De geboorte-aangifte De geboorte-acte Engeland weet er geen raad mee Een hoogtijdag voor het gezin ONS KINDERVERHAAL OP KORTE GOLF f WOENSDAG 19 FEBR. 1947 DE LEIOSCHE COURAiN l PAGINA 2 Hedenmorgen heeft Z. K. H. Prins Bern- hard ons jongste prinsesje, dat gisteren geboren werd, aangegeven. De plechtigheid vond plaats in de eet kamer van de rechter vleugel van het pa leis en als getuigen traden op Z.Exc. Mi- rus dr. L. J. M. Beel minister-president, en Z.Exc. jhr. mr. M. F. M.,.Beelaerts van Blok'and, vice-voorzitter van dfn.Raad van State. Als ambtenaar voor den burger lijken stand trad op de burgemeester van Eaarn. jhr. mr. F J. van Beeck Calkoen. Het was precies 11 uur toen baron Baud, particulier secretaris van H.K.H. prinses' Juliana, de beide getuigen en den ambte naar het vertres binnenleidde, waar reeds een heel legertje persfotografen en film verslaggevers. alsmede mr. Rooy, voorzit ter van d"e federatie van Nederlandscne journal'sten, en een radio-reporter ston den opgesteld. Enke'e oogenblikken later kwam Z. K. H. prins Eerhard, gekleed in het gala-uniform van luitenant-generaal der cavallerie, met op een kussen ons klein prinsesje, binnen. De baby was wakker en keel stil. De Prins toonde zijn dochtertje aliereers aan de beide excellenties. De prins was zichtbaar trotsch, toen hij voor het eerst zijn dochtertje toonde. Nadat de gelegenheid v/as geboden om foto's te maken, en^ook jhr. van Beeck Ca'kdbn oen oogenblikje gelegenheid had gehad de pas geborene te aanschouwen, bracht de Prins zijn dochtertje weer bui ten de kamer en vertrouwde hij haar toe aan' de zorgen van zr. Huidekooper, die op de gong, in gezelschap van de drie an dere prinsesjes, die zeer nieuwsgierig rond- Viribbelden, wachtte. Hot prinsesje was gekleed in een kost baar kanten jurkje, dat bij sen gehouden werd door een rozet van paarlen met als centrum een bijzonder fraaie paarl. Nadat de Prins weer in de kamer was teruggekomen, las jhr. van Beeck Calkoen de geboorteacte voor en toen werden ook voor het eerst de namen Maria Christina bekend gemaakt. Nadat vervolgens eerst Z. K. H. prins Bcrnhard. daarna jhr. Beelaerts van Blok land. minister Beel en jhr. van Beeck Cal koen. de in fraai wit leer geboden geboor te acte hadden onderteekent, stelde de ambtenaar den Prins eerst het trouwboek je, waarin de baby was aangeteekend, en vervolgens.... de distributiebescheiden voor de jong geborene ter hand. Even later werd de oud-Ho'.landsche tra- ditjorfeele drank, kandeel, rond gediend en werd op de gezondheid van het_ prinsesje gedronken. Hierna was de plechtigheid ten einde. Heden, den 19en Februari negentien honderd zeven en veertig, heeft Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei God fried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfcld, oud vijf en dertig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burgerlijken Stand der gemeente Baarn, Fraris Jabes van Beek Calckoen, burge meester van Baarn, verklaard, dat op Dins dag den 18en Februari negentien honderd zeven en veertig, des morgens te twee uur vier en twintig minuten, hem en zijner gemalinne, barer Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wil- helmina der Nederlanden, Pripses van Oranje Nassau, hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn in het koninklijk palcis, gelegen aan den Am- sterdamschen straatweg, nummer een, bin nen deze gemeente eene dochter is gebo ren, genaamd: Maria Ghristina Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Liune-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Louis Jo- seuh Maria Beel, oud vier en veertig jaren, minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken, wonende te 's-Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud vijf en zeventig jaren, kamerheer in huitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-presi dent van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. w.g. BERNHARD, Prins der Nederlanden Prins van Lippe-Bies terfeld. w.g. L. J. M. BEEL w.g. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND, w-g. F. J. VAN BEEK CALCKOEN. CFFICIEELE GELUKWENSCHEN VOOR SOjpSTDIJK. Gelukstelegrammen zijn v reeds gisteren binnengekomen van de staatshoofden van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Zwit serland. België, Unie van Zuid-Afrika. In den loop van den dag" zijn er nog andere gevolgd. De Prins ha*i gisteren persoonlijk tele grafisch de staatshoofden van alle landen van de heugelijke gebeurtenis in kennis ge steld. Het personeel van het Paleis heeft gis teren een cabaretavond geegeven, die gedeel telijk door Prins Bernhard werd bijge woond. TELEGRAMMEN VAN DR. VAN MOOK AAN PRINSES JULIANA EN KONINGIN WIL HELMIN A. Dr. van Mook heeft .aan Prinses Juliana het volgende telegram gezonden: „Met groote vreugde is hedenmorgen in geheel Indonesië het bericht van de geboor te van eenj prinses in het Oranjehuis ont vangen. Namens de geheele Nederiandsch- Indische gemeenschap moge ik uwe ko ninklijke hoogheid, haar gemaal en de prin sesjes mijn innigste gelukwenschen met de heuglijke gebeurtenis aanbieden". Aan koningin Wilhelmina heeft dr. van Mook het volgende telegram verzonden: „Namens de geheele Ncderlandsch-Indi- sche gemeenschap moge ik Uwe Majesteit mijn eerbiedige en diepgevoelde gelukwen schen aanbieden met de geboorte van uw kleindochter., waarvan wij het bericht zoo juist miet vreugde ontvangen hebben." Bevin over de Palestijnsche kwestie De Britsche minister /van buitenlandsche zaken, Bevin heeft Dinsdag in het parle ment het regeeringsbesluit, om de Pales tijnsche kwestie aan de V. N. voor te leg gen, besproken. Bevin schreef het misluk- ke van de Palestijnsche conferentie toe aan de onverzoer.'ijke houding van Joden en Arabieren en verklaarde, dat er momen teel geen oplossing mogelijk is. Bevin deelde mee, dat de regeering er reeds van overtuigd was, geen oplossing van het pro bleem te zullen bereiken langs de ljjnen van het Witboek van 1939 waarbij de Jood- schfe immigratie beperkt werfl en zij is zoodoende onmiddellijk begonnen met het zoeken naar een nieuwe wijze, waarop het probleem zou kunnen worden aangevat. Reeds van het begin af weigerden Joden en Arabieren een plan voor provinciale autonomie a's basis voor de besprekingen te aanvaarden en ook na Arabische en Britsche tegenvoorstellen bleek het niet mogelijk een basis te vinden. Voor de Ara bieren is het een fundamenteel punt dat aan Palestina niet langer de onafhan kelijkheid zal worden onthouden, die reeds door alle andere Arabische staten is ver worven. Zij wenschen, dat in overeenstem ming met de democratische beginselen, de gekozen meerderheid vrij zal zijn de toe komst van het land te bepalen en zij be schouwen verdere expansie van het Jood- sche Nationaal Tehuis als een bedriiging van hun streven naar Rationale onafhanke lijkheid. Het Joodsche Bureau heeft daar entegen duidelijk doen weten, dat zijn fun damenteel doel de vestiging van een onaf- han'keijken Joodschen staat in Palestina is en stelde voor. dat de Britten hun mandaat zouden uitoefenon op een basis, di? de Joden in staat zou stel'en het Joodsche Nationaal Tehuis uit te breiden tot zij door immigratie een numerieke meerderheid zouden hebben bereikt en de vestig;ng van een onafhankelijken Joodschen staat over geheel Palestina zouden kunnen eischen. De Britsche regeering heeft geen be voegdheid het land aan Joden, of Arabie ren toe te wijzen, of het te verdee'en. „Wij zyn daarom tot de s'otsom gekomen het probleem aan de V. N. voor te leggen", aldus Bevin. PRINS BERNHARD ONTVANGT SOEKAWATI. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de heer en mevrouw Soekawati morgenmiddag om 3 uur op het paleis Soestdijk door prins Bernhard worden ontvangen. Het vertrek van den heer Soekawati naar Indië is uitgesteld tot 25 Febr. NOG 22 AALMOEZENIERS IN DE EERSTE 3 MAANDEN NAAR INDIë. In de komende 3 maanden zullen nog twee en twintig aalmoezeniers naar Indië vertrekken. Het totaal aantal priesters in Khaki zal dan op negentig zijn gebrècht. MINISTER-PRESIDENT BEEL in zijn radioreda „Tot de groote ze geningen, die ons land in dezen moei lijken tijd met zijn dreigende verwor ding ten dpel zijn gevallen, behoort on getwijfeld die van een krachtig gezins leven in ons vorsten huis. De aard van ons volk brengt mee, dat het graag opziet naar een Prinselijk gezin, dat het mee leeft met al diens kleine en groote vreugden. Ons volk stelt zich <iit gezin, waarvan het den groei en de dagelijk- sche beslommeringen zoo gaarne volgt, waar en wanneer het daartoe maar ge legenheid krijgt, graag ten voorbeeld. MIN. BEEL. De Oranje sterrit 15.000 menschen naar Baarn Naar men ons van de zijde van het comité ..Oranje-sterrit BaarnSoest" mededeelt, hebben, naar schatting, ongeveer 15.000 menschen de tocht naar Baarn onderno men. 2200 motoren, 850 auto's, waarvan 80 autobussen, 1.000 fietsers, 100 ruitere en een duizental treinpassagiers. benevens groote aantallen wandelaars bevolkten de wegen naar Baarn en Soest De drie teekenlokalen konden de stroom oranje-'gangers uitstekend verwerken, het geen wel blijkt uit het feit, dat niemand langer dan een half uur heeft gewacht. Jammer was, dat de folder met de foto van het pasgeboren prinsesje in een wieg, waarom geschaard Beatrix, Irene en Mar griet, eerst om 5 uur voor uitreiking gereed was. Het was derhalve slechts mogelijk die genen, die'na 5 uur de inteekenlokalen pas seerden, een dergelijke folder nu reeds te verschaffen. Estafette-loopers uit Drulen, wandelaars uit Nijmegen en een estafette van een mili taire groep uit den Haag behoorden tot de deelnemers aan deze tocht. Een vrouw uit Katwijk mocht prins Bernhard persoonlijk feliciteeren. De gidsen, ordonnansen en de verpleging en cantinedienst uit Rotterdam deden uit stekend werk. Vandaag zou prins Bernhard een delega tie mijnwerkers persoonlijk ontvangen. Scheveningers vierden in hun bonte drachf op het bordes van het stadhuis een rondedans uit. Hoewel het aantal deelnemers aan de tocht de verwachtingen nog eenigszins heeft overtroffen, hebben anderen, die reeds ingeschreven hadden, door het koude weer verstek laten gaan. CONFECTIEMAGAZIJN TE EINDHOVEN UITGEBRAND. Hedenmorgen, even óver zevenen, werd bij de eindhovensche brandweer een uit slaande brand gemeld in de damesconfectie magazijnen van de firma Brackel in de Rechtestraat te Eindhoven. Twee minuten later was de brandweer ter plaatse en weer enkele minuten later stortte het drie-v'er- diepingen hooge magazijn, dat in lienter laaie stond, reeds ineen. Intusschen had den de bewoners met moeite het woonhuis kunnen verlaten. Te kwart voor acht was de onder ijijzi- ge" omstandigheden werkende brandweer den vuurhaard meester. De confectiemaga zijnen zijn geheel uitgebrand. Deze dag heeft het aanzien van en de liefde voor ons Prinselijk gezin opnieuw verstrekt. Dit is een nieuwe hoogtijdag vanhet gezin, van deze kleinste maar meest waardevolle kern der samenle ving. Iedere moeder van Nederland zal zich gesterkt voelen in dé aanvaarding van haar zeer moeilijke taak, wanneer 1 zij opziet naar de moeder onzer Prin sesjes, die in haar edelmoedigheid nog in de laatste zware maanden alles deed, om de zorgen van andere moeders op dezen dag te verlichten en haar geluk te vermeerderen. Ons nieuwe Prinsasje' groeit op ais een voorbeeld voor ons volk, tot eer vèn haar Huis en onder schutse van Hem, Die heel.onze historic door der Oranjes schilt ende betrouwen was en Die dit moge blijven, wanneer onder Oranje Nederland met de Over- zeesche Gebieden in niéuwe vormen in" vrede hecht verbonden zal zijn''. Zóó erg is het ook weer niet Toestaud ffe Berlijn verbetert Een autoriteit van het Britsche militair bestuur te Berlijn heeft medegedeeld, dat men de kolen- en voedse'crisis in.de Duit. oche hoofdstad thans in de hand heeft en cat de toestand verbetert. Men raakt uit de transportmoeilijkheden en er komen weer kolen- en voedselvoorraden "de stad binnen. Hij zeide dat de Duitsche berich ten, volgens welke meer dan 150 personen rijn doodgevroren, overdreven zijn. Vol gens de officieele Britsche 'statistiek" zijn sedert 1 December 103 personen door de koude om het leven gekomen Hij zeide verder,dat de Berlijnsche ziekenhuizen volgens Britsche begrippen veel te veel ko len gebruikt hebben. De ziekenhuizen zul len bij toewijzing van ko'en echter priori teit blijven behouden. Zij kunnen de ver gelijking met elke stad in Europa door staan. De woordvoerder gaf voorts te kennen, dat het Britsche militaire bestuur niet bijster is ingenomen met de pogingen van het Russische militair bestuur om do Duit sche opinie voor zich te winnen door de" betere bevoorrading van-" Berlijn gvooten- aeels op naam der Russen te schrijven. Hij onthulde, dat de Engelschen dezen winter 9000 paar schoenen, 19.000 dekens, 16.5 millioen sigaretten, 1.25 milüoen siga ren, 706 nieuwe vrachtauto's, 9200 banden en een groote hoeveelheid ander materiaal naar Berlijn hebben gebracht. Per dag komen gemiddeld 7 kolentrei- r.en uit het Roergebied san. De Berlijnsche eiectrische centrales hebben haar voorra den tot een reserve van- 12 to.t 14 dagen Kunnen opvoeren. Er wordt onderzocht wat gebeurd is met groote hoeveelheden kolen, d;e aan het gemeentebestuur zijn overgedragen, dat tot voor kort in handen dei door de RuSsen geprotegeerde socialis tische eenheidspartij was. Voltrekking van doodvonnissen in Palestina opgeschort De voltrekking van de vonnissen, die door het militaire tribunaal te Jeruzalem op 10 Februari werden uitgesproken over drie Joodsche teraroristen èn later 'door generaal sir Evely Barker werden bekrach tigd, is hangende de beslissing van den Privy Council in de zaak Dov Gruner, of ficieel opgeschort. Zwedeas rol in den oorlog Onder sterken Duitschen druk Maandag zijn zo el Noorsche ajs Zweéd- sche z.g. witboeken verschenen over de Noorsch-Zweedsche betrekkingen tijdens de Duitsche invasie en de bezetting van Noor wegen. In het Noorsche witboek wordt van Zweden gezeg'd, dat het eenerzijds gene genheid voor Noorwegen koesterde, doch anderzijds bang was voor Duitschland. Weliswaar heeft Zweden weerstand ge boden aan den sterken Duitschen druk om oorlogsmateriaal via zijn grondgebied naar het front van Narvik te vervoeren, ooch na het einde der gevechten in Juli 1940 tot Augustus 1943 heeft Stockholm erin toege stemd dat het Duitsche verkeer zich via Zweden naar en van Noorwegen kon be wegen. In het witboek vvordt erop gewezen, dat dit laatste door de Noren als een schending der neutraliteit werd beschouwd, maar dat de Zweden hier noodgedwongen toe over gingen en hun toestemming weigerden toen zij er den moed toe hadden: In de twee eveneens Maandag gepubli ceerde Zweedsche witboeken wordt ver klaard, dat Zweden den Duitschers had toe gestaan, Duitsche - zeelieden en gewonden uit Noorwegen en materiaal en personeel van het Roode Kruis naar Noorwegen door Zweden te vervoeren. Echter eisclite Goe- ring reeds op 6 Mei 1940, toen de Britten en Noren nog tegenstand boden op Nóor- schen grond, dat in Roode Kruispakketten munitie zou worden vervoerd, welke pak ketten een speciaal teeken zouden dragen, opdat ze niet, zooals de gewone Roöde Kruispakketten, door de Zweedsche douane zouden worden geopend. Zweden weigerde, ofschoon Hitier den Zwéedschen vertegen woordiger te Berlijn toevoegde: „Ik vermor zel alles, wat nij in den weg treedt en ik zal voor Zweden geen uitzondering, maken". Toen het toch voorkwam, dat de door Zweden vei voerde Roode Kruispakketten munitie bevatten, heeft Zweden geprotes teerd De misdaad van Albanië Britsche aanklacht in den Veiligheidsraad Dé Britsche afgevaardigde, sir Alexander Cadogan,.heeft gisteren in den Veiligheids raad de Britsche aanklacht tegen Albanië naar voren gebracht Deze kwestie, waarbij Engeland Albanië er van beschuldigt, dat het „opzettelijk en in het geheimmijnen heeft gelegd in de Straat van Korfoe' tus- .schen het Grieksche eiland Korfoe en het Albaneesche 'asteland, waarbij op 22 Oct. van het vorige jaar de Britsche torpedoja gers „Saumarez" en „Volage" werden be schadigd, zou reeds op 29 Januari voor den Veiligheidsraad zijn gekomen, maar werd uitgesteld wegens de afwezigheid van den Albaneeschen afgevaardigde. - Sir Alexander Cadogan schetste de wij ze, waarop het gebeurde plaats vond. Een Britsch marine-eskader voer in Nooidelijke richting"dppr d.e .Straat,gebruik makend van een kanaal vlak. bij. de. Albaneesche kust, dat steeds door alle schepen wegens de aanwezigheid van Duitsche -mijnenvel den wordt gebruikt. Dit kanaal was in 1944 van mi.inén gezuiverd. De befde torpedo jagers liepen achtereenvolgens op een mijn. Op grond van een eenstemmige aanbeve ling van den raad voor de Middellandsche Zee-zóne van de internationale organisatie Voor het vegen van mijnen heeft d.- Royal Navy op 12 en 13 November het kanaal ge veegd. Hierbij werden 22 mijnen gevonden, aldus Cadogan. Zij waren van een Duitsch type, bevatten 600 (Eng.) pond explosieve stoffen' en waren in staat om de grootste schepen enorme schade toe te brengen. Uit het onderzoek bleek, dat de mijnen pas zes maanden of minder geleden waren gelegd. „Het leggen van dit mijnen veld, dat zich drie mijl in het kanaal uit strekte, in wateren, open voor e dikwijls** gebruikt door schepen van alle landen, is duidelijk een ernstige internationale mis daad". aldus Cadogan. BYRD VLOOG OVER DE ZUIDPOOL. Admiraal Richard Byrd, de leidei van de Amerikaansche expeditie naar de Zuid pool, heeft Zondag j.l. over de Peel gevlo gen en heeft een gebied ontdekt van 75.000 vierkante mijl, dat nog nooit door éen menschelijk wezen is aanschouwd Ook 50 nieuwe bergen werden waargenomen. Byrd heeft foto's gemaakt van het gebied, aldus een; Amerikaansche correspondent van de National Broadcasting Company of Ame rica. Er is eey vlucht gemaakt rond de Zuidpool, tijdens welke Byrd kleme vlag getjes van elk der Vereenigde Natie? heeft uitgeworpen. Volgens Byrd is er geen on derbreking van de groote ijskap op den bo dem van de wereld waargenomen Do ad miraal heeft het plan opgevat om een vol ledige expeditie naar „het land van de me ren" in het hartje van Wilkes land te zen den. De vorige week heeft Byrd gespro ken over de ontdekking van warmwater- meren. Op 24 Februari zal een aantal ge leerden zich per vliegtuig daariieeh bege ven en een diepgaance studie van het ge bied maken. TRUMAN LEENT Z'N „KOL". President Truman zal den kroonprins van Saudi-Arabië zijn viermotorig toestel, de „heilige koe" leenen, als deze raar hwis vliegt. De kroonprins kwam Zondag te Was hington aan, na een reis van drie weken door Amerika. Hij bracht een bezoek aan Truman en George Marshall, den minister van buitenlandsche zaken., ALS JE 'T nu VRAAGT, AOESTEN f|rw*. V/EER WAT OP HUIS iN KOERSEN noooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo» BUITENLAND. Bij Michican-City in Indiana (V.S.) werdem 13 personen gedood bij een botsing tusschen een trein en een autobus ij 25 menschen verloren het leven, toen de express DetroitNew York by Al- tona (Pennsylv.) uit de rails liep en van den dijk afrolde. Italië en Argentinië zullen- dezer da geen een emigratie overeenkomst teekenen, volgens welke de eerste greep van 10 000 Italianen naar Argentinië zal emigreeren. Ook Oslo staat tengevolge van de langdurige koude voor een brandstoffencri- sis. Er zijn ver-strekkende beperkingen aan gekondigd. De Amerikaansche atoomgeleerde Tel ler heeft verklaard, dat de atoombom in de toekomst mogelijk 300 a 400 vierkante mij len zal kunnen verwoesten m plaats van 3 a 4, zooals de huidige doet. Dat is alweer een geruststelling. Te Moskou wordt een bioscoop ge opend voor het vertoonen Van stereoscopi sche films. De toeschouwers hebben een speciale bril noodig om de film in haar juiste proporties te zien. Hetgeen ook het geval moet zijn met andere Russische films, die niet stereoscopisch zijn. Een jonge Mexicaansche arts zou een eenvoudig, doeltreffend, en goedkoop ge neesmiddel tegen mond- en klaüwzeer heb ban ontdekt. Hij geeft injecties met urotro- pine. Het zooveelste blijmakertje! De woningnood in Denemarken is zoo groot, dat veroordeelden hun beurt mo.eten afwachten alvorens in een gevangenis on dergebracht te kunnen worden. Niet zoo dringen! In de sneeuwwoestijncn van Labrador is een Amerikaansch leger-vliegtuig met 2 leden der bemanning'en vijf passagiers aan boord verongelukt KESSELRING STAAT TERECHT. Kesselring, exr-rijksveldmaarschalk, voor malig opperbevelhebber van de troepen in Italië en Hitiers commandant van de luchtvloot in den strijd tegen Engeland, staat te Venetië terecht. Er is geen klacht "ingebracht tegen Kes- selrings gedrag tegenover de geallieerde troepen, die zijn leger bestreden, maar wel tegen zijn behandeling van Italiaansche burgers. Nadat in een straat in Rome 32 Duitsche politie-agenten door een bomontploffing waren gedood, liet Kesselring, bij wijze van represaille, 335 Italianen doodschicien. Toen er een bevel van het hoofdkwartier van den Führer kwam om voor iederen Duitscher, die werd gedood, 10 Italiaansche krijgsgevangenen dood te schieten, maakte Kesselridg hiervan „10 Italianen'zoodat arrestaties moesten worden verricht om over voldoende slachtoffers te Kunnen be schikken. De ten .doode opgeschreven bur gers, wier leeftijd yarieèrde van 14'tot 70 jaar, werden zonder vorm van proces, en zonder tijd te crijgen tot bidden, in groepen van vijf in den nek dood geschoten. Bij een andere gelegenheid is de doocL van 30 Duitschers met het vermoorden van 1078 Italianen beantwoord. DE „KORTENAER" HOUDT AMERIKAANSCH SCHIP VAST. Di de haven van Cheribon. In de haven van Cheribon kijkt een grim mige kleine ooriogsbodehi, de onderzeeër „Kortenaer", toe nje een Amerikaanseh Libertyschip wordt geiaaen met rub Der, suiker, kinaoast en sisal uit de republikein- scne voorraden. Deze lading, die een waar de van vele millioenen dollars vertegen woordigt, valt onder het uitvoerverDOü van de Ned.-Uidische regeering. De situatie .is gespannen. Le „Kortenaer" ligt tusscnen het Amerikaansche schip, de „Martin Behr- man", en de open zee en de Nedenanasche autoriteiten hebben doen weten, dat de Amerikaansche vlag inbeslagneming niet zal verhinderen, zoodra de Amerikaan een poging doet om de haven te veria.en. Aan boord van de „Martin Behrman" houden drie gewapende matroztn de wacht. Het Nederlandsche standpunt in aeze af faire werd door een woordvoerder in Ba tavia als volgt samengevat: „De producten, die het Amerikaansche schip laau>t, zijn eigendom van Nederland sche en buitemandsche eigenaars van plan tages, die aoor de na.ionalisten belet wor den naar hun bezittingen terug te keeien. De deviezen, welke aeze voorraden kun nen opleveren, zijn noodig voor het uit eindelijk herstel van Indonesië." De Amerikaansche consul-generaal heeft radiografisch bericht uit Washingt&i ont vangen, dat de Vereenigde Staten slechts het Necierlandsche gezag in Ned.-Indië er kennen. Verklaard worat, dat de reederij van de „Martin Behrman" bij deze onder neming het volle risico dr&agt. NED. IJSBREKERS TRACHTEN RIJNBRUG TE REDDEN. Vier-en-twintig Nederlandscne ijsbre- fters hebben thans den strijd aangebdnden tegen ijsmassa's in den Rijn Dij Wezel, waar een van de twee resteerende Rijn bruggen bij intredende dooi ernstig ge vaar ioopt. De ijsbrekers hebben tot nog toe geen groote successen kunnen behalen^ en de brug is thans ingesloten in een punt van het ijsdek op den Rijn, dat zich over hor.derdlwintig K.M uitstrekt. Zoolang de vor$t aanhoudt loopt de brug geen gevaar, en zal het verkeer doorgang kunnen vin den. Verwacht wordt evenwel dat bij in tredende dooi gewe.dige ijsmassa's zich zullen vastzetten voor de Weze.brug, die met explosieven zullen moeten worden verwijderd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de brug daarom bij den inval van de doói ges oten zal moeten worden voor het ver keer. Daarna zal, daar de Dusseidorpbrug reeds in de vorige vorstperiode bezweken is, nog Slechts de Rijnovergang in Keulen in gebruik kunnen blijven. Voor de Keul- sche brug bestaan, naar het zich laat aan zien, geen gevaren. De Weze brug verzet slechts het achtste deel van het verkeer dat bij Keulen den Rijn passeert, doch zij is van groot belang voor het verkeer van Zuid-Nederland.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2