S)e£ekLch^6ou/t<mt Generaal Spoor sprak over het bestand Een beschouwing van dr A. Plesman Het eeuwfeest van Don Bosco gevierd Britsche onderdanen verlaten Palestina ZATERDAG 1 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, ƒ1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11002 Hoofdredacteur: TH. WIL MER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. De groote gezinnen 1V/IET belangstelling hebben wij gelezen een artikel van er. Ph. M. van der Hey- den in het „Tijdschrift voor interne be drijfsorganisatie". Daarin wordt gewezen op vele waarhe den, welke, als er in de practijk naar ge handeld zou worden, èn de arbeidsproduc tiviteit zouden verhoogen èn de sociale verhoudingen zouden verbeteren. Zoo, bij voorbeeld, deze, aan het slot van het ar tikel: „Indien Qe arbeider weet, dat de on derneming, waar hij komt te werken, te vens tracht zijn persoonlijkheid te ont plooien, in overeenstemming met zijn aan leg en karakterstructuur, dan is hiermede niet alleen de basis voor betere personeels- vèrhoudingen gelegd, doch ook den klas senstrijd haar zin ontnomen". „Nu komt het nog zooveel voor, dat de arbeider zich niet ten onrechte een nummer voelt", con stateert de schrijver. Maar wij hebben cat artikel óók gelezen met ergernis. Wij citeeren: „Indien de arbeidspraestatie van een weinig capabelen arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft,'uit eindelijk met een veel hooger bedrag wordt betaald, dan een flinke kracht, die minder met kinderrijkdom geze gend is, dan is dit uit een oogount van .stimuleering van den arbeidslust vol komen onjuist". Dat is wel een zéér eenzijdige en opper vlakkige bestrijding van het s'elsel van den kinderbijslag! Zeker, aftrek bij de belas ting tezamen met toeslag op het loon zou den, als ze te hoog zouden worden opge voerd, ongewenschte en onredelijke ver houdingen kunnen scheppen. Wij zijn daar niet blind voor. Maar men mag ook niet voorbij zien, dat loon naar arbeidspraestatie alleen zonder rekening te houden met de behoeften inderdaad en in hoogen mate „uit een oogpunt van de stimuleering van den arbeid volkomen onjuist" is. Als twee arbeiders, die hetzelfde praesteéren, een zelfde loon verdienen, terwijl de een daar van alleen zichzelf moet onderhouden en de ander een gezin met b.v. zes kinderen, wat tengevolge kan hebben en in vele ge vallen ook feitelijk tengevolge heeft dat de eerste royaal kan leven en de tweede niet behoorlijk kan rondkomen, dan zal dat de arbeidslust van den laatsten zéker niet „stimuleeren". Dat de schrijver -van be doeld artikel daarvoor blind schijnt te ziin, wijst niet op een bezonken psychologische inzich', al schrijft hij boven zijn artikel: „be riifspsychologische beschouwingen". Véél meer nog hébben wij" ons geër gerd over de noot, die de. schrijver bij den hierboven geciteerd en zin plaatst: ,,Dat er tusschen aanleg en kindertal een verhou ding bestaat, waarbij de grootste kinder rijkdom steeds wordt gevonden bij de minst capabelen, mag oo grond van de on derzoekingen van Cattell in Engeland en op grond van onze onderzoekingen bekend worden verondersteld". Dat is een staaltje van surrogaat weten schap, welke uit onvolle:ïge en willekeu rige gegevens een conclusie trekt. Wij protesteeren tegen het hanteeren van een dergelijke „wetsnschao" en nog wel door iemand, die in zijn ar'ikel er aan wil herinneren, dat men „slechts met be hulp van wetenschappelijke methoden" zirn conclusies mag trekken. De methode, die hij hier zelf volgt, is verre van weten schappelijk. En de conclusie, waartoe hij komt. is dan ook vierkant in strijd met de waarheid. Ied°r kan in eigen omgeving constatee- ren, hoeveel menschen, die hetzij in het bedrijfsleven hetzij op wetenschappelijk hétzij op ander terrein heel veel praestee- rén, voortkomen vit groote gezinnen. En dat is ook eig-nlijk als vanzelfsprekend. Zonder te ontkennen - natuurlijk ontkennen wij dat niet dat ook in een klein gezin een karakter-vormende opvoeding kan wor den gegeven, zal toch iefer erkennen, dat de omgeving van een groet geztn die vor ming vergemakkelijkt. Dat moest eigenüik voor iemand, die over psychologie schrijft, klaar zijn als de klaarste dag. KAPELAAN P. A. J. GEVEN. Door ernstige ziekte van den zeereerw. heer pastoor J. F. Lips te Hoogmade is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem de weleerw. heer kapelaan Geven van de de kenale kerk te Leiden tijdelijk benoemd tot viearius substitutus (plaatsvervangend pastoor). „IK BEN GEEN DIRECTEUR VAN EEN SCHIETTENT" Op een pei'sconferentie te 's-Gravenha ge heeft de legercommandant, It. gen. S. H. Spoor er gistermiddag den nadruk op gelegd, dat van Nederlandsch-Indische zijde alles is gedaan om het bestand eerlijk de jure en de facto uit te voe ren. Dat nochtans de verliescijfers aan on ze zijde aldus' de generaal hooger zijn dan vóór het bestand, is teleurstellen d. Het vindt een hoofdoorzaak in de veel hoofdigheid der leiding aan de andere zij de. Na de overeenkomst van 14 October vorderden de uitvoeringsbesprekingen niet in bet minst. De Indonesische onde:nan ce lingscommissies verschenen niet ter ver gadering; een generaal was dan weer ziek en stuurde een kapitein. Daarop heb ik, aldus generaal Spoor, tenslotte eenzijdig de demarcatielijnen vastgesteld. Het ia moeilijk gebleken tot overeenstemming te ko men met een wederpartij, die op zeer elementaire punten te weinig terzake kun dig is. Troepen volbrengen zware taak uitstekend De generaal bracht hulde aan de troe pen van K.L., K.N.I.L. en aan de mari niers, die op uitnemende wijze, zoo zeide hij, hun zware taak uitvoeren. Het cease-fire (staakt het vuren) is van Indonesische zijde nog steeds niet gegeven en de infiltratie, het rooveri en branden, noodzaken ons in deze situatie vaak tot handelen. Voortdurend worden de Indonesische troepen door hun voorlichting tot nieu wen strijd aangespoord. Hieraan moet een einde komen. Het is verder een eigenaardige moeilijk heid, dat aan Indonesische zijde de opper bevelhebber, Soedirman, niet zooals el ders gebruikelijk is onder den minister van defensie staat, maar met dezen gelijK. Dit maakt de strijdigheid van beider, kort na elkander afgelegde, verklaringen dui delijk. Het bestand werd voorts aangegaan met de republiek, maar het strekte zich niet uit tot de eigen-georganiseerde strijdorga nisaties. Dit heeft de TRI wel als dekman tel gebruikt voor eigen acties. Wellicht is samenwerking voor orde en rust met de TRI op zekeren tijd mogelijk, maar dan zal toch, zoo zeide de generaal, deze TRI duchtig moeten worden gereor ganiseerd. Sprekende over de moeilijkheden voor de Indo-Europeesche groep de in Indié gewortelden wees de generaal op de psychologische problemen daarvan. De Indo-Europaesche soldaat, die meer gele den heeft dan de uit Nederland gekomen soldaat, toont echter desondanks bepaald zelfbeheersching in zijn optreden. Wij hebben alles in het werk gesteld om door een goede en verantwoorde voorlich ting de politieke ontwikkeling bij te hou den. Natuurlijk gélukt dit maar ten deele en natuurlijk worden er ook aan onze zijde door de troepen fouten gemaakt en in breuken op het Bestand. Het getal echter van 350 gevallen tusschen 1 Nov. 1946 en 31 Dec. 1946 van inbreuk van Indonesische zijde, overtreft verre dat van de fouten, aan onze zijde gemaakt. Wanneer wij een demarcatielijn overschrijden, dan geschiedt dit ook zeer vaak om een mortier tot zwij- DE PLANNEN VAN DEN HEER SOEK A W ATI. Naar wij vernemen, is de president van Oost-Indoncsië, de heer Tjokorde Gde Rake Soekawati, voornemens zich Zondag a.s. naar Parijs te begeven, teneinde zijn aldaar verblijvende echtgenoote en kin deren te ontmoeten. Het ligt in de bedoeling ongeveer een week te Parijs te vertoeven. Vermoedelijk op 20 Februari zal de heer Soekawati naar Indonesië terugkeeren. gen te brengen, dat, onze troepen beschiet. De sfeer is bepaald niet prettiger gewor den in de laatste maanden en nog steeds zijn er Japansche instructeurs aan Indo nesische zijde. Ik heb, aldus de legercommandant, hier al eerder gezegd, dat een „koloniale oor log" een volslagen versleten begrip is. Het is bovendien duidelijk, dat de politiek niet in die richting gaat. Deze politiek van de regeering bepaalt het gebruik van het le ger. Maar geen democratie zou aan de mi litairen willen verbieden elk een eigen meening te hebben. Ik kan aan de troepen positief vertellen, waar wij heen willen. Maar dit kost tijd. Constateert men dus soms een afwijkend inzicht bij de man nen, dan zegt dit zeker niets over dat le ger als zoodanig, nl deze mannen doen toch, wat zij doen moeten en zij handelen correct volgens hun opdracht. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de generaal voorts nog zeer nadrukke lijk, dat indien de toenadering met alle goede wil aan beide zijdeen toch onver hoopt mocht mislukken onze militaire kracht overzee voldoende is om dan des noods eenzijdig orde en rust te herstellen. „Het Bestand is toch een overeenkomst. Als één der partijen niet in staat is, zijn deel daarvan te doen, dan moet de andere zijde wel eenigen druk uitoefenen. Zoo heb ik in het geval Soerabaja ver zocht de artilleriebeschietingen stante pede te staken, aangezien andere maatre gelen te verwachten waren. „Ik stel er nog steeds prijs op commandant van een .leger le zijn en geen direpteur van een schiet tent", aldus de generaal. In het Badhotel te Baarn is men druk bezig met hel. opstellen van de Telex-appa- ten, door middel waarvan het nieuws der blijde gebeurtenis bekend zal worden ge maakt. DE VLIEGTUIGRAMP BIJ KOPENHAGEN /"GISTERMORGEN heft de president-directeur van de K L. M. dr. A. Plesman, in het gebouw van de K. L. M. te 's-Gravenhage in een persconferentie een beschou wing gegeven omtrent de vermoedelijke oorzaken van het vliegtuigongeluk bij Kopenhagen. Aan de hand van een model van het vliegtuigtype van het veronge lukte toestel gaf de heer Plesman een uitvoerige toelichting op dc wijze waarop het ongeval z. i. is geschied Spreker achtte het onverklaarbaar hoe een. man als wijlen gezagvoerder G. J. Geysendorffer, die over een vliegerservaring van meer dan 25.000 uren beschikte, zulk een lot kon treffen. Was het toestel startklaar Een definitieve recontructie van het on geval is door dc commisssie van onderzoek nog niet bekend gemaakt. Volgt men ech ter de theorie van de tot dusverre be schikbare gegevens, dan kan het volgende worden gezegd: start en vliegtuig nor- maa1, dan bestaat er absolute gehoorzaam heid aan de roeren. Wanneer een vliegtuig start, dan start het met den kop in den wind. Zoodra het vliegtuig vo'doende ctartsnelheid heeft geeft de bestuurder een zachten druk aan het hoogteroer, zoodat het toestel langzaam omhoog komt. De omstandigheden welke bij den start van het verongelukte vliegtuig aanwezig Bijdrage tot vorming van complete menschen Ter gelegenheid van het eeuwfeest van den heiligen Don Bosco, is in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gister een feestelijke bijeenkomst belegd. Voor deze bijeenkomst bestond, ook van offi- cieele zijde, groote belangstelling. Aan wezig waren de minister van Oorlog, A. H. L. J. Fieve^. ministerpresident dr. L. J. M Beel, de minister van O., K. en W., dr. J. J. Gielen, de minister van Justitie, mr. H. J. van Maarseveen en de minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmans. Onder de kerkelijke autoriteiten bevon den zich de pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, de Bisschop van Haarlem mgs. J. P. Huibers, de deken van 's-Gra venhage de hoogeerw. heer W. J. Pompe. Voorts waren aanwezig de wnd. burge meester van de residentie ir. L. J. M. Feber, de scheidende gouverneur lt.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, prof. /"GISTERMORGEN heeft de president-dire bekend' gemaakt, dat in verband met de ^terreur in Palestina, de Britsche vrouwen en kinderen alsmede bepaalde groe pen andere burgers uit dat land geëvacueerd zullen worden. Men schat dat onder het evacuatiebevel een 2000 gezinnen vallen. De Palestijnsche regeering heeft allen Britschen verslaggevers aangeraden om Palestina te verlaten; wie blijft, doet dat op eigen risico. ting toegenomen, dat de inzichten van Be- vin zullen zegevieren en dat, als er geen wonder gebeurt en de partijen dus niet tot overeenstemming komen, Engeland ge noodzaakt zal zijn het federale schema in te voeren. Toestand toegespitst! De evacuatie, waartoe de recente ontvoe ringen van een Britsche majoor en een Britschen rechter den doorslag schijnen gegeven te hebben, geschedt, volgens de Gesbetreffende verordening, om de regee ring en de militaire autoriteiten in staat te stellen, om haar taak tot handhaving van den vrede uit te voeren. Sjertok, één der leiders van het Joodsch Bureau, verklaarde te Londen, door de be- richieVi zeer geschokt te zijn, omdat ze doen blijken hoezeer de toestand is toege spitst. Britsche regeering weet nog niet wat zij wil. De achtergrond van den toestand rond Palestina kan men het bes Ie met „ver warring" kenschetsen, aldus de diploma tieke correspondent van Reuter: de gebeur tenissen te Jeruzalem en Londen toonden aan hoe groot de kloof is tusschen de bei de richtingen, waarin het vraagstuk door de Britsche regeering wordt behandeld. Naar uit betrouwbare bron verluidt voelt de Britsche minister van koloniën van de mogelijke oplossingen het meest voor een y verdeeling van Palestina, terwijl de mi nister van buitenlandsche zaken. Bevin, een federale constitutie het verkieselijkst scht. De uiteindelijke beslissing van het kabinet hangt af van het relatieve ge wicht van de advieezn van Jones en Be- vin, en in de laatste dagen is de verwach- Dr. Plesman, president-directeur der K.L- M. tijdens zijn verklaringen voor persver tegenwoordigers omtrent de vermoedelijke oorzaak van ce vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. GEALLIEERDE BESTUURSCOMMISSIE IN ITALIë OPGEHEVEN. Generaal sir William Morgan, opperbevelh. eer geall. troepen ill het gebied der Mid- dellandsche Zee, heeft gisteren rpe de ge deeld, dat de geallieerde bestuurscommis sie in Italië met ingang van middernacht (plaatselijke tijd) opgeheven zou worden. GERUCHTEN OVFR AANSLAG OP FRANCO. Naar aanleiding van geruchten, volgens welke op Franco een aanslag zou zijn ge pleegd, is in officieele kringen te Madrid verklaard, dat men van een dergelijken aanslag niets af weet. Franco jaagt dezer da gen in de omgeving van Toledo. Volgens ce geruchten zou een der officieren uit Franco's gevolg, kolonel Sanchez Alavarez, drie revolverschoten hebben afgevuurd, waardoor twee andere officieren licht ge wond werden, terwijl een der kogels langs oen linkerschouder van den Caudillo ge schampt zou zijn. De onmiddellijk gearresteerde kolonel zou verklaard hebben, niet de bedoeling te hebben gehad Franco te dooden, doch door schoten in de lucht uiting te hebben willen geven aan zijn misnoegen over het gedwongen ontslag van den monarchisti- schen generaal Aranda, die kortgeleden in ballingschap gezonden is. SPAANSCHE TROEPEN AAN FRANSCHE GRENS WORDEN VERMINDERD. Van officieele zijde wordt vernomen, dat de Spaansche troepen aan de Spaansch- Fransche grens zullen worden verminderd lot de normale sterkte, aangezien de toe stand thans geen aanleiding meer tot een abnormale troepensterkte geeft. In diplomatieke kringen te Madrid is men voorzichtig met het leveren van com mentaar, ofschoon men aanneemt, dat de maatregel zal bijdragen tot een verbete ring van de Spaansch-Fransche betrekkin gen. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, de leden van den Raad van State mr. J. R. M. van Angeren en mr. dr. L. N. Deckers en tal van kamerleden. Het matrozenkoor oJ.v. Theo van El feren zong in het eerste deel van het pro gramma een aantal liederen, als eerste het Don Boscoüed van Jan Schmitz. Na de pauze bracht het Bernardustooneel „De spelewaghe" een spel in drie tafe- reelen, „De sultansdochter en de goede tuinman". Dit spel, geschreven door den Franschen auteur Gheon werd door Henk Zoutendijk geregisseerd. Het stuk werd geschreven naar een middeleeuwsch spel ,.V2n een soudaansdochter". Deze sultans dochter zoekt naar het waarom van alle dingen en ontmoet tenslotte Jezus, dien zij blijft volgen. Gheon heeft dit gegeven in een heerlijk mooi spel verwerkt. AL spreker van den avond trad dr. F. Thijssen oo. Deze vertelde van het leven van Don Bosco, diens idealen en de ver- werke'ijking er van. „Wat de ziel is voor het lichaam, dat zijn de christeren voor de wereld en de samenleving", aldus sor. Dit legt op de christenen een ontzaglijke verantwoording, omdat zij de wereV in stand moeten houden. De waarde van den geest van Don Bosco is geconcretiseerd in zijn oovoedingswerk en de methode daar van. De immerdurende actualiteit van de princioes, die er aan ten grondslag lig gen: liefde, godsvrucht, redelijkheid en wilsvorming dragen bij tot het vormen van complete menschen, degelijke burgers van het rijk hier op aarde en toekomstige burgers van het hemelrijk. Prof. Verzijl achter Linggadjati Het A.N.P. meldde Donderdag, dat het inderdaad in het voornemen van de re geering ligt om wanneer de daartoe strekkende wetswijziging zou zijn aan vaard prof. mr. J. H. W. Verzijl te ver zoeken iy de Commissie-Generaal zitting ie nemen. „Wanneer ik als secretaris-generaal naar Indonesië zou gaan", zoo zeide prof. Ver zijl aan „Trouw", „dan kan men daar uit de conclusie trekken, dat ik de ont- werp-overeenkomst, zooals die met de toe lichting van de Commissie-Generaal en de Reg'seringsverklaring geworden is, volle dig ondersteun. Ik zou er niet aan denken een dergelijke uitnoodiging in overweging te nemen, wanneer ik met de gedragslijn der regeering niet accoord kon gaan." Desgevraagd verklaarde prof. Verzijl, dat de regeering van plan is van de tot dusver gevolgde gedragslijn af te wijken. Het is daarom ook van die zijde bezien ir reëel te veronderstellen, dat zij de benoe ming van een commissaris-generaal zou be vorderen, die niet volledig instemt met de voorloopige overeenkomst, die zy thans laat onderteekenen." Brandstoffenkaart „T 606" zorgvuldig bewaren De aandacht wordt er op gevestigd, dat t.z.t. bij de uitreiking van de brandstoffen- kaart voor het seizoen 1947/1948 de voor afgaande inlevering van een nader be kend te maken bon van de kaart „T 606" zal worden verlangd. Men beware laatst genoemde kaart dus zorgvuldig. waren, waren zeer bijzonder gunstig. Door den sterken wind was de aanloop zeer kort, hetgeen een bewijs is, dat er van ecnige overbelasting geep sprake was. Aanvaardt men ae vermoedelijk juiste stel ling, dat het hoogteroer met een klamp vast gezet is geweest, dan zou de piloot, wanneer geen wind aanwezig was geweest, wélke hem het opstijgen vergemakkelijkte, onmiddellijk hebben opgemerkt, dat het hoogteroer niet in orde was. Dc recon structie van het ongeval heeft reeds thans uitgewezen, dat ra de landing op het vlieg veld een lid van de bemanning naar ach teren is ge'.oopen, teneinde, in verband •met, den zeer sterken wind, het hoogteroer vast te zetten. Het richtingsroer was door een mecanicien van het grondpersoneel vastgezet. De grondmecanicien is niet op de hoogte gewe- st van het vastzetten van het hoogteroer door een lid van de beman ning. Toen nu het toestel van het vlieg veld Kastrup zon opstijgen heeft de meca nicien van het grondpersoneel de start blokken verwijderd, alsmede de k'amp van het richtingsroer. Hij heeft deze blokken en de klamp van den steward afgeleverd, denkende, dat hiermede het toestel dus startklaar was. De mecan;cien heeft van zijn plaats, staande voor den staart van het vliegtuig, riet kunnen zien, dat aan den achterkant van den staart van het vliegtuig de klgmp van het hoogteroer was bevestigd. Wanneer Met lid van de bemanning, dat volgens den heer Plesman niet de gewoonte had. het hoogteroer vast te zetten, aan den me canicien had medegedeeld, dat hij het hoogteroer, in verband met den zeer ster ken wind. had vastgezet, dan zou zeer waarschijnhjk de mecanicien iret ver zuimd hebben ook de k'amp van het hoog teroer te verwijderen. De steward schiint niet geweien te hebben, aldus verklaarde de heer Plesman, voortbouwende op de waarschijnlijke oor zaak van het ongeval, dut de klamp van het hoogteroer niet was verwiiderd. Zoo dra hij dus de overhandigde b'okken in ontvangst had genomen was hij van mee rit?, dat 'het toestel startklaar was. Omtrent de psychologische factoren, waardoor mede het ongeva' is beinvloed. vertelde de heer Plesman. dat. in verband met de aanwezigheid van hooggeolaatste persoonlijkheden, een gespannen sfeer aan wezig was. Bovendien had het v'iegtuig vertraging. De pezagvoerde*- Geysendo'-^r vloog het vliegtuigtype reeds sedert 1937. De piloot hiel'* er e°n specialen stijl van vlieden op na. Een p-loot met een anderen stij' zou vermoedelijk het vastgezette hoogteroer hebben gemerkt, omdat hij anders start. Aangezien het toestel zich in norma'e con- 'tie bevond en op vn'korren i"He wijze te Amsterdam was gestart, heeft dc gezag voerder er geen oogenbl'k aan getwiifeld, dat hij onder norma'e condities wederom KGn smarten. Men mag aannemen, dat de heer Geysendorffer niet od de hoogte is geweest, van het vastzetten van het hoogte roer. Was er geen wind geweest, waardoor tiet spoedige starten vergemakke'i.ikt werd, dan zou de piloot bij epti langeren aan- loon zekere h°bben gemerkt dat het hoog teroer geblokkerd was. Door h^t vermoede'ijk geblokkee"de hoog teroer, aldus de heer P'esman. steeg het toestel orm'ddel'yk na het loskomen van den grond steil omhoog. Door het te sne'le stiieen verloor net v'iegtuig aan snelheid, zakte het vliegtuig af met het bekende noodlottige gevolg Wel'ioht. zoo bes'oot de heer Plesman, heeft d:t droeve ongeluk, dat on de^e W'ize nog nimmer is voorgekomen. mo°ten bij dra °en tot het voorkomen van andere mo gelijke ongelukken. NEDEFLANDSCH GELEERDE ONT VANGT HOOGE ONDERSCHEIDING Prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoogleeraar aan dc rijksuniversiteit te Utrecht, direc teur van de ste-rewacht „Zonmnborch" aldaar, ontving dc gouden medaille, wel ke de Engelsche Royal Astronomical So ciety eens per jaar uitreikt. WEERSVERWACHTING O EVEN STIJGENDE TEMPERATUUR. 0 Wind tusschen Oost en Zuid-Oost, aan- o g vankelijk matig, later toenemend. Nog o o geen neerslag van beteekenis. In het o Noorden van het land strenge tot ma- tige vorst, overdag lichte vorst. Op som. mige plaatsen echter gedurende enkele o o uren temperatuur boven het vriespunt, g ioooooóoo«»ooooooooooooooooooooooor."'>nooo I

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1