3>e CekLehc0oti/Yci/nt Onderhandelingen met Sjahrir hervat Auto-ongeluk bij Delft Eischen van België aan Duitschland Slechts 24 zetels Roofoverval op weduwe te Rotterdam Italiaansche wanhoopsdaad? Regeeringsverklaring Tasman' geboycot WOENSDAG 22 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10993 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Cultuurpolitiek /"VNDER „cultuurpolitiek" wordt verstaan een politiek, die er op gericht is, de uitingen van kunst te s'imuleeren, te cul- tiveeren, te propageeren. Wij meenen op deze wijze het begrip „cultuurpolitiek" te kunnen omschrijven. Nu is er dezer dagen aan den minister van O., K. en W. en aan den minis1^-- raad een telegram gezonden door de Ne- derlandsche federatie van beroepsvereeni- gingen van kunstenaars, waarin wordt ge protesteerd tegen de ontslagen van regee- ringsadviseurs en administrateurs aan het departement van O, K. en W- Men ziet daarin een afbreken van dè door vorige ministers „ingeleide actieve cultuurpoli tiek". Indien men dat, naar onze meening, goed zou zién, dan zouden wij ons van gan- scher harte bij bedoeld protest aanslui ten! Aan den katholiek is de kunst lief. „Kunst voert tot God". „Kunst is bidden". In deze en zoovele andere uitspraken wordt erkend de invloedrijke be'.eekenis van de kunst, de ware kunst, die een gave Gods is en die zich dus weet in den dienst van God- Wij achten het voor het welzijn van het geheele volk een zegen, als het de ware kunst in haar verscheidene uitingen leert waardeeren, leert proeven en smaken als een fijne geestelijke genieting; als er van regeeringswege een actief streven is om dat te bereiken. Wie waarlijk schoone uitingen van den menschelijken geest in zich weet op te ne men en te verwerken, zal daardoor zijn eigen leven vergeestelijken, op een hoo- ger niveau brengen. Maar wij zijn het er niet unee eens, dat voor een actieve cultuurpolitiek regee- ringsambtenaren gewenscht zijn. Integendeel. Het is een eisch, dat de regeering in zake de cultuur, de kunst, een actieve rol vervult. Maar die moet zij op dit terrein niet vervullen door middel van een ambte lijk apparaat. De kunst laat zich daarin'niet omsluiten tenzij tot haar eigen schade. Het plan van minister Gielen om een ..Kunstraad" in te stellen is o.i. veel be ter en wij juichen dat toe. Deze kunstraad, saamgesteld uit zoo veel mogelijk verschei dene stroomingen, zal aangewezen zijn, om de actieve cultuurpolitiek van de regee ring om te ze'ten in een onder het volk levende werkelijkheid. J>E COMMISSIE-GENERAAL en de re publiekinsche delegatie onder Soetan Sjahrir zullen heden te Batavia haar formeele besprekingen hervatten. Een aan tal punten, waaronder het geschil onder de militaire grenzen, moeten nog geregeld worden, voordat de Indonesische republiek bereid is de overeenkomst van Langgadjati te teekenen. Comm.-Generaal naar Oost-lndonesië? De Commissie-Generaal heeft verklaard, dat zij een bezoek wil brengen aan Oost- lndonesië en andere deelen van den Ar chipel, terwijl zij verder het plan koestert de conferentie te Pontianak bij te wonen, waar de toekomstige status van Borneo zal worden vastgesteld. Volgens officieele woordvoerders is de voornaamste taak van de Commissie-Gene raal Ihans de moeilijkheden, die zich tij dens haar afwezigheid hebben opgestapeld, uit den weg te ruimen. Dr. Van de Velde te Medan teruggekeerd. De politieke adviseur voor Sumatra, dr. J. W. van de Velde, is gisteren na een be zoek aan Palembang en Padang te Medan teruggekeerd. J. van Walré de Bordes gedood. Tengevo'ge van de mist en de gladheid is gistermorgen om half twaalf op den Rjksweg onder De'ft een ernstig auto-on geluk gebeurd. De majoor van den repa- trieeringsdienst J. van Walré de Bordes, oud-burgemeester van Midde'burg, reed met zijn vrouw in een tweezitter ter hoog de van garage De Graar, toen hij een pen vrachtauto met aanhangwagen wilde inhalen. Uit de richting Rotterdam nader de op dat moment eveneens een vrachtauto. De heer van Walré remde krachtig. Ten gevolge van de gladheid schoof hij naar de linkerzijde van den weg en kwam met zijn tegenligger in botsmg. De tweezitter werd totaal vernield. De bestuurder werd op s'ag gedood. Zijn vrouw moest mét ernstige verwondingen aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Een andere automobilist, de heer ten Bosch, uit Amsterdam moest om een tweede aan rijding te voorkomen tegen de vrachtauto iret aanhangwagen oprijden, waardoor zijn auto ernstig werd beschadigd. Hijzelf kwam er zonder verwondingen af. Directe deelname aan de besprekingen gevraagd De Belgische regeering heeft door haar ambassadeur in Londen aan de plaatsver vangende ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier twee nota's laten over handigen. De eene bevat beschouwingen over de politiek der geallieerde mogendhe den ten opzichte van Duitschland; de ande re de Belgische eisch van herstelbetaling en veiligheids 'oorzorg. Daarin heeft België duidelijk kenbaar ge maakt, welke zijn economische eischen zijn: levering van grondstoffen, van electrische drijfkracht en van de kunstwerken en ar chieven en voorts zekere eischen betref- voor Mikolajczyk De- regeering is tevreden. Reuter geeft als officieuzen einduitslag van de Zondag in Polen gehouden verkie zingen de volgende cijfers: regeeringsblok 327 zetels; katholieke arbeiderspartij 7 ze tels; dissidente boerenpartij 7 zetels, eeni- ge kleinere groepen eveneens 7 zetels, de boerenpartij van Mikolajczyk -24 zetels. De overige 72 zetels worden verdeeld overeenkomstig de behaalde percentages. Op deze wijze zal Siet regeeringsblok 383 van de 444 zetels bezitten. Mikolajczyk verklaaxde Maandag, dat hij een beroep zou doen op het opperste ge rechtshof, om de verkiezingen distnetsge- wijze ongeldig te verklaren. Zijn beschul digingen omvatten: onregelmatigheden, in timidatie en schending van het stemge- heim. De Poolschc regeering heeft, bij monde van generaal Grosz, verklaard, „volkomen tevreden" te zijn met de verkiezingen. Deze woordvoerder verzekerde, dat de verkiezingen ordelijk waren verloopen. Het Poolsche democratische blok zal van daag te Warschau met een massademon stratie de stembusoverwinning vieren. Kantoren en winkels moeten om 13 uur plaatselijken tijd sluiten en de vice-pre mier, Gomolka, zal het volk toespreken. OFFICIEEL VREDE OP 10 FEBRUARI. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, aal de vredesverdrager met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland vóór 10 Februari teekenen. Oud minister Bynus heeft deze verdragen, met uitzondering van het Finsche verdrag, daar Amerika met Finland niet in oorlog is ge weest, gisteren reeds onderteekend. De mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk en van de Sovjet-Unie zullen een dezer dagen eveneens de bovengenoemde overeenkomsten bekrachtigen. Op 10 Fe bruari a.s. zullen de vertegenwoordigers van de voormalige As-satellieten hun hand- teekening zetten. Dan is het officieel vrede. fende het vervper op den Rijn en het aan leggen van een nieuwen waterweg. De Belgische regeering behoudt zich het recht voor op 'n later tijdstip andere eischen van algemeene en bijzonderen aard ten op zichte van Duitschland te formuleeren. Zij geeft verder uiting aan haar ontevreden heid over de 'hans gevolgde procedure in de behandeling van het Duitsche vraagstuk en verlangt een meer directe deelname aan de besprekingen. België zal mijnvergunningen in het Ruhr- bekken vragen, wanneer aan andere landen kolenvelden in Duitschland afgestaan wor den. De electrische stroom zal door Duit sche centrales geleverd worden, maar deze zullen niet gedemonteerd en naar België overgebracht worden. De scheepvaart op de Rijn zal open moeten staan voor iedereen op voet van gelijkheid. Maatregelen dienen genomen te worden om het „aftappen" van het verkeer op de Rijn, ten gunste van Duitsche havens, dat anders normaal het Belgisch spoorwegennet zou hebben ge volgd, te voorkomen. De Duitsche llijnvloot zal beperkt moeten worden tot een zekere tonnenmaat en voor de wederopbouw van de Belgische Rijnvloot-aken, sleepbooten en motorbooten af moeten staan. Een andere eisch heeft betrekking op het graven van een kanaal tot de Donau. Ten slote wil Bel gië, dat op kosten van Duitschland een tun nel wordt gebouwd voor watertoevoer van in Duitschland gelegen dammen naar de Vesder in België Hij verklaax-dc, dat de politieke wex-king te Palembang thans goed genoemd mag wox-den, zelfs beter dan zij voor het uitbreken van 't conflict was. Ook te Pa dang is de toestand aanmerkelijk verbe terd, omdat men de kwestie omtrent de sterkte van de republikeinsche politie heeft kunnen regelen. Tusschen Medan en de republikeinsche leiders van Siantar is het contact her steld. De moeilijke verbinding tusschen de beide plaatsen maakt echter, dat dit con- tacht nog niet bijzonder soepel is. Tenslot te verklaax-de hij, dat de samenwerking ten zeei'ste wordt bemoeilijkt door de propa ganda der republikeinen. De „Merdeka" beangst voor regeeringscrisis- In het hoofdartikel van gisteren geeft het republikeinsche»; blad „Merdeka" uit drukking, aan de vrees, dat hel veto van het werkcomité van1 het voorloopige Indo nesische parlement 'tegen het decreet van president Soekarno tot uitbreiding van het aantal zetels in het parlement een regee ringscrisis zal teweegbrengen. De schrijver van het artikel vraagt zich af, of president Soekarno zal besluiten tot ontbinding van het werkcomité en dien overeenkomstig van het parlement zelf en acht „het een gevaarlijk feit, dat de re geering niet in staat is geweest haar standpunt te doen zegevieren". De regeering bevindt zich thans in een toes land, die een crisis kan veroorzaken en wat er zal gebeui-en, hangt af van het beleid van den president, aldus de schrij ver. „De president dient als hoofd van den staat in het belang van het volk en van het land te handelen en niet in het belang van een of twee partijen", aldus be sluit het hoofdartikel. Te Den Haag bracht Generaal Spoor een bezoek aan den Min.-Pres. dr. Beel. Dader sloeg 71 jarige met hard voorwerp neer De omgeving van den Schieweg te Rot terdam wei*d gisterenmorgen omstreeks kwart over tien in opschudding gebracht, doordat de 71-jaxige weduwe M. Hijna Pet zwaar gewond uit de deur van haar woning op no. 151 kwam gestrompeld en met groote moeite voorbij gangei-s bij elkaar riep om hun mede te deelen. dat zooeven op haar een roofoverval was ge pleegd, waarb'j de dader het tevens op haar leven had gemunt. De vrouw die in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Bergweg werd vervoerd, had nog de kracht te verklaren wat haar overkomen was. Maandag had zich een man bij haar ge meld, die voorgaf in de kelder van het Zijn de Italianen van plan, de Duit- schers na te volgen, die na den eersten wereldoorlog hurx,': vloot in Scapa Flow tot zinken brachten, omdat zij de sche pen moesten uitleveren aan Engeland? Gisteren werd nl. Rome In opschudding gebracht door eeif in dramatische be woordingen gest^de oproep van oud- marnie-officieren. waarin de Italiaan sche marine wordt'aangespoord alle oor-, logsschepen tot zinken te brengen, liever dan ze aan de geallieerden uit te leveren. Op grond van het vredesverdrag, dat weldi'a aan de Italiaansche ï-egeering ter teekening zal wox-den voorgelega, zal Italië 200.000 ton van zijn 300.000 ton aan oorlogsschepen aan Fi-ankrijk, Rus land, Griekenland, Albanië en Zuid-Sla- vië moeten afstaan. Geallieerde woordvoerders te Rome wijzen er op, dat het zoo goed als zeker is, dat een „heldhaftige ondergang" van de Italiaansche vloot nieuwe lasten voor Italië zou beteekenen. Er wordt aan her innerd, dat de Duitsche marine in 1919 een aanzienlijke extra tonnage moest le- vei-en wëgei.s het tot zinken brengen van talrijke Duitsche oorlogsschepen in Scapa Flow. Indien de Italiaansche ma rine gevolg zou geven aan de oproep, zal de Italiaansche regeering voor deze daad verantwoordelijk gesteld worden. HERRIOT VOORZITTER DER NAT. VERG. De leider der radicalen, Edouard Herriot, is gisteren met een groote meerdei-heid van stemmen gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale Vergadering. Herriot werd op 15 Juli 1872 te Ti'oyes geboren en in 1905 tot burgemeester van Lyon gekozen. Sedert 1919 was hij lid van de Kamer van Afgevaardigden en was sindsdien verscheidene malen minister en minister-president van 1924 tot '25 en in 1932. Hij was reeds twee maal voorzitter der Kamer van Afgevaai'digden, n.l. in 1925 en 1936. FRANKRIJK STELT DE KRIJGS GEVANGENEN UIT HET SAARGEBIED, IN VRIJHEID. Al de Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk, wier gezinnen zich in het Saar- gebied bevinden, zullen in den loop van deze maand in vrijheid gesteld worden, vol gens een mededeeling van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Oorlog en van Ai-beid. Ongeveer 7000 krijgsgevangenen zullen van deze maati-egel genieten en een groot deel daai-van, die zich als mijnwerkers had den opgegeven, zullen in de steenkoolmij nen van hun streek te werk gesteld worden. De wieg, waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft gerust en welke thans be stemd is voor de nieuwe Oranjetelg, is op verzoek van H.K.H.; Prinses Juliana dooi de vereeniging „Arbeid Adelt" te Baarn opgeknapt. De wieg, welke thans gereed is, werd Dinsdag naar het paleis Soestdijk vervoerd. maar nog geen regeering! De socialist Paul Ramadier, die zich thans belast met de vorming van een nieuwe Fransche regeering. heeft in de Natio nale Vergadering een beroep gedaan op „strenge discipline van partijen, vastbeslo ten om de franc te redden, de productie te verhoogen, de begrooting in evenwicht te brengen, den vrede binnen de Fransche Unie te handhaven en de veiligheid van het land binnen het kader van de V.N. te verzekeren". Duitschland mag geen gevaar voor Frank rijk vormen. Dit is een constante factor in de Fransche politiek, boven pax-tijen en re- geeringen. Ramadier herhaalde de Fran sche eisch ten aanzien van de Duitsche steenkool als hei-stelbetaling ten behoeve van het Fransche industrieele leven. „De regeering van morgen is voornemens de continuïteit der Fransche politiek te vei-ze- keren, daarbij rekening houdend met wijzi gingen in den internationalen toestand", zoo zeide Ramadier. Over Indo-China zcide Ramadier: „De toestand ontwikkelt zich gunstig. Niets zal ongedaan blijven om onzen soldaten alles te verschaffen, wat zij noodig hebben". De schepping van een Fransche Unie komt de finitief in de plaats van het koloniale impe rium, maar Frankrijk zal niet toestaan, dat deze vredesboodschap als een teeken van zwakheid wordt geïnterpreteerd. Ten aan zien van de binnenlandsche politiek legde Ramadier den nadruk op de volgende pun ten: 1. Voortzetting van de door Leon Blum begonnen deflatiepolitiek. 2. Stabiliteit der loonen. Noch een alge meene loonsverhooging, noch een bewege lijke loonschaal vormt het antwoord op een lagen levensstandaard. 3. Verhoogde productie, de sleutel tot het probleem van den levensstandaax-d, moet op ordelijke wijze geschieden. De regeering zou het vier-jaren-plan uitvoeren. 4. De begi-ooting voor 1947, welke binnen enkele dagen zal worden ingediend, moet zooveel mogelijk in evenwicht worden ge bracht. 5. Geen verhooging der belasting. Hooge- re belastingen zijn alleen nog mogelijk, wanneer de productie vei'hoogd wordt. MOTIE VAN VERTROUWEN. De Nat. Vergadering heeft met 549 tegen 0- stemmen en 68 onthoudingen haar ver trouwen uitgesproken in den nieuwen mi nister-president, Ramadier. hxds de- hoofdkraan van de waterleiding te moeten repareeren. Dinsdagmox*gen om streeks tien uur was hij teruggekeerd met het excuus, dat hij een stuk gereedschap had laten liggen Mevr. II. ging mee naar den kelder om den man ter v/il'e te zijn, doch nauwelijks wax-en beiden daar aan gekomen, of de man ging haar te lijf en sloeg haar ten slotte met een hai-d voor werp neer. Vermoedelijk in de veronder stelling. dat hij zijn slachtoffer onschade lijk had gemaakt, sncld* de man naar bo ven, rukte 'n rood pluche gordijn af, wik kelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal juv/ee'.en en nam het voorhanden zijnde geld mede. Vervol gens verdween hij zoo snel mogelijk. De neex-geslagen vrouw heeft daarna, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, toch nog kans gezien zich naar boven te slepen, de buitendeur te openen en alarm te slaan. Het signa^ment van den dader luidt: ongeveed 1.75 m lang, 20 a 22 jaar oud, donker haar met scheiding aan den zijkant, bol gelaat, opval'end geel-bruine gelaats kleur, uitslag of puistje bij den mond, ge kleed in dorxkere vischgraat winterjas. Australische beroepsduikers weigeren hulp. Het Nederlandsche schip dc „Tasman" heeft in de haven van Melbourne drie uur lang vergeefs gepoogd zonder hulp van sleepbooten los te komen van de Princes- pier. Alle hulp werd geweigerd, in verband met den boycot van dit schip door de Au stralische vakvereenigingen. Dit ging zelfs zoover, dat ook toen de „Tasman" in moei lijkheden geraakte, doordat een tros vast kwam te zitten in dc schroef, Australische beroepsduiker.; weigerden te helpen. Een der opvarenden dook om den tros los te ma ken hetgeen hem niet gelukte. Hij liep daar- bi, eenige verwondingen op, doordat hij door den golfslag tegen het roer werd ge slingerd. Bij de poging om op eigen kracht uit te stoomen, werd de „Tasman", toen alleen de voorste tros nog niet los was, door den ster ken wind gegrepen, waardoor dc tros ver ward raakte in de schroeien. De motoren kwamen tot stilstand en het schip sloeg eenige malen tegen dc pier, voor het de bemanning gelukte de „Tasman" door mid del van een paar windassen vast te leggen. Een Australische duiker weigerde den tros te verwijderen en ook daarna heeft de vak- vereeniging nogeens verklaard, dat aan dc Tasman geen hulp verleend zal worden. JOODSCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND. Er bestaat een plan om 500 Joodschc kin deren die leven ir. Midden- en Oost-Europa, hetzij in barakken of schuren in Poolschc steden, hetzij in kampen, naar ons land te noen komen voor een tijdelijk verblijf van eenige jaren. Het Opperrabbinaat voor Nederland heeft ramen met 7 Joodschc organisaties, op 31 December jl. een verzoekschrift gericht tot de ministers van Justitie en Sociale Zaken, waarin de regeering wordt gevraagd haar goedkeuring te heohtcn aan dit plan, dat c'uor Joodsche instellingen gefinancierd zal worden. Eenige dagen later heelt de mi nister van Justitie hiertoe in beginsel schriftelijk toestemming verleend. GEZELSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam zal dit jaar de algemeene vergadex-ing houden in de groote zaal van Hotel „Krasnapoisky", Warmoesstraat te Amsterdam, op Zondag 9 Febr. a.s. des namiddags te 2 uur. Als spreker zal op deze vergadering optreden Prof. Dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken). De Stille Omgang zal dit jaar gehouden v/orden op de Zondagen van 16 en 23 Maart ajs. Dc algemeene intentie, waar voor een speciaal gebed gevraagd wordt, luidt: „Dat Christus leer en gebod de eeni ge grondslag moge worden voor ons volks- oestaan en de band onzer rijkseenheid". WEERSVERWACHTING TOENEMENDE VORST. o Lichte tot matige vorst. Wisselende g g bewolking met enkele verspreide g o sneeuwbuien. o g Wat de weersgesteldheid in Februari g betreft is geen betrouwbare verwach- g o ting te geven, noch voor de tempera- o tuur, noch voor den neerslag o ttOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO»" 'OOOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1