3)e CeidaeheSou/fcont Nederland licht zijn standpunt toe! Wat gebeurde er onlangs te Soerabaja Noodkreet uit het Westen van Brabant Denazificatie is een groote mislukking Gijzelaars in Palestina vrijgelaten Soekawati in Nederland WOENSDAG 29 JAN. 1947 Bureaux: Papengraeht 32. Leiden Giro 103Q03 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs Q.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3?c JAARGANG No. 10999 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,Dc Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. By contract belangrijke korting. T^E NEDERLANDSCHE DELEGATIE (bestaande uit mr. Van Vredenburgh, hoofd U van de politieke afdeeling van het Ne derlandsche ministerie van Buitenlandscne Zaken, dr. Hirschfeld, regeeringscommissa ris voor Duitsehe aangelegenheden, en mr. M. A. Lamping, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister) heeft gisteren te Londen aan den raad van plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken mondeling toelichting gegeven op het standpunt van de Nederlandsche regeering, zoo als dat is neergelegd in haar memorandum over de geallieerde politiek ten aanzien van Duitschland en in haar memoranda met betrekikng tot de afbakening van de toe komstige NederlandschDuitsehe grens e:i aanverwante problemen. a) De Duitsehe economie moet zoo spoe dig als practisch mogelijk is gedecentra liseerd worden, teneinde de huidige over matige concentratie van economische macht, zooals in het bijzonder in kartels, syndicaten, trusts en andere monopo'isti- sche groepeeringen wordt belichaamd, te elimineeren. b. Tijdens de bezetting moet Duitschland behandeld worden a!s een economische eenheid. c) Het verrichten van herstelbetalingen moet geschieden onder voorbehoud van voldoende hulpmiddelen om het Duitsehe volk in staat te stellen zonder hulp van buitenaf te bestaan. De Nederlandsche regeering is zich er ten volle van bewust dat een volgende oorlog van een nog verwoestender karak ter zal zijn dan de vorige wereldoorlogen. Daarom moet de noodige aandacht geschon ken worden aan haar aanbevelingen be treffende de Duitsehe oorlogsindustrieën. Wanneer, bij uitwerking van deze aanbeve lingen, de welvaart van Duitschland niet verder wordt beperkt dan door overwe gingen van veiligheid wordt vereischt, moet de grootste aandacht worden ge schonken aan een herziening van het poli tieke bestuur, aan de controle en aan een demilitarisatieverdrag. Het Duitsehe her stel behoort bij te dragen aan het herstel van Europa. Het Duitsehe volk moet er van doordrongen worden, dat herstel en eventueele welvaart s1 echts mogelijk zul len zijn door afzwering van politieke en economische agressie. Vóórbesprekingen door deskundigen gevraagd Mr. Van Vredenburgh sprak over de po litieke aspecten van deze problemen. Hij zette aan de hand' van het memoran dum uiteen: lo. Dat de huidige Nederlandsch-Duit sehe grens onbevredigend is; 2o. Dat deze grens, in het bijzonder t.en Zuiden van den Rijn, het resultaat is van toevallige omstandigheden en, meer in hel bijzonder, van de beslissing der mogendne- den of het Weensch Congres ter tegemoet koming aan de eischen van Pruisen en 3o. Dat Nederland besliste historische aanspraken kan maken op de in het geding gebrachte gebieden. Een bevredigende oplossing betreffende drainage, ontginning en land- en waterver bindingen in de grensgebieden, is van het grootste belang voor Nederland, ten einde in de toekomst een afhankelijk zijn van willekeurige Duitsehe handelingen, waar onder Nederland in het verleden heeft ge leden, te voorkomen. De eerste conclusie van de Nederland sche regeering is daarom, dat er dringende noodzaak bestaat voor een nauwgezette, in samenwerking uitgevoerde bestudeering van deze technische kwesties door een col lege van deskundigen, werkende in over leg met Nederlandsche collega's. Vervolgens, dat het vredesverdrag een clausule moet bevatten, volgeïis welke al le kwesties van secundair belang betreffen de drainage, landontginning e.d. moeten worden onderworpen aan een bindende ar bitrage in alle gevallen, waarin het onmo gelijk blijkt tot een rechtsstre"ëksche over eenkomst té komen. De derde conclusie van de Nederlandsche regeering is, dat de kennis en de onder vinding betreffende Duitschland, die door de nabuurstaten is opgedaan, moet worden aangewend voor het vinden van een oplos sing van de eerste phase van het probleem, waarvoor de wereld thans geplaatst is. Op dit punt wordt de nadruk gelegd, omdat de Nederlandsche regeering er van over tuigd is, dat het een kwestie is, niet van hooge politiek, doch van louter gezond ver stand, profijt te trekken van de ondervin ding en de kennis van Duitschland's klei nere naburen. Volgens het inzicht van de Nedeiland- sche Regeering zal de ingewikkeldheid van het onderwerp vereischen, dat, voordat een conferentie in optima, forma wordt bijeen geroepen, bijeenkomsten van commissies van deskundigen worden gehouden Pas nadat het Duitsehe probleem aldus is be studeerd en besproken komen de uiteinde lijke beslissingen aan de orde. Natuurlijk is eensgezindheid onder de groote mogendhe den het grootst, en die van de andere mo gendheden verhoudingsgewijze kleiner: en ofschoon dit niet overeenstemt met de sou- vereine gelijkheid van alle landen, is dit een gevolg van den huidigen stand van ont wikkeling der gemeenschap van volkeren. De Nederlandsche Regeering is zich dezen stand van zaken bewust en heeft dezen daarom aanvaard, vooropges'eld, dat.Ne derland en in rang gelijke landen het hun toekomende aandeel zullen krijgen bi; de overwegingen van de twee voorafgaande phasen van de besprekingen, in overeen stemming met hun geographische ligging, hun vitale belangen, en de rol, we'ke zij gespeeld hebben in gezamenlijke over winning. Nadat mr. van Vredepburch zijn uiteen zetting had beëhidigd, sprak dr. Hirschfeld ever de economische aspecten: De Nederlandsche regeering is van mee ning, dat de volgende beginselen, neerge legd in de verklaring van Potsdam, moe ten worden onderschreven: MEUBELS VOOR GEREPATRIEERDEN. In voorbereiding is een regeling, waar bij ook de gerepatrieerden zullen vallen onder de regelen, die hier te lande gelden voor oorlogsslachtoffers. Dit beteekent dus, dat ook voor hen huisraad beschikbaar komt uit den na de bevrijding in beslag genomen voorraad, waarover de beheersinstituten het bewind voeren. Het zal hun echter niet mogelijk zijn ook maar enkele kamers en een keuken volledig te meubileeren, want er zijn zeer veel gegadigden. Ook de Neder landsche oorlogsslachtoffers en de poli tieke delinquenten, die vrij kwamen, en niets meer bezitten, tomen in aanmerking bij de verdeeling. Maar voor wie niets bezit, is ook wei nig reeds een tegemoetkoming. UITREIKING SCHOENENBONNEN BIJ VpORRANG. De uitreiking van schoenenbonnen aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Jan. 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen, zal op Zaterdag 8 Februari a.s. worden beëindigd. Deze categorie moet zich dus uiterlijk op 8 Februari tot den distrjbutiedienst wenden. Dit geldt even eens voor hen, wiens stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Voor hen, die sedert 1 April 1946 geen schoenenbon op de cijfer aan wij zing van de tweede distributiestamkaart hebben ontvangen en derhalve nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel wordt het volgende medegedeeld: Van 17 Februari af zullen de distributie diensten op plaatselijk nader te bepalen dagen een schoenenbon uitreiken aan hen wier slamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voor zoover zij nog in het bezit zijn van inlegvelbon 614. De tweede distributiestamkaart met bij- behoorend inlegvel moet overgelegd wor den. De distribuliedienst zal van het in legvel de bonnen 614 en 612 verwijderen. OMTRENT DE JONGSTE GEBEURTENISSEN in de omgeving van Soerabaja wordt van de zijde van de Nederlandsche militaire autoriteiten het volgende medege deeld: Reeds geruimen tijd werden de Nederlandsche posten in Soerabaja regelma tig door republikeinsche troepen beschoten. Om hieraan een einde ':e maken zagen on ze troepen zich genoodzaakt het vuur te be antwoorden. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeuriger gericht werd de republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche stafkaarten, waarop de Nederlandsche stellingen nauwkeurig waren aangegeven en welke beschikbaai waren gesteld tijdens de onderhandelingen over - de uitvoering van het bestand richtte prof. Schermerhorn zich in een brief tot Sjahrir, waarin hij eischte. dat het artillerievuur op 25 Januari geëindigd zou moe ten zijn, anders zouden van Nederlandsche zijde tegenmaatregelen genomen worden. q j y regel in een gebied, waar op dit moment bezetting van dessa Ixrian geen duidelijk gezagsapparaat aanwezig is. I Het ligt niet in de bedoeling dit gebied als Door omstandigheden werd deze eisch op zoodanig in te lijven bij het bezette gebied, 22 Jan. te Soerabaja bekend, zoodat de te- z.oodat de Nederlandsche strijdkrachten genmaatregelen voor uitvoering op 23 Jan. kunnen worden teruggetrokken, wanneer werden voorbereid. De T.R.I. scheen ech- een regelmatig bestuur zal zijn hersteld", ter deze tegenmaatregelen te vermoeden. De desa Krian Sidoardjo werd door de re publikeinsche troepen en civiele autoritei ten ontruimd. Hieromtrent werden rappor ten door de Nederlandsche troepen ontvan gen. Bij verkenningen van Nederlandsche zijde vond men slechts enkele Chineezen en Indonesiërs, die mededeelden, dat de rest van de bevolking, met wapengeweld door de T.R.I. was verdreven. De suikerfa briek „Krian" werd geheel vernield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezigheid van re publikeinsche autoriteiten op verzoek van de achtergebleven inwoners door de Neder landers bezet. Er ,was dus geen sprake van een grootscheepsche militaire actie, aange zien er slechts twee compagnieën werden ingezet en slechts één Nederlander door sluipschutters licht gewond raakte. GEBIED WORDT NIET INGELIJFD. De commissie-generaal heeft in een com muniqué verklaard: „De gebeurtenissen te Soerabaja, evenals soortgelijke gebeurtenis sen te Medan, Palembang en Padang, zijn in eerste instantie een gevolg van het van republikeinsche zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk bevel tot staken van het vuren en van een behoorlijke naleving van dat bevel. De riiaatregel, waardoor de desa Krian Sidoardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver politioneele maat- FEL BETOOG TEGEN AL TE GROOTE CENTRALISATIE Materialen-gebrek grooter dan arbeiders-tekort In het gemeentehuis te Roosendaal is onder leiding van den heer dr. ir. Z. IJ. van der Meer, dir.-generaal van de cen trale directie voor de volkshuisvesting, een bijeenkomst gehouden van de burge meesters der West-Brabantsche gemeen ten. behoorend tot de districten voor den wederopbouw Roosendaal en Bergen op Zoom. In het gemeentehuis te Zevenber gen werd een soortgelijke bijeenkomst gehouden voor de burgemeesters van de tot het bouwbureau Zevenbergen behoo- rende gemeenten- De West-Brabantsche burgemeesters drongen met klem aan op meer mate rialen en keerden zich fel tegen de al te groote centralisatie in Den Haag van het wederopbou w-werk. Aan de 20 burgemeesters, die te Roo sendaal. tezanien met provinciale en plaatselijke wederopbouw-autoriteiten en mr. Heeren, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, bijeen waren, deelde ir. van der Meer mede, dat het hem 'n be hoefte was, een persoonlijk contact te heb ben met djt wel zeer zwaar getroffen ge bied Hij zeide te wéten, dat men in West- Brabart nog steeds met groote moeilijk heden kampt. Een nieuwe financieele regeling is in vergevorderden staat van voorbereiding. Particulieren zullen daardoor in staat worden gesteld woningen te bouwen en het. bedrag, dat hiervoor renteloos zal worden verstrekt, zal veel grooter kunnen zijn dan aanvankelijk was gedacht. De directeur-generaal gaf daarop den burgemeesters ruimschoots gelegenheid hun belangen te bepleiten. West-Brabant aldus de opinie van deze burgemeesters, heeft het gevoel, dat het te weinig mate rialen krijgt om aan de dringende behoef te te kunnen voldoen. De burgemeester van Roosendaal toonde een lijst van ruim 150 aanvragen voor herstel van woningen, waarvoor geen materiqal beschikbaar is. Het gebrek aan materiaal noemde hij een nog grooter bezwaar dan het gebrek aan arbeidskrachten. De burgemeesters brachten bezwaren naar voren over het geringe aantal wo ningen dat toegewezen is aan hun getrof fen gemeenten en over het gebruik van materialen in niet-getroffen gebieden. Ir. van der Meer zei, dat in het bouwplan 1947 er soeciaal rekening mee is gehouden, de getroffen streken le helpen. Bevorderd zal worden, dat voldoende arbeidskrach ten aanwezig zijn om de te bouwen wer ken inderdaad uit te voeren. STAKING DER GEVECHTEN OP N.-SUMATRA. Een Ned. militaire woordvoerder te Ba tavia heeft medegedeeld, dat tijdens de be sprekingen te Medan tusschen Nederland sche en Indonesische civiele autoriteiten door de laatsten is beloofd, dat de order tot het staken van het vuren voor geheel Noord-Sumatra zou worden gegeven op 27 Januari te 7 uur plaatselijken tijd. De president van Oost Indonesië, Soekawati, is Dinsdagavond per vliegtuig op Schip hol aangekomen. Soekawati in gesprek met den heer M. Hamelink, den pas be noemden minister van Financiën in Oost Indonesië. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND rvE INTERNATIONALE COMMISSIE ter bestudccring van Europeeschc kwesties heeft Zaterdag in Londen bekend gemaakt, dat nieuw opgerichte Nazi-organi saties in Duitschland waarvan de sterkte iedere maand meer toeneemt, alle pogin gen in het werk stellen om weer aan de macht te komen, door zich te verzekeren van de zeggenschap over de democratische instellingen. Het rapport is voorgelegd aan de geallieerde regecringen. Internationale Commissie waarschuwt De „Tijd" ontleent er het volgende aan: Het comité waarvan o.a. deel uitmaken: Lord Brabazon of Tara, de voormalige En- gelsche minister voor de vliegtuigproduc tie, Lord Vansittardt, vroeger permanent onderstaatssecretaris, prof. D. W. Brogan v. Cambridge, de voormalige Franschc pre mier Edouard Herriot, de voormalige Fran- sche ambassadeur in Washington Paul Claudel, de president van den Belgischen senaat Robert Gillion, de vroegere Necer- landsche minister van Buitenlandsche Za ken jhr. Beelaerts van Blokland en zijn Deensche collega Christmas Moeller gaf als zijn meening te kennen, dat de nazi-partij zich hersteld heeft van den eersten slag van Duitschlands nederlaag en dat zij zich rustig aan het reorganiseeren is om weer aan de macht te komen door zich te verze keren van de zeggenschap over de demo cratische instellingen, welke door de geal lieerden opgericht zijn. Volgens h$t rapport is het huidige doel OFFICIEELE UITSLAG POOLSCHE VERKIEZINGEN. De officieele uitslag van dc Poolsche verkiezingen, clie thans bekend gemaakt is, luidt als volgt: Het democratische blok (regeerings- coalitie) 394 zetels; Mikolajczyk's Boeren partij 28 zetels; Arbeiderspartij 12 zetels; Onafhankelijke Boerenpartij 7 zetels; On afhankelijke Katholieken 3 zetels. F)E IRGROEN ZWAI LEOEMI heeft gisteren den gegijzelden Britschen majoor Collins vrijgelaten. De politie kreeg althans een mededeeling, dat zij Collins ergens buiten Jeruzalem kon aantreffen. Dit geschiedde kort nadat het Joodsch Bureau te Jeruzalem namens de Joodsche gemeenschap de onmiddellijke en onvoor waardelijke invrijheidstelling van Collins zoowel als van den eveneens ontvoerden rechter Windham geëischt had. Een bericht volgens hetwelk ook Wind- ham vrijgelaten en opgesloten in een krat a oor een bioscoop te Tel Aviv afgezet zou zijn, werd gisteravond door den Palestijn- schen regeeringsvoorlichtingsdienst tegen gesproken. De verklaring van het Joodsche Bureau v/as vervat in zeer krachtige termen. Ge zegd werd, dat het geheele Joodsche vo.'k door de barbaarsche ontvoering te schande werd gemaakt en dat de ontvoerders krank zinnige desperado's waren, die zich buiten ae beschaafde Joodsche gemeenschap in Palestina hadden gesteld. Van Britsche zijde wordt gedreigd met de afkondiging van den staat van beleg, MEDEDEELING VAN IIET MINISTERIE VAN OORLOG. Degenen, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 als mixitair der Koninklijke Land macht feitelijk aan den strijd tegen den aanvaller hebben deelgenomen, met an dere woorden daadwerkelijk in gevecht zijn geweest, en overigens aan zekere eischen voldoen kunnen, voor zoover zij tot nu toe niet voor het Oorlogsherinneringskruis c.q. met gespen, in aanmerking kwamen, thans een aanvrage indienen voor een machtiging tot het dragen van het oorlogs herinneringskruis met den gesp Nederland Mei 1940. Voor thans in werkelijken dienst zijnde militairen geeft legerorder 1946 No. 297 nadere aanwijzingen ter zake. Zij, die niet in werkelijken dienst zijn, kunnen zich voor het benoodigde aan vraagformulier wenden tot den naastbij- zijnden Garnizoenscommandant of recht streeks tot het Ministerie van Oorlog, Af deeling A. 1. De volledig ingevulde formulieren moe ten bij het Ministerie van Oorlog, Afd. A. I, worden ingediend. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat, behoudèns bovenvermeld oorlogsheriiioe- ringskruis met «esp Nederland Mei 1940. nog geen medaille, kruis of ander teekeu bestaat ter herinnering aan mobilisatie en/of oorlog 1939/1940. indien de terreur niet spoedig ophoudt. Voor bepaalde gebieden zou de staat van beleg heden ingaan, indien Windham en Collins nog niet zouden zijn vrijgelaten. Dit impliceert militaire bezetting. uil- schakeling der burgerlijke autoriteiten en stopzetting van de faciliteiten op het ge bied van post en invoerrechten. Per K.L.M.-Skymaster is gisteravond om ongeveer half zeven op Schiphol gearri veerd de heer Tjokorde Gde Rake Soeka wati, president van den nieuwen staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd Z. Exc. namens den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen verwelkomd door den heer J. M. Kiveron, secretaris-gene raal van het Departement, en de heeren dr. H Friedericy en De Hoorens van Hey- ningen. Ook de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, gaf van zijn be langstelling blijk. Onder dc aanwezigen bevonden zich voorts dc heer M. Hame link, minister van Financiën van Oost- Indonesië en de heeren Chr. G. Grader en J. van Grieken, die aan den heer Soeka wati tijdens zijn verblijf in Nederland zijn toegevoegd. De heer Soekawdti werd ver gezeld door den heer J. Hangelbroek, hoofdambtenaar B.B., die bestemd is de functie te vervullen van secretaris-gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken van Oost-Indonesië. Z. Pxc., die verklaarde een goede reis te hebben gehad, deelde mede nog niet te weten hoelang zijn verblijf in Nederland zal duren. Het ligt in dc bedoeling, dat hij door H.M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z. Exc. heeft voorts het voornemen zich qver eenigen tijd naar Parijs te begeven, om zijn aldaar vei'tber vejide echtgenoote en kinderen te ont moeten Gezamenlijk zullen zij dan de terugreis aanvaarden naar Indonesië. van de Nazi-organisatie slecht passief ver zet, waarbij geprobeerd wordt: 1. De denazificatie te verijdelen en zooveel mogelijk hun eigen menschen in sleutelposities te handhaven- 2. De Duitschers, zoowel in hun parti culier als openbaar leven te bepion- neeren en den nationalistischen geest on der hen in stand te houden door intimi datie of door bedreigingen. 3. Wanorde te veroorzaken in die in stanties. welke onder toezicht staan van de bezettende mogendheden ten einde hun moeilijkheden te vermeerde ren en hen aldus er toe te brengen meer macht in handen van de Duit schers zelf tc leggen. Dc groepen, aldus' liet. rapport, hebben dc opdracht gekregen sabbotage van geallieer de installaties of militaire opslagplaatsen geheel te vermijden, teneinde te voorko men, dat de aandacht op hen gevestigd wordt, en te beroiker^ dat de verantwoor delijkheid voor de wanorde, welke zoo ge sticht wordt, rust op de bezettende mo gendheden. In het rapport wordt Robert Murphy, de politieke adviseur van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland, beschul digd van voortijdig optimisme, door de Duitschers in een radiotoespraak gefelici teerd te hebben met dc schitterende ma nier, waarop zij zich hebben aangepast aan de democratie. Een grondige beschouwing van den toe stand wijst er op, dat met uitzondering van een kleine minderheid van Duitschers die het ernstig en goed schijnen te mee- nen de groote meerderheid van het Duitsehe volk in gen enkel opzicht den weg naar de democratie is ingeslagen. Volgens het rapport staat het netwerk ender leiding van vroegere invloedrijke Nazieleiders, van leden van buitenland sche collaborateursbewegingen en van offi cieren en onderofficieren van de Wehr- macht. Zij zijn er in geslaagd een goed georga niseerde beweging op te richten om de denazificatiepogingen van dc geallieerde autoriteiten, evenals de industrieele reorga nisatie te belemmeren en de daaruit vol gende ongeregeldheden zoo uit te bui'.en, dat het volk opgezet wordt tegen de bezet tende mogendheden. Over het geheel geno men is de geeststoestand in de drie zones gelijk. In de laatste maanden, aldus het rap port, liepen voormalige leden van de Nazi partij en van de SS weer in Uniform rond in de verschillende bezettingszones, zoo wel in hei openbaar als in particuliere bij eenkomsten, in het bijzonder in Neder- Saken en Beieren en zij hebben oDenlijke sympathiebetuigingen van het Duitsehe volk gekregen. Het rapport geeft tenslotte bijzonderhe den over de Nazi-invloeden, welke nog steeds bestaan in Argentinië, Zwitserland, ZuidAfrika en Zweden en er wordt in be weerd, dat aanzienlijke Nazi-activa nog steeds in buitenlandsche landen op naam van particulieren en firma's in die landen staan. Deze bedragen zouden voldoende zijn om, den aankoop van levenmsiddelen voor Duitschland voor drie jaar te financieren. TWEE BROEDERS-JESUIETEN. Heden herdenken de paters C. en A. Minderop S.J., twee broers, den dag waar op zij beiden vóór 25 jaar tot priester wer den gewijd Pater C. Minderop, die o.m. rector van het retraitenhuis te Spanbeek (L.) is ge weest, is nu redacteus van „Dc Linie". Pa ter A. Minderop, die een jaar jonger is, is reeds vele jaren leeraar in de wiskunde aan het St. Igna'iuscollege te Amsterdam en conrector van de afd. gymnasium van genoemd college. WEERSVERWACHTING AANHOUDENDE VORST. g EnKfclc overdrijvende '.vo1 ken velden, S o waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Aanvankelijk zwakke, later weer g -g-iets toenemende Oostelijke wind. g g Meest strenge vorst. o 'oooooonononooooooonoooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1