Na de vliegramp bij Kopenhagen Dakota, een ongeluksvliegtuig? RADIO 1 OP KORTE GOLF DE „VERLOREN WERELD" ïDick Matvmy WOENSDAG 29 JAN. 194? DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 IUCHTV AARTDESKUNDIGEN zijn op 't oog&nblik bezig met het instellen van een onderzoek naar de mogelijke oorzaken van de ramp van de K.L.M.-Dakota bij Kopenhagen, Niets, wat eenige aanwijzing kan geven, wordt veronachtzaamd. Zoo ont ving men bijv. mededeeling van een ..geheimzinnig" telefoongesprek, dat vlak vóór het ongeluk plaats vond met de Deensche brigade voor eerste hulpverleening. De gene, die opbelde, zeide, dat hij namens de luchthaven sprak en vroeg hoe moest worden gehandeld, indien er zich op het vliegveld een ongeluk mocht voordoen- De onbekende stem merkte verder nog op, dat de autoriteiten van de luchthaven een lijst van telefoonnummers aanlegden, die bij een eventueele vliegramp konden worden opgebeld. Men dacht aanvankelijk aan sabotage, doch het is gebleken, dat het telefoontje afkomstig was van een employé van een benzinefirma op het vlieg veld Kastrup. Deze was bezig aan het opstellen van een lijst van telefoonnummers voor gebruik in geval van nood. De proef op de soti? De vraag of het vastzitten van het hoog teroer de oorzaak van het ongeluk kan zijn zou de KLM geleid hebben tot de overweging om een proefvlucht te maken met een vliegtuig van hetzelfde type als de veron gelukte Dakota, waarvan dan het hoogte roer zou worden vastgezet, met de bedoe ling te onderzoeken of het aldus moge lijk is, te startena De K.L.M. deelt mede, dat hiervan gen sprake is. Wat Viruly er van zei. De vlieger-schrijver Viruly was een der eerste leden van 't K.L.M.-personeel, die na de ramp op het vliegveld Kastrup arri veerden .Viruly was zeer verontwaardigd over de afbrekende critnek op de Dakota- vliegtuigen. Hij achtte het zeer goed moge- Donderdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 7.45 Menuetten en serenades. 8.00 Nieuws. 8.15 Opgewekte morgenklanken. 9.05 Ge varieerd morgenconcert. 9.45 Voor de kleuters. 10.45 Muziek van Mozart. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Zangrecital door Corry Beversluis. 12.30 Lunchcon cert. 13.CO Nieuws. 13.15 Vervolg van het lunchconcert. 13.50 Voor de vrouw. 14.00 Rhapsodia-sextet. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Middagconcert. 15.30 Neder- landsch Kamerkoor. 16.45 Rotterdamsch Strijkkwartet. 18.30 Progr. voor de Neder- landsche Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgelspel door Reginald Foort. 20.00 Nieuws. 20.08 Muzikale serpentines. 22.00 Nieuws. 23.00 Nieuwe Nederlandsche mu ziek. 23.30 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Ochtendconcert. 8,00 Nieuws. 8.15 Af wisselende gram.muziek. 9.50 „Arbeids vitaminen", een vroolijk programma voor huis en fabriek. 8.45 Pianoconcert. 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Guy Lombardo en zijn orkest. 12.00 Oude Kamermuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova-septet. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Lotte Lehman zingt drie liederen. 15.00 Voor zieken en gezon den 17.30 The Skymasters. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 The Romancers o.l.v. Gerard v. Krevelen. 19.00 en nu naar bed. 19.05 Vidolsoel. 20.00 Nieuws. 20.50 Hoorspel: „Een Satanskerel". 21.55 Concert door het Omroepkamerorkest. 23.00 Nieuws. RADIO-VRAAGGESPREK IN VERBAND MET BLIJDE GEBEURTENIS. Prinses Juliana en prins Bernhard heb ben in verband met het verblijdende nieuws, s dat wij binnenkort van paleis Soestdijk hopen te vernemen, toegestemd in een vraaggesprek, dat Donderdagavond 30 Januari des avonds om acht uur over beide zenders zal worden uitgezonden. De militaire si tuatie blijft in Indië de belang rijkste factor in de besprekingen, welke de G.G. thans voert. Een kaartje, dat een beeld geeft van gebieden, waar de mannen der 7 December Divisie staan. lijk, dat de roerklamp niet was verwij derd. Ware zij dat wel, dan had zij aan den steward van het vliegveld moeten worden afgegeven en zou zij zijn terugge vonden tusschen dé resten van het vlieg tuig. Ten slotte verklaarde Viruly, nog geenszins overtuigd te zijn. Naar zijn we ten onderzoekt de commissie nog twee an dere mogelijkheden die zeker in theo rie, maar wellicht ook in de practijk de oorzaak van de ramp kunnen zijn. Reactie van het publiek. De Skandinavische lucht vaar tmaatschao- schappijen zijn gisteren door mins'ens 100 menschen opgebeld, die hun gereserveerde plaatsen annuleerden. Ook de Deensche handelsdelegatie te Londen heeft haar besproken passage af geboekt en zal per boot van Harwich huis waarts gaan. De begrafenis van Prins Gustaaf Adolf. De plechtige begrafenis van prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Februari te Stockholm plaats hebben. MISSIONARISSEN KTBBEN VLIEG ONGELUK. Een vliegtuig van de Chineesche Natio nale Luchtvaartmaatschappij is op 30 mi nuten vliegens van Hankou verongelukt. Over het lot der 24 passagiers, onder wie 9 buitenlandsche missionarissen, en de bemanning, die uit twee Amerikanen be stond, is nog niets bekend. 000000000000000000000000000000000000000 j 0 c 0000000000000000000000000000000000000001 BINNENLAND. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Wemeldinge de heer C. N. F. van Sas, voorheen commies-chef ter gemeen te-secretarie Aalsmeer. Dinsdagmorgen is plotseling op 35- jarigen leeftijd overleden de heer W. van Hoek, burgemeester der gemeente Wester hoven en Riethoven. De overledene was ongeveer een jaar in functie. De Belgische autoriteiten hebben be sloten in het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de controle voort aan in den trein zelf te doen plaats vin den, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stappen. Deze maat regel is Maandag van kracht geworden. Een kinderwagen met baby, geplaatst op het fabrieksterrein van de fa. B. te Wieringen, is door den chauffeur van een auto aangereden, aangezien hij den wagen niet bemerkt had. Het kindje vah 5 maan den geraakte onder de auto en overleed kort daarna. Maandag is het bejaarde echtpaar Terschegget, wonende Kardinaal van En- ckevoortstraat te Tilburg, ten gevolge van J. R. ROBERT t Zooals bekend, is de Jongeren-Commis saris der K.V.P. de heer J. R. Robert door een auto-ongeluk om het leven gekomen. De „Maasbode" wijdt volgend „in- meraoriam" aan dezen overledene: De heer J. Robert werd op 1 Maart 1909 te Amsterdam geboren als zoon van een ambtenarenfamilie. Hij studeerde lichame lijke oefeningen M.O. en behaalde tevens het diploma paedagogiek. Later was hij zoowel bij het lager als middelbaar on derwijs werkzaam. In den zomer van 1940 begon hij met zijn ondergrondsch werk; hij hielp Enge landvaarders en bereidde sabotage-daden voor. In Juni 1941 viel hij door verraad in handen van den Sicherheitsdienst. Na 9 maanden op de Weteringschans te Am sterdam ingesloten te zijn geweest, werd hij naar Buchenwald overgebracht. Gedu rende de lange jaren, die hij in dit gru- welkamp doorbracht, heeft hij zich zeer heldhaftig en opofferend gedragen. Hij organiseerde al spoedig de „ondergrond- sche kerk", waardoor ten slotte 5000 H. Communies per week konden worden uit gereikt. Veertien dagen voor zijn bevrij ding werd hij met 43 anderen tot den strop veroordeeld; hij wist zich echter te verbergen onder een vloer en werd in April 1945 door de Amerikanen meer dood dan levend aangetroffen. Desondanks bleef hij in Buchenwald om behulpzaam te zijn bij de evacuatie van het kamp. In opdracht van de Amerikanen schreef hij een uitvoerig rapport over de toestanden in Buchenwald. In den zomer van 1945 kwam hij ein delijk naar Amsterdam terug. Hij aan vaardde geen functie meer bij het onder wijs, doch werd aangesteld tot Jongeren- Commissaris der Kath. Volkspartij. Hij had daarbij een groot doel voor oogen n.l. om de K.V.P in ieder opzicht te ver jongen. Met den heer Robert verliest de K.V.P een van haar strijdbaarste en bekwaam ste voormannen, wiens optreden voor de toekomst nog zooveel beloften inhield. hofrouw. Naar wij vernemen heeft de oppercere- moniemeester van H.M. de Koningin be kendgemaakt, dat het Hof. in opdracht van H.M. wegens het overlijden van prins Gustaaf Adolf van Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari 1947 gasverstikking om het leven gekomen. I Vermoedelijk was er een lek in de lei ding. Nadat men de deur geforceerd had, vond men den 88-jarigen man en zijn 87- jarige vrouw op den grond liggen. Beiden waren reeds overleden. BUITENLAND. Een groot gedeelte van de Turksche stad Adriancpel is overstroomd door het Toundja en Arada. Duizenden verlaten de buiten de oevers treden van de rivieren stad. Groote scharen vluchtelingen uit Pola, dat krachtens het vredesverdrag met Italië aan Joego-Slavië is toegewezen, komen dagelijks te Triëst aan. Men ver wacht, dat 27.000 inwoners van Pola zul len evacueeren. In Portugal zijn door de hevige koude en de zware sneeuwstormen reeds zes personen om het leven gekomen. Te Ham burg zijn deze maand 37 personen dood gevroren. De jongste bisschop ter wereld is de dezer dagen benoemde titulair bisschop van Turuzi, apostolisch vicaris van Natal. Hij is 31 jaar oud. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren Handel op wereldmarkt is stil geworden (Van onzen luchtvaartmedewerker). Voor den tweeden keer na den oorlog is de Nederlandsche luchtvaartwereld in rouw gedompeld. Hetzelfde toestel, waar mee uw medewerker kort na de bevrij ding een rondvlucht maakte over de ver woeste Duitsche industriesteden, ligt thans in wrakstukken verspreid aan den rand van Kustrup, het Kopenhaagsche vlieg veld, waar tot dusverre slechts weinig on gelukken gebeurd zijn. Het was een Dakota, deze PHTCR. „Weer een Dako'.a", zullen velen zeggen. En nu kan het een feit zijn, dat er talrijke Dakota's in de wereld rondvliegen en dat daardoor percentsgewijze ook het aantal vliegtuigrampen vaak de Dakota moet treffen, aangenomen dat alle typen even luchtwaardig zijn, doch deze spelling is langzamerhand niet houdbaar meer. De Dakota neemt thans in de ongeval lenstatistiek wel een uitzonderlijke plaats in. Evert van Dijk vertelde kort geleden in een openhartig gesprek, dat de Constel lation van Lockheed het groote vier motorige toestel, dat 'voor de route Am sterdamBatavia en voor het Oceaanver- keer van de K.L.M. wordt gebruikt een prima vliegtuig is en dat ongelukken, wel ke er mee zijn voorgevallen, toegeschreven moeten worden aan fouten van de pilo ten. Van Dijk liet zich niet uit over de Da kota en was het eerste K.L.M.-ongeluk met een Dakota van den dienst op Londen, nog een geval, waarin men sterk twijfelde aan de juiste handelwijze van den bestuur der op het critieke moment, de tweede ramp, welke de K.LM. treft, heeft de maatschappij ook beroofd van een harer kundiPste en betrouwbaarste piloten: Geys- sendoffer, de eerste Nederlander, die het brevet van verkeersvlieger haalde, een man met meer dan twintig dienstjaren, een van de oudste rot'en in het vak, die met meer typen vliegtuigen de lucht is in geweest dan iemand anders. Geys, zooals mannen door gebrek aan water en een verzengende hitte rechtsomkeert maken. Geen levend wezen, zelfs geen hagedissen werden waargenomen. Zelfs geen gras heeft men gezien. Wel heeft Kyle Little bijna 100 meter hooge rotspieken ge zien met oogenschijnlijk door menschen aangebrachte figuren. In het natte jaargetijde zal door Kyle Little nog maals een poging worden gedaan om contact te krij gen met de holbewoners. Een wetenschappelijke ex peditie bestaande uit Ame rikanen en Australiërs zal in April eveneens de gehei men van het land van Arn hem pogen te ontsluiren. SCHOOLKWESTIE IN DUITSCHLAND. Bisschop van Rottenburg spreekt. Tijdens een bijeenkomst van 12.000 Duit sche katholieken uit het diocees Rotten burg heeft de bisschop, Z.H.Exc. mgr. G. B. Sproll de schoolkwestie als een der moeilijkste problemen voor de denazificatie van Duitschland genoemd. Volgens den bisschop hebben, aldus de „Maasbode", de bezettingsau.oriteiten meermalen getracht, een schoolregiem in te stellen, dat niet in overeenstemming is met de traditie en de wenschen der bevdlking. Als voorbeeld noemde de bisschop Wurtem- berg-Baden, waar de grondwet geen con- fessioneele scholen kent. Weliswaar wordt daarin gewag gemaakt van zekere christe lijke scholen, doch in zulke vage termen, dat de katholieken dit meer als een lok middel beschouwen. Voorts betoogde de bisschop, dat in zijn diocees een steeds groeiend aantal ouders zich voor ae confessioneele school hebben uitgesproken. In 556 plaatsen van de 822 van het bisdom waren allen er voor, in de overigen niet minder dan 95 procent. Slechts in een tweetal plaatsen bedroeg dit percentage 63. In Stuttgart, Ulm en Heilbron waren deze cijfers resp. 95, 96 en 92. Ondanks deze veelbeteekenende cijfers zijn de vroe gere confessioneele scholen niet in de grondwet opgenomen. ieder van de oude garde op Scihphol hem noemde, was bovendien een zeer voorzich tig vlieger, die nimmer risico's nam. Geen fout van den piloot. Al heeft het weinig zin om uit de voor- loopige berichten, welke omtrent de toe dracht van de ramp op Kastrup binnenko men, conclusies te trekken, toch is het voor ons welhaast zeker, dat het in dit geval niet een fout van den bestuurder geweest zal zijn. Het is dan ook met klem, dat wij er op aandringen, dat het officieele rapport, dat doro den Rijkslu-htvaar'dienst omtrent de oorzaak van het ongeval wordt opgesteld, zonder voorbehoud aan de openbaarheid wordt prijsgege ven. Dat lijkt ons ook de eenige wijze om tegemoet te komen aan de onge rustheid, welke bij het publiek onmis kenbaar is opgewekt. Men wil weten, of die Dakota werkelijk een ongeluks vliegtuig is en de maatschappij, die het in gebruik heeft, kan niet beter doen dan openhartig haar ervaringen met dit type van Douglas te bespreken. Laat ons hieraan toevoegen, dat Neder land niet het eenige land is, dat tegenslag met de Dakota heeft. In Amerika is de reeks ongevallen begonnen en ons land is een van de laatste in de rij. De Dougiasfa- briek merkt ook terdege de afnemende be langstelling voor dit eens zoo populaire product van de fabrieken van Santa Mo nica, al is dit niet alleen toe te schrij ven aan de slechte reclame, welke het toe stel zich zelf in den laatsten tijd bezorgt. Typeerend is, dat Douglas begonnen is met een reclamecampagne om dit type aan te bevelen als privé-vliegtuig voor den zaken man, nu de handel op de wereldmarkt in de Dakoto stil is geworden.. POSTBOOT „WADDENZEE" ONWRIK BAAR IN HET IJS BIJ HOLWERD. De postboot Waddenzee", die Maandag van Ameland vertrok om te trachten het vasteland te bereiken, ligt nog steeds met haar tien passagiers op 400 meter van de pier van Holwerd in het ijs vast. De be manning, bestaande uit kapitein, machi nist en hofmeester, is gistermiddag over bet ijs naar Hoi werd getogen om proviand in te slaan. Hofmeester P. de Boer vertelde in een telefonisch onderhoud, dat er nog wel geen direct; behoefte aan voedsel op het schip bestond, doch dat men niet wist hoe lang het kon duren eer de boot ergens zou 'kunnen binnenvaren. De tocht, die de drie mannen over het ijs hadden gemaakt, was verre van gemakkelijk geweest. Het eerste deel waren zijn op ski's gegaan, maar later hadden zij planken onder de voeten moeten bevestigen om verder te komen. Het ijs was zacht en brokkelde telkens on der hun voeten weg. Onder het ijs bevond zich een dikke sliklaag, zoodat deze reis lang niet zonder gevaar geweest was en zeker niet door de passagiers gemaakt had kunnen worden. De stemming aan boord was best en men hoopte, indien het schip hedennacht vlot zou komen, de terugreis naar Ameland te kunnen aanvaarden. De ijsmassa is namelijk te dik om er door te gaan naar Holwerd en naar zijn meening, zou het ijs niet gauw wegdrijven in Ver band met het doode getij. Er bestaat voor- loopig geen gevaar voor het schip, zoo althans de wind niet aanwakkert. Ir. P. VAN DER HEYDEN. Als president Centralen Raad te Haarlem geïnstalleerd. In tegenwoordigheid van Z. H. Exc. mgr. Huibers, heeft, aldus de „Maasbode", Za terdag in het St. Vincentiushuis te Haar lem de plechtige installatie plaats gehad van ir, P. C. van der Heyden tot president van den centralen raad der St. Vincen- tius Vereeniging voor 't diocees Haarlem. Onder de aanwezigen bevonden zich rector Kraakman, directeur en mr. Aug. E. M Povel, hoofdbestuurslid der KA., benevens alle presidenten der Bijzondere Raden. Nadat de heer Morshuis als presi dent van den hoofdraad de installatie plechtigheid had verricht, hield hij een inleiding, waarin hij doel en werkwijze van den centralen raad nader uiteenzette. Vervolgens hield de bisschop een toe spraak, waarin hij vooral den nadruk leg de op de zoo noodzakelijke en nuttige samenwerking van de K.A. met de Sint Vincentiusvereeniging Aan het slot van zijn rede gaf mgr. allen zijn bisschoppe- 1 ij ken zegen. De genoodigden bezichtigden daarop het gebouw in het bijzonder de Spijs- kokerij, waarover mgr. Huibers zijn groote bewondering betuigde. j Nadat de Bisschop vertrokken was, werd de vergadering voortgezet met een rede van rector Kraakman namens het hoofd bestuur der K A, TEN AMBTENAAR van *-• de afdeeling inlandsche zaken van het bestuur der Northern Territory, is te Darwin teruggekeerd yan een tocht naar de geheim zinnige „verloren wereld" van centraal Arnhem in het Noorden van Australië. Hij is vermoedelijk de eerste blanke, die een tocht daar heen heeft ondex-nomen. Aanleiding tot dezen tocht, dien hij met een aantal in landsche gidsen ondernam, waren verhalen van inlan ders over een stam, die in grotten of holen in den grond zouden wonen en zich nimmer aan blanken zouden mogen vertoonen. Kyle Little en zijn gezelschap hadden het plan opgevat, om het gebied van Arnhem van Noord naar Zuid te dóox-kruisen. Zij zijn ten slotte in een naar Kyle Little verklaart „vreemd nieuw land" binnengetrok ken, waar geen boomen groeien en een waterlooze ruige glooiende rotsvlakte zich eindeloos ver uitstrekt. Nadat zij deze halverwe ge waren overgetrokken, moesten Kyle Little en zijn WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 36) „Kijk eens hier!"' zei Blake. „Je moet in de gaten houden, dat Dick Malvery ver dwenen was, voor die beschuldiging werd geuit. Wat was makkelijker voor Boyce dan alle wetenschap van die chèque te ont kennen, dan zijn eigen handteekening te verloochenen? Er was niemand die hem kon tegenspreken." „Men uit niet gemakkelijk 'n dergelij ke ernstige beschuldiging", merkte At her- ton op. „En Boyce Malvery is advocaat. En een scherpe bovendien." „Des te zekerder bewijs, dat hij in staat is een scherp zaakje te voeren ten eigen bate", zei Blake. ..Ik geloof, dat hij die chèque aan Dick gaf; ik geloof dat de hand teekening, die er op staat, van hem is. En als ik er de kans toe krijg, dan zal ik hem dat in zijn gezicht zeggen!" „Daar komt niks van in", zei Atherton. i „Je zou daarmee alles bederven. Jouw taak is, je stil te houden, te observeeren en uil te hooren. Kom, ik ga vanavond naar die Pykes, in alle stilte. Ga je mee?" i „Natuurlijk", antwoordde Blake. „Ik zou langs regenpijpen klimmen of in drijfzand zakken om er nieuws te vinden." Het was dien avond al donker toen Atherton en Blake in de auto van den com missaris naar Shilhamx ton reden en, na dat ze den wagen bij het voornaamste hotel van de plaats hadden gestald, trok ken ze naar Norman's Point. Blake keek vol belangstelling rond in het plaatsje, dat hij bezocht om wat belangrijks te we len te komen in het mysterie, waarin hij was verwikkeld. Er was hier niets merk waardigs op te mei'ken; een verzameling oud en nieuw, schilderachtigs en leelijks Het was een kern van oude huizen, ter weerszijden van een smalle rivier die via een dam in de open zee uitmondde en nieuwe buitenwijken die zich links cn rechts langs de kust uitstrekken in de rich ting van eenzame moei'asgebieden. Hc: was naar een van deze buitenwijken, een klei ne verzameling villa's op 'n winderxg stjk vlak land, dat Atherton z(jn schreden richtte. „Zie je dat licht langs de kustlijn?" zei hij, tex*wijl hij door de schemering wees. „Dat is het lichtschip van den inham van Marshwyke. Dat kleinere, ï-oodachtige licht er dicht bij is van Anchor's Wcigheid. En dat nog kleinere, maar meer heldere tus- schen dat van de herberg en ons is van de hut van de Clents". „Daar hebben wc de laatste twee dagen niets meer van gehoord", zei Blake, „Reken maar, dat we er meer van zul len hooren dan we misschien verwachten", antwoordde Atherton beteekenisvol. „Hier is het huis van Stèphen Pyke", vervolgde hij, terwijl hij bukte om den naam te le zen op het tuinhek. „Channel Cottage". En denk er om, Blake, laat niets merken, zeg weinig en merk alles op." Blake mompelde iets onbepaalds in ant woord op deze wijze raadgeving. Hij had heelemaal gene neiging tot praten. Maar hij merkte vlug op, dat de man, die als ge volg op Atherton's kloppen de deur open de, opvallend loenschte met een van zijn oogen. DE GEBROEDERS PYKE. De heer van Chanelle Cottage, waarvan de vestibule verlicht werd door een hel der sti'alende lamp, toonde geen verras sing toen hij zag dat een van zijn bezoe kers de commissaris van politie van Bry- chester was, en de andere een man die, zijn lengte en bouw in aanmerking genomen, zeer goed kon worden beschouwd als een van zijn manschappen in burger. Hij trad achteruit en verzocht zijn bezoekers, bin nen te komen. „Kom binnen, commissaris Atherton', zei hij, zeer vlot en met iets van een glim lach. „Ik verwachtte al, dat u me eens zoudt komen opzoeken. Was het vandaag niet, dan toch binnenkort." ,Zoo!" zei Atherton, terwijl hij binnen stapte.. „Inderdaad, mijnheer Pyke. En waarom?" Stephen Pyke sloot de deur en keek scherp naar Blake. „Wel, in vei-band met dat artikel in de Argus van vanmoi-gen", antwoordde hij. „Ik ben daarin nogal aardig nauwkeurig beschreven, vind ik zoo. En deze heer heeft, naar ik vex*moed, de beschrijving gegeven? AU right, mijnheer, sans rancune, niet in het minst! Deze kant uit, heeren." Hij ging hen voor door een gang tot de halfgeopende deur van een kamer, waarin een andere man was gezeten, dien Blake zich herinnerde, een of tweemaal in .de straten van Brychester te hebben gezien, een man, die erg veel op Stephen Pyke leek, behalve dan wat diens oog-afwijking beti-eft. „U kent mijn broer Daniël al, commis saris Atherton", zei Stephen toen de man opstond uit den stoel, waarin hij voorzien van een sigaar en een glas zijn gemak had genomen. „U heeft hem in ieder geval dik wijls genoeg gezien. Deze heer", ging hij voort, terwijl hij met denzelfden gesle pen glimlach weer naar Blake keek, „is, zooals ik veronderstel, de heer Blake, die zich zoo verdienstelijk maakt in de kwes tie Richard Malvery. Ga zitten, heeren, mag ik u een whiskey en een sigaar aan bieden- Ja", vervolgde hij met een lach. terwijl hij zich bezig hield met een karaf en glazen, „ik zei juist tegen Dan dat we beslist bezoek konden verwachten van een van u of van beiden, dezer dagen, na dat artikel in de Argus. „Beschouwt u dit bezoek als een privé visite, mijnheer Pyke". zei Atherton. „Mijn heer Blake en ik zijn hier heen gekomen om te hoox'en of er iets is dat u ons zoudt kunnen mededeclen over de verdwijning van Richard Malvery. Ik ben niet hier in een of andere officieele functie en natuur lijk heeft mijnheer Blake officieel in het geheel geen volmacht, hier binnen te ko men. Maar mijnheer Blake is heel bijzon der geïnteresseerd in de verdwijning van zijn vroegeren compagnon „U schijnt het al voor zeker aan te ne men, dat Richard Malvery verdwenen is", -zei liij. „Dat wil zeggen, vei'dwenen door een of andere gemeene streek of zooiets. Hij verdween even plotseling en geheim zinnig als zes jaar geleden, maar toen werd er niet de minste drukte over gemaakt, zooals u weet." „Maar toen had hij geen 1500 Pond bij zich", merkte Atherton op. „Nee", zei Stephen Pyke. „dat is inder daad zoo. En als hij in Febr. verdween op de manier die u veronderstelt, dan had hij toen evenmin 1500 Pond bij zich! Volgens uw eigen visie, als die tenminste juist in de Argus is weergegeven, verborg hij 1000 van die 1500 Pond op een veilige plaats." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2