3)e C^icLdvc 6ou/tant Vergrooting van het Nationale inkomen Ramadier vormt Fransche regeering Het cultureel herstel van Duitschland Eisch van |oego-Slavië aan Oostenrijk Niet wraakzuchtig, DONDERDAG 23 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 10994 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Te Muilen heeft onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van de drie bij de ontploffingsramp om het leven gekomen arbeiders der kruitfabriek. De stoet trekt door het geteisterde stadje. Min. Lieftinck in de Eerste Kamer Ï>E EERSTE KAMER heeft gisteren de algemeene financieele beschouwingen over U de rijksbegrooting voor 1947 voortgezet. De minister van financiën, de heer Lief tinck vervolgt zijn Dinsdag aangevangen rede. Hij merkt op, dat zich internationaal een inflatorisch verschijnsel heeft voorgedaan. Het ligt voor de hand, dat ons land daaraan zijn deel heeft. Ook in het binnenland zijn factoren aanwezig, die een stij genden invloed op de prijzen hebben gehad. De prijsbeheersching staat voor een zeer moeilijke taak, maar alles wordt gedaan om, waar mogelijk, verlagingen te be reiken. Sparen moet aantrekkelijk gemaakt worden Het monetaire evenwicht is aanvankelijk hersteld door de geldsaneering. In gevallen, waarin aanwijsbaar te ma ken is, dat deblokkeering het eenige mid del is, om een bedrijf te heroutilleeren, wordt na grondig onderzoek deblokkeering toegestaan. Er zijn intusschen gevallen ge weest, die er aanleiding toe hebben gege ven met de grootste voorzichtigheid ten deze werkzaam te zijn. Spr. betoogt, dat het onmogelijk is de uitgaven voor den wederopbouw te bestrij den uit de belastinginkomsten alleen. Èr zal geleend moeten worden, ook in het bui tenland. De minister erkent, dat de budgetaire toestand onbevredigend is. Als factoren welke daartoe bijdragen, noemt hij den dienst der staatsschuld, de msmmmmmm VOOR HET TIJDVAK VAN 26 JANUARI t.m. 8 FEBRUARI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC, 701 (Strook No. 3) 573 algemeen 375 gram zachte zeep 574 algemeen 2 eieren 575 algemeen 500 gram sinaasappelen 576 algemeen 500' gram suiker, boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz. BONKAARTEN KD, KE 701 (Strook No. 3) 583 algemeen 375 gram zachte zeep 583E reserve 375 gram zachte zeep 584 algemeen 2 eieren 585 algemeen 1000 gram sinaasappelen 586, 587 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. BONKAARTEN MA, MD 701 (Strook No. 3) 574 suiker 375 gram suiker, bo'er- hamstrooisel of 750 gr. jam, stroop, enz. TABAKSKAARTEN, ENZ. T 672 rantsoenen tabaksart. V 68 200 gr. chocolade en/of suikerwerk X 672 rantsoenen tabaksart. X 68 150 gr. chocolade en/of suikerwerk. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Januari worden gebruikt. Wanneer op de voor 2 eieren aangewe zen bonnen 57—4 en 584 algemeen niet onmiddellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar voor in te leveren, waarna aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De bonnen 575 en 585 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden naar ma te de aanvoer plaats heeft. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Ja nuari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. De volgende bonaanwijzing voor suiker 1 versnaperingen zal op Donderdag 6 Fe- "ri plaats vinden. militaire uitgaven, de uitgaven voor het nationale herstel, de subsidiepolitiek ten aanzien van tal van producten, die worden ingevoerd, welke politiek steunt op de ge dachte, dat de regeering, zoolang de prij zen in het buitenland hoog zijn, de kosten van het levensonderhoud niet ten volle daarmede wil belasten. De vijfde factor hangt samen met de expansie van het over heidsapparaat. Naar het oordeel der regeering is voor verbetering van den budgetairen toestand naast vermindering der vijf hiervoor ge noemde posten vereischt een beleid, dat ge richt is op vergrooting van het nationaal inkomen. Zware belastingdruk zal noodig blijven; in het systpem ervan zullen correc ties moeten worden toegepast. Er zal voorts een beleid moeten worden gevoerd, dat het sparen niet onaantrekkelijk maakt en daar aan steun verleent. Spr. merkt op, dat in de bedrijven be langrijke bedragen gereserveerd worden voor re- investeering. Dat is een belang rijke bron van sparen. Hij is niet al te pes simistisch ten opzichte van de ontwikkeling van het budget. Het zal wel niet mogelijk zijn op zeer korten termijn te komen tot e.en sluitend budget, maar geleidelijk aan zal een overbrugging tusschen inkomsten en uitgaven zijn waar te nemen. Bij de re geering is het streven aanwezig ten deze het mogelijke te verrichten. Spr. erkent, dat het streven naar bezui niging de primaire taak der overheid is. Als men de regeering het verwijt maakt geen voorbeeld te geven, dan dient men met concrete bewijzen te komen. Voor elke po ging om zwakke plekken uit de begrooting weg te nemen zal de minister erkentelijk zijn. Als voorwaarde voor de salarisver betering voor het overheidspersoneel heeft spr. als eisch inkrimping gesteld. De minister verklaart tegenstander te zijn van een losmaken van het monetaire beleid van het algemeene, speciaal het so- Defensie gevierendeeld Naar radio Parijs meldt, is Ramadier ge reed gekomen met de formatie van zijn ka binet en heeft hij de lijst met de namen van zijn ministers aan den president voor gelegd. De nieuwe Fransche ministers zijn: Minister-president: Paul Ramadier (so cialist). Vice-premiers: Maurice Thorez (commu nist), Pierre Tietgen (M.R.P.). Ministers van Staat: Felix Gouin (socia list), Marcel Roclore (onafh. conserv.), Ivon Delbos (rad Minister van binnenl. zaken: Edouard Depreux (soc.). Minister van justitie: André Marie (rad.). Minister van bui'enl. zaken: Georges Bidault (M.R.P.). Min. van economische zaken: André Phi lip (soc.). ciaal-economische beleid. Hij verklaart de overtuiging te hebben, dat er onder de Nederlandsche bankiers tal van personen zijn, die van meening kunnen verschillen met de regeering cn den mi nister, maar van wie men niet kan zeggen, dat zij een onbehoorlijk beleid hebben ge voerd. De Minister verklaarde groote bewonde ring voor accountants te hebben, maar mis schien was het wel eens verstandig zich los te maken van hun wetenschappelijke kostenberekeningen. In elk geval zijn al dus minister Lieftinck in het algemeen de bedrijfsuitkomsten hier te lande niet ongunstig. Onjuist was daarom te meenen dat zijn monetair beleid te weinig oog had voor een juist industrieel beleid. Men moet de Regeeringsmaatregelen op zichzelf beoordeeler., zoodat het dus even- 1 Duitsche kwestie, d:e op de a.s. cc-rferen- eens verwacht mag worden, dat ook poli- +,r" rW V7Ï-"* Mn'lrn" in Min. van financiën: Robert Schumann (M.R.P.). Min. van verkeer en openb. werken: Ju les Moch (soc.). Min. van nat. defensie: Frangois Billoux (comm.). Min. van landbouw: Henri Tanguy Pri- gent (soc.) Min. v. arbei: Ambroise Groizet (comm.) Min. van Oorlog: Paul Coste Floret (M.R.P.). Min. van luchtvaart: André Maroselli (rad). Min. van Marine: Louis Jacquinot (onafh. conservatief). Min. van onderwijs: Marcel Naegelen (soc.). Min. van volksgezondheid en bevolking: Georges Marrane (corojn Min. va.i kunsten, jeugdzorg en voorlich ting Pierre Bom dan. Min. van wederopbouw: Charles Tillon (comm.). Min. van handel en voedselvoorz.: Jean Letourneau (M.R.P.). Min. voor ouds'rijders: Francois Mitte- rand (rad.). Min. van industrie: Robert Lacoste (soc.). Min. van overzeesche gebiedsdeelen: Ma in s Moutet. De moeilijkheden rondom het ministerie van defensie (dat werd opgeëischt doo" de communisten, waartegen de M R P. zich weer verzette) zijn door een Salomons-oor- deel opgelost. Ramadier heeft dit minis e- rie n.l. gevierendeeld in Defensie, Marine, Luchtvaart en Oorlog en de stukken ver volgens toeeekend aan een communist, een onafhankelijk-con^ervatief, een radicaal-so cialist en een M.R.P.-man. Bidault Diijtt nvnister van Buit.nland- sche Zaken. Ilii heeft zijn spor-n in de in terna'ionale diplomatie ve-diend en de tieke tegenstandèrs zich bereid toonen een spaarcampagne te steunen. Sober leven en spaarzin verdienden thans- aanbeveling, maar voor gedwongen sparen voelde de Mi nister. in tegenstelling,met den heer v. San ten (Ccmm.) niet, want dat werkt vrijwil lig sparen tegen. Dit sluit niet uit, dat de Staat in de toekomst gedwongen kan zijn tot leeningen met den stok achter de deur ovgr te gaan. Hierna volgden nog re- en duplieken. tic der Groote Vier in Moskou in behan deling komt, vereischte voor Frankrijk een vertegenwoordiger van formaat. De com munisten, die ook dit ministerie voor zich opgeeischt hadden, i°g en zich neer bij Ra- madiers beslissing. Hun positie in de nieu we regeering is niet in overeenstemming met de aanrnatigxr.g, waarvan Ducms c.s gisteren nog blijk gaven. De portefeuilles van Binnenlandscnc Zaken met de con trole over de poiitie - en die van Justitie zijn hun eveneens omsnapt. Godsdienstige catastrophe onder Katholieke Duitschers? r\OOR DE STICHTING Gemeenschapsoord „Drakenburg'' en - het Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing is een studie-conferentie georganiseerd op den Dra kenburg, waarin het probleem van het Duitsche cultureele herstel grondig bespro ken is. Ruim 80 personen uit Nederland, België, Engeland en Duitschland hebben er aan deelgenomen. De Engelsche aalmoezenier Richard L. Smith, van de „reli&ious affairs-branche" in dè Britsche zóne van bezet Duitschland, deelde mede, dat er tus. schen de bezettingsautoriteiten en het Genootschap voor geestelijke vernieuwing een overeenkomst in bewerking is, welke, naar men hoopt, groote perspectieven opent voor het cultureele werk van Nederlandsche katholieken in Duitschland. Memorandum aan het Vaticaan Van Nederlandsche zijde werd echter ook gewezen op de moeilijkheden, welke dit werk in Duitschland zal ondervinden, en deze zijn niet gering. Dat blijkt o.a. uit een memorandum van prof. Bauer, den secreta ris van mgr. Kaller, gericht aan het Vati caan. De „Volkskrant" ontleent daaraan het een en ander en het lezen daarvan is wel geschikt, om diep te beseffen de groote noo- den van het Duitsche volk en tevens de groote moeilijkheden, waarop een arbeid tot geestelijke vernieuwing en cultureele heropbouw stuiten zal. In het eerste gedeelte van het memoran dum wordt een uiteenzetting gegeven van de belangrijkste problemen van de daar uit voortvloeiende gevolgen: stijging van tuberculose, van infectie- en geslachtsziek ten, stijging van de criminaliteit onder de jeugd, verder om zich heen grijpende ze denverwildering, afkeer van God en de Kerk, toenemende neiging tot materialisme en bolsjewisme. Verder wordt gewezen op de bijzonder moeilijke kerkelijke verhou dingen in de Sovjet-zone, het gebrek aan priesters, kerken en scholen, met name te Osnabrück en Hildesheim. Oostenrijk vast besloten zich te verzetten Bij de eerste auditie van een der kleine re geallieerde mogendheden door de spe ciale plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche zaken te Londen, aangewe zen voor behandeling van het verdrag met Oostenrijk, heeft de Sloveen dr. Joze Vil- fan namens Joego-Slavië „bewijzen van Oostenrijks oorlogsschuld" naar voren ge- DE GASPERI KABINETSFORMATEUR. De president der Italiaansche republiek. De Nicola, heeft den aftredenden premier, de Gasperi, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. MGR. STEPINAC IN EEN „VERGULDE KOOI". Volgens een verklaring van kardinaal Griffin, te Londen afgelegd, is mgr. Stepi- nac, die door het gerechtshof te Zagreb tot 16 jaar dwangarbeid veroordeeM werd, van een ziekenhuis te Zagreb* overge bracht naar een klooster. De aartsbisschop heeft de beschikking over een eigen ver trek en een bidkapel, „maar, zoo voegde kardinaal Griffin er aan toe, al verblijft mgr. Stepinac ook in een „vergulde kooi", in ieder geval blijft het een kooi". bracht. Volgens Vilfan is- Oostenrijk het aanvullende gedeelte van de oorlogsma chine der Nazi's geweest, niet alleen als resultaat van de Anschlusz, doch ook als resultaat van alle politieke tradities van Oostenrijk. Vilfan bracht vervolgens de aanspraken van zijn land op vereeniging met Joego-Slavië van de Slovenen in Karin- thië en Stiermarken naar voren, alsmede op waarborging van de rechten der Kroa. ten in Burgenland. In een verklaring van dr. Leopold Figl, den Oostenrijkschen kanselier, is uiting ge geven aan de vastbeslotenheid van Oosten rijk, zich te verzetten tegen de Joego-Sla- vische territoriale aanspraken. PLANNEN VAN DUITSCHE SOCIAAL DEMOCRATEN. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: De Duitsche sociaal-democratische partij zal spoedig een voorstel indienen tot socia liseering van de mijnen en de staalindus trie van Noord-Rijnland-Westfalen. De voorzitter, Schumacher, heeft hieromtrent mededeelingen gedaan in een vergadering van partijfunctionarissen te Berlijn. De Duitsche sociaal-democraten willen met de socialiseering verder gaan dan de Engel sche. Ook de steenfabricage en de cement- industrie willen zij-aan het privébezit ont trekken. Een belangrijk gedeelte van het memo randum is verder gewijd aan het vluchte lingenvraagstuk, dat rond 15 millioen men- schen omvat, die overal verspreid wonen en geheel ontworteld dreigen te geraken. Onder hen bevinden zich 1400 priesters. Ge vraagd wordt om brevieren, kleeding, kel ken, paramenten, rozenkransen, bijbels, ca techismussen en kerkboeken. Van 600 pries ters werden bij hun vlucht of uitwijzing kelken en kerkelijke paramenten geroofd. De toestand in de Sovjet-zone wordt als volgt gekenschetst: „groot gebrek aan priesters, geweldig uitgestrekte parochies, geen godsdienstonderwijs in de scholen, geen jeugdopvoeding, geen transportmidde len. Noodig zijn gymnasia, seminaries, lee- kenapostelen en zusters. Overal heerscht een catastrofaal gebrek aan catechismussen, bijbels en kerkboeken, terwijl de charita tieve verzorging der geloovigen volkomen ontoereikend is. Verder zijn er niet vol doende kerken. Het gebruik van protes- tantsche kerken is in zekeren zin een ge vaar. De protestantsche gemeenten hopen daardoor haar rijen te versterken. Noodig zijn houten barakken. De protestantsche Kerk ontving reeds 500 barakken van den Wereldkerkeraad. Voor het houden van een gelijkgeaarde actie verzoeken wij om de hulp van den H. Vader". In een speciaal hoofdstuk wordt nog het vraagstuk opgeworpen van de emigratie van katholieke vluchtelingen. Zelfs onder de gunstigste omstandigheden wordt het niet mogelijk geacht, meer dan rond 10 mil lioen vluchtelingen blijvend werk te ver schaffen en te herbergen. De overige 4 a 5 millioen moeten emigreeren. Voorgesteld wordt bij de Pontificia Commissione As- maar ook niet week Mr. E. N. van Kleffens heeft Woensdagavond als eeregast aange zeten aan een diner, aangeboden door de Kamer van Koophandel van den staat New York en de stichting Nederland-Amerika. Spre kende over het vredesverdrag met Duitschland en het Nederlandsche memorandum hierover verklaarde mr. van Kleffens: „Wij zijn niet een zeer emotioneel volk. Het lijkt soms verbazingwekkend, als men in aan merking neemt, op welke beestach tige wijze de Duitschers mijn land- genooten gedurende vijf lange jaren hebben behandeld, hoe objectief de Nederlanders kunnen praten over rechtvaardige en in het algemeen wenschelijke oplossingen. Van deze geestesinstelling draagt het Nederlandsche memorandum de stempel. Wij wenschen niet wraak zuchtig, noch ook zacht *e zijn. Er is een groote chirurgische operatie noodzakelijk. Laten wij deze koel, oordeelkundig en zonder vrees uit- voren, niet alleen voor het welzijn van den patiënt, maar ook en in het bijzonder voor het welzijn van ons allen: 'e gemeenschap der naties als een geheel." Het IJselmeer is nog een Poolzee Na een tocht van zeven en een half uur zijn gistermiddag om 4 uur de „IJssel- stroom" en de „Lekstroom" van reederij Koppe te Amsterdam behouden in Kampen binnengeloopen. Reeds gistermorgen om ze ven uur verlieten beide booten de hoofd stad om een tweede poging te wagen, het met ijs bedekte IJselmeer over te steken. Gedurende meer dan zes uur hadden de schepen ijs van 15 tot 20 c.M. dikte te trot- seeren, maar tegen een kruiend ijsveld, dat 40 c.M. dik was, bleken zij niét opgewassen. Daarom moesten zij één keer stoppen. Als de thans weer ingetreden vorstperiode geen belemmering in den weg legt, zal de terugtocht Donderdag worden ondernomen. Met het oog op veiligheid wordt slechts vracht vervoerd. WEEKOVERZICHT Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het gebied van hoogen luchtdruk langs de kust van Noorwegen is verder in betce- kenis toegenomen. In verband daarmede nam de Noord-Oostelijke luchtstroom, die de koude lucht van Noord-Rusland naar onze omgeving transporteert, nog iets in intensiteit toe. Over Finland en Zweden daalde de temperatuur geleidelijk verder, doch strenge vorst werd aldaar oveidag nog niet gemeld. In ons land zal het met de vorst overdag dus nog wel meevallen, af gezien dan van den betrekkelijk guren wind. In den nacht daarentegen zal door uitstraling vooral op plaatsen, waar eenige sneeuw op den grond ligt, de temperatuur geleidelijk verder dalen. De sneeuwbuien, die op velé plaatsen in ons land voorkwamen, hingen samen met den onstabielen opbouw van de atmosfeer. De geringe verwarming door de zon is vol doende om overdag uitgebreide wolken banken te doen ontstaan, waaruit het ten slotte tot sneeuwval komt. Dit proces zal zich herhalen ''och veel minder algemeen. WEERSVERWACHTING o AANHOUDENDE VORST. g g Wisselend bewolkt met hier en daar g o een sneeuwbuitje. Matige, tijdelijk o krachtige N.-Oostelijke wind. 9 o OOOOOOOOoonoonnnonnnnonnooooooOOOOOOOOO STAATSLOTERIJ. Prijs van 1000 op nos. 8650, 11838, 15038, 15178 en 19302. sistenza een speciale afdeeling in het leven te roepen, terwijl den H. Vader wordt ver zocht bij de Zuidamerikaansche regeerin gen te intervenieeren ten gunste van de immigratie in Zuid-Amerika van katholieke Duitsche vluchtelingen. Bij het aanbieden van bovengenoemd me morandum aan den H. Vader is men van het standpunt uitgegaan, dat geen oogenblik langer gedraald mag worden met het hou den van een grootscheepsche hulpactie, wil men een godsdienstige catastrofe onder millioenen katholieke Duitschers vermij den. De conferentie van Moskou staat voor de deur. Op die con ferentie zal over het lot van Duitschland worden beslist. Hoe zal Duitsch'and er naden vrede uit zien? Op bovenstaan de kaart zijn de eischen der verschil lende landen afge beeld, zoodat men zich kan voorstellen hoe Duitschland er uit zal zien, als deze eischen worden in gewilligd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1