Moskou heeft gevoelige teenen OP KORTE GOLF MAANDAG 17 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COI^ANT PAGINA 3 Molotof, de Sovjet-minister van buiten landsche zaken, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou een nota overhan digd, waarin hij protesteert tegen een ver klaring, die onlangs in den Senaat is afge legd door den wnd. minister van buiten- landsche zaken'.Dean Acheson. Volgens de nota was de verklaring van Acheson „uitermate lasterlijk en vijandelijk voor de Sovjet-Unie". Op 10 Februari 1947, toen de Amerikaan- sche Senaat de benoeming van David Li- lienthal tot voorzitter van de commissie voor atoomenergie behandelde, nam sena tor Kenneth Mokellar de vrijheid te vra gen: ..Denkt ge niet, dat Rusland de rest van Europa en de wereld bezet zou heb ben, als het de atoombom zou hebben ge had?" In antwoord hierop zou Acheson, de on derminister van buitenlandsche zaken, ge antwoord hebben, „De buitenlandsche po- ljtiek van Rusland is agressief en expansio nistisch". Bourke Hickenlooper, voorzitter van de Senaatscommissie voor de atoomenergie, waarvoor Acheson zijn verklaring aflegde, zeide, dat Acheson in woorden heeft ge bracht „wat voor iederen onpartijdigen toeschouwer van het optreden en program der Sovjets zichtbaar is". „Acheson heeft niets gez°gd', dat met eenig recht kan wor den gecritiseerd". BEVIN ZET ZIJN POLITIEK UITEEN. Britsche troepen verlaten Griekenland. De Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft aan den vooravond van zijn vertrek naar Moskou op een ver gadering van 500 leden der Labour Party medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt alle Britsche troepen binnen 90 dagen na 1 Maart, den datum waarop de helft der troepen zou worden teruggetrokken, uit Griekenland te verwijderen. Engeland is voorts van plan met een aan tal landen commissies in te stellen voor het bespreken van economische samenwerking naar het model van de BritsehFransche commissie om het gemeenschappelijk be lang bij den vrede te consolideeren. Als voorbeeld van de moeilijkheden, waarmee zijn buitenlandsche politiek te kampen heeft, noemde Bevin de huidige brandstof crisis: men verwacht dat Engeland steen kool zal exporteeren, doch het is daartoe niet in staat. Bevin zei vei-der dat Engeland een fede raal DuitsChland wil, waarin de verschillen de staten een groote macht bezitten, en met een niet te sterk centrum. Naar de meening van Bevin fc' ontwape ning slechts'mogelijk, wanpeer de collectie ve veiligheid in het kader van de V.N..zou worden georganiseerd. Het zou een van NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE SPORTBOND. De afdeeling voetbal van den Nederlandv schen Katholieken Soortbond heeft in het bisdom Haarlem reeds vasten vorm gekre gen. Nadat aanvankelijk een voorloopig Diocesaan bestuur was gevormd, bestaan de uit de commissie, welke zich na de fu sie aanvankelijk zou belasten met de stichting van een belangenibond-, werd een be*in gemaakt met de vorming van de dis tricten. Voorloopig werd vastgesteld, dat er in het bisdom Haarlem voor het vcetbal zeven districten zullen zijn: Noord-Ho1 land, Am sterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rot terdam en Zeeland. De districten Amster dam, Den Haag en Leiden hebben reeds een begin gemaakt met hun activiteit. Ook het district Haarlem kwam reeds bijeen en koos zich mede een bestur. De vereenigin- gen, ressorteerende onder Rotterdam, znn 15 dezer in vergadering bi hen geweest. Het wachten is nu nog op NoordHolland en Zeeland. Ot> Zondag 22 Februari wordt een verga dering belegd, toegankelijk voor alle R.K. voetbalvereenipingen in het bisdom Haarlem. Deze vergadering wordt gehou den in een der zalen van Huize ..De Lief de", Da Costakade 74102 te Amsterdam. Aanvang 3 uur precies. In deze vergadering zal een uiteenzetting worden gegeven van het doel en streven van den Nederlandschen Katholieken Soortbond in het algemeen en van de af deeling voetbal in het bijzonder. Vervol gens zal worden overgegaan tot de verkie zing van een definitief bestuur. Hiernaast zullen nog enkele andere belangrijke pun ten aan de orde komen, zoodat mag wor- - den verwacht, d'at de vertegenwoordigers van de R.K. voetbal vereenipin^en in groo- len getale naar deze vergadering zullen optrekken. WIELRENNEN. DE ANTWERPSCHE ZESDAAGSCHE. Na de sprints van 3 uur hedenmorgen gingen Bruneelde Bruycker aan den kop met 80 punten en drie ronden voorsprong op PeilenaarsMiddelkamp 31 punten en LanebieSeres 21 punten. Het koopel Sabelbergvan den Broek lag met 15 punten op zes ronden op de ne gende plaats. SchulteBoeyen bezetten de twaalfe plaats met 31 punten op acht ron den. BRIDGE .Ned. Bridgebond, District Leiden. De stand van de promotie-degradatiecompeti tie voor de eerste klase is op het oogen- blik: gesp.geAv.gel. verl. v.—t. p. Oetelaar 5 4 1 0 186— 0 9 Cens<! 6 4 2 0 109— 7 10 Hooyer 4 2 2 56— 48 4 Rijnbende 5 2 1 2 71— 41 5 Vergoed 4—31 2— 33 3 v. Luyken 6 3 3 0—142 3 Wünnobel 5 2 3 6— 74 2 V. Wijk 5 2 3 40—162 4 Voor de tweede en derde klasse: v. d. Helm 3 3 79— 0 6 Schuyt 5 3 2 160—20 6 v .d. Broek 5 2 1 2 3481 5 Beekenkamp 3 1 2 9—72 2 4 2 1 1 62—38 5 Zandbergen 5 1 1 3 47—59 3 V. d1. Togt 3 1 2 5—67 1 zijn doelstellingen te Moskou zijn een poli tiek van vertrouwen te bevorderen. Bevin legde er den nadruk op, dat En geland zijn vitale verbindingswegen door de Middellandsche Zee en langs de Westkust van Afrika moet beveiligen, omdat de le vensstandaard van het Britsche volk er van afhangt. Over Palestina zeide Bevin, dat Engeland wenschte, dat de V.N. de verantwoordelijk heid op zich zouden nemen voor een beslis sing. De Amerikaansche politiek ten aan zien van de atoombom werd door hem ver dedigd. DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. Er is nog geen officieele beslissing geno men over de wijze, waarop de Pulestijnsche kwestie door Groot-Britannië voor de V.N. gebracht eal worden, aldus is officieel me- gebracht zal worden, aldus is officieel rae- dedeeling gedaan ten aanzien van de hou ding van Groot-Brittannië ten opzichte van de Joodsche immigratie in Palestina in het tijdsverloop voor de behandeling van de kwestie door de V.N. In betrouwbare krin gen is men echter van meening, dat aan de huidige regeling voorloopig zal worden vastgehouden. FRANSCHE OPERATIES IN INDO-CHINA Naar Zondagmorgen binnengekomen Fransche berichten melden, is het offen sief bij Hanoi Zaterdagmiddag laat geëin digd, nadat" alle doelen bereikt waren. De Fransche verliezen zijn. naar werd opgegeven, 10 dooden en ongeveei 20 ge wonden, doch de berichten voegden er aan toe, dat de Vietnameesche verliezen veel zwaarder zijn. BRITSCH KONINGSPAAR IN Z.-AFRIKA AANGEKOMEN. De Engelsche koninklijke familie is op de „Vanguard" te Kaapstad aangekomen en om 9 uur hedenmorgen aan land Slechts 30% der kinderen op openbaar onderwijs Onder voorzitterschap van rar. W. C. Wendelaar werd te A'dam de aigemeene vergadering gehouden van de „Vereen, tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland" kort genoemd „Volksonderwijs". In zijn openingsrede sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat het openbaar onderwijs weer eenigszins toeneemt, hetgeen zeer ge. wenscht was. De statistische gegevens wij zen nl. uit, dat het leerlingen tal van de openbare school in het tijdvak 19371945 is teruggeloopen van 31.9 pet tot 27.9 pet. terwijl intusschen de Prot Chr. en R.K. scholen een toename noteerden van resp. 1.25 en 2.6 pet. Het ach'ste leerjaar is nog verplicht Onlangs verscheen in de bladen het be richt, dat het plan bestond de Leerplichtwet in 'dier voege te wijzigen, dat het achtste leerjaar zou worden opgeschort of afge schaft. Vele ouders van schoolgaande kinderen hebben dit bericht opgevat als zou dit reeds een feit zijn. Dit is geenszins het geval. Van opschor ting of afschaffing is nog geen sprake. De Leerplichtwet is nog "steeds ongewijzigd van kracht. Op de ouders rust derhalve de verplich ting hun kinderen de school te doen bezoe ken tot het einde van het achtste leerjaar, of tot het einde van het leerjaar, waarin de kinderen vijftien jaar geworden zijn. Tekort aan onderwijzers In April 1946 waren er 2668 onderwijzers te kort. In Januari van dit jaar was dit aantal vergroot tot 3900. Dat beteekent een onderbezetting van 10 pCt. De salarisver betering werd een stap in de goede richting genoemd om 't tekort te elimineeren. De regeering zou reeds een beslissing hebben genomen om het voor personen, die vroeger het onderwijs hebben verlaten, aantrekke lijk te maken naar hun oorspronkelijke be roep terug te keeren. DE BERECHTING VAN OORLOGS MISDADIGERS IN NEDERLAND. De bijzondere raad van cassatie heeft he den uitspraak gedaan inzake een cassatie verzoek van den Duitscher A. W. L. Ahl- brecht uit Dusseldorf. Dit voormalig lid van den S.D- schoot in Januari 1943 een arreètant te Geldersch Veenendaal neer en werd door het bijzonder gerechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld. De bijzondere raad vaa cassatie heeft heden als zijn meening uitgesproken, dat, hoewel in internationaal verband bezien, ons land zeker gerechtigd is deel te nemen aan de berechting van oorlogsmisdadigers, de Nederlandsche rechterlijke macht geen rechtsmacht bezit om leden eener vijande lijke krijgsraad en daaraan verbonden or ganisaties wegens oorlogsmisdaden te be rechten. Hiertoe ontbreekt de bevoegdheid, welke door de wet aan de Nederlandsche rechte-lijke macht zou moeten worden toe gekend. De verdachte Ahlbrecht hoorde het te gen hem uitgesproken doodvonnis vernie tigen, hetgeen echter geen vrijspraak be teekent. Ahlbrecht blijft in arrest en zal te zijner tijd1 opnieuw berecht worden. DOODSTRAF VOOR EX-BOORMEESTER BEVESTIGD. Tjeerd van der Weide, de ex-burgemees ter van Velzen, hoorde vanmorgen voor den bijzonderen raad van cassatie het doodvon nis tegen zich eischen. DIRECTIE DER STAATSMIJNEN. Bij Koninklijk Besluit is dr. ir. Th. Ch. Groothoff benoemd tot predient-directeur der Staatsmijnen en zijn de heeren J. Mous en dr, ir. D. P. Ross van Lennep benoemd tot directeur. De directie is daarmee weer in haar oude driehoofdige vorm hersteld. Minister Huysmans was zelf naar de mijnstreek gekomen om medcdceling te doen van deze benoeming. VERLIESLIJST NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 7 t/m 13 Fe bruari 1947 de navolgende verliezen zijn geleden: soldaat A. de Jonge, van I. R. S., afkom stig uit Hoek, 3-2-1947, gesneuveld te Se- marang. Soldaat G. F. Hebbenaar van 1-I.R.I. af komstig uit Amsterdam, 8-2-1947 gesneu veld nabij Medan. Sergt. L. G. Molenaar, van I.R.S., afkom stig uit Rhoon, 6-2.1947 overleden tenge volge van bekomen verwonding door vijan delijke actie te Semarang. Sergt. C. J. A. van der Snepen, van I.R.J. afkomstig uit Tilburg, 8-2-1947 gesneuveld nabij Fading. Sold. Ie kl. J. W. van dar Heijden, van I.R.J., afkomstig uit Tilburg, 8-2-1947 ge sneuveld nabij Padang. Soldaat W. van Kammen, van 3-12 R.I., afkomstig uit St. Annaparochie, 10-2-1947 gesneuveld nabij Boedjoe Mentong. Soldaat K. Machiela van R.O 1-9 N.I, af komstig uit St. Annaparochid, 28-1-1947 overleden tengevolge van bekomen ver wonding; te Bandoeng. Soldaat D. van der Weerd, van 1-8 R.I., afkomstig uit Kampen, 23-12.1946 gesneu veld nabij Padang. Koninklijke marine geen verhezen, K. N.I.L. nog niet bekend. R. MENGELBERG, DIRECTEUR CONCERTGEBOUW. De heer Jac. Bot heeft via den voorzitter van den Amsterdamschen gemeenteraad aan B. en W. vragen gesteld omtrent de herbenoeming van Rudolf Mengelberg als directeur van het Concertgebouw. De laatstè vraag luidt of B. eii W. niet van meening zijn, dat deze benoeming achterwege had moeten blijven en als deze vraag bevesti gend beantwoord moet worden, welke maatregelen B. en W denken te nemen. KAMERLID BEDANKT OP VERZOEK VAN PARTIJBESTUUR. Naar aanleiding van de benoeming van mr. F. A. van Kemenade, wethouder van Eindhoven, tot lid der Tweede Kamer, in de vacature M. v. Poll, (die tijdens zijn func'.ie in Indië geen Kamerlid kan zijn), verneemt de „Nieuwe Courant", dai de heer van Kemenade op verzoek van hot partij bestuur der K.V.P., voor het Kamerlidmaat schap zal bedanken ten gerieve van mej. mr. J. C. H. H. de Vink. Utrecht. NIEUWE BONNEN VOOR PETROLEUM. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat gedurende het tijdvak van 23 Februari tot en met 5 April a.s. de bonnen 61-3 en 62-3 Algemeen recht zul- dfen geven op het koopen en afleveren van twee liter petroleum. Deze bonnen worden drie weken eerder dan normaal geldig verklaard met het oog op de huidige moeilijke brandstoffenpositie. Er wordt evenwel de aandacht op gevestigd, dat in de zomermaanden deze periode zal moeten worden ingehaald. De bonnen 59-1 en 60-1 blijven geldig tot en met 15 Maart a.s. DE DOOI BLIJFT WEG. In de luchtdrukverdeeling komt nog steeds geen essentieele wijziging, meldt De Bilt. Wel neemt het Scandinavische hoogedrukgebied tijdelijk weer iets af on der invloed van luchtdrukdalingen uit het Poolgebied afkomstig, doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Span je en Zuid-Frankrijk, tengevolge van het optrekken van een afsplitsing van de Oceaandepressie in de richting van het Middellandsche Zee-gebied. Over Spanje ontwikkelde zich een afzonderlijke kern van lagen druk. d!e echter zoover Zuide lijk blijft, dat het weer in ons land er niet merkbaar door beïnvloed zou kunnen worden, behoudens een tijdelijke toene ming van de Oostelijke winden. Het einde van de vorstperiode is dan ook nog niet in zicht. LOSSE WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET. Het centraal bureau voor het consumen- tencrediet vestigt er de aandacht op, dat winkeliers geen losse waardebonnen mo gen accepteeren. Doen zij dit toch <=n blijken de geaccep teerde bonr.en van diefstal afkomstig, dan zullen deze bonnen niet alleen door de ban ken worden geweigerd, maar bovendien zal een strafvervolging worden ingesteld. BOEKHOUDING VAN EEN VEE- SMOKKELAFFAIRE GEVONDEN. Omtrent de ontdekking van een uitge breid smokkelcomolot in Noord-Brabant, waarvan reeds melding is gemaakt, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden mede- deelen: In verband met een verboden handel in koffie werd bij A. van P. te Hjlvarenbeek door opsporingsambtenaren der Prijsbeheer- sching een huiszoeking gedaan. Hoewel geen koffie in de woning werd aangetroffen, vond men er een kasboekie, waarin de vrij wel geheel comolete boekhouding van een veesmokkelaffaire was bygehouden. Als gevolg hiervan werden, in samenwerking met de rijkspolitie te Hi1 varen beek. 13 per sonen in arrest gesteld. Vier hunner koch ten regelmatig vee voor den smokkel naar België, terwijl de overige 'personen voor transport zorg droegen. Sinds eind 1945 ver dwenen in totaal 1000 stuks vee over de Belgische grens. De gemiddelde inkoopsom per stuk bedraagt f 800, waarbij een ge middelde winst van 45 pet werd gemaakt, zoodat met dezen veesmokkel een bruto- bedrag van f 1.360.000 gemoeid was. De mannen, belast met het overbrengen van het vee, ontvingen ƒ100 per stuk Tot dusverre werden acht personen uit Hilvarenbeek en één uit Tilburg, die met deze veetransporten belast waren aange houden en in het Huis van bewaring inge sloten. Het*onderzoek is nog gaande. RUIM 80 MILLE GESTOLEN AAN WAARDEBONNEN. De commissaris van politie te Zaandam maakt namens het centraal bureau voor het consumenten crediet bekend dat voor een bedrag van ruim 80.C00 aan waardebonnen is gestolen. De waardebonnen dragen het codenummer 942 en zijn vervallen ver klaard. De banken zullen ze dus niet kun nen verzilveren. Burgemeester van Leimuiden in het Zilver QP GROQTSCHE WIJZE heeft de burgerij van Leimuiden Zaterdag haar burge- w meester den heer J. A. Bakhuizen gehuldigd bij ge'egenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum ails burgervader van Leimuden. Des nam. 2 uur maakte de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen een rondgang door het derp. bege'eid door verkenners en de muziekvereeniging Symphonie. Wegens de gladde wegen konden de Meer- en Drecht-ruiters hieraan niet medewerken. toor Coks en den heer Goverts gekomen waren om een woord van oprechte vriend schap en dank uit te spreken voor dc wiize waarop de inwoners van Leimuiden. Rijn- saterwoude en Nieuwveen gesteund heb- oen in de afgeloopen jaren Door deze de putatie werd een prachtig schilderstuk aangeboden van hun geteisterde gemeente. Burgemeester Smit verzocht het cadeau in de raadszaal een plaats te geven. Burgemeester Schokking verhief den jubi'ar's namens den Burgemeesterskring Alphen aan den Rijn tot een der oudste en meest gewaardeerde magistraten, en bood en boekwerk van NoreJ aan. Een lan ge rij sprekers volgde nog, o. a. de burge meester van Halfweg, namens den kring Haarlemmermeer, de heer W. Maarse na mens de N.V. Autobuconderneming Maarse en Kroon, de heer Kraak Steeman voor Vakgroep Personenvervoer, de heer Van Harteve'.d als bestuursla van de Stichting Drinkwatervoorziening Drie Gemeenten, en de heer Boogaart, directeur van de N. V. Mellcinr, Holland. Het antwoord van den jubfaris was een oprecht woord van dank voor de vele hartelijke gelukwenschen en geschenken. De burgemeester besprak in het kort zijn taak, waarbij de wethouders een groote steun kunnen zijn. De keuze van de tegen- woord'ge wethouders noemde hij wel zeer goed geslaagd. Na iedere spreker per soonlijk van een dankwoord le hebben ge diend, begaf de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoote, zich' naar de zaa'-Sneeboer om de kinderen te aanhooren, die met on- gedu'd wachtten, om den burgemeester een zanghulde te brengen De kinderen namen dankbaar eenigp tractaties in ontvangst. Op Dinsdag 18 Febr. wacht hen nog een schitterende poppenkastvoorstelling. RECEPTIE. Te ongeveer 5 uur had de receptie plaats in de raadszaal, waarvan vele vereenigin- gen, bedrijven en particulieren gebruik maakten. Namens het huldigingscomité sprak ds. S. F. van Veenen zijn ge'uk- wensch uit, en bood het geschenk van de burgerij aan, n.l, een zilveren theeservies met blad. Spr. duidde do overheid aan als een instel'ing van God, die wij dienen te ceren. Op dezen dag, die uitsteekt boven de anderen, betuigen wij onze oprechte eerbied en dank. en daarom een geschenk van alle ingezetenen. Namens de Katholie ke burgerij sprak Pastoor J. L. Speet zijn gelukwerischen uit, en gaf den wensch te kennen, dat de samenwerking en steun onverminderd zou voortduren, lot welzijn van de katholieke volksgroep en gemeen te Door de Groepscommandant der Rijks politie werden nog eenigc hartelijke woor den gesproken, waarna een lange rij ge reed stond om de fami'ie Bakhuizen per soonlijk te compiimenteeren. Hiermede was de plechtigheid van den middag geëindigd. FEESTAVOND. Des avonds half negen was het tooneel van de zaal-Sneeboer veranderd in. een waar bloemenpaleis onder leiding van Hartelijke huldiging door geheele burgerij BIJZONDERE RAADSZITTING. De met b'.oemen gesierde raadzaal was geheel gevuld met familieleden, collega's gemeenteraadsleden met hun echtgenooten, de geestelijkheid der gemeenten, het hul digingscomité, en tal van ambtelijke en burgerlijke deputaties en verschillende oud- ambtenaven der gemeente. De bijzondere raadszitting en het huldi gingsprogramma werd geleid door den lo- cc-burgemeester G. A. Tasseron, die blijk gaf van groote leiderscapaciteiten. De loco-burgemeester'sprak 'n welkomstr woord tot den jubilaris en fami'ie. Het is, aldus spreker, voor den Raad een vreugde gétu'genis af te Jeggen van de mate, waar in zij uw bestuur waardeert, en met den Raad vele bekenden, die direct of zijde lings daarin met u in aanraking zijn geko men. Het is niet moeilijk dit te doen in deze omgeving, waarin b'.oemen en belang stelling uit alle kringen der gemeenschap cp zich zelf reeds een demonstratie zijn van hartelijke gevoelens jegens uw per soon en uw arbeid. Spreker memoreerde het Kon. Besluit van 1 Febr. 1922 met de gevo'gen hiervan, o.a. dc eerste rede van burgemeester Bakhuizen in Leimuiden, waarin de eerste welvaartsplannen be kend gemaakt wei-den, het kweeken van 'n goede verstandhouding, welke in die da gen in onze gemeente ver le zoeken was. De heer Tasseron schetste uitvoerig het beleid van de afgeloopen jaren waarbij bijzonder tot uiting kwam het tactisch op- treden in de oorlogsjaren. Dc Duitsche everheersching kon geen invloed uitoefe nen, zoodat, met door op het juiste mo ment, aan- en afwezig te zijn, de bezetter steeds het gunstige moment miste. De gemeentesecretaris, de heer J. W. de Ren,'sprak hierna namens de gemeente ambtenaren den jub'"aris\en familie toe. Voornamelijk was het woord van den ge meentesecretaris gewijd aan uitingen van dankbaarheid voor de beminnelijke wijze, waarop de burgemeester met zijn ambte naren van hoog tot laag omgaat. Nooit b.v. zal de burgemeester zijn werkkamer be trekken alvorens de secretarie binnen te loopen. Een kleine attentie, die echter door het personel gewaarderd wordt. Bij het intreden in Leimuiden in 1922 was dc heer de Ren toevallig aanwezig als verslagge ver van enkele streekbladen, niet vermoe dende dat hij 1 jaar later als ambtenaar ter secretarie de voornaamste opleiding van burgemeester Bakhuizen zou gaan ge nieten. Gedurende de afgeloopen 24 jaren was de verstandhouding onder zulk humaan chef, uitstekend. Met den wensch, dat God den jubilaris de gezondheid en de kracht zat schenken, om déze verstandhouding nog tal van jaren te doen voortduren, ein digde de secretaris en bood namens de amb tenaren een vulpen aan. Hierna werd het woord gevoerd door Burgemeester Smit uit Alem, die met Pas- oooooooooooooooooooooooooooooooooooooou o oooooooooooooooonnnoooononoooooooooooooi BUITENLAND. - Met ingang- van Zaterdagavond zijn de Berlijnsohe luxe bars en restaurants in verband met de kolcnschaarschte geslo ten. Geen copieus diner meer voor 1000 Mark. Dc 70 M. hooge klokkentoren van het Olympisch stadion te Berlijn is door Brit sche genie-troepen opgeblazen, daar hij zóó beschadigd was. dat hij een gevaar voor de omgeving opleverde. Dertien leden van de Japansche Kem- petai zijn te Saigon wegens oorlogsmis daden ter dood veroordeeld. Het communistische bolwerk Linji, in het Noorden van dc Chineesche pro vincie Sjantoeng, is na een beleg van drie weken in handen der regeeringstroepen gevallen. Twee gemaskerde Joodsche jonge mannen hebben een 20-jarigcn Jood uit een café bij Tel Aviv ontvoerd. Carnaval of onderlinge politieke strijd? De Beiersche minister yan de zuive ring heeft order gegeven tot onmiddel lijke arrestatie van alle voormalige „ac tieve nazi's". Sjeik Ali Sjanin, voormalig burge meester van Jaffa, is voor dc deur van zijn huis door een Arabier vermoord. Hij was een tegenstander van de Groot-Moefti van Jerusalem. Herbert Hoover, die een onderzoek instelt naar dc voedselpositie van Europa, heeft een half uur in audiëntie bij den Paus doorgebracht. Bij een brand in een steenkoolmijn te Kattowitsj werden 12 mijnwerkers ge dood, Het Amerikaansche departement van buitenlnndsche zaken onderhandelt met 15 Tanden om Amerikaansche studenten in het buitenland te laten studeeren. Meer dan 900 studenten hebben zich reeds op gegeven. Te Minden in Wcstfalen moet men bij het koopen van tabakswaren het leege verpakkingsmateriaal inleveren. den heer Tasseron werd den jubilaris een feestavond aangeboden verzorgd door p'aat- selijke vereenigingerl. Het huldisingccomi- té en vele genoodigden waren hierbij ver tegenwoordigd. Na het openingswoord en een verzoek om vooral mede te werken aan een vlot ver'ooo werd een non-stop pro gramma afgewerkt. Na het Zonnelied van Cath. van Renes verzorgde de Herv. Meis- jcsvereeni?ing een tableau. De verkenners met een feestelijk kampvuur werden ge volgd door de muz'kale famiUe, uitgevoerd door de welpen. Het ootijeden van deze kleine artisten v,-el zoodanig in de smaak, dat op verzoek dit later in den avond her haald werd. Na de pauze zae men de R.K. Tooneelvereeniging ,.St. Genesius" met de éénacter „Jopie als Standbeeld". Sportde- rronstralies werden uitgevoerd door Gvm. Ver. Kwiek en de R K. S. V. O. D I He laas werd aan de zangvereeniginpen het laatste deel van 't programma, toebedee'd, zoodat zii in een rookcordiin moeiten op treden. Het P K. Dameskoor bracht ten ge- hoore Ruim Baan, en de CHv. Gem. Zang- vereen. Fxcelsior Avondklokje. De jubileerende burgemeester kreeg hier na de gelegenheid zijn we1 seineenden dank en waardeeving uit le spreken voor de buitengewone b'dde hem en zijn familie gebracht. Deze dag. andus de burgemeester, was buiten alle verwachting, voor hem en de zijnen gemaakt tot een onvereetel'iken dag. Met het Wilhelmus werd deze feest avond besloten. ALPHEN AAN DEN RUN Schaatswedstrijden Goudschc Rijpad. Een kortebaanwedstrijd werd georganiseerd door de ijsverecniging „Het Goudtchc Rij pad". Onder het motto driemaal is scheeps recht immers lot tweemaal toe moesten de kortebaanwedstrijden worden afgelast wegens de invallende dooi heeft het ac tieve bestuur zich voor de derde maal de moeite en zorgen willen getroosten dc wed strijden opnieuw te organiseeren en thans met succes. De spannendste rit leverde ongetwijfeld onze plaatsgenoot A. Post. in de rit tegen J. Bijleveld uit Koudekerk, die met uiterst gering verschil door Post gewonnen werd. Daar beiden een der voorgaande ritten ge wonnen hadden, biacht deze de beslissihg ten gunste van Post. De met veel spanning tegemoet geziene finale tusschen Ultec uit Linschoten en A. v. d. Nagel, eveneens uit Alphen, leverde den uitstekend rijdende Al- phenaar geen moeilijkheden op. De strijd tusschen Post en Schouten uit Nieuwerbrug moest eveneens door een extra-rit beslist worden, waarin tenslotte dc lange rijder uit Nieuwerbrug wist te zegevieren. Met een toepasselijk woord werden na afloop van cj,e wedstrijden de prijzen in Café M. Lamorec door het bestuur aan de winnaars overhandigd. 1ste prijs verkreeg A. v. d. Nagel 75.—), 2e pr. Ultee uit Lin schoten (ƒ50.3de pr. Schouten Nieu werbrug (ƒ25.en 4de pr. A. Post (f 10). Des avonds vond een wedstrijd plaats voor Paren, waarvoor ook weer flinke belang stelling bestond. Er is flink gelachen, maar ook flink gereden. Dc prijzen werden nu gewonnen door Jeltje KoopmanArie Pust lste prijs; Ali VerschuurPiet Verburg 2de prijs en Lenie VerschuurFrans Niekcrk 3de prijs. De dag werd besloten met een ijsfeest waaraan door zeer velen werd deelgenomen en waar het allergezelligst aan toe is gegaan. IJsvereeniging „De Doorlooper". De IJsvereeniging „De Doorlooper" organiseer de Zaterdagmiddag op den Rijn achter de huizen aan de Raadhuisstraat andermaal een schaatswedstrijd, welke zich, ondanks den langen duur van de üspret, zich in groote belangstelling van deelnemers en toeschouwers mocht verheugen. De uitslagen luiden: Leeftijd 2030 j.: lc. C. Brunee, 2c. J. Ram, 3e. A. Kamping; 3035 j.: le. Westmaas, 2e. Jan Romijn, 3c. Jahp Romijn; 3540 j.: le. P. Dongelmans, 2e. C. Nagtegaal, 3e. G. v. 't Wout; 4045 j.: le. L. Ram, 2e. F. Blank; 4560 j.: le. J. W. van 't Wout, 2e. de 53-j. J. Bakker, die tevens als oudste deelnemer een zilveren „Geboortelepeltje" ontving als aandenken. Personalia. De heer E. de Goede is be noemd tot directeur van de Stichting Wel vaartsplan Land van Heusden en Altena. Als standplaats zal voor dezen function- naris vermoedelijk Slceswijk N.Br. worden aangewezen.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3