De wereld-schaatskampioenschappen RADIO f- K - -■ i ■'AJmï 1 v--* Gevechten op Java eischen 3 dooden 1 OP KORTE GOLF f Britsch elftal tegen Rest van de wereld Rome protesteert tegen vrede van Parijs cJ)icfi Maiv&cy DINSDAG II FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Russen zullen niet deelnemen De Russische schaatsen rijders zullen niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen a.s. Zaterdag en Zondag, welke in het Bis- let-stadion te Oslo worden gehouden. De Noorsche schaatsenrijdersbona heeft n.l. een brief ontvangen waarin werd me degedeeld, dat de Russische rijders om technische redenen niet in de wereldkam pioenschappen zullen uitkomen. Een ver dere uitleg werd niet gegeven, maar men neemt te Oslo aan, dat de Russen na hun zware winterseizoen geen kans meer zien topprestaties in de wereldkampioenschap pen te leveren, hetgeen tenslotte noodza kelijk is wil men kans hebben op het be halen van den titel. Intusschen zijn 26 inschrijvingen ontvan- 25 KJ\I. WEDSTRIJD TE LANGERAAR. Jan Bosman onder de deelnemers. De uitgestelde 25-K.m. wedstrijd op de Langeraarsche plassen om den wisselbeker van den Zuid-Hollandsche Ijsbond is thans vastgesteld op Vrijdag 14 Februari a.s. te 14 uur. Het bestuur van de Ter Aarsche IJsclub, onder wier leiding de wedstrijd gehouden wordt, deelde ons mede, dat Jan Bosman en Piet Keyzer zich reeds onder de talrijke inschrijvers bevonden. Aanmeldingen voor den hierboven be doelden wedstrijd in café de Plas of bij M. van Tol, tel. 57 Langeraar en Hydra tel. 34 Langeraar. GEHEIMZINNIGE BRANDEN IN DINTELOORD. Sinds eenige dagen worden de bewoners van de boerderij van Sliedrecht te Dintel- pord regelmatig opgeschrikt door plotse ling uitbrekende binnenbrandjes. waar- v. d. oorzaak niet kan worden vastgesteld. Zoo begon p'otse'.ing het behang van een muur in de keuken te branden, tien mi nuten later zag men hoe het tafelzeil begon te smeulen. Men kon deze beginnende vuurtjes gemakkelijk met'n schuimblusch- apparaat bedwingen, doch voor alle zeker heid waarschuwde men politie en brand weer. De laatste instantie posteerde enkele brandwachten in de verschillende kamers van de hoeve. Dit bleek geen nuttelooze voorzorgsmaatregel, want niet minder dan 18 maal moesten de mannen ingrijpen. Nu eens was het een sprei van een der bed den op een bovenkamertje dat vlam vatte dan weer was het een gordijn en zelfs een natte vaatdoek. Deskundigen hebben in middels proeven genomen met de resten van de verbrande goederen en stelden ook een nauwkeurig onderzoek in naar de eventueele aanwezrheid van brandbare chemische stoffen in de kamers van de hoeve. Tot nu toe leverde dit onderzoek echter nog geen positief resultaat op. Woensdag. HILVERSUM 301 M. 7.00 Nieuws; 7.èl5 Ochtendgymnastiek; 7,30 Het NCRV-orkest; 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenconcert; 9,00 Ochtendbezoek bij on ze jonge zieken; 9.30 Werken voor strijkor kest van Engelsche componisten; 10.00" Zang recital door Anny van Ravenswaay; 11.00 Concert door Willy Busch, viool; Lou:s Mieremet. altviool; Piet v. d. Hurk, fluit; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Gram.muziek; 12.30 Het Omroepkoor o. 1. Fred. Boshart. 13.00 Nieuws. 13.15 Po pulaire orgelbespeling door Stanley James. 14.50 Magnificat van Bach; 15.25 Rota- Strijkkwartet; 15.50 Hoborecital door Cor Coppens; 17.35 Harmon iemuziek; 18.00 Meesterwerken voor klavier; 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Enge'sche les voor beginners. 20.08 Radio Philharmonirch orkest o. 1. v. Albert van Raai te; 22.00 Nieuws. 22.30 Edwin Fi scher, piano; 23.00 Londens Philharmo- nisch orkest. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws; 7.èl5 Ochtendgymnastiek; 7.S0 Muziek bij hel ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram muziek; 10.20 Voor de Vrouw; 10.35 Pianorecital door Johan Ligtelijn; 11.00 Popu.air non-stop-programma; 12.00 Gram.-muziek; 12.35 Orgespel van Johan •Tong. 13.00 Nieuws. 13.20 Staf muziekcorps van de Amsterdamsche politie; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Gevarieerde kamermuziek programma; 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op bezoek bij zieken; 17.45 Rijk Overzee; 18,00 Nieuws; 18.15 Dansorkest „The Rambler". 19.15 Nieuws uit Indië; 20 15 Operette „Les Dragons de Villars"; 22.15 Melodie der verte; 22.45 Orgelspel door Johan Jong; 23.00 Nieuws; 23.15 Op vleug'len der mu ziek. gen van zeven verschillende landen, waar van zeven deelnemers uit niet-Scandina- vische landen, n.l. onze landgenooten Lan gedijk, Broekman en Buy en. de Tsjechen Holar, Hanslik en Hala en den Engelsch- man Gronshey, die, met uitzondering van Buyen, allen aan de Europeesche kam pioenschappen te Stockholm hebben deel genomen, Langedijk en Broekman zijn met den nachttrein uit Stockholm in Oslo aangeko men, waar hun een buitengewoon hartelij ke ontvangst te wachten stond bij den Ne- derlandschen gezant en diens echtgenooote, den heer en mevrouw Luden. Langedijk gevoelt zich weer geheel fit, in tegenstelling met Broekman, die thans den minder gunstigen invloed ondergaat van het zeer Loude klimaat. Het vroor aan de Zweedsch-Noorsche grens niet minder dan 30 graden. Tijdens de wedstrijden te Stockholm was het zoo koud, dat Broek- mans rechter oor, na afloop van de 5000 meter, teekenen van bevriezing vertoonde. Gelukkig zag Langelijk, die over jarenlange ervaring in het buitenland beschikt, onmid dellijk wat er aan de hand was en wreef het oor van zijn jongeren sportkameraad gedurende geruimen tijd met sneeuw in. Enkele dagen heeft Broekman er last van gehad, maar nu ondervindt hij er geen hinder meer van. Het ligt in de bedoel'ng, dat beiden naar Hamer gaan om daar nog enkele dagen rustig te trainen. r- Kolenslag 1947. Ondanks sneeuw en ijs zetten de Nederlandsche Spoorwegen den kolenslag voort en rijden de kolenti-einen af en aan om de zoo begeerde brandstof naar alle deden van ons landje te vervoeren Kolentreinen vertrekken van een der Lirn- burgsche mijnen. De Nederlandsche militaire woordvoer der heeft gisteren over den militairen toe stand het volgende meegedeeld: In den sector Bandoeng werd een Neder landsche patrouille bij Tjiandjoer op eigen gebied beschoten; de aanvallers werden coor de Nedei'landers op de vlucht ge jaagd. In den sector Semarang hadden verschil lende schendingen van Nederlandsch gebied door de Indonesiërs plaats. De aanvallers werden echter telkens met verliezen ver dreven. In den sector Soeracaja werden Neder landsche stellingen met mortier- en artil lerievuur beschoten. Bij de in dit communiqué genoemde ge vechtshandelingen zijn aan Nederlandsche zijde drie dooden te betreuren, drie mili tairen werden gewond. 000000000000000000000000000000000000000 oooooooooooooooooóooooooooooooooooooooo» BINNENLAND. Op 65-jarige leeftijd is te Rijswijk onverwacht overleden de heer A. W. M. J. Veraart, die gedurende de laatste twintig jaren zoowel in als buiten ons land veel op weerkundig gebied van zich heeft doen spreken. Burgemeesters benoemingen. Tot bur gemeester te Hoevelaken is benoemd jhr. S. M. Snouck Hurgronje, volontair te Epe; tot burgemester te Hoogkarspel P. Groot, commies te Wormer. Een kindje van acht maanden is ver brand tijdens de afwezigheid van de ouders te Zutphen. Vermoed wordt, dat een gordijn van het wiegje, dat een 15- jarig zusje, dat oppaste, vlak bij de kachel had gezet, vlam heeft gevat. Het twee-jarig meisje E. Maarschalker werd te Rotterdam, is in een kuip heet water gevallen en spoedig daarna overle den. Bij een brandje in perceel Regentes- se'aan 10, te 's Gravenhage, ontstaan door ^en petro'.eumvergasser, 1 iepen twee vrou wen brandwonden op. De 47-jarige A. R. is aan de gevolgen bezweeken. In een fabriek te Barendrecht is een man in brand gevlogen, doordat zijn klee- ren vuur vatten. In ernstige toestand is de 61-jarige lasscher A. G. naar een zie kenhuis vervoerd. BUITENLAND. De Joegoslavische minister van buiten- landsche zaken Simijst, heeft bij de onder- teekening van het vredesverdrag met Italië verklaard, dat de onderteekening niet in hield, dat Joego-Slavië zijn aanspraken op gebied, dat efchnologisch Joegoslavisch is, opgeeft. De Duitsche verdedigers van de Nazi artsen, die thans te Neurenberg terecht staan, hebben Amerikaansche artsen be schuldigd van dezelfde proeven op men- JEEP VEROORZAAKT VLIEGRAMP BIJ BIAK. D legervoorlichtingsdienst te Batavia maakt bekend, dat de commissie, beiast met het ondei-zoek naar de oorzaak van de vliegramp bij Biak (Nieuw-Guinea;, waar door het cabaretgezelschap Hans Snel werd getroffen, rapport heeft uitgebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat toen het vliegtuig op een der drie vliegvelden van Biak wilde landen, er aan den kant van de landingsplaats een jeep reed. De bestuur der van de jeep stopte, zoodra hij de lan dingspoging van het vliegtuig bemerkte. Dit kon echter blijkbaar door den piloot niet worden waargenomen. Deze meende terecht, dat hij niet kon landen en liet zijn machine wederom optrekken. Het toestel had echter te weinig snelheid en gleed daarom af. België-Engeland op 28 September a.s. De F.A. heeft verklaard, dat het Britsche elftal, dat op 10 Mei tegen de rest van Eu ropa spelen zal, op 26 of 27 April gekozen zal worden, clat wil dus zeggen op Cupfi- nal dag ol' den daai'opvolgenden Zondag. Vier scheidsrechters voor dien wedstrijd, twee Schotschc, een Engelschman en een Welshman, zullen aan de F.I.F.A. worden voorgedragen. De profs in het gekozen team ontvangen voor dien wedstrijd twintig pond. Als dc politie daarin toestemt zal het maximum bezoekers te Glasgow op 140.000 gesteld worden, hetgeen 10.000 onder het aantal is, dat Hampden Park bergen kan. De secretarissen van den Engelschen en Schotschen voetbalbond wonen Zaterdag a.s. te Brussel de vergadering van de keuze commissie der F.I.F.A. bij. De F.A. heeft de volgende wedstrijddata vastgesteld: BelgiëEngeland op 28 Sept. in België en EngelandZweden op 28 No vember in Engeland. Het zal de eerste maal zijn, dat Zweden hier een officieele landen wedstrijd komt spelen. Op 19 d^zer zal de F. A. te Liver pool samenkomen om de kwestie inzake vergoeding wegens loonderving te bespre ken, vooral met het oog op de Olympische voetbalwedstrijden 1948'. Voetbalseizoen in Engeland verlengd. Het voetbalseizoen, dat in Engeland ge woonlijk 3 Mei gesloten wordt, zal dit jaar, in verband met de vele afgelaste wedstrij den, officieel tot 10 Mei en voor bekerwed strijden van de graafschappen zelfs tot 17 Mei verlengd worden. Loting zesde cupronde. Gisteren heeft de loting voor de zesde cupronde (1 Maart) plaats gehad met het volgende resultaat: Sheffield UnitedNewcastle United of Leicester City; Nottingham Forest of Midd lesbroughLuton Town of Burnley; Charl ton AthleticSheffield Wednesday of Pres ton North End; LiverpoolBirmingham City. Het eenige, dat uit het resultaat der loting te zeggen valt is, dat de clubs dei- eerste divisie een voordeel hebben verwor ven boven die der tweede. Waar men eerst sprak van de mogelijkheid van een eind strijd tusschen tweede klassers, is die kans niet alleen aanmerkelijk verminderd, maar ook zoo klein geworden, dat thans verwacht Terwijl markies Lupi di Soragna te Pa rijs zijn handteekening plaatste, trokken duizenden Italianen door de straten van Rome om tegen het verdrag met de geal lieerden te protesteeren. Aan de meeste ge bouwen der hoofdstad hingen de vlaggen halfstok. Op het graf van den onbekenden soldaat werden kransen neergelegd met opschriften: „Aan de martelaren van Ita lië". Na de groote betooging', welke ordelijk verliep, hebben vijfhonderd studenten de demons'.ratie op een meer luidruchtige ma nier voortgezet. Voor de Zuid-Slavische legatie raakten zij slaags met de politie. De ruiten van de legatie werden ingegooid en door de kapotte ramen werd allerlei straat- vuil naar binnen geworpen. In Napels kregen de demonstraties een fascistisch tintje daar vele betoogers met het fascistisch insigne getooid op straat verschenen en hier en daar „Leve de Duce" en „Levé het fascisme" juichten. Commandant van Pola vermoord. De Britsche brigade-generaal De Winton, commandant van het garnizoen dei- gewe zen Italiaansche havenstad Pola, die bij schen als den Duitschers ten 'laste worden gelegd. De Amerikaansche openbare aan klager merkte <p, dat tegen die Amerikanen dan ook een vervolging moest worden in gesteld. De schuld der Duitsche artsen wordt daarmede niet verlicht. In Hongarije zal de broodrantsoenee- ring waax-schijnlijk in de tweede helft van dit jaar worden afgeschaft. Vijf gewapende mannen hebben een bank te Parijs van een millioen francs be roofd. De Fransche politie heeft 25 groote de pots van sterk explosieve stoffen er. ander sabotage materiaal op verschillende plaat sen langs de Fransche atlantische kust ont dekt. Deze explosiva waren bestemd voor gebruik door Duitsche sabctage-groepen achter de geallieerde linies. het gisteren onderteekende vredesverdrag met Italië is overgedragen aan Joego-Sla vië, is op den dag der onderteekening dood geschoten. De moord werd gepleegd door een vrouw, wier nationaliteit nog onbekend is, tijdens een inspectie van de wacht. De vrouw werd onmiddellijk gearresteerd. Sinds geruimen tijd verlaten de Italianen Pola in één van de groo'ste massa-vluch ten in de moderne geschiedenis. ATOOMBOM NOG STEEDS AMERIKA'S GEHEEVI. Dean Acheson, Amerikaansch ondermi nister van buitenlandsche zaken, heeft ver klaard, dat voor zoover hij wist de atoom bom nog steeds een Amerikaansch geheim is. Acheson verklaarde in de commissie voor atoomenergie van het Congres, dat stukjes van vitale inlichtingen" betreffen de de ontwikkeling van de atoomenergie aan andere landen, zooals Canada en En geland, die hiertoe hebben bijgedragen, be kend zijn, maar hij voegde hieraan toe, dat de V.S. „de beslissende, beteekenisvolle bijdrage hebben geleverd". RAKETTEN VOOR WETENSCHAPPELIJKE DOELEINDEN. De astronoom sir Harold Spencex Jones heeft bij aankomst te Darwin uit Engeland verklaard, dat bestuurde raketten „met zeer goede resultaten" zijn gebruikt voor het nemen van foto's van het zonnespec- trum. In de .S. zijn, aldus Jones, raketten in de richting van den zon geschoten, waar bij de foto's werden genomen door middel van een in den kop van de raket gemon teerde spectograaf. De raket steeg onge veer 170 km. vaarbij na regelmatige tus- schenpooozen opnamen werden gemaakt. Jones verklaarde, dat raketten voor de astronomen groote mogelijkheden openen om eenige van de grootste geheimen van het heelal te ontdekken. Door boven de sfeer van de aarde uit te stijgen kunnen zij foto's nemen van Mars en andere plane ten, aldus Jones. Uitslagen klasse L. B Pnt. brt. 150 22 146 22 persoon- K.: h.s. gem. 23 6.81 22 6.63 17 4.84 19 4.67 22 6.25 wordt, dat de halve eindstrijden tusschen eerste divisie clubs uitgevochten zullen worden. Bijzonder belangrijk is de wedstrijd tus schen Liverpool en de favoriet van het oogenblik Birmingham. Charlton Athletic heeft het uitzonderlijke geluk gehad op nieuw op eigen veld te loten, maar de Lon- denaars zullen nog veel meer geluk noodig hebben om zich in het betere gezelschap te kunnen handhaven. HOCKEY. Hockeyspeelsters geven het voorbeeld. Dat Engelsche hockeyspeelsters niet voor een kleintje vervaard zijn, is gisteren be wezen, toen een wedstrijd tusschen Noord en West, die aanvankelijke te Cheltenham was vastgesteld wegens onbespeelbaarheid van het terrein naar Weston-Super-Mare was overgeschakeld, waar een besneeuwd oppervlak spelen onmogelijk maakte. De dames besloten in elk geval te spelen, trok ken dapper naar het strand, en de strijd werd, hoewel hier overal water stond, vol ledig uitgevochten. De dames uit het Wes tern wonnen met 50. BILJARTEN. Lisser Biljartkring. lijke wedstrijden 2de B. Elfering, LUTO J. Wassenaar Conc. G. v. Eyck D.K.V. J. Wassenaar, Conc. G. v. Eyck D.K.V. C. v. d. Voort, iAJTO 122 24 18 5.08 B. Elfering, LUTO 150 23 24 6.52 G. v. Eyck D.K.V. 107 23 25 4.65 P. Schoone, MJTO 150 27 32 5.55 C. v. d. Voort, LUTO 121 27 16 4 48 G. van Eyck D.K.V. 150 22 23 6.81 P. Schoone, LUTO 139 22 17 6.31 DAMMEN. „Lisse Vooruit". Uitslagen bordenwed strijden: 1ste klasse,: N. P. Dekker- A. Bal kenende 11; G. 't HortA. Wijnhout 1—1 G. v. d. Voet—N. J. v. Hal 0—2. 2e Klasse: M. OetelaarP. G. Balkenende 02; B. L. KapteynH. v. d. Kamp 02; A. Balkenende—-J. Duivenvoorde 02; H. v. d. KampK. v. Essen 02. De stand in de 1ste klasse luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. N. J. v. Hal 8 7 10 15 J. N. v. Hal 8 4 3 1 11 G. 't Hort 8 2 4 2 8 A. Balkenende 8 2 4 2 8 N. P. Dekker 8. 1 5 2 7 J. Langbroek 7 2 2 3 6 A. Wynhout 6 13 2 5 G. v d. Voet 8 13 4 5 J. G. Snel 7 1X53 De stand in de 2de klasse is: P. G. Balkenende 10 6 2 2 14 K. van Essen 5 5 10 J. Duivenvoorde 9 4 3 2 11 H. v. Drunen 9 4 2 3 10 C. Baartman 10 3 4 3 10 Chr. Boogerd 6 4 11 9 G. Balkenende 8 3 3 2 9 M. Oetelaar 8 2 3 3 7 H. v. d. Kamp 8 2 2 4 6 Th. Duivenvoorde 10 1 3 6 5 B. L. Kapiteyn 10 2 8 4 A. Balkenende 5 113 3 VARSITY 1947 Evenals in 1946 zal de Varsity dit j jaar weer gehouden worden op het Amsterdam-Rijnkanaal nalbij Jut- phaas. De wedstrijden worden in opdracht van den Nederlandsch en Studentenroeibond georganiseerd door de wedstrijdcommissie van de Utrechtsche studenten-roeivereeni- ging „Triton". BOLLENSTREEK LOKT VREEMDELINGEN. De Alg. Ned- Vereeniging voor Vreenv- üelingenverkeer te Den Haag, is een actie begonnen in het buitenland, om de vreem delingen te animeeren ons land in den bol- lentijd te bezoeken. Aan deze actie wordt medewerking verleend door reisbureaux en ondernemingen voor personenvervoer. De samenwerkende reisbureaux hebben, in overleg met de ANW, trips uitgestip peld van* 4, 5 en 7 dagen, van Amsterdam en Den Haag uit. Deze uniforme trips zul len den buitenlanders de mooiste deelen van de bollenstreek toonen. De tochten zullen naar gelang van den duur uit gebreid worden tot Alkmaar, Volendam en Arnhem. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 46) „Er is daarginds, even buiten Shilhamp- ton, een kustwacht-station", zei ze. „De vol gende is bijna vijf kilometer aan de andere zijde van het dorp Marshwyke. Er zijn mis schien hoogstens drie man op elk. Ze kun nen niet elke honderd meter van de kust onder het oog houden. En het is niet moei lijk bü welk tij ook, eb of vloed, den in ham binnen te komen. Er is een vaargeul, die donkere streep ginds, u kunt die zien loopen van den dam recht den inham in en vlak langs de rotspartij bij de Clents. Veronderstelt u eens, dat een schip zou an keren aan de buitenzijde van den inham van den dam, wie zou het dan kunnen ver hinderen, een boot uit te zetten en hier binnen te varen? Of, nog beter, wie zou iemand kunnen verhinderen, in een boot uit te varen om naar een schip te gaan?" „Wat hebt u gezien, dat u doet veronder stellen, dat de Clents hier in betrokken zijn?" vroeg Blake. „Van alles", antwoordde Rachel. „Er is in de hut een venster, dat uitzicht geeft op den inham en u zou een licht kunnen zien branden wanneer u op zee zou zijn. Toen ik zoo dikwijls 's nachts hier was, zag ik soms een rood licht in dat venster; soms was er een groen licht, maar in den regel brandde er geen lamp. Meer dan eens heb ik een boot van achter den dam de vaar geul zien binnenvaren tot aan de hut van de Clents en ook heb ik wel eens een boot van hun hut zien vertrekken". „Maar ze zijn dan ook visschers, niet?" vroeg Blake. „Het kan toch dat ze gingen visschen of van de vangst terugkeerden." „Ik geloof niet aan dat visschen van hen", zei Rachel. „Dat is min of meer ca mouflage. Ik weet, dat Gillian Clent kisten visch op het station Brychester afzendt naar Londen en ik heb dikwijls ge:acht, dat, als ze eens op het perron werden ge opend er verrassende ontdekkingen gedaan zouden worden. Het is geen lange afstand van de Fransche kust naar dezen inham!" Door deze veronderstellingen was de geest van avontuur in Blake gewekt. Zijn oogen begonnen te schitteren en hij keek over den inham met iets dat sterk leek op jongensachtig enthousiasme. „Dit is iets, dat me prikkelt!" zei hij met een lach. „Ik zou hier werkelijk wel eens tusschen willen komen. Schitterend!" „Wat.smokkelen?" riep Rachel uit. „Nu, ik geloof, dat iemand het op dat punt met zyn geweten wel op een ac- coordje zou kunnen gooien", lachte Blake. „Maar wat ik daarnet meende was, die lui op hseterdaad te betrappen. De menschen- jacht is een interessante sport." In gedachten verzonken staarde Rachel over den inham- .Natuurlijk", zei ze daarop, „zijn er, wan neer daar wordt gesmokkeld, meerderen aan de Clents in betrokken. Ik heb me meer dan eens afgevraagd of Dick, sedert we hoorden over zijn terugkomst en verdwij ning, zich misschien op dien avond bij die lui heeft aangesloten en als...." Zij zweeg en zag Blake aan, die oogen- blikkelijk begreep, welke gedachte zij lie ver niet onder woorden wilde brengen. „Lieve hemel!" mompelde hij, half in zichzelf. „Daar zou iets in kunnen zit ten! Ik geloof, dat als die lui betrokken zouden zijn bij. „Begrijpt u wat ik bedoel?" zei Rachel. „Jazeker volkomen", antwoordde hij. „Dat is waard, bekeken te worden. Ik zal eens iets zeggen", ging hij met een plotse ling enthousiasme voort, terwijl hij rond zich keek. „Ik voel er voor om hier, in de zen ouden vochtigen toren van u mijn bi vak op te slaan en er wat te doen aan rus tige observatie van dezen inham, mis schien zou ik een van deze avonden wel eens iets kunnen bespeuren." „Bivak opslaan! Hier?" zei Rachel, ter wijl ze zijn blik volgde. „U zou hier dood gaan van de kou!" „Dat denk ik toch niet", antwoordde Blake. „Ik heb in de openlucht gekam peerd op een breedtegraad, in vergelijking waarmee het hier brandend heet is. Ik voel er echt wat voor, zelfs uit sportieve over wegingen. Laat eens zien, zou het zoo te arrangeeren zijn, dat geen van de men- schen hier er iets van wee'.? Hoe staat het met uw personeel?" „Ons personeel", antwoordde Rachel, iet wat sarcastisch, „is tot op heden ineenge schrompeld tot den ouden Jacob en een paar vrouwen en geen hunner komt des nachts dezen kant uit." „Die oude Jacob heeft een fretachtigen blik", zei Blake. „En oude menschen heb ben de hebbelijkheid om in het donker rond te spoken." ,,Maar u kunt hier toch zeker geen nach ten doorbrengen!" riep Rachel uit. „Als u hier vuur en lioht had, zou er nog over te denken zijn, maar u kunt niet zonder." „Het gaat zonder vuur ook best", ant woordde Blake. „En wat licht betreft, daar kan ik wel voor zorgen, dat niemand bui'en er öok maar een glimp van bespeurt. In ieder geval, ik ben van plan het te onder nemen; ik zou er iets door te weten kun nen komen. Eén feit staat vast, ik zal over dat huis daar meer te weten komen wanneer ik hier bivakkeer dan u en ik op t oogenblik we'en." Rachel keek een beetje verwonderd naar den zelfverzekerden jongeman. Ze had tot nu toe met zeer weinig jongemannen kennis gemaakt en daar was er geen bij van*dit type. „En denkt u niet dat er gevaar aan ver bonden is?" vroeg ze plotseling. Blake lachte vroolijk en uitdagend. „Gevaar!" riep hij uit. „Van wie? Van de smokkelaars?" „Ik dach' niet zoozeer aan hen als ze er zijn dan wel aan andere menschen", antwoordde ze. „Ik kan het mis hebben, maar ik voel me altijd onbehagelijk als ik aan die menschen daarginds denk". „De bende van de Clents". zei hij laco niek. „Ja, ja, ik geloof, dat ik het begrijp, nu ik ze gezien heb. All right. Als de nood aan den man komt zal ik ze stevig aan pakken. Laat ons nu eens bekijken, hoe ik deze oude keet kan optuigen, zoodat ik er een tijdje in kan bivakkeeren." Met de zekerheid van een man, die een f linken tijd van zijn leven in de uil ge strektheden van wouden en bei'gen in een woest land heeft doorgebracht, zag Blake instinctief hoe hij van den ouden wachtto ren een goede observatiepost kon maken. Men kon er gemakkelijk komen door de be- beplanting die zich van Malvery Hold langs een strook grond aan deze zijde van o'en inham uitstx-ekte. Al was het nu ook herfst, de boorrjen stonden er zoo dik en de onder beplanting bestond uit zooveel gewas met winterloof, dat men er gemakkelijk onge zien doorheen kon komen- De verduiste ring van licht was een zaak van louter vindingrijkheid; al spoedig had Blake vast gesteld dat al wat, hij noodig had om hier een tijdelijk bivak op te slaan was: een be hoorlijke voorraad dekens, een zekere be proefde bontjas die thans nutteloos in de Cardinal's Hat hing, een voorraad voedsel en een flesch of twqe whiskey. Met deze dingen en wat tabak kon hij heel wat nach ten op zijn gemak en veil is in dien toren doorbrengen. En hij behoefde hier alleen maar 's nachts te zijn: den dag kon hij met meer profijt elders doox'brengen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2