SeCcicLelve 6ou^ant Het Nederlandsch Episcopaat over het Communistisch gevaar 2 Luchtrampen eischen 71 slachtoffers Samenwerking tusschen de lage landen MAANDAG 17 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, /1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11015 Hoofdredacteur: TH. WILMER Directeur: C. M. v HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Bjircht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. 17 ENIGE JAREN heeft een deel van de Christelijke wereld gezucht onder den druk van het nationaal-socialisme. Nog nau welijks zijn wij daar uiterlijk van bevrijd, of thans dreigt ons een even groot of wel licht nog grooter gevaar, van den kant van het communisme. Beide stroomingen ko men uit dezelfde bron. Zij erkennen niet het bestaan van een persoonlijken God en zoeken het geluk der menschen uitslui tend in dit aardsche leven. Zij verwerpen de Apostolische geloofsbelijdenis en met n^me het eerste artikel: „Ik geloof in God,Schepper van hemel en aarde", en het laatste artikel: „Ik geloof in het eeuwig le ven". En zij vertrouwen niet meer op Je zus Christus, onzen Verlosser en Zaligmaker. Bovendien gebruiken zij dezelfde mid delen: misleiding en bedrog, dwang en ty rannie. Gij weet, beminde geloovigen, hoe Wij herhaalde malen Onze stem hebben verhe ven tegen het nationaal-socialisme en hoe Wij hebben verklaard, dat de aanhangers daarvan niet waardig zijn de H.H.. Sacra menten te ontvangen. In Onzen Vasten brief van het vorig jaar hebben Wij U op nieuw voorgehouden, dat ook het lidmaat schap van communistische vereenigingen voor katholieken verboden is. In dezen her derlijken brief zullen Wij uiteen zetten het wezen van het communisme, daarbij steu nend op de Pauselijke documenten, voor al op de Encycliek van Paus Pius XI Divini Redemptoris, van 19 Maart 1937 over het „Goddelooze Communisme" en Wij willen U waarschuwen tegen de gevaren, waar mede het de wereld bedreigt. In de zooeven genoemde Encycliek sprak de H. Vader van het .Goddelooze Com munisme". „Goddeloos" is het communis me niet alleen in zoover het uit onwetend heid het bestaan van een persoonlijken God niet erkent, mar vooral ook, omdat het met alle denkbare middelen, met list 1 en sluwheid, met bedrog en geweld het ge loof in de harten der menschen tracht uit te roeien. Dé goddeloosheid, het bestrij den van God en godsdienst is zelfs een we - zensbestanddeèl van het communisme. De naam „comimunisme" klinkt zoo mooi en verleidelijk: alles is gemeenschap pelijk; de aardsche goederen worden ge meenschappelijk onder de menschen ver deeld; er zijn geen armen en rijken meer. Ook de oudste Christenen „hadden alles gemeen" en „er was er niet. één| d'ie iets van het ziine zijn eigendom noemde". (Hand. 4 32). Ook later waren er tal rijke idealisten, die de menschen tot een gemeenschaps-idee opwekten. Doch, zooals de H. Vader zegt, het tegen woordige communisme -heeft een valsch verlossings-idee in zich, een valsch ideaal van rechtvaardigheid en broederschap, dat met bedrieglijke beloften de massa verleidt. Dit gebeurt vooral in een tijd als den on zen, waarin ongekende* ellende heerscht tengevolge van de slechte verdeeling der aardsche goederen. De leer van het communisme berust op het z.g. dialectisch en historisch materialis me, dat vooral verkondigd1 werd door Marx, die in 1848 tezamen mét Engels het „Communistisch Manifest" uitgaf- Marx was een Duitscher vgn Joodsche afstam ming met Messiaansche verwachtingen van een wereldverlossing, doch vol haat te?en het Christendom. Volgens Marx bestaat er maar één werkelijkheid-, n.l. de mate rie, de stof. die bewogen wordt door blinde krachten. De plant, het dier en de mensch hebben zich geleidelijk uit stoffelijke oer krachten ontwikkeld. Er is geen verschil tusschen geest en stof, tusschen ziel en lichaam. De mensch is slechts een hooger ontwikkeld dier; met den dood is alles uit. Een God bestaa.t er niet. Wat wij God noe men, is een uitvinding van de rijkei-en om de armen in bedwang te houden. Het ver schil tusschen mensch en dier bestaat daar in, dat de mensch ziin eieen bestaansmid delen voortbi'engt, wat voor een dier on mogelijk is Des te hooger staat een mensch, naar mate hij meer voorbrengt. Ook het nationaal-socialisme is geheel op de materie gebouwd, doch de beheerschen- de factoren zijn hier biologische krachten, ra en bodem: men spreekt daarom vair biologisch materialisme. Volgens het historisch materialisme wor den de maatscharmelijke verhoudingen be paald bor stoffelijke, economische facto ren. Zooals er in de levende natuur een voortdurende s'rijd is tusschen de sterke ren en zwakeren, zoo is er ook in de maat- schaoneluke wereld der menschen een on onderbroken strijd- tusschen rijken en ar- Het groentenconflict HOUDING VAN TELERS EN VEILINGEN. Volgens den heer J. D. Mol. voorzitter van „Algemeen Belang", het overkoepelend orgaan voor den detailhandel in groenten, is de houding van telers en veilingen inzake het groentenconflict geheel ten gunste van den handel. „Zij redeneeren", aldus de heer Mol, „dat deze strijd ook hun strijd is-". De telers doen direct en indirect alles, om zoo weinig mogelijk naar de veilingen Te brengen. Vele veiling-directeuren, als b.v. die te Naaldwijk, staan op het stand punt, dat zij niemand zonder erkenning van de vakgroep detailhandel als koopers toela ten; zij willen baas in eigen huis zijn", al dus de heer Mol. Mpt de diepvriesfabrikan ten is voeling geweest, doch men heeft hun hulp bij het conflict voorloopig niet aan vaart. Geen contact was er met de conser venfabrikanten, omdat dezèn op het oogen- blik vrijwel alleen nog maar luxe-groenten in voorraad hebben. De heer Barendse uit Poeldijk, voorzit ter van het centraal bureau voor tuinbouw veilingen, kon deze woorden van den heer Mol niet bevestigen, aangezien hij niet op de hoogte is van de gesties der veiling directies inzake het groentenconflict. Wel zeide hij, dat zeer weinig op de veilingen wordt aangevoerd, omdat de meeste köol is ingekuild. Hem was bekend, dat op de vei ling Westerlee overgèblever. vrije spruitjes, aan consumenten verkocht zijn. Gisteren is in de Katholieke kerken voorgelezen de jaarlijksche Vasten brlet", welke de laatste jaren uitgaat van het gezamenlijk Episcopaat. Wij zulen dezen .Brief" in gedeel ten plaatsen. Wij zijn er zeker van, dat onze lezers met gezette aandacht zullen willen overwegen, wat onze Bisschoppen verklaren omtrent de groote dwaling van dezen tijdhet Co men, bezitters en bezitloozen, kapitalisten en proletariërs, welke strijd echter volgens hen steeds zal uitloopen op de vrijmaking van de onderdrukte klasse. De economi sche verhoudingen leiden daartoe met ijze ren noodzakelijkheid'. Deze klasenstrijd is een esentieel element van het Marxisme. En om nu het ideaal, de klassenlooze maatschappij spoediger tot stand te bren gen, zoo zegt de Encycliek, trachten de communisten de tegenstellingen, die tus schen de verschillende klassen der maat schappij bestaan, scherper te doen uitko men. De klassenstrijd met zijn haat en vernietiging wordt aldus een soort kruis tocht voor den vooruitgang der mensch- heid. De proletariërs en onder hen de kraoh'igsten, de communisten, hebben daar bij de leiding. „Alle machten, welke zij dan ook zijn, die zich verzetten tegen deze ge welddadigheden, moeten vernietigd worden als vijanden der menschheid". (Encycliek Divini Redemptoris no. 9). De communis ten moeten zich meester maken van de po litieke macht in de verschillende landen, om het communistische sys*^m met de aictatuur "van het proletariaat dor te voe ren. Dan volgt uiteindelijk de synthese, het communistische paradijs, waarin allen in gemeenschap, in geluk en vrede leven. De grondslagen van het communisme, door Marx gelegd, die zijn denkmethode ontleende aan den Duitschen wijsgeer He- gel, en zijn materialistische wereldbeschou wing dankte aan den Duitschen philosoof Feuerbach, werden in Jateren tijd in hun ui'erste consequenties toegepast door Le nin. Ook in de jongste „beginselverkla ring" der Communistische Partij Nederland wordt uitdrukkelijk verklaard, dat haar levensbeschouwing wortelt in het „dialec tisch materialisme". Vroeger werden 1 de namen „communis me" en „socialisme" dikwijls ongeveer ge lijkluidend gebruikt. Maar na de Russische revolutie in 1917 verstaat men onder „com munisme" gewoonlijk het extreem Marxisihe, in ziin Russischen vorm ook wel Bolsjewisme genoemd. Doch ook de mees te meer gematigde socialistische richtingen stammen oorspronkelijk af van Marx. Als geschreven voor onzen tijd heeft reeds Paus Pius XI in zijn Encycliek Qua- dragesimo Anno over „de nitt-communisti- sche groepen of partijen in het socialisme" gezegd, „dat hun wenschen de rechtmatige eischen der christelijke maa'schaopij-her- vormers somtijds sterk nabiikomen". (Quadragesimo Anno n. 113). Met name geldt dit de vervanging van den klassen strijd door een „eerlijke op het streven naar rechtvaardigheid gebaseerde belan- eendiscussie" (Quadragesimo Anno no. 114) en de omvorming van den strijd te gen den privaat-eigendom der productie middelen in een verzet tegen een „zekere sociale overheersching, welke de eigendom zich wederrechtelijk heeft toegeëigend". (Quadragesimo Anno no. 114). ..Doch", zoo voegt de Ha Vader er aan toe: „niet allen hebben in hun daden of in hun program dit gematigd standpunt in genomen. Meestentijds gaat het niet om een algeheele verwerping, maar slechts om een zekere matiging in den klassenstrijd, en de opheffing van den eigendom". (Qua dragesimo Anno no. 116). En onverkort geldt ook thans, dat het gematigd socialisme niet kent de verheven doelstelling van het leven-in-de-gemeen schap, als gericht op de eer en glorie Gods en de verwerving van het tijdelijk en eeuwig geluk van den mensch. „En", zoo vervolgt de H. Vader: „al bevat het socia lisme, evenals alle dwalingen een of an der element van waarheid (wat de Pausen wel nooit ontkend hebben), het is nochtans gebaseerd op een eigen maatschappijleer, die met het ware Christendom niet te ver eenigen isHet is onmogelijk degelijk katholiek te zijn en tegelijk socialist in den waren zin van het woord''. (Quadragesimo Anno no 120). /^EDURENDE DIT WEEKEINDE zijn in totaal 71 menschen het slachtoffer gewor- ^den van twee luchtrampen: Zaterdag stortte bij de Italiaansche kust een machine in zee, waarbij alle 17 inzittenden om het leven kwamen. Onder hen bevond zich de 61-jarige prinses Anima Faidil, een nicht van koning Faroek van Egypte. Zondag is bij Bogota in den Zuidamerikaanschen staat Columbia een Douglas-vliegtuig tegen een bergwand gevlgen. Ook hierbij vonden alle inzittenden, een bemanning van vier koppen en 50 passagiers, den dood. Bij het gezelschap bevonden zich verscheidene prominente Columbiaansche zakenlieden. Egyptische prinses omgekomen Het Italiaansche vliegtuig, een 3-motorig Savoia-Mgrchetti koerierstoestel, dat op weg was van Rome naar Caïro, waar het een Italiaansch operagezelschap zou opha len, stortte 10 minuten na den start ter hoog. te van Terracina in de Thyrreensche zee. Kort te voren had het een radiobericht uit gevonden, waarin het meldde, dat het zich in een mistbank bevond. Het ongeluk wordt geweten aan ijsafzetting op de vleugels. Het andere toestel, dat toebehoorde aan een Columbiaansche luchtvaartmaatschap pij, werd reeds acht uren vermist, voordat men uit mededeelingen van ooggetuigen de plaats van de ramp kon bepalen. Toen red dingsploegen de wrakstukken bereikten, trof men de lichamen der inzittenden in zwaar verminkten toestand aan. Het vlieg- Ontvluchtingen uit kampen De bewaking in de bewaringskampen van politieke delinquenten schijnt niet zoo goed te zijn, als het Nederlandse]? e volk mag verwach'en, gezien het vele perso neel en de groote kosten, die met deze kampen zijn gemoeid. Want het aantal vluchtelingen is ontstellend groot. Wij hebben een optelsommetje gemaakt naar aanleiding van gegevens, welke in Amsterdam ter beschikking zijn. Het be treft hier de periode van 9 Januari tot 3 Februari. Hier zijn de cijfers: Totaal ontsnapten 102. Uit kamp Laren ontvluchtten 43 gedeti neerden, uit de mijnstreek 25, uit kamp Da Costastraat te Amsterdam 9, uit fort Erf prins, Den Helcer 3, uit Vught 7, uit Val kenburg 2 en uit nog 14 andere kampen tel kens 1. Op twee na zijn al deze ontsnapten uit Amsterdam afkomstig. Deze tiwee ko men uit Naarden en Diemen. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat de Amsterdamsche gedetineerden'vlotter zijn in de kunst van vluchten, dan degenen, die uit andere groote steden of van het platte land komen. En daarom moet worden aan genomen, dat het aantal ontvluchtingen aanzienlijk hooger is, dan de cijfers, die wij publiceeren omtrent de A'dammers, tot uiting brengen. Want in Amsterdam woont slechts ongeveer tien procent van de Nederlandsche bevolking. Er zijn in de afgeloopen maanden heel wat „zware gevallen"- ontkomen. Als het ontvluchten in het huidige tem po mogelijk blijft, kan verwacht worden, dat de kampen zichzelf zullen liquideeren zonder verdere regeringsmaatregelen. Het geen toch niet de bedoeling kan zijn. tuig is bij 'de botsing met den vrijwel lood recht omhoogstijgenden bergwand ontploft, maar niet in brand gevlogen. Het onderzoek is nog gaande. r De Tsjechoclowaaksche luchtvaartmaat schappijen hebben om „technische redenen" haar diensten voorloopig gestaakt, aldus een mededeeling, afkomstig van het vlieg veld Praag. Te zelfder tijd had een bijeen komst van piloten plaats. Vorige week zijn drie leden der bemanning van een Tsjecho- slowaaksche Dakota om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot van Grace Moore, die bij het vliegtuigongeluk bij Kastrup om het leven kwam, is aan boord gebracht van het Amerikaansche schip „America'' te Cherbourg. Haar echtgenoot, Valentin Pa- rera, zal op hetzelfde schip scheep gaan om de begrafenis in de V.S. bij te wonen. Een convooi van 5.0 auto's op Urk Vijftig groote vrachtwagens, gerequireerd uit alle deelen van Nederland, zijn Zater dag allen behouden op Urk aangekomen. De directie van de Zuiderzeewerken had een met drie paarden bespannen sneeuw ploeg vooruitgestuurd om den weg ten minste eenigszins sneeuwvrij te maken. Het was een schitterend gezicht, toen eindelijk alle wagens op Urk aankwamen en luid toegejuicht door de bevolking eerst een eererondje door de nauwe dichtge- sneeuwde straatjes maakten. De voedsel- nood is opgelost en de brandstoffennood ge deeltelijk. In totaal zijn Zatèrdag 20 ton eierkolen aangevoerd terwijl nog 60 ton onderweg is naar Kampen, welke partij waarschijnlijk heden zou gebracht worden. ZIEKENTRANSPORT PER VLIEGTUIG VAN URK. Het eerste ziekentransport van Urk per vliegtuig heeft gistermiddag plaats gehad. Een twee-motorig vliegtuig van de K.L.M. streek op het geïmproviseerde "vliegveld neer en vertrok even later met de plotse ling ziek geworden echtgenoote van den heer W. Ruiter. Enkele famileden gingen mee, terwijl zich ook een genesheer aan boord bevond. Er bestond voor dit trans port groote belangstelling van de zijde der bevolking. Ameland weer bereikbaar Hoewel de weg over de bevroren Wad denzee NesHolders niet ideaal is, begint men er toch meer en meer gebruik van te maken. Zaterdagmorgen zijn verschéidéne personen uit de Nes en Buuren overgeloo- pen. Sommigen uit sportief oogpunt, ande ren om familieleden op te halen Met het gezelschap keerden de overige aanwezige Amelandsche reizigers naar het eiland te rug. Het is een nogal vermoeiende tocht, als gevolg van de oneffenheden en gladhe den, alsmede door de papperigheid van het zeewater, doch dat de tocht van 15 km. nog al meevalt, blijkt uit het feit, dat deze ge middeld in 2 uur wordt afgelegd Per fiets gaat het echter moeilijker en men ziet dan ook slechts sporadisch fietsers over de ijs vlakte trekken. Zaterdagmorgen is de vliegdienst Ame land—Leeuwarden hersteld en vervoerden de marine-vliegtuigen de post van 4 dagen en 10 passagiers over en weer. EéN EENHEID KOLEN. Het Rijkskolenbureau verzoekt ons te wil len berichten, dat het niet juist is. dat deze maand alle eenheden brandstof op de nieu we bon zuilen worden gehonoreerd. In Fe bruari zal slechts op bon 65 een eenheid kolen kunnen worden verstrekt. „|%E SAMENWERKING tusschen de drie lage landen kan een voorbeeld zijn voor anderen en berust op een universeele gedachte, waaraan geen enkele vredelie vende natie 'aanstoot kan nemen. Wij mogen niets doen, waardoor de verhouding tusschen de diverse invloedssferen kan worden verscherpt, doch wanneer wij trouw blijven aan de Westersche beschaving en de politieke vrijheden, waarop deze be schaving berust, dan moet onze toenadering leiden tot een regional^ overeenkomst, die in volledige overeenstemming is met het handvest der Vereenigde Naties en r'ie be schouwd moet worden als een bereikbaar onderdeel van het vredeswerk, bereikbaar naast het vele, dat door de huidige internationale verhoudingen nog bereikbaar is". Eenvoudige krantenbesteller krijgt 110.000 van een onbekende Onze lezers zullen zich nog wel herinneren het zeldzaam geval van dien zonderlingen, ouden boei-, die voor één glimlachje, aan een jong meisje, enkele maanden geleden, een fortuintje van een slordige hon derdduizend gulden naliet Het schijnt, dat die aardige geste rap navolging vindt, zij het ook met dit verschil, dat het thans een erf genaam van het mannelijk geslacht betreft, de verrassing „slechts" 10.000,bedraagt en dat de schenker.... onbekend is. De blijde boodschap. Dezer dagen vervoegde zich, aldus de „Tilburgsche Couiant", aan het woonhuis van een eenvoudigen krantenbesteller J. B. Zijlmans, in de St. Annastraat nr. 1 te Tilburg, een heer, die, na een korte informa tie, aan het echtpaar mededeelde, dat een aantal jaren geleden, iemand acht duizend gulden had gestort ten name van den heer des hüizes, die destijds groentenkoopman was, doch wegens ziekte in 1941 zich genood zaakt zag van beroep te veranderen. Dit bedrag was inmiddels met rente op xente aangegroeid tot 10.000.—. Begrijpelijkerwijze was de ver wondering van het sobertjes levend echtpaar groot bij het vernemen van deze blijde boodschap, die hun door een onbekende werd gebracht en die verwondering steeg nog toen de brein ger van deze mededeeling er nog aan toevoegde, dat hij nog naam, noch adres wist van den goeden gever en evenmin eenig andere gegevens om trent zijn persoon kon verstrekken. Een ingewikkeld raadsel. Het raadsel werd ingewikkelder, toen, bij diep nadenken, de kranten besteller bij geen der familieleden, vrienden of kennissen eenig motief tot deze geste kon veronderstellen. Ook heeft de heer Zijlmans geen onderduikeis of latere slachtoffers van den S.D. of de Gestapo gehuis vest of op andere wijze geholpen, die hem thans op deze onnavolgbare wijze dank zouden kunnen betuigen. En dat de brenger van de heuge lijke tijding bij den juisten erfge namen aanklopte is aan geen twijfel onderhevig. Via de gegevens van dep burgerlijkenstand is onomstoo- telijk komen vast te staan, dat er sinds jaren in T'lburg slechts één J. B. Zijlstra woont, die eertijds groen- tenioopman was. Het blijf» een zonderling geval, echter met sprekende feiten, welke voor den betrokkene niettemin een aangenaam gevolg heeft.... TOLUNIE BINNEN EEN MAAND VOOR PARLEMENT Aldus ongeveer sprak de heer Julius Hos te Belgisch oud-minister van Onderwijs Zaterdagavond te Amsterdam voor een aandachtig gehoor, dat veel waardeering betoonde voor hetgeen de voorzitter van de afdeeling België van het Comtié voor Ne- derlandsch-Belgisch-Luxemburgsche Toe nadering had te zeggen over het interna tionale aspect van hetgeen de drie lage lan den reeds in samenwerking hebben bereikt. De Tol-unie welker practische bepa lingen, naar spr. in antwoord op een vraag mededeelde, reeds binnen een maand oan de resp. parlementen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd dient gevolgd te wor den door een Economische Unie en dat aocoord zal, aldus spr.. een zegen zijn voor onze landen en een middel om onze belan gen internationaal met meer kracht te be hartigen. Sinds eeuwen is voor het eerst een ver houding tusschen de drie landen ontstaan, SLACHTOFFER VAN MOORDAANSLAG OVERLEDEN. Het slachtoffer van de moordaanslag, die Vrijdagavond, zooals gemeld, j.l. in de Oos terstraat te Delft geleegd is, is Zaterdag avond omstreeks.Jialf negen in het Oude en Nieuwe Gasthuis, aldaar, aan dt beko men verwondingenbezwegen. van vreemden invloed vrij. Het eerste re sultaat is reeds gebleken: in zake hec Duit- sche vraagstuk trekken wij drieën één lijn en die eene lijn doet ons ook geen „kleine landen" meer zijn, want samen tellen wij 17 millioen inwoners en dat beteekent, dat wij aldus op economisch gebied de derde groote mogenheid van de wereld vormen. „Neen, het f«egrn kleine natie behoeven wij ons thans niet meer te laten welgeval len", zoo riep de heer Hoste uit en hij zette uiteen koe de lage landen ook over zee een groote taak in het hooger aigemeen menschelijk belang te vervullen hebben en daar moeten instaan voor het lot van ruim 90 millioen menschen. Dit zij geen over schatting van hetgeen, wij vermogen, doch wel aanleiding totdieper inzicht in onze verplichtingen ten opzichte van beschaving, vrede en vrijheid. De heer Hoste verklaarde, dat Amerika en Engeland een regionale overeenkomst tusschen de drie lage landen met welgeval len en sympathie begroeten als een con structieve Europeesche daad. Spr. achtte het van groot belang dat contact wordt gezocht met Frankrijk echter niet met de bedoe ling tot aansluiting te komen, aangezien dan 'n regionale overeenkomst van te groo- ten omvang zou ontstaan, die remmend zou kunnen werken op den opbouw van den vrede. Wat Rusland betreft, spoorde spr. aan tot het wegnemen van ginds bestaand wantrouwen, onder het devies: vertrouwen wekt vertrouwen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het dekenaat Be verwijk en tot pastoor te Beverwijk (St. (Agatha) den zeereerw. heer B. G. Hos- man; tot deken van het dekenaat Wervershoef l en tot pasoor te Wognum den zeereerw. heer H- J. Kuijper; tot pastoor te Ilpendam den weleerw. heer C. J. Koene, die kapelaan was te Am sterdam (O.L.Vr. Rozenkrans). Met vriend en vijand onder één dak KLOOSTEROVERSTE ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van het 12-jarig be staan van het St. Liduinagesticht te Schijn. del heeft de heer Wannee, secretaris der intelligence service van het Amerikaansche leger, de moeder-overste Veronica te Schijndel dezer dagen de „medal of free dom" overhandigd. Terwijl de Duitsche generale staf in de Septemberdagen 1944 boven huisde, verborg zij 24 Amerikaan sche piloten in het sousterrain van het klooster. Namens de talrijke evacué's, die in het klooster toen onderdak vonden bood wethouder Hovenier het klooster twee ge brandschilderde ramen aan. WEERSVERWACHTING g AANHOUDENDE VORST. S g Matige, tijdelijke krachtige Oostelij- g g ke wind. In den nacht en vroegen och- g o tend op vele plaatsen strenge vorst, in c den namiddag matige tot lichte vorst. 8 o Enkele overdrijvende wolkenvelden, 8 2 geen sneeuw. ooooooooouooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1