Jaarvergadering K.A.B. - Afd. Leiden Gemeenteraad van Voorschoten bijeen Sociale problemen en de Middenstand OMGEVING DONDERDAG 23 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 DE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING afd. Leiden kwam gisteravond in het gebouw „Prediker" in jaarvergadering bijeen. Na zijn vreugde over de groote op komst te hebben uitgesproken, merkte de voorzitter op, dat door de gevolgen van den oorlog, die in het afgeloopen jaar nog maar al te goed merkbaar waren, niet het ge- heele plan voor 1946 volbracht was. Van uitstel zou in dit geval echter geen afstel komen en daarom stond de oprichting van Credo-Pugnoclubs, nauwer contact met de Kajotters e.d. vooraan op de lijst van plannen voor 1946. Voorts zullen in het nieuwe jaar meerdere ontspannings- en ontwikkelingsavonden georganiseerd worden, terwijl ook het feest van den arbeid in eere hersteld zal worden. Wanneer allen intensief me dewerken, zoo besloot de heer v. Oyen, dan kan 1947 brengen, wat er ons van voorstellen. Vergaderingsgebouw nog steeds niet teruggegeven Na het zingen van het strijdlied, las de secretaris, de heer P. Feiten, de notulen voor en gaf vervolgens het jaarverslag over 1946. Hij wees erop, dat vele arbeiders zich in de bezettingsjaren luchtkasteelen had den gebouwd over den na-oorlogschen tijd. Door de groote materieele schade, die ons land in de laatste periode van den oorlog had opgeloopen, waren al deze luchtkas teelen ingestort en had men zich voor een ontnuchterende werkelijkheid geplaatst ge zien. Door corruptie, zwarte handel e.d. was de ontevredenheid toegenomen en waren velen rijp geworden voor het communis me. Toen de K.A.B. na de bevrijding weer als de katholieke arbeidersorganisatie naar voren kwam, meenden velen, dat deze be weging verouderd was. Door intensieve propaganda was het ledental echter opge voerd en had nu een hooger niveau bereikt, dan voor 1940. In het afgeloopen jaar wer den door „Herwonnen Levenskracht" ruim twintig zieken uitgezonden. In November zijn in alle parochiekerken H. Missen gele zen voor de overleden leden der beweging. Het vergaderingsgebouw aan de Steèn- schuur, dat in den oorlog werd afgenomen, is ondanks groote moèite nog niet terug gegeven. Daarna was de bestuursverkiezing aan dc orde. De voorzitter richtte een woord van dank tot de aftredende heeren W. Buil en P. H. ten Haak, die zich niet meer her kiesbaar stelden. De volgende heeren wer den voor 't vervullen van 'n bestuursfunc tie gekozen: P. B. Beenker, P. Feiten, D. Haverkorn, A. de Kruijff, J. A. M. van Oyen, P. Speel en W. Lagerberg. De heer van Oyen werd hiervan met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over 1946 in totaal was ontvan gen 7710,78 en uitgegeven 5549,13 een batig saldo dus van 2161,65. De kasnazie- ners verklaarde de kas in orde te hebben bevonden. Tot kasnaziener voor het komen de jaar werden benoemd de heeren J. W. Schoon, de Jong en Rijzenvoort. Vei'volgens hield de geestelijk adviseur, Rector Bernefeld, een korte toespraak, waarin hij het doel der beweging uiteen zette. Spreker stelde zich de beweging voor als drie cirkels, die rond elkaar lagen. De middelste was het bestuur, de volgende de kern van trouwe en actieve leden, de derde de passieve leden. Deze laatste werd om geven door de buitenwereld, die niets met de K.A.B. te maken had. Onze taak is, al dus spreker, de katholieke beginselen van uit de kleinste cirkel over te brengen naar de anderen tot tenslotte de buitenwereld ervan doordrongen wordt. Immers, de ge- heele wereld zoekt naar vernieuwing en wij alleen kunr.en deze brengen. Het kapi talisme kon alleen vrijheid en welvaart brengen aan een kleine groep. Het nat. so cialisme zag geen kans den mensch de vrij heid te brengen en ook het communisme zal in deze taak falen, omdat het alleen de arbeidersklasse de vrijheid, en de andere JANINE ANDRADE—JEAN ANTIONIETTI VOOR DEN KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Een stampvolle Gehoorzaal heeft met in tense belangstelling geluisterd naar de grootsche herscheping, die Janine Andrac'e heeft gegeven van een met onderschei ding gekozen programma uit de vioollitte ratuur van de 17e, 18e en 19e eeuw, daar bij gesecudeerd door Jean Antoipietti. Men weet zich wel meer te bewonderen; de prachtige toongeving, het absolute mees terschap, de waardigheid in voordracht, de zwierige krachtige streek,, de natuurlijke bewogenheid. Vitali's „Chaconne" was No. 1 kamermuziek van voornaam gehalte, welluidend, breed, en dankbaar voor 't ge hoor. Koninklijk en edel gespeeld, brandt alles in haar van fel-bewogenheid, maar gezond en sterk en nooit de controle op zichzelf verliezend. Brahms' „Sonate d kl. t". Gezwollenheid laat zij na; de toon-in- tensiteit in verhouding tot den aard. van het werk, nobel en glanzend van bel-canto. Na de pauze een ragfijne geestige „Rondo Ca- prjeioso" van Saint-Saëns, als voor haar geschreven en even later de ernst en rust zelf in het prachtige „Grave" van Friede- mann Bach. Naar eigsn aard belicht zij de muzieken en beleeft geestelijk de intentie. Ook het virtuose ligt haar aan 't hart. 't Is maar zelden, dat 't technisch raffine ment van de „24e Caprice" van Paganini Auer zoo meesterlijk wordt gespeeld, niet alleen interessant, verbluffend en tech- nisch-inbegrijpelijk is dit, maar 't was toch mooi, van toon, vorm en evenwicht. Ont roerend, bovenaardsch, het bloemteêre „Les Chérubins" van Couperin. Welk een bevoorrechting zoo viool te spelen en tot besluit een volmaakte wedergave van .Mouvement perpétuel" van Ries. Antoniet- ti secundeerde vaardig en actief. Zijn pia- naspel munt uit door toewijding en be scheidenheid, zoodat ook hij zijn deel had in het succes, 't Is of Janine Andrade ge niet van eigen spel, of alles weer nieuw is voor haar. Daardoor beïnvloedt zij de volle zaal voortdurend Gedankt en bejubeld heeft men haar, en mèt haar den pianist, zoodat 'n paar toegiften niet uitbleven. Mooie voorjaarsbloemen voor de begena digde kunstenares! J. Kortmann. DE GIJSBRECHT VAN AEMSTEL. Het Bestuur van de Stichting „Kunst en Ontspanning" deelt ons mede, dat het po gingen heeft aangewend, om nog een tweede avondvoorstelling van de Gijsbrecht te orga- niseeren Het is echter komen vast te staan, dat er geen avond meer te vinden is, waar op èn de Schouwburg èn het A'damsch- R'damsch Tooneelgezelschap beschikbaar zijn. Gelukkig kan de uitgestelde schoolvoor stelling doorgang vinden en wel op den lOen Februari, 's middags om half twee. Ook deze voorstelling is reeds geheel uit verkocht. klassen tot slavernij wil brengen. Onze christelijke beginselen leeren ons echter, aldus spreker, dat de vrijheid van den een, niet ten koste mag gaan van de vrijheid van den ander. Onze taak, dit beginsel te volbrengen, is mooi en moeilijk. Wij moe ten de menschen tot deze gedachte opvoe den. Het beste middel om dit ideaal te ver wezenlijken, is allereerst het egoïsme in ons zelf uit te roeien. Na deze toespraak, deed de districtsbe stuurder de heer v. d. Velt nog een oproep tot alle aanwezigen, om toch vooral alle krachten voor de beweging in te spannen. Hierna was rondvraag en sluiting. Het R.K. Amusementsorkest „Always Ready" zorgde voor de vroolijke noot, ter wijl twee leden van de tooneelgroep „Von del" Thomasvaer en Pieternel, met een overzicht van het wel en wee der K.A.B. in 1946, opvoerden. KATHOLIEK THUISFRONT DEKEN. PAROCHIE. Zondag 1.1. stonden van zeven tot één uur vier en twintig jongemannen uit de Dekenale parochie per toerbeurt van één uur ter bewaking van drie groote boeken kisten van den Aalmoezenier in de porta len van de Dekenale kerk aan den Hee rensingel. De bewakingsdienst was per fect; de kisten zijn niet gestolen. De actie voor onze jongens in Indië is echter een fiasco geworden; met wat door de parochianen bijeen is gebracht kunnen we precies een zeer kleine margarinedoos vullen. Wat is er dan wel binnengekomen? Boeken: zeer veel en goede; doch deze gaan naar de Centrale in Den Haag ter verdeeling onder de verschillende canti- nes en tehuizen voor militairen in Neder land en Indië. Verder: aan geld ongeveer 25twee doozen enveloppen en een map postpapier; drie zakdoekjes; drie zakkammen;; één tube tandpasta; drie oakjes scheermesjes; één pakje vloeitjes; één doosje sigaartjes; drie doosjes sigaretten; 25 stuk scheerzeep (•de bon was pas uit). Verder een briefje, luidend aldus: „Voor een blikje vleesch. Het is niet veel, maar graag gegeven uit een gezin met school gaande kinderen". Aangehecht was een vleeschbon en een brief:e van één gulden. Kijk, dit is een mooi voorbeeld van echt medeleven met onze jongens, die toch al zoo veel moeten ontberen. Wat we dan toch willen? Nu, dat ver tellen wij u morgen of overmorgen. P.S. De aanvraag om inlichtingen naar een militair, die al meer dan 31 jaar in Indië vertoeft, hebben wij doorgegeven naar de hoofdcentrale in Den Haag. PER „DEMPO" NAAR INDIë. Neen, lezer, zoover is het nog niet. We kunnen nog niet, wij, gewone stervelingen, weer een reisje maken naar het mooie In- sulindedat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd.... Maar de leden der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken hebben gisteravond in de „Harmonie" toch kunnen genieten van een bootreis per s.s. „Dempo" naar Ned.-In- dië en terug. De heer A. Zandvliet, die jarenlang boord-fotograaf is geweest, heeft in een film van vijf deelen een en ander laten zien van deze heerlijke reis. Het vertrek uit Rotterdam ,öe bezoeken aan Southamp ton, Londen, Tanger, Gibraltar, de tocht door het Suez-kanaal, de aankomst in Co lombo, langs Singapore, Sabang, Batavia, Soerabaja, enz., enz. Tal van bijzonderhe den tijdens de reis werden in herinnering gebracht en genoten werd er van de heer lijke uitstapjes, tusschentijds gemaakt. Dat de film met aandacht gevolgd werd be hoeft geen betoog en bij velen werd weer eens te meer het verlangen naar een va- cantiereisje levendig. De voorz., de heer C- W. Schinck, dankte aan het einde den heer Zandvliet hartelijk voor het gebodene en deelde ten slotte me de, dat op 10 Februari een vastenavond feest zal worden gehouden, tot het bezoek waarvan hij alle leden hartelijk opwekte. JONGEMANNEN PAROCHIE LEONARDÜS. Morgen, Vrijdagavond, om 8 uur in de Gymnastiekzaal a. d. Potgieterlaan, bijeen komst voor alle Jongemannen. Pater Tes- ser vervolgt z'n conferenties en daarna eenige belangrijke mededeelingen voor den ontspanningsavond van de volgende week. Gistermiddag is de 24-jarige A. v. D. uit Lisse, bij het vervoer van een snijma chine-mes van een handwagen naar een drukkerij in de Koppenhinksteeg. bekneld geraakt, waarbij hem twee vingers van de linkerhand werden afgesneden. Gistermiddag te 15 uur is op het erf van een perceel aan dc Haarlemmerweg van den caféhouder J. K. door onbekende oorzaak een partij van 100 balen stroo in brand gevlogen, welk stroo lag opgestapeld achter een houten schuur. De brandweer wist de schuur te behouden. Het stroo, ter waarde van 600 a 700.ging verloren. Gisterenmiddag te 16 uur is de 42-ja- rige monteur C. J. den E. te Leiden in de remise van de N.Z.H. aan den Rijnsburger- weg, bij het uitschakelen van de electrische leiding, tusschen twee rijtuigen in aanra king gekomen met de stroom. Hij viel en kreeg brandwonden aan beide handen. Het ongeval is echter zeer goed afgeloopen. Verdacht van pogingen tot het stelen van een auto zijn vannacht aangehouden de 32-jarige loopknecht P. S. en de 19-jarige militair W. M.. Zij zijn opgesloten. Vanmorgen te kwart voor 8 is brand uitgebroken in de lakenfabriek van de fir ma Krantz aan de Langegracht. De brand is ontstaan, doordat een oliestook-ir.richtjng vlam vatte. Hoewel het personeel trachtte een van de olie-leidingên af te sluiten, vatte ook deze vlam, waardoor de ruimte geheel uitbrandde. De brandweer heeft met schuimblusch-apparaten de brand ge- bluscht en daarna met water nagespoten. IOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO De schooljeugd wordt i 0 getracteerd Q Teneinde de viering van de a.s. h: blijde gebeurtenis op scholen voor n Q gewoon lager en voorbereidend on- Z y derwijs mogelijk te maken, heeft de p n directie van de voedselvoorziening U r van het ministerie van Landbouw, r 0"" Visscherij en Voedselvoorziening U toestemming verleend, dat via de pr plaatselijke distributiediensten toe- 0 U wijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een tractatie van 0 U één beker chocolademelk en 25 s gram versnaperingen zal kunnen Q Q worden gegeven. Nader zal nog worden medege- n Q deeld, op welke wijze zij, die zich II met het organiseeren en financieren n n van deze tractatie willen belasten, y y een verzoek om toewijzing kunnen p Q indienen. U OIIOIICDlIOIICDIICDIICDIIOIIOIIO De C.C.D. slaat goeden slag 1.600.000 cigaretten in beslag genomen. Gisteren troffen ambtenaren van den C. C. D., die te Wassenaar met een overval wagen surveilleexdeii, een automobiel aan van een expeditiebedrijf te Den Haag. De ze auto, welk? geheel geladen was met kisten, bleek 600.000 impcrtcigaretten en een hoeveelheid van 500 liter drank, be staande uit cognac en portwijn, te vervoe ren. De chauffeur en de mede-inzittende werden naar het bux-eau var. politie te Was senaar overgebracht en aan een langdurig verhoor onderworpen; De dix-ecteur van het expeditiebedrijf weid tegen het midder- nachte'ijk uur bij zijn thuiskomst door bij zijn woning opgestelde controleux-s, gear resteerd en eveneens onmiddellijk over gebracht naar het politiebureau te Was senaar. Uit de verhoorer kon worden vast gesteld. dat zich reeds een partij van 1.000.000 cigaretten te Wassenaar moest bevinden. Deze partij werd dan ook in een particuüei-e woning aangetroffen. In to- taa' werden dus in bes'aggenomen 1 600.000 cigaretten. 500 liter drank en een vrachtauto. Vrijwel de gehee'e partij, welke enkele weken geleden tusschen Rot terdam en Dordrecht uit een zeeschip op een schuit van het expeditiebedrijf werd overgeladen, is thans achterhaald. De voorzitter opende de gemeenteraad met een nieuwjaarsrede, waarin een over zicht werd gegeven van het gemeentelijk bewind. Spr. wees in het bijzonder op de vestiging van het Marine-opkomst-centnim. Uit een overzicht van bestede bedx-agen bleek, dat in het afgeloopen jaar was be steed een bedrag van 121.492,76 of gem. per maand ruim f 10.000. Hierbij kunnen dan nog worden gevoegd de uitgaven van particulieren aard der marinebemanning, zooals winkelverbruik café- en bioscoop bezoek. wasch, enz. Bovendien werd aan armlastigen in het afgeloopen jaar een to taal van 12.500 gratis-maaltijden vei-strekt. De heer D. Limbux-g heeft als oudste lid den voorzitter dank gezegd. Aan de vereeniging vor ijsbestrijding, ge vestigd te Leiden, wex'd een bedrag gega- randeei-d van 172.50 voor bestrijding van Ijs in de watei-wegen. Goedgevonden werd accoord te gaan met het advies van Ged. Staten om ook de se cretarissen en ontvangers in aanmerking te doen komen voor de nieuwe salarisverhoo- ging van 10 pet. In de vex-gadex-ing van 13 Augustus 1946 werd de gemeenterekening 1943 voorloo- pig vastgesteld met een nadeelig slot van 67.995,72 voor den gewonen dienst en f 46.183,85 voor den kapitaaldienst. In verband met het feit, dat een twee tal belangrijke posten op dit dienstjaar be trekking hebbmde, na afsluiting van dien dienst zijn of nog zullen worden ontvan gen, heeft het dienstjaar 1943 in werke- ALPHEN AAN DEN RUN Kath. Middenrtandsvereenigiiig. Le den van de Kath. Midderxstandsvex'eeni- gii.g waren Woensdagavond in de St. Jo- sehpzaal aanwezig, waar de heer Van Doorn, hoofdbestuux-der en afgevaardigde •/oor den heer C. Y Fonsioen, voorzitter der plaatselijke afdeling in een gemoede- _ijk praatje, op zakelijke wijze de problee- men van den dag besprak, welke den mid denstand van 1947 beklemmen. Er volgde een breedvoerige, vx-uchtbare gedachten- wisseling. De bijeenkomst werd op ver dienstelijke wijze afgewisseld door een aan tal vo'ksliederen gezongen door „De Ghe- sellen van St. Frans", onder leiding van den heer Jac. J. M. v. Leeuwen. Lezing van Wethouder Menken De heer Steph. Menken, wethouder van Sociale Zaken, heeft gistei-avond voor de Katholieke middenstanders een lezing ge houden over ue sociale problemen en de middenstand. Spr. wees erop, dat in géén periode er een zoo zuivere sfeer van geven en nemen was geweest als in den oorlogs winter. Eén ding is in het maatschappelijk leven noodzakelijk, dat wij met elkander en voor elkander als broeders te zamen zijn. Er is een teveel aan streven van het eigen- ik, vari het groeps-ik en te weinig het ge voel van een groote gemeenschap. Ofschoon de mensch van nature sociaal is aangelegd, is deze aanleg toch nog niet uitgegroeid tot een mentaliteit, dat men buiten 't eigen-ik en het groeps-ik het gemeenschappelijk be lang van het geheele volk moet dienen. We moeten den mensch zien in een driehoeks verhouding: als persoonlijkheid; in ge meenschap met anderen; doch als persoon lijkheid en gemeenschaps-wezen gericht op God. Spr. behandelde vervolgens enkele socia le problemen in den middenstand, de vraag stukken van: 1. vrijheid en gebondenheid; 2. productie en distributie; 3. de mate van concurrentie; cn 4. de markt-beheersching door den stand of door den staat. De vrijheid, welke er vroeger bestond, was geen vrijheid, doch ongebondenheid. Spr. vergeleek een volk met een spoorweg bedrijf, dat ook geleid moet worden, wil het goed loopen. Het is echter gewenscht, dat bij de sociale gebondenheid de wetge vende en uitvoerende organen bezet wor den door bedrijfs-lcundigen. De productie moet gericht worden op de behoeften van c'e samenleving. Een inter nationale conjunctuur-beheersching moet worden nagestreefd. Het is ook economisch ongewencht, dat crises in hoogte- en diepte punten ontstaan. De ordening moet echter nooit zoodanig Film en Propaganda-avond luchtvaart groep „Swagerman". Op Maandag 27 Januari a.s. des avonds om 7.30 zal de Leidsche Luchtverkennersgroep „Swager man" een film en propaganda-avond hou den in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Medewerking aan dezen avond verleenen o.a. de Filmdienst van de N.P.V., de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de Technische Staf v. d. Luchtverkenners, The United States Information Services e.a. Op het pro gramma staat onder meer de vertooning van de nieuwe kleurenfilm van de Boys Scouts of America „Senior Scouting" en eenige luchtvaartfilms van de Haviland, terwijl in Leiden voor het eerst een com plete film vertoond zal worden over Ixet schroeflooze vliegtuig de „Vampire". Voorts zullen er een tweetal inleidingen gehouden worden en wel door den heer Ing. W. J. Stumpel, hoofdkwartier secreta ris voor de Ned. Luchtverkenne'-s; onder werp: „Het Luchtvel-kennen voor Jongens" en door den heer J. L. Asselbergs, secre taris v. d. Vakafdeeling modelvliegtuig, bouw van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, onderwerp: „De Modelvliegtuigsport". UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld „Pellagra in the Oto-Neuroiogy and Rhino-Lai-yngo- logy" de heer O. L. E. de Raadt geboren te Banjoe Biroe, wonende te Oegstgeest. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen bonkaarten afhalen letter J en K t/m Ke. Vrijdag uitreiken schoenenbonnen: let ters S, T, U, V. Wij herinneren eraan dat de bonKAART mede gebracht moet worden. Zelf afknip pen van de verwisselingsbonnen is NIET geoorloofd. zijn, dat de concurrentie wordt uitgescha keld. Nooit kunnen we een maatschappij krijgen, waarin precies de productie kan worden geregeld. Er kunnen slechts gren zen worden aax.gegeven, waarbinnen het economisch leven zich moet bewegen. Bin nen die grenzen is er speling voor de con currentie, die echter gebonden is aan ethi sche en sociale maatstaven. De staat is aangewezen om algemeene richtlijnen te geven voor het maatschappe lijk leven, maar de uitwei-king daarvax al leen aan de staat over laten zou een groote fout zijn. Tegen staats-socialisme zot. on getwijfeld x'eactie komen, ook uit het volk. Gewenscht is, Jat menschen uit eigen be drijf en eigen stand in de sub-ordinatje een plaats innemen om met meer kennis dan ambtenaren mede leiding te geven aan de samenleving. De voorzitter, de hec F. C. Hosson, spi'ak een hartelijk dankwoord, waarna het be stuur zich in eigen boezem terugtrok. BURG. STAND. Geboren: Magtildus Dirk z. van A. G. Leeflang en A. G. van Leeuwen; Gerardus Johannes z. van C. van der Water en G. P. M. Duivesteijn; Rhudi Alfred z. van P. Bronsgeest en S. J. E. van Polanen; Hen- drica Adriana Maria d. van J. Hooger-voi'st en P. J. Fase; Elisabeth d. van J. HaxTand en J. J. Gottmer; Maxdene Louise d. van F. J. Doornik en L. C. E. Jorissen; Geer- truida d. van L. Varkevisser en G. Dul; Afra Maria Anra d. van J. de Haas en A. H. van Oosten. Ovex-leden: C. Vink man 71 j.: M. J. Pil- kens wed. van A. Prins 85 j.; P. Hakken berg man 77 j.; L. W. Ligtvoet huisvr. van II. Smith 84 j.; J. J. Hex-wig vrouw 68 j.; C. C. Visch d. 3 dagen. Getrouwd: J. G. Kapaan jm. en E. Brou wer jd.; W. K de Wijs jm. en A. J. van Eek jd.; J. H. J. Kommertzen wedr. en C. M. A. van Velzen jd-.; M. C. van Well jm. en W. P. A. de Koning; H. Schoo jm. en J. C. Bonnet jd.; II. de Ligny jm. en M. S. Bink jd.; C. P. Ruijgrok jm. en E. M. Over- devest jd.; A. M. Gx-oot jm. en W. C. J. Mandex's jd.; H. A. J. van Daalen jm. en A. E. Vermei jd.; J. B. Sloos jm. en H. van Munsteren jd.; J. Zwanenibux-g jan. en C. M. Keijzer jd- LANGERAAR K.A.B. Met het gebruikelijke gebed opent de voorz., de heer C. Keijzer, deze vergadering. Pater Engelbertus Dijkman, Cap., hield daarna een toespraak en wist op de hem eigen boeiende en vaak humoris tische wijze zijn gehoor een inzicht te ge ven over doel en werken der K.A.B. Op de allereerste plaats moet gij hebben vuri ge, overtuigde leden. Er komt, zegt spr., een nieuwe maatschappij. De arbeiders en wel speciaal de Kath. arbeiders- hebben er mede voor te zorgen, dat de goede vorm gekozen wordt. In die maatschappij moet zijn een rechtvaardige ordening. Iedere stand moet er de plaats in krijgen die haar rechtens toekomt. De Arbeidersstand heeft langen tijd niet de plaats gekregen, die zij behoorde te hebben, en bij alle verbetering die ge komen is heeft zij die nog niet. Het is in strijd met onze chx-istelijke opvattingen de arbeider te beschouwen als de mindere. Door zijn deelname aan het arbeidsproces heeft hij recht op bestaanszekerheid en mag niet afhankelijk z(jn van vraag en aanbod. Daarom heeft hij recht op medezegging schap in de bedrijnen. Dit kan geschieden in de publiekrechtelijke bedrijfsoi-ganisatje. Eischt men echter medezeggenschap, dan is daarvoor noodig 'erstand van zaken. Pe leerschool voor de vx*aagstukken op gods dienstig en maatschappelijk cultpreej ge bied is Credo Pugno. Om tot oprichting van zoo'n club te gera- lijkheid een zuiver batig slot opgeleverd van ƒ6.425.57. De voorloopige vaststelling van de wijzigingen wordt goedgevonden. Geboren: Emmy Louise, d. van J. Dode- weerd en Annechien Slump; Lydia Corne lia Johanna Maria, d. van P. F. Duijnstee enL. M. v. Iperen; Hendrikus Johannes, z. van C. B. Duivenvoox'den en J. Hoogenboom Huibert Willem, zn. van H. Jongeneel en G. Dümmermann; Hendrik Avie Goyert Cornelis, zn. van G. P. C. v. Schaik en H. W. Otten; Jacobus Cornelis, zn. van J. C. Sluijs en S. A. A. de Jong; Jacinta Maria, d. van J. W. II. Simons en H. C. L. J. Kok- keler; Pietertje, zn. van D. Hogewoning en J. Verboom; Adriana, d. van A. de Boer en J. C. van Alphen. Ondertrouwd: Klaas Hendx'ik Hoiting, 24 j. en Maria Magdalene Catharina v. d. Meex-, 21 j.; Jacobus Theodorus de Laat 25 j. uit Amsterdam en Neeltje van Kooij 27 j. Gehuwd: N. T. van Wissen en C. H. den Hollander; F. de Greef en A. Dijkstra. Waarom gewacht tot morgen, 'n Telefoontje verlicht Uw zorgen ken zal het bestuur de noodige stappen on dernemen. De voorz. deelt mede dat er op 4 Mei een zegening van werktuigen zal zijn. Ook worden nog mededeelingen gedaan over een meeting cp 11 Mei te Nieuwveen en betreffende gedane eerste stappen om te komen tot een R.K. Woningbouwvex'eeni- ging. Personalia. De heer W. de Jong slaag de voor het examen van vakbekwaamheid detailhandel in melk, boter, enz. LEIMU1DEN .L. T. B. Maandagmorgen vergaderde de afd. Leimuiden onder voorz. van den heer P. Nooxderrr.eer. Uit het verslag van den penningan., den heer v. Leeuwen, bleek dat het kassaldo bedroeg 229 12. De af tredende bestuursleden, de heeren P. Noor- c'ermeer en G. P. v. d. Meer, werden bei den herkozen. Omdat de heer Noordermeer zich niet meer beschikbaar stelde als voorzitter wordt de leiding toevertrouwd aan den heer G. F. v. d. Meer. Voor de ve- gpdering was uitgenoodigd den heer P. G. Tel uit Heemstede, die verbonden is aan het hoofdbestuur, en dus goed op de hoogte van de gang van zaken. Den heer Tel hield een uitvoerige bespreking van allerlei aard. Het was weer een van die vergaderingen met een nuttige bespreking, waaxwan helaas door de geringe opkomst niet voldoende geprofiteerd is. E. H. B. O. Wegens ziekte van den voorzitter, hield de E. H. B. O. onder lei ding van mevr. Ileenk haar jaarvergade ring, in het café van mej. Sneeboex*. Het verslag van den penningm., den heer C. Verhoeven, bracht aan het licht dat per 1 Jan. '47 en klein kassaldo aanwez'g was, hoewel het boekjaar 1946 sloot met een nadeelig saldo van f 82.01 in verband met de hooge prijzen, die voor de aangeschafte verbandmiddelen waren betaald. De be stuursleden mevr. Ileenk, mevr. Bcrgshoef en de heeren Lissenburg en Rademaker v/erden allen herkozen met meei'derheid van stemmen. De heer Lissenburg werd wederom a's voorzitter gekozen. Besloten werd het 12 y.-jarig bestaan der vereeni ging op passende wijze te vieren Aan de aanvulling van ae verbandtrommels zal alle aandacht van het bestuur besteed worden, zoodat in geval van nood een spoedige hulp bevorderd wordt. NOORD WIIK Kath. Middenstandsvereen. Met een buitengewoon actueele avond heeft de Kath. Middenstandsvereen. 1947 ingezet, waarbij het alleen viel te betreuren, dat niet alle le den op deze bijeenkomst tegenwoordig wa ren. De voorz. installeerde den nieuwen G. Adv., Kap. J. Verhaar. De geest, advi seur wees op den wensch van den Kardi naal, uitgesproken op den Cultureelen dag, gehouden te Utrecht, tot het vormen van kerngroepen in de Middenstandsafd., welke tot taak hebben de algemeene ontwikkeling te helpen bevorderen en ten goede te be ïnvloeden, terwijl Z.E. alle leden aanspoox*- de lid te worden van de H. Familie. Daarna sprak de heer J. Schumacher over „Middenstand en grootbedrijf", een onderwerp hetwelk de volle aandacht steeds vraagt van iederen Middenstander. Met een goede documentatie toonde spr. aan de groote macht van een concern als de Unie- lever. De cijfers en voorbeelden had spr. aangehaald om aan te toonen, dat, hoe sterk de Middenstand zich ook heeft ont wikkeld, zij zich ziet geplaatst tegenover een macht van economische dictatoren en spr. zou het betreuren als de Middenstand zich niet zou aaneensluiten om deze macht gemeenschappelijk te weerstaan. Daarom is de leus „organiseert u, breekt elkaar niet af, bewerkstelligt een gezonde economie en goed doorgevoerde bedrijfsorganisatie". Na vragen-beantwoording deelde de voorz. mede, dat door het bestuur kern vorming ernstig ter hand zal worden geno. men en het op de e.v. vergadering hierover nadere mededeelingen zal doen. NOORD WIJKERHOUT Tooneejuitvoering. De tooneelvereeni- ging „Jaja" hield in de feestzaal van de St. Bavo-stichting een uitvoering voor do nateurs. Opgevoerd werd „Stormei'and" van Bob Bertina. De avond werd geopend door een der leden, die de hoop uitsprak, dat „Jaja" ondanks de zware opgave en door ziekte van een der beste krachten het tweede lustrum tot volle tevredenheid van de donateurs zou beginnen. De inhoud van het stuk werd vervolgens door den regis seur dr. van Dinther in korte trekken weer gegeven. De bezoekei-s die in groote getale waren opgekomen werden dezen avond zeker niet teleurgesteld. Het spel beeldde uit het leven van zeevaarders; op schitte rende wijze werden de rollen vertolkt. ZOETERWOUDE Geslaagd. Na een gehouden cursus door de Modevakschool „De Elf Provin ciën" in het Wxtte Huis onder leiding van mej. Slootman, zijn geslaagd en werd een diploma ujtgnreikt aan de jonge dames R. Vlasveld, A. van der Helm, R. van der Geer, C. Vink, C. Ammer'aan, R. Delfos, R. van Velzen cn E. van Beers.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3