De grondstoffenpositie is bevredigend Noodregeling Ouderdomsvoorziening ®idï Jlaiu&cy ZATERDAG 1 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 HOE STAAT HET MET ONZE TEXTIEL? HET FEIT. dat de vraag naar textielproducten niet door het aanbod wordt gedekt, is aanleiding geweest, dat de textielindustrie in het algemeen en de wollenstof- fenindustrie in het bijzonder aan veelsoortige critiek onderhevig is. Dit is voor de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van wollen stoffen, welke reeds eerder bij monde van haar secretaris, den heer mr. B. J. M. van Spaendonck een protest had laten hooren naar aanleiding van valsc'ne voorstellingen van zaken, aanleiding ge weest een persconferentie te beleggen. Slechts 5 pet. der productie voor export Deze conferentie, die gepresideerd werd door den heer van Spaendonck, werd ge houden Donderdagmorgen in het Gebouw van de Kamer van Koophandel te Tilburg. Speciaal werd belicht de plaats, welke Tilburg in de wollen stoffen en deken-in dustrie inneemt en welke blijkt uit het vol gende: van de 90 in Nederland gevestigde ondernemingen voor de vervaardiging van wollen stoffen en wollen dekens zijn er te Tilburg en de aangrenzende gemeente Goirle 49 gevestigde of wel 55 pet. Beide laatstgenoemde gemeenten hebben de be schikking over 70 pet. der spinspillen, over 60 pet. der wolweefgetouwen en over 61 pet. der arbeiders, die werkzaam zijn in deze ondernemingen. De wolindustrieën te Til burg en Goirle hadden de laatste periode van vier weken een aandeel van 68 pet. in de productie. DE WOLINDUSTRIE NA DE BEVRIJDING. Na de bevrijding was de positie der wol industrie uiterst moeilijk, als gevolg van de bezettingsjaren. Personeel, energie, grondstoffen, dit waren problemen waar voor de wollenstoffenindustrie zich ge plaatst zag. Dat nochtans de wolindustrie niet achteraan komt bij den wederopbouw van Nederland, toont de ontwikkeling in 1946 aan. Kenmerkend was het verrassend tempo van herstel en het feit, dat deze in dustrie zich zelfs boven het vooroorlogsch niveau heeft weten op te heffen. De heer van Spaendonck protesteerde derhalve tegen een verkeerde voorstelling van feiten, wijl de wollenstoffenindustrie met minder arbeiders een productie be haalde, welke uitgaat boven het vooroor- logsche peil. In December 1946 bedroeg het aantal arbeidskrachten in de Nederl. wolindustrie 17.719. tegen 19.465 op 10 Mei 1940. De grondstoffenpositie der wolspinne rijen mag bevredigend genoemd worden. De wolindustrie beschikt momenteel over een voorraad wol, welke overeenkomt met cir ca vier maal de hoeveelheid, welke per maand wordt verwerkt. Hierdoor kon de bezettingsgraad van de spinnerijen, welke op 1 Januari 1946 circa 85 pet. van dien van 1938/39 bedroeg, intusschen opgevoerd wor den tot 150 pet. De voorziening der weverijen met garens staat er minder gunstig voor, daar men voor een groot deel aangewezen is op im port. De productie der Nederlandsche ga rens gaan thans evenwel ver uit boven die van 1938/39 en daardoor was het mogelijk, ondanks het tekort aan importgaren, den bezettingsgraad der wolweverijen, welke op 1 Januari 1946 ca 60 pet. bedroeg, op te voeren tot gemiddeld 108 pet. tegenover 1938/39. Wanneer een groolere import van garens uit het buitenland in 1947 mogelijk zou zijn, zou de productie in de weverijen en vooral de productie van de meer gevraagde kam- garen stoffen, nog zeer belangrijk kunnen worden opgevoerd. De vrees dat het grootste deel der pro ductie bestemd is voor export is ongegrond. Integendeel, volgens de officieele cijfers is slechts een gering percentage der produc ten van de Nederlandsche wolindustrie voor export bestemd. Van de totale wol- lenstoffen-productie van 1946 is slechts 5 pet. voor export bestemd, van de wollen deken-productie 2 pet., van de handbrei garens 2 'A pet. Met betrekking tot eventueele zwarthan del-affaires zei spr., dat de wollenstoffen industrie niet verantwoordelijk kan wor den gesteld, voor wat zich in andere deelen van het bedrijfsleven mocht voordoen. Het is de taak der overheid ook bij de kleeding- industrie en den handel scherp te contro leeren. Verschillende factoren noemde spr. wel ke oorzaak zijn van de onbevredigende bevoorrading van het publiek: een achter stand van vijf jaren, lagere kwaliteit der producten en daardoor mindere levensduur, wegvallen van den invoer zoowel van wol len stoffen als van geconfectionneerde bo- venkleeding. de te behoeften bij leger, vloot, luchtmacht, pjlitie, alsmede dc voor ziening der noodgebieden. Mocht, zoo merkt spr. tenslotte op, de productie verder worden opgevoerd, dan zullen, door ruimere toepassing van 't ploe- genstelsel. de voorzieningsmogelijkheden van het publiek met wollen stoffen en an dere wollen producten worden verruimd. Dit brengt bezwaren mee voor de bedrijven en voor de arbeiders, doch van den anderen kant neemt de textielvoorziening een zoo danige plaats in de totale behoeften-bevre diging in, dat op goede gronden hier een krachtig beroep op de arbeiders mag wor den gedaan. Dat de textielarbeiders daar tegenover een bevoorrechte positie wat be treft de kleeding-voorziening eischen, is be grijpelijk, redelijk en aanvaardbaar, al dus spr. Op een door een der persvertegenwoor digers gestelde vraag met betrekking tot den export van wollen stoffen werd geant woord, dat de export bij ministerieele be paling zoodanig is gesteld, dat de voorzie ning van het binnenland niet in gevaar wordt gebracht. De Tweede Kamer heeft in het voorloo- pig verslag van de „Noodregeling Ouder domsvoorziening" er haar waardeering over uitgesproken, dat de regeering op kor ten termijn in den nood van ouden van da gen wil voorzien, maar vele leden hadden er ook gaarne de invaliden, de weduwen en weezen bij betrokken. Overigens liepen de meeningen voor den te volgen weg nogal uiteen. Zeer vele leden meenden, dat de voorgestelde regeling staatsarmenzorg be- teekende. Zij schept voor de ouden van da gen geen recht, dat op grond van arbeids prestatie en premiebetaling bestaat, onge acht de financieele omstandigheden: alleen met de behoefte wordt rekening gehouden. Een bezwaar achten zij het, dat de verze- ringsgedachte vrijwel geheel ontbreekt. Ve le leden wezen daarom op de regeling, die de Stichting van den Arbeid had voorge- VERGOEDING BEDRIJFSSCHADE DOOR VORDERING GEREGELD. Indien als gevolg van vordering in ge bruik van onroerend goed en van bedrijfs- inventaris de uitoefening van een bedrijf is belet of belemmerd, zal de regeering bij het bepalen van de vergoeding voor gele den bedrijfsschade zich baseeren op den omzet, welken het bedrijf in kwestie onder normale omstandigheden zou hebben ver kregen. aldus is door den minister van Fi nanciën bij beschikking van 28 Jan. 1947 bepaald. Volgens deze beschikking zal alleen een vergoeding worden gegeven voor de gele den bedrijfsschade, voor de door het ge bruik ontstane buitengewone waardever mindering en ten slotte voor de kosten, welke de belanghebbende als onvermijde lijk gevolg van de vordering heeft moeten maken. steld, waarbij de verzekeringswetgeving werd gehandhaafd en waarin ook de inva liden, weduwen en weezen betrokken wa ren. Tegen deze bezwaren merkten andere le den op, dat dit een tijdelijke regeling is om te voorzien in een al jaren vóór den oorlog bestaanden nood; tot de verzeke ringsgedachte kan men terugkeeren, waar mee de definitieve regeling tot stand komt. Instemming van zeer vele leden had het, dat de vereve.iingsheffing en de omzetbe lasting de bronnen zullen zijn, waaruit de kosten van deze noodregeling moeten wor den bestreden. Verscheidene leden hadden echter bezwaar tegen het inschakelen van de omzetbelasting. Zij vreesden er uitein delijk prijsverhooging van. PAKKETJES VOOR BABIES, DIE OP DEN GROOTEN DAG GEBOREN WORDEN. Reeds maanden lang stroomden kinder- kleertjes uit alle deelen van ons land naar het paleis Soestdijk, om op den grooten dag, wanneer de jonge Oranjetelg geboren zal zijn, uitgereikt te worden aan die moe ders in Nederland, wiér baby op denzelf den dag het levenslicht aanschouwt. Nadat de duizenden kleertjes, luiers, de kentjes eniz. door H.K.H. Prinses Juliana aan een onderzoek waren onderworpen, werden zij overgebracht naar het gebouw van de U.V.V te Amsterdam, van waar uit bepaalde hoeveelheden over verschil lende steden werden verdeeld. In de residentie, waar gemiddeld vijftig babies per dag geboren worden, kreeg men een hoeveelheid, voldoende'voor circa 150 pakketen, want babies, geboren op den dag voor of na dien, waarop de Oranjebaby ge boren wordt, zullen eveneens een pakket ontvangen. RADIO men is beducht voor „de democratische am bities van Franco". Beveerd wordt n.l. dat naar men zegt op initiatief van Franco zelf, de vertegen woord pers van alc Spaan- sche partijen want deze bestaan en kun nen ongehinderd werken, mits zij niet aar. revolutionnaire samenzweringen doen; '.ij hebben ook haar eigen practisch vrije pers met uitzondering van de Carliscen en de communisten, een overeenkomst hebben gesloten voor de vorming van een voor- loopige regeering, w\Ke als hoofddoel zou hebben het organlsceien van am vrije j volksstemming ov^r het regiem in Spanje. j In verband met deze evolutie zo a er de laatste weken 'n voortdurend con.act ge weest zijn tusschen den Spaanschen kroon pretendent, don Juan. en generaal Franco, j waarbij de bekende Spaansche katholiek" n- leider Gil Robles zijn bemiddeling zou heb ben verleend. Men nvtnt, dat deze bespre kingen goede vorderingen maken, en dat derhalve „het Spaansche probleem" io Spanje zelf zou worden opgelost, waardoor automatisch de emigranten zouden wor den uitgeschakeld. In hoeverre aiie vermelde feiten juist zijn, valt niet met zekerheid te constatee- ren. Nu echter de emigranten plotseling zco'n haast maken, lijkt de veronderstel ling gewettigd, dat in Spanje goede voor uitgang wordt gemaakt." ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Inleiding Hoogmis; 3.30 j Hoogmis uit het klooster van de Paters Augustijnen te Nijmegen; 9.30 Nieuws; 12.15 „In 't Boeckhuys"; 12.30 Lunchcon- eert door het Kareol-Septet; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg van het Lunchconcert; 13.30 Apologie, prof. J. B. Kors O.P.; 13.45 Twee j beroemde violisten verjaren; 14.00 De I „Gooische Kring"; 15.45 Het R.K. Gemengd 1 Koor „Jubilate Deo"; 16.10 Katholieke Ac- tie; 16.20 London Suite. Eric Coatesr 16.30 i Ziekenlof in het O.L. Vrouwe Gasthuis te A'dam; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijd- krachten; 19.30 Nieuws; 20.08 De gewone I man zegt er 't zijne van; 20.15 Koor „Ka- j tholiek Haarlem"; 20.50 Gram.muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Katholiek nieuws; 22.20 Avondgebed en liturgische kalender; 22.35 Cellorecital door Piet Lentz; HILVERSUM II (415 M.)r 3.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 8.45 Zon- dagmorgenmelodieën; 9.30 Men vraagt. en wij draaien; 10.30 Protestantsche kerk dienst; 12.00 Disco-portretten; 12.40 Ge mengde zangvereeniging o.l.v. Bertus Brou wer; 13.00 Nieuws; 13.15 De Papavers o.l.v. Tom Erich; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Bach-muziek; 15.30 A.V.R.O.-dansorkest „The Skymas- ters"; 16.30 Wat vrouwen op het hart heb ben; 17.30 De avonturen van Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 19.00 Radiolympus; 19.30 Wim Ibo's cabaret; 20.00 Nieuws; 20.45 Hoorspel; 21.20 Concert door het Radio Philharmo- nisch orkest; 23.00 Nieuws; 23.45 The Mas- queraders besluiten deze Zondag. MAANDAG HILVERSUM II (415 M.): 7.30 Orkest; 8.15 Gram.platen; 9.15 Mor genwijding; 9.50 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Werken van Beet hoven en Schubert; 11.35 Uit de wereldpers. 12.00 Beethoven's tijdgenooten; 12.35 Mi litaire Stafkapel; 13.15 Renova Septet; 14.20 Afrikaansche poëzie; 15.10 Bonbonnière; 16.30 Grepen uit de opera; 17.15 Hoort, zegt het voort; 17.30 The Skymasters; 18.15 Con cert; 19.05 Moulin Rouge; 20.05 Radioscoop; 22.00 Orkest; 22.15 Concertgebouwkwin tet; 23.15 Jazz; 23.45 Russische koorzang. HILVERSUM I (301 M.): 7.30 Orgel; 8.15 Gram.platen; 8.30 Mor genconcert: 9.15 Op bezoek bij onze zieken; 10.00 Orkestwerken; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool; 11.35 Gram.platen; 11.45 Lezing; 12.00 Ensemble; 12.20 Orgel; 13.15 Gram.- olaten; 14.00 Voor jonge moeders; 15.15 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Concert; 17.00 Pianoduo; 17.25 Hoor je het verschil? 17.45 Het rijk over zee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 I Or.der de NCRV-leeslamp; 19.35 Gram.pla- ten; 19.45 Landbouwpraatje; 20.03 Orkest; 21.00 Lezing; 21.20 Tweede gedeelte v. d. i NCRV-steravond; 22.45 Avondoverdenking; 23.15 Concert. De molen-, meren- en dorpentochten Naar men dit van de zyde van den Z.- Hollandschen IJsbond mededeelt, is de deelname aan den Molentocht, gezien de drukte aan den start ongetwijfeld bevredi gend, doch voor de Merentocht op morgen en volgende dagen is een enorme belang stelling te verwachten. Het Hollandsche Merendistrict overweegt de groote 17-dor- pen-tocht (afstand 125 K.M.), ook de ko mende week te laten rijden. Berichten hier omtrent volgen nog. Kampioenschap Z.-Holland schoontijden paren. Op de baan van de Haagsche IJs club zijn gisteren de wedstrijden om het kampioenschap van Zuid-Holland schoon- rijden voor paren gehouden. De titel werd behaald door mevr. Rommelaar-Timmer mans en den heer J. Blauwboer. De paren mej. C. Rootjes-M. de Ruyter er mevr. Schoorl-Keetman-J. P. Timmermans be haalden resp. den 2en en 3en prijs. Een wedstrijd voor juniores werd gewonnen door mej. de Boo-Exter, gevolgd door mej. Nelis-Klootwijk en mevr. Beranek-v. d. Ban. De „Steltmanbeker", een prijs voor schoonrijden dames (leden Haagsche IJs club) kwam in het bezit van mevr. L. Noels-Bakker. Nederlandsche rijders te Oslo. Vrijdag avond zijn uit het trainingscentrum Hamar in de Noorsche hoofdstad aangekomen de Nederlandsche rijders Langedijk, Broek man en Buyen, die dit weekeinde deelne men aan de internationale wedstrijden welke door de Oslo Skoite Klub worden uitgeschreven over 500, 1500 en 10.000 me ter. Zij werden vergezeld door den heer Taconis, voorzitter van de commissie voor het hardrijden van den K.N.S.B. en door bondstrainer Nap. De andere rijders kwa men hedenmiddag uit Hamar naar Oslo om de wedstrr'den bij te wonen. Van der Voort, die te Hamar ziek was geworden, is thans in zooverre hersteld, dat hij de reis van Hamar naar Oslo kan ondernemen Jonker is weer geheel beter en heeft deelgenomen aan een onderlingen wedstrijd over 5.000 meter te Hamar, waarvan de uitslagen lui den: 1. Broekman 8 min. 52,9 sec 2. Lan gedijk 9.08.3; 3. Kortenoeven 918,4; 4. Buyen 9.23,6; 5. Verbiezen 9.26,1; 6. Breed 9.30,4; 7. Egas 9.45,2; 8. Jonker 9.52;3. De Europecsche kampioenschappen ie Stockholm. Naar wij vernemen zullen de Russen deelnemen aan de Europeesche en aan de wereldkampioenschappen in het hardrijden, welke respectievelijk op 6 en 7 Februari te Stockholm en 15 en 16 Febr. te Oslo plaats vinden. Sovjet Rusland heeft zich aangesloten bij de international Ska ting Union. Interacademiale wedstrijden te Gronin gen. Te Groningen zijn de interacade miale schaatswedstrijden gehouden op de korte baan. De Uitslag van den wedstrijd 160 meter luidt: Individueele wedstrijd 160 m. 1. F. Mulder (Gr.); 2. J. Kammin- ga (Gr.); 3. Dijkstra (Leiden); 4. Germs (Gr.); 5. Broers (Gr.); 6. Winkel (Delft); 7. Hemmes (Gr.); 8. Enschede (Utrecht). Groepswedstrijd: 1. Groningen 517 pnt; 2. Leiden 560 pnt.; 3. Defft 576 pnt.; 4. Utrecht 583 pnt.; 5, Amsterdam 597 pnt.; 6. Rotterdam 623 pnt. BILJARTEN Lisser Biljart kring. In het clublokaal van de biljartvereeniging „Concordia" te Lisse is een aanvang gemaakt met de per soonlijke biljartkampioenschappen 2de klasse. H. Faas van de biljartver. „Con cordia" zette deze wedstrijden heel goed in door ver boven zijn gemiddelde te spe- 7.50 4.45 7.90 2.76 Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIERST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar «n vakkundig Ingez. rned. len. H. Faai' 150 20 51 J. Wassenaar 89 20 13 H. Faas 150 19 43 J. Kamp 110 19 16 J. Wassenaar 150 21 24 J. Kamp 58 21 14 TAFELTENNIS. L.T.T.V. „De Sleutels". Woensdag wist Sleutels 2 na ee.i 52 achterstand toch nog gelyk te spelen tegen D.O. 5 uit Den Haag. Zaterdag 1 Februari hebben er twee com petitie-wedstrijden plaats n.l. Sleutels 6 G.G.B. 2 (afd. heeren 3e kl.); Sleutels 2 N.I.O. 1 (afd. dames). De vriendschappelijke wedstrijd tegen de Leidsche Hout Tafeltennisvereeniging vindt as. Zondag normaal doorgang. Donderdag 6 Febr. heeft er een bijeen komst plaats voor alle leden van de L.T. T.V. „De Sleutels" in café restaurant „Nieuw Minerva" in de Vrouwensteeg. Dien avond dus géén training. VLIEGVELD YPENBURG WORDT TEVENS SPORTCENTRUM. De N.V. Frits Diepen, eigenaresse van het vliegveld Ypenburg, heeft het plan op gevat om voor het komend seizoen op het uitgestrekte vliegvled gelegenheid te bieden tot het beoefenen van vele takken van sport. Men heeft daarbij niet alleen gedacht aan z.g. veldsporten als athletiek, voetbal, handbal, maar ook aan boksen, gymnastiek, paardenrennen, schermen, wandelen, wiel rennen, worstelen, windhondenrennen enz. \17ANNEER wij de loop van de wereld op deze plaats beschouwen, zijn wij ge wend slechts de gebeurtenissen van de af- geloopen week onder de loupe te nemen. Een week biedt al iets meer gelegenheid tot "net vormen van een overzichtelijk ge heel dan de berichtgeving van alledag, maar toch staan wij nog te dicht met onze neus op de gebeurtenissen om de volle draagwijdte er van te kunnen beoordee- len. Daarom ter afwisseling op deze plek eens een terugblik naar een gebeurtenis, welke vier jaren geleden plaats had en het symptoom is geworden van den neder laag der tot dan toe zegevierenden Duiische legers, en het keerpunt van den oorlog, n.l. Stalingrad. Op 3 Februari 1943 meldde net hoofdkwartier van den Führer: „De strijd om Stalingrad is ten einde. Zijn eed aan het vaandel tot de laatste ademtocht getrouw, is het zesde leger on der de voorbeeldige leiding van generaal- veldmaarschalk Paulus voor de overmacht van den vijand en de ongunstige omstan digheden bezweken". Deze erkenning van een nederlaag, wel ke men hier reeds had zien aankomen, viel den Duitschers zwaar en zij hadden daar alle reden toe, want zij hadden er zelf toe meegewerkt, om heel de wereld de be teeken is van dezen slag te doen beseffen. Hitler had nog in zijn Nieuwjaarsrede hys terisch staan schreeuwen: ,W'j zullen Stalingrad nemen, daar kimt u van op aan". „Wij hebben", zoo bralde de Führer, „de Engelschen uit geheel Europa verdreven, wij hebben Kreta genomen, wij achtervol gen de Russen tot diep in de Kaukasus, wij hebben Leningrad ingesloten en wij be- heerschen de Wolga en zouden wij, die dit alles deden, niet in staat zijn de Russen uit Stalingrad te verdrijven?" Dc feiten antwoordden: Neen. De Duit- sche legers bleken niet onoverwinnelijk. De profetische gaven van Hitier bleken op bluf te berusten. Aan de Russische terugtocht was een eind gekomen. De Duitschers had den hun krachten overschat, zij moesten met bebloede koppen terugdeinzen. Dat alles bleek zonneklaar aan de ver heugde wereld, dank zij de „tastische" wijze, waarop de Duitschers zelf daarop ge wezen hadden- Dat deze nederlaag zoo groot is gewor den, is mede te danken geweest aan de begeerte van de Duitschers om hun „ge zicht" te redden. Daarom concentreerden zij zooveel mogelijk troepen aan dit front en gaven den Russen zoodoende de gelegen heid om met één grootscheepsche omsin gelingsbeweging een groot leger in den tang te nemen en te verpletteren. |"\EZER DAGEN is bekend gemaakt, hoe de verschillende leden van de Ver. Na ties hebben gereageerd op de ter Alg. Ver gadering van de V.N. te New York aange nomen aanbeveling om de ambassadeurs en gezanten bij de regeering van Franco naar huis te roepen. Het resultaat is een vrij poover gebaar gebleken, waarvan Franco zich weinig behoeft aan te trekken. Inmiddels zou, volgens een beschouwing in de „Maasbode Franco zelf reeds bezig zijn, stappen te ondernemen, ten einde het Spaansche probleem" van binnen uit op te lossen, zonder het land opnieuw prijs te geven aan den bloedigen burgeroorlog. Een oogenschijnlijk weinig terzake doend voorval te Parijs heeft hierop de aandacht doen vallen. Daar zetelt n.l. de z.g. repu- blikeinsdhe regeering van Spanje in bal lingschap en vorige week heeft men daar net echt een ministercrisis meege maakt. Vier ministers hebben hun ontslag aangeboden, waarop de minister-president Ciral is heengegaan. Het feit, dat een ka binet aftreedt, is niet zoo heel erg opmer kelijk, vooral niet als het een regeering in ballingschap betreft, wier heengaan ge woonlijk geen gevolgen heeft voor het land, dat zij zeggen te vertegenwoordigen. Maar hier wijst dit aftreden op inwendige spanningen, welke hun oorzaak vinden in de ontwikkeling der politieke siutatie in Spanje zelf. „Er bestaat in Spaansche emigranten kringen aldus de „Maasbode" eer. krachtige tendenz om het kabinet-Giral te vervangen door een groep Spanjaarden, ciie de machtigste stroomingen m Spanje zelf zouden kunnen opvangen, derhalve naast de princiuieele republixeinen, omvattend ka tholieken en zelfs monarchisten. Hoe deze antithetische elementen een krachtdadig team zouden kunnen vormen, dat in staat zou zijn Spanje naar een nieuwe toekomst te voeren, blijft voor ieder een raadsel. Maar men wil spoea maken wijl men vreest, dat in Spanje ?°li izch gebeurtenis sen afspelen, welke aile emigranten een voudig zonder meer zouden negeeren. Of om in de taal dezer menschen te spreken: WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 39) „Ziet u eens!" zei hij plotseling. ,,U zoudt mij zeer verplichten, heeren, wanneer u mij één vraag zoudt willen beantwoorden. Ik denk dat u zult begrijpen, waarom ik die vraag stel. 2 Jaar geleden was ik Dick Malvery's compagnon en ik vond hem een kerel die recht-door-zee ging. De vraag die ik graag door u beantwoord zag, betee- kent veel voor mij Het is deze: gaf Diok Malvery u toe, dat hij die chèque had ver- valscht? Of, laat het me in een ander-n vorm vragen: ontkende hij. dat hij haar vervalscht had? U kunt noch u zelf r.och een ander kwaad doen met hier antwooro op te geven." Een oogenblik gaven noch Stephen noch Daniël antwoord. Ze keken elkaar op de- celfde manier aan; toen gaf Stephen Da niël een teeken, met hem de kamer te ver laten. „Wilt u ons een paar minuten excu- seeren, heeren", zei hij. ..Ik zou graag even met mijn broer praten voor we de vraag van mijnheer Blake beantwoorden". Toen ze de kamer hadden verlaten, wendde Atherton zich hoofdschuddend to' Blake. „Ik houd hier niet van, Blake", fluister de hij. „Deze lui weten meer een hee- leboel meer! dan ze ons hebben ver teld. Misschien niet over Richard Malve ry's recente verdwijning maar over wat daar aanleiding toe gaf. En ik zie geen mo gelijkheid, ze aan het praten te krijgen, ik zie geen kans ze onder eede in de getuigen bank te krijgen. We verkeeren niet in net geval, dat iemand beschuldigd is van moord op Dick Malvery of dat zijn lichaam is gevonden en er lijkschouwing gehou den wordt. Zoolang we niet iemand van iets kunnen beschuldigen en we niet ze ker weten .dat hij niet meer in leven is...." Maar toen kwamen beide broers terug en Stephen hervatte zijn eenmaal aange nomen rol van woordvoerder. „Wij hebben er geen bezwaar tegen u hierop te antwoorden, mijnheer Blake", zei hij, „en als we antwoorden gaan we werkelijk veel verder dan wij van plan waren. Ik zal het in enkele woorden samen vatten. Richard Malvery bezwoer ons plechtig, dat de chèque niet door hem wss vervalscht en hij er geen idee van had dat die chèque valsch was, totdat ik hem er in het Minerva Hotel te Londen, waar ik hem in Februari bezocht, over sprak Blake hoorde een scherpen uitroep van Atherton; hij zelf echter vatte Stephen Pyke's antwoord kalm op. „Dank u", zei hij. „Dat is voor mij vol doende! Als Dick zei, dat hij die chèque niet vervalscht had, dan heeft hij het ook niet gedaan. All right, dat is dus een an der geheim, dat opgelost dient te worden. En ik zal dat oplossen." Dc gebroeders gaven geen antwoord en aldra geleidden ze hun bezoekers naar de deur, waar ze afscheid namen. Atherton bewaarde het stilzwijgen, tot zij op eeni- gen afstand van Channel Cottage en op den weg naar Shilhampton waren. „Blake". zei hij ten slotte, zich plotse ling tot zijn metgezel wendend. „Het treft me. dat we in dat antwoord van Stephen Pyke op jouw vraag op iets van het groot ste belang zijn gestooten. Herinner je, hoe hij het formuleerde, of liever, hoe hij. naar ik meen, formuleerde wat Richard Mal very hem heeftge zegd?" „Niet precies", antwoordde Blake. „Ik was meer gespannen op den algemeenen zin." ..Stephen Pyke zei", vervolgde Atherton, zijn woorden langzaam beklemtonend, „dat Richard Malvery zei dat let nu op! hij er geen idéé van had dat die chèque valsch was. Wel, wat bete eken t. dat?" ..Je hecht daar blijkbaar een bijzondere beteekenis aan", zei Blake. Welke?" „Deze", antwoordde Atherton. „Dat Ri chard Malvery die chèque niet direct van Boyce Malvery ontving. Ik neem natuur lijk aan, dat Richard Malvery absoluut on schuldig is. Snap je niet dat, wanneer hij die chèque direct van Boyce zou hebben gekregen, hij dat direct zou hebben gezegd? Hij zou waarschijnlijk bij de Pyke's heb ben uitgeroepen: „Wel, ik zag Boyce haar zelf uitschrijven!" of: ,,Hé, en Boyce stelde me haar zelf ter hand". In plaats daarvan, als Stephens verslag tenminste juist is, zegt hij eenvoudig, dat hij er geen idéé van had dat die chèque vervalscht was. En dat beteekent: hij kreeg haar via een ander!" „Precies!" riep Blake uit. „En die an dere is alweer een nieuwe figuur die we moeten opsporen." „Ik herinner me dat Cuffe had gezegd, dat het een chèque betaalbaar aan toon der was", zei Atherton, „en omdat we hier dicht in de buurt van Cuffe's huis zijn, zullen we er even aanloopen; ik wil hem een vraag stellen, zooals ik zo nu versch in gedachten heb." Het huis van mijnheer Cufi'e was van een wat luisterrijker type dan Channel Cottage en mijnheer Cuffe zelf, die door een aardig dienstmeisje naar de solide-ge- meubileerde eetkamer werd geroepen, deelde zijn bezoekers mede, dat hij en zijn dochters juist in den salon wat van de m ziek aan het genieten waren; gastvrij noo- digde hij zijn bezoekers uit, met hem mee te gaan, maar Atherton verbond het za kendoen aan haast. ,,Ik kwam maar even bij u aanloopen om een vraag te stellen die me juist in den geest kwam", zei hij- „We hebben de twee Pykes bezocht en ze gaven al gauw toe, dat Richard Malvery op den avond van den 27sten Februari bij Stephen thuis was, er daar omstreeks half elf vertrok naar Malvery HoldZe gaven ook toe dat die chèque, welke u aannam, een onderwerp van het gesprek was en dat Richard ont kende, dat ze door hem was vervalscht. Nu maakte hij 'n veelbeteekenende opmerking. Hij zei, dat hij er geen idéé van had, dat ze vervalscht was. Nu heb ik zoo juist aan mijnheer Blake uitgelegd, dat dit er op wijst, dat Richard die chèque niet direct had ontvangen; het ziet er naar uit, dat hij haar kreeg niet van Eoyce Malvery. maar van iemand anders. Heeft u ons niet ge zegd, mynheer Cuffe, dat die chèque be taalbaar was aan toonder?" „Jazeker, mijnheer", antwoordde Cuffe. „Weet u nog, hoe de chèque er uit zag?" vroeg Atherton. „Evengoed als ik me dat schilderij voor den geest kan halen", antwoordde de book maker. „Ik kan die niet meer vergeten". „Was alles in Boyce Malvery's hand schrift?" vroeg Atherton. Cuffe schudde beslist het hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2