3>e Qeidócha Soutut AMERIKA PLEIT VOOR 00STENRI|K Samenwerking Nederland en België Ergste winter sinds 50 jaar in Engeland Geen versche wintergroenten meer WOENSDAG 12 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. /1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11011 Hoofdredacteur: TH. WIL MER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER De nieuwe spelling De Eerste Kamer heeft gisteren over de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandsche taal gediscusseerd. Minister Gielen is voor nemens, deze 1 Mei in te voeren in de offi- ciëele regeeringsstukken en als verplichte spelling bij de examens. Ze wordt al sedert 1934 op de scholen onderwezen. In antwoord op door enkele sprekers ge maakte opmerkingen zeide minister Gielen, dat hij geen dwang bij de invoering wilde toepassen; hij achtte dien ook niet noodig. Door een veelzijdige-saamgestelde commis sie zal hij een nieuwe woordenlijst laten sa menstellen. Vandaag is de Kamer weer bijeengeko men. Het lot van het wetsontwerp is niet twijfelachtig. Met groote meerderheid zal het woi-den aangenomen. npIJDENS DE BIJEENKOMST van de pla atsvervangers, speciaal belast met het op- stellen van het onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk, is het tot een scherpe woordenwisseling tusschen den Arnerikaanschen en Sowjet-vertegenwoordigei geko men. Deze woordenwisseling ontstond tengevolge van een Sowjet-voorstel, dat aan de clausule met betrekking tot het verbieden van een toekomstigen „Anschluss" met Duitschland een zin zou worden toegevoegd, waarbij Pan-Germaansche propaganda in eenigen vorm wordt verboden. GEVOLG VAN HET VREDESVERDRAG MET ITALIë. Een van de eerste gevolgen van de on- derteekening van het vredesverdrag met Italië was het in beslag nemen van 150.000 pakjes sigaretten en een hoeveelheid kof fie ter waarde van ongeveer 50 millioen lire aan boord van een Engelsch schip in de haven van Genua. Volgens het vredes verdrag heeft de douane namelijk weer het recht de in Italiaansche havens gemeerde schepen te doorzoeke,n. De goederen wer den in beslag genomen, de reeder kreeg een boete van 30 millioen lire. Arbeiders slaan de handen ineen Concept-voorstel spoedig in behandeling Op initiatief van het algemeene christe lijk werkers verhond van België is een con tact-commissie tot stand gebracht tusschen de katholieke arbeidersbeweging in Neder land en de Belgische Christelijke Arbei dersbeweging. Deze commissie heeft Zon dag en Maandag jl. te Brussel vergaderd. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig de heeren A. C. de Bruyn, voorzitter van de K. A. B., H. J. Kuyper en J. A. Kolk man, allen te Utrecht. Van Belgische zijde waren afgevaardig den aanwezig van verschillende takken der christelijke arbeidersbeweging, de vak beweging, de mutualiteitsbeweging en van financieele en economische instellingen. De bijeenkomst stend onder leiding van den voorzitter van het algemeen christelijk werkersverbond in België, den heer Paul W. Segers te Antwerpen. Op deze informatieve bijeenkomst wer den verschillende punten besproken, die aanleiding kunnen zijn tot concretere voor stellen, wanneer over de tolunie meer de finitieve gegevens bekend zijn. De delegaties zullen thans in eigen kring het te Brussel besprokene uitwerken, om over eenige maanden in Nederland samen te komen, waarschijnlijk in Utrecht. Dan zal een concept voorstel ter sprake komen, betreffende de samenwerking tusschen de betrokken arbeidersbewegingen der beide landen. AUTO-IMPORT IN 1946. De minister van verkeer, ir. H. Vos, heeft het volgende medegedeeld over on zen auto-import: Tot 21 Dec. 1.1. werden in totaal 7165 automobielen geïmporteerd Bestellingen voor ruim 7000 wagens konden niet worden uitgevoerd. Als „cadeau" kwamen circa 750 auto's naar ons land. Momenteel hebben we een wagenpark, 2n eenige tienduizenden personenauto's, waaronder er echter vele zijn, die niet erg „mobiel" meer zijn. Ruw geschat staat minstens een kwart van de wagens perma nent in garage om te worden opgelapt. Om vooruit te komen moeten we ieder jaar minstens een tienduizend nieuwe automobielen invoeren. Importeeren we minder, dan gaat ons wagenpark wel kwalitatief vooruit, maar kwantitatief blijft de curve om'.aag gericht. Dit alles gevoegd bij het chronisch te kort aan onderdeelen, de overbelasting der reparatie-inrichtingen eji het daaruit voortvloeiend tekort aan vakmenschen, doet begrijpen, dat de vooruitzichten niet erg rooskleurig zijn. Oorspronkelijk was het plan, gedurende 1946 vijf en twintig duizend personen-aut.^ mobielen in te voeren. In verband met d? deviezenpositie konden sléchts voor 11243 wagens buitenlandsche betalingsmiddeen beschikbaar gesteld worden, doch oQk hier van is slechts de helft daadwerkelijk ge ïmporteerd. EXPORT VAN FOKVEE. De grpote beteekenis van den Nederland- schen uitvoer van runderén iri vroeger ja ren heeft tot gevolg gehad, dat thans in vrijwel alle landen ter wereM vertegen woordigers van het zwart-.bonte Friesch- Hollandsche veeslag worden aapgetroffen. De uitvoer van Nedcrlandsch Rundvee (fok- gebruiks- en slachtvee) heeft het peil van dé jaren 1939-1940 evenwel nog lang niet bereikt. De stand van de Nederlandsche fokkerij momenteel zeer gunstig, hetgeen voor do Nederlandsche handelsdelegaties steear mnleiding is op de conferenties krachtig aan te dringen op het opnemen van con tingenten voor fokvee. De stand van liet Friesch-Uoüandsche vee kan in het algemeen gunstig genoemd v/orden. De fokgebieden van het roodbonte vee hebben daarentegen in sommige dee- len, zooals Noord-Limburg, Oost-Brabant en op enkele plaatsen langs den IJsseï ern stig geleden ofider lipt oorlogsgeweld. De waarde van den export over 1946 be loopt bijna twee mi'lioen gulden, als op brengst van den uitvoer van 146 stieren en SS5 stuks jongvee. Bommen op den Rijn De Rijn zal bjj Bingen over een afstand van ongeveer 5 k-m. door middel van bommen worden open gemaakt. In de nabpheid van de Lorelei, waar ligt ijs 20 meter hoog ligt, zal van springstoffen worden gebruik gemaakt. In de Fransche zone rijden de auto's over dé rivier. PROTESTEN TEGEN UITLATING E.V.C. De R.K, Bouwvakarbeidersbond heeft in zijn te Utrecht gehouden bondsraadsverga dering een motie aangenomen, waai in werd geprotesteerd tegen de aanval op het Ne derlandsche episcopaat, gedaan door den voorzitter van de E.V.C. op het congres van genoemde vakcentrale. Tevens werd hierin onwrikbare trouw en gehoorzaam heid aan de kerkelijke gezagsdragers in Nederland betuigd. Ook de Bossche diocesane vereeniging „Credo Pugno" heeft een krachtig protest uitgebracht. FILM OVER AFGELOOPEN 50 JAAR DE REGEERINGSPERIODE VAN KONINGIN WILHELMINA. De cineast Gerard Rutten, thans officier in algemeenen dienst van H. M. de Ko ningin, en in verband met de te verwach- 'en heuglijke gebeurtenis ter beschikking van Prinses Ju'iana en Prins Bernhard, heeft een vereerende opdracht ontvangen. Hij is nl. aangezocht tot het vervaardigen van een film, welke een beeld zal geven over de periode, dat H.M. Koningin Wil- belmina de regeering heeft gevoerd. Zoo als men weet, zal Hare Majesteit in 1948 haar 50-jarig regeeringsjubieum vieren. Deze film welke vervaardigd wordt in samenwerking met officieele instanties, zal een documtatie zijn van dit voor oris land zoo belangrijk tijdsbestel. Dé titel voor de film is nog niet bepaald. EXPORT VROEGE AARDAPPELEN NAAR ENGELAND. Beperkte hoeveelheden vroege aardap pelen zullen tusschen 1 Maart en 24 Mei op vergunning in Engeland mogen worden ingevoerd, zoo heeft 'het Engelsche ministe rie van Voedselvoorziening meegedeeld. De in te voeren hoeveelheden kunnen na 30 April eventueel worden verhoogd, het geen echter afhankelijk is van het aanbod op dat moment. Een bepaald gedeelte van den invoer zal aan nieuwe importeurs worden toegewezen. Vrijheid van meeningsuiting het twistpunt Generaal Mark Clark (V.S.) verklaarde dat een dergelijk verbod in strijd was met de vrijheid van meeningsuiting. Een ver keerd begrip van de gebruikte woorden zou kunnen leiden tot inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Oostenrijk door de Sowjet-Unie of eenig ander land. Goesef protesteerde tegen een dergelijken uitleg en zeide, dat vrijheid van spreken niets met het onderwerp te maken had. De bijeenkomst werd daarop op voorstel van den Engelschen vertegenwoordiger ver daagd. Plotselinge koerswending der Sovjet. In de bijeenkomst der plaatsvervangers, speciaal belast met Duitschland heeft de Sovjet-afgevaardigde Goesef plotseling en onverwacht medegedeeld, dat de Sowjet- delegatie heeft besloten, dat haar voorstel len ten aanzien van de procedure moeten worden verbreed en dat er vooral een wij der standpunt moet worden ingenomen ten aanzien van het raadplegen en inlichten van de kleinere geallieerde mogendheden. Deze kwestie is totnogtoe een der hoofd punten van geschil tusschen de Sowjets en de drie overige delegaties bij het voorbe reiden van het vredesverdrag met Duitsch land geweest. Goesef verklaarde, dat de Sowjet-dele- gatie nog niet den vorm, welken deze ver breeding zal aannemen, heeft gevonden, maar hij zeide, dat hij een aanvullend voor stel op het oorspronkelijke Sowjet memo randum binnen de twee volgende dagen hoopt in te dienen. Studenten helpen mede in den kolenslag. Ongeveer 300 studenten hebben gehoor gegeven aan den oproep, om gedurence de sluiting van de Hoogeschool in de mijnen te gaan werken. Een groep kranige vrij willigers voor het gebouw, waar zij gekeurd zullen worden. Voor Engeland zijn wat de steenkoolpo sitie betreft de dagen van den oorlog te ruggekeerd met nieuwe en nog drastischer pogingen om de crisis, waardoor in duizen den industrieën het werk is stilgelegd en tijdelijk millioenen werkloos zijn gewor den, het hoofd te bieden. De temperatuur is sterk gedaald en Engeland beleeft den ergsten winter sedert een halve eeuw. Het kabinet raadpleegde gisteren des kundigen over de mogelijkheid van het gebruik van legervlam'menwerpers om de sneeuw, waardoor de kolentreinen worden opgehouden, te verwijderen en het gebruik van hulpschepen van de marinê om een vaargeul te maken in de bevroren water wegen. Tevens zou de kwestie van uitbrei ding der electriciteitsbeperking voor hui selijk gebruik tot het geheele land met in begrip van Schotland zijn besproken. Het ministerie van brandstofvoorziening deelde gisteravond officieel mede, dat sinds Maandag toen de beperkingen in gingen 22.550 ton, d.i. 35 pet, van het normale gebruik zijn bespaard. John Strachey, de minister van voedselvoorzie- IN VERBAND met den huidigen penibelen toestand in den groentenhandel, waarvan wij de laatste dagen reeds verschillende mededeelingen hebben gedaan, hield dc kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit hier ter stede gisterenmiddag een druk bezochte vergadering in het Don Boscohuis, Rapenburg 52. welke voor alles vrijen handel -wenscht. In Augustus van het vorig jaar werd het fruit wederom in distributie gebracht te gen vastgestelde prijzen, omdat het fruit in den vrijen handel te duur was. De praktijk is echter, dat dc fruitprijzen on danks distributie-maatregelen gestegen zijn van 0.99 tot f 1.33 per K.G. Voorts werden door den Minister de prijzen van aardappelen vastgesteld tegen verkoop van 12 cent, terwijl de inkoops prijzen varieeren van 10tot 11 cent. Nu ongeveer 3 weken geleden werden de verkoopprijzen vastgesteld van de ver sche wintergroenten. De inkoopprijzen werden echter vrijgelaten, zoodat door de kleine aanvoeren in dezen feilen winter de prijzen ver boven de toegelaten ver- mng heeft medegedeeld, dat de voedsel-koopsDrijzen ujtgaan. Dc verschillende Kleinhandel van L. en O. zet in- en verkoop stop De voorzitter der Contact-Commissie van de drie samenwerkende vereenigin- gen van kleinhandelaren, de heer Jac. Laman, drukte in zijn openingswoord zich verheugd uit over de opkomst. Spr. bracht in herinnering, dat in vorig jaar April, alle groenten werd vrijgegeven, tot groote voldoening van den kleinhandel. distributie niet onder de brandstof- en ver- voersmoeilijkheden lijdt. Vanlaag zouden tien vliegtuigen van de R.A.F. voedsel uit werpen boven zes door de sneeuw geiso- leerde dorpen in Staffordshire. VORST BRENGT SCHADE AAN MOSSELKWEEKERSBEDRIJF. Ook in het mosselkweekersbecirijf is :;hade en stagnatie ontstaan door de lang durige vorstperiode. De mossel is nu een maal een seizoenartikel en iedere week, dat niet kan worden geleverd, beteekent scha de voor den betrokken kweeker en hande laar, maar ook schade voor onze deviezen- positie. De vooruitzichten waren de laatste weken voor de vorst zeer verbeterd, daar Frankrijk zijn contigent te importeeren mosselen verhoogd had en ook België mos selen bleef betrekken, zoodat het vooruit zicht bestond, dat alle te leveren mosselen zouden worden verkocht. Door het steeds verder afloopen van het seizoen, zal dit nu zeer waarschijnlijk wel niet meer het ge val zijn. hoofdbesturen van de grossiers- en klein- handelaai-sbonden, hebben den Minister er op gewezen, dat deze toestanden onhoud baar zijn, daar de handel nu voor de fei ten staat er geld bij te moeten leggen of zwarthandelaar moet worden tegen wil en dank. De regeering heeft aan deze grieven geen gehoor gegeven, zoodat ér niets anders opzit dan om den verkoop van dc versche wintergroenten, welke vallen onder de maximumprijsregeling, stoo te zetten. (Applaus). De secretaris gaf nu een zakelijke uit- eenzettine van de werkzaamheden, welke door dc Commissie zijn getroffen en aan de vergadering werd gevraagd hoe verder gehandeld moest worden. Van de zijde van den kleinhandel werd betoogd, dat de maximum-verkooporijzen op zichzelf wel waren te acceoteeren. doch er was geen sprake van, dat deze producten hiervoor te koop waren. Zelfs met de sterk verhoogde inkoopsprijzen van witlof, roode kool en prei, was de aanvoer zeer gering. De kleinhandel van Leiden en Omstre ken wenschte zoo niet verder door te gaan en schaadde zich achter de leiding van het bestuur, om zich te houden aan de adviezen van het hoofdbestuur. Nadat nog verschil1 ende sprekers hierover het woord hadden gevoerd, werd besloten met aleemeene stemmen, om met ingang van heden geen versche wintereroenten, welke vallen onder de maximumoriisrepelmg, meer in te koopen, en de artikelen welke nog aanwezie zijn uit te verkonden tot en met ui'terliik Donderdag 13 Februari. Onder deze groenten VaPen: witlof, sa- vovekool. eroeneVool. roodeknol, boere- kool, wittekool, groveneen, uien, ranen, kroten («?ekookt en on»?.), prei en ram menas. Dus deze groenten worden na 13 Febr door den bonafide kleinhandelaar voo'-loooig 'niet verkocht. De navolgende artikelen zooals soruities. wacoeen, alle soorten coeo°ropnten. (aardapnoian). zuur kool, alle gezouten groenten, blik"'-oenten en diepvriesgr. worden gewoon door ver kocht. DE VORST WIL NOG NIET WEG. De Bilt deelt in zijn weersoverzicht roe de, dat de veranderingen, die in de afge- ïoopen 24 uur in de luchtverdeeling voor kwamen, onbeteekenend zijn en geen in vloed uitoefenen op het weer in ons land. Bij egn dergelijken vrijwel stationnairen toestand vloeit de koude lucht over het al gemeen langzaam verder uit. Hedenmor gen was het vorstgebied doorgedrongen tot bij Parijs. De koude luchtlaag gaat momenteel ver gezeld van veel bewolking. Dit heeft tot gevolg, dat de nachtelijke uitstraling ont breekt. Aan den anderen kant blijven de maximum temperaturen overdag ook laag, omdat de zonnestraling bijna geen invloed kan doen gelden. De depressie-activiteit op den Oceaan voltrekt zich nog'op te groOten afstand van het vaste land van Europa om het weer op korten termijn te kunnen be- invloeden. Er moet op aanhoudenden vorst gerekend worden. De passagierslijst van het m.s. Oranje ligt op het bureau van de Leidsche Courant tér iilzage. Het schip wordt op 15 Februari te Amsterdam verwacht. WEERSVERWACHTING O g AANHOUDENDE VORST. o Langzaam nog iets verder afnemende wind tusschen Oost en Noordoos.' zwaar bewolkt met een enkele ver- 9 spreide opklaringen. Plaatselijk lichteS 9 sneeuw. Strenge tót matige vorst. oóooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1