Ned. ski-kampioenschappen te Arosa De a.s. gemeenteraad van Leiden DINSDAG 28 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA i ZANDER IDEALE sneeuw- en weersomstandigheden werd Maandagmiddag het ^eerste gedeelte van de vijfde Nederlandsche skikampioenschappen, de eerste sedert 1939. gehouden, n.l. de afdaling op het traject Briickerhorn—Hauptikopf— MaranObersee. Des morgens had het nog gesneeuwd, maar tegen den middag klaarde het op, zoodat voor de afdaling in stralende zonneschijn en met voortref felijk zicht kon worden gestart. Joost de Boer behaalt verrassende overwinning De piste was met een dun laagje poeder sneeuw bedekt, hetgeen de afdaling des te gemakkelijker maakte. Er werd in vier groepen gestart, n.l. in de dames- en heeren-renklasse en in de dames- en lieerentoerklasse. De afstanden voor deze klassen waren niet dezelfde. In totaal ver schenen niet minder dan 33 deelnemers aan de start. Zooals te verwachten zege vierde Gratia van den Bergh-Schimmel- penninck van der Oye, de kampioene van 1939 ook ditmaal in de renklasse. De 16- jarige Gusta de Boer van het Prinses Bea- trjx-internaat te Glion werd met 19 secon den verschil tweede, terwijl Marlies Hul- singa (IJsselmonde) de derde plaats be zette. In de heeien renklasse, waar men een traject van 5,5 km. had af te leggen met een hoogteverschil van 700 meter, won de 18-jarige Joost de Boer, eveneens afkom stig van het Prinses Beatrix-internaat, een overwinning, welke eigenlijk als een ver rassing kwam. Harold zur Nieden, welbe kend uit de vooroorlogsche wedstrijden was goede tweede. Jacq. Roosmale Nep- veu, een andere coming-man bezette de derde plaats. De wedstrijden hadden een zeer vlot verloop, dank zij ook de assistentie van de leden der skiclub Arosa en van het BILJARTEN Kampioenschap 2e klasse groot biljart. De eerste van de drie barragepartijen, welke noodig zijn om den kampioen 2e kl. groot biljart kader 45/2 aan te wijzen, werd gisteravond te Rotterdam gespeeld. De uitslag luidt: Kessel 300 33 82 9.09 Kasteleyn 206 33 47 6.24 WANDELSPORT. Oranje wandeltocht. Naar wij verne men, zulen, op initiatief van den secretaris van den „W.K.L." verschillende lange af stand wandelaars bij de komende Blijde Ge beurtenis al wandelend den 80 k.m. langen tocht naar het Paleis Soestdijk afleggen, om aldaar de felicitatieregisters te onder teekenen. De volgende wandelsportvereeni- gingen zullen vertegenwoordigd zijn: o.a. Deko, Lisse; H.W.C.V., den Haag; T.M.V., Leiderdorp; A.W.S.V., Alphen a. d. Rijn; en. O.L.W.S.V., v. d. Werff en P.P.A. Leiden. Gestart zal worden 's avonds 12 uur-vanaf het Stadhuis. STADSNIEUWS MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Bernac en Poulcnc. Niettegenstaande het ongunstige weer, v/aren veel leden van de abonnementscon certen van Toonkunst gekomen, om het in teressant concert te beluisteren. Beter kon den de twee bevoorrechte Fransche kunste naars niet gegeëerd worden. De interpreta tie was volmaakt. De twee kunstenaars be wegen zich in een zeldzame sfeer, volgen elkander in hun wederzijdsche fantaseeren- de gewaarwordingen. Eigenlijk is dit intiem musiceeren niet voor de groote zaal, maar dat kan eenmaal niet anders. De Fransche muziek bezit een i.inheir' vitaliteit *>.-x dis tinctie, die nooit vermoeit, en nooit zich zelf in de weg staat. De zanger Bernac, ge- secundeerd door den pianist-componist Poulenc, begon met een van de vooraan staande figuren van de opera comique met drie aria's uit „Le jugement de Midas", van Grétry (17421813), wiens roem opnieuw verbreid wordt door dit engeëvtnaaid kunstenaarspaar. Teruggegaan naa.. een van de oudere Frarsahe.n, voeren wij ons door de Fransche exclusieve liedkunst tot aan de laatsten toe o.a. tot de liederen van Poulenc. Zoo zong hij eerst vier liede ren van Duparc, wiens eenvoud in het weergeven van elke zielsontvoering treft; adel, zuiverheid, golving van lijn, heimwee, en als een uitgelezen parfum genoten wij de expressieve kracht die bij dezen voor drachtskunstenaar bestaat in bröoze fijn heid van klank, en de accompagnateur is onnavolgbaar, treffend elke aanslag, elke bedoeling. Dan een van de meest bekoor lijke. gave uitingen van Fransche kunst, waarin de zanger en de pianist de geest en de gevoeligheid, die Debussy er in legde hebben weergegeven 'een. creatie, de beide Ballades) even aangetipt, transperant, sug gestief de kleur, rijk aan fantasie karakte ristiek en doorleving Dau Lederen van Fauré, onuitputtelijk de golving van melo dische lijn. de atmosfee-, de stemming, als een aureool rondom het gezongene. Bernac liet ons de onfeilbare gratie genieten, be zield door glimlach of traan, en ten slotte zes liederen van Poulenc. Wij mogen zeg gen: de clou van den avond, waarna men had uitgezien. Francis Poulenc wordt op gemerkt als een van de meest muzikale en muzikanteske figuren onder de huidige kunstenaars. Zijn liederen zijn heerlijk om te beluisteren, geestig in hooge mate ex pressief, vernuftig en elegant, vaak in ernst en speelsheid, soms zelfs wat wrang en dreigend en Bernac, crceert net oeuvre van den componist vol humor en sentiment voor de soigneerde kunst waaraan het in nerlijke niet ontbreekt. Uit oogpunt van samengaan, volgen en begrijpen, een mees terwerk van t rvrijdend opgewekt schoon, dat alle lager gevoel verre te boven gaat. De toejuichingen waren uitbundig, groeiden aan tot een ovatie ei een lid van Poulenc werd als „extra" gezongen, 't Was een on vergetelijke avond, die lang zal heugen. J. Kortmann. LEIDSCH TRIBUNAAL. Het Leidsch Tribunaal deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen J. A. Vel- lekoop uit Alphen aan den Rijn, die twee weken geleden in verzet kwam tegen zijn voorwaardelijke in vrijheidsstelling In zijn vonnis "egde het Tribunaal verdachte als straf op verbeursverklaring van enkele in eigendom toebehoorende goederen, ont zetting van het dienen bij de gewapende macht en ontzetting uit de beide kiesrech ten. D. Remkes uit Aarlanderveen werd veroordee'd ott verbeurdverk'aring van ten gedeelte zijrer goederen en ontzetting uit beide kiesrechten. bestuur der Kur- en Turistenverein Arosa. Dames renklasse: 1. Gratia van den Bergh-Schimmelpenninck van der Oye (Den Haag) 7 min. 43,8 sec.; 2. Gusta de Boer (Glion) 8.2.8; 3. Marlies Hulzinga (IJsselmonde) 8.23; 4. Ella Kerdel (Rot terdam) 8 38.2: 5. Ada Elias van Stabrouck (Montreux) 8 50.8; 6. Meta Burgerhout- Jochems (Wassenaar) 9 26.2. Dames toerklasse: 1. Anky van der Stok (Den Haag) 4 44.4; 2. Emmy van Marken (Aerdenhout) 5 37. Heeren renklasse: 1. Joost de Boer (Glion) 5 34.8; 2. Harold zur Nieden 5 30; 3. Jacq. Roosmale Nepveu 5 39.8; 4. Aart Niihuis 5 40.4. Heeren toerklasse: 1. Eddy Brouwer 8 5,4; 2. Paul Hugenholz 8 16,8; 3. Felix Rhodius 8 46.6. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF f o r ooooooooooooor>ooonnoooooooooooooooooooo< BINNENLAND. H.M- de Koningin heeft gisteren een betzoek gebracht aan de Amsterdamsche Koopmansbeurs en een wandeling van drie kwartier gemaakt door de straten van Am- sterdaim-Noord. Op deze wandeling die zoo goed als zonder politie-bescherming ge schiedde, heeft het publiek ll.M. enthou siast toegejuicht. Twee schaatsenrijders een 16- en een 12-jarige jongen uit Amsterdam worden sinds Zondag vermist. Ameland is tengevolge van de vorst opnieuw geïsoleerd. Dr. E. Hanlo, chirurg-gynaecoloog te Maastricht, is op 46-jarigen leef tij i plot seling overleden. Een 79-jarige man is te Amsterdam on der een tram geraakt en gedood. BUITENLAND. Albanië heeft den Veiligheidsraad om uitstel van behandeling van de Britsche klacht verzocht. De Albaneesche afgevaar digde kan niet zoo snel naar New York komen in verband met de verkeersmoei lijkheden. Onder auspiciën van het Roode Kruis gaat Frankrijk Duitsche krijgsgevangenen werven voor arbeid in Frankrijk. De ande re Duitsche krijgsgevangenen zullen per 1 October gerepatrieerd worden. De leider der Spaansche regeering in ballingschap, José Giral, heeft met 4 an dere „ministers" zijn ontslag ingediend. Men wil een nieuwe republikeinsche re geering op breedere basis. Tengevolge, van een aanval met een handgranaat op een trein, die op weg was van Cairo naar Palestina, zijn drie perso nen gedood. Vijf- en twintig a dertig ton goud, dat door de Duitschers uit Italië geroofd is, zal aan Italië worden teruggegeven. Het goud heeft een waarde van meer dan 25 mil- lioen dollar. De ontvoeringen te Tel Aviv nemen zulke onrustbarende vormen aan, dat alle niet-Joodsche Britsche burgers bezig zijn deze Joodsche stad te verlaten. KATH. BEVOLKINGS-BUREAU LEIDEN Loop der Katholieke bevolking te Leidenover 1946. Parochie Mon Père en St. Joseph op 31 Dec. 1946 7963 1945 7775 meer 188 Parochie St. Petrus op 31 Dec. 1946 9065 1945 8842 meer 223 Parochie O.L.Vr. Onb Ontv. Harteb. op 31 Dec. 1946 4740 1945 4404 meer 338 Parochie St. Leonardus op 31 Dec. 1946 3029 1945 2851 meer 178 Parochie St. Willibrordus (voor zoover op Leidsch gebied) op 31 Dec. 1946 905 1945 647 meer 158 Stad Leiden op 31 Dec. 1946 25702 1945 24717 meer 985 De grenswijziging in 1946 is hieronder begrepen voor sommige parochiën. Het aantal kath. huwelijken bedroeg 1946 183 vorig jaar 113 Het aantal gem. huwelijken bedroeg 1946 162 vorig jaar 81 Geboren R.K. aangegeven 674 (R.K. gezinnen). Geboren R.K. aangegeven 96 (gem. gezinnen). Geboren niet kath. aang. 223 (gem. gezinnen). De ingekomen stukken B. en W. van Leiden adviseeren den Raad op zijn daartoe gedaan verzoek ont slag te verleenen aan H. van Woudenberg als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Op voordracht voor de benoeming van een gemeente-ontvanger zijn geplaatst: 1. F. Verstegen, waarnemend ontvanger te Leiden; 2. J. Meyer Drees, ontvanger te Rijswijk (Z.H.). Voorgesteld wordt: de heer B. M. No- ach, ofschoon pensioen-gerechtigd te benoe men tot tijdelijk leeraar in het Neder- landsch aan de Gem. H.B.S. voor den loo- pende cursus; mej. dr. S. Hofker in dezelfde functie te benoemen aan de H.B.S. voor méisjes; tot hoofd der school voor buiten gewoon L.O. op „Voorgeest" te benoemen M. Israël, tijdelijk hoofd (no. 2 van de voor dracht is C. van Huyzen te Haarlem). Op voordracht voor een lid der com missie tot wering van schoolverzuim zijn geplaatst: mevr. J. I. Bodenstaf-van Zijp en mevr. J. van Lienen-Valk. Voorgesteld wordt: aan prof. Cleveringa, op zijn verzoek, ontslag te verleenen als regent van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; even eens aan dr. D. Brouwer als leeraar aan de Gemv H.B.S.; den onderwijzer J. K. v. d. Valk over te plaatsen van de school aan de 3 Octoberstraat naar de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs; een kleine wijziging te brengen in de verordening op de H.B.S.-sen; den Minister van Onderw-s te verzoe ken de school op de Boommarkt, wier leer lingenaantal gedaald is beneden 100, in stand te mogen houden. Er mag weer een geleidelijke toeneming van het aantal leer lingen worden verwacht. de O.L.-scholen Duivenbodestraat, Schuttersveld en Medusastraat A om te zetten in U.L.O.-scholen. De reeds sinds ja ren geconstateerde groote toeloop van leer lingen tot de opleidingsscholen voor Gym nasium, H.B.S. en U.L.O., welke gepaard gaat met een vermindering van het getal leerlingen van de eigenlijke volksscholen, houdt nog steeds aan, neemt zelfs zoodani ge vormen aan. dat aan verschillende op leidingsscholen parrallelklassen moesten worden gevormd en dat aan de volksscho len klassen moesten worden gecombineerd. In het midden latende de vraag, of de ster ke voorliefde, welke bij vele ouders voor de opleidingsscholen bestaat, wel steeds goed gefundeerd is, verdient toch het stre ven van vele ouders om hun kinderen voor het volgen van uitgebreid lager onderwijs te zien opgeleid zeker toejuiching en maakt deze situatie het noodig maatregelen te ne men, om den stroom van leerlingen naar de opleidingsscholen op te vangen. de jaarwedden van secretaris en ont vanger, overeenkomstig een schrijven van Ged. Staten, met 10 pet. te verhoogen. een klapper te maken op het bevol kingsregister over de jaren 1854—1861 ten dienste van het Oud-Archief. De kosten daarvan bedragen f 2500.—. Een bedrag van 5200 te bestemmen voor werken ten behoeve der Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, welke werken zullen worden uitgevoerd door den Rijks dienst voor de Uitvoering van Werken. Een bedrag van 400.000 uit te trek ken (waarin verwacht wordt, dat het Rijk voor 90 pet. zal bijdragen, en in de restee- rende 10 pet. zal tegemoet komen) voor plaats gehad' hebbende opruimings-werken van schuilkelders en loopgraven en het herstellen van bruggen, bestratingen, scho len enz., welke tijdens den oorlog waren vernield of beschadigd. De walbeschoeiing van de Schelpen kade en de Jan van Goyenkade te herstel len, waarvan de kosten bedragen 32,000 Aan de „Cemsto op te dragen het schoonmaken der gemeente-gebouwen ge durende het jaar 1947, voor een bedrag van 102.468. Een rechtsvordering in te stellen te gen den impresario F. de Leeuw te Til burg, die, wegens het niet-doorgaan dei- voorstelling, twee dagen huur van de Siads- gehoorzaal ƒ226.niet wenscht te beta len. Het vischrecht in de Haarlemmer vaart wederom te verpachten aan C. D. Zandvliet te Leiden, voor ƒ200. per jaar. Ten behoeve van eenige feestelijkhe den bij gelegenheid van de a.s. belangrijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin aan de vereen. „Koninginnedag" een bedrag be schikbaar te stellen van 950. In het garantiefonds van de Vereeni- ging tot IJsbestrijding te Leiden deel te nemen voor een bedrag van ƒ1865. Een gedeelte der gasstraat-verlichting te veranderen in elecrtische verlichting. De kosten bedragen 12.580. (Er zijn nog 992 gaslantaarns, die geleidelijk zullen worden vervangen). De verordening op de winkelsluiting dusdanig te wijzigen, dat ook boekwinkels Dinsdagmiddags gesloten zullen zijn. Voor den Gem. Geneeskundigen Dienst twee ambulance-auto's aan te koopen, voor een bedrag van ƒ2800 per stuk. Met het aanbrengen van een brancard en elk dei- auto's en eenige andere voorzieningen zal nog een bedrag van 1500 gemoeid zijn. Een manschappen-wagen van de brandweer te doen veranderen in een auto spuit. De kosten van het verbouwen van dit voertuig tot autospuit met ingebouw de pomp en gesloten stalen carrosserie zul len naar raming 15.000 bedragen. Deze kosten kunnen voor een groot deel wor den gedekt uit de opbrengts van den ver koop van eenige luchtbeschermingsmotor- spuiten, welke gedurende de oorlogsjaren bij de brandweer in gebruik en onderhoud waren en waarvan de opbrengst ten bate van de gemeente komt. De totale bate uit dezen verkoop en uit dien van een slan genwagen beloopt 14.575.60. Een hulpverlceningsauto, een zooge naamde rescue-wagen, van het Rijk over te nemen, voor een bedrag van ƒ4.500, ten gerieve van de Brandweer. De belasting op honden in dier voege te wijzigen, dat de belasting voor z.g. luxe honden bedraagt 10.voor trek- en be- drijfshonden 2.50, voor een waakhond f 8. In te trekken het besluit van 18 No vember 1940 tot het aangaan van een trans actie met het Leger des Heils inzake het oprichten van industrieele inrichtingen c.a. en een volkslogement in resp. het Graven steen en de v.m. Kweekschool voor onder wijzersfessen); tot het opheffen van de burgerlijke instelling van weldadigheid de Stedelijke Werkinrichting. Tegen de bestemming van het Graven steen voor bovengenoemd doel heeft het Rijk bezwaren, terwijl de Kweekschool in gebruik is gegeven aan den Universitairen Huisvestingsraad, ten behoeve van de huisvesting van studenten. Het aantal in de inrichting tewerkge- stelden bedroeg over 1930 t/m 1939 ge middeld plm. 80 per jaar. Over dat tijd vak bedroeg het aantal werkdagen per man gemiddeld 180 per jaar, hetgeen neerkomt op een gemiddelde bezetting van plm. 40 personen. Dit aantal is gedu rende de oorlogsjaren steeds meer achter uit geloopen en sedert eenigen tijd zijn er geen personen in de inrichting meer ge plaatst. Arbeid zou voor de te werk ge stelden thans trouwens bezwaarlijk zijn te vinden. Als controlemiddel voor het or gaan van burgerlijke armenzorg is de be- teekenis van de inrichting thans zeker niet hoog aan te slaan. Wellicht is het moge lijk, dat zich in de toekomst nog wel eens enkele gevallen zullen voordoen, ten op zichte waarvan een maatregel, als thans de exploitatie van de werkinrichting biedt, gewenscht is, doch dan zou toch de inrichting in haar opzet grondig herzien en/tevens beter gehuisvest moeten wor den. Ongedaan te maken het beslmt van den Burgemeester van 29 Juli 1943 tot wijziging van de verordening, regelen de de voorwaarden, waaronder ten be hoeve van bijzondere bewaarscholen sub sidie uit de gemeentekas wordt verleend, tevens praeaavies op het voorstel van de heeren Wilmer en Woudstra terzake. Dit prae-advies houdt in: B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan de bijzondere bewaarscholen vanaf 1 Juli 1943 te restitueeren de sub sidie. waaroo zij krachtens de toen be staande verordening recht hadden, doch welke van d,--> datum af is verlaagd ge worden krachtens genoemd besluit van 29 Juli 1943. De kosten zullen ongeveer 60.000 gulden bedragen. LUCHTVAARTGROEP SWAGERMAN. De padvindersluchtvaartgroep Swager- man organiseerde gisteravond in de Stadsgehoorzaal een zeer druk bezochte film- en propaganda-avond. Een boeiend programma, speciaal wat het filmisch ge deelte betrof, hield aller aandacht gevan gen en beteekende inderdaad een krach tige propaganda voor het padvindersleven en de luchtvaartgroepen. Hopman de Jager opende met een welkomstwoord, waarna een minuut stilte in acht werd genomen als blijk van medeleven in de K.L.M.- ramp en als hulde aan de daarbij omge komen hoofdverkenner van de Zweed9che padvinders, Prins Gustaaf Adolf. Na het hijschen van de vlag en het lezen van de padvinderswet trad de band van de Leid- sche luchtvoortrekkers met gehalveerde bezetting op met een vervaarlijke trom mel en hoornmarsch. De heer W. Stumpel, alg. secretaris van de Néd. Luchtverkenners sprak over de organisatie van de air-mindecijeugd en haar werk op dat terrein. Na de bevrij ding namen de luchtvaartgroepen een groote vlucht, waarbij vruchtbaar contact tot stand kwam met de K.L.M. en het luchttaxibedrijf van Diepen, die zich be reid verklaarden de jeugd aan het lucht verkeer te laten wennen door korte rond vluchten. Een voortreffelijk gekleurd geluidsfilm pje van de Amerikaansche schoolfilmindus- trie over het werk van de oudere padvin ders in Amerika werd met gespannen aan dacht gevolgd. Na een geanimeerde verlo ting van eenige vliegtochten sprak de heer J. L. Asselbergs, secretaris van de vakaf- deeling modelvliegtuigbouw van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, over het werk van deze vereeniging en de modelvlieg tuigsport in het algemeen. In verband met het vergevorderde uur konden niet alle films, die een beeld gaven van de Havil- landfabrieken en de prestaties van hun pro ducten vertoond worden. Slechts de Mos quito en het straalvliegtuig „Vampire" werden onder de loupe genomen, waarbij de heer Asselbergs een en ander toelicht te. Op traditioneele wijze werd deze ge slaagde avond, die opgeluisterd werd door een Zeeverkennersband, gesloten. AAN DE BESTUREN VAN DE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING AFDEELING LEIDEN! Namens het Verbondsbestuur verzoekt het bestuur van de plaatselijk Katholieke Arbeidersbeweging de besturen der vak- bondsafdeelingen aan het secretariaat te willen opgeven, de namen van hen, die in militairen dienst zijn en vertrokken zijn naar Indië, met opgaaf van naam, adres, rang en stamboeknummer, benevens tot welke vakafdeeling zij behooren. Het Verbondsbestuur zal deze militoiren dan het „Herstel" doen toekomen. De Secretaris, Sophiastraat 60. R. K. Transportarbeidersbond. Zon dagmorgen om 9 uur werd door den Geest. Adv. van den Ned. R. K. Transportarbei dersbond ,.St. Donifacius", Pater Dijkstra, in de Kapel var. het Gesticht „De Voorzie- rrgheid", een II Mis opgedragen voor de levende en overleden leden dezer afdee- ling. Onder de IT. Mis spoorde Pater Dijk stra de leden aan om als trouwe leden hun organisatie te slcunen en niet alleen de stoffelijke, doch ook de geestelijke belan gen te zien, en stelde St. Joseph a's voor beeld- Na de H. Mis was er in de gymzaal een gemeenschappelijk ontbijt, waaronder huldiging van de jubilarissen, die 25 jaar of langer lid der organisatie zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich de weleerw. pa tor Dijkstra, de heeren van Spanjaard, v. Ooijen, Beenker de Kruijff aLs afgevaar digden der K. A. B. en oud-voorzitter P. Hbgeboom. Na het ontbijt ging de voorz. over tot huldiging der leden, de heeren S. Bos, A. de Groot, J. Hocks H. Jansen, A. Spierings, B. Verplancke, Th. v. d. Voort. De voorzitter memoreerde van hen allen persoonlijk hun verdiensten, en reikte hun een gedenkplaat uit. Daarna deelde de voorz. mede, dal door omstandigheden de leden van der Haar en Van Rijn te elfder ure ook nog jubilarissen bleken te zijn. Zij werden tevens door den voorz. gehul digd en zullen de gedenkplaten zoo spoe dig mogelijk ontvangen. Hierna feliciteer de de heer Van Oijen de jubilarissen na mens de K. A. P en spoorde tevens de le den aan om vooral de culturee'e avonden te bezoeken, welke dienen om datgene wat in de laatste jaren werd verwoest, weer te herstellen. Hierna kreeg de heer Kien- jet het woord, die de jubilarissen na gefe liciteerd te hebben, als voorbeeld stelde voor de anderen. Pater Dijkstra wilde niet in herhaling treden, doch feliciteerde de lc-den met hun jubileum en zeide dat men- schen wel zeggen: je wordt vanzelf jubi laris. Dit is wel het geval met een pries terfeest, doch niet met een lidmaatschap eener organisati e dat steeds zijn voor en tegen ondervindt. Tot slot sprak de heer van Spanjaard, districtsbestuurder, over: Waarom R.K. georganiseerd". Tot besluit werd er een collecte gehouden voor „Her wonnen Levenskracht", welke f 16.63 V* opbracht. De voorz. dankte al de heeren voor hun aanwezigheid en in het bijzon der de Eerw. Moeder Overste, Zusters en meisjes der „Voorzienigheid" voor de schit terende wijze waarop het ontbijt was ver zorgd. Evenzoo dankte de voorzitter de heeren J. Goddijn en zijn collega voor de vervolmaakte. Pater Gilbertus Lohuis. Toegangs kaarten (a 1 gld.) voor .Humor en dra ma in bezettingstijd" door pater Lohuis zijn ook nog hedenavond aan het St. An- toniusclubhuis (Mare 43) verkrijgbaar. Aanvang 8 uur. K. A. J. „St. Petrus". A.s. Woensdag avond verwachten we alle leden in het Don Bosco-Huis Rapenburg 52, voor het houden van een Maria-avond. De zaal zal voortaan verwarmd zijn, zoodat niemand behoeft weg te blijven. Aanvang 8 uur. Het „Orchestrc Colonne". Terwijl het Residentie-Orkest in Parijs optreedt, zal het „Orchestre Colonne" een aantal con certen in Nederland geven. Dit orkest is een der beste en oudste van Parijs. In 1875 werd het gesticht. Dirigontc waren o.m. Edeuard Colonne, in 1910 opgevolgd door Gabriël Piermé. In 1932 kwam Paul Paray, terzijde gestaan door verschillende jongere dirigenten w.o. Jean Giardino. Onder leiding van Giardino, die dit jaar de „Prix de Disque" behaalde met een mo del-vertolking van Moussorgsky's Tableaux d'une Exposition, zal het „Orchestre Colon ne" op 6 Februari te Leiden het volgende programma brengen: E. Chausson, Sympho nic in b kl. t.; R. Strauss, Don Juan; A. Roussel, Le Festin de l'Araigné; R. Ravel, L-. Valse. Men ziet, het oude Orchestre Colonne dient, bezield 3 iet jeugdig vuur zoowel de klassieke als moderne muziek met groote ijver en kunstzinnigheid. Het verdient de volle belangstelling voor zijn cultureele taak van het Nederlandsche publiek. Bevordering bij P.T.T. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, is de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst S. Hoogteiling hier ter stede te rekenen van 1 Januari 1947 benoemd tot hoofdcommies der posterijen, telegrafie en telefonie. BONKAARTEN HALEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de ietter M. DE ROEP VAN DE TORTEL. Het spijt ons voor Het Schouwspel, dat de opvoering van „De roep van de tortel" door de Tooneelgroep „Comedia onder zijn hoede heeft genomen, maar dit tooneelstuk is ons wat al te luchtig. Het is een dood eenvoudig verhaal, dat John van Druten ons opdischt, van een jonge actrice die on verwacht bezoek krijgt van een sergeant met verlof, maar de manier, waarop een situatie, welke „Sally's moeder niet geac cepteerd zou hebben", kalmpjes wordt aanvaard en als heel normaal en gezond wordt voorgesteld, gaat ons toch te ver. Het is allemaal heel aardig; Mary Dresselhuys en Ko van Dijk geven knap spel en de geuren komen neus-streelend uit de keu ken waaien, maar een dergelijke vanzelf sprekende ondermijning van de huwelijks moraal is juist door haar argeloosheid ge vaarlijker dan menig ander spel. waar men het kwaad direct onderkent. Sally's moe der zou de siuatie niet aanvaard hebben, wij ook niet. De wethouders van Sociale Zaken, de heer S. Menken en van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen zijn verhinderd Woens dag spreekuur te houden. In het museum De Lakenhal zal van 29 Januari tot er. met 5 Maart een tentoon stelling worden gehouden van „Fransche schilderkunst uit den 19de en de 20ste eeuw", uit de collecties van de heeren H. v. B. te Rotterdam en H. P. B. te Den Haag. Gistermiddag is de 51-jarige F. C. P. uit de Korte Raamsteeg op het Rapenburg aangereden door een personenauto- waar door hij een ernstige hoofdwonde opliep. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Gisteravond omstreeks 8 uur is het 12- jarige meisje F. v. d. V., wonend aan den Hooge Rijndijk, oo de Brecstraat op de treeplank van heT middelbalcon van een tram gesprongen. Voor het perceel 111 stond een zeswielige auto geparkeerd. Het meisje geraakte bekneld en zij bekwam een linkerpolsbreuk. De speeltuinvereniging „Morsch- kwartier" hield j.l. Zaterdag" voor haar kinderen, onder begunstiging van ideale weersomstandigheden en op een prachtige baan, een schaatswedstrijd. De jongens en meisjes bekampten elkaar fel en genoten volop van dit schaatsfestyn. De prijswinnaars waren: Jongens: Rob Neervoort, Guus Terpstra. Wim Arends. Meisjes: Elze Vergunst. Erna Chrisnijn, Hannie Swanenburg. Een troostprijsie ontvingen nog: Harrie Santing en Annie de Hooge. LAATSTE BERICHTEN EEN BOEKHOUDER, DIE EEN TON VERDUISTERDE. De Haagsche politie deed heden mede- deeling van de arrestatie van den 31-jari gen C. J. R„ boekhouder bij den Gezond heidsraad, een onderafdeeling van het mi nisterie van Sociale Zaken. Van 1943 af heeft deze boekhouder doör het vervalschen van posten in de boekhou ding en het verdubbelen van ingc-Tiende declaraties kans gezien een bedrag van on geveer honderduizend gulden te verduiste ren. Speciaal tijdens de gezondheidsenquê te, die in 1945, na de bevrijding, door het geheele land werd gehouden, schijnt hij zijn slag op het gebied van declaraties ge slagen te hebben. Tijdens den oorlog en ook na de bevrij ding was er vrij weinig controle op de boekhouding, omdat de afd. controle van het ministerie van Sociale Zaken in het Oosten van het land gevestigd was. De IJssellinie en vervoersmoeilijkhedfm vertraagden achtereen vol ens het toezicht. Twee controleerende ambtenaren van So ciale Zaken hebben thans na een onder zoek van eenige weken de fraude ontdekt. Van de verduisterde „ton" is niets meer over. „CATALINA" VERONGELUKT. De marine voorlichtingsdienst deelt me de, dat een Catalina-vliegboot van de ma rine-luchtvaartdienst op 26 Januari bij Gil- limanoek (Bali) is verongelukt. De ser geant-vlieger L. Muller kwam hierbij om het leven, terwijl de overige leden van de bemanning en drie van de vier passagiers werden gewond. Alleen de laatste pasas- gier bleef ongedeerd. Sergeant Muller is inmiddels begraven. De gewonden zijn met de „Piet Hein" naar Soerabaja gebracht, waar zij in het marine-hospitaal worden verpleegd. Hun toestand is bevredigend

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3