t „Wij maken nu de grootste crisis door" RADIO Overzicht militaire situatie op |ava Politierechter straft de kleine misdaad 1 OP KORTE GOLF tDick Mcduvity DONDERDAG 23 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Z.H. de Paus over de her leving der christelijke gedachte. In een audiëntie welke Z. H. de Paus gis teren verleende aan vierhonderd vrouwe lijke leden der St. Vincentiusvereeniging, die een beweging stichtten voor de Herle ving van het Christendom, hield paus Pius XII een lange redevoering, waarin hij o.m. zeide, dat wij thans de grootste crisis op godsdienstig gebied doormaken, die de menschheid, sedert het ontstaan van het Christendom heeft gekend. Wij hebben drommen van mannen en vrouwen noodig, die in de wereld verkeerende, te allen tij- GENERAAL DE GAULLE WEIGERT MILITAIRE MEDAILLE. Generaal de Gaulle heeft geweigerd de militaire medaille, welke de Fransche re geering eveneens aanbood aan Churchill, generalissimus Stalin en wijlen president Roosevelt, te aanvaarden. De redenen hier voor worden gegeven in een brief aan Leon Blum, waarin de Gaulle verklaart, dat „voor een man, die zichzelf de missie stelde Frankrijk en de Fransche Unie te leiden van de ramp en slavernij tot de overwinning en vrijheid, er geen andere „aanvaardbare" be looning is dan die van geslaagd te zijn". Volgens Jakob Berman, onderminister van buitenlandsche zaken in het Poolsche kabinet, is er een welbewust streven bij de partijen van het democratische Regeerings- blok de Boerenpartij van Mikolajczyk (op positie) niet uit te noodigen deel te nemen aan de nieuwe Poolsche regeering. Hij achtte het echter mogelijk, dat wel andere oppositiepartijen vertegenwoordigd zullen zijn. VERZET TEGEN VERZET IS BURGEROORLOG. De Joodsche organisatie „Irgoen Zwai Leoemi" die verantwoordelijk is voor vele aanvallen op de Britsche strijdkrachten in Palestina heeft via een geheimen zender verklaard, dat elke poging tot verzet tegen de organisatie zou leiden tot „burgeroorlog in het heilige land". Dit is het antwoord van de „Irgoen" op de Maandag door den Joodschen Nationalen Raad aangenomen resolutie, die een beroep op de Joodsche gemeenschap doet „zich zoo noodig met geweld tegen de terroristen te verzetten". DE „TASMAN" TOCH GEHOLPEN. De Australische marine, die het blijkbaar niet eens is met de terreur van de Austra lische vakvereenigingen, heeft gisteren een duiker afgestaan om de tros, die zich om de schroef van de „Tasman" heeft gewon den, los te maken. Het schip zal vermoe delijk vandaag kunnen vertrekken. VRIJDAG. HILVERSUM I '(301 M.). i.OO Nieuws, 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Mor gengebed en liturgische kalender; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Opgewekte mor genklanken; 9.00 Ochtendconc.; 9.45 Gram.; 10.25 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.50 „Van man tot man"; 14.30 Zangspel; 15.10 Muzikale Tombola; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Lichte muziek; 17.00 Gram; 18.00 So listen-ensemble; 18.30 Prog. voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 19.30 Cem balo-gezelschap; 19.30 Ned. Kath. Arbei dersbeweging; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Het Poppenspel van Meester Pedro", muziek spel; 22.00 Nieuws; 22.15 Katholiek Nieuws; 22.20 Avondgebed en liturgische kalender; 22.50 „Het biddend leger Nederland"; 23.00 Gram.; 23.05 Klaas van Beeck en zijn ork. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera-prog.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Kamermuziek; 9.50 viool met pianobegeleiding; 10.20 Programma voor de zieken; 11.00 Populaire wijsjes; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Philharmonisch Orkest; 12.35 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 „The Romancers"; 14.20 De Kwintetspelers; 15.20 Hoorspel; 16.00 Operette-programma; 17.00 Accordeon-orkest; 18.00 Nieuws; 18.45 Or gelspel; 20.00 Nieuws; 21.00 Men vraagt en.... wij draaien; 21.45 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdag avond-concert. de bereid zijn voor hun geloof te strijden, voor de wetten Gods en voor den Christus, op Wien zij de oogen gericht moeten houden als een voorbeeld ter navolging en als een aanvoerder. Dien zij in hun apostolisch werk te volgen hebben. Men heeft het Christendom aangeraden, zich aan te passen aan de wetenschappen en aan de krachten der techniek, wil het een zekeren invloed behouden en over het doode punt heenkomen, omdat anders zijn historischen vorm en zijn oude leerstellin gen niet meer dan uitgebrande fakkels zou den zijn. De Paus noemde dit een schromelijke vergissing, die duidelijk aantoont, wat er in de hoogmoedige en oppervlakkige gees ten omgaat. Het moderne denken en leven moet naar Christus worden teruggebracht, Wiens waarheid en genade niet minder noo dig zijn voor den modernen mensch, dan die in het verleden en in de toekomst. De eenige weg naar het heil is het Ka tholiek Geloof, dat niet verminkt of bloed arm of verslapt is, maar een wezenlijk ge loof, zuiver en krachtig. INTERNATIONALE BIDWEEK Intentie voor Vrijdag 24 Januari: Bekeering der Joden en der Mo hammedanen. BRAND IN R.K. KERK TE BERGEN. Door onbekende oorzaak is vannacht brand ontstaan in een der sacristie van de R.K. Kerk te Bergen (N.H.). De brand werd ontdekt door den pastoor Th. van Beers, toen deze om circa half vijf in de kerk kwam. Hij alarmeerde terstond de brandweer uit Alkmaar en Bergen, doch deze konden niet verhinderen, dat de beide sacristieën afbrandden. Zij konden echter uitbreiding tot het kerkgebouw voorkomen. Nagenoeg alle paramenten en de vaandels der parochieele vereenigingen gingen ver loren. De kluis, waarin zich de H. Vaten bevinden, bleef betrekkelijk onbeschadigd, doch kon tot dusver nog niet geopend wor den. De kerkdiensten konden vanmorgen geen doorgang vinden. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende overzicht gegeven van den militairen toestand: Een post in de omgeving van Batavia werd aoor vuur uit verschillende richtingen be schoten. Bij een tegenaanval brachten de Nederlandsche troepen den republikeinen zware verliezen toe, terwijl een hoeveel heid wapenen en ammunitie werd buitge maakt. Onder de gesneuvelden bevonden zich een aantal Japanneezen. Op 20 Janua ri zou voor het gebied Bandoeng een bij eenkomst van Nederlandsche autoriteiten en afgevaardigden van de T.R.I. plaats hebben, die geen doorgang kon vinden, daar de leden van de T.R.I. niet versdie nen. In den sector Soerabaja werden door re- publikeinsche artillerie twee burgers ge dood en twee gewond. Na aanhoudend republikeinsch vuur op een Nederlandsche post hebben Nederlandsche troepen de kampongs Goerang, Ngemboeng en Gem- pollan van republikeinen gezuiverd. Bij al deze acties werden aan Nederlandsche zij de geen verliezen geleden. W ehrmachtsaan nemer zette 20 millioen om Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den 60- jarigen Arend Jan Schoolderman te Brum- men, die in den bezettingstijd een groote activiteit aan den dag legde met het bou wen van bunkers, aanleggen van startba nen op het vliegveld Soesterberg en andere werkzaamheden op Ypenburg, Deelen en Havelte en op het eiland Beer bij Rozen burg spaansche ruiters heeft geplaatst. Voorts heeft hij er aan medegewerkt het eiland in staat van verdediging te brengen. De omzet, die hij in den oorlogstijd maakte, beloopt 20 millioen. Het Bijzonder Hof hield bij het opleggen van de straf rekening met den leeftijd van verdachte en veroor deelde hem tot een gevangenisstraf van ze ven jaar en ontzetting uit beide kiesrech ten voor den tijd van zeventien jaar. Een zware jongen ingerekend Eind vorig jaar werden door drie jeug dige boefjes diverse inbraken te Den Haag gepleegd. De politie zag kans één der jon gens, de 16-jarige B. J. V. te arresteeren. Door hem kwam men op het spoor van de andere daders, de 17-jarige G. P. en P. J. S. Het lukte de politie P. in handen te krijgen, doch S. bleef voortvluchtig. Na ijverig speuren kwam de politie er achter waar S. verbleef, n.l. in een perceel aan de van Ravesteijnstraat te Den Haag. Daar men wist, dat S. altijd een geladen revol ver bij zich droeg, ging de politie omzich tig te werk. Door een list wist men S. naar buiten te lokken, waar hij door een aantal politiemannen werd overmand Na een langdurig verhoor bekenden de jeugdige misdader zich te hebben schuldig gemaakt aan niet minder dan 10 inbraken te 's-Gra- venhage en 2 te Voorburg. In de woning van den 31-jarige heler N. A. B.. die voort vluchtig is, kon men een groot deel van het gestolene achterhalen. Voor de eerste maal vond Dinsdag een uitwisseling van koorzang per radio plaats tusschen Nederland en Schotland. In het hoofdpostkantoor te Amsterdam concer teerden 300 zangers en zangeressen onder leiding van den dirigent Nico van der Lin den. Dit concert werd via de radio in den aether verspreid. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De fabriekarbeidster J. R. ie Leiden had diefstal van wol gepleegd in de fabriek waarin zij werkte. Nu motiveerde verdach te dit met de mededeeling, dat ze zoo graag ontslagen wilde worden. De officier vorder de drie weken gevangenisstraf, omdat de diefstallen uit fabrieken blijven voortgaan. De rechter legde twee weken gevangenis straf op. De chauffeur K. van R. te Leiden was 17 jaar in dienst geweest van een fabriek, en door diefstal van enkele stukken zeep was hij niet alleen zijn baan kwijt geraakt, doch hoorde nu ook nog drie weken gevan genisstraf tegen zich eischen. De rechter veroordeelde tot een week gevangenisstraf. De schipper J. B. die voor een conser- venfabriek tomaten naar Leiden moest brengen, had er onderweg 400 kg. van weg genomen en verkocht aan een groentenhan- delaar. Nu vreesde de officier dat het wei eens meer gebeurd zal zijn, doch verdachte zei in de meening te hebben verkeerd, dat hij die 400 kilo teveel aan boord had. De officier vorderde drie weken gevangenis straf. De rechter legde twee weken gevan genisstraf op. De fabriekarbeider L. J. te Leiden pleegde diefstal, hij nam goederen uit de Het Zuiden Helpt Muiden. Direct na de ontploffingsram te Muiden heeft het Zui den van Nederland medeleven getoond en een groote hoeveelheid glas aan het zoo zwaar ge'roffen stadje aangeboden. De auto's uit Bergen op Zoom even na hun aankomst met hun waardevolle lading. De burgemeester van Muiden, de heer Th. C. D. Coops (rechts) neemt de zending in ont vangst van den heer A. de Waal van Vliet, directeur van de Zuiderglasfabriek te Bergen op Zoom. De Unilever-affaire De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak tegen A. van de P. 's-Gravenhage, directeur van de N.V. Unilever Verkoopcentrale, die in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage met vernietiging van een vonnis van den economischen politierechter te Rotterdam is veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek van preventief, wegens het her haaldelijk niet nakomen van bepalingen der distributiewet en het voedselvoorzie- ningsbesluit. De Hooge raad heeft het cas satie-beroep verworpen. NIEUWE DIRECTEUR VAN HEI C.D.K. Met ingang van 1 Januari 1947 is tot di recteur van het Centraal Distributiekan toor benoemd de heer J. G. Japikse, voor heen plaatsvervangend directeur van het C.D.K. Met ingang van denzelfder. datum heeft de heer E. C. van Noordwijk, die binnen kort een functie in het particuliere bedrijfs leven aanvaardt, zijn functie van wnd. di recteur van genoemd kantoor neergelegd. werkplaats mede, waarvoor de officier een maand gevangenisstraf eischta. De rechter veroordeelde tot veertien dagen gevange nisstraf. De bediende B. J. W. uit Bodegraven had valschheid in geschrifte gepleegd, welk feit hem voor den Haagschen politierechter bracht. De officier wilde het geval nogal stevig aanpakken, en vorderde drie maan den gevangenisstraf. Echter rekening hou dend met het blanco strafblad legde de rechter 25 boete of 10 dagen hechtenis op. De chauffeur B. J. B. te Nootdorp had zich met dingen bemoeid, die hem niet aan gingen, dat vond althans de officier bij den Haagschen Politierechter. En eigenlijk zei verdachte dat zelf ook, doch hij zei zijn vriend te hulp hebben willen komen, die werd aangevallen. En daarom had ook hij mishandeling jepleegd, waarbij een vrouw enkele klappen had opgeloopen. De offi cier vorderde een maand gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot drie weken ge- vangennistraf. Volgens een incasseerder P. B. uit Zoe- terwoude was het een zwak oogenblik ge weest, toen hij zich geld toeëigende, dat hij voor een ander ontvangen had, doch de officier was het daar niet zoo erg mee eens, omdat iets dergelijks al eerder was gebeurd. Het geld was aan drank etc. opgemaakt. Dc eisch luidde vijf maanden gevangenis straf; het vonnis drie maanden. BIJZONDER GERECHTSHOF. De kantoorbediende P. A. Kruyt uit Reeuwijk had er nooit bij gedacht, dat hij den vijand hielp, toen hij in dienst trad van de N.S.K.K. Die bewering vond weinig ge loof, temeer niet, omdat verdachte ook kamp-bewaker was geweest. De ouders, en verdere gezinsleden van verdachte waren goede vaderlanders geweest, en de broers hadden zelfs tegen den vijand gestreden, doch verdachte had niet naar waarschu wingen willen hooren. Thans luidde de eisch twaalf jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsman, mr. L. J. E. v. Meeverdcn wees op de jeugd van ver dachte. De tuinder J. C. van Schaiclc te Noot dorp had zich in den bezettingstijd aan de zijde van den vijand geschaard door dienst te nemen bij de Oost Compagnie, waarvoor hij in Rusland had gewerkt. De adv fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof, mr. Braun, vor derde daarvoor tegen verdachte vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. Th. H. de Meester ver zocht een lichter straf. COPRA VOOR NEDERLAND. In de Molukken en ander streken van In donesië ligt een groote hoeveelheid copra voor verzending naar Nederland gereed. Co pra is een onmisbaar product bij de ver vaardiging van margarine, zoodat de re geering alles in het werk stelt om het ver voer te bespoedigen. Tot dit doel heeft zij een aantal lichters in Australië aangekocht, doch daar dit nog niet voldoende is, is zij overgegaan tot het charteren van zes Nederlandsche coasters met bemanning voor den duur van onge veer één jaar, terwijl nog een akntal sleep- booten en lichters zal worden aange bouwd. Al deze vaartuigen zullen dienen, om de copra naar een centraal punt, ver moedelijk Menado, te brengen, van waar zij door grootere schepen naar Nederland zal worden vervoerd. ONGELUKKIGE OEFENING. In verband met het vliegongeluk bij Bia*, waarbij 5 leden van het gezelschap Hans Snel zijn omgekomen, verneemt het A.N.P. van officieele zijde, dat het hier betrof een oefenvlucht van een militair toestel, die de artisten gaarne wilden meemaken. 000000000000000000000000000000000000000 O o 0000000000000000000000000000000000000004 BINNENLAND. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 29 Januari geen audiëntie verleenen. In de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen heeft gisteren mr. G. J. J. M. Pe tit het hoogleeraarsambt in het BurgerL Recht aanvaard. Prins Bernhard zal as. Woensdag te Soestdijk onderscheidingen uitreiken aan 16 Engelsche, 8 Poolsche en 4 Nederlandsche vliegers, die zich buitengewoon verdienste lijk hebben gemaakt voor de bevrijding van ons land. De heer F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol is benoemd tot H. M.'s buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij de republiek China. De pont bij Keizersveer is weer in de vaart gebracht. De toestand van mevr. v. Walre de Bordes.1, die bij het auto-ongeluk bij Delft Dinsdagmorgen ernstig gewond werd, is be vredigend. BUITENLAND. Tot dusver, zijn 1.360.821 Duitsche vluchtelingen uit het Oosten in de Britsche zóne opgenomen. Volgens berichten uit Hanoi worden bijna 100 Fransche en Spaansche missiona rissen in het Noorden van Indo-China ver mist, sinds het uitbreken van gevechten op groote schaal. Het trampersoneel van Calcutta is in staking gegaan om hooger loon. De benzine-distributie in Frankrijk zal met ingang van 1 Maart a.s. worden opge heven. SCHIERMONNIKOOG THANS GEHEEL NEDERLANDSCH. Vóór den oorlog behoorde het grootste gedeelte van het Friesche eiland Schiermon nikoog in eigendom toe aan een buitenlan der van Duitsche nationaliteit. Na de bevrij ding zijn op grond van het Besluit Vijande lijk Vermogen diens eigendommen hier te lande overgegaan op den Staat der Neder landen. Thans is het besluit gevallen, dat het eiland voorloopig Staatseigendom zal blijven. Een tniddet êzteA. dan peniciltuve. Twee Amerikaansche geleerden hebben meegedeeld, dat een ex tract uit het hersenweefsel, peni cilline in genezende werking over treft. Proeven werden genomen op die ren ter bestrijding van abcessen en gevaarlijke longontsteking. In een artikel in de „Journal of Bacteriology" verklaarden dr. Leo G. Nutini en Zuster Maria Lynch, dat het extract groot succes had op geleverd bij de bestrijding van de staphylococcus aureus, waarmee muizen geïnfecteerd waren. Alle muizen, die met dit extract werden behandeld, bleven in leven, terwijl sommige, wien men penicilline had gegeven, stierven. WAAR BLEEF J. s. FLETSCHER. 31) „Ik herhaal, dat ik degene ben, die ge raadpleegd had mosten worden", zei hij leerarend. „Niemand heeft eenig recht zon der mijn toestemming onze familie-aange legenheden voor het publiek te gooien. Welke bijzondere rechten heeft u?", barst te hij plotseling uit, zich tot Blake rich tend en zich opwerkend tot een bepaal de graad van heftigheid. „U komt hier en begint onderzoekingen in een aangelegen heid die, zooals u toch moet we'en, zui ver intern ten opzichte van onze familie is. En de eenige reden die u opgeeft, is dat mijn neef Richard uw compagnon was in een of andere verwijderde streek. Wij weten niet of dat waar is, het kan waar zijn, maar het kan ook niet waar zijn. U kunt wel zeer baatzuchtige bedoelingen hebben. Blake richtte zich op uit zijn stoel, stak zijn handen diep in zijn zakken, rechtte zijn zware schouders en keek op Boyce neer als een zware mistiff op een kleinen en venijnigen errier die hem probeert uit te dagen. „Kijk eens", zei hij rustig, „u zoudt be ter deze manier van spreken kunnen laten varen. Ik kan mijn werkzaamheden altijd en tegenover iedereen rechtvaardigen. Dick Mal very was mijn compagnon en toen hij mij verliet wist ik waarheen hij ging en waarom. Mijn eenige bedoeling is te we ten te komen wat er van hem geworden is daar zal ik in slagen. En nu zal ik eens rechtuit tot u spreken, al was u ook onbe schaamd tegenover mij. Ik wil niet op scheppen, maar laat me u zeggen, dat ik een half millioen Engelsche Ponden geen Amerikaansche dollars waard ben. En ik zal iedere penny uitgeven, wanneer dat noodig is, om de waarheid over Dick Malvery te ontdekken, wie ook zijn moor denaar is geweest! En als u wilt weten wie ik ben en wat ik ben, hier is een kaartje met aan de esne zijde naam en adres van mijn advocaat en op de andere zijde die van mijn bankiers en ik stel me voor, dat u ze beiden van naam kent. En u zult me niet meer beschuldigen van zelfzuchtige bedoelingen of ik zal u anders aanpak ken!" „En ga jij accoord met deze scheldpar tij?" vroeg Boyce, terwijl hij opstond en zich tot Atherton wendde. „Als je dit een scheldpartij noemt, heb je dat aan jezelf te wijten", zei Atherton kalm. „Mijnheer Blake volgt den besten weg om de waarheid te vinden betref fende zijn vriend en het spreekt vanzelf, dat hij verwijten riskeert. Overigens, tot nogtoe heeft de familie waarvan je zoo als je zegt het hoofd bent nog niets ge daan". „Niemand kan-me voorschrijven hoe ik iets moet doen", bracht Boyce er tegen in. HU nam het kaartje op, dat door Blake was beschreven en neergeworpen en hij zag dat het de namen droeg van een be kenden Londenschen advocaat en van een groote bankinstelling en deze wetenschap maakte zijn tong scherper en sarcastischer dan ooit. ,,Ik zal mijn eigen weg volgen. Wanneer Blake zijn half millioen Engelsche Pon den naar ik meen op deze manier wil uitgeven, dan zal ik hem dit genoegen niet misgunnen! En wat moord betreft, kan de heer Blake alleen maar aan moord denken als reden van de verdwijning van mijnheer Richard Malvery?" „Ziet u een andere?" vroeg Blake kalm. „Ik zou kunnen denken aan twee anderen, wat meer in overeenstemming met Ri chard Malvery's onaangenaam verleden", antwoordde Boyce vinnig. „Maar ga uw eigen gang ga uw eigen gang en geef uw geld uit". „Dat is juist wat ik van plan ben te doen", zei Blake. Boyce lachte sarcastisch en liep op de deur toe. Terwijl hy den knop greep stel de Atherton hem een vraag. „Zeg, Malvery", zei hij. „Bab je al nieuws van juffrouw Prynne?" Boyce keerde zich om en wierp een snellen blik op zijn ondervrager. „Deze aangelegenheid", antwoordde hij ijzig, „is nog geen publieke zaak. Ik meen niet, dat we die, officieel aan de politie hebben voorgelegd". Toen hij met zijn neus in den wind ver trok, schudde Atherton het hoofd. Hij wilde juist een opmerking tot Blake ma ken toen een bediende een kaartje binnen bracht. Hij las het half hard op. „Newman Cuffe, agent voor wedrennen, Shilhampton", mompelde hij. „Laat hem binnenkomen!" DE VERVALSCHTE CHEQUE. Toen de bediende het vertrek verliet wendde Atherton zich tot Blake met een beteekenisvol glimlachje. „Ik ken dien man", fluisterde hij met een blik op de halfgeopende deur. „Hij is een bekende bookmaker en een soort type. Houd hem goed in de gaten!" De man, die hierop binentrad, toonde geen uitwendige teekenen die verband hielden met wedrennen. Sport, van wel ken aard ook, was het laatste waarvan men hem verdenken zou er belangstelling voor te hebben. Het kort, dik, ernstigkij- kend manneke, wiens dikke wangen wer den gesierd door een zorgvuldig opgestre ken snor, toonde meer het voorkomen van 'n hoogst respectabelen kaashandelaar op weg om zijn meestgeliefde vakvergadering te gaan bijwonen. Zijn kleeding was vah luisterrijk zwaar zwart laken;; zijn hoed had een breede rand van Amerikaansche afmetingen; zijn linnen was van de meest smettelooze zuiverheid. In alles demon streerde zich een aanzienlijken welstand; zijn hoogglanzende schoenen waren dikge- zoold; de gouden ketting die de breede uitgestrektheid van zijn vest overspande gaf den indruk van een kabel; de eenzame ring die zijn dikken vinger tooide, was zwaar en de diamant die er op schitterde, groot. En het was voor Blake geen verras sing, dat zijn stem even rijk en zalvend was als zijn geheele verschijning. „Goedenmorgen, commissaris", zeide dit heer met een gemakkelijke familiariteit. „Ik hoop, dat het u goed gaat. U en ik, commissaris, zijn voor vandaag al eens meer met elkaar in contact geweest, zoo dat het om zoo te zeggen overbodig is, mij zelf voor te stellen. Een vriend van u?" voegde hij er aan toe, terwijl hij een stoel nam en een scherpen, onderzoekenden blik op Blake wierp. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2