmacht dispen- seeren Wij in het onthoudings^ebod op al- Je dagen behalve op Asch-Woensdag en Goeden Vrijdag aan de volgende personen, ook als zij buiten 'Ons Aartsbisdom verblij ven: 1. aan de militairen, marechausseess of gendarmen, douaniers of tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, alsmede aan het pohtie-oersoneel, als het denzelfden zwaren arbeid heeft te verrich ten als de gendarmen, benevens aan hun inwonende familieleden en inwonende di°nstbo>den en aan hun .genoodigden; 2. aan de gevangenen; 3. aan het personeel der stoom- of elec- trische booten treinen en trams, namelijk de stokers, machiniste», conducteurs, sein- werkers. postbeambten en remmers in vasten dieLst en ook aan hun inwonende familieleden en inwonende dienstboden; 4. aan dp arbeiders die loorgaans of bo venmate zwaren of zeer ongezonden arbeid verrich'en, zooals bijvoorbeeld: de arbei ders "der kolenmijnen (zoowel onder- als bovengrondsche); de stokers en arbeiders bij ring-, gas- aardewerk-, porcelein- en glasovens; da glasblazers én glasslijpers, de zoogenaamde faienciers; de arbeiders die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbei ders der suiker- en zinkwitfabrieken; de steenbakkers en de gravers en kruiers van natten turf Deze dispensatie geldt even eens voor de huisgezinen, v/aarvan de va der of een ander inwonend lid bovenge- noemden arbeid verricht. 5. aan de samenwonende familieleden er de inwonerde dieiistboden van de huis gezinnen, waarvan de vader of eenig hoofd niet-katholiek is; Met inwonende dienstboden worden ge lijk gesteld alle dagbedienden, als zij den kost des huizes gebruiken, waar zij in dienst zijn 6. aan allen, die oo reis zijn, behalve wanneer zii bij particulieren (d.w.z. in hun particuliere woning) den maaltijd gebrui ken. met dien verstande, dat Onze onder- hoorigen ook buiten Ons Aartsbisdom van ceze dispensatie gebruik kunnen maken; 7. aan de zeevarenden, w>or zooverre zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechts wannéér zij zich be dienen van den scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. Degenen, die op de Zaterdagen in de veertigdaagsche Vasten, krachtens Onze WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 52) ,Pas op, meneer, vooj wat je gaat doen met die vlakte over te steken!" zei hy, terwijl hij half aangekleed in de deur opening verscheen, ,,'t Is by lange na niet veilig voor lui die hier de streek niet ken nen hier over te steken zoo kort na den vloed, dat is 't". ,,'t Is toch in orde, als je je maai- aan die palen houdt?" vroeg Blake, wijzend naar een rij zwarte, verweerde stompen, die de route tusschen de twee zijden van den inham aangaven, „'t Kan niet verkeerd als je die maar blijft volgen, niet?" „Niet a's je je Jrersen d'r een beetje bij gebruikt", antwoordde de oude man. „Dat zand hier werkt op sommige plaatsen en wij, die die plekken- kenne, moeten onze kluisgaten wijd open houwe- Je mot niet loope waar 't zand d'r dof en droog uit ziet, want dat benne juist de gevaarlijke plekke. Vannacht heeft 't hier ook weer arig gespqokt. Kijk daar maar es, jonge man." Blake keek in de richting, aangegeven aoor de uitgestoken hand van den ouden baas en hij zag, dobberend op de grijze op pervlakte van de Stille Kolk een donker ding waarvan hij onmiddellijk begreep, dat het Rachel's boot moest zijn. „Dat is 'n bootje van iemand, die in dien draaikolk terechtgekomen is", vervolgde de oude man. ,En ik zou wel eris wille wete waar de lui, die d'r in zate terechtgeko men benne niemand komt d'r levendig uit, wanneer die in die waterstroom te recht is gekomme. De boot is dr' nog, ja zeker, maar waar benne de lui die d'r in zate?" Blake voelde zich niet geroepen om het aantal mysteries nog te vermeerderen dus haastte hij zich te zeggen, dat hij het was, die in de boot gepoogd had, den inham ge durende den nacht over te steken. De wenkbrauwen van den ouden man trokken in verbazing omhoog. „Nee, je meent t!" riep hy uit. „En hoe ben je d'r uitgekomme, jongeman? Zwem mende toch zeker niet, dat durf ik wedde! Geen mensch heeft daar ooit kunnen zwem- me, zoolang de kolk bestaat, da's vast." „Gillian Clent haalde me er uit", ant woordde Blake. „Ik kreeg een paal te pak ken en zij haalde me er af." De oude man stapte abrupt zijn hut weer binnen. „Ja, ja!", mompelde hij. „Die Clents, die benne heel wat tijd Luite as andere men- sche in derlui bedde ligge. Ja, ja, natuur lijk!" Hij verdween, nog steeds mompelend, en Blake betrad het pad over het verrader lijke zand, daarby de door vele vloeden uit gebeten houten staken volgend die, voor zoover hij wist, eeuwen geleden in den bo- oem waren gezet. Hij keek nieuwsgierig naar de doffe, droge plekken, langs welke zyn weg slingerde Zou het mogelijk zijn, dat diep onder hun zoo onschuldig lijkend oppervlak Dick Malvery verborgen lag? Hij slelde hem zich voor, terwijl hij zyn weg zocht door deze sombere vlakte in de duis ternis. Een verkeerde stap, zelfs gemakke lijk te maken door iemand, die gewend was dit onzekere pad te volgen Terwijl hij toevallig op dit punt van zijn gedachten even opkeek, zag hij Rachel Malvery die vanaf den rand der beplan ting naar hem zwaaide met haar hand. Zy snelde van uit de richting van den wacht toren naar het kasteel en Blake begreep, dat ze hem was gaan opzoeken. Hij haastte zich over bet nog evengebleven deel van het zand en voegde zich bij haar. „Ja?" zei hij, terwijl hij den oever op liep. „Wilde u my spreken?" „Ik heb u al in den toren gezocht", ant woordde zij. „De oude Jacob heeft een soort van attaque gehad. Ik vrees, dat hy ster vende is. Ik ben bang. Hyhij zegt tel kens hetzelfde, telkens maar weer op nieuw en bij tusschenpoozen, sedert we hem vonden." Wat?" vroeg Blake. „Hij zegt: „haal hem uit de gracht haal hem uit de gracht!" antwoordde ze. „Telkens en telkens weer. Dat en niets anders. En we weten niet wat hij be doelt". HET GEHEIM VAN DE GRACHT. De gedachten, van Blake keerden on middellijk terug haar den ochtend toen Ja cob Elphick bem had aangetroffen, terwijl hy bezig was met de boot die nu op de on heilspellende wateren van de Stille Kolk ronddobberde. „De gracht!" riep hij uit. „Dat is vreemd! hij maakte er zich erg druk over, dat ik niet op die gracht zou gaan. Hij ver telde, dat er zwanen zaten te broeden, en dar nog wel in dit seizoen!" 9 ..Hij is zijn geheuger kwijt", zei Rachel. .Maar toch blijft bij dit maar steeds weer herhalen sinds die vrouw hem vond. Tel kens maar weer opnieuw. Ik heb een jon gen naar het dorp gestuurd voor den dok ter, maar ik zie niet, wat hij nog kan doen. Ik geloot dat de oude Jacob sterft." Ze ging hem voor in een deel van het huis, waar Blake tevoren nog niet was geweest en ze stegen een brokkelige trap op naar een kamer, waar de oude i*an op bed lag, nog geheel gekleed maar klaarblij kelijk niet in staat zich te bewegen, be halve dan een lichte beving in zijn vingers, die zich krampachtig hadden vastgeklemd dispensatie vleesch of jus uit vleesch ge bruiken, zullen op elk dier Zaterdagen ze venmaal het Onze Vader en het Wees ge groet met de Twaalf Artikelen des Ge- loofs bidden, of met Paschen minstens 15 cent offeren. Ten slotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aalmoezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzachtingen en verleende dispensation aan hun boetedoening ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestort worden in de bus. welke daarvoor tegen Paschen in de kerk zal worden geplaatst. t JOHANNES PETRUS HUIBERS, Bisschop van Haarlem. EetAitd u-aoï. de u-iag. Het verschijnsel, dat velen hier de vlaegen laten' uithangen na natio nale feestdagen is zóó algemeen, dat niemand er iets bijzonders in ziet. En toch is het een schending van alle goed gebruik in deze. Een vlag behoort een half uur na zonsondergang te zijn ingehaald. Overtreding hiervan.is een schen ding **an de vlag zer/el Wij weten, dat velen onbewust zich schuldig maken aan overtre ding in dit punt. doch in de toe komst zal het anders worden. Wy zullen er op blijven hameren! VOOR MEER VRIJWILLIGERS IN DE MIJNEN IS GEEN PLAATS- Zondagmiddag is een groep van ''en mu nitie- en mijnen-opruimdienst te Leiden, in de Limburgsche mijnstreek aangekomen, om als vrijwilliger deel te nemen aan den kolenslag. Dit zijn de laatste vryw lligevs welke konden worden geplaatst, omdat er geen gelegenheid is nog meer personen huisvesting te verleenen. TOESLAG EXTRA-ZWARE ARBEID VERHOOGD. Naar het „Vrije Volk" verneemt, heeft 1,1,4 Cent-',',i D:st-,iU"+'evnntooor naar aan leiding van het Donderdag verzonden te legram van de Centrale Bond van Trans- zwaren arbeid ten "behoeve van de werkers in de kolendistributie (laders, lossers, be zorger e.d.) te verhoogen, beslist, dat de toeslag voor een periode van vier weken van ÖU tot 75 pet. verhoogd zal worden. RADIO VOOR DONDERDAG. HILVERSUM I (301 MJ: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 7.45 Ochtendglo ren. 8.00 Nieuws. 8.15 Opgewekte melo dieën bij de ochtendarbeid. 9.05 Ochtend- concert. 9.45 Voor de kleuters. 10.45 Jo Vin cent met orgelbegeleiding. 11.00 Radio-zie kenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Mary Orbaac, aan de vleugel begeleid door Willy Peters. 12.30 Lunchconceart door Kleas van Beeck en zijn orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg van het Lunchconcert. 14.00 „The Travel- Iers". 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Radio Philharmonisch Orkest, ld.45 Con cert door Tanny van de Garde. 18 00 Popu laire orgelbespeling door Stanley James. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Tino Rossi met orkest begeleiding. 19.45 Orgelmuziek. 20.08 N.C. R.V.-steravond in „Tivoli" te Utrecht. 21.30 Met band en plaat voor U paraat. 22.00 Nieuws. 23 30 Avondconcert, gewijd aan de werken van Schubert. HILVERSUM n (415 M.): 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Lichte Disco klanken. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Pianokwartet no. 1in c kl. t. op 15 Fauré. 9.50 „Arbeidsvitaminen", een vroo- lijk programma voor huis.' en fabriek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Concerto G*osso van Handel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano- voordracht door Dos de' Zwart. 11.45 Om- roepkamerork. 12.35 Pianoduo 13.0C Nieuws! 13.15 Virtuosa Sextet. 14.00 De vrouw bin- n enen buiten haar huis. 15 00 Voor zieken en gezonden. 16.30 Spaansche muziek. 17.30 Het Radioclansork. „The Skymasters". 17-50 Grammuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Het AV RO-Mysetteorkest. 19.00 Er nu naar bed. 19.05 Gram.muziek 20.00 Nieuws. 20.15 Aansluiting op het Concertgebouw in Am sterdam. 21.25 „Dokter Clitterhouse", een hoorspel. 22.15 „The Romancers'' a.l.v. Ge rard van Krevelen 23.00 Nieuwe. in het kleed, dat haastig over hem heen was gespreid door de vrouw die bij hem waakte. Deze vrouw schudde haar hoofd toen Rachel en Blake de kamer binnen- kwamen. „Hij is nog altijd dezelfde", zei ze. „Hij doet niks anders as telkens overnieuw die woorden zeggen, 'k Heb met 'm gepraat, maar ik kan geen ander woord uit 'm krij gen". Blake liep door tot naast het bed en hij boog zich over den ouden man. Het was hem volkomen duidelijk, dat Jacob Elphick niet ver meer van zijn einde was; het was ook duidelijk, dat er een geheim was met betrekking tot de gracht en dat het-raad zaam was, iets daarover te hooren voor de dood intrad. Hij boog zich over het grauwe gezicht en sprak: „Wat ïs er, Jacob?" zei hij rustig. „Wat wilde j^ ons zeggen?" De oude man staarde Blake een tijd lang aan en alsof hy trachtte hem te herken nen. Toen dwaalden zijn oogen naar Rachel aan de eene zijde van het bed en naar de wouw de andere zijde. (Wordt vervolgd.) Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6