S)e CeidódwSou/temt IN SOESTDIJK STAAT DE WIEG GEREED Voor een fijn stukje kaas De roerklamp toch de oorzaak? Verzekering WAARDELOOS BESTAND Europa in den greep van den winter DONDERDAG 30 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20626. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11000 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Waarom een leger \7ANDAAG is in de Hartebrug-kerk te Leiden een plechtige „Soldaten-Mis" opgedragen, waarbij de militaire eer werd gebracht door een eerewacht, bestaande uit een commandant, hoornblazers en «■en aantal manschappen, die uitgerust wa ren met helm en geweer. Misschien wekt deze plechtigheid eeni- ge verwondering. Wij bedoelen nu niet de verwondering, welke zich uitte in ergernis van een Twee de Kamerlid, die verscheidene jaren gele den aan den toenmaligen minister van Oor log vragen stelde naar aanleiding van een zelfde plechtigheid in de Hartebrug-kerk. Volgens dat Kamerlid was het een onge hoorde brutaliteit, om militaire eer te la ten brengen bij een kerkelijke plechtig heid in een katholieke kerk een katho lieke kerk! Bedoeld Kamerlid een man overigens van groote bekwaamheid leeft nog, maar het leven is sedert dien tijd veranderd. Men zal nu niet meer een mi nister met dergelijke vragen willen óf dur ven lastig vallen. Neen, misschien zijn er enkele, die er zich eenigermate over verwonderen, dat in een katholieke kerk eer wordt gebracht aan God, die'is de Vredesvorst metmili taire wapens, met strijdwapens. Wij bid den God1 voortdurend om vrede en erken nen de afwezigheid van vrede als de groot ste ramp. Zeker, dan bedoelen wij, móe ten wij bedoelen op de allereerste plaats den vrede in het eigen hart, daar waar de mensch het meest verlaten en dus het meest zichzelf isDoch wij bedoelen óók den vrede, die is een tegenstelling van oor log, ooi-log met andere Rijken of in het eigen Rijk. Wij weten maar al te goed, dat die vreie wel niet is een absoluut noodza kelijke voorwaarde, maar dan toch voor zeer velen een zeer gewenschte voorwaar- de, om den vrede in eigen hart te laten voortleven en stei'k te doen zijn'. En bo vendien oorlog is op zich beschouwd een ontzaglijke ellende voor de menschheid. En toch komen we met oorlogswapens in de kerk! En dat is een waarlijk indrukwekkende plechtigheid, vol van schoone strekking. En: waarom? Waarom willen wij een leger. Wij willen een leger: om den vrede te beschermen, om het recht te bevestigen, om orde en rust, noodzakelijke voor- vaarden voor vrede en recht, te handha ven. Zóó beschouwen wij de taak van ons le ger, van het Nederlandsche leger! En dat wordt óók gedemonstreerd door cen plechtigheid als dezen morgen in de -Hartebrug-kerk te Leiden. En daarom, door deze innei-lijke strekking niet door het uitei-lijk vertoon op zich is die plech tigheid indrukwekkend. God verhindere, dat wij ooit het leger zouden gebruiken, zooals in de achter ons liggende jaren de Duitsche machthebbers het leger hebben gebruikt.Dat wil het Nederlandsche volk zéker niet. In Indië zeide prof. Romme dezer dagen tot het Nederlandsche leger daar, dat het behulpzaam moest zijn bij den bouw „van een Rijk zonder imperialisme, zonder overheei'sching, in het belang en tot wel zijn van alle volken, die hierbij betrok ken zijn, met liet doel de mogelijkheid tot vrede in deze wereld, v/elke een zwaren proeftijd doormaakt, te versterken." Ziehier het doel van ons leger; het doel, waarvoor en waarvoor alleen ons leger de wapens gebruiken mag en ook gebi-uiken wil, als de noodzaak daartoe dringt. Beroep op mijnwerkers om a.s. Zondag te werken Op alle mijnbedrijven in Zuid-Limburg is een bekendmaking opgehangen van den beheerder der Nederlandsche Steenkolen mijnen, waarin hij mededeelt, dat op Zon dag 2 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan voor alle mijnwerkei's, om geheel vrijwil lig te komen werken, zulks in verband met den kolennood, die op het oogenblik in ons iand heerscht. De vier vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich in verband hiermede met een oproep tot alle mijnwerkers gericht, waar in zij hen dringend aansporen Zondag a.s. present te zijn en aan het werk te gaan De Nederlandsche Spoorwegen van hun kant zullen alles in het werk stellen, om, nu het vervoer te water is uitgevallen, de geproduceerde steenkool per trèin te trans pöï'tëèren. Met de kerkelijke autoriteiten is overleg gepleegd en de bisschop van Roermond ver leende dispensatie aan de mijnwerkers om op dezen Zondag te werken. Wagons met vaste brandstoffen (kolen, cokes, briketten, enz.) behooren op Zondag 2 Februari a.s. door den geadresseerde tus- schen 7 en 18 uur gelost te worden. Deze dag zal meetellen voor het berekenen van den Iostermijn en van het staangeld. GROENTENHANDEL STELT ULTIMATUM Over acht dagen een algemeene staking? In den groentenhandel heerscht groote ontstemming over den maatregel van mi nister Mansholt tot het vaststellen van de maximumprijzen voor groenten. In de pro vincie Groningen heeft dit reeds geleid lot eën staking van de groentenhandelaren, terwijl dit in andere streken van het land tot dusver slechts met moeite kon worden voorkomen. Woensdag is te Utrecht een lan delijke vergadering gehouden van de be sturen der drie bonden van kleinhandela ren in groenten, aardappelen en fruit (R.K., Chr. en Neutrale) en het bestuur van de vakgroep. Na uitgebreide discussies heeft men besloten op korten tèrmijn eën audiën tie bij minister Mansholt aan te vragen. Als binnen acht dagen niet aan redelijke ver langens van den detailhandel is voldaan, zal de staking zich tot het geheele land uit breiden. De stoffelijke resten van prins Gusiaaf Adolf van Zweden eiïj zijn adjudant, graaf Steenbock, werden naar de Zweedsche ke rk te Kopenhagen overgebracht, om van daar met den Zweedschen kruiser „Oscar II" naar Zweden te worden vervoerd. De kist met het stoffelijk overschot werd ge dragen door prins Sigvard, een broer van den omgekomen prins, kroonprins Frederik van Denemarken, de Zweedschen ge zant in Denemarken, Dardel en den Zweedschen militairen attaché. World Press P. rvE ZWEEDSCHE adjunct-inspecteur van de luchtvaart, G. Larsson, lid van de com- missie van onderzoek in zake de vliegramp bij Kopenhagen» heeft een verklaring afgelegd, waarin hij het ongeluk toeschrijft aan nalatigheid. Larsson zei voorts, dat de roerklamp, die op ongeveer 70 meter van het wrak gevonden werd, kenmerken vertoonde, die bewezen, dat de klamp tijdens de vlucht van het vliegtuig afgevallen was. De klamp is van aluminium. Zij was beschadigd door het vallen op de betonnen startbaan en er waren versche krassen op, veroorzaakt door het sleuren langs de startbaan. Noodlottige nalatigheid De voorzitter van de commissie, de Deen- sche luchtvaartingonieur Eskildsen, ver klaarde naar aanleiding hiervan: „In den boezem van de commissie van onderzoek heeft men over de oorzaak van het ongeluk een theorie opgesteld, die overeenkomst met Larsson's verklaring. Niets duidt er op, dat wij op een verkeerd spoor zijn, doch in een zoo ernstige zaak als de onderhavige kan niets worden vastgesteld, voordat alle mogelijkheden grondig zijn onderzocht. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet met behulp van de politie." „De roerklamp". aldus Eskildsen, „is on- getwijfèld de oorzaak van de ramp ge weest." Hij voegde er aan toe, dat oogge- van luchtpassagiers Een vliegramp, zooals onlangs heeft p'aats gehad met het K. L. M.-toestel bij Kopenhagen, doet de vraag rijzen, in hoever luchtpassagiers verzekerd zijn. Naar aan- ding van een onjuist bericht van het En- gelsche blad „Financial Times", dat schreef dat „overeenkomstig het bagaee-contract iedere passagier van een K. L. M.-vliegtufg automatisch voor 25.000.verzekerd is tegen ongevallen", deelt de K L. M. mede: „De K. L. M. legt er den nadruk op, dat het bezit van een reisbiljet geen recht op verzekering geeft noch dat ten behoeve van den individueelen passagier een ver zekering is gesloten. Op het bi'jet wordt r.iet gerept van een dergelijke verzekering of van eenigë andere verzekering, alleen van een bagagecontract overeenkomstig de bepaTngen van de overeenkomst van Warschau (1929). Er wordt wel een verzekering gesloten door de maatschappij zelf als een normale wijze van bescherming tegen mogelijke tegen haar te richten aanspraken, bijvoor beeld in geval van dood of schade tenge volge van nalatigheid, waar de maatschap pij wettelijk voor verantwoordelijk moet worden gesteld. Het is daarom onjuist te beweren, dat elks pasrag;er in een vliegtuig van de K. L. M. zelf of door zijn status automatisch recht heeft op uitkeèring uit het bedrag cf de bedragen, die in de desbetreffende dagbladartikelen zijn genoemd". STAATSLOTERIJ. Prijs van 1000: no. 21996. tuigen den klamp op het^vliegtuig hebben zien bevestigen. Wie het hoogteroer heeft vastgezet, is niet uitgemaakt. Een getuige heeft gezien, dat de klamp nog aan het hoogteroer zat, toen de Dakota omhoog ging. „De klamp kan bij de opstijging van het vliegtuig afgevallen zijn, daar de luchtdruk krachtig was", zei de heer Larsson, „en de druk van den wind kan oorzaak geweest zijn, dat Geyssendorffer niet gemerkt heeft, dat er iets niet in orde was. Het is ook mo gelijk, dat hij in de meening verkeerde, dat de normale werking van de stuurinrichting door den hoogen luchtdruk belemmerd werd." De Deensche filmmaatschappijen hebben inmiddels besloten in haar contracten een clausule op te nemen, die filmacteurs ver biedt per vliegtuig te reizen, zoolang zij in een film spelen. Men is erthans in geslaagd liet stoffelijk overschoot van den piloot Geyssendorffer te identificeeren. Men hoopt heden klaar te komen met het identificeeren van de an dere slachtoffers. Het overbrengen van het stoffelijk over schot van de Nederlandsche bemanning naar Amsterdam zal Zaterdag a.s. geschie den. Bon 65 laatste 3 eenheden brandstoffen Met ingang van 1 Februari a.s. zal bon 65 van de brandstoffenkaart T 606 tot nader aankondiging recht ge ven op het betrekken van totaal drie eenheden vaste brandstoffen. Inlevering van dezen bon bij den brandstoffenhandcl is reeds met ingang van 31 Januari a.s. moge lijk. Het Rijkskolenbureau deelt in verband met deze bonaanwijzing mede, dat de handel als gevolg van de vorst, over geringe voorraden beschikt. De aflevering van de aan gewezen drie eenheden zal dus practisch geheel moeten geschie den uit de aanvoeren gedurende de resteerende maanden.van het stook- seizoen. Ten einde zooveel mogelijk gezinnen te helpen is voorgeschre ven, dat de handel bij aanvoer van vaste brandstoffen dient te begin nen met aflevering van één een heid. Hoewel de republikeinen te Medan de toezegging hadden gedaan om de order tot het staken van het vuren af te kondigen, ingaande op 27 Januari om 7 uur, zijn op Noord-Sumatra, na dezen datum, reeds minstens 22 schendingen van het bestand geconstateerd. In den Zuidwestelijken sector van Medan is een sterk bewapende republikeinsche pótrouille Nederlanclsch gebied binnenge drongen. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij 14 republikeinen werden gedood en de overigen op de vlucht gedreven. In den sector van Buitenzorg werden re publikeinsche stellingen nabij Masing op geruimd. De Nederlandsche verliezen bij deze ac ties bedroegen een doodc, een zwaar en een licht gewonde. Van particuliere zijde verneemt Agence France Presse, dat de republikeinsche troe pen zich niet slechts hebben teruggetrokken uit Krian Sidoardjo, doch dat zij een ge bied van 10 tot 15 K.m. rondom de Neder landsche stellingen ontruimd hebben. De evacuatie schijnt te geschieden volgens de bevelen van generaal Soedirman. VERGIFTIGING OP LE BOURGET. Het Fransche dagblad „L'Aube", het or gaan van den M.R.P., maakt melding van 300 gevallen van vergiftiging, die zich in de afgeloopen week onder het personeel van het Parijsche vliegveld Le Bourget heb ben voorgedaan. Men vermoedt, dat mis daad in het spel is. De Fransche politie is een onderzoek op groote schaal begonnen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Zweden blijft nog steeds samen met het lage drukgebied in de Middellandsche Zee het weer over geheel West-Europa beheerschen. De algemeene Oostelijke luchtstrooming houdt onverminderd aan. Wel is de lucht, die momenteel over Duitschland naar onze omgeving stroomt, wat minder koud, zoodat de vorstperiode een dieptepunt gepasseerd is. Dit blijkt ook uit de hedennacht in ons land ge meten minimum temperaturen, welke over het algemeen enkele graden hooger waren dan in den voorgaanden nacht, doch vrij wel overal beneden 10 graden waren. In Noordoost Frankrijk kwamen ook heden nacht weer temperaturen voor van 20 graden. In 3eieren was het wat minder koud. tengevolge van sneeuwval, doch in Tsjecho-Slowakije daalde de temperatuur L*j windstilte en helderen hemel p^atse- lijk tot ver beneden onder nul. Voor de kust van Bretagne ligt een oude depressie kern, welke gepaard gaat met groote koude in de hoogere luchtlagen. Deze ver oorzaakte lanes de Engelsche Zuidkust en de Fransche Westkust plaatselijk zwaren •sneeuwval. Bij IJsland ontwikkelde zich onder invloed van een hernieuwde uit stulping van de koude Poollucht een vrij diepe depressie, waarbij zware sneeuw valt bij dalende temperatuur. Deze koude lucht baant zich een weg in Zuidelijke richting den Oceaan op, waardoor ook over Schotland de luchtdruk begint te dalen. Het hoogedrukgebied midden op den Oceaan neemt af onder invloed van een versterkt afstroomen van de koude Canadeesche lucht. Er zijn dus een aantal wijzigingen in de algemeene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorst periode nog niet beëindigen. DOODGEVROREN. De Duitschers voelen den geesel van den winter in hooge mate. Uit Berlijn wordt gemeld, dat ten gevolge van de koudegolf in Slees wij k-Holstein 21 personen om het leveh zijn gekomen. Meer dan duizend personen hadden lichamelijk letsel dooi de falie koude opgeloopen. Van 1 tot - 24 Januari waren er in Hamburg 37 slacht offers, te Berlijn 55. Ook Frankrijk wordt niet gespaard door de koudegolf. Twee personen werden hier het slachtoffer van de ongekende koude. (Eigen correspondentie). Zoo koud kan het niet zijn in de natuur, of er heerscht belangstelling in en om Soest- dijk, nu de dag nadert, dat Ne derland de geboorte van eën nieuwe Oranje-telg kan ver wachten. De hotels in de buurt zijn volgeboekt; doortrekkende automobilisten stappen even uit, om voor het paleishek te praten met de wachters van het Kroondomein; en een wacht van niet minder dan dertig man marechaussee ziet toe, dat de belangstelling van buiten niet al te opdringerig wordt. Die wacht is er een in nieu we uitmonstering. Nu ziet men niet meer de kolbakken van vroeger, maar wel de militai ren in modern battle-dress, die onder commando van opper wachtmeester Van der Tas mo. del-wacht loopen, alsof het een kleine parade wgs. Eenige journalisten zijn reeds in Soestdijk neergestreken. Onze taak is nu eenmaal, op tijd te zijn en geen risico te nemén. Men kan weliswaar staat maken op de telex, die in het tegenover het bevlagde pa leis gelegen postkantoortje werd opgesteld; maar het pu bliek vërlangt nu eenmaal iets eigens, iets meer dan de zake lijke copy. En zoo verschijnen in de krant reeds bijzonderhe den over de omgeving, die nu nog vrij rustig is, maar die binnenkort deel zal uitmaken ook haar in hun informaties te moeten betrekken. In het domein van Baron Baud, den intendant van hét paleis, heerscht niettemin een bedrijvigheid, die nu eenmaal niet aan het daglicht kan worden onttrokken. Want daar is de verzamelplaats var- het zeer vele baby-goed, dat uit alle deelen van ons land De strenge vorst houdt de i belangstelling niet tegen j van de bakermat in het Prin selijk gezin. Met het verstrekken van nieuws is men ten paleize niet bijzonder toeschietelijk. Die- iets weten kunnen, staan ons weliswaar vriendelijk te woord; doch zij hebben nu eenmaal een slot op den mond. Dat geldt in bijzondere mate voor de verpleegster, zuster Huyde- koóper, die graag een stukje omloopt, teneinde te ontkomen; aan journalisten, die meenen.: wordt toegezonden en -dat, op voorstel van Prinses Juliana zelf, een zeer sympathieke be stemming zal krijgen. Dank zij de vrijgevigheid van het Nederlandsche volk, is hier bijeengebracht een keurcoi- lectio van truitjes, luiers, mutsjes en veel meer. Wiegen en speelgoed ontbreken niet; kinderwagens en snuisterijen evenmin. De secretaresse van de Prinses en haar assistenten brengen teekening in den overvloed en rangschikken al lés zoodanig, dat op den dag van de verhoopte distributie ongetwijfeld honderden moe ders, die dan eveneens een baby zullen krijgen, kunnen worden verblijd. De geschutsbatterij, die spe ciaal naar Soestdijk is gediri geerd, staat nu in afwachting. Zal zij 51 schoten moeten los sen voor een nieuwe prinses, of zullen het er 101 zijn voor een kroonprins. Iets verder uit de buurt, in de Kerkstraat te Baarn, zetelt de heer Timmers, die als ad ministrateur van den breed opgezetten Oranjetocht voor bereidingen uitwerkt, welke iets massaalsr voorspellen. Uit alle deelen van ons land zijn de aanvragen om te kunnen deelnemen, binnengekomen. Nóg is het ijzig koud. ook onder de bescherming van de Baarnsche bosschen; maar de Oranjezon werpt toch nu reeds rhilde stralen vooruit. De wachttijd voor „pers en pu bliek" gaal nu eerst recht be ginnen. mSTRIBUTIENIEUWS GELDIG VAN 2 TOT EN MET 15 FEBR. 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA KB KC 701 (Strook No. 4). 591 brood 800 gram brood 592 brood 400 gram brood 591 boter, 592 125 gram margarine of 59- 'boter boter 100 gram vet 591 melk 592, 593 melk 591 vleesch 250 gram margarine of 200 gr. vet 4 liter melk 3 liter melk 100 gram vleesch 592 vleesch400 gram vleesch algemeen 200 gram kaas 593 algemeen 594 algemeen 595 algemeen 591B reserve 59IC reserve 125 gram koffi® 50 gram thet- 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood 602D reserve BONKAARTEN KD KE 701. (Strook No. 4). 601 brood 800 gram brood 601 boter 250 gram boter 602 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 601 melk12 liter melk. 601, 602 100 gram vleesch vleesch 602 algemeen 100 gram kaas 601D reserve 800 gram brood 60IE reserve 500 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) TABAKSKAARTEN. T 682 rantsoenen tabaksar tikelen (geldig tjm. 8 Februari) BONKAARTEN MA MB MC MD 701. (Strook No. 4). 594 brood 800 gram brood 594 boter250 gram boter 594 margarine 250 gram margarine of 200 gr. vet 594 melk5 liter melk 594 vleesch 300 gram vleesch 595 vleesch 100 gram vleesch 594 kaas200 gram kaas Op 6 Februari zullen nog bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Januari a.s- worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerste met ingang van Maandag 3 Februari a.s. mag worden gekocht. De bon nen T 68 voor tabak-zijn slechts geldig t.m. 8 Februari a.s. De n iet aangewezen bonnen van strook No. 3 kunnen worden vernietigd. DE INWISSELINGSbON OP DE BONKAARTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat ook op de bonkaarten K, L, O en P 703 in den linkerbovenhoek een bon met den naam der betreffende bonkaart voor komt. Tegen inlevering van dezen bon zal men t.z.t onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmidde len K, L. O of P 705 ontvangen. De ambtenaar van den distributiedienst zal bij de uitreiking der nieuwe bonkaart dezen „inwisselingsbon" van de bonkaart 703 verwijderen. De „inwisselingsbon" moet dus aan de bonkaart bevestigd blij ven. Op losse bonnen zal geen nieuwe bon kaart verstrekt worden. NIEUWE PETROLEUMBON Het C.D.K. deelt ons mede, dat voor het tijdvak van 3 Februari t.m. 15 Maart 1947 de bonnen 591 en 601 algemeen zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Het C.D.K. deelt mede, dat dc onder staande bonnen van de kaarten voor petro leum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende de maand Februari 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum: Kaarten UA 611: bon A 13 tjm. 16, kaar ten UB 611: bon B 07 en B 08, kaarten UC 611: C 04 en kaarten UD 611: bon D 08 en D 09. 3082 'T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat 148 KINDERBIJSLAG BIJ OVER- BRUGGINGSREGEÏ .!NG. Zooals bekend, heeft de Raad van Vak- centralen den minister var sociale zaken vorige week telegrafisch verzocht bij de overbruggingsregeling "kinderbijslag van het eerste kind af met terug wekende kracht tot 1 October 1946, in tc voeren. De minister heeft thans den Raad van Vakcentralen doen weten, dat op dit ver zoek gunstig is beslist, zoodat voor over- truggings- en vorstverletregeling de kin derbijslag met terugwerkende kracht tot 1 October 1946 van het eerste kind af zal v/orden uitgekeerd. WEERSVERWACHTING AANHOUDENDE VORST. o 5 o Nevelig weer met later wat toenemen- g 8 de bewolking, doch nog vrijwel ner- o gens sneeuw. Meest matige, Z. O. wind. o g Strenge tot matige vorst, looooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1