Radio Nederland in liquidatie getreden STADSNIEUWS v.J OMGEVING DAGBOEKKRABBELS UIT FRANKRIJK (8) WOENSDAG 22 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA De STICHTING „Radio Nederland" in overgangstijd" een minder welkom ele ment in den tijd van wrijving om het radio-bestel is thans op aanwijzing van minister Gielen in liquidatie getreden. Zij heeft een maand gekregen tot het afdoen van zaken; daarna, op 15 Februari a.s., zal de Nederlandsche Radio-Unie optreden. Aan het hoofd zal staan mr. L A. Kesper, commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Zuid-Holland. In zijn kwaliteit van regeeringscommissaris heeft hij groo- te bevoegdheid ontvangen; de leiders uit de bestaande Omroepvereenigingen zullen hem als deskundigen ter zijde staan. roep-vereenigingen niet als motief kunnen gelden. Tot meer zekerheid van die perso neelsleden zullen zij zich mogen beroepen op een in te stellen Commissie van bemid deling. Men ziet, dat de noodige waarborgen zijn getroffen, om deze laatste overbrugging naar den uiteindelijken radio-vrede niet te doen wankelen. De verschillende directeuren van Om- roepvereenigingen, met wie wij spraken over den nieuw geschapen toestand, toon den zich allen bereid den minister in dezen nieuwen overgangstijd bij te staan óók, om verantwoordelijkheid te dragen. En wat de luisteraars met genoegen zullen verne men: wanneer deze aangelegenheid ook fi nancieel is geregeld, zal de kwaliteit van de uitzendingen aanmerkeliik verbeteren. Dat kan o.i. zelfs mogelijk zijn met minder gel den, dan waarover de Stichting zoo rijke lijk kon beschikken. Een nog op te lossen kwestie schijnt ons die van den Wereldomroep en de „Buiten- landsche Strijdkrachten". In elk geval zal de Minister deze beide onderdeelen van het radio-bestel onder de Unie moeten bren gen, wil hij verzekerd zijn van een eerlijke oplossing. Hilversum. A. v. O. Vanaf 15 Februari a s. Nederlandsche Radio Unie Omdat de practijk heeft bewezen, dat slechts weinigen het ingewikkelde kluwen, dat in Hilversum is ontstaan, weten te ont warren, kan het zijn nut hebben te om schrijven, welke de consequentie is van de door minister Gielen te nemen maatregelen in den eerstkomenden tijd. De Nederlandsche Radio-Unie, waarin geen der vier directeuren van de Stichting in liquidatie zitting heeft, wordt gevormd door de Omroep-vereenigingen, die sedert de bevrijding een Federatie hebben ge vormd, maar die zich toen niet konden ont plooien. In die Unie zal ook mogen deelen het I. K. O. R., het inter-kerkelijk overleg inzake de radio. Maar de vraag is, of dit aanbod zal worden aanvaard. Ongeveer drieduizend zenduren zullen gewijd zijn aan gemeenschappelijke uitzen dingen. Een programmaraad, die over deze zenduren zal gaan, wordt gevormd door dertien leden, van wie acht leden worden benoemd op voordracht van de Omroep organisaties door elk van hen twee. De minister van Onderwijs heeft, naar ons wordt medegedeeld, bedongen, dat de bestaande studio's met hun volledige in stallaties door de Unie belangeloos kunnen worden gebruikt. Daartegenover staat, dat de Omroep-vereenigingen het recht van veto zullen behouden, zoodat niets zal wor den uitgezonden, wat in strijd is met hun levensbeschouwingen. Behalve de vier bekende omroeporgani saties zal waarschijnlijk ook de V.P.R.O. deel uitmaken van de Radio-Unie, en even zeer eenige andere bestaande, of nog te stichten radio-vereenigingen. Maar dan moeten deze laatste kunnen beschikken over zestig uur zendtijd en over een mach tiging van uitzending. Zal een eventueele aanvrage van communistische zijde daaraan voldoen? In den persoon van den Regeeringscom missaris zullen de leiders der Omroep-ver eenigingen ongetwijfeld vertrouwen kunnen stellen. Want mr. L. A. Kesper heeft reeds als voorzitter van de Stichting bewezen, ob jectief te staan en gevoelig te zijn voor het zoo noodige rechtsherstel. Maar omdat hij in hoofdzaak bezigheid heeft met het com missariaat van H. M. in Zuid-Holland, zal hij moeten kunnen rekenen op deskundigen en objectieven steun van een secretaris generaal. En nu is men in "Radio-kringen er over bezorgd, of de huidige secretaris van de Stichting wel de meest onbaatzuchtige vertegenwoordiger zal zijn. Met groote bevoegdheid uitgerust, zal de Regeerings-commissaris stellig naar recht en billijkheid ook verder den radio-strijd bpV,0*,'-cT.v,en prn honel'ik voeren tot een be vredigend einde in de te verwachten ra dio-wet. Zoover is het natuurlijk nog lang niet. Want er zal heusch nog wel een lange tijd verstrijken, vooraleer de radio-wet, die in voorbereiding is, door de Volksvertegen woordiging kan worden aanvaard. In de periode, die nu is ingetreden, zal mr. Kesper ongetwijfeld voor moeilijkhe den en gevoeligheden komen te staan. Bij voorbeeld de personeelskwestie geeft daar toe wel aanleiding. Reeds werd de tech- nisch-directeur Madsen van de Stichting Radio Ne-'erl-ny n --ffesteM; c1^ economische directeur Nolet zal nog slechts datie en de directeur van den Wereldom- aanblijven in den korten termijn van liaui- roeo v. d. Broek zal zich moeten bepalen tot het werk van de P.C.J.; hij zal dus even min deelen in het nieuwe directorium. Van den programma-directeur dominee Spelberg is reeds bekend, dat. hij terugkeert als lei der van den V.P.R.O. Er wat betreft het lagere personeel var de Stichting: dit zal voor zoover mogelijk de nieuwe Radio-Unie gaan dienen, of te- rugkeeren tot de Omroepveresnigingen, waar zij een functie hadden vóór dat'de nat.-soc. Nederlandsche Omroep in den aether was gekomen. Het zuu kunnen gebeuren, dat sommige personeelsleden worden uitgeschakeld, om dat zij te zeer een nationalen omroep had den voorgestaan. Maar dit zal voor de Om- BEëEDIGING OFFICIEREN. Hedenmorgen heeft op de cour van de Morschpoortkazerne de beëediging plaats gehad van tien tot res.-officier van gezond heid 2e klas benoemde dienstplichtige kor poraals en soldaten. Het waren korp. V. W. Kessener, korp. B. J. Roodenburgh, soldaat G. J. Hei-inga, korp. M. de Roest, korp. E. C. v. Essen, korp. P. A. Coumon, korp. W. J. A. Hoog water, korp. J. E. Jansen, soldaat J. Kool stra en soldaat H. L. A. Vlamings. De eedsaflegging geschiedde in handen van den garnizoenscommandant, majoor Deschrevel, in tegenwoordigheid van Kol. A. W. Claassen, bevelhebber der 2e Mil. Af- deeling, Overste Pape, chef staf 2e mil. Afd., luit.-kol. De Snoo, divisiearts 2e Di visie, majoor J. C. Wagtendonk, comman dant van het Bureau Oorlogsvrijwilligers. In carré stonden opgesteld de garnizoens. politie, de le Compagnie Territoriale Troe pen onder commando van luit. Alderwegen, de overige officieren, een vijftal leden van Pro Patria onder commando van kapt. Kie viet de Jonge en voorts de familieleden van de jonge officieren alsmede het muziek korps van de Territoriale Troepen uit Den Haag o. 1. v. den heer Zuidam. De plechtigheid begon met de inspectie der troepen door kol. Claassen, onderwijl de muziek een marsch ten gehoore bracht. Terwiil allen in de houding stonden en de muziek op zachten toon het Wilhelmus speelde, geschiedde voorlezing van het des betreffende Koninklijk besluit, waarna de eedsaflegging in handen van majoor Deschrevel plaats vond en waarbij de jon ge officieren trouw zwoeren aan de Konin gin, gehoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht. In een toespraak richtte majoor Deschre- In den Stadsschouwburg te Maastricht werden namens de Amerikaansche regee ring door de militaire attaché der Ver. Staten, kol. F. M. S. Johnson, aan een 100- tal illegale werkers de „medals of Free dom" uitgereikt. Mej. Terwindt, hoofdste wardess der K.L.M., die als parachutiste tijdens de bezetting naar ons land kwam en zeer veel illegaal werk heeft verricht, ontvangt de onderscheiding. vel zich vervolgens tot de officieren, wees erop, dat zij thans in het officierenkorps waren opgenomen en dat deze eed een stempel zal moeten drukken op hun verder leven. Na gewezen te hebben op de drie voudige beteekenis van den afgelegden eed, zeide spr.. dat de officieren nu zij bin nenkort naar Indië zullen vertrekken, wel. licht voor een moeilijke taak zullen komen te staan. Hij wees er hun daarbij op, dat zij behalve medicus ook militair blijven en dus onderworpen aan de krijgstucht. Spr. wenschte allen daarna persoonlijk geluk en alle officieren volgden dit voor beeld. Hierna trok men naar de Cadi-club op het Rapenburg, waar de troepen na een marsch via BreestraatSteenschuur en Ra penburg defileerden voor de jonge officie ren. EN TOCH WEER „SISEO". Vorige week deelden wij u mede, dat op de ver~adering van de R.K. Hockeyclub, gehouden op Dinsdag 14 Januari, besloten was een nieuwen naam te gaan voeren. Heden ontvingen wij bericht van den R.K. Sportbond, waarin deze ons mededeelt geen voldoende gegronde redenen aanwezig te achten, die aanleiding tot naamsverande ring geven. „Siseo blijft dus Siseo!" BONKAARTEN AFHALEN. Morgen bonkaarten afhalen letter H v/af Ho t/m einde H en I. Donderdag uitreiken schoenenbonnen: letters, N, O, P, Q, R. BURG. STAND. Geboren: Ilonka Maria d. van J. Rietho ven en I. J. Banczky; Malthijs z. van W van der Meij en C. van der Heijden; Ge rard Jan z. van G 3. Zwaan en E. Wen- del; Maria Magdalene d. van J. van Kam pen en P. J. le Febre; Lodewijk z. van D. J. Bavelaar en W. L. Huijs; Roza Mana Cla zina d. van F. C. Bakker en C. M. Hooge- veen. Overleden: I. J. Leemans man 65 j.; J. van den Burg dr. Z maanden; M. C Stap per huisvr. van L. de Vogel 70 j. INTERNATIONALE- BIDWEEK Blijvende bekeering van de slechte katholieken en afvalligen. WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd opname van het vol gende in uw veelgelezen blad; bij voorbaat m:jn hartelijke.i dank. Straatverlichting en nog iets. Daar ik 's avonds nog al eens veel in Den Haag en omgeving ben, valt het mij lederen keer op, hoe goed daar de straat- ver.ichting is. Niet één lantaarn, die n et brandt, zelfs in de buitenwijken niet, evenmin :n Voorburg en Rijswijk. Als men dan weer in Leiden komt, denkt men dat he,t nog oorlog is of dat men in het één of ander klein gat komt. Nu wou ik u vragen: '.s er alleen kolentekort in Leiden of ook n andere gemeenten? Of wil Leiden zijn begrotingstekort dekken? Ik kan mij niet begrijpen, dat er van de 37 raadsleden niet één is, die daar eens over interpelleert. En Tuinstad wijk is er al heel slecht aan toe. Eij de tramhalte is het zoo duister a's de nacht en ook de breede Koninginne'.aan is verlicht" door een paar gloeiende spij kers, die zelfs hier en daar nog gedoofd zijn. Ook in de P de la Courtstraat en Lin destraat is het rneer dan treurig. Laten de autoriteiten zelf eens gaan kijken. Wat in Den Haag etc. kan, kan hier ook. Verder zou ik aan willen dringen op her plaatsing van de electr. klok op het Kort Rapenburg, een gemis voor velen. Is het stadhuis-carillon-comité dood? Zoo niet, wanneer kom er dan wat leven in dit comité? Een bewoner van Tuinstadwij'k. Wij verondertsellen, dat de betrokken autoriteiten rekening houden met het ko len-tekort. Elders passen ze misschien an dere maatregelen toe, die óók niet plei- zierig zijn. Intusschen is het juist, dat men verstandig moet te werk gaan door de be sparing over heel de stad te verdeelen, zoodat het niet een bepaalde wijk zoo „duister als de nacht" is. Red. ALPHEN AAN DEN RIJN De revue „Het zit wel goed". In de geheel met belangstellenden gevulde Nuts- zaal is Maandag de eerste van een reeks van acht avonden gegeven voor de leden van de Wilhelmina- en de Christelijke Oranjevereeniging. De heer W. A. Lam leidde den avond in, waarna een couplet van het Wilhelmus door allen staande werd gezongen. Vervolgens werd een aan vang gemaakt met de vertolking van de revue: „Het zit wel goed", in twee bedrij ven met proloog van den auteur Lou de Groot te Rotterdam. De verwachtingen waren allerwege hoog gespannen en het zal wellicht ook daaraan liggen voor een deel, dat het geheel dezen eersten avond geen algemeen gunstig onthaal vond. De tweede en wel zeer belangrijke reden ligt wel hierin, dat het gezelschap, dat met zorg gekozen blijkt te zijn en wat spel- kwaliteiten betreft meerdere malen blijk van kennen en kunnen gaf, door omstan digheden buiten zijn schuld pas enkele weken tevoren de beschikking kreeg over het studiemateriaal. Dit feit in oogen- schouw genomen en de wetenschap, dat de medewerkenden tot groote spelprestaties in staat zijn en die zeker ook zullen we ten te bereiken onder de kundige regie van den heer J. Akkermans te Bodegraven, wettigen de verwachting, dat de verdere avonden in waarde zullen toenemen. De decors, eveneens verzorgd door den heer Akkermans, costuum en kapwerk van den heer G. Hopoezak uit Leiden, verdienen lof. evenals de fijne zang en eoede muziek (orkest van den heer P. Koren te Aiohen) waarbij èn de zangers en zangeressen èn de muziek op de juiste wii^ oo elkaar waren afgestemd. Daar zat de echte revue-klank goed en vlot in. De balletten waren ingestudeerd door mei J. v. Mild, Alphen, die er opnieuw blijk van heeft gegeven dat werk wèl te verstaan. Jammer is het echter, dat zij, over al het schoone, dat zij dezen avond voor een schare belanestellenden van veTerlei ph'image te genieten heeft gebo den, een schaduw heeft geworpen door de, voor ons kathoü?ken zéker niet te aan vaarden kleeding van de Girl-danseressen. Hebben diezeifde danseressen verder op den avond niet getoond, dat het anders ook kan? Wnqrom dan toch bij het éérste optreden zóó? De diverse schetjes, welke de revue moesten vormen, doch waarbij wij den draad misten, welke de afzonderlijke deelen tot één geheel moest binden, waren niet a'le origineel en enkele zelfs aan den onsmakeliiken kant. En waarom in de (slot) Oranje-finale de oranie-wit-blauwe vlag gedragen en niet het rood-wit-blauw met den oranje winpel? Tot slot: streven de W.V. en de C.O.V. haar oorsoronkelük doel niet voorbij door het geven van dergelijke winter-'aal-uit- voeringeo. met revues of dergeliike, ook al zijn die oranie-cetint? De vorige keer was dat te verdedigen, doch, wanneer zulks een gewoonte gaat worden, dan vreezen wij op den duur moeilijk heden. Of het nu al reeds ..poed" zit, dur ven wij wel te betwijfelen, maar wij hebben de overti'ieing, dat het met een he°tj*> roeden vil en daarvan weten wij beider besturen bezield het de overige avonden wèl goed zal kunnen zitten. BODEGRAVEN Tooneel. Zondagavond werd in het kader der Encycliek-meeting te houden op Hemelvaartsdag in Gouda, in het Parochie huis een tooneelavond gegeven door de Kath. Tooneelvereeniging E.N.O.E., uit Gouda. Opgevoerd werd: „Jeugd verzet zich". Het stuk zelf deed weldadig aan en weer herleefde voor ons de angstige dagen van den bezettingstijd. We werden binnen geleid in de klingen der ondergrondsche, die met heldenmoed en levensgevaar een niet te onderschatten steun voor de vrij- LAATSTE BERICHTEN 5 Januari. Vanmor>gn woonde ik in de Rue Petel in een kleine kapel, die onder den beganen grond ligt. een Mis bij in de Slavo- byzantijnsche ri.us. De Litur gie van de Russen maakt op een Westerling inderdaad een diepen indruk. Het kleine, on- noozele kapelletje hangt vol ikonen, vaak met zilver besla gen en voor elke ikoon brandt een lampje. Dat geeft aan het geheel al onmiddellijk iets zeer feestelijks. Vooral de zang ont roert. Men heeft daar angst vallig de oude, au'.hentieke zang bewaard. Er waren prach tige b?"c~Ti. p:e i--vvw1-- kend contrast vormden met de hooge, ijle sopranen. j_e o de, Slavische - melodieën hebben iets weemoedigs, iets smach- tends. vertolking van het heimwee der ziel naar God. Er kwamen heel wat menschen: er blijken in Parijs zeer veel geëmigreerde R"ssen bijeen te wonen. Zij hebben er waar schijnlijk langzamerhand vas ten voet gekregen. Maar zi.j houden aan den ouden gods dienst vast. Het is een der in nigste banden, d;e hen met moedertje Rusland het heilige Rusland verbonden houdt. 6 Januari. Vanmiddag heb ik een be zoek gebracht aan het hoofd bureau van de S.O.C. (de Jeu- nesse-Ouvrière-Chrétienne, de beweging voor de jonge ka tholieke arbeiders). Ik had een lang gesprek^ met abbé Guer- rin, de aumódier général van de S.O.C. Hij houdt zich sinds jaren bezig met dit werk en heeft heel de ontwikkeling er van meegemaakt. Ook hem heb ik de kritiek voorgelegd, die men op de huidige werk zaamheid van de A.C.J.F. en in het bijzonder van de S.O.C. had geuit. Hü heeft me de vol gende voorstelling van zaken gegeven. Wat beoogt de S.O. C.? Toch zeker niets anders dan de herkerstening van Frankrijk, in het bijzonder dc herkerstening van de arbei dersklasse, die wij in de 19de eeuw tot onze gi'oote schance (het is een woord van Pius XI) verloren hebben. Waarom hebben we haar verloren? Juist onfdat er te veel pries ters geweest zijn, die de werk zaamheid van de Kerk uitslui tend tot de sacristie wilden beperken. De Kerk predikt een boodschap van verlossing, van vreugde, maar de condities, waarin de moderne arbeider leeft (en vooral waarin hij in ae vorige eeuw heeft moeten leven) zijn (waren) van dien aard. dat het hem bijna vol slagen onmogelijk was en nog is, om eenige interesse voor hoogere dingen te bewaren. De arbeiders, die een heele lange dag aan de loopende band moeten werken (onder de voortdurende spanning van „bij" te moeten blijven), zijn 's avonds zoo moe, zoo peeste- lük uitgehold, dat zij de brui geven aan alles. Dit leven is geen menschwaardig leven meer- Wil men gees'elijk i?ts voor deze menschen doen, dan moet men beginnen, hun be staansvoorwaarden zelf te ver anderen. Maar daar komt nog iets an ders bij. Hoe staan deze men schen over het akeme^n tegen over de godsdienst? Zij z"n al te vaak uitgebuit door een pa troon. die 'sZon-'ags in de voorste banken zat, die be vriend was met Mr. le Curé, die allerlei cadeaux aan dc kerk gaf. omdat he' zoo goed stond. Defce patroons waren katholiek door een zekere tra ditie, maar terwiil aan den eenen kant hun kath. praktijk bleef bestaan, zijn zii in het economische en sociale leven voMagen heiJenen geworden. Het gevolg is in elk geval geweest, dat zich bij de arbei ders een diep ingekankerd wantrouwen heeft vastgezet De „opium-V9orhet-volk-" propagnda van de materialis ten heeft daar nog een schep je op gedaan. Hoe volkomen ongerechtvaar digd is in dit licht de bewe ring van hen. die zeggen, dat de Katholieke Actie (de Actie van de Kerk!) zich niet met het economische bemoeien moet. Dat moet de Kerk wel degelijk, waar het over de le vensmogelijkheid (ook de geestelij ke levensmogelij kheid van haar kinderen gaat. In de vroege Middeleeuwen wees men de bisschoppen aan als de „defensores civitatis", de ver dedigers bij uitstek van stad en staat. De christelijke barm hartigheid drong hen daartoe. Zoo moe', de Kerk het ook nu weer als een eereplicht be schouwen op te komen voor de verdrukten en te ijveren voor een maatschappij, die voor allen de mogelijkheid van een gezond geestelijk leven niet al leen open laat maar zelfs ten zeerste bevordert. Het is de be kommernis der K.A.. der S.O. C. in het bijzonder aan de op bouw van zulk een maatschap pij te werken. Daarnaast wil zij er tegelijkertijd voor wa ken, dat haar militante leden steeds meer menschen van geestelijk leven zul'en ziin en straks ook bij de anderen de hei lige vlam ontsteken kunnen. Abbé Guerin legde men een uitspraak voor van Benedictus XV, waarin deze uitdrukk'Tiik de oniuistheid verwierp van de bewering, dat de Kerk zich met het eeoiomis"he te be moeien heeft en hij liet mij oen brief lezen van M°r. Mon- tini, onderstaatssecretaris van Paus Pius Xn (als ik mü riet vergis), waarin deze namens den H. Vader het werk van de S.O.C. goedkeurt en aan spoort op de ingeslagen weg voort te gaan. Tegen den avond heb ik oen bezoek gebracht ann de ..Mis sion de Paris", d.w.z. aan het centrum van deze actie. Zij is ontstaan naar aanleiding van het bekende boek van den beroemden abbé Godin: „La France, pays de mission?", „Is Frankrijk een missi°land". De Mission de Paris wil zich heel In het bijzonder bezig houden met de herkerstening van de arbeidersmassa. Zij telt op het oogenblik 14 priesters. Vijf daarvan werken in een fa briek, gewoon als arbeiders tusschen de anderen in. Een heeft zich als schoenmaker ge vestigd. Ik heb een onderhoud gehad met den directeur, er gens in een Parijsche arbei derswijk. Ons leven is bard, zegt hij, zeer hard. Onze pries ters moeten zooveel missen van datgene, wat juist aan het meesterlijk leven ziin in"er- Üjke kracht geeft. De nriesters, die naar de fabriek gaan, wer ken tien uur per dag. Des avonds gaan ze od bezoek bij hun mede-arbeiders, vaak com munisten en praten met hen over de groote problemen van den dag. De'menschen we'en, dat zij priesters z"n. maar ze worden gerespecteerd, rooit beleed i°d. Voor katho^e^en van ouJen hube is het natuur lijk een vreemde gewaarwor ding, priesters a]s arbeidQrs te zien werken. Zii gaan overi gens gewoon als arbeiders ge kleed. Het is een bijzonder °nnrt. priesters, dat aMus ont staat. een be°tje ru'g. Al'een zeer blondere roening°n to rnen hiervoor in aanmerk:ng. Pvbsfr>rs. die ■'bh er voor be schikbaar stePen mo°ten al len minstens en1role maanden doorbrengen in h°t rminarie van de Mission de France in Lbieux. De nrioctei's. die in de fabrb^en werken, wonen met tweeën ergens on een i'ar-er- tje. gewoon in een arbeiders wijk. Voor de toekomst heeft men ^an dit groote ver wachtingen. Maa<- er zal ook nog wel tegenwenk;nCT komen, vooral als het goed he<*<nt te gaan. Dat wefen we van te vo ren, zegt de directeur, een im- nosan'e f'«uur. dat b e°n wet van het Evangelie. Als ik weg "a. drukt hii me nog eens op het hart, voor dit werk en voor de deelnemers te bidden. „Car c'est dur, vous savez!" BONAANWIJZING TABAK' Thans nog niet voor 14 dagen tegelijk. Het C.D.K. deelt mede, dat in afwijking van het eerder verschenen persbericht, de bonaanwijzing van de tabakskaart op 23 Ja nuari nog niet voor 14 dagen tegelijk zal geschieden, zulks in verband met de bevoor rading van den handel. Op 23 Januari zal een bon voor twee rantsoenen worden be kend gemaakt, geldig t/m 8 Februari a.s., terwijl op 30 Januari a.s. wederom een bon voor twee rantsoenen zal worden aangewe- en, welke eveneens t/m 8 Februari geldig zal zijn. Het ligt in het voornemen om van 6 Febr. a.s. af de bonnen voor tabaksarti kelen voor 14 dagen tegelijk aan te wijzen. DADER VAN ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM GEGREPEN. De dader van den roofoverval op de 71- jarige weduwe M. HijnaPet te Rotter dam is gegrepen, dank zij het speurders- werk van de recherche van het bureau Bergsingel. De jongen, die het misdrijf op zijn geweten heeft, bleek nauwelijks 18 jaar te zijn; iemand die tijdens den oor log bij de S.S. had gediend. Langen tijd had hij als politiek delinquent in het kamp te Hoek van Holland doorgebracht. Toen de politie gisteren het onderzoek begon, hield zij rekening met de waar schijnlijkheid, dat de dader geweten moet hebben, dat de weduwe het betrokken ra diotoestel in haar bezit had. De leveran cier van het toestel werd in den arm ge nomen en door diens bemiddeling kwam de politie in het bezit van adressen van personeel, dat den laatsten tijd bij hem in dienst was geweest. Het duurde niet lang, of het sDOor wees in de richting van den Linker Maasoever, waar de gewezen be diende W. B. B. woonde, een 18-jarige ra diomonteur, wiens signalement vrijwel over°enkwam met het door de weduwe verstrekte. Toen ten overvloede op zijn kleeding bloedvlekken van recenten datum werden aangetroffen, had de recherche voldoende redenen den jongeman in arrest te stellen. Hij bekende den roofoverval met poging tot doodslag. Het radiotoestel had hij ver stopt in het puin tusschen de Scheepma kershaven en de Boompjes, waar het werd teruggevonden. Aanvankelijk beweerde hij, dat hij het geld. een bedrag van ongeveer duizend gulden, in de Maas geworpen had. Later kwam hij op deze bewering terug. Het be drag werd, op zijn aanwijzing, in den kel der van de ouderlijke woninp teruggevon den. Hij gaf toe zijn slachtoffer eerst met een fietspomp te hebben neergeslagen en haar daarna met een tonnetje geslagen te hebben. MARINE VAN GOTTnsiyAARD NOG IN LEVEN. Marine van Goudswaard is het eenige lid van het gezelschap van Hans Snel. dat niet in het vliegtuig, dat nabij Biak is neer gestort, is meegereisd. Haar juiste verblijf plaats is op dit oogenblik nog onbekend. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal-examen Genees kunde: de dames: J. J. Bouman te Voor burg, W. v. Beest, te Reeuwijk; de heer D. A- de Leeuw, te Schiedam; arts-exarnen le gedeelte: de heer J. C. E. Helle, te Leiden; arts-examen 2e gedeelte: de heeren: J. Ver- sélewel de Witt Hamer te Noordvvijkcr- hout, E. H. van Ham, te Ridderekrk, I. A. Mochtar, te Leiden, P. J. Kuyjer, te 's-Gra- venhage. BIJZONDER GERECHTSHOF. De adv.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof rekénde L. N. van Polanen uit Leiden zijn houding in den bezettingstijd wel het meest ernstig aan, omdat hij n.b. een ge pensioneerd sergeant-majoor van het N.I. I -leger was. En nietemin was hij bij de S.S. terecht gekomen. Weliswaar ontkende verdachte dat eigenlijk wel. Hij zou alleen oppasser zijn geweest in het kleedingma- gazijn, doch de adv.-fiscaal vond het ge drag zoo ernstig, dat hij twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief vorderde. De raadsman, mr. A. de Gidts, pleitte clementie. heidszaak van Nederland zijn geweest. Het tragisch einde van den hoofdpersoon zal voor velen geen bevredigend slot van het stuk gegeven hebben, maar daarom was het qua tooneelspel niet minder. Over het algemeen zaten de rollen er steevast in, wat een vlot spel tengevolge had. Toch was bij de nog jeugdige spelers een begrijpelijk tekort aan routine merk baar. Dit was b.v. jammer voor de zeer mooie rol van Carla, de bemoedigende zus ter van den leider der verzengroep. Zeer goed was het spel van Trudi en Tini, die voor hun rollen geknipt waren. De ove rige rollen waren wat minder sterk bezet. Al met al toch een spel dat een bezoek aan het Parochiehuis waard was. Een vu rig propagandist toonde zich den heer Ho- nout, gewestelijk voorzitter van de K.A.B., die een speechje hield over de te houden meeting, waarover wij reeds spraken. Na afloop dankte de zeereerw. heer W. Janus, pastoor der parochie, de gasten voor het geboden spel. DE KAAG Uitvoering. 23 Januari a.s. zal de mondorgelclub „Excelsior" uit Sassen- heim onder leiding van den heer Roman Jr. een uitvoering geven in het vereni gingsgebouw achter de kerk alhier. Na het muziekprogramma zal nog een tooneelstukje in 2 bedrijven opgevoerd worden. KATW1TK AAN DEN RÏTN Auto-ongeluk. Vanwege de mist kwam in den vroegen morgen dr. V., wonende in „De Pan" bij Rijksdorp, in botsing met een militaire auto. De zoon van dr. B. bekwam een hersenschudding, een dochtertje ver schillende verwondingen. De auto's wer den beschadigd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3