Installatie van burgemeester Lambooy DAGBOEKKRABBELS UIT FRANKRIJK (7) VRIJDAG 17 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Zaterdag 25 Januari feestelijke intocht in Lisse De installatie van den nieuw-benoemden burgemeester dezer gemeente, mr. W. H. J. M. Lambooij, zal plaats hebben op Zaterdag, 25 Januari a.s. Het programma van de feestelijke intocht, gevolgd door een plechtige raadszitting is als volgt. De burgemeester wordt met zijn familie omstreeks 1.30 verwacht aan de grens der gemeente Lisse en zal doorrijden tot aan de parochiekerk van de H.H. En gelbewaarders, i-lwaar hij zal worden ont vangen door den gemeenteraad. Een der muziekcorpsen dezer gemeente zal liederen spelen en vermoedelijk zullen de schoolkin deren van de aldaar gevestigde scholen hem en zijn familie een welkom toezingen. ALPHEN AAN DEN RIJN Vrouwenavond K.A.B. Onder leiding van den heer J. J. v. Capel, kwamen Woensdagavond een groot aantal leden en echt- en/of huisgenooten der K.A.B. in een feestvergadering in de St. Josephzaal bij een. Dat „feest" was blijkbaar er bij noo dig om de opkomst te stimuleeren. En dat ging met succes gepaard. De werkelijke reden dezer bijeenkomst was van meer ernstigen en zakelijken aard, en daarom be langrijker. Na eèn korte inleiding, waarin de heer v. Capel er op wees, dat de K.A.B. ook voor de Vrouwen werkt, sprak mej. Strin- ga, uit Den Haag, bestuurster van den Dioc. Vrouwenbond in Haarlem over de taak der vrouwen in het organisatieleven van de kath. arbeiders. De R.K. Tooneelver. „Kunst na Arbeid" verleende aan dezen avond haar zeer ge waardeerde medewerking met en aantal schets jess welke goed geslaagd mogen worden genoemd, afgewisseld met een aan tal zangnummers, welke door de vertolk sters op fijne wijze ten ehoore werden ge bracht. De heer G. van Mild verleende de op zulk een feestavond onmisbare muzikale medewerking. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. H. v. Berkum, slaagde te Leiden voor het praktijk-examen boekhouden. HAZERSWOUDE K.A.B. In het Parochiehuis „St. Joris" hield de KA.B. haar eerste jaarvergadering, welke goed bezocht was. Nadat de voorzit ter de heer C. Lièverse. de vergadring had geopend, en de diverse verslagen de revue waren gepaseerd, verkreeg de heer A. v. d. Veldt, districtsbestuurder der K.A.B., het woord, die de groote problemen vaji dezen tijd behandelde en wel speciaal de*verhou ding tusschen loonen en prijzen. Hij liet hierbij duidelijk blijken de ontzettende moeilijkheden, die hier overwonnen moe ten worden door de overheid. Hierna had de overhandiging en inzegening plaats van het geschenk van de K.A.B. aan het paro chiehuis, n.l. een H. Hartbeeld. De geest, adv. dankte hierna, en sprak de hoop uit, dat de K.A.B. in tijdelijk maar vooral in geestelijk opzicht tot grooter bloei moge komen. Tevens werd besloten om op Dins dag 4 Febr. een gezelligen avond te organi- seeren, waarbij de leden ieder één introducé mogen medenemen, boven de 18 jaar. Er werd hiervoor een kleine commissie be noemd die dezen avond zal organiseeren. Geboren: Adrianus Hubertus Petrus Ma- na, z. van A. H. van Amsterdam en H. J Baak; Jannetje, d. van A. J. Luijken en S Blom; Hendrik Cornelis. z. van A. Zaal en Biers; Alberta, d. van L. C. Verhagen en H. J. Peters. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Verhaar 34 jaar en Elisabeth Maria Vink, 32 j. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Zaterdag 18 Jan.: Klasse 1: Koudekerk 1—ARC 2; Leiden 1 Katwijk 2; Quick B. 2Noordwiik 2 Klasse 2A: ARC 3—T. en D. 1; Lisser B. 2—Rijnsb. 3; „K.3?8 ,2B: N°ordwijk 3Quick B. 4; MSV 1—Leiden 2; CNV 2—VaJten B. 1. K.asse 3A: GZPKatwijk 4 r. ®nL 2Koudekerk 2! Rijnsb. k. 4—SVOW 2; GWS 2—Lisser B. 3. K.asse 4: Woubrugge 2—VWS 3: SVOW .—MSV 2; Valken B 2.—Valken B. 3. Jun. A: Afd. A.: Ter LeedeRijnsb. B Afd. B.; Quick B (B).GWS. Alle wedstrijden, vangen te 3 uur aan. Programma voor Zondag 19 Jan. Klas IA: Kagia 1Morsehkw. 1 2 u.- AI- Lor 1—DSB 1 2 20 uur; VTL 1—Foreholte 1 2 uur; Wetae>\ B. 1Meerburg 1, 2 uur; vvarmunda 1—Leidsche B. 1 2 uur Klasse 1B: Lugdunum 4—Teylingen 2 2 uur; UVS 4Aiphen 3 2 uur. Klasse 1B: Teyl. 3—Docos 2 2 u.; UVS 5 ASC 4 10 uur. K'.asses 2A: SJC IOranje Groen 1 2 uur; UDO 1Hazerswoude 1 2 uur; MMO 1 AZL 1 2 uur; VNA 1Rijpwetering 1 2 uur. Klasse 2B: Altior 2—DSB 2 12.30 uur: Foreholte 2—Alphen 4 2 uur; LFC 4 Lugdunum 5 12 uur. Klasse 2C: VVSB 3—Docos 3 12 uur; pOSR 3ASC 5 12 uur; Rouwkoop 2 Warmunda 2 12 uur. Klasse 3A: VTL 2—MMO 2 12 uur; Lug dunum 6Rooder.burg 5 12 uur; Lisse 4 ZLC 3 12 uur; Alphen 5LFC 5 2 uur. Klasse 3B: Warmunda 3—Weier. B. 2 12 uur; Roodenburg 6—ASC G 10 uur. Klasse 3C: Meerburg 2—ASC 7 2 uur; Alph. B. 4SJZ 2 12 uur; Rijpwetering 2 Kagia 2 uur; Klasse 4A: Wteer. B. 2—ZLC 4 12 uur; VVLV 3—VVSB 4 2.30 uur. Klasse 4B: Leidsche B. 2—MMO 3 2 u.: LFC 8VNA 2 10 uur. Klasse 4C: Lugdunum 9—Morsehkw. 2 10 uur: Hazerswoude 2—UDO 2 2 uur; LDWS 4Leidsche B. 3 12 uur. Juniores: Afd A.: Alphen a—LFC a 12 i.ur; A'phia—UVS a 12 uur. Afd. B.: ASC aLugdunum B 11 uur; UVS cUVS b 12 uur; Roodenburg b- LFC b 10 uur; VNAOranje Gr. b 12 uur. Afd. C: A'ph. B. aTeylingen a 2 uur; Meerburg—Foreholte a 12 uur; VVLV a— VVSB 12.30 uur. Afd. D: Foreholte bRijpwetering 12 uur; KRV—Lisse B 2 uur: SJZ—Alph. B. b 12 uur; MMOWarmunda 12 uur. Afd. E.; Docos bWeter B. 12.30 uur; Hazerswoude—DOSR b 12 uur; UDO— Alphensche B c 12 uur. Daarna, ongeveer 2 uur in den namiddag, gaat men in rijtuigen een toer door de ge meente Lisse maken, waarvoor de navol gende route zal worden genomen: Heere- weg, gedeeltelijk met muziekcorps tot aan het Gemeentehuis, daarna gaat de stoet door de Bondstraat, Schoolstraat, Gracht- weg, Gladiolenstraat, Kanaalstraat, Julia- nastraat, Wilhelminastraat, Nieuwstraat, Heereweg keeren bij „de Nachtegaal", Hee- reweg, von Bönninghauselaan, Stationsweg, Kanaalstraat, Kapelstraat, Gracht weg Vier kant, Gemeentehuis. Omstreeks 4 uur zal de plechtige raadszitting aanvangen. In ver band met de beperkte ruimte is deze zitting alleen toegankelijk voor de genoodigden. Om de gemeentenaren evenwel in staat te stellen om het gesprokene te volgen zullen luidsprekers ten gemeentehuize worden op gesteld zoodat men de installatie geheel kan volgen. Te 5.30 uur in den namiddag zal de bur gemeester een receptie houden ten gemeen tehuize, alwaar een ieder in de gelegenheid zal worden gesteld hem te complimentee ren. Van deze gelegenheid kunnen ook de vereenigingen door een afvaardiging ge bruik maken. Het gemeentebestuur ver wacht, dat dien dag de vlaggen van alle huizen worden uitgestoken. HILLEGOM DOODELIJK ONGELUK. Donderdagmorgen is de 17-jarige mej. E. van B.. wonende aan de Wilhelmina- laan alhier, die per rijwiel zich in de Hoofdstraat bevond, door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Brand. De brandweer verleende Maan dagavond assistentie bij een brand in de Prins Bernhardstraat en Dinsdagmorgen in de Talmastraat. Beide gevallen liepen goed af. LETDSCHENDAM Doorgang sluizen. Het verkeer door de schutsluizen is gedurende het jaar 1946 in vergelijking met 1945 toegenomen met 8619 schepen, metende 177158 ton. De cij fers voor 1946 bedroegen 54893 schepen samen 1855859 ton en voor 1945 totaal 46274 schepen metende 1.678701 ton. Distributiedienst. In verband met het onderbrengen van den distributiekring „Leidschendam" naar den kring Voor burg" zal het kantoor Delftschekade al leen geopend zijn iederen morgen van 9 tot 12 uur. Voor persoonlijk onderhoud bestaat gelegenheid eiken Dinsdag tusschen 9.30 en 12 uur met dien verstande dat iederen 2en en 4en Dinsdag van de maand de leider persoonlijke aanwezig zal zijn, LEIMUIDEN Afdeeling Kath. Bouwvakarbeidersbond opgericht. Aangezien er tot nu toe nog steeds te weinig leden van „St. Jozef" in Leimuiden waren, moesten de R.K. Bouw- vakarbeiers als verspreide leden onderge bracht worden in afd. elders. Om dit euvel uit den weg te ruimen, werd er Maandag een vergadering gehouden in café van Graas, waar de geest, adv., kap. Adank, en ook het bestuur van de plaatselijke K.A.B. aanwezig, was. Als spreker was de heer Werkhoven gekomen, die op tamelijk uit voerige wijze de taak der arbeiders, vooral in deze tijd, besprak en zeer duidelijk uit liet komen, dat men vooral niet alleen strijd zal voeren voor de stoffelijke belan gen, maar niet minder voor de geestelijke belangen der arbeidende klasse. Over de nieuwe regeling, wat betreft bet onder brengen in de div. bonden, werd uitvoerig gesproken. Het resultaat was zeer bevredi gend. Alle aanwezige bouwvakarbeiders gaven zich op, en met nog enkele anderen, werd een afdeeling opgericht van 14 leden. Een voorloopig bestuur werd, zij het met eenige moeite, samengesteld als volgt: B. Bartels, voorz.; J. Semp sr., secr.; en Jan de Prie, penningmeester. NOORD WIJK Missiefilm. Dat de Noordwij kers Mis sievrienden zijn, bewees wel de goede op komst van gisteravond in het Juvenaat. Het was voor pater Pronk een buitenge woon groot genoegen aan zijn collega pa ter Kok een zoo goed gevulde zaal te kun nen aanbieden voor het aanschouwen van zijn Missiefilm uit het verre Afrika. Op interessante wijze was in deze film ver werkt de opleiding van een jongen voor missionaris, zijn vertrek naar Afrika en het werken onder de heidenen en de me laatschen. Naast de prachtige natuur-op- namen kon men ook bewonderen, op wel ke kunstige wijze de inlandsche vrouwen haar potten, pannen en kruiken fabricee- ren, en de verdere inlandsche gebruiken. Door pater Kok werd nog een korte schets gegeven van zijn dertienjarig verblijf on der de heidenen, waarvan velen reeds tot het katholiek geloof zijn overgegaan. Wij vertrouwen, dat allen vruchtdragende Mis sie-gedachten hebben meegenomen. Fanfarecorps „Excelsior". Het wak kere Fanfarecorps met zijn devies „Steeds hooger"' heeft in den loop der jaren ge toond, dit devies op waardige en succes volle wijze te handhaven. Ook in het afge- loopen jaar zijn de successen niet uitge bleven. Ondanks dat het corps gedurende de bezettingsjaren in zijn geheel heeft moeten onderduiken, behaalde het op het concours te Langeraar 2 eerste prijzen in de klasse „Uitmuntendheid". Dat de Noordwijksche ingezetenen trotsch zijn op zoo'n fanfarecorps, bewijst wel de over- groote belangstelling, wanneer het corps voor het voetlicht treedt, want meerdere avonden zijn noodig om alle donateurs en kunstlievende leden op de jaarlijksche uitvoering te kunnen ontvangen. De inzet van deze avonden begon met een tjok volle zaal in hotel „Royal" en de drie vol gende avonden zal het zeker niet minder zijn. Het programma werd ineezet met de Telefunken-marsch. Deze pittige marsch zorgde direct al voor een goede stemming, terwiil met het tweede nummer Ouverture „Le Calif de Bagdad" van Boiëldieu het succes van den avond gevestigd was door de zeer verdienstelijke uitvoering. Nog vele stukken werden uitgevoerd met tot slot .Klein, rein en fijn" (marsch), gecom poneerd door D. Salman en gearrangeerd door A. Westgeest, beiden uit Noordwijk. Het keurig uitgevoerde programma gaf ten volle aan de kundige leiding, de groote liefde voor de muziek en een gedegen studie der leden, waarvan alle aanwezi gen volop hebben genoten. De fluitisten bleken na de pauze ook nog goede too- neelisten te zijn in de buitengewoon aar dige klacht in 3 bedrijven „De Tante van Charley". Mij v. Tuinbouw en Plantkunde. Don derdagavond vergaderde de Mij in hotel „Het Hof van Holland", waarbij de opkomst goed was, terwiil enkele zeer goede broei- proeven van tulpen, hyacinthen en narcis sen waren ingezonden De voorz.. de heer P. de Groot, ooende deze bijeenkomst met een kort praatje over de natuur, welke ondanks de vroegte reeds ontwikkelings processen vertoond. Door den voorzitter werd een causerie gehouden over „De macht van het kleine", waaruit een aangename en leerzame dis cussie ontstond, hetgeen het juiste en bes te resultaat is van een dergelijk praatje, waarbij vooral nog eens werd gewezen op bet groote nut van het grond onderzoek. De vozende bijeenkomst werd benaald op 13 Febr. a.s., waaron tevens de hyacin then-expositie zal plaats hebben. NOORDWTTKERHOUT Propaganda-avond K.A.J. In hotel v. d<- Geest had een propaganda-avond nlaats van de Katholieke Arbeiders Jeugd, St. Jo zef Parochie, alhier. De opkomst der ouders en belangstellenden was niet groot.. Voor zitter J. Duivenvoorden deelde tot zijn spijt mede, dat de spreker van den avond, de heer Dré de Wolf het was reeds over acht uur nog niet gekomen was, waar om kapelaan Vink, de aalmoezenier, op zich had genomen, de kajotters en hun ouders toe te spreken. De aalmoezenier had juist het spreekgestoelte beklommen of de voorzitter kondigde aan dat in plaats van den heer de Wolf de heer van Steen, lei der van den cultureelen dienst van het R.K. Werkliedenverbond aangekomen was om te spreken, in verband met ziekte van den heer De Wolf. Kapelaan Vink ruilde het spreekgestoelte voor zijn plaats bij het publiek en de heer van Steen kon met zijn betoog beginnen. Met bewijs toonde de heer van Steen vex-volgens aan de noodzakelijkheid van een Kath. Arbeiders Jeugdvereeniging. De voorz. deelde nog mede, dat Zondag 26 Januari a.s. de Hoogmis opgedragen wordt voor den oud-voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer P. Koelewijn, en dat dien dag een grafsteen op het graf van Koelewijn zal worden onthuld. Hij spoorde alle Kajotters aan de H. Mis bij te wonen en te communie te gaan tot intentie van den overledene. De aalmoezenier sprak ten slotte de Kajotters en hun ouders nog enthousiast toe, voorafgegaan door zang en declamatie van de Kajotters. De voorzitter besprak hierna nog het doel van de Ka- jottersbeweging, waarna de avond werd be sloten met den K.A.J.-groet en het Wil helmus. The Famous Playei's verzox-gden het muzikale gedeelte van den avond op succesvolle en vlotte manier. ZOETERMEER De L.T.B. jubileerde. De Zoetex'meer- sche afdeeling der L.T.B. bestond in Sep tember 1946 reeds 30 jaar, welk feit Dins dag 1.1. werd herdacht. De dag begon met een plechtige H. Mis tot intentie van de leden, waarna door het feestcomité een gemeenschappelijke maaltijd werd aange boden. Na deze maaltijd sprak de zeereerw. heer pastoor Voorham die de leden felici teerde met het 30-jarig bestaan van den L.T.B. en hij sprak daarbij de wensch uit, dat de afdeeling op een steeds hooger cul- tux'eel peil mocht komen. „De mensch wordt bij een 30-jarig jubilé reeds oud, de L.T.B. echter blijft jong" aldus spr. Inmiddels kwam binnen prof. Cleophas, die na de koffie de feestrede uitspi-ak. Na de vereeniging gefeliciteex*d te hebben zette spr. het doel en het wezc-n uiteen van de L.T.B. in verleden, heden en toekomst. „Nieuwe tijden, nieuwe ideëen. De L.T.B. moet haar plaats veroveren en behouden en waken voor dc beginselen door Pius XI in zijn encycliek vastgelegd", aldus prof. Cleophas. Na deze zeer onderhoudende rede werd gelegenheid gegeven tot 't stellen van vragen, waarna de heer S. Gi'oenowegen. medeoprichter der afdeeling, een kort woord sprak. Hierop volgde een korte jaar vergadering. waarbij echter weinig, aan de orde kwam wegens ziekte van den secre taris. Des avonds kwamen de leden der L.T.B. met hun huisgenooten bijeen voor de feestelijke viering, waarbij op waardige schitterende wijze het gezelschap van den heer de Nies, aan de piano begeleid dooi den heer Mali, de zaal het noodige vermaak gaf. Op dezen avond werd nog een gx-oote lo terij gehouden met mooie prijzen. Het was omstreeks twee uur in den nacht toen de voorzitter overging tot sluiting van dezen feestavond. MIDDELBARE SCHOLEN VOOR MEISJES. In de „Staatscourant" is afgekondigd een beschikking van 15 Januari 1947 van den minister van O., K. en W., betreffende de voorwaarden, waaronder aan middelbare scholen voor meisjes nader te bepalen x-ech- ten kunnen worden toegekend. Deze voor waarden betreffen: .toelating, cux-susduur, leerplan, bevoegdheid der docenten en einddiploma. Ten slotte volgen nog eenige overgangsbepalingen. Dc beschikking zal in werking treden op 1 September 1947. ROEIEN. OxfordCambridge. Zoowel Cambrid ge als Oxfox-d hebben besloten een nieuwe boot te laten bouwen voor de boot-race. zoodat George Sims in Hammei-smith nu aan nieuwe booten voor beide universiteits- ploegen bezig is. Die van Oxford wordt 61 voet lang en zal 250 Engelsche ponden we gen. Die van Cambridge wordt iets zwaar der in verband met de zwaardere ploeg. STADSNIEUWS Met ingang van 1 Maart a.s. is de be noeming te verwachten van dr. W- H. Le vend, thans directeur van den gemeentelij ken geneeskundigen en gezondheidsdienst en van het gemeenteziekenhuis te Zaan dam, tot dix-ecteur van het Academisch Ziekenhuis hier tei- stede. Dr. Levend wordt daarmede opvolger van dr. H. H. Maas, die sedert 1925 de directie voerde en wien in vei'band met het bereiken van den pensioen-gex-echtigden leeftijd eex*vol ontslag is veerleend. Dr. Levend werd in 1891 te Utrecht geboren, en legde daar in 1919 het artsexamen af. In 1921 px-omoveer- des hij bij prof. Zwaardemaker aldaar, waarna hij verbonden was aan het cen traal hospitaal te Siantor op Sumatra tot 1935, toen hij zijn huidige functie aan vaardde. „CISKE DE RAT". Het boek van Piet Bakker „Ciske de Rat" lokte onweerstaanbaar tot het ma ken van een tooneelstuk. Was Brusse's „Boefje" ook geen davex-end succes gewor den? En „Merijntje Gijzen" van De Jong? Cisko zou geen slechte dex'de worden en hij is indei-daad een waardige opvolger van de bovengenoemde kleine grootheden. Om er een spel van te maken werd de roman in 14 stukken geknipt, waaruit even- zoovele tafereelen het aanzijn ontvingen. En zoo zien we weer een klein boefje, dat zoowel thuis als op school „gepest" wordt en daardoor schuw en ax-gwanend wordt als een „rat" met een felle neigixxg om te rug te bijten; een onderwijzer, die hart heeft voor z'n jongens en gezinsvoogd 3 Januari, Vanmorgen had ik een lang gesprek met Pater Dx-ujon S.J., de aumónier général van de J. E. C., vooral over de rich ting van de K. A. in Frankrijk. Ik vertelde hem van de kritiek, die van bepaalde zijde op de K. A. was uitgebracht. Hij vertelde me, dat deze kritiek ooor tal van priesters in Frank rijk werd geuit, maar dat zij voortkwam uit een. verkeerd spiritualisme en een tekort aan begrip voor de wex-kelijkheid. Dat de K. A. vaak haar eerste en voornaamste taak, de pre diking van het Evangelie, naar den achtergx-ond deed wijken, beteekende niet het veriaten van het ideaal, het was slechts een middel om het echte doel beter te bereiken. Zeker is hier een gevaar aanwezig en de verantwoox-delijkheid van de aumónier général is daarom dikwijls onnoemelijk zwaar, maar dit gevaar kan in elk ge val bezworen worden. De kri tiek op de K. A. is daarom aan vaardbaar, zoolang ze een ge vaar wil signaleeren. Zoodra zij echter beweert, dat men het geestelijke en godsdienstige ideaal verlaten heeft, wordt zij laster. Pater Drujón, een fijn, spiritueel mensch, zei me dit zonder het minste spoor van persoonlijke geraaktheid te vertoonen, rustig, eenvou dig, als het constateeren van een klaarblijkelijk feit. Vanmiddag bezocht ik pater Dumont O.P., de leider van de Russische studiekring „Is- txna". Ik had een lang gesprek met hem over de huidige mo gelijkheden m. b. t. de hereeni- gmg der Christelijke kerken. Hij wees erop, dat het op de eer ste plaats noodig was, Katho lieken te vormen, die werke lijk begrip hebben voor de im mense moeilijkheden, die hier liggen. Op dogmatisch gebied staan de afgescheiden kerken van het Oosten wel dichter bij ens dan de protestanten. Maar psychologisch is de kloof tus schen Katholieken en Ortho doxen veel gx*ooter dan die tusschen Katholieken en Pro testanten. Wil toenadering mo gelijk worden, dan moet er een generatie van katholieke intel- lectueelen komen, die durven xn te zien, dat de fouten niet enkel aan de overzijde ge maakt zijn, maar dat ook de Katholieken zelf een hartgron dig „mea culpa" hebben uit te spreken. Nog in onzen tijd zijn er maar zeer weinigen, die werkelijk iets van de situatie begrijpen en worden er nog steeds betx*eurenswaardige fou ten gemaakt. Men insinueert zoo graag, dat de Oosterlingen niet te vertrouwen zijn, terwijl men zelf maar al te vaak niet loyaal is en daardoor de basis voor een werkelijke toenade- i-ing vernietigt. Want vertrou wen en betrouwbaarheid moe ten beiden van twee kanten koimsn. Later op den middag had ik een onderhoud met een pries ter van de Russisch ox-thodoxe Kerk, die onder de obedientie van den patriarch van Moskou staat. Ik heb lang en zeer open hartig met hem gesproken. Hij vertelde mij, dat het dogma van de pauselijke onfeilbaar heid eigenlik voor Oi-thodoxen de grootste hinderpaal voor hereeniging vormt. Juist sinds de dogmaverklaring van 1870 beschouwen zij de Roomsch- Katholiekcn als ketters. Ik heb hem uitgelegd, hoe de onfeilbaai'heid van den Paus en ook de suprematie van den Paus van Rome niet een kwes tie is van machtswellust zoo s'ls dat zoo vaak wordt voor- geste'd, maar eenvoudig weg van Geloof. Ik vroeg hem naar.de wer kelijke toestand in Rusland. Hij antwoordde mij, dat men xn Rusland werkelijk spreken kan van een ..Eglise x-esussei- ee." De Kei*k heeft de Lij densweg van Jezus doorge maakt en is met Hem verrezen. Hij beklaagde zich erover, dat men in de Westersche bladen over den patriarch van Moskou zoo vaak schrijft als over een handlanger van de Sovjet-re- ^eering. .Men vergeet teveel, zei hij, dat deze regeering voor ons de wettige regeering is, die zij eenvoudig als het door God gewilde gezag te erkennen hebben. We zijn geen politici, maar we zijn wel patriotten. Bit laatste heeft juist de ver andering van de regeering ten opzichte van de Kerk tot ge volg gehad. In den oorlog heeft' de kex-k in Rusland gedaan, wat ze altijd gedaan heeft: zij heeft de zijde van het volk gekozen. Maar het volk dat is in Rus land juist de Staat. Daax-om heeft de Staat ingezien, dat het niet aanging, de Kerk nog langer te vervolgen. Op het oogenblik is de Kerk in Rus land werkelijk vrij. De kinde ren kunnen weer godsdienst onderricht ontvangen. Er zijn twaalf seminax-ies, er komen ook twee theologische facultei ten een in Moskou, een in Le tt inggrad. De Staat heeft tal van kerken en een honderdtal kloosters teruggegeven. Na 1917 waren er in Rusland in het geheel geen kloosters meex\ l'n Kiev zijn drie vrouwen kloosters, die elk een di'iehon- derd zusters tellen. Het diepste verschil tusschen Oosten en Westen is zoo zei- hij, mijns inziens voox-al een cultuurverschil. De Wester lingen zien in orxze liturgie iets geheimzinnigs» iets mystieks: wij zelf hebben die indruk hee- lemaal niet. Maar wel heeft de Rus een andere opvatting van het Evange'ie, Hij wil 1W tot werkelijkheid maken. Hij wil zichzelf werkelijk geven. Het Communisme in Rusland stuwt de menschen in dezelfde rich ting. Een Rus is ex diep van overtuigd, da. hy het recht r.iet heeft, alleen aan zichzelf te denken. Hij toonde me ook enkele nummers van het tijdschrift van het patriarchaat van Mos kou, het officieele blad van het diocees. Toen ik rondkeek in zijn kleine, ordelooze en ar moedige kamer zag ik aan de wand een afbeelding van de I-IeiUge Theresia van Lisieux. xlet afscheid was zeer hartelijk: ik ben overtuigd, dat ik met een zeer geestelijk, zeer nobel mensch gesproken heb. 4 Januari: Vanmiddag bezocht ik een vergadering van de leiders der L. M. E. F. (Ligue Mission- r-aire des Etudiants de France) Velen hunner had ik van de Zomer in Straatsburg ontmoet. Er kwamen belangrijke pro blemen ter sprake. Dr. Aujou- lat, de voorzitter van Ad lucern een organisatie van leeken- missionarissen, gedeputeerde voor Kameroen en die juist van de UNO-vergadering in New-York is teruggekeerd, vertelde dat alle landen, op acht na. zich daar tegen het handhaven van de koloniale verhoudingen hebben ver klaard. Rusland en Amerika hadden hierin de leiding. De Katholieke Missies moeten hier hun tijd begrijpen. An ders zullen zij onnoemelijk veel schade kunnen doen aan de voortplanting van het Ge- ioof, En de leeken-missionaris- sen zullen zich vooral beschik baar moeten steMen om te gaan werken in dienst van het in- heemsche episcopaat en de mheemsche clerus. Het streven naar vrij-making der inheem sehen moet door ons niet ge remd maar bevordex'd worden. Dr. HENRI VAN ROOIJEN Kruisheer. wordt over Ciske; een hopeloos klein jon getje en een cel van het tuchthuis; den geestelijke, die het vei'staat om van boef jes weer menschen te maken en tot slot een juichend jochie in de armen van zijn vadex-. Alleen het „konijn met de rooje oochies" ontbreekt, u weet wel, dat beest, waar Annie van Ees zoo'n succes mee had. Het Nederlandsch Volkstooneel heeft gis teravond voor K. en O. „Ciske" ten too- neele gevoerd in den Schouwburg cn een vol huis heeft genoten van de goed ver- zox-gde en met veel entrain gespeelde ver tooning. Mieke van Oox*schot had de rol van Ciske op zich genomen en zij deed het uitstekend, zoowel in het schuwe verzet van het ver schopte jochie als in zijn uitbundige vreugde. Vanzelfsprekend was zij de hoofd persoon en het middelpunt van bijna elk tafereel. Guus Verstraete was een begrij pende schoolmeester Bruis, een volmaak te tegenstelling met den opvliegenden „bo venmeester" van Ben Groeneveld, en Tine Medema een echte feeks van een ontaarde moeder. De kapelaansfiguur van Dsan van Ollefen was aanvaardbaar, een warm voe lend' mensch. Alles bij elkaar was het een geslaagde opvoering van een spel, waarvan het Ned. Volkstooneel wel pleizier zal beleven. RESIDENTIE-ORKEST. 5e Concert. Het programma van het recente abonne mentsconcert onder leiding van den Pool- schen dirigent Gregor Fitelberg was inter nationaal gekozen. Om mede te beginnen: „Tod und Verklarung", symphonisch ge dicht van Richai'd Strauss. De compositie is brillant. Strauss volgt een dichterlijke idee, wil de dichterlijke idee vervolmaken, en is toch hier niet volmaakt dichterlijk omdat hij te aardsch blijft. Miet den dood en hooger leven heeft deze muziek heel weinig te maken. Al moge het werk tech nisch geniaal wezen. Den dirigent, stoer en sterk van geest zijnde, ligt hel uitmun tend; men werd geïmponeex-d door de sug gestieve leiding en de interpretatie die in den geest van het werk imposant was, maar ontroerd werd men niet. Het orkest deed bijzonder slagvaardig en attent alles om de eenigszins vreemd aangegeven in tenties van den dii'igent in te willigen. Dan volgde een werk van heel ander type. Mo zart's laatste symphonic „in C gr. t.. „de Jupiter-symphonie"; niet minder brillant, maar in gansch anderen zin; waar Mo zart's oeuvre zoo geestelijk brillant, prik kelend en levensvol is, en immaterieel uit- gezongen. Zij ligt dei. dirigent minder. Na tuurlijk werd er hoogstaand orkestspel ge geven, vooral in deel 1 en 4, maar de ech te Mozart-stemming. dat zonnig, edel ka rakter, de felle belichting, dc verfijnde voordracht hebben wij niet zoozeer ont moet. Mevrouw Henriëtte Sala zong hei overbekende „Air de Lia" van Debussy en „Phydylé" van Dupai'c. Dc aria ligt haar aanmerkelijk beter dan hel prachtig médi- tatief brokje muziek van Duparc. Ze zong eenvoudig, ingetogen en met distinctie. Een vonkje meer warmte geve zij een an dermaal. Het orkest secundeerde in Du- pare's tooneelgedicht iets aan de sterke kant. Mevrouw Sala zong zich triomf en werd meermalen teruggeroepen. Dc orkest fantasie „Francesca da Remini" besloot den avond. Dih is niet Tschaikowsky's ge lukkigste werk, hoewel er mooie passages voor de houtblazex-s zijn. De schokkende episodes, de zwaarmoedige, opvlammende passie volgen zonder ophouden elkaar op in dit overladen werk. Teistex-cnd zit -dc melancholie dezen Rus in 't bloed. Fitel berg gaf er zich aan met al zijn kracht en vermogen en de menschen waien ten hoog ste dankbaar en brachten hem en 't or kest ruimschoots hulde J. Kortmann. Interacademiaal Theologencongres. Het eex*ste Interacademiale Theologen- congres na den oorlog is hier ter stede ge houden en geopend met een wjjdingsdienst, waarna het bestuur van de vereeniging van studenten in de theologische faculteiten, waarbij de organisatie van het congres be rust. recipieerde. Onder de talrijke aanwe zigen bevonden zich vertegenwooi'digers van studentenorganisaties, vertegenwoor digers van het gemeentebestuur cn van den senaat der Leidsche universiteit.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3