Minister Beel over de Kabinets-politiek RADIO Militairen verkwanselden Ned.effecten Soekawati, intelligent en verdraagzaam OP KORTE GOLF j De laatste dag van de Oxford-Toer SHch JltaEa&cy VRIJDAG 17 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Samenwerking met C.P.N. niet in 's Lands belang Na de replieken bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting in de Eerste Kamer kwam gisteren de minis ter-president, de heer Beel weer aan het woord. In verband met het geopperde bezwaar, dat hij op vijf uren debat in en half uur geantwoord heeft, wijst hij er op, dat een deel der discussies buiten de regeering om ging. De regeering heeft in de memorie van antwoord tal van punten behandeld, die ter zake dienende waren. Overigens geeft hij te kennen, dat iedere vogel zingt, £0oals hij gebekt is; dat ieder mensch spreekt naar zijn aard; en voorts, dat men hem geen gebrek van eerbied Voor deze vergadering mag verwijten. De heer Beel zet vervolgens uiteen, dat het kabinet uit gaat van het standpunt, dat het erkent de hooge waarde van het gezin, waarop de zorg der regeering bij uitstek gericht is. Erkent wórdt de hooge waarde der zelf werkzaamheid van de maatschappelijke organismen. Voorts geeft spreker te kennen, dat het moet komen tot opvoering der nationale productie en dat moet gestimuleerd en* geleid worden door de overheid. Het moet komen tot rechtvaardige verdeeling van het nationale inkomen; daarbij is leiding noodig. Het moet komen tot opbouw van het sociale leven, tot medezeggenschap der werknemers, tot een constructieve loon politiek. Erkend wordt de noodzakelijk- neid van sociale zekerheid. Socialisatie zal niet verder gaan dan het algemeen belang. De regeer in" 11 -- waarbij het mogelijk is in nauwe samen werking, die resultaten na te streven die in 's lands belang noodzakelijk zijn. Wij willen, aldus de minister, een democrati -sche vooruitstrevende politiek en het is verheugend, dat wij daarbij niet alleen steunen op de twee fracties, die deel uit maken van de regeering, maar dat wij ook steun kunnen ondervinden van andere fracties. Wat de kwestie van uitbreiding der commissie-generaal betreft, merkt spreker op, dat daarvan, geen deel zal uitmaken, v/ie zich niet con amore stelt op de basis der regeeringspolitiek. De uitgaven voor het leger zijn hoog, maar noodzakelijk. Ten aanzien van de kabinetsformatie deelt spreker mede, dat hij zich verplicht heeft geacht alle mogelijkheden te onder zoeken, hij heeft zich alle mogelijkheden willen realiseeren. Hij verklaart zich niets te hebben laten opleggen. In dit verband achtte hij zich verplicht, om na ontvangst van het bezwaar der P. v. d. A. om zitting te nemen in een kabinet met andere frac ties, alle mogelijkheden te onderzoeken, ook de bereidheid der fracties, die thans geen deel uitmaken der regeering. Naar zijn meening icon hij zich daaraan niet onttrekken. De heer Koejemans (C. N. P.): met de communistische fractie toch niet. Minister Beel: met de communistische fractie heb ik geen contact gezocht omdat Zaterdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.45 Gram.muziek. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Gevarieerd Morgenconcert. 9.45 Fluit en piano. 10.15 Muzikale radioverbeelding. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Radio-ziekenbe zoek. 12.03 Zangrecital. 12.30 Lunchcon cert. 13.30 Musette-programma. 14.15 En- gelsche les. 15.00 Muzikale causerie door Helene Nolthenius. 16.00 Het Amster- damsch strijkkwartet. 17.00 Jeugduurtje. 18.00 Dinermuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 19.45 Departementale uit zending. 20.15 Gram.muziek. 20.30 Licht baken. 22.15 Muzikale tombola. HILVERSUM II (415 M.) 7.30 Muziek bij het ontbijt. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Pianorecital. 11.00 Hoorspel. 12.00 Gram. muziek. 12. 5 Zangduetten. 13.15 Piano. 13.35 Concertgebouwkwintet. 14.00 Het Nederlandsch lied. 14.15 Sportpraatje. 14.30 Het Radio Philharmonisch orkest. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Beoefening der huismuziek. 16.10 Lezing. 16.25 Orgel met zang. 17.00 Artistieke staalkaart. 18.15 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest. 18.45 Lezing. 19.00 Viool en piano. 19.30 Uitzending voor de rijpere jeugd. 19.45 Bijbelvertelling. 20.15 En nu oké. 22.15 Hoorspel. 22.45 Gram.muziek. 23.15 Puzzle- kwartiertje. HERUITZENDING RADIOGROETEN VAN MILITAIREN IN INDI4. Met ingang van Donderdag 16 Januari a.s. zullen via den experimenteelen P.T.T.- zender te Jaarsveld op een golflengte van 218 meter, dagelijks groeten gezonden door militairen uit Indië, worden heruit- gezonden. Sedert eenigen tijd worden da gelijks van 17.15 tot 17.30 uur (Ned. tijd) en des Zondags van 14.45 tot 15.00 uur groe ten uitgezonden. mij een samenwerking met de C.P.N. niet in het belang van het land voorkwam. Vervolgens verklaart de minister-presi dent, dat des oplossing der Indische kwes tie hem niet is opgelegd door de P. v. d. A. Ten aanzien van de niet-benoeming van oud-minister Sieenberghe in de commis sie-generaal dee'.t hij mede, dat met in stemming van het kabinet den heer Steen- berghe is gevraagd of hij zitting wilde ne men in de Commissie-Generaal. Een dei- bezwaren was een bedenking tegen een der leden. Dit bezwaar heeft het kabinet niet gedeeld. De heer Beel geeft overigens nog te ken nen, dat de verhouding in het kabinet uit stekend is. Tenslotte deelt hij mede, dat het de bedoeling der regeering is om met betrekking tot de gesties van de kabinet ten Gerbrandy de conclusie ter kennis var. de Kamer te brengen. De beraadslagingen worden daarna gesloten. De voorzitter deelt mede, dat hij voor nemens is de Kamer bijeen te roepen voor een vergadering op Dinsdag 21 Januari des middags te half twee, waarin aan de orde zullen komen de algemeene financieele be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 3047, met voortzetting zoonoodig op Woensdag en Donderdag d. a. v. rDE FISCUS VRAAGT...^ In verband met de zeer drukke werkzaamheden op de inspectie der belastingen te Leiden 2e afd., ver zoekt het hoofd der inspectie de be. lastingplichtigen en hun adviseurs beleefd, doch dringend, om uitslui tend des Vrijdags hun zaken bij de inspecteurs en de overige aanslag- regelende ambtenaren te komen bespreken. Op andere dagen worden alleen zij ontvangen, die daartoe zijn uit- genoodigd. Belastingplichtigen en anderen, die des Vrijdags onmoge lijk kunnen komen, wordt in over weging gegeven hetzij telefonisch hetzij schriftelijk een anderen dag aan te vragen. Eenvoudige inlichtingen kunnen steeds door het niet-aanslagrege- lend personeel worden verstrekt, doch ook hierbij gelieve men zich zooveel mogelijk tot den Vrijdag te beperken. Het betreft de gemeenten Rijnsburg. Valkenburg, Katwijk, Noord wijk, Noord wij kerhout, Voor hout, Sassenheim, Lisse en Hille- v gom-j Kluis opgeblazen bij Arnhems bevrijding Twee Nederlandsche militairen namen tijdens de bevrijding van Arnhem groote hoeveelheden effecten en partijen goud, zilver en edelsteenen over van geallieerde militairen. Deze kostbaarheden waren af komstig uit de kluis van de ,,Van Kan- sow's Bank" te Arnhem, die tijdens de gevechtshandelingen met springstof werd opgeblazen. De Nederlandsche militairen verkwan selden via den sluikhandel talrijke van de ze effecten naar verschillende landen van Europa en zelfs naar Amerika. Een Am- sterdamsche makelaar, eenige commission- nairs en een antiquair te Nijmegen waren hierbij behulpzaam. De zaak kwam aan het rollen toen eeni gen tijd geleden in Den Haag een groote hoeveelheid effecten werd aangeboden, welke bleek van de Van Ransow's Bank afkomstig te zijn. De Haagsche recherche nam de zaak in handen en het spoor leid de naar een notariskantoor in Den Haag- Het bleek, dat een Nederlandsch militair daar een groote hoeveelheid effecten had gedeponeerd, als afkomstig uit de kluis Dr. Ph. J. IDENBURG. Bij Kon. Besluit is aan dr. Ph. J. Iden- burg, directeur-generaal van het Onder wijs, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari j.l. wegens opheffing van zijn betrekking. Met ingang van dien da tum is hij benoemd tot directeur van het centraal bureau voor de statistiek met den persoonlijken titel van directeur-generaal. van de Arnhemsche bank. De militair werd gearresteerd. Hij bekende, waarna ook zijn kameraad kon worden aangehouden. De dir. van de „Van Ransow's Bank" had tot vlak voor de gevechtshandelingen dagelijks de safes kunnen controleeren, zoo dat hij wist dat tot aan dat tijdstip de inhoud aanwezig was. De twee militairen zullen binnenkort wegens heling voor den Krijgsraad ver schijnen. Een oud-leeraar van Soekawati. den pre sident van Oost-Indonesië schrijft aan de „Maasbode": Soekawati kwam als Tjokoroe Rake op 14-jarigen leeftijd op de Osvia (Oplei ding-School Voor Inlandsche (bestuurs) Ambtenaren) te Probolinggo (Oost-Java). De Osvia was een soort 5-jarige H.B.S. met een 2-jarigen kop voor Rechtswetenschap en Landbouw met herhaling der andere vakken. Het onderwijs was geheel in het Nederlandsch, wat Tj. Rake al goed kon volgen. Hij was trouwens een begaafd leerling. Hij was ook de eenige en een dei- allereerste leerlingen uit Bali en toonde als Balinees de goede eigenschappen van zijn ras: ronder dan de Javaan goedigheid leergierigheid netheid uiterste be leefdheid aanpassingsvermogen be scheidenheid enz. Van hoogen adel, voer de hij den titel Tjokore zonder eenige pretentie alsof het gewoon zijn naam was. Bij het opvolgen van zijn vader werd hij zelfbestuurder van zijn deel van Bali (in Zuid-Oost-Bali) onder den naam Soeka wati. Onder dien naam werd hij in den Volksraad opgenomen en werd daarvan al spoedig Gedelegeerde. Dit wijst vanzelf op zijn intelligentie, v/elke dan ook meermalen tot uiting kwam. Als jongere leefde ook in hem de idee van zelfstandigheid, maar hij bleef niettemin trouw aan het Neder landsch Bestuur, al volgde hij met groote belangstelling de ontwikkeling tot groote zelfstandigheid. Zoo ook is hij nu volko men legaal Staatshoofd geworden van Oost- Indonesië (of de Groote Oost). Dit ge schiedde door verkiezing en wijst weer op zijn meer en meer bekend geworden intel ligentie. Hij is Hindoe van geboorte. Bali was voor de destijds trouwe Hindoes, die voor de oprukkende Mahomedanen uit Java over straat Bali vluchtten, een toe vluchtsoord. Zij verdedigden hun nieuwe Den laatsten tijd komen vrij regelmatig treinen met geinterneeróen uit het Indi sche binnenland naar de Nederlandsche gebieden. Een trein tijdens het oponthoud .op een door Nederlandsche militairen gecontroleerd station. Verheugd kijken de ex-gein- terneerden uit de rijtuigen naar de veiligheid verzekerende soldaten. Op de wagens ziet men nog de leuzen, die indertijd in de geallieerde gebieden werden verwijderd op last van den Engelschen opperbevelhebber. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooöoooooooooooooooooooooooooooi BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gisteravond onverwacht een bezoek gebracht aan het studententheater „Kriterion", waar zij de vertooning van de film „Iwan de Verschrik kelijke" bijwoonde. De he"er J. D. Verzuu, penningmees ter van „Herwonnen Levenskracht" heeft, naar de „Volkskrant" bericht, gisteren zijn 25-jarig jubileum herdacht. In „Royal" te Utrecht is hij gehuldigd door den heer W. J. Andriessen en talrijke anderen personen uit K.A.B.-kringen. De burgemeester van Loenen W. L. van Weideren baron Rengers is op 64-jarige leeftijd overleden. De heer W. Jongstra, inspecteur eer ste klasse van het lijnbureau te Utrecht, oud-stationschef van verschillende stations, o.a. te Amsterdam, is op 64-jarige leeftijd overleden De burgemeester van Almelo mr. J. M. Radersloot heeft een vrij ernstige hersen schudding gekregen, doordat de auto, die hij bestuurde, glipte en tegen een boom reed. De inzittende directeur van gemeente wer ken dezer gemeente ir. W. van Gelder brak een been. Voor 60.000 kisten jenever, elk van 12 stuks, heeft de Britsche minister van Voed selvoorziening invoergunning verstrekt. De H.T.M. overweegt plannen om het stroomverbruik te gaan bezuinigen met het oog op de kolenpositie. De Haarlemmertram is gisteren te Am sterdam in botsing gekomen met een vrachtauto, die wilde uit-,/ijken voor de Sloterdijkschetram. Chauffeur en een pas sagier van de auto bekwamen ernstige ver wondingen. De vrachtauto werd totaal ver nield. De tram kreeg geringe schade. De Haarlemsche politie heeft den Am sterdammer J. W. C. H. gearresteerd, die erin geslaagd was onder valsche voor wendsels bij verschillende Haarlemsche firma's 2.000.los te krijgen. Elders had hij op eenzelfden manier reeds 7.000. „bijeen gepraat". Hij was vroeger hoofdver tegenwoordiger van een bekende Neder landsche firma, doch was reeds sinds ge- ruimen tijd ontslagen. De ex-hoofdverte genwoordiger bezocht nu de klanten van zijn vroegere firma en spiegelde hen voor, dat hij aan allerlei schaarsche materialen kon komen. - Arbeiders vonden gisteren in de ma chinekamer van het m.s. „Ophir" van de K.P.M. te Amsterdam het lijk van den ijzer werker G. S. Het lichaam werd zittend op ec-n draaibank aangetroffen, terwijl bloed uit zijn mond was geloopen. Men neemt aan, dat de man aan een inwendige ziekte plotseling is overleden. Toen de 54-jarige schipper H. J, V. gisteren de luchttank van het m.s. „Sper wer", liggende in de Korte Prinsengracht te Amsterdam, wilde bijvullen, explodeerde de tank en werd de schipper door de rond vliegende scherven in de machinekamer doodelijk getroffen. Een doodelijk ongeluk heeft plaats ge had op het stationsemplacement te Roosen daal. De 27-jarige leerling-machinist is ge grepen door een goederenwagen van een rangeertrein en kort daarna overleden. In de boerderij van de wed. Timmer mans te Sprang-Cappelle is gisteren een brand uitgebroken. 17 stuks vee gingen ver loren. Het woonhuis bleef behouden. BUITENLAND. De staking te Londen is volgens een officieele mededeeling geëindigd. Zaterdag morgen wordt het werk hervat. Een hevige tornado heeft gewoed over Brazzaville in den Belgischen Congo. Drie duizend inlanders zijn dakloos. De Zuidpool krijgt het druk. Ni is ook Australië bezig om een expeditie uit te rus ten. Zeven leden van een Poolsche onder - grondsche beweging beschuldigd van moord op tien personen, die voor de regeering deel namen aan de voorbereiding der verkie zingen, zijn ter dood gebracht. De gemeenteraad van Brunswijk heeft tot de bezettende mogendheden een verzoek om hulpverleening gericht. De ellende van de inwoners der stad zou ondraaglijk ge worden zijn. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft een wet in voorbereiding, waarbij de doodstraf kan worden uitgesproken tegen zwart-handelaren. De bond van krantendirecteuren in Oostenrijk heeft met stopzetting van de krantenbedrijven gedreigd, als er niet meer papier wordt toegewezen. Waarom gewacht tot morgen, 'n Telefoontje verlicht Uw zorgen vaderland en hun ouden godsdienst met groot succes en maakten het tot een pracht- land wat cultuur en" bouwkunst betreft. Bali is een reservaat van oude, maar nog steeds levende kunst, welke geheel op den Hindoegodsdienst is georiënteerd. En die "Hindoegeest komt waarschijn lijk Soekawati zeer van pas, want die godsdienst is heel wat verdraagzamer dan de Mahomedaansche, wat voor de Groote Oost met andere godsdiensten en o.a. heele streken met christendom (Menado, Ambon e.a) op z'n minst een aanbeveling is. Nederland kan op Soekawati volkomen vertrouwen. Omtrent het resultaat van het Leidsche oezoek aan Oxford, deelde de heer Leger stee ons gisteren mede, dat alle deelnemers en deelneemsters allen zeer voldaan zijn over den trip. Men was enthousiast over de meer dan hartelijke ontvangst. Deze was wederom zoo, dat men er dikwijls verlegen onder werd. Omtrent de resultaten van de diverse wedstrijden nog het volgende. De eerste (52) nederlaag der dames was eigenlijk een desillusie, maar de Leidsche dames lieten zich er allerminst teveel door ter neerdrukken, getuige de volgende wed strijdresultaten. In de twee volgende wed strijden toch boekten de dames overwin ningen (5—2 en 9—2) en slechts de laat ste wedstrijd op Maandag werd weer met 52 verloren tegen het team van Oxford shire. De resultaten van het heerenteam zijn in totalen dezelfde. Ook zij boekten twee overwinningen legen het ondergaan van twee nederlagen. De wedstrijd op Maan dag tegen Oxfordshire werd met 10 ver loren. De doelpunten waren hier echter niet zoo goedkoop als bij de dames. De Engelsche hockey'ers zijn over het alge meen veel ouder dan onze spelers, veel intnder snel dus, doch beter op positiespel ingesteld. Derhalve valt het allerminst mee de verdedigingen te passeeren. De totaal-resu? taten der beide Leidsche teams zijn als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Damesteam 4 2 2 1814 4 Heerenteam 4 2 2 54 4 Op den laatsten dag van de toer brachten de deelnemers(sters) een bezoek aan Lon den, dat zij per autobus doorreisden en waarbij verschillende bezienswaardighe den bezichtigd werden. Het oog is nu weer gericht op de toekomst. A.s. zomer zal n.l. de derde toer naar Oxford plaats hebben, met o.m. de deelnemers van zwemmen en athletiek. Voor de toekomstige deelne mers en deelneemsters zal het bovendien een verrassing zijn te vernemen dat het Oxfordsche sportcomité gedaan heeft we ten te krijgen, dat op den re;sprijs 50 pet. reductie zal worden verleend. KON. NED VOETBALBOND. Programma voor a.s. Zondag: District I: le klasse: Feijenoord—VSV; 't Gooi—EDO; AjaxRFC; SpartaEmma District II: le klasse: HaarlemNeptu- nus (terr. RCH)Excelsior—De Vole- wijekeers; DOSBlauw Wit; Stormvogels Xerxes. 2e klasse B: DCV—Quick; UVS—UW; 3VVVios; ElinkwijkOvermaas. 3e klasse A; SJCVCS; Wassenaar LFC; TYBBBlauw Zwart; Lugdunum HFC. 3e klasse B.: LaakkwartierRVC; Con cordiaTonegidcWoerdenRoodenburg ON AAlphen. 4e klasse A: DOSRTeylingen; Alph. B. Bodegraven; AlphiaDocos; LDWS Hillegom; LisseVVSB. 4e klasse B: ZLCZwart Blauw; Rijs wijkBTC; RouwkkoopDe Jagers; RK AWWilhe'mus, EsdoL. en Snel. 4e klasse C: VoorburgDSO; Gouderak Waddinxveen; KranenburgQuick Steps Res. 2e kl. A.: HBS 2—HVV 2: SW 3— VUC 2; DHC 3Feijenoord 3; Gouda 2 UVS 2. Res. 3e kl. A.: ASC 2Lisse 2; Rooden burg 2LFC 2; Alphen 2Lugdunum 2, Scheveningen 3UVS 3. District III: le klasse: Be QirckEnsch. Boys; VitesseAGOVV, NEC—Go Aheaa; EnschedeTubantia; WageningenHer a - cles. District IV: le klasse: NoadLonga; BW --Helmondia; VllssingenRKTVV; De Ba ronie DNL—NAC; WV—Willem II. District V: le klasse: FrisiaVeendam; Be QuickVelocitas; HSCAchilles; Sneek GVAV. District VI: 1e klasse: MVVJuliana; FSVBléijerheide; De SpechtenEindho ven; Sportclub EmmaMaurits; Sitt. Boys Brabantia. WAAR BLEEF door T. S- FLETSCHER. 26) „Nee, eerst zal ik het probeeren met dat hotel in Londen, het Minerva-hotel", ant woordde hij. „Daar ga ik heen en dan naar de bank om de nummers op te vragen van de andere bankbiljetten. En dan ga ik het eens probeeren in Silhappton. Ik ryd nu naar Brychester terug en zal Atherton vertellen, wat we hier hebben gevonden. Dan vertrek ik en onderwijl moet u tegen niemand iets zeggen. We zullen dan zien wat het onderzoek oplevert. Over een dag of twee ben ik terug." Hij reed in een vlot tempo naar Bry- cester en bezocht daar den commissaris, wien hij een kort verslag uitbracht van de gebeurtenissen van den ochtend. „En den heelen terugweg heb ik me af gevraagd". besloot hij met 'n lach, „of deze ontdekking de zaak eenvoudiger of inge wikkelder maakt. Wat denk je er van?" „Allebei", antwoordde Atherton prompt. „Eenvoudiger wordt het hierdoor: we we ten nu zeker, dat Richard Malvery dien avond daar in de buurt was en dat hij, zij 't in het geheim, het ouderlijk huis be zocht. Dat staat met zekerheid vast." Blake lachte weer. „Ik was er zoo zeker van als tweemaal twee vier toen ik daarjuist Malvery Hold verliet", zei hij. „Maar op het oogenblik ben ik daar zoo zeker niet meer van." Atherton zat perplex. „Kijk", vervolgde Blake, „het is heel ge makkelijk, onopgemerkt dat huis binnen te dringen. Veronderstel nu eens, dat een ander daar binnendrong en die portefeuil le daar weglegde iemand, die er tevo ren Dick van had beroofd', iemand, die re den had, ze daar te verbergen, iemand, die die kamers heel goed kende. Hè? Be grijp je wat ik bedoel?" „Ik begrijp wat je bedoelt, maar die theorie kan ik niet aannemen", zei Ather ton. ..Nee, ik neem aan, dat Dick Malvery die het plan al had opgevat dien avond naar Shilhampton te gaan, na zijn bezoek aan de „Anchor's Weighed" besloot, eerst naar huis te gaan en wel om een be paalde reden." „Welke?" vroeg Blake. „En wel om het grootste deel van het geld daar achter te laten", antwoordde Atherton. „Dat is eenvoudig genoeg. We mogen hieruit afleiden dat hij wel wist, dat hij zich in een mogelijk gevaar begaf en hij liever niet veel geld bij zich wilde hebben." „Hij had 500 op zak", zei Blake. „Dat weten we niet" merkte Atherton op. „Het is mogelijkof niet. Hij zou die 500 in Londen betaald kunnen hebben na ze bij de bank te hebben opgenomen; hij had er schuldeischers naar mijn weten. En omdat je toch naar Londen gaat, Blake, is het beste wat je kunt doen op de bank alle nummers op te vragen van de biljet ten die ze 'm gaven; misschien kunnen we er dan enkele van op het spoor ko men." „Dat zal ik doen", stemde Blake toe. „Hier inlusschen nog nieuws?" „Niks", antwoordde Atherton. „Van juf frouw Prynne is niets meer gehoord. De oude Abinett is hier geweest om te hoo- ren wanneer hij die 100 Pond van je krijgt. Boyce Malvery is nog aan het puzzlen over de juiste termen in welke hij zijn beloo ning voor nieuws zal aankondigen. Zeg Blake, weet je wat we nu werkelijk noo dig hebben om iets te krijgen, dat ons naar de oplossing van dit vraagstuk zal voeren?" „En?" antwoordde Blake. „Publiciteit!", zei Atherton. „Publiciteit! Zoo uitgebreid als het maar mogelijk is. Het is niet goed een geval als dit in alle geheimzinnigheid af te werken. Het moet door een belangrijk dagblad naar voren worden gebracht. Wat een prachtkopij zit er niet in! Wat een daverende opschrif ten zou dit geval krijgen! „Verdwijning onder geheimzinnige omstandigheden van adelijk erfgenaam", enzoovoorts. De goe de journalist zou het als een primeur van alle primeurs beschouwen, Blake." „Maarde familie?" zei Blake. „Hun privé-leven, hè? Ik heb voldoende gezien om te weten, dat ze er daar hard voor staan en ik vermoed, dat ze er niet van houden, hun armoe voor de heele wereld te zien uitgesteld. De oude heer zal daar niet veel meer van merken, maar de doch ter, zie je, Atherton.... En als Dick dood is „Ja!" riep Atherton uit, terwijl hij van zijn stoel opsprong. „Dat is de kwestie. Dat „als" maakt het heele verschil. Maar is hij dooctf" Blake staarde zijn medewerker aan alsof deze veronderstelling hem in de war bracht. „Och kom!" zei hij. „Ik meende dat we 't over dat punt nu wel eens waren." „We zijn er niet zeker van", zei Ather ton. „Het kan een geval van verdwijning zijn." „Bedoel je vrijijwillige verdwijning?" vroeg Blake ongeloovig. „Dat zou kunnen. We weten niet wat er aden avond is gebeurd- Kijk", zei Ather ton. „Dick Malvery zou iets gehoord kun nen hebben dat hem dwong, weer te ver trekken. Begrijp je?" ,En dan duizend Pond achterlatend?" zei Blake. „Hij kon wel eens geen keus hebber* ge had", merkte Atherton op. „Hij zou wel eens gedwongen kunnen zijn! We weten dat niet. En daarom zei ik: wat we noodig hebben is publiciteit. Hoor eens, ik ken een man die verbonden is aan de redactie van de Argus, kijk, dit is zijn naamkaartje. Hij is een persoonlijke vriend van me. Als je toch in Londen bent, ga hem dan bezoe ken, vertel hem alles en laat hem er dan van maken wat hem goed- dunkt. Je hoeft niet te aarzelen, want de plaatselijke pers is er toch al mee begonnen, die belooning heeft ze de ooren doen spitsen. En zij zul len de zaak verdraaien. Het is beter een machtige Londensche krant de zaak in handen te geven." „Ja, dat geloof ik ook", stemde Blake toe. „Uitstekend. Nou vertrek ik en over een dag of twee ben ik terug." „Laat je adres bij me achter", zei Ather ton. „Ach, dat vergat ik, het is natuur lijk Cecil". „Mijn adres in Londen zal deze keer de plaats zijn, waar Dick Malvery zijn ten ten opsloeg", antwoordde Blake. „Minerva, Flanders Court, City". Daarheen zal ik gaan omdat er de mogelijkheid ligt iets te hooren. En een mogelijkheid is een moge lijkheid".

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2