Schoonrijdwedstrijden te Hoofddorp 1 OP KORTE GOLF Politierechter straft de kleine misdaad RADIO Transportarbeiders te Alphen in 't zilver MAANDAG 10 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA i Kampioenschap Noord-Holland schoonrijden voor paren. Zaterdag werden op de banen van de ijsclub „Hoofddorp" in het sportpark te Hoofddorp schoonrijdwedstrijden gehouden tenwind beïnvloedde de prestaties van de provincie Noord-Holland. De stevige Oos tenwind beïnvloeden de presatities van de zeven deelnemende paren eenigszins ten ongunste. Het kampioenschap werd behaald door het paar mevr. Kuiper-Koelemei Purmerend) en den heer Klerk (Alkmaar). Op de tweede plaats kwam het paai mevr. T. de Boo-Groeneveld (Hoofddorp) met den heer K. Haak (Zaandam), terwijl C. Rood- jes (Oudeniedorp) met den heer M. de Rui ter (Zaandam) de derde plaats bezette. In den wedstrijd voor juniores paren schoon rijden waren de uitslagen. 1. Mej. de Lange- Visser, 2. mej. R. v. d. Mey-T. v. d. Ban, 3. Mej. Nelis-Klootwijk, Bij de beginnelin gen namen mej. Waayboer en de heer Waal de eerste plaats in, gevolgd door de paren Bontje-Oskam en mevr. Hendriks-Lodder. Bovendien werd aan uitdagingswedstrijd gereden tusschen eenige paren, die dit sei zoen reeds diverse lauweren hebben ge oogst. De uitslagen hiervan luiden: 1 mevr. T. de Boo-Groeneveld (Hoofddorp- D. J. v. d. Woude (Koog a. d. Zaan, kampioen van Nederland in het schoonrijden voor paren). 2. Mej. L. Molenaar (Hoofddorp-H. Wesse- lo (Bussum), kampioenpaar van Overijsel. 3. Mej. L. Schipper (Zaandam, de partner van den heer v. d. Woude)-J. Kuperus (Alkmaar). 000000000000000000000000000000000000000 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOO(iOOOOO< BINNENLAND. De Rotterdamsche Kath. Middenstan ders hebben gisteren het veertigjarig be staan van hun ver. gevierd, 's Morgens pontificale Hoogmis door den Apostoli- schen Internuntius Mgr. Giobbe, ,'s mid dags receptie, 's avonds feestelijke bijeen komst. Dc pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" is gisteren uitgereikt aan den voorzitter van de Kath. Midden- standsvereeniging te Alkmaar, den heer G. Goes, die 25 jaar bestuurslid is, ter gele genheid van. het 40-jarig bestaan van de afdeeling. Het Congres van de E.V.C. heeft met groote meerderheid van stemmen zich be reid verklaard tot samensmelting van E. V. C. en N.V.V. Als de andere partij nu maar wil! Tot directeur van den Raad van Ar beid te Nijmegen is benoemd mr. W. A. M. Kremers uit Arnh-m. Huisbrandturf komt niet 1 Maart maar pas 1 April vrij. De haring mag niet duurder kosten dan 8 cent per stuk, gefileerde bokking 12 cent. Ongeveer driehonderd studenten uit Delft zijn naar de mijnstreek getrokken om daar te werken. Ook tuinders uit het Westland hebben zich aangeboden. Voorbijgangers vonden bij Zandvoort den 9-jarigen Kees Boogaard langs den weg liggen. Zij brachten den knaap naar het ziekenhuis waar hij is overleden aan de gevolgen van een aanrijding. De politie heeft later gearresteerd een binnenhuis architect uit Amsterdam, die met drie me de-passagiers na in een café drank te heb ben gedronken langs den weg was gereden. De richtingaanwijzer van de auto bleek totaal vernield te zijn. Een Rotterdamsch politicagent P. Both is bij het verlaten van een huis van een collega van de trap gevallen en was onmiddellijk dood. BUITENLAND. Kardinaal von Preysing, bisschop van Berlijn, zal zich Woensdag a.s. naar de Ver. Staten begeven. In Zwitserland zal het electricitéits- rantsoen worden verlaagd, voor sommige fabrieken met 30 pet. Ook kantoren en res taurants zuilen moeten bezuinigen. De vliegdlenst LondenAmsterdam is Zondagochtend gestaakt, omdat het vliegveld Croydon dik ondergesneeuwd was. Het Britsche ministerie van oorlog heeft opnieuw een beroep gedaan op de 20.000 deserteurs om zich vrijwillig te melden. Hun straffen zullen geheel of voor twee derde worden kwijt gescholden. De Belgische regeering gaat een nieu we campagne tot prijsvei'laging beginnen Met ingang van 15 Febr. wordt o.m. de prijs van textielgoederen verlaagd. Het bericht, dat de Fransche hooge commissaris voor Indo-China zou aftreden als gevolg van de tegen hem uitgebrachte critiek in de Fransche pers, wordt tegen gesproken. De correspondent van Ass. Press te Hanoi is aan verwondingen, opgeloopen door machinegeweervuur van Vietnamee- sche troepen, bezweken. WASSENAAR GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Wassenaar kwam Woensdag in vergadering bijeen, dezen keer weer onder voorzitterschap van den burgemeester. Vastgesteld werden voorloo- pig de werkelijke uitgaven voor het o.l. onderwijs 1945, definitief de vergoed in ge,n aan de besturen der bijzondere scholen voor boventallige leerkrach en, terwijl be sloten werd om medewerking te verlee- nen aan het bestuur der Vereeniging „Mon tessorischool Wassenaar" tot stichting van een schoolgebouw, ook door beschikbaar stelling van localiteit. Subsidies werden verleend aan de tuinbouwvereenigingen voor een algemeenen cursus 75, aan de Nederlandsche Jeugdgemeenschap 25 en aan het Comité voor paedagogische concer ten ƒ19.57. Een verordening werd vastge steld, waarbij spijbelaars door de politie kunnen worden opgepakt en aan de school afgeleverd. De verordening op de winkel sluiting en -openstelling werd zoodanig ge wijzigd, dat de zaken in het algemeen des Woensdags pas na 13 uur gesloten zullen zijn, de kappers echter Dinsdagsmiddags. In verband met de ministerieele circulai re betreffende de verbetering van de fi nancieels positie van burgerlijk personeel werd besloten om alvast 5 pet. uit te kee- ren over de maanden October tot en met December 1946. NOORDWIJK Oranjevereeniging. Het feestprogram ma bij de a.s. blijde gebeurtenis is als volgt opgesteld. Te Noordwijk-binnen: in dien het bericht voor 8 uur bekend is, dan zullen herauten te paard de blijde mare verkondigen en zullen er 51 of 101 saluut schoten worden gelost. Te 10 uur défilé door schoolkinderen opgeluisterd met twee muziekkorpsen: des middags bioscoopvoor stelling in het Theater Royal, 's avonds te 6.30 uur kerkdienst in de Ned. Herv. kerk en te 8 uur taptoe. Komt het bericht na 8 uur, doch voor 12 uur dan begint het pro gramma te 3 uur; komt het na 12 uur doch voor 6 uur dan is de taptoe 's avonds en het verdere programma den volgenden dag. Te Noord-.7ijk aan Zee: komt de tijding voor 12 uur dan zullen herauten te paard deze gebeurtenis bekend maken. Komt de tijding des middags, dan is er een wande ling met de schoolkinderen, opgeluisterd door de „Echo der Duinen", s Avonds te 7.15 uur taptoe en fakkeloptocht; op het Kerkplein aan de Hoofdstraat toespraak door den Burgemeester, waarbij twee Zangvereenigingen toepasselijke liederen ten gehoore zullen geven. De kinderen van alle scholen te Noordwijk zullen getrac- teerd worden. Personalia. Te Utrecht slaagde voor het politiediploma de agenten van politie alhier J. P. Passchier, C. L. F. van Vene- tiën en F. M. Vink. In Graubünden nabij St. Antoniën is een gezelschap van zeven personen bij het skiën onder een lawine bedolven. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Officier vond dat tegen G. v. W. uit Leiden krasse maatregelen genomen moes ten worden, omdat hij al eerder terecht had gestaan wegens een vleesch-affaire. Dat was ook nu weer het geval, en daarom luid de eisch zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Na het pleidooi van den raadsman, mr. v. Geel kerken, werd het vonnis drie maanden ge vangenisstraf met gevangenneming J. K. te Leiden had van 'n militair een schijnwerper en enkele andere dingen ge kocht, die van diefstal afkomstig waren. Maar dat had K. niet geweten, zoo vertelde hij, doch de rechter vond, dat bijna altijd wantrouwen kan gelden, als militaire goe- Voor Dinsdag HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Op gewekte morgenklanken. 9.05 Gevarieerd morgenconcert. 9.45 Herhaling van het Lichtbaken cloor Henri de Greeve. 10.15 Gedeelten uit de „Missa Solemnis". 11.00 Yvonne Dellow, zang en Evert Haak, or gel. 11.30 „A's de ziele luistert" door pater Polman. 11.40 Maria ter Eere. 11.45 Familie berichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Viool-recital door Maurits van den Berg. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg van het lunchconcert. 13.50 „Heeft folklore Uw belangstelling?" 14.00 Liede ren-cyclus. 15 00 Voor de Vrouw. 15.30 Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest. 16.00 De Zonnebloem. 16.30 Na Schooltijd. 16.45 Helder's Mannenkoor 17.15 Stichtsch Kamerorkest. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Bruce Low zingt. 18.30 Pro gramma voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jongeren. 19.30 Geraldo en zijn orkest. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed 20.15 Omroepkamerorkest. 22.00 Nieuws, en liturgische kalender. 23.15 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Sym phonic no. 6 in C gr. t. van Schubert. 9.50 „Arbeidsvitaminen", een programma voor huis en fabriek 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Vicclspel van Adolf-Busch. 10.50 Voor de kleuters. 11.30 Pianospel van Eileen Yoiee. 12.00 Het Londensch Pala- diumorkest 13.00 Nieuws. 13,15 Guus van Opstal en zijn Ballroom-orkest. 13.45 Vijf tien minuten Wiener Bohème orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Verkorte uitvoering van „Die lustigen Weiber van Windsor". 15.15 Concert Royal. 15.30 Liederencyclus „Die Winterreise" 16.30 Vroolijke gram. muziek 16.40 De schoolbel. 17.30 Het AVRO-Musette-orkest. 18.00 Nieuws. 18,15 Pianospel door Tom Erich. 19.00 .en nu naar bed. 19.05 Gram.muziek, 20,15 AVRO Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 „Contact", dc gramofoonplaat voor den luisteraar. 22.30 Recital. 23.00 Nieuws, deren te koop worden aangeboden. Dp of ficier vorderde 100 boete of 30 dagen hechtenis, dat het vonnis werd. Daar was weer eens een spinner uit Leiden, H. D„ die wol had meegenomen uit de fabriek, waarin hij werkte. De straf staat in de meeste gevallen te voren al vast: veertien dagen gevangenisstraf, al zal dit spoedig meer worden. Nu werd het con form den eisch: veertien dagen gevange nisstraf. In verband met het verhandelen van schapenvleesch, afkomstig van een clande stiene slachterij, stond terecht C. v. Z. uit Leiden, thans gedetineerd, tegen wien de eisch van den officier luidde zes weken ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De politierechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. W. G. v. L. uit Zoeterwoude had. het in Leiden aan den slok gekregen met een po litieman, omdat hij in de Nieuwstraat al daar zijn auto op onjuiste plaats geparkeerd had. Het gevolg was, dat hij den agent had mishandeld en verzet pleegde, voor welke feiten de officier tegen hem een maand ge vangenisstraf eischte. De rechtbank veroor deelde conform dien eisch. ROELOFARENDSVEEN D.O.S.R. De voetballers hebben baan brekend werk verricht in de meest letter lijke beteekenis. Want alvorens zij elkan ders krachten op de 160 M. afstand hard rijden konden meten, moesten zij de baan ontdóen van een sneeuwlaag, welke hier en -daar een halve meter hoog was. Bij de seniorenafd. verschenen 23 deelnemers aan de start, bij de junioren waren er 15 deel nemers. Er werd zeer hard gereden en me nige z.g. „Nationale" weTdstrijd werd wat betreft spanning en sportiviteit overtroffen. De bekende binnenspeler uit het eerste elf tal. Hein van Velzen, was de snelste, hoe wel zijn vleugelpartner Jan van Hameren hem op de voet volgde. Derde werd de kee per uit het tweede elftal, Henk Böckers. Met dezelfde geestdrift werd door de ju nioren gestreden en het uiteindelijk resul taat luidde: 1. Joop de Jong, 2. Theo van Klink, 3. Jantje Vermey, 4. Tonny Busch- man. Kath. Arbeidersbeweging. De Vasten avonduitvoering is dit jaar geweest een ge slaagde samenkomst. Als hoogtepunt gold de opvoering van het tooneelstuk Niet elk paar past bij elkaar", hetwelk door de da mes cn heeren tot aller genoegen voor het voetlicht werd gebracht. Met betrekking tot de titel van dit stuk vermelden wij de toespraak van den bondsbestuurder v. d. Veld. die de aandacht vroeg voor de strijd op het gebied der arbeidersorganisaties. Spr. becritiseerde het samengaan van E.V.C. en N.V.V. en waarschuwde voor de gevol gen van een dergelijk „huwelijk. Ook de voorzitter van de afdeeling, de heer N Rietbroek, hield een voor zijn leden zeer opwekkende toespraak. Hij ripp op tot me dewerking bij de oprichting van de Ka- jottersafdeeling, steun aan de collecte Her wonnen Levenskracht, en intensief verga- deringbezoek ten einde de belangen van den bond zoo goed mogelijk te behartigen. Als gasten waren aanwezig de loco-burge meester J. J. de Koning, de gem. secr. W. van Hartevelt en dokter E. Muskens. De lange rij van jubileerende onder- afdeelingen van de Kath. Arbeidersbewe ging werd Zaterdagavond in de St. Jo- sephzaal gesloten door de viering van het 25-jarig bestaan van de plaatselijke afd. van den R.K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius". De leden met hun huisgenooten vormden een flinke schare feestelingen, die de stemmig versierde zaal vulde om een oogenblik stil te staan bij de herdenking van deze vierenswaar- dig mijlpaal, toen de voorzitter, de heer C. Zonderop, in 'n kort en vlot openings woord de geschiedenis, het wel en wee der afdeeling memoreerde en een woord van lof toezwaaide aan de pioniers. Ver volgens huldigde spr. drie jubileerende bestuursleden n.l. de heeren A. v. d. Sijs, H. Fakkeldij en P. Brand, van wie de heer Fakkeldij de ziel van „Herwonnen Levenskracht" werd genoemd. De heer W. A. van 't Schip sprak, mede namens het hoofdbestuur, allereerst tot de vrouwen der leden, aan wie hij tracht te duidelijk te maken waarom de contri butie zoo brood noodig is voor de organi saties en vervolgens de jongeren aan spoorde tot trouwe deelname. Spr. gaf een kort overzicht van de bereikte resul taten op het gebied van de sociale wet geving. Hierna overhandigde de hoofd bestuurder met een gelukwensch aan elk der jubilarissen het omlijste diploma van den Bond. De Deken prees zich gelukkig met de kernachtige, degelijke, principieele bon den en feliciteerde ook deze afdeeling met haar jubileum, alsook de jubilarissen. De geestelijk adviseur, kapelaan J. W. Poel, bracht hulde aan hen die de mooie, schoone zaak der organisaties gediend hebben en dienen De heer J. J. v. Caoel voeede hierb'i de felicitaties van de plaat selijke afdeelms van de K A.B. voor de jubileerende afdeeling en haar bestuurs leden en overhandigde als stoffelijk blijk van medeleven een mooie plant. Als één der oprichters sorak de heer A Brasker, die inzonderheid met piëteit herdacht den overleden bondsvoorzitter. De heer H. Zonderoo sprak namens den R.K. Werkmeestersbond, die het overleden bestuurs'id en mede-oorichter, den heer G. Bii'in°s. met waardeering in herinne ring bracht Een lied, gezongen door den heer C. Zonderoo en diens echfeenoote, en ge maakt door den Secretaris, den heer W. Noordermeer. dat weldra stemming bij de aanwezigen bracht, leidde het feeste lijke gedeelte van den avond in. Enkele bekende schetsjes, een tooneelstuk en goede zang van de dames Speelman en v. d. Linden en het A.B.C.-lied. dat veel succes bracht, van de dames Goedemond en Zonderoo alsmede enkele verrassingen vulden het verdere gedeelte van den avond, waaraan de heer G. v. Mild zijn beproefde muzikale medewerking ver leende. Stichting Gedenkteeken. Het comité lot stichting van een gedenkteeken voor alle plaatsgenooten, die in en door den oor log vielen, vergaderde Zaterdagmiddag in het Raadhuis onder leiding van den voor zitter ds. J. Hartkamp, die in zijn openings woord een verklaring gaf van het lang uit blijven van een slotbijeenkomst tot verwe zenlijking van het plan. De oorzaak weet spr. aan verschillende omstandigheden, waardoor degenen, aan wie een opdracht tot vervaardigen van een waardig ontwerp was gegeven, dit niet bijtijds konden uit voeren. Thans waren er twee maquette's de zaal aanwezig, ontworpen en vervaar digd door prof. Wenkenbaoh uit Noordwijk, waarvan het eene ontwerp voorstelt een bas-relief en ongeveer 8000 zal moeten kosten; het tweede stelt voor een gedenk zuil met bronzen figuur, waarvan dc kos- STOMPWIJK Hanze-avond Ondanks de slechte weers omstandigheden was de opkomst van de middenstanders toch bevredigend te noe men bij de door de Hanze georganiseerde feestavond in de zaal van café Het Blesse Paard, die voor deze gelegenheid extra verwarmd was. Na dc opening en het zin- ren van „Aan U. o Koning der Eeuwen", hield Rector Vester een toespraak onder net motto „Een Middenstander *s bij de tijd van de tijd, dus.... op tijd", waarin bij de middenstanders aanspoorde zich bij de voor hen bestaande organisatie aan te sluiten. Hierna liet het congregatiekoor zien, wat het prestoeren kon. De verdere avond werd gevuld met een tooneelstuk van Godfried Bomans „de Huistyran" dooi de leden van de K. J. M. V. op verdienste lijke wijze naar voren gebracht. In de pauze werden verschillende nuttige en sma- ke'iike voorwerpen verloot. Ook de K. J M V.-band l'et zi-'h niet onbetuiffd en liet verschillende nummers hooren Tegen het middernachtelijk uur ging men na een ge- zelligen avond weer door dc kou naar huis terug. ten op 13000.zullen komen. Ofschoon het comité op heden slechts de beschikking heeft over 9300.— hetwelk door de in woners van Alphen aan den Rijn en Aar- landerveen te samen werd bijeengebracht, heeft men in principe besloten het tweede ontwerp te aanvaarden op grond van do overweging, dat het duurste voor dit- doel niet duur genoeg kan zijn. Het resteerendc bedrag stelt men zich voor te kunnen bij eenbrengen bij een binnenkort opnieuw te doen beroep op de burgerij. Als plaats waar de zuil zal worden ge plaatst heeft men uitverkoren het plein voor het raadhuis. De namen van ongeveer 50 plaatsgenooten zullen er op worden ver meld. In verband met zijn vertrek naar Den Helder is de huidige voorzitter ds. J. Hart kamp als zoodanig opgevolgd door mr. A. J. Meijer. Tot secr. van het comité is, we gens bedanken van den heer L. J. Scheer der, benoemd de heer ir. J. D. J. Waarden burg. Voorts eeft men dezen middag be sloten het comité, dat aanvankelijk met een klein aantal personen was opgericht, bin nen afzienbaren tijd uit te breiden. Van het welslagen van een aanstaande collecte voor dit doel zal afhangen, wanneer het gedenkteeken zal kunnen worden geplaatst. In elk geval zal dit nog wel een jaar tijds vorderen, daar een en ander ook onderge schikt is aan den materialen-voorraad. Schaatswedstrijden. De IJsvereeniging „De Doorlooper" oreaniseerde Vrijdag op den Rijn achter de Raadhuisstraat een af- valwedstrijd voor jongens van 1317 jaar. om geldprijzen. Na een sportieve kamp werden de prijzen als volgt toegekend: 1. A. Blakenburg 7.50; 2e J. Krumpelman 5.en 3e C. Blakenburg 2.50. Door dezelfde IJsvereeniging werd Za terdagmiddag weer een afvalwedstrijd ge houden nu voor alle leeftijden. Ook nu was het weer de jeugdige 15-jarige A. Blaken burg. die zijn oudere rivalen te vlug af was. Vooral de wijze waarop deze jeugdige knaap de moeilijkheid van het bochtnemen wist te overwinnen, houdt beloften in voor de toekomst. De uitslag luidde als volgt: le. A. Blakenburg 25.—; 2e C. Blakenburg 15.3e B. Wortman 10.en 4e C Krumpelman 5.—, 3 premies van 2.50. Ook op de Alphensche IJsbaan werden Zaterdagmiddag wedstrijden op de schaats gehouden. Hier was het ook een afvalwed strijd, waarbij om te twee ronden telkens opnieuw gestart werd teneind» ooi de cracks op de korte afstand een redelijke kans te geven. Er waren 14 deelnemers, waarvan zich vier rijders voor de prijzen classeerden. Na een spannend-- rit werd de prijstoekenning als volgt: le Pr. Bout hoorn 15.—; 2e. G. v. Rijn 10.— en 12.50 aan premies; 3e A. Post f 5.en 5.premie en 4e M. Reijneveld 2.50. IJs en weder dienende zullen er Dinsdag: vond op de IJsbaan wedstrijden worden gehou den voor paren in snelzwieren om fraaie kunstvoorwerpen. KAZERSWOUDE IJswedstrijd. Zaterdagmiddag organi seerde de Hazerswoudsehe IJsclub een estafette wedstrijd opgeluisterd met mu ziek. Hiervoor was groote belangstelling. De prijs winnaars waren als volgt: le prys: W. den Haan en M. van Veen, 15,—; 2e prijs: H. v. d. Voort en P. v. Tol 10,3e prijs: L. Rietveld en N. Quartel. 7.50; 4e prijs: J. Zonderop en J. v. d. Meij, 5, Personalia De heer H. M. Opdam, hulp-agent van politie alhier behaalde te Amersfoort het politie-diploma. KATWIJK AAN DEN RIJN VERDRONKEN. Het zesjarig zoontje van C. v. D. uit de Nieuwsteeg is in een onbewaakt oogen blik in een wak. naast de elec. brug, ge- va'len er verdronken. Ondertrouwd: C. C. van Velzen en L. Ouwehand; A. A. B. van Diemen en A. C. Bonefaas; C. de Jong en N. Zwanen burg; H. v. d Plas en J. v. d. Plas. Getrouwd: C. A. van Pinxteren en Cath. H. Meijer; J. Bamhoorn en J. Impthorn; L van Duyn en A. C. Ouwerling; J. Berg man en N. F. de Boer. Overleden: C. Krygsman 74 jaar; J. Guyt 93 jaar; W. van Duyn 80 jaar. LEIDERDORP Beschuit met muisjes. Het Nat. Fcest- comm. deelt mee, dat op initiatief van mevr. van Diepeningen, op den a.s. feest dag beschuit met muisjes zal worden ver kocht ten bate van de N.I.W.I.N. Deze ver- kooping zal per auto geschieden, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld voor dit mooie doel iets bij te dragen. Den deelnemers aan de optocht zal worden be kend gemaakt (wanneer de wegen onbe gaanbaar zijn) of de te houden route be langrijk zal worden verkort of dat alleen één défilé voor het gemeentehuis plaats zal hebben. WAAR BLEEF Died Mafo&tif door J. S FLETSCHER. 45) Dit besluit stond vast in zijn geest toen hij dien middag op pad toog naar Malve- ry Hold en het werd versterkt toen hij met Rachel Malvery over de jongste ontwik keling sprak. In stille bewondering luis terde Rachel naar zijn verslag over den voortgang van de laatste twee dagen; het nieuws over de chèque vervulde haar klaarblijkelijk met verbazing. Maar iet wat tot Blake's verwondering toonde ze geen verrassing toen hij haar vertelde van Atherton's verdenking met betrekking tot Boyce's tegenwoordigheid in de hut van de Clents op den vorigen avond. Ze lachte wat, bit'er en sarcastisch. ..Dat kan best", zei ze. „Heb ik niet al tijd gezegd, dat het geheim van Dicks ver dwijning daar ligt?" Ze wandelden het ten-as op en neer, aan het einde van den verwaarloosden tuin van Malvery Hold en terwijl zy sprak, wees ze ever den inham naar de hut van de Clents gemakelijk te zien op ruim anderhalve ki lometer af stands. Daar is 't, daar, daar!" herhaalde ze hartstochtelijk. „Zoek achter alle geheimen van die plaats, hoe klein en onbeteekend ze ook lijkt, cn u zult alles vinden wat u weten wilt". „Maar wat denkt u van Boye Malvery's bezoek, gisteravond, ten minste als hij daar was?" zei Blake. „Als we al het andere terzijde laten. Waarom zou Boyce daar komen?" ,,Hoe kan ik dat weten?" wierp Rachel tegen. „Al wat ik over Boyce Malvery weet is, dat hij den titel begeert dien mijn vader al spoedig zal achterlaten en dat niets hem zooveel vreugde zou verschaf fen als de wetenschap, dat Richard er nooit in zou kunnen opvolgen. U zou Boyce nooit vreugdevoller nieuws kunnen geven dan dat Dick dood en volkomen uit de weg was. Hij heeft Diclc altijd gehaat, omdat Dick hem in den weg stond. Hij was er steeds op uit een gelegenheid te vinden, Dick kwaèd te berokkenen; die kwestie van die chèque is natuurlijk niets anders dan een of ander gemeen plannetje om Dick te schaden. Maar dat is tenslotte niets. De kwestie is: wat kan er worden ge daan om dit vraagstuk' op te lossen? Het mat mij af, ik kan 's nachts niet slapen doordat ik mij telkens afvraag, waar hij is, dood of levend. Dikwijls denk ik, dat ik in het holst van den nacht aan de deur hoor kloppen en ik ben dikwijls naar bene den gegaan om te zien of'er iemand was!" „Neen!" riep Blake uit. „Dat moet u niet doen. U moet probeeren, niet aan die ge dachten toe te geven. Ik vraag me af, wat het best gedaan kan worden. U zegt, dat het geheim bij die CJents ligt. Maar hoe kan ik er dan achter komen? Ik kan niet eenvoudig hun huis binnendringen om het te onderzoeken. Als ik ze alleen maar in het oog kon houden; als ik een aan wijzing tot iets zou kunnen ontdekken, hoe klein die aanwijzing ook maar zou zijn...." Rachel, die droefgestig over den inham had staan staren, waar de eb langzaam was ingetreden, trok zich plotseling terug van de terrasmuur, op welke ze gedurende het gesprek had geleund. „Kom dezen kant uit", zei ze. „Ik zal u een plek laten zien, van welke ik dikwijls de hut van de Clents in het oog heb ge houden. Waarom ik dat deed, zou ik niet kunnen zeggen". Ze ging hem voor langs de mosbegroei- de treden van het terras naar een dikbe- groeid stuk grond, dat van Malvery Hold langs den rand van den inham liep. Er was een looppad door de modderbeplanting, maar het was klaarblijkelijk zoo weinig gebruikt, dat het moeilijk was er door heen te dringen; het leidde naar een vier kante, half in puin gevallen toren, die daar tusschen wat geboomte op een kleine hoog te stond. Rachel duwde de deur er van open en beklom een wenteltrap die naar een kamer leidde, waarin enkele antieke meubelstukken stonden. „Myn grootvader liet dit bouwwerk op trekken als een sterrewacht en een wacht toren", zei ze. „Zooals u ziet, zijn er hier vensters die uitzicht geven op het noor den, het oosten, het zuiden cn het westen. Deze twee geven uitzicht op 5t Kanaal; dat op Brychester. En dit", ging zij voort, wij zend naar het vierde raam, „beheerscht de monding van den inham. Kijk!" Blake ging naar het openslaand venster, waar het stof als een korst op zat, en keek wat hij er door kon waarnemen. Hij be merkte, dat hij op den inham neerzag, op den dam aan de begrenzing van de zeezij de, op de Stille Kolk ziedend en bruisend in het grauwe zand, en op de rotsgroep aan welker einde het vreemde bouwwerk stond dat hij en Atherton den vorigen avond hadden bezocht. „U ziet, welk een goede plaats dit is om deze zijde van den inham van Marshwyke in het oog te houden", merkte Rachel op. Verleden winter, toen ik mij vele dingen erg aantrok, ging ik hier wel eens des nacht naar toe ja, in den nacht om al leen te zijn en door deze vensters naar de lichtjes op zee te kijken. En, hoewel ik er met niemand een woord over gesproken heb, kwam ik tot de conclusie, dat de Clents.... smokkelaars zijn!" DE WACHT-TOREN. Blake's gedachten keerden onmiddellijk terug naah Athertons gezegde over de ho ningraatachtige rots bij dc huit van de Clents en hij wendde zich tot Rachel met een blik van plotseling begrijpen. „Smokkelaars!" riep hij uit. „Dat is wer kelijk een pracht-idé! „De meest geschikte plaats voor zooiets. Maar", voegde hij er haastig aan toe met een even plotseling ge voel van teleurstelling, „er bestaan tegen woordig geen smokkelaars meer, nietwaar? Ik had zoo'n idee, dat ze allemaal dood en begraven zijn. zoogezegd weggevaagd van de aarde." Rachel lachte. .,Ze zullen nooit smokkelaars van de arde wegvagen", antwoordde zij. „Ze zijn hier aan de kust bezield met oen waren smokkelaarsgeest. Ze hebben alleen maai de kans noodig en ze zijn even gewiekst als hun grootvaders." „Maar de bewakers, de kustwacht?" wierp Blake op. Rachel lachte weer en wees door het venster. (Wordt vervolgd.) Wilt U met succes advertoeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3