»UNGGADJATI« De Gemeenteraad van Leidschendam 1 OP KORTE GOLF 1 Gevallen weerprofeet WOENSDAG 12 FEBR. 194/ DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Te Hoorn werden Dinsdag harddraverij met arresleden gehouden. Eenige deejnemers in actie. „Pa"', vroeg mijn zoon, „wat is Linggadjati?" Ik zette mijn meest wel willende leeraarsgezicht op, plantte een diepe rimpel van ernst op mijn voorhoofd, ging er gemakkelijk voor zitten en doceerde. „Wil je goed beseffen wat Linggadjati is, dan moet je terdege onderscheid maken. Vooreex-st js er de plaats Linggadjati, welke op Java ligt. Kijk maar in je atlas Vexwolgens is er een over eenkomst, v/e'ke zoo heet. Dat kun je lezen in de krant. De Commissie-Generaal heeft er zijn paraaf onder gezet. Maar dat is niet het eigen lijke Linggadjati. Want er is nog een werkelijk Linggad jati, een uitvinding van prof. Romme. Vervolgens is er nog een door het parlement aan vaard Linggadjati, waarvan men niet weet, of het net werke'ijkc Linggadjati of een tusschenvorm is. Dan is er ook nog een Djokjakarta verworpen Ling gadjati, waarvan de Neder- landsche regeering zegt, dat het precies hetzelfde is als het werkelijke Linggadjati. maar volgens Soekarna is het toch niet het eigenlijke Linggadjati. Sommigen noemen Ling gadjati een waarborg voor de RijkseenheiJ maar dit slaat op een Linggadjati, dat nog niet bestaat Ande ren zien er cie doodkist van de Rijkseenheid m maar we'k Linggadjati cal pre cies is schijnen zij zelf niet te weten. Want er is ook nog eer- Linggadjati van de geheime notulen en welk Linggadjati dat is weet alleen de Commissie-Generaal. En tenslotte is er nog een Linggadjati van Pa Pinkel man, die er evenmin wat van snapte". MGR. JACOB BUIS Apostolisch Prefect van Engelsch Noord-Borneo. Stadgenooten! Iets wat we vaak doen, waarvan we dik wijls hooren spreken, heeft voor ons op het laatst geen aantrekkingskracht meer. Wij doen het automatisch, het wordt een routine. Wat het hooren betreft, het gaat het eene oor in, het andere uit zonder dat er iets in onze gedachten blijft hangen. Hoevele malen hooren wij niet spreken over Missie en onze Missieplicht. Wij we ten goed dat die er één is, die op de scnou- dei*s van iederen katholiek rust, dat de woorden, die Christus tot Zijn Leerlingen sprak: „Gaat en onderwijst alle volkeren", ook voor ons bestemd zijn. Maar ja, hoe gaat dat. Wij, menschen, wij hebben onze dagelijksche zorgen; wij zijn blij, als wij het klaar spelen, dat we ons en de onzen de noodzakelijke dingen van iedere dag kunnen verschaffen. Zoo nu en dan komt er een gebed voor de Missie over onze lippen; wij leeren onze kindei'en een gebed voor dé Missie; wij zijn geabonneerd op een Mis sie-tijdschrift en betalen het geld aan het eind van het jaar. Maar daar blijft het dikwijls bij. Totdat opeens een gebeurte nis ons herinnert aan het feit, dat ons weer levendig voor de geest doet staan, dat de Kerk in haar wezen missionaris is, dat daar op de uitgestrekte Missievelden menschen van ons eigen land, van onze eigen stad hun beste krachten geven om Christus' Riik hier op aarde uit te breiden. Zoo iets is nu gebeurd. Een van onze stacgenooten, Father Buis, is benoemd tot Apostolisch Prefect van Britsch Noord- Borneo, een Missiegebied sinds lang toe vertrouwd aan de Engelsche Missie-Con gregatie van Mill-Hill, die onder haar le den een groot aantal Nederlanders telt (U kent ze zeker wel? die „paters" met roode sjerp. Ik zeg „paters" tuschen aanhalings- teekens, want zoo worden ze genoemd in c,e volksmond, maar hun eigenlijke titel is „Fathers", een Engelsche term, die iedere pries'.er in Engeland draagt). Tot nu toe Father Buis, heden dan Mons. Buis. Voor ons, die hem kennen, klinkt deze titel nog eigenaardig, we moeten er eerst aan gewend raken. Ik weet maar al te goed, dat hij de laatste is, die er naar verlangde; daar is hij te eenvoudig voor- Sinds 1927 werkt hij op Borneo onder de Dajaks en Chineezen, een Missionaris, die dat in hart en ziel is en zijn volk door en door kent. Het werken zit hem in het bloed en zelfs tijdens zijn verblijf in het irjtern-eeringskamp gedurende de Jappen- bezetting heeft hij zijn kennis van het Chi ne esch zooveel mogelijk verrijkt. Z.H. de Paus heeft hem nu benoemd tot de hoogste drager van het Kerkelijk Ge zag in dat Missiegebied. Zijn eigenlijke ge- e bied is het niet, want hij werkte tot nu toe in het andere Missiegebied van onze Congregatie op hetzelfde eiland n.l. Sara wak, doch deze twee gebieden grenzen aan elkaar en volksstammen en gewoonten zijn gelijk, zoodat van dit standpunt gezien de nieuwe benoeming geen moeilijkheden meebrengt. Mons. Buis, vanaf deze plaats ons profi ciat met deze hooge uitverkiezing. Moge de goede God u nog vele levensjaren geven om te werken aan de bloei van bet Missie gebied van Br. Nooi-d-Borneo. Wij, Leide- naars, wij allen deelen in uw geluk en in deze dagen leven wij ten volle met u mee. Stadgenooten, laat dit feit eens een aan sporing zijn om onze Missieplicht wakker te roepen en weer duidelijk voor oogen te stellen. Steunt hem in zijn nieuwe taak met uw gebed, laat uw kinderen bidden voor den nieuwen Apostolischen Prefect, wiens taak verre van gemakkelijk is. Als hij dit weet, dan zal hem dit een steun en troost zijn in zijn zware ambt. Zijn taak is zwaar! Missie-arbeid is dat alti'd, maar zooveel te meer nu en vooxal in het gebied, dat de Plaatsbekleder van Christus aan zijn zorgen heeft toever- trouwd. Een enkel woord hierover- De bekeering van Dajaks en Chineezen is vooral het werk van Gods genade, daar zij menschen zijn, bij wie de vooroordeelen over Eui'opeanen en Westersche beschaving legio zijn. Het Missiegebied heeft veel te lijden gehad onder den oorlog. Do Engelsche en Neder- landsche Missionarissen werden geïnter neerd, de nkele Tiroolsche priesters, die er werkten, bleven op vrije voeten, maar na de capitulatie van Duitschland werden ook zij weggevoerd en sindsdien is er nooit meer iets van hen gehoox-d. Onder deze laatsten bevond zich ook Mons. Wach ter, toenmalig Anostolisch Prefect, wiens opvolger Mons. Buis nu is geworden. Na de capitulatie van Japan kwamen de Mis- sionarisen weer vrij, dpch teruggekeerd op hun staties vonden ze alleen maar puin- hoopen: hun kerkjes, pas'ories en scholen waren verbrand of indien dit niet, dan was alles leeggeplunderd. Wat moet dat voor hen pen ontgoocheling geweest zijn: het moeilijke werk van vele tientallen jaren in zoo weinig tijd tegen den grond geslagen en vernietigd! En dit niet op één plaats, maar over het gcheeje gebied. Zoo ziet de Apostolische Prefectuur van Mons. Buis er thans uit. Dit alles weer op te bouwen :n zijn vi-oegere staat is één van de zwa re lasten, die Mons. naast het vele andere werk moet torsen. De bewoners van het land kunnen dit alles niet bekostigen, arm "Is ze zijn. Zeker, ze hebben hun priesters MINDER VIJANDIGE HOUDING TEGENOVER DE KERK IN POLEN. Dat de Poolsche regeering er blijkbaar nite in geslaagd is, de bevolking te over tuigen van haar goed recht bij de vervol ging der Katholieke Kerk (vooral wat be treft de doodvonnissen, welke tegen de beide Poolsche priesters Stefanski en Jar- kiewicz werden uitgesproken onder de be schuldiging, dat zij contact zouden hebben onderhouden met anti-communistische on- dergrondsche organisaties), komt wel sterk tot uiting in de jongste pogingen tot toe nadering tot de Katho'ieken en de minder onvei-zoenlijke en vijandelijke houding te genover de Kerk. Dit wordt door de vol gende feiten geïllustreerd: 1. de radio om roep der Poolsche regeering staat weer re gelmatig godsdienstige uitzendingen toe- In samenwerking met een Commissie voor Godsdienstige uitzendingen, welke onder toezicht staat van het Episcopaat, wordt iederen Zondag een H. Mis met preek uit gezonden, de „toespraken tot de zieken", welke de ziekenaalmoezeniei\ Rector Rekas voor den oorlog placht te houden, zijn her vat 2. De papiertoewijzingen voor de Katho lieke pers, hoewel nog bij lange na niet vo'doende zijn iets vei'groot. S. Aan de onder staatstoezicht staande Curie-SklodowKa Universiteit, te Lublin, door het huidige regime gesticht klaarblij kelijk om den invloed van de Katholieke Universiteit in diezelfde stad tegen te gaan. eicchten de studenten, dat het nieu we academische jaar zou geopend worden met een p'echtice hoogmis. De rector-mag- nxficus Prof. Raabe. een vroegere Poolsche ambassadelur in Moskou, drukte hierover zijn verbazing uit, maar stond het vex*zoek toe. Zoo goed als alle studenten woonden de H. Mis bii. 4. De herderlijke brief van Kardinaal H'ond, welke toespelingen bevatte op hen, die „de vei'igheid van de we"eld zoeken in de almacht van een naturaUstischen en Godloozen Staat", ontmoette slechts ge- ï-ir.ge critiek in de regeerinesoers. In hun commentaar wezen deze b'aden slechts op de vrijheid, die de Kerk in Polen eeriet" en de „froote verspreid in "smo gelijkheid van de K°tholj^e pei's" m Po'en. 5. President Bierut, een communist, liet z'ch verzo°dend uit over de betrekkingen tusschen Kerk en Staat in Polen; zoowel in een toespraak tot Katholieke schrijvers a's in een interview jn de pers. INTERNATIONALE VLUCHTELINGEN ORGANISATIE. „Er zi.in nog bijna 1.000.000 slachtoffers van de Nazi's zonde1, huis en zonder mid delen van bestaan", aldus verklaaxrle de directeur voor vluchtelingen en verplaat ste personen, sir Raphael Cilento, te Ge- nève oo -e eerste vergaderin? van de voor bereidende commissie van de internatio nale vluchtelingen-organisatie. Generaal Pope, (Canada) die een belang rijke rol heeft gespeeld in het intex*nationa- le „Relief'-work werd tot voorzitter ge kozen van een niet-permanent° werk^om- missie. De Noorsche gezant in Bern, Skyl- stad. werd tot vice-voorzitter gekozen en de Nederlander mr. Sassen als derde lid. ONTBINDING DUITSCHE KARTELS. In de Amerikaansche zóne is een wet op de ontbinding der kartels afgekondigd. De maati"egelen zijn in onderling overleg door Britsche en Amerikaansche autoriteiten ge nomen. Van Britsche zijde wordt medege deeld, dat inzake de kartels gesn overeen stemming tusschen alle vier bezettende mogendheden is bereikt. Het Britsch-Ame- rikaansche ontwerp is echter wel aan den geallieerden bestuursraad voorgelegd. De Britsche maatregelen, aldus generaal Robertson, hebben betrekking op onderne mingen met meer dan 10.000 werknemers. Waar blijkt, dat zulk een onderneming schuldig is, zal opdacht worden gegeven tot verspreiding van haar economische macht. INWISSELINGSBON Z*LF NIET VERWIJDEREN. Op de bonkaarten K, L, O en P. 703 komt in de linkerbovenhoek een bon met de naam der betreffende bonkaart voor. Te gen inlevering van deze bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K. L. O of P 705 ontvangen. De ambtenaar van de dis- tribujiedienst zal bij de uitreiking dei- nieuwe bonkaart deze „inwisselirigsbön" van de bonkaart 703 vei'wijderen De „in wisselingsbon" moet dus aan de bonkaart bevesttigd blijven. Op losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. al geholpen en blijven dit doen op hun ma nier. Maar de groote steun, de bronnen moeten toch altijd uit het moederland ko men. Zoo ook hier! Op wie zal Mons reke nen? Op de eerste plaats toch wel op zijn eigen stadgenooten. Ziedaar dan Leide- naars, een mooie gelegenheid om iets voor de Missie te doen, om te toonen, dat on danks verbx-eking van contact met de Mis sie onder de oorlog uw Missievuur nog brandend is, ja nog in staat is hoog op te laaien. Welaan dan, een voorstel: steekt de hoof den bij elkaar, vormt een comité, dat zich tot taak stelt gelden te verzamelen om Mons. te hulp te snellen. Laat het een Leidsche Financieele Kruistocht worden! Leidenaars, stelt Mons. Buis niet teleur! Laat dit uw geschenk zijn aan uw stad genoot bh zijn hooge uitverkiezing. Toont, wat u kuilt en wilt, geeft met gulle hand. Date et dabitur vobis: geeft en u zal wor den gegeven. Father D. OMTZIGT, Mill-Hiller. ZUID POOLKAART MOET VERANDERD WORDEN. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te New-York hebben de jongste on- aerzoekingen per vliegtuig door de Zuid poolexpeditie der Amerikaansche marine onthuld, dat alle bes aande kaarten voor dit gebied radicale wijzigingen moeten on- dex-gaan. Waar tevoren met ijs bedekte zee was geteekend wei-den bergen hooger dan c.e Matterhorn gevonden en in plaats van bergen een baai viermaal zoo groot als de staat Connecticut, aldus de cox-respondent. Admiraal Byrd verklaarde tijdens een pers conferentie, dat de onderzoekingen per vliegtuig het mogelijk hebben gemaakt ongeveer 125000 vierkante mijl in kaart te brengen. Er zijn acht bergketens, drie schiereilanden, vier groote baaien en mitt s'ens twintig eilanden ontdekt. Verder zijn ongeveer 2.000 zeemijl van een geheel on bekende kust opgeteekend, terwijl 500 mijl gedeeltelijk verkend werden. 75.000 mijl van een onbekend gebied zijn als Oceaan geïdentificeerd. BEVROREN MAALTIJDEN. De K.L.M. serveert tegenwoordig bevro ren maaltijden. Niet erg px-ettig, zult u zeg gen, maar toch niets bijzonders. Want als u een bordje met aai*dappeltjes (echte klei- aardappelen en geen zwarte piepers!) een oogen blik in de keuken laat staan; zijn ze bij de huidige weersomstandigheden ook bevroren, nietwaar. En u denkt d^ax-bij: Als ik in een Dakota ook nog op ijsballetjes moet zitten zuigen, is de lol er voor mij heelemaal af. Gelijk hebt u, maar zoo is het toch niet. De K.L.M. koopt n.l. op de daarvoor ge schikte tijden haar ingrediënten voor de vlieg-maaltijden in, kookt deze in haar keu kens en verdeelt ze in porties voor één per soon. Deze éénmansporties worden door een snelvxüesbedrijf volgens een speciaal procédé ingevroren en bewaard in vries cellen, waax-in een temperatuur heerscht van -20 gr. Celsius. Zoodoende wordt in deze vriescellen een „voorraad" maaltijden gevormd, waaruit door den Civielen Dienst der K.L.M. kan worden geput. Bovendien beschikt deze Dienst over een voorx-aad maaltijden ter dekking van de dagelijksche behoeften, welke in een diepvriescel te Schiphol is opgeslagen. Handig, niet waar. Het lijkt tevens een oplossing van het keukenmeidenvraagstuk, want je kunt op die manier je maaltijden voor minstens een half jaar vooruit klaar maken. BRIEF PRESIDENTEN BIJZONDERE GERECHTSHOVEN AAN DEN MINISTER. Naar de e „Nieuwe Courant" verneemt, hebben de presidenten van de vijf Bijzon- oere Gerechtshoven zich eenigen tijd gele den schriftelijk tot den minister van Justi ce gewend, ten einde hun standpunt uit een te zetten over de uitvoering van de arresten, in het bijzonder met betrekking tot de doodstraf en de verleening van gx*a- tie. De Minister heeft toegezegd over deze Kwestie zijn zienswijze kenbaar te zullen maken. HAAGSCH TRIBUNAAL. Het Haagsche Tribunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den N.S.B.-fabri- kant J. W. Nieuwenhuizen Segaai*, wonen de te Oegstgeest, die gedurende de Duit- sche bezetting eenigen tijd is opgetreden als directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst te dezer stede. Het Tribunaal veroordeelde hem tot 2 jaar in- terneering, eindigende op 9 Mei 1947, ont zetting uit beide kiesrechten en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een be drag van 25.000. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooou o c oooooooooooooonnnnnoonoooooooocoooooooo» BINNENLAND. Vliegtuigen van den marinedienst hebben twee vlucht AmelandLeeuwar" den gemaakt, waai'bij 10 passagiers naar en één van het eiland werdén vervoerd. De SS'er Leeuwis, die in Juli 1946 uit het interneeringskamp Rijnauwen bij Utrecht wist te ontvluchten, is in een woning in de Nachtegaalstraat te Utrecht gearresteerd. Het kolenvei'voer zal door de Neder- landsche Spoorwegen op den nationalen feestdag worden uitgevoerd als op werk dagen. Correspondentie voor militairen per s.s. „Kota Baroe" op weg naar Indië, moet uiterlijk 17 Februari en 6 Maart per post zijn bezorgd. Nadere inlichtingen bij de postkantoren. Op nader te bepalen tijdstippen zul len de distributiediensten zeep voor vuilen arbeid voor de 3e en 4e pex-iode 1947 (16 Febr. t/m 12 April) uitreiken en wel 2 rantsoenen voor vuilen en 4 rantsoenen voor zeer vuilen arbeid. Artsen, vex-pleeg- stei's, enz. ontvangen rantsoenen voor huishoud- of toiletzeep. In het vervolg zal deze uitreikinsteeds voor twee perioden tegel'ik rJaats h°bben. In Noord-Limburg zijn twee scholen afgebrand, n.l. te Middelaar en te Wans- sum. Voor den Stillen Omgang, die dit jaar op 16 en 23 Maart zal worden gehóuden, zullen ruim 30 extra ti'einen door de N.S. worden ingelacrht. Er zullen ca, 50.000 deelnemers van buiten Amsterdam zijn, d.w.z. ruim 6000 moor dan het vorige iaar. In het buiten Heyendaal te St. Anna bij Nijmegen woedde een brand, die voor In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd vanwege de geliquideerde ..Kindervoeding" een schenking ad 5670.56 geaccepteerd. Met dit bedrag en de in 1945 ontvangen 4000 zal B. en W. «.en fonds vormen ten behoe ve van het Leidschendamsche kind, onge acht de godsdienstige of politieke richting der oudex-s. De heer Langcveld drong er op aan, dat B. en W. spoed zullen maken opdat het fonds zoo spoedig mogelijk ten behoeve van de kinderen zal werkzaam zijn. Het saneeringsplan Achter weg-Veene- straat kwam daarna in behandeling en na uitvoex-ige bespreking aangenomen waar door B. en W. gemachtigd werden over te gaan tot onteigening van gronden en op stallen gelegen aan Achterweg en Achter om. Verder tot stichting van woningen met rykssteun op gronden aan de N.W.-zijde van den Achterweg golegen tusschen Ach terom en Veenestraat en op den hoek Ach- terom-Achterweg. Ook zal om te voorko men dat geen ongewenschtc bouwwerken gesticht worden een bijzondei'e rooilijn ge legd worden voor een gedeelte van den Achterweg en de Veenestx-aat. Aan de orde kwam daarna het voorstel van B. en W. tot stichting van een zwem bad in de gemeente-vijver achter het raad huis. De kosten worden geraamd op 7000, welke in 10 jaren zullen afgeschreven wor den. De raad ging met het uitgebreide voor stel van B. en W. accoord. De heer v. Beek stelde vervolgens voor 100.000 schade veroorzaakte. De waarde van den export van fok- vee over 1946 beloopt bijna twee millioen gulden, als opbrengst van den uitvoer van 146 stieren en 895 stuks jongvee. BUITENLAND. De Duitschc socialistische partij heeft op een congres te Düsseldorf een motie aangenomen, waarin het Ruhr- en Saarge- bied tot een onafscheidelijk deel van de Puitsche x-epubliek wordt verklaard. De Vietnameesche regeering heeft be sloten. alle Fransche en buitenlandschc mis sionarissen naar het Fx-ansche oppex*bevel te zenden. Het Grieksche leger heeft door par- tisanen aangelegde gangen ontdekt onder de rivier Alyakmon. In het district Pittsburg in de Ver. Staten zijn 16 staalfabrieken gesloten, daar het bx'ongas voor huishoudelijke doelein den zal worden gebruikt. 10.000 abeiders zijn daardoor werkloos geworden. Ter gelegenheid van den verjaardag van koning Fa-oek van Egypte is aan de armen in geheel Egypte gratis kleeding en voedsel uitgedeeld. In de haven van Haifa heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan. Men meent, d^it een bom in de haven tot ontploffing is gebracht door Britsche militairen. De papierfabriek te Feldsmehle, die het materiaal voor bijna alle publicaties in de Britsche zóne van het bezelte Duitsch land levert, moet wegei s kolengebx-ek slui ten. Boven den staat Karenni (Br.-Indjë), waar een gx-oot voedseltekort is, zijn meer dan 2.0PO balen rijst door vliegtuigen uit geworpen. „CHARLIE CHAN" OVERLEDEN. De filmacteur Sidney Tolei\ beter be kend als Charlie Chan", is heden in Holly wood overleden. te bepalen, dat gemengd zwemmen en ge mengd zonnebaden bij gemeente-verorde ning verboden zullen worden, waai-mede zoowel de voorz.tter als de x'aadsleden Kerkhof (P. v. d. A.), Koerst (P. v. d. V.) en v. d. Bosch (K.V.P) niet accoord gingen omdat de commissie uit de burgerij onge twijfeld tot genoegen van de raad met de belangen en de verlangens van de burgerij zal rekening houden. Indien dit niet zou geschieden, dan kunnen B. en W. nog rege lend optreden. Wethouder de Koning was van oordeel, dat het vooi'stel van den heer v. Beek mo menteel niet urgent is en tot een volgende vergadering uitgesteld kan worden. B. en W. kunnen deze aangelegenheid dan nader in hun college behandelen en zoo noodig met pi-ae-advies komen. De raad ging hier mede accoord, waarna zonder stemming tot stichting van het zwembad werd besloten. De aan de agenda toegevoegde punten n.l. het voorstel inzake onteigening van gronden ten behoeve van woningbouw aan de Meerlaan te Stompwijk en het voorstel tot n.et-opheffing van de openbaie school aan de Pr. Julianaweg werden zonder stem ming aangenomen waarna de vergadering gesloten werd. ALKEMADE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER HOYNCK VAN PAPENDRECHT. De installatie van den heer J. M. H L. Hoynck van Papendrecht zal plaats heb ben op Dinsdag 18 Februari a.s. De burgemeester wordt 's morgens om na f tien te Leiden afgehaald door den ge meente-secretaris en het raadslid dr. v d. Bijl. Te 10.15 aankomst te Oud-Adc, waar het gemeentebestuur de burgemeester en zijn gezin zal verwelkomen en de kinderen van de school een welkomstlied zul'en zingen. Vervolgens naar Rijpwetering, waar ook de schoolkinderen een hulde zullen bren gen. Daarna is de Nieuwe Wetering aan do beurt, waar de Harmonie het welkom zal bazen en de schoolkinderen zullen jui chen. De auto's waarin ook de beide wet houders meerijden slaan dan den weg in naar De Kaag, waar de ontvangst ook harte*ük zal zijn en de koffie zal worden gebruikt. De tocht gaat dan naar Oude-Wet?ring, waar de beide scholen ieder op haar ma nier den burgemeester zullen toejubelen. Om 1 uur zal aan den burgemeester en zijn familie een eenvoudige koffiemaaltijd worden aangeboden in hotel v. d. Geest. Om 2 uur zullen gidsen en verkenr»ers een burgemeester leiden naar het veilig- gebouw te Roelofarendsveen, waar 600 Veensche kinderen hun liederen zullen doen schal'en. Na een tocht in het Zuid-einde volgt te 15.40 de plechtige instal'atie in het raad huis, waarna receptie van 5—6 uur. Dit omvangrijke programma zal natuur lijk slechts dan kunnen worden uitgevoerd, als het weer niet al te ongunstig is BOSKOOP Boom kweekersknechts en de ko'ens!ag. Nu de werkzaamheden in de boomkwee- kerijen ten gevolge van de aanhoudende vorst reeds gcruimen tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekers knechts in deze gemeente, in overleg met zijn werkgevers, het initiatief genomen om zich gedurende de vorstperiode beschikbaar te ste'len voor werkzaamheden in de Limburgsche mijnen teneinde op deze wijze den gedwongen vrijen tijd productief te maken en mede een aanaeel te leveren in den kolenslag. RIJNSATERWOUDE .Jubileum burgemeester Bakhuizen. Voor het zilveren jubileum van den bur gemeester J. A. Bakhuizen, verwijzen wij naar het bericht van Lcimuiden. In Rijn- zatcrwoude is een huldigingscomité ge vormd onder voorzittei'schop van den heer C A. Blaazer. Het jubi'eum zal in deze gemeente op Maandag 17 Febr. als volgt worden gevierd: 3 uur bijzondere raadsver gadering, met een huldigingsrede van den loco-burgemeester; 46 uur i'eceptie met aanbieding van het eadeau door den voor- z'tter van het comité. Evenals in Leimui- den biedt de burgemeester de schoo'jeugd ten poppenkastvertooning aan op 18 Febr. in het Nutsgebouw. IAAP, de oude tuinman, is bij mij uit de gratie. Hij stond vanouds op een hoog voetstuk en scheen onaantast baar als weêrprofeet. Maar nu ligt-ie er uit, absoluut. Als wij hem vroeger in diep ontzag over zijn onfeilbare uit spraken raadpleegden over de vraag of het zou gaan regenen, dan overwoog hij zijn ant woord als een man van groote wijsheid en jarenlange erva ring. Hij zette zich „op de plaats rust", leunend op zijn spa of in een soort hang-stand aan zijn hark, verschoof zijn pet tegelijk met zijn eeuwige pruim, spoog een bewonderens waardige straal pruime-sap over de bloembedden en keek ons geruimen tijd strak aan, met een uitdrukking in zijn oogen van: Zal ik het je zeggen, of zal ik het je niet zeggen? Maar hij zei het altijd, om standig cn breedvoerig. Hij leg de uit, hoe de wind waaide, dat er vannacht een kring om de maan „stong" en dat het boven dien afnemende maan was, welke factoren wezen op re gen. Maar dan was er iets met St. Margriet of met een ande re heilige aan de hand, terwijl de zon in een bepaald soort rood was opgestaan, hetgeen gecombineerd met de houding van spinnen en zwaluwen en de nattigheid van gras weer een aanwijzing voor mooier weer inhield. Nou, en dan kon den we „krek" uitrekenen wat er komen zou. Als we 't dan nóg niet wistenGewoonlijk waren we even wijs als te vo ren, maar dat lag natuurlijk aan ons. Maar nu. heeft hij al drie keer dooi voorspeld, den laat sten keer bij afnemende maan! Dat kon niet missen; maar 't miste wel. En als laatste slag tegen het wankelende voetstuk van onzen ouden tx-ouwen weerprofeet lezen we in de krant, dat prof. dr. W. Blee- ker, verbonden aan de Bilt verklaard heeft in een pers"e- sprek, dat de maan noch St. Margriet, St. Maarten of St Juttemis iets met het weer te maken hebben. ..Hoe gaarne de meteoi-oloog ook van dergelijke „sleutels" voor zijn weersvoorspellingen gebruik zou willen maken, al dus de professor, de weten schappelijke ervaringen heb ben aangetoond, dat alle mee ningen omtrent het weer en maanstanden op bepaalde da gen voor den meteoroloog van geen beteeken is zijn." Daar ga je. Jaap, je prestige is naar de maan, met of zonder kring!

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3