Joris Voetangel's jacht RADIO Echt Amerikaansch Ministercrisis in Griekenland Vaticaan-Tito 1 OP KORTE GOLF 1 MAANDAG 20 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 U.D.O.Hazerswoude 72. Het groot ste gedeelte van dezen wedstrijd speelde zich af op de helft van de bezoekers, die technisch zoowel als tactisch de mindere waren van de gastheeren. De wedstrijd verliep daarom vrij eenzijdig. Reeds kort na den aanvang werkte de Hazerswoude- verdediging bij een U.D.O.-aanval den bal in eigen doel (10) en even later wist de rechtsbuiten van U.D.O. met een diagonaal schot voor de tweede maal te doelpunten (20). Bij een van de weinige doorbraken der Hazerswoude-voorhoede wist de links binnen van een misverstand in de U.D.O.- achterhoede te profiteeren en het eerste tegenpunt te scoren (21). Daarna was U.D.O. echter weer aan bod, en rechts binnen en rechtsbuiten voerden achtereen volgens den stand tot 41 op. Na de rust was het weer U.D.O., dat den toon aan gaf. De rechtsbinnen voegde nog twee goede doelpunten aan de score toe en de midvoor zorgde voor het zevende doel punt (71) Uit een van de weinige aan vallen van Hazerswoude werd een corner geforceerd, en door onvoldoende wegwer ken van den linksback ontstond een twee de doelpunt .7—2). De junioren beschaamden de verwach tingen evenmin en boekten een 30 zege op de Alph, Boys CC)-junioren. Weteringsclie BoysMeerburg 38. De eerste aanvallen zijn voor W.B., maar de Meerburgijaanvoerder Noordouw met z'n achterhoede en middenlinie, met als uit blinker spil Ramaker, weten erger te voor komen en retourneeren alles. Na ca. een kwartier spelen krijgt rechtsbuiten Zand bergen een goed aangegeven bal van links, stevent alleen op het doel af en geeft Meer burg de leiding (01). Uit een goed opge zette tegenaanval van de Boys weten de gastheeren, door een misverstand in de Meerburg-defensie, spoedig gelijk te ma ken (11). Hierdoor aangemoedigd komen de Boys steeds weer terug, maar het suc ces komt juist van den anderen kant, de zwart-witte voox-hoede weet nog voor de rust twee maal de roos te treffen (13). Na de rust openen de Boys direct met een hevig offensief, de eerste 20 minuten zijn dan ook geheel voor de gastheeren, wat uitgedrukt wordt b slechts één doelpunt (23). De Meerburg-doelpuntenmachine komt na deze perioc'e eindelijk in actie. Van middenvoor Owel noteeren we achtereen volgens drie prima doelpunten. Uit een goed genomen corner van links weet de uitste kend spelende spil Ramaker met een prachtigen kopbal den stand op 27 te brengen. Nog éénmaal weten de beide voor hoeden te doelpunten, waarmede de stand op 38 wordt gebracht. Meerburg 2 heeft een goede prestatie ge leverd door A.S.C. 7 nog een gelijk spel 55 af te dwingen, na een tamelijk grooten achterstand van 41. Ook de jun. hebben aan de verwachtingen voldaan door de Foreholte-jun. met een 52rnederlaag huiswaarts te zenden. De Engelsche league. De uitslagen der Zaterdag gehouden Leaguewedstrijden lui den: Eerste divisie: Ai'senalAston Villa 0—2; Blackburn RoversHuddersfield Town 22; BlackpoolBunderland 05; Brentford"Wolverhampton Wanderers 4-1; Charlton Athletic-Preston North End 00; Derby CountyStoke City 30; Grimsby TownSheffield United 21; Leeds United Town-Chelsea 21; Liver poolBolton Wandei-ers 03; Middles broughManchester United 24; Ports mouthEverton 21. Tweede divisie: BirminghamBarnsley 12; BradfordSwansea Town 00; Bury -Luton Town 30; Coventry CityNew port County 6-0; FulhamPlymouth Argy- le 3—1; Manchester CityMillwall 10; Newcastle United-Tottenham Hotspur 10; Nottingham ForestSouthampton 60; Sheffield WednesdayLeicester City 1—3; West Bromwich Albion-Burnley 11; Westham UnitedChesterfield 50. WIELREENEN GYMNASTIEK Docos. Door een bepaalde actie op de lagere scholen komen er Dinsdag a.s. ongeveer 80 nieuwe junioren. Zij worden om 5 uur in de gymzaal van de school aan de Os- en Paardenlaan (Heerensingel) verwacht, alwaar zij gegevens ontvangen omtrent het aanvangsuur der lessen, die speciaal voor hen gegeven zullen worden. Het aantal senioren is ook stijgende. Deze week hebben weer verschillende hee- ren, die zich voor de gymnastiek interes seeren, een brief ontvangen met gege vens e.d. omtrent de trainingen. Zij komen dus Dindsag 7.30 uur een kijkje bij ons nemen. Wie geen brief ontving is ook welkom! BRIDGE. NEDERLAND WINT DRIELANDEN- TOURNOOI. Het tweede viertal van onze bridgeploeg heeft het afgeloopen weekend het drielan- dentournooi tusschen Nedei-land, België en Frankrijk te Amsterdam niet dan na een spannenden wedloop met het Belgische team gewonnen. De eindstand luidt als volgt: match- gew. gel. verl. pnt. Nederland II 3 10 7 Eelgië 12 14 Nederland I 12 14 Frankrijk II 112 3 Frankrijk I 0 2 2 2 De Nederlandsche Bridgebond denkt binnenkort één of meer teams naar Frank rijk te zenden voor een return wedstrijd. DAMMEN Damclub „Lisse Vooruit". Uitslagen van de borden wedstrijden: 1ste Klasse: J. G. SnelJ. Langbroek 02; N. P. Dekker G. v. d. Voet 11; A. WijnhoutN. J. v. Hal 02; A. BalkenendeJ. N. v. Hal 20. 2de klasse: G. BalkenendeB. L. Kaptein 20; J. DuivenvoordeP. G. Balkenende 02; A. Balkenende sr.C. Baartman 11, H. van DruilenH. v. d. Kamp 11; Th. DuivenvoordeK. van Essen 02. SCHAKEN Arie van Vliet wint te Parijs. Arie van Vliet won Zondagmiddag den prijs van den gemeenteraad te Parijs, wel ke de bekroning vormde van internationale sprintwedstrijden op de Parijsche wintei*- baan. Hij klopte Gerardin in de finale met een half wiel. Derksen eindigde op de der de plaats. HOCKEY. NoordhollandZuidholland 31. De voltallige keuze-commissie van den Kon. Ned. Hockey Bond -was Zaterdagmiddag te Bloemendaal tegenwoordig bij den oefenwedstrijd NoordhollandZuidholland welke Noordholland met 31 won. Voor de rust stond de partij op een behoorlijk peil. De doelverdedigers Haitink van Lei den en Koelensmid van Amsterdam kre gen niet veel te doen. Rust ging in met een vooi'sprong van 10. Na de hervat ting werd aan de aanvallen minder aan dacht besteed en vele spelers maakten fouten. Noordholland voerde den stand op tot 3—*0 en eerst kort voor het einde druk te Langhout van Delftsche Studenten het Z.H.-overwicht uit in een doelpunt door van verren afstand den bal in te schieten, welken doelman Koelensmid te laat op merkte. Miss Saunders naar Nederland. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het in het voornemen een schaak-tweekamp te organiseeren tusschen de kampioene van Engeland, miss Saunders, en de kam pioene 'van Nederland, mevr. S. Heems kerk. De wedstrijd zal te Amersfoort wor den gehouden. Tentoonstelling „vijf eeuwen schaak". Op initiatief van den Amsterdamschen Schaakbond heeft dr. M. Niemeyer uit Wassenaar, de bekende collectionneur van schaakspelen en schaaklitteratuur er in toegestemd, zijn verzameling, die vorig jaar October in Leiden tentoongesteld was, nogmaals te exposeeren en nu in Amsterdam Zaterdagmiddag heeft mr. P. J. Mijkseraar. chef van de pers- en pro- paganda-afdeeling van de gemeente Am sterdam, namens het gemeentebestuur de expositie in het Indisch instituut geopend. Lisser Schaakclub. Voor de borden wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: J. BosG. Zeestraten 01; G. TimmermanH. van Wamel 10; B. L. HooyerE. C. Baartman, afgebr.; G. Dek kerC. Boogerd I0; J. HeykampW. de Kooker 10; W. v. d. TangW. de Koo- ker 0—1; J. v. KoppenC. v. d. Tang 1—0; W. de KookerH. de Butter 10. POSTDUIVEN Tentoonstelling „De Vriendenclub". In het nieuwe clublokaal 2e Binnenvest gracht, hield de Leidsche Postduivenver- eeniging „De Vriendenclub" haar eerste tentoonstelling na de bevrijding, waarbij een keur van vogels ons opnieuw deed zien dat deze sport, ondanks de tegenwex'king van de Moffen, nog lang niet dood, is, maar Zv.ker tot nieuwen bloei wordt gebracht. Ieder duivenliefhebber mocht niet meer dan vier vogels inzenden (34 leden volde den aan dezen oproep), terwijl de overige 28 met een kleiner aantal kwamen, zoodat de show voldeed aan alle eischen en een 'gi-oot bezoek i-eeds Zaterdag merkbaar was. De voornaamste uitslagen zijn: Klasse 1. Oude doffers in 1946 minstens 200 km. ge vlogen. 1. A. P. v. d. Voort; 2, N. v. d. Lin den, 3. Chr. v. d. Pluym; klasse 2. Oude dui ven in 1946 200 km. gevlogen: 1. A. P. v. d. Voort; 2. C. Vlaardingei'broek. Klasse 3. Jonge doffei*s 100200 km. klas en bl. band. 1. Chr. v. d. Pluym; 2. Ant. Polak; 3. L. Gijs man. Klasse 3a. idem jonge doffers, ande re kleuren: 1. J. Harmsen, 2. (Z.E.V.) W. Vijlbrief; 2. H. E. Christiaanse. Klasse 4: Jonge duivinnen 100—200 km. bl. kras en bl. band: 1. W. Vijlbrief, 2. Jac. v. d. Bux-g, 3. A. P. v. d Voort. Klasse 4a. idem jonge duivinnen alle andere kleuren: 1. H. E. Christiaanse, 2. M. Jongeleen. 3. J. F. W. Truyers. Klas. 5. Jonge doffei's 100 km. en minder bl. klas en bl. band: 1. W. Vijlbrief, 2. A. P. v. d. Voort, 3. W. Sinteur. Klasse 5a idem jonge doffers alle andere kleuren: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. J. J. Vliegenthart, 3. Ant Polak. Klasse 6. Jonge duivinnen 100 km. en minder bl. kras en bl. band: 1. W. Habraken, 2. Jac. v. d. Burg, 3. L. Gijs man. Klasse 6a Jonge duivinnen idem alle andere kleuren: 1. F. Hofman, 2. L. Robbers, 3. M. Jongeleen. Klasse 7. Oude doffers alle Als er een vliegtuig neer stort ergens aan het ancere eind van de wereld, staat het met groote koppen in de krant. Wij lezen het met angstige aandacht en zeggen tegen elkaar: ,,'t Is nog niks gedaan met dat vliegen" en besluiten om van den zo mer, als we naar Maastricht gaan, toch maar den trein te nemen. Maar we vergeten, dat er overal ongelukken gebeu- ren, met auto's, het tx'einen, met booten, met fietsen, enz., enz. En wij vergeten, dat het luchtverkeer met groote sprongen vooruit ge gaan is. In Amerika zijn- niet minder dan 300.000 ge brevetteerde particuliere vliegex-s, amateurs, die op eigen gelegenheid door het luchtruim zwieren als gon zende bijen. Echt Ameri kaansch! Zij hebben zelfs dezer da gen een soort congres pe- had in Miami in Florida waar ze met 6.000 tezamen ■kwamen. Het was een ge brom en een gesnor van kleine en groote vliegtuigen als rond een bijenkorf. Het strand van Miami was dicht bij, de lucht was warm in Florida en ze hadden wal men in Amerika noemt „a good time". Echt Amerikaansch! Het congres was geox-gani- seerd door de Greater Mia mi Airport Association en voor Dinsdag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7-30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 9.05 Geva rieerd morgenconcert. 9.45 Lichtbaken van Pater H. de Greeve. 10.50 Uit de opera's van Albert Lortzing. 11.30 Als de ziele luistert. 11.45 Familieberichten uit Indo nesië. 12.30 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.50 Drie Treui-spelen in Ned- verleden. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Zonnebloem. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Klaas v. Beeck en zijn oidcest. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 21.25 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 23-35 Soir de Musette. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.50 Ar beidsvitaminen. 10.30 Marek Weber (gr. platen). 12.30 Ons platteland. 13.00 Nieuws. 13.15 Jetty Cantor. 15.15 Het Minneapolis Symph.-orkest. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws, 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein. 21.30 Contact. 23.15 Nieuws. 23.30 Dansmuziek. door Meia~y.a%fl 35. Uit de wagen die voor het café ge stopt was, stapte 'een lange man met een vreemd baardje en weinig mensen zouden in die figuur den beruchten Perolt hebben herkend. Zes ministers van het Grieksche kabinet van Tsaldaris hebben hun ontslag aange boden, nadat de leider der Grieksche libe ralen, Sofoelis, aan het kabinet van Tsal daris den eisch gesteld had, af te treden. De reden tot het ontslag van de 6 minis ters is gelegen in de weigering van Tsal daris om den koning te verzoeken, den raad des konings bijeen te roepen om een oplosing te vinden voor de kabinetscrisis. Reuter teekent hierbij aan, dat de kabi netscrisis voornamelijk te wijten is aan het falen van de regeering in haar streven een eind te maken aan de guerrilla en aan de verslechtering van de economische toestan den in Griekenland. Tsaldaris heeft te kennen gegeven niet te zullen aftreden, alvorens zijn kabinet vandaag (Maandag) voor het parlement zal zijn verschenen. Axnerika schenkt 11 millioen dollar. Dc V.S. hebben besloten 11 millioen dol lar aan Griekenland te schenken, om dit land in staat te stellen de eerste moeilijk heden te boven te komen. Het Hongaarsche parlement heeft be sloten, acht afgevaardigden van de Partij der Kleine Boeren uit te sluiten, hangende het proces tegen hen inzake het smeden van een complot tegen de regeex-ing. VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN. De ï'egeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden ten gevolg van oorlogshandelingen: Koninklijke Land macht: huzear G. K. Bakker, van le R.S. P.A.W., afkomstig uit Amersfoort. Gesneu veld bij Medan op 8-l-'47; soldaat J. J. Heu- tink. van 1-5-R.I., afkomstig uit Enschede, overleden te Medan op 8-l-'47, tengevolge van bekomen zerwondingen bij vijandelij ke actie; soldaat le kl. J. Verdoord, van 4 R.I., afkomstig uit Lisse. gesneuveld te Laboean bij Belawan op 9-l-'47; soldaat L. van Meerendonk, van 1-R.S., afkomstig uit Fijnaart, gesneuveld te Semarang op 9-1- '47; res. le luit. G. M. A. van Gerven, van 1 R.S., afkomstig uit Tegelen, gesneuveld op 9-1 -'47 te Semarang. Koninklijk Nederlandsch-Indische leger: soldaat Borat, afkomstig uit Ned.-Ir.dië, ge sneuveld op 5-l-'47 bij actie tegen extre misten; militie sold, le kl. E. T. H. Gunt- hax-dt, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 5-l-'47 bij actie tegen extremisten. Koninklijke narine: geen verliezen. Over de periode van 5 tot en met 11 Jan. heeft de Koninklijke Landmacht de vol gende gewonden vei'loren: korp. J. W. van der Waei'den, soldaat Robeek, soldaat W. A. den Ouden, sei-g.-maj. J. Oomens, sol daat F. Hoefnagels, korp. M. Scheepens. Als aanvulling op vroegere opgaven wor den nog de volgende verliezen van het K.N.I.L. gemeld: gesneuveld: soldaat G. van Schooneveld, 2e luit. J. Moddemeyer, soldaat M. C. F. M. Buys., tijd. sei'g. M. van Stappen. Gewond: serg.maj. F. C. van Dessel en mil. soldaat F. Belle. kleuren onbevlogen: 1. J. F. W. Ti-uyers, 2 D. Uythoven Klasse 8. Oude duivinnen alle kleuren onbevlogen: 1. H. E. Chi'is- tiaanse, 2. F. Hofman, 3. L. Gijsman. Klas se 9. Late jonge doffei'S alle kleuren onbe vlogen: 1. W. A. v. d. Arend, 2. N. v. d. Lin den, 3 L. Robbers Klasse 10 Late jonge dui vinnen alle kleuren onbcvlogen: 1. W. H. Abrahams, 2. Ant. Polak 3. W. H. Abrahams Hoofdbekroningen. Bestee oude doffer: J. F. W. Truyers; beste oude duif: H. E. Christiaanse; beste jonge doffer: W. Vijl brief; beste jonge duif: H. E. Christiaanse. Hoogst aantal behaalde punten der 4 in gezonden duiven: 1. H. E. Christiaanse 181 3/4; idem: 2. Chr. v. d. Pluym 181 1/4; idem: 3. A. P. v. d. Voort 180 3/4. Toen Perolt de gelachkamer binnen trad, hield hij één. hand diep in z'n jaszak met een vinger aan de trekker van zijn revolver, die hij daarin verbox-gen hield. Je moest nooit teveel aan het toeval overlaten vond Perolt. BIJZONDERE SPANNING Volgens welingelichte kringen van het Vaticaan is er in de diplomatieke betrek kingen tusschen den H. Stoel en Joego slavië, die reeds gedurende enkelen tijd ge spannen waren, tijdens de laatste weken een bijzonder gespannen vei'houding ont staan. Het Vaticaan heeft geen bericht ontvan gen over de door sommige Italiaansche dag bladen gepubliceerde arres'atie door Joego slavische autoriteiten van den 60-jarigen monsignor Raffaele Radossi, bisschop van Istx'ië. Radossie is een Dalmaat, die in 1941 bischop van Istrië geworden is. De diplomatieke betrekkingen tusschen het Vaticaan en de regeering van Tito zijn nooit verbroken, maar er is geen volledig officieele vertegenwoordiging aan beide zjjden. EEN COALÏTIE-REGEERING IN FRANKRIJK? Paul Ramadier (soc.), aangewezen om een kabinet te lormeeren heelt aan den president der Fransche republiek meege deeld, dat hij bex-eid is aan de uitnoodi- ging gehoor te geven. In politieke krin gen neemt men aan, dat er in beginsel tusschen alle partijen een overeenkomst is bereikt voor de vorming van een coali tie-kabinet. de Gulf Oil Cox-poration had gratis benzine en olie be schikbaar gesteld voor ieder particulier vliegtuig, dat bij een van de vliegtuigbenzine stations van c'eze Mij. stopte. Voor de Gulf Oil Corpo ration was het een goede re clame en het bsvoi'derde bij de vliegers de gewoonte om benzine enz. in te nemen bij de stations van de Maat schappij. Voor de Greater Miami Association, bijge staan door de Kamer van Kooohandel en andere orga nisaties van zakenlieden in Flor'da, was het eveneens een goede zaak, omdat het aan de bezoekei-s en de we reld demonstreerde, hoe ge makkelijk en aangenaam het is om met vacantie naar Floi'ic'a te paan, terwijl in de Noordelijke staten sneeuw en ys ïieerschen. Ook echt Amerikaansch! 000000000000000000000000000000000000000 o oooooooooooooooooonooonoooooooooooooooo» BINNENLAND. De architect J. J. van Nopper te Heem stede is op 70-jdrigen leeftijd overleden. In Haarlem en omgeving zijn vele door hem ontworpen werken gebouwd. De algemeen overste der Zusters van Liefde te Tilburg, moeder Leonie Ides zal met haar assistenten per vliegtuig naar de West vertrekken om visitatie te houden in de drie kloosters te Paramaribo. De uurwerkbedrijven vallen onder de vestigingswet. Het koninklijk besluit van 23 Dec. is opgenomen in het Staatsblad van 18 Jan. Aan bijna honderd ondergrondsche werkers en werksters is in den schouwburg te Maastricht de „Medal of freedom" uitge reikt. Talrijke autoriteiten waren hierbij te- genwooi'dig en xia afloop volgde een recep tie aangeboden door de Amerikaansclie autox'iteiten Door een schot, van een grenscommies is Zaterdag bij Bergen op Zoom een zeven jarig dochtertje van den heer K., dat naast haar vader in de auto zat, doodelijk getrof fen. De vader schijnt het v/aai'schuwings- schot niet gehoord te hebben. De Britsch-Amerikaansche economi sche delegatie is gistei*en hier te lande ge arriveerd om besprekingen te voeren over de economische betrekkingen van ons land met de Britsche en Anxerikaansche zones van Duitschland. BUITENLAND. Het Fransche verbanningsoord, dat on der den naam „Duivelseiland" berucht is geworden, zal als strafoord worden opge heven. In Ierland is een brood-rantsoeneering ingevoerd. De communistische partij van Noord- Rijnland en Westfalen heeft aan het provin ciale parlement een wetsontwei'p voorge legd tot confiscatie van alle kolenmijnen zonder schadevergoeding. DEKEN VAN DER WAARDEN OVERLFDEN. In het R.K. ziekenhuis te Almelo is, 83 jaar oud overleden, deken H, A. P. C. van der Waarden, eerékanunnik van het me- tropolitaan kapittel, pastoor van de St. Geoi-gius-parochie te Almelo en oud-gees telijk adviseur van den Aai'tsdiocesanen Boeren-Tuindersbond. Tien dagen geleden was deken van der Waarden, als gevolg van de 0ladheid gevallen en met een heup fractuur in het ziekenhuis opgenomen. Goeie avond, zei hij tegen den ca féhouder, die henx aankeek alsof hij door hem heen trachtte te kijken, Goeie avond, antwoordde de café houder, wat wenst U? HERZIENING ZIEKENFONDS HONORARIA. De commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft in een circulaire aan de algemeene ziekenfondsen mededec- ling gedaan, betreffende de vooi'loopigc resultaten tcjr zake van herziening der zie- kcnfondshonorai'ia. Hierover zijn bespre kingen gevoerd met apothekers, tandartsen en vroedvrouwen en met huisartsen en spe cialisten. Deze besprekingen hebben, zooals reeds gemeld, tot overeenstemming geleid. Daar pi'emieverhooging slechts binnen beperkte grenzen toelaatbaar is, heeft de minister van sociale zaken goedgevonden, om een wettelijke regeling voor te berei den, volgens welke voor het jaar 1947 een bedrag uit het vereveningsfonds beschik baar zal worden gesteld, ten behoeve van uitkeeringen aan de afdeeling vrijwillige verzekering der algemeene ziekenfondsen. Indien een wettelijke voorziening tot stand komt, zullen de vooi'schotten niet behoeven te worden terugbetaald, behalve in geval len, waarin blijkt, dat niet de vereischtc zuinigheid wordt betracht, of dc bijdragen worden aangewend voor andere doelein den, dan waarvoor zij worden verstrekt. Aan de toekenning van deze bijdragen wordt onder meer de voorwaarde verbon den, dat voor de vrijwillig vei'zekerden de weistandsgrens wordt verhoogd tot ƒ3750. In verband hiermede kan worden medege deeld, dat voor huisartsen en specialisten de volgende bedragen en regelen zullen gel den: niet-apotheekhoudende artsen ontvan gen 4.25 per persoon per jaar; apotheek- houdende lxuisartsen ontvangen 6.75 per persoon per jaar; specialisten ontvangen een bedrag per persoon, gelijk aan 1,U maal het bedrag, hetwelk naar de regeling, gel dende op 1 Januari 1942, aan een speeialis- tenpot werd betaald, met een maximum van 3.per persoon per jaar, of, indien do betaling per verrichting geschiedt, bedra gen bei'ekend naar 90 pet. van het R.V.B.- tarief 1937. Voor de huisartsen wordt voor het jaar 1947 het honorarium verhoogd met een toeslag van f 0.43, welke echter voor een medewerker over ten hoogste 3000 ver zekerden wordt berekend. Betreffende het vraagstuk der premie- verhooging deelt de commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen mede dat, bij het huidige loon- en prijspeil, een pre mie van 0.50 per verzekerde van 16 jaar en ouder per week in het algemeen, uit so ciaal oogpunt bezien, het maximum moet worden geacht. Voor kinderen beneden dc 16 jaar mag geen premie worden gevor derd. Voor dc z.g. onvolledige gezinnen (man of vrouw met kinderen beneden 16 jaar) mag ten hoogste 50 pet. boven het normale premiebedrag per verzekei'dc van 16 jaar en ouder worden gevorderd. Voor de gevallen, waarin de verstrekkingen aan dc vrijwillig verzekerden minder omvat ten dan dit aan de verplicht verzekerden, dient het maximum per premie lager te worden gesteld en wel a. indien alleen sa natorium verpleging ontbi'eekt op ƒ0.48; b. indien alleen sanatorium vei-pleging en zic- kenhuisverpleging ontbreken, op 0.38; c. indien sanatorium vci'plcging, ziekenhuis verpleging en clinische specialistische hulp ontbreken op 0.35. Deze bedx'agen moeten met 0.02 worden verminderd, indien geen prothetische tandheelkundige hulp wordt verstrekt met 0.04, indien geen conservec- rende- en geen prothetische tandheelkundi ge hulp wordt verstrekt; met U 05, indien tandheelkundige hulp geheel ontbreekt. VASTGESTELDE BEGRAFENIS TARIEVEN. Tot nu toe werden voor veel begrafenis sen abnoivnaal hooge prijzen gevraagd. Dit zal niet meer mogelijk zijn. wanneer op 1 Februai'i 1947 een tariefregeling voor be- 'grafenissen in werking treedt. Deze regeling bindt den begx-afenisonder- nemer aan een calculatieschema, dat maxi mumprijzen aangeeft voor de diensten en goederen, welke deel uitmaken van een be grafenis. Bovendien wordt de ondernemer verplicht een gespecifcerde nota aan zijn opdrachtgever voor te leggen. Het nalaten hiervan is strafbaar. De meest voorkomende begrafeni';, be staande uit de leverantie van een eenvou dige vurenhoutenkist, 50 rouwcirculaires, het beschikbaar stellen van 8 dragei's, pen lijkkoets en 2 volgkoetsen, met inbegrip van het inrichten van een rouwkamer en het zgn. „buurten" zal niet meer dan on geveer 185.mogen kosten. Voor uitge breider begrafenissen ligt de maximumprijs naar verhouding hooger. De eenvoudigste begrafenis voor volwas senen komt op ca. 135.Voor kinderen tot en met 6 jaar is de prijs aanzienlijk lager. De aandacht wordt er'op gevestigd, dat de prijzen voor lijkkisten eveneens zijn vastgesteld. Deze loopen van 39.tot 122.uiteen. Vanzelfsprekend moet op de nota voor de begrafenis ook deze prijs wor den genoemd. PUNTENWAARDEERING BABY- EN KLEUTERKLEEDING (0—4 JAAR). Op veelzijdig verzoek volgt hier nogmaals de puntenwaardeering voor baby- en kleu- terkleeding. (04) jaar: aanknooppakje, badcape, badmanteltje, badjasje, bedjasjc, combination, doopjurk, kimono, kruippakje, manteltje, overall, overjasje, 2 deelig pakj<\ peignoirtje, pyama, slobpukje, spcelpakje, tx-appelpakje, trappelzakje, trainingspakje, 10 p., overige baby- en klcutcrbovenklee- ding 5 p., luiers 4 p., alle baby- en kleuter- onderkleeding 3 p., kousjes en sokjes 2 p., stoffen per vierkante meter 5 p., breigarens per 100 gram 4 p. DE NED. HANDEL IN BLOEMBOLLEN MET AMERIKA EN CANADA. De uitvoer van Ned. bloembollen naar Amerika en Canada wil nog steeds niet vlotten tengevolge van moeilijkheden, waarvoor tot nu toe nog geen oplossing kon wox-den gevonden. Dx\ A. J. Verhage, dc voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, heeft thans besloten deze zaak persoonlijk ter hand te nemen en zal te dien einde op het laatst van Januari naar de Ver. Staten ver trekken om onderhandelingen aan te knoo- pen. Daarna gaat de heer Verhagen met hetzelfde doel naar Canada. HAAGSCHE POLITIERECHTER. In Noordwijkerhout had T. M. K. clan destien geslacht. Dat ontkende hij voor den politierechter en hij zei er eigenlijk maar wat te hebben bijgestaan, toen een ander aan het slachten was. Dc Officier geloofde er niet veel van en vorderde zes maanden 1 gevangenisstraf. De rechter veroordeelde 1 tot vijf maanden gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3