THEELEPELTJES Politierechter straft de kleine misdaad Eerste Kamer over financieel beleid Niet één belangrijke zaak op de rol j OP KORTE GOLF f WOENSDAG 22 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Straffen voor fabrieksdiefstal worden verzwaard Zeer nadrukkelijk verzocht de politie rechter ons mede te dee'en, dat binnenkort de straffen voor fabrieksdiefstallen nog aanmerkelijk verzwaard zullen worden. .,Het houdt niet op, ondanks des straffen, die al weken lang telkens weer gegeven worden", aldus zeide de Officier. Er gaat g'^en zitting voorbij, of fabrieksdieven ver schijnen voor den rechter. Zoo was het nu ook met den spinner J. I. E uit Leiden, die graag een slipover wilde hebben en daarom wol had meegenomen uit de fa briek. Na den eisch van drie weken, werd het vonnis twee weken gevangenisstraf. J. P. Z. te Leiden had een clandestien draadje ge'egd, om even clandestien elec- trische stroom te betrekken. Het werd ontdekt, hetgeen hem na den eisch van drie weken op twee weken gevangenisstraf kwam te staan. C. L. te Leiden pleegde met sigaretten zwarten handel en daarom vorderde de Officier tegen hem een maand gevangenis straf, met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. De rechter zag daartoe nog geen reden en veroordeelde tot 30 boete of 15 dagen hechtenis, benevens twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met proef tijd van drie jaar. Neen, P. A. v. d. K. uit Nootdorp ont kende het niet, dat hij J. van V. geslagen had, maar hij had er reden voor, zoo ver telde hij. Dat bestreed het slachtoffer, want de veronderstelling van verdachte, dat zijn slachtoffer hem verraden had bij smokkelarij van koeien over de grens, was heelemaal niet ,]uiri. In elk geval was van V. mishandeld en bovendien had verdachte huisvredebreuk gepleegd, door de woning van het slachtoffer niet te wil'en verlaten. Voor die feiten vorderde de Officier bij den Haagschen Politierechter drie maan den gevangenisstraf; het vonnis werd zes •weken gevangenisstraf. W. R. te Lisse was op 22 Aug. in een schuur te Noord wij kerhout clandestien aan het slachten geweest, en v/erd zoo onge veer op heeterdaad betrapt door een poli tieman. De Officier vorderde zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroor deelde tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, om dat R. meer als he1 per had gefungeerd. HAAGSCHE RECHTBANK. P. v. d. M. uit Leiden had in Oegst- geest een fiets gestolen, die bij den schuur der woning van S. van Velzen stond. En, waar verdachte ook al eens op den Rijndijk te Leiden een fiets had gestolen, vorderde de officier een jaar en drie maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. P. J. M. Aal- berse jr. vroeg een psychiatersrapport in te winnen, doch verdachte zei, dat zulks heelemaal niet noodig was. Een koe was clandestien om hals ge bracht door A. J. H. C. te Hillegom, die voor dat feit zich thans te verantwoorden had. De Officier vorderde tegen verdachte, met bijzondere omstandigheden rekening RADIO Donderdag. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.20 Morgengebed en liturgische kalender; 7.45 Gram.muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Opge wekte morgenklanken; 9.00 Gevarieerd morgenconcert. 9.45 Voor dc kleuters; 10.45 Zang met orgel- en pianobegeleiding. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecital door Cor Backers: 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; x3 15 Voor de vrouw; 14.00 All Round Sextet; 15.00 Omroeporkest o. 1 v. Hugo de Groot: 17.15 Marinierskapel der Kon. Marine: 18.00 Orgelspel door Jan \an Weelden; 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws; 19.15 Musette-klanken; 2000 Nieuws; 20.08 Voordrachtavond door leerlingen van de Tdenburgschool te Rotterdam. 22.00 Nieuws 22.30 Vioolmuziek; 23.00 Orgelspel en koor HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; '1 30 Gram.-muziek; 8.00 Nieuws; 8.45 Beet- hovenprogramma: 9.50 „Arbeids-vitami- nen", een vroolijk programma voor huis en fabriek. 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Debroy Somer's orkest. 10.50 Voor dc kleuters. 11.30 Balalaika-muziek; 12.35 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziekkorps van de Amsterdamsehes Politie. 14.00 Voor de vrouw; 15 00 Ziekenbezoek; 17.30 Pierre Palla piano: 17.50 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Radio-dansorkest „The Sky- masters"; 19.00.... en nu naar bed; 19.30 Zang en muziek voor jong en oud; 20.15 Plet Omroeporkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.muziek; 23.45 Roemeensohe zigeuner- muziek. houdend, drie maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. J. A. J. V. te Leidschendam zou goe deren, welke in bewaring waren gegeven door een joodsche familie, die in bezettings tijd moest vluchten, hebben verkocht. Het bleek dat verdachte een deel der schade had vergoed. Na het hooren van een aan tal getuigen, vorderde de Offcier vier maan den gevangenisstraf. J. v. d. N. uit Voorhout ontkende belist, dat hij op Zondag 28 Juli in Sassenheim had ingebroken in de woning van de fam. W., terwijl die naar de kerk was. Sterker nog, v. d. N. ontkende even beslist dien ochtend in Sassenheim te zijn geweest; hij zat in de kerk in zijn woonplaats. Het trof echter slecht, dat een vijftal getuigen hem in Sas senheim op den bewusten dag en bespro ken tijdstip, des morgens omstreeks tien uur, in de omgeving van de woning waar de inbraak plaats vond, hadden gezien; één had zelfs met hem nog gesproken, toen hij toevallig'dn de woning kwam, waar v. d. N. aan het inbreken was! De officier vor derde dan ook, gezien de vier veroordeelin gen, een jaar gevangenisstraf. Mr. M'. G. J. Bevers pleitte vrijspraak, subs, aanhouden om getuige k decharge te hooren De huisvr. S. L. uit Wassenaar had wel al te gemakkelijk omgesprongen met de goederen van den geïnterneerden E. A. F., voor wien zij alles zou bewaren, zoo lang hij geinterneerd was. Doch zij ver kocht een deel van het meubi'air hetgeen de Officier wel een gemeene streek vond, temeer daar zij eerst ze:f bij den benadeel de in den bezettingstijd met haar man in dienst was geweest. De eisch luidde vijf maanden gevangenisstraf. Toen J. Fambtenaar ter secretarie van Zcetermeer was, had hij zich aan ver duistering van olm. 200.schuldig ge maakt, voor welk feit verdachte zich voor de Haagsche rechtbank had te verantwoor den. Verdachte bekende. Gezien het feit, dat het hier een ambtenaar gold, vorderde de Officier zes maanden gevangenisttraf. De raadsman, mr. D. Wegchelaar wees op persoonlijke moei'ijkheden. welke ver dachte heeft gehad en die aanleiding zijn geweest tot het feit en verzocht clemen tie te betrachten. Onvrijwillige „gevangenen" van vuurtoren bevrijd. Een Engelsche radioverslagge ver, Edward Ward en een radiotechnicus, Charles Cooms, beiden behoorende tot den staf van de B.B.C., die op 20 Dec. een be zoek brachten aan den vuurtoren van Bishop Rocek, op zeven mijlen van de Scilly-eilanden, waren tengevolge van de hevige stormen genoodzaakt, tot een on vrijwillig verblijf van 29 dagen, geduren de welken tijd de noodrantsoenen van de vuurtorenwachteds moesten worden aan gesproken. Dezer dagen werden de man nen door een reddingboot uit hun isole ment verlost. Door middel van een lijn verlieten zij de vuurtoren. ITALIAANSCHE COMMUNISTEN WILLEN IN DE REGEERING. De leider der Italiaansche communisti sche partij, Togliatti. heeft verklaard, dat de communisten bereid zijn in het te vor men Italiaansche kabinet zitting te De Eerste Kamer is gisteren begonnen met algemeene financieele beschouwingen over de begrooting voor 1947. Van alle partijen was er een woordvoer der. De heer Kerstens (K.V.P.) formuleerde de bezwaren der fractie: dat er in 's minis ters beleid .iog geen duidelijke koers in de richting van een sluitende begrooting te be speuren valt; dat de staatsschuld blijft stij gen in een zorgwekkend tempo. Minister Lieftinck beantwoordde gister middag alleen de opmerking van den heer Molenaar (P.v.d.V.) over de bankbiljetten- circulatie. De minister gaf de volgende cij fers: omstreeks 1 Janueri 1946 was de bank- biljettenoirculatie in vergelijking met 1 Januari 1939: in Nederland 276 percent; in Engeland 282 percent; in België 328 per cent; in Zwitserland 233 percent; in Zweden 271 percent; in Frankrijk 665 percent. In het Nederlandsche percentage schuilt dus niets onrustbarends, besloot de minis ter, die heden zijn rede heeft voortgezet. Schoenenbonnen bij voorrang Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsrehoenen ont vangen hebben, omdat bij bijv. reeds tus- schen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, en thans zoo drin gend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stomkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewensoht bij voorrang een schoenen bon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uitsluitend aan bovenbedoelde per sonen, wier stamkaartnummer eindigt op 3. 6 of 9 op nader door de distributiedien sten bekend te maken dagen bonnen wor den uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenheid gestéld worden van deze voorrangsregeling gebruik te maken. Degenen, die volgens deze regeling een bon ontvangen komen niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoendistributie. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de schoenenbonnen slechts een be perkte geldigheidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kunnen worden, zoo als in het afgeloopen jaar het geval is ge weest. MINISTER OPENB. WERKEN EN EN WEDEROPBOUW. Binnenkort zou te verwachten zijn de be noeming van den heer J. Bommer, oud-wet houder van Publ. Werken en Woningdienst van Amsterdam, thans nog lid van den Am- sterdamschen Gemeenteraad en Rijksadvi seur voor de Volkshuisvesting, tot minister van Openbare Werken en Wederopbouw, als opvolger van di;. ir. Ringers. MILITAIRE BESPREKINGEN IN DEN HAAG. De Raad voor Militaire aangelegenheden van het Koninkrijk (de vroegere Oorlogs raad), aldus „Trouw", heeft gistermorgen om tien uur vergaderd onder leiding van den minister-president, dr. Beel. Behalve de mi nisters van Oorlog, Marine en Overzeesche Gebiedsdeelen, waren ook aanwezig Z. K. H. Prins Bernhard, generaal Spoor en zijn staf, luit.-admiraal Helfrich en luit.-gene- raals Kruis, chef van den generalen staf. Haringhandelaren, die-voldaan hebben aan de lastgeving van het bedrijfschap voor visscherijproducten tot levering van gezou ten haring aan de Russische zóne van Duitschland, kunnen sedert 20 Januari jl. weer uitvoermachtigingen verkrijgen. Dit beteekent een gedeeltelijke opheffing van de blokkeering van de voorraden gezouten haring. Leidsch Tribunaal behandelt café-rellet:es en enkele „kleine zaakjes" Zonder ook maar iets te kort te doen aan de consciëntieuze wijze, waarop het Leidsch Tribunaal in het verleden alle door dit col lege behandelde zaken voorbereidde, waar bij het ook het hoor en wederhoor ruim toepaste, heeft de zitting van gisteren ons maar matige voldoening geschonken en waren wij het hartgrondig met de opmer king van één der verdedigers eens, dat waren hierbij Engelschen en Amerikanen tegenwoordig geweest, zij om het kleinzie lig gedoe, dat hier dezen ochtend ver toond werd, hartelijk zouden hebben ge lachen. De onbelangrijkheid van de dezen dag behandelde zaken geen enkele ver- daohte was meer gedetineerd sprong bij ae verschillende tenlasteleggingen dan ook duidelijk in het oog. Men oordeele zelf. N. H. Fennes, caféhouder te Katwijk aan den Rijn, was ten laste gelegd, dat hij vriendschappelijken omgang had met Duit- schers, die bij hem in het café kwamen. Ook waren er bij hem in het café meer dere malen na sluitingstijd Duitsche mili tairen aangetroffen. Verder zou F. zich te gen twee agenten van politie, die zijn zaak kwamen controleeren, in bijzijn van en kele Dujtschers minder vriendelijke heb ben uitgelaten. Verd., wiens zaak in de onmiddellijke omgeving van het vlieg veld Valkenburg was gelegen, waardoor hij veel aanloop van Duitsche militairen had, merkte op, dat hij meerdere malen aan de politie verzocht had om zijn zaak tegen sluitingstijd te doen ontruimen. Zelf zag hij geen kans om de Duitsche militairen tegen dit uur te doen vertrekken. Dat er één keer een paar marechaussees door de Duitsche militairen uit zijn zaak waren gezet, is buiten zijn toedoen geschied. Toen daarna eenige agenten aan zijn zaak verschenen, kan het wel wezen, dat hij gezegd heeft ,.dr maar op, zoo juist zijn er marechaussees uitgez't". maar hier had hij verder niets mee bedoeld. Nadat enkele getuigen de toedracht van dit bezoek na sluitingstijd nog eens had den uiteengezet, waarbij geen nieuwe fei ten aan het licht traden, heeft de verde diger, mr. H. F. M. Donders, deze zaak vergeleken bij een relet je in een café. Nu VLIEGENDE DEVIEZENSMOKKELAARS. De economische rechter te Haarlem heeft vonnis gewezen in een geruchtmakende de- viezen-smokkelzaak, waarbij enkele em- ployé's van de K.L.M. betrokken waren. De steward van de K.L.M., J. B., en de chef van den buitendienst op Schiphol, E. H., hadden met behulp van op het buitenland vliegende K.L.M.-machines groote bedra gen Nederlandsch geld omgezet in buiten- landsche goudstukken en andere voorwer pen van waarde, die op de Nederlandsche zwarte markt weer met veel winst van de hand werden gedaan. De steward werd ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf en 20.000.boete, subs. 6 maanden, terwijl zijn collega H. drie maanden gevangenis straf en een boete van 1.000.subs. 1 maand opgelegd kreeg. NED. STAATSLOTERIJ. In de 6e trekking van de 5e kl. van de 499e Staatsloterij is de 100.000 gevallen op no. 5282. Ook de 2e groote prijs-, 50.000, is getrokken, nr. 5671. De andere prijzen zijn: 1000 7032, 8044, 11362, 11795; ƒ400 3806, 4059, 8307, 10193; 200 3125, 3147, 15042, 21689; 100 3372, 5927, 6240, 10869, 14403, 14997, 15368 en 18118. De prijswinnaars van de 100.000 en ƒ50.000, het zijn er waarschijnlijk velen, omdat de loterij drie series omvatte, wo nen in Utrecht, Hengelo. Schiedam, Zwolle, Leiden en Rotterdam. Theelepeltjes zijn gewilde artikelen. Sinds we weer wat suiker in onze thee kunnen doen, willen we gaarne 'ns roeren in ons kopje en niet iedereen gevoelt er wat voor, om dat met z'n vinger te doen. Maar thee-lepeltjes schijnen schaarsch te zijn en een bijzondere aantrekkings kracht uit te oefenen op café-bezoekers- met lange vingei's. Zelfs in Engeland is dat het geval, ofschoon wij sinds de goede gaven in de lente van 1945 in letterlijken zin uit de lucht kwamen val len, ons dat land altijd nog voorstellen als een land over vloeiend van melk en ho ning, en dus ook van theele peltjes. In Londen is het zelfs zoo erg, dat de Londen- sche cafés drastische maat regelen hebben genomen. In de meeste gevallen heeft men een theelepeltje met een kettinkje aan het serveerluik bevestigd en kan iedereen, die daar een kopje thee komt halen, er naar believen mee roeren. Het lijkt ons- een wel afdoende, maar daarom nog niet aanbevelenswaardige maatregel, want wat doe je, als je ziet, dat je voorganger, in gedachte zijn thee roerend het na gebruik aflikt. Zoo'n vergissing is menschelijk, niet waar, dat kan den beste overkomen. Dan doen de dure thee-huizen van het West End het beter. Die la ten de serveuses de thee om roeren en niemand heeft de kans, dat hij het theelepeltje uit haar handen krijgt. Dan hangt het heelemaal van de persoon van de serveuse af, of je thee er beter door smaakt of niet. gebleken is, dat de politie en de ma- xechaussee de Duitsche militairen niet uit het café konden krijgen, mag men dit toch zeker niet als eisch aan verd. stellen. Gaat men dat geval vervolgen, aldus pleiter, dan moet in feite iedere winkelier, die na sluitingstijd nog een Duitscher in zijn zaak had, hier verschijnen. Bovendien achtte mr. Donders het een schandaal, dat verd., die geen N.S.B.'er is, voor deze zaak achttien dagen van zijn vrijheid is beroofd geweest. Spr. verwacht dan ook, dat de tenlasteleg ging vervallen zal worden verklaard. Voorts stond nog terecht mevr. J. M. Jansen van Winkel uit Alphen aan den Rijn, die lid van de N.S.B. en groepsleidster van de N.S.V.O- was geweest en J. Vis ser, veehouder uit Ter Aar, wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. het Agrarisch Front en den Landstand. Voorts was hij blokleider en buurtboeren- leider geweest. Verd. verklaarde van deze oi'ganisatie lid te zijn gewoxrien, omdat het in het boerpnbedrijf zoo slecht ging en hij van de N.S.B. verbetering verwacht had. Uitspraak in al deze zaken over veer tien dagen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo* BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gisteren de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam bezocht. De Koningin zal op den verjaardag van prinses Beatrix 31 Jan. op Soestdijk zijn en waarschijnlijk daar blijven tot na de blijde gebeurtenis. De Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport is sedert 1 Jan. opgehe ven. De Raad van Vakcentrales heeft in zijn jongste vergadering besloten, den mi nister van Sociale Zaken te verzoeken, ook aan de arbeiders, die na 1 October 1946 in de overbruggings-, resp. vorstverletregeling waren opgenomen, alsnog kinderbijslag van het eerste kind af bij te betalen, met terug werkende kracht tot 1 October van het vo rig jaar. Ongeveer 300 kappers uit Rotterdam zijn te 's Gravenhage te zamen gekomen. Een drietal leden van het bestuur werden afgevaardigd voor een bespreking op het directoraat-generaal voor de prijzen. Na af loop verklaarde het bestuur, dat de toezeg ging eener spoedige herziening van de ta rieven was verkregen. Door een militaire vrachtauto is te Rotterdam een voetganger aangereden, die kort daarna is overleden. -T— De bekende S.D.-spion A. Harxebomee, ex-chef van politie te Velzen, is Maandag morgen door het Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld. BUITENLAND. Generaal Eisenhower is in een zieken huis ter observatie opgenomen. Hij is lij dende aan een-spijsverteringsstoornis. Al Capone, d^- vroegere gangster van Chicago, die zich rijk gestolen heeft en thans in een villa te Miami (Florida) woont, heeft een beroerte gekregen. Siegfried Kabus u weet wel: „Heil Kabus" is te Stuttgart ter dood veroor deeld. Leden van de hoogste kringen te Parijs worden ervan verdacht betrokken te zijn bij een opium-schandaal. Tusschen 1 en 17 Januari zjjn te Ham burg 32 menschen doodgevroren. Te Dorog (30 K.M. van Boedapest) heeft een mijnramp plaats gehad. Het aan tal dooden bedraagt tot nu toe 36. Een gedeelte van de mijn is ingestort. MGR. YU PIN KOOPT DEN VOOR- NAAMSTEN CHINEESCHEN ZENDER. Mgr. Yu Pin, Aartsbisschop van Nanking, is eigenaar geworden van een der meest be kende en modernst ingerichte zenders van China, het XHMA zendstation. De eigenaar van dit station, een Amerikaan, Mr. Hark- son, moet het verkoopen, omdat volgens een Besluit van Ue Chineesche regeering, vreemdelingen geen eigenaar jf bezitter van een zender mogen zijn. LUDENDORFF's ECHTGENOOTE TOT VIJF JAAR DWANGARBEID VEROORDEELD. Carola von Oertzen, de bekende schx'ijf- ster en echtgenoote van Ludendorff, werd veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid en tien jaar verbod van het uitoefenen van haar literaire werkzaamheden, door het tribunaal van Miesbach. Carola von Oert zen was lid van de NSDAP en had verschil lende van haar landgenooten bij de Gesta po aangebracht. WAAR BLEEF Z)Lcfl Jilaiuexy door J. S. FLETSCHER. 30) „Totdat de politie formeel, heeft vastge steld, dat ze wordt vermist", antwoordde Colwyn beteekenisvol. „En dan gooien we ons met al wat we hebben op die kwestie". „U zult het wel weten", zei Blake. „Maar naar mijn meening heeft de verdwijning van juffrouw Prynne zeer veel uit te staan met dit geval. Ik geloof Colwyn glimlachte en hief manend den vinger op. „Waarop gebaseerd?" vroeg hij. „Dat is de groote vx-aag". „Nu ja, tot op heden is het op niet meer gebaseerd dan op een verdenking", gaf Blake eerlijk toe. „Maar die is er en ik durf wedden, dat die gerechtvaardigd is." „Wel, hoe is die dan?" vroeg Colwyn, we derom glimlachend. „Soms is intuïtie niet kwaad." ,,'LKomt er op neex\ dat juffrouw Pryn ne wel eens kan zijn vertrokken om niet iets te hoeven vertellen, dat zij weet", ant woordde Blake. ,,En in dat geval zal ze niet terugkomen." „Wacht!" zei Colwyn. „Nu zou ze wel eens moéten terugkomen. De zaak is nu in een stadium, dat ze voor het voetlicht komt. „Dit" ging hij voort, zijn vinger op de nog vochtige drukproef, „zal mox-- genochtend bij het ontbijt door duizenden in uw naaste omgeving en door honderd duizenden in andere streken des lands worden gelezen. Het geval-Malvery is nu een publieke zaak!" Blake herinnerde zich de waarden toen hij den volgenden morgen in de „Cardi nal's Hat" de trap afkwam, na er den vo- rigen dag in den zeer laten avond te zijn aangekomen. Het kwam hem voor, dat ieder dien hij zag, zoowel in het hotel als op de trottoirs buiten de „Argus" las en op de affiches van een kleine kiosk tegenover het hotel viel zijn oog op groote suggestieve letters: HET GEHEIM VAN MAL VERY HOLD. Merkwaardige verdwijning van den Ex-fgenaam van oud adelijk geslacht. De oude kellner keek naar Blake met hernieuwde belangstelling, terwijl hij hem bij het ontbijt bediende. „Een vreemd geval is dat van mijnheer Richard, mijrxheer", zei hij. „Ik wist niet, dat u hem zoo goed kende, totdat ik van morgen de krant las." „U kunt hem zich zeker nog heel goed voorstellen", merkte Blake op. William kuchte discreet en liet zijn stem dalen. „Hij is me nog vijf of zes Pond schuldig, mijnheer", zei hij. „U kent dat wel, mijn heer, dan weer tien shillings, dan weer vijf shillings, een beetje zakgeld tekort, mijn heer. Nooit veel geld bij de hand op Mal- very Hold, mijnheer.... Ik vind dit een vreemd geval. Maar dat verhaal in de kranten, dat zal nieuws opleveren, mijn heer! Let op mijn woorden!" „Als er nog nieuws zou zijn", zei Blake. „Dat moet, mijnheer", verzekerde Wil liam, „dat brengt 't met zich mee, mijn heer. Er moet hier zeker iemand in de omgeving zijn die weet, wat er nog niet verteld is. U zult er vast van hooren. En gauw!" Maar wat Blake het eerste hoorde, dat was de explosie rustig maar krachtig van Mr. Boyce Mal very's woede. Tegen zijn eigen wensch in was hij nu betrok ken geworden in iets, dat heel erg leek op een persoonlijke twist met Mr. Boyce Mal- very. En het tooneel was het bureau van Atherton. Blake was er eens naar toe ge wandeld om er, na het ontbijt, eens de za ken te bepraten en in het bijzonder het ar tikel in de Argus. En daar verscheen, een exemplaar van dc Angus verfrommeld in zijn hand, de toekomstige erfgenaam wanneer hij het al niet was! in dat kou de stadium van woede dat nog dieper zit dan de roodgloeiende woede. De twee mannen bereidden zich voor, ieder volgens eigen natuur en karakter het hoofd te bieden aan Boyce Malvery. Blake, die vanaf hun eerste ontmoeting een in stinctieve antipathie had opgevat tegen tegen den advocaat, bezag hem zonder moeite te doen zijn afkeer en onvex-schil- ligheid te verhelen ten opzichte van alles wat Boyce mocht zeggen; Atherton kneep, na een enkele blik op zijn bezoeker, zijn lippen samen, keek met een koelen blik en nam een ambtelijke houding aan. En Boy ce keek om beurten naar beiden om ein delijk zijn blik vast te zetten op Blake als het voorwerp van zijn toorn. „Ik behoef nauwelijks te vragen wie verantwoordelijk is voor al dit kabaal in deze kwestie? vroeg hij ijzig, terwijl hij de aanstootgevende krant op Atherton's bu reau smeet. „In elke regel hiervan zie ik uw hand, mijnheer Blake. Maar dit wil ik vragen aan jou, Atherton, is dit gebeurd met jouw toestemming met jouw officieele toestemming?" „Je kunt dat woord officieel wel wegla ten en aannemen, dat het met mijn per soonlijke toestemming geschiedde", ant- wooi'dde Atherton vlug. „Ik zei Blake, dat naar mijn meening de eenige manier om je neef te vinden als hij nog leeft of be trouwbare mededeelingen te krijgen als hij dood is, zou zijn de zaak de meest uitge breide publiciteit te geven. Dat was zeker mijn advies. En als men mijn meening weer zou vragen, zou ik dat advies hei-halen". „Dan kan ik mij tot u beiden irchten", zei Boyce. „Welk recht hebt u, of ieder van u, zich te mengen in onze familie-aange legenheden? Welk recht hebt u, onze na men in dx*uk te doen verschijnen en spe ciaal in de kolommen van een sensatie blad als het ondex-havige? Ik ben het hoofd van de familie Malvery...." „Niet zoolang Sir Brian in leven is", in- terumpeerde Atherton met een glimlach, die van goedgehumeurdheid had moeten getuigen. „Kom, kom!" „Ik ben het feitelijke hoofd van de fa milie", bleef Boyce volhouden. „Wanneer waar het naar uitziet mijn neef Ri chard dood is „Dan is daar nog altijd zijn zuster in de rechte linie der familie", interrumpeerde Atherton weer. „Jij bent tenslotte van een jongeren tak. In een geval als dit komt een zuster vóór een neef". Boyce wuifde ongeduldig met zijn hand alsof hij te kennen wilde geven dat in zijn oog vrouwen niet meetelden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2