^'s Werelds loop....) Wie weet waar Wilkes gebleven is? Studentenploeg naar Davos vertrokken ïKEm RADIO Died Alata&uf? ZATERDAG 18 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 r\E PLAATSVERVANGENDE ministers van buitenlandsche zaken van de „groo- te vier" zitten thans te Londen bijeen om het voorbereidende werk te doen voor de groote bazen van de groote vier, wanneer die te Moskou bijeen zullen komen. Het werk «moet gauw gebeuren en goed, zoo als Bevin bij de installatie van dit vier-tal zei. Vooral grondig, want een grondig voorbereide conferentie is een reeds zoo goed als geslaagde conferentie. En het probleem, dat te Moskou aan de orde komt is een uitermate belangrijk pro bleem, n.l. het vredesverdrag met Duitsch land cn Oostenrijk. Nu gaan snel en goed slecht samen en misschien is het van dien kant beschouwd hoop gevend, dat de eer ste zittingen allesbehalve door snelle be sluiten uitmuntten. Men heeft zitten debat- teeren over de vraag of men Duitschland 's middags en Oostenrijk 's morgens zou be spreken of omgekeerd en of de kleine sta ten, die ook graag een duit In het zakje willen doen, er den heelen tijd bij mogen zijn of dat ze alleen maar gehoord zullen mogen worden. Tot nu toe schijnt dat nog niet te zijn uitgemaakt. In elk geval hebben de kleine geallieer den en zeker de kleine natuurstaten wel iets te zeggen omtrent de wijze, waarop Duitschland's toekomst zal worden be paald, want Duitschlands toekomst heeft grooten invloed op hun eigen toekomst. Bo vendien is het Duitsohe vraagstuk een uitermate ingewikkeld vraagstuk en de kleine nabuurlanden wijzen er zeer terecht op, dat zij de Duitsche verhoudingen door ervaring en voortdurend contact beter kennen dan de andere landen, die er veel verder van verwijderd liggen. Er is dus alle reden voor, om met de zienswijze van deze buurlanden terdege rekening te houden, afgezien nog van de overweging, dat die geallieerde landen, welke een naar ver houding zware tol aan de gemeenschappe lijke oorlogvoering hebben moeten beta len. ook het recht hebben op een overeen komstig aandeel in het werk van den vrede. 1UEDERLAND heeft van zijn zienswijze doen blijken in een uitvoerig memo randum, dat we deze week gepubliceerd hebben. Het is een stuk van beteekenis, want het belicht het Duitsche vraagstuk in al zijn onderdeelen en geeft blijk van een diep inzicht en tevens van een breede visie. Het kardinale probleem bij Duitschland is dit: hce maken we van Duitschland weer een welvarend land, zonder dat de Duitschers zich weer gaan gevoelen als het „Herrenvolk" en hun agressieve nei gingen weer gaan botvieren? Er is nie mand, die van het Duitsche volk een ver zameling armlastigen wel maken, die de Duitschers in hun puinwinkel wil laten verkommeren. Wie wel eens wat met de „heeren" te maken heeft gehad, mag zooiets er wel eens uitgooien in een booze bui, maar staatsmanswijsheid is dat niet. Het zou niet alleen moreel onverantwoord zijn, maar ook zeer onverstandig. Want een volk, dat crepeert van de elende, is tot allerlei wan hoopsdaden in staat en men zou zoodoen de in een broeikas kweeken wat men juist wilde uitroeien. De nabuurlanden op de eerste plaats, maar indirect ook geheel Europa en de rest van de wereld, zouden den terugsiag voelen van een verarmd Duitschland, dat niet aan het verkeer op de wereldmarkt zou kunnen meedoen. Neen. Duitschland moet weer de gele genheid krijgen, om er boven op te ko men. Maar zal dan ook de Pruisische aan- valsgeest v> eer opkomen? Dat gevaar is in derdaad zeer groot en het is juist de vraag, hoe dat laatste te voorkomen zonder het eerste prijs te geven. Het Nederlandsche memorandum ziet de oplossing van dit probleem in lo. eendracht onder de geallieerden, en 2o. in een ver breking van de Duitsche centralisatie-stre vingen door de oprichting van een Duit- schen Statenbond. De „Msb." zegt het zeer juist: „Een gemeenschappelijke politiek van de Groote Vier is een allereerste voorwaarde, wil een Europeesch veiligheidsstelsel in derdaad in het belang van den vrede wer ken. Zou Europa in twee vijandige, of zelfs elkaar voortdurend met wantrouwen beje genende kampen word'en verdeeld, dan is er, ook zonder oorlog of dreigend oorlogs gevaar geen vrede mogelijk." Duitschland moet nooit meer de gele genheid krijgen om gebruik te maken van de mogelijkheid, de geallieerden tegen el kaar uit te spelen. De Duitschers moeten weten, dat, als zij weer eens zouden gaan beginnen, zij onmiddellijk de heele we igeld tegen zich krijgen. Muiden bood den aanblik van een gebombardeerde stad, tengevolge van de ernstige ontploffing in de omgeving der kruitfabriek. De ruiten sprongen en tallooze daken werden vernield. In allerijl begon men het opruimingswerk. Manager van Arsenal wachtte tevergeefs George Allison, de manager van Arsenal, die Wilkes ongetwijfeld graag in zijn club zou willen hebben, zat Donderdag den heelen dag rustig in zijn vorstelijk kan toor van het Highbury Stadion te Londen te wachten op Wilkes meb wien hij Woens dag een afspraak had gemaakt. Van tijd tot tijd belde hij een geheimzinnig persoon op. die naar hij zei, „zeker wist waar de Ne derlander is". Maar toen het avond gewor den was, had Wilkes zich nog niet op het Arsenal-terrein laten zien. Allison besloot daarom er de brui van «te geven, in de hoop. dat Wilkes Vrijdagmorgen zou komen op dagen. Voetbal-elweters zeiden, dat het wel eens zou kunnen zijn. dat Wilkes zich door den een of anderen slimmen manager had laten bepraten om in diens club te gaan spe'en. Op zijn minst een dozijn En- gelsche clubs zouden den spelers die zoo'n grooten indruk op de Engelsche voetbal critici heeft gemaakt door zijn prachtigen wedstrijd in het Ned. e'ftal tegen Enge land, met open amen ontvangen. „Hbld" Docos. Docns I gaat morgen op bezoek bij Alphia en zal het niet gemakkelijk heb ben; vertrek per trein 12.55 vanaf station. Docos 2 gaat op bezoek bij Teylingen 3 in Sassenheim; vertrek per tram om 12.4* vanaf de remise. Docos 3 speelt ook ui* nl. in Noordwukerhout tegen VVSB 3 De b jun. krijgen Weter. Boys op bezoek. Aan vang 12.30 uur. Ten slotte spelen onze ben jamins de aspiranten b Zaterdagmiddag' een vriendschaopelijken wedstrijd tegen de dito's van VVLV. Vertrek per tram 2.15 uur van af de Korevaarstraat. U. D. O. Na een lange rustperiode staan er weer drie wedstrijden op het pro gramma. Het eerste elftal ontvangt om 2 uur Hazerswoude 1, en hoewel hier een kans op de va1 le Winst ligt, is oppassen geboden en zal er toch stevig aangepakt dienen te worden. Het tweede elftal gaat de reis naar Hazerswoude maken om daar Hazerswoude 2 te bekampen. Als allen hun best doen en de voorhoede aan de verwachtingen voldoet, kan misschien de eerste overwinning mee naar huis ge tracht worden. Vertrek per auto te 1 uur van de R. K. KeTk. De junioren wachten ook nog steeds op hun eerste overwinning en zullen daarom al hun best doen om' te gen de Alph. Bcys-junioren een zoo goed mogelijk resultaat te behalen Deze wed strijd wordt op het UDO-terrein gespeeld In dit opzicht is de Fransch-Britsche al liantie, waarmede Leon Blum zoo juist uit Londen is teruggekomen, een waardevolle bijdrage tot die zoo hoogst wenschelijke eensgezindheid. Want hiermede is een nieuwe Britsch-Fransch-Russische drie hoeksbasis voltooid, waarop voortgebouwd kan worden ter stabilisatie van Europa. De Fransch-Britsche alliantie sluit n.l. aan bij het Britsch-Russische verbond' van 1942 en het Frar.sch-Russische verbond van 1944. De Franschen en de Engelschen zijn zeer ingenomen met deze nieuwe alliantie, de Russen doen nog wat gereserveerd. Bevin zei van de alliantie: „Ik geloof, dat de ovei*eenkomst een zeer goede stap is. Als wij er in een goede gees tesgesteldheid aan gaan werken, kunnen wij haar ontwikkelen zonder iemand te kwetsen." Hij sprak hierbij een waar woord: op de uitwerking komt het aan en vooral op den geest, waarin die ontwikkeling zich zal voltrekken. en begint om 12 uur. Eventueele afkeurin gen worden bekend gemaakt aan het adres Geversstraat 7. Woensdagavond 22 Jan. a.s. om half zeven indoor-training voor de ju nioren in het gymnastieklokaal school Terweeweg. „Meerburg". Indien het voor Zondag a.s. vastgestelde programma doorgang vindt, staan voo" Meerburg de drie navol gende wedstrijden op het programma: Weteringsche Boys 1Meerburg 1. Een wedstrijd, die onze eerste elftallers bij voorbaat al niet als gewonnen moeten be schouwen, daar de Boys wel eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen We re kenen er echter op, dat onze eerste elftal lers, na de gedwongen rustperiode nog met hetzelfde enthousiasme bezield zijn als de vorige wedstrijden. Vertrek 1 uur per auto vanaf de Rijnegommestraat. Meerburg 2ASC 7. Gezien de niet onbe langrijke versterkingen in dit elftal aan gebracht, mogen we van onze reserves min stens op een puntenverdeeling rekenen. Meerburg aForeholte a. De uitwedstrijd werd weliswaar met gering verschil ver loren. de junioren kunnen dus a.s. Zondag revanche nemen en de Foreholte jun. met een nederlaag huiswaarts zenden. Sportver. S.J.Z. De vastgestelde thuis wedstrijden kunnen in verband met de afkeuring van het S.J.Z.-terrein niet door- 25 jaar Kruisvaarders van St. Jan In het Moederhuis te Wassenaar is Don derdag, aldus de „Tijd", met treffende een voud doch op zeer geslaagde wijze het feit herdacht dat de Kruisvaarders van Sint Jan 25 jaar geleden door pater J. van Gin- neken S.J. werd gesticht. De dag begon met een plechtige H. Mis, opgedragen door Mgr. Pompe, den deken van Den Haag, waarbij het geheele hoofd bestuur van het jubileerende Gezelschap aanwezig was. Des middags was er 'n zeer druk bezoch te receptie. O.a. kwamen hun gelukwen- schen aanbieden minister Van Maarseveen, mr. Prins, kinderrechter te Den Haag, mr. Van Lindonck, hoofd van de 7e afdeeling van het ministerie van Justitie, oversten en priors van verschillende kloosteriristel- lingen, o.a. van den vrouwelijken tak der Kruisvaarders, de Vrouwen van Nazareth, baron Van Wijnbergen, de burgemeester van Wassenaar met zijn echtgenoote en voorts vele organisaties die iets met kin- derzorg te maken hebben, zooals voogdij raden, vereenigingen voor kinderbescher ming en wat dies meer zij. Minister Van Maarseveen hield een rede, waarin hij als Katholiek zijn grooten eer bied uitsprak voor het werk der Kruisvaar ders, die hij met de eerste Kruisvaarders der Middeleeuwen vergeleek en waarin hij als minister van Justitie wees op den steeds sterker wordenden band die tusschen het Gezelschap en zijn ministerie was gegroeid. Hij sprak de hoop uit, dat deze band in de toekomst nog meer bestendigd zou mogen worden. guan. Het tweede elftal speelt om twaalf uur in Alpen aan den Rijn tegen Alphen- sche Bouys 4. De Boys zullen trachten re vanche te nemen voor de nederlaag op het S.J.Z.-terrein; het is daarom zaak, tweede elftallers, serieus aan te pakken; dan al leen is een goed resultaat te behalen. Ver trek per fiets om 10.15 uur vanaf het Pa tronaat. Indien per auto gereisd wordt, ge lieven alle spelers gezamenlijk te gaan, om de kosten per persoon zoo laag mogelijk te houden. Foreholte. Waarschijnlijk zal de voet bal voor het eerst in 1947 a.s. Zondag weer gaan rollen. Foreholte gaat VTL 1 in Lei den bekampen. Aanvang 2 uur. Vertrek per auto 1 uur. Foreholte 2 speelt thuis om 2 uur tegen Alphen 4, terwijl Foreholte A Jun. het zal opnemen tegen Meerburg in Zoeterwoude. Aanvang 12 uur. Vertrek per auto 11 uur, Tenslotte om 12 uur op eigen terrein Foreholte b-jun.Rijpwete- ring. Deelname aan winterspelen Gistermorgen is met de trein van twaalf uur uit Leiden de studentenploeg vertrok ken, die deel zal nemen aan de Winterspe len te Davos. Het team bestond uit: Kunst rijden voor dames: mej. A. Vers'ee uit Amsterdam, hardrijden heeren: J. van Slooten, Groningen, F. H. Mulder, Gronin gen, J. Kelderman, Amsteidam, N. Im- mink, Utrecht, J. R. van der Schee, Delft, Ch. van der Sluis, Rotterdam. De leider van deze ploeg is de heer A. van Vollen hoven, De IJshockeyploeg bestaat uit P. P. van Heeswijk, J. P. Fishern, H. Haket. B van der Stok, J. Dinger, R. Everwijn, C. Schwancke, A. A. Wassenburg, E. Schro der, C. Fisher en A. Rutten. De skiploeg die reeds in Zwitserland vertoefd, daar zij deelgenomen heeft aan wedstrijden in Arosa, bestaat uit: A. V. T. M. Hubreehts, Roosmale, Nepvue H. W. Carp, W. Carp, J. M. Holst en A. N. Neuman. HOCKEY Programma Kon. Ned. Hockeybond voor a.s. Zondag: Heeren West. le k'asse: GooiLaren; Delftsche Stud.Amsterdam; TOGOHilversum; Be FairBMHC; HDM HHYC. Treslingkeker: Leiden IIGroen Geel II Dames: Promotieklasse A: RBCMRHC; VictoriaAeolus. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korfbalbond voor Zondag. Z. H 1ste klas: DeetosVicus Orientis; GymnasiastenOns Eibernest; LKCHKV; Achilles—HSV; Spangen- Het Zuiden. 2e klas A.: Wion—OSCR; De Aigemeene Deetos II; Achilles IIFluks; Schiedam Gymnasiasten II 2e k'as B- Het Zuiden II—Ons Eibernest II; Quidk—Die Haghe; Ready—Rozenburg; Hou StandTOV. DAMMEN. L. D. V. 2 wint van Katwijk Zee 1, De voor beide vereenigingen zoo belang rijke en met spanning tegemoet geziene ontmoeting voor de bezetting van de bo venste plaats in de le klasse-competitie van de L. D. D. B„ die tusschen L. D. V. 2 en KatwJjIk-Zee 1, is heden bij L, D. V. ge speeld en door L. D. V. met niet verwachtte groote cijfers, 135 en 1 afgebroken partij, gewonnen. De volledige uitslagen luid den: L. D. V. 2Katwijk-Zee 1: H. de Wa ter (L. D. V.)J. Dubbelaar (Katwijk-Z.) 11; L. C. GerritsenP. Meyvogel, afge broken; L. K. v. d. VlistA. v. Duyven voorde 11; J. HuismanJac. v. d. Plas 20; J. v. d. MeyChr. Heemskerk 11; T. TelengG. Pluimgraaff 20; W. Har- landT. Beelen 20; A. SladekJac. v. cl. Plas 11; P. van LeeuwenD. Zuider- duin 20: W KleynJac. Pluymgraaff 11; Totaal 135, 1 afgebr. partij. L. D. V. 3Katwijk-Zee 2. J. Vermeulen (L. D. V.)A. v. d. Plas 20; M. J. van HoutenL. Brouwer, afgebr.; J. Brensen L. Dubbelaar Jr 11; J. HuismanW. v. d Plas 2—0; J. Dreef—W. v. d. Holst 2—0; C. Klinkenberg—W. Berkley 02; C. Jans senL. Dubbelaar 11; J. MolenaarD. Mey vogel 20; M. van LeeuwenJ. van Rijn 20; W. J. Kleyn Jr.Kr. Guyt 20; totaal 14—4 en 1 afgebr. partij, VERZENDING PAKJES NAAR INDONESlë. Per week vervoert de K.L.M. op de Am sterdamBatavia-lijn, behalve de passa giers, 6 ton post. De K.L.M. heeft deze lijn slechts in exploitatie in opdracht van de Nederlandsche regeering, zoodat de be schikking over de ruimte in handen is van de regeering. Gelet op het aantal personen en op de enorme hoeveelheid briefpost, is het voor- loopig niet mogelijk, dat op deze wijze pak jes naar Indonesië kunnen worden verzon den. Zelfs alle aanwezige post is niet steeds te verzenden. Wel blijft er gelegenheid postpaketten tot 1 kg. aangeteekend per luchtpost te verzenden. nieuwe cursus, I samengesteld door een E«rw. Pater Dominicaan I Bijsonder geschikt voor I koorzangers, onderwij- 1 zers(essen) en allen die I dieper willen doordrln- I gen in de rijke liturgie I van de Katholieke Kerk. 1 Vraagt ons gelllu- I streerd prospectus. Bekende Schriftelijke Curtut 375 GRAM ZACHTE ZEEP. Vermoedelijk aan het eind van deze maand, zal een bon voor 375 gram zachte zeep worden bekend gemaakt. Deze hoe veelheid, de grootste, die ooit op één bon tegelijk na den oorlog werd verstrekt, staat vast, maar de nauwkeurige datum is nog niet bepaald. Zondag'. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuws. 8.15 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis in de kerk van den H. Bonifa- cius te Alphen aan den Rijn. 9.30 Nieuws. 12.30 Lunchconcert door het Kareol Sep tet. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert door het Kareaol Septet. 13.30 Opologie. 13.43 Een opera beleefde haar première, 14.00 Huisconcert uit Kareol. 15.45 Amusements orkest o.l.v. Klaas van Beeck. 16.25 Gram.- muziek. 16.30 Ziekenlof in het Sr. Anto- niusziekenhuis te Horst. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Orgelmu ziek. 19.30 Nieuwsberichten. 20 0C Actuali teiten. 20.08 De gewone man zeg- er 't zijns van. 20.15 Metropole-orkest o.i v. Dolf van der Linden. 20.45 „Bolero" of „De man met het „non-stop" complex. Hoo-spel. 21.45 Hartveltkwartet. 22.00 Nieuws. 2215 Ka tholiek nieuws. 22.20 Avondgebe en litur gische kalender. 22.35 Geestelijk Mozart- programma. 23.05 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. HILVERSUM II (415 M 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 845 Zondagmorgenmelodieën. 9.30 Men vraagt... en wij draaien. 12.00 Melodieën van toen en nu. 12.30 De Zondagclub. 13.00 Nieuws. 14-00 Elisabeth Schumann zingt liederen van Brahms. 14.30 Het Rad'o Philharmo- nisch Orkest. 16.30 Voor de vrouwen. 17.30 Avonturen van Oome Keesje 13 00 Nieuws. 18.30 Omroepkamerörkest. 19 30 Wim lbo's cabaret. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera „Mig non". 21.45 „Dombey en Zoon", hoorspel. 22.20 The Romancers. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Radio-dansorkest „The Skvmasters". Maandag. HILVERSUM I (301 M.). 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Woord' voor den dag. 8.15 Gewijde muziek 8.30 Mor genconcert. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Gratno- foonmuziek. 10.00 Zang en piano. 10.30 Morgendienst. 1100 Piano. 11.15 Voor dracht. 11.35 Gramofoonmuziek. 12 CO Es- pressivo. 1.15 Continental Quintet. 2 00 Voor jonge moeders. 2.20 Nedevlandsch Radiokwintet. 2.45 Middagconco.it. 3.30 Klarinet en hoorn. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Kamerorkest. 6.15 Sportmaatje. 7.25 Boekbespreking. 7.45 Landbou wpraatj c- 8.08 Steravond. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Av,ond- overdenking. 11.00 Blaas-ensemble. HILVERSUM n (415 M.). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.15 Orgel. 8.45 Ochtendconcert. 9.15 Morgenwijding. 9.50 Arbeidsvitaminen. 10.30 Vrouwenpraatje. 10.35 Strijk-kwartet. 11.00 Voordracht. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Clavecimibel cn fluit. 12.35 Zweedsch Gramofoonplatenpro- gramma. 1.50 Orgel en zang. 2 20 Voordr. 2-35 Cello en piano. 3.00 Populair program- i ma 4.30 Piano. 5.30 AVRO Musette-orkest. I 6.15 Disco-promenadeconcert. 7.45 Voor- dracht. 8.05 Rad'ioscoop. 10.00 Kamermu ziek. 10.35 Piano. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE ItADIOTECHNISCIlE DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ingez. med. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. DE CHEQUE AAN TOONDER. Blake ontdekte dat het Minerva Hotel in Flanders Court een van die kleine, ouder- wetsche hotelletjes was, waarvan Londen er nog maar nauwelijks een half dozijn telt. Hij verwonderde er zich over, dat Dick Malvery of wie anders ook het had kunnen vinden toen hij kennis had gemaakt met het adres en de bescheiden inrichting. Mis schien is het wel wat overdreven gezegd te beweren, dat Flanders Court zich tot het stadscentrum verhield als een kor rel zand tot de uitgestrektheden van de Noord-Afrikaansche woestijn. Maar in ieder geval was het een nietig pleintje achter een van de drukste straten in de onmiddellijke nabijheid van de Bank van Engeland, slechts te benaderen door een nauwe gang uit de straat. Dan kwam men op 'n eng begrensd, met plavuizen bestraat plaatsje, waar een eenzame plataan zorg de voor een welkome groene verrassing. De takken van dien boom streken langs de vensters van „Minerva" en overscha duwden de kleine vestibule waar Blake zijn bagage binnendroeg. Dit was allesbe halve een njodern hotel en voor dengene, die 't niet goed kende, was het onvindbaar. Een opgewekt kijkende vrouw, die achter een kleine balie stond, glimlachte toen ze de klaarblijke verbazing van den vreemde ling over z'n omgeving opmerkte. „Ja, u kunt hier een kamer krijgen, mijn heer", antwoordde ze, toen ze het register had opengeslagen. „Als u 't van buiten ziet, zou u misschien denken, dat we niet genoeg ruimte hebben voor ieder die hier komt, maar we hebben twintig slaapka mers. En ze zijn niet zoo druk bezet als vroeger; onze vaste bezoekers zijn aan het uitsterven. Ziet u", vervolgde ze terwijl ze Blake's naam inschreef, dit werd be schouwd als een net hotel voor heeren uit de provincie, die in de stad zaken hadden te doen; dicht bij de bank en de voor naamste winkelstraten. Vroeger hielden ze er van, direct van uit hun hotel bij hun ef fectenmakelaar en zoo binnen te kunnen stappen. Maar nu, enfin, je kunt nu in West je intrek nemen en in een wip in de city zijn. Hoe kreeg u eigenlijk ons adres, mijnheer?" „Ik meen, dat een vriend van me hier een paar maanden geleden zijn intrek nam", antwoordde Blake, met graagte de gelegenheid aangrijpend die hem hier werd geboden. „Een zekere mijnheer Ri chard Malvery, uit Canada. Herinnert u zich hem misschien?" Jazeker", zei de dame, „een groote, donkere jongeman. Hij bleef hier twee of d'rie dagen; hij zei ons dat hij in de stad moest zijn voor zaken. Hij kwam heel toe vallig hier, om een glas bier te drinken en hij vond het hier zoo aardig, dat hij weg ging om zijn bagage hierheen te brengen. Juist, hier zijn we er", vervolgde ze, ter wijl ze het register doorbladerde. „Dhr. Richard Malvery, kamer 15. Hij bleef hier van 25 tot 27 Februari. Hij vertelde ons, dat hij uit Canada kwam maar hij gaf ons sis zijn adres op Malvery Hold in Bryches- ter." Blake keek naar den ingang en toen naar het vertrekje achter de balie. Er was nie mand aanwezig en hij besloot, de dame meteen maar in vertrouwen te nemen. „Mag ik misschien even binnenkomen en iets gebruiken?" vroeg hij. „Ik wilde graag iets met u bespreken over mijnheer Ri chard Malvery. Het feit doet zich namelijk voor", vervolgde hij toen de dame hem verwelkomd had en hem het verlangde had voorgezet, ,,dat mijnheer Richard Malve ry, die mtin compagnon was, verdwenen is. Hij vertrok van hier om zijn vader, Sir Brian Malvery, op Malvery Hold te bezoe ken. Hij vertrok van hier Vrijdagmiddag 27 Februari. Het is bekend, dat hij dien avond in Brychester was en in een dorp daar vlak bij, op dienzelfden avond; maar sedertdien is er niets meer van hem ge zien". De klaarblijkelijk geïnteresseerde hotel- eigenares toonde zich verwonderd. „En is er geen spoor bijzonderheid?" vroeg ze. „Tot nogtoe niet!" antwoordde Blake. „Ik ben nu bezig iets te vinden terwille van zijn vader en zijn zuster. Daarom kwam ik hier, ik wilde vragen of u me iets zoudt kunnen vertellen over zijn doen en laten hier. Weet u bijvoorbeeld, of u hem hier in huis wel eens gezien heeft in ge zelschap van iemand. Heeft hij hier wel eens bezoek ontvangen?" De dame zat, alsof ze eens op haar ge mak wilde praten. ,,Ja'\ zei ze. „Er kwam hier een heer om hem te bezoeken op den tweeden dag van zijn verblijf, zoowat om drie uur 's mid dags en hij ging ruim een uur later weg. Al dien tijd hebben ze daar in dien hoek zitten praten." „Herinnert u zich dien man?" vroeg Bla ke benieuwd. ,,Ik hoop van ja?. Dat kan van het grootste belang zijn." „Ik herinner me hem heel goed", zei de hotelhoudster. „En wel om een heel een voudige reden; hij loenschte en ik vind al tijd dat iemand met zoo'n gebrek een soort duisteren blik heeft. Voor 't overige was 'i een kleine man, gekleed als., enfin, ik zou hem voor een advocaat of zooiets houden. Ben keurig, beschaafd gekleed heertje, u begrijpt, misschien wel wat ik bedoel." ,.U heeft natuurlijk niet gehoord waar ze over spraken?" vroeg Blake. „Niets d'an dat het heertje iets zei over een trein van 4.45 van London Bridge naar Shilhampton", zei de hotelhoudster. „Ik denk, dat hij die genomen heeft, want ze vertrokken samen om kwart over vier, dan hadden ze ruimschoots den tijd, U zult wel denken", ging ze glimlachend ver der, „wat herinnert zij zich een boel klei nigheden, maar er is hier tegenwoordig zoo weinig te doen. Ik herinner me mijnheer Malvery werkelijk heel goed. Den och tend van den dag, dat hij vertrok gaf hij mijn dochtertje een paar prentbriefkaar ten van plaatsen in Canada. Tegen den middag vertrok hij, ook van London Bridge." ,,Ik ben benieuwd", begon Blake zijn vraag, „of u zich weet te herinneren of hij op den ochtend van zijn vertrek een telegram ontving." „Allebei de ochtenden kreeg hij een te legram", antwoordde zij. „Ze kw.men al lebei, terwijl hij zat te ontbijten." Blake dronk zijn glas whiskey en soda uit erf stond op. „Kijk, dat is tenminste iets!", zei hij. „Als de kamer, die hij gebruikte, nu vrij is, zoudt u mij die nu dan willen geven. (Wordt verve

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2