3>e CetcLchcSou/io/ttt Auriol, president van Frankrijk Clude titeCó Rusland nu vóór economische eenheid? Nederland zal Dinsdag gehoord worden Twee vliegtuigen stortten neer op vliegveld Twente VRIJDAG 17 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10989 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bjj Contract belangrijke korting. De Eerste Kamer TWEE SENATOREN toonden zich giste ren min of meer verontwaardigd over het feit dat minister Beel een debat van vijf uur in de Eerste Kamer had beant woord in een half uur; het waren de heer Kolf (Chr. Hist.) en vooral de heer Koeje- mans (C. P.). Wij kunnen die boosheid van de heeren niet deelen. Integendeel. Wij juichen het toe, dat minister Beel blijk heeft gegeven, de kunst te verstaan kort te zijn, als het gaat over zaken, die al ampel en breed besproken zijn, en waar over niets nieuws is te zeggen, tenzij men in herhalingen valt. En daarvoor is de tijd te kostbaar en het papier te schaarsch. Wij willen geen pleidooi houden voor opheffing van de Eerste Kamer, maar wèl voor wijziging in hear werkzaamheid. Een wijziging, die absoluut vereischt wordt in een tijd, waarin meer dan ooit ge werkt moet worden. De Eerste Kamer zal over zaken, waar aan niets te veranderen valt, weinig moe ten praten, heel weinig zich moeten be perken tot enkele opmerkingen, waarmede de Regeering, hetzij dadelijk, hetzij later haar nut kan doen. Opmerkingen in korten, zakelijken vorm. Als de Eerste Kamer het er op wil aan sturen een door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerp te doen verwerpen, dan zal zij uitvoeriger haar standpunt moe ten uiteenzetten, omdat het volk er recht op heeft, duidelijk te kennen de overwegin gen, welke tot dat standpunt hebben geleid. Dat een minister bij de algemeene beschouwingen over een begrooting, welke 'beschouwingen niets of weinig nieuws bren gen, het kort maakt, is in 's lands belang. Want de tijd, welken hij daaraan besteed, is niet besteed in 's lands belang, evenmin als tijd, die door een minister tè veel wordt gegeven voor het bij wonnen van allerlei officieele plechtigheden. De Eerste Kamer wijzige zichzelf. Dat zal zij doen, als zij haar tijd begrijpt. Daar voor is niet een grondwetsherziening noo- •dig. Een tewerkstelling IJET bestuur van de Rijksverzekerings- bank wil, met het oog op den „gewel digen achterstand" in het werk, een aantal vrijgelaten „politieke delinquenten" ,,zeer eenvoudigen arbeid" laten verrichten. Het heeft dit voornemen echter eerst besproken op een vergadering van het per soneel waarop ongeveer 1500 menschen waren. Negentien voerden over deze kwestie het woord; en van die 19 waren en 17 tegen en 2 voorwaarelijk voor. De hier bedoelde bijeenkomst werd te Amster dam gehouden. Wij willen graag veronderstellen, dat deze cijfers heelemaal niet weerspiegelen de meening van de 1500 vergaderden. Het gaat trouwens meestal zoo, dat degenen, die het met een of andere maatregel eens zijn, ziwijgen en de oppositie aan het woord laten. Wat vaak erg jammer is. Ex-gedetineerden, die vrijgelaten zijn, behooren toch zeker niet onder de zwaar ste en velen hunner waarschijnlijk onder ce lichtste gevallen. Men wil hen ,,zeer eenvoudigen arbeid" laten verrichten, terwijl er een „geweldi gen achterstand" is in het werk, wat na tuurlijk de gemeenschap niet ten goede komt! Menschen, terwijl er zooveel werk te doen is, waarvoor blijkbaar geen arbeidskrach ten zich aanmelden, leeg laten loopen en ondersteunen uit de kassen der gemeen schap. is tooh ook niet economisch-verant- woord! Wie zich tegen deze te werkstelling, zelfs onder de genoemde omstandigheden, verzet, gaat lijnrecht in tegen de richtlij nen door onze Regeering gegeven, om niet te spreken over de richtlijnen van. het gezond verstand. De bekende oproep van het Nederlandsoh Episcopaat willen wij in dit geval niet aanvoeren, hoewel deze ook ten slotte tot n iet-katholieken is gericht. POOLSCHE KOLEN NAAR DELFZIJL. Naar wij vernemen zal de eerste lading kolen op Delfzijl worden aangevoerd. Het rs. „Avance" vertrok Woensdagavond van Gdynia met 2090 ton kolen en wordt Zon dag a.s. te Delfzijl verwacht. Hopenlijk zullen de ko'en uit Polen thans regelmatig op de haven van Delfzijl worden aange voerd. VINCENT AURIOL, de nieuw gekozen president van Frankrijk. DIJ DE GISTERMIDDAG GEHOUDEN PRESIDENTSVERKIEZING is Vincent Auriol tot president van de Fransche Republiek gekozen. Hij verkreeg reeds bij de eerste stemming 452 stemmen, tegenover 242 uitgebracht op den candidaat der M.R.P. Champetier de Ribes, terwijl 122 stemmen waren uitgebracht op Jules Gas- ser (radicaal) en 60 op Michel Clemenceau, den zoon van den „tijger" uit den eersten wereldoorlog. Daar er 883 stemmen waren uitgebracht, verkreeg Auriol dus ruim schoots de absolute meerderheid- In over eenstemming met de Grondwet heeft Leon Blum aan den president het ontslag van liet kabinet aangeboden. Zal het kabinet van Blum nog aanblijven? Na zijn verkiezing reed Auriol, vergezeld van Leon Blum, in een met de Fransche driekleur bedekte auto van Versailles naar het Elysée, de ambtswoning van den pre sident. De stoet werd geëscorteerd door de bereden republikeinsdhe garde met haar kleurige uniformen. De Par ij zenaars langs de route riepen met groot enthousiasme „Leve de president, leve Frankrijk". Bij aankomst kuste de president onder het spelen van de Marsaillaise het vaandel der republikeinsche garde, waarna hij door Blum naar het paleis werd geleid, waar hij het „grand cordon" van het legioen van eer in ontvangst nam, dat aan alle presi denten verleend wordt. Auriol's levensloop. Vincent Auriol werd op 25 Augustus 1884 te Revel geboren. Zijn vader was land bouwer. Te Toulouse studeerde hij rechten en letteren. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde Auriol zich tot de politiek aange trokken. In 1909 werd hij hoofdredacteur van het blad' „Le Midi Socialiste", terwijl hij gelijktijdig als advocaat werkte. In 1914 werd Auriol voor de eerste maal als Kamerlid gekozen. Hij is daarna steeds herkozen en onlangs heeft hij hel feit gevierd, dat hij 30 jaar lid van he! parlement is geweest. Hij heeft zich ge specialiseerd op het gebied der financiën Van 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakl van de commissie voor financiën, waarvan hij verschillende malen voorzitter is ge weest. Auriol werd voor de eerste maal minister in Juni 1936, in de eerste regeering van Blum. Hij kreeg de portefeuille van finan ciën. Het jaar daarop werd hij minister van justitie in het kabinet Chautemps, vervolgens in het tweede kabinet Blum- Na de bevrijding vervulde Auriol eerst het voorzitterschap van de commissie voor buitenlandsche zaken. In de regeering de Oil CD IICDIICDII CD II CD ll O ll Oil OIICDI 0 De nieuwe president van Frank rijk krijgt ook een aantal titels, waarvan sommige tot de erfenis der Fransche koningen behooren. Zoo is Auriol bijvkanunnik van de St. Jan van Lateranen en eveneens van de St. Janskerk te Lyon. Deze titels, waarvan zelfs de Fransche koningen wel een niet al te druk gebruik zullen hebben gemaakt (be halve het innen van de daaraan verbonden inkomsten) zijn begrij pelijkerwijze in onbruik geraakt. Ook komt den Franschen president het recht toe, den Apostolisch Nun tius te Parijs de roode bonnet te overhandigen voor het geval deze titularis tot kardinaal wordt verhe- Een andere oude titel is die van co-prince van een klein republiekje, gelegen op den Zuidelijken berg rand van de Pyreneeën, welke Frankrijk van Spanje scheiden. In 790 werd dit republiekje door Karei den Groote onafhankelijk verklaard ter belooning van de hulp, hem in den strijd tegen de Mooren gebo den. In dit miniatuur landje heeft de Fransche president gelijke be voegdheden als de 'bisschop van Ur- gel, een nabijgelegen stad in Spanje. OIIOIICDIIOIIOIIOIIC3IIOIIOIICDI Gaulle werd hij minister van Staat. Hij presideerde achtereenvolgens twee consti- tueerende vergaderingen en behield deze functie in de nationale vergadering. Regeeringsvorming zal moeilijk zijn. De verkiezing van Vincent Auriol tot eer sten president der vierde Fransche Repu bliek is met veel minder groote moeilijkhe den tot stand gekomen dan sommige poli tieke waarnemers voorspelden. De recht- sche aanhangers zien ongetwijfeld in hem den man, die geleidelijk is opgeklommen tot een positie boven de partijen en die be kend staat als een fijne onderhandelaar en bemiddelaar. De eerste taak van Auriol zal zijn te be slissen, wien hij zal verzoeken een nieuwe regeering, de eerste, die met de grondwet der vierde republiek zal regeeren, te vor men, Dit zal hij wellicht niet voor Zater dag of Maandag doen, daar vandaag de tra- ditioneele plechtigheden met betrekking tot het ingaan van den nieuwen presidents termijn zullen worden gehouden. Intusschen treedt Blums kabinet op als zakenkabinet. Met de keuze van een kabi netsformateur zal Auriol al zijn politieke tact moeten aanwenden. Zijn eenige keuze schijnt een leider der M.R.P. of Leon Blum (socialist) te zijn. In de parle mentaire wandelgangen neemt men aan, iat Auriol zal pogen de vorming van een :oalitiekabinet te bevorderen en slechts bij :en impasse, zooals in December ontstaan s tusschen de M.R.P. en de communisten, ;en beroep zal doen op Blum. De wijze, .vaarop het kabinet zal worden gevormd, tangt voor een groot deel af van de hou- iing der MR.P.-leden. Sommige leiders, zooals Bidault, staan ten koste van alles een nieuwe coalitie voor. De meeste afge vaardigden echter kanten zich meer en meer tegen samenwerking met de commu nisten en zouden, indien dit noodzakelijk blijkt, een aanhouden gedurende eenige maanden van Blums kabinet verkiezen. Het comité „Oranjctocht BaarnSoest" is druk in de weer een organisatie te schep pen, om de talrijke „teekenaars", die ver wacht worden in „goede banen" te leiden. Door de gementewerken van Baarn en So est worden reeds de richtingwijzers en aan duidingsborden gereed gemaakt. f"\E BERLIJNSCf^E correspondent van het A.N.P. meldde gisteren: in leidende krin- gen der socialistische eenheidspartij S.E.D.) zullen binnen afzienbaren tijd nog verdere belangrijKe maatregelen volgen. Er is grond voor de verwachting, zoo deelde men mede, dat uit deze maatregelen de geneigdheid der Sowjets zal blijken om tot nauwere economische samenwerking met de Westelijke zones te komen. De door maarschalk Sokolofsky gedane toezeggingen houden trouwens aanwijzingen in deze richting in, waar zij vaststellen, dat alle goederen, gemaakt uit in de Sowjet- zöne ingevoerde grondstoffen, voortaan van de herstelbetalingsleveringen zijn uit gesloten. brieken door de Sowjet A.G. De door de Sowjets bekend gemaakte maatregelen worden beschouwd als onderdeel der poli tiek, die zij zullen voeren op de confe rentie te Londen. Opgemerkt dient te worden, dat de Sowjets de bekendmaking via de S.E.D. hebben gedaan, waardoor deze partij de gelegenheid kreeg tot het inzetten van een harer groote propaganda-campae^es. Men kan daaruit de ontkenrting zien N m de lang loopende geruchten, als zouden de Sowjets er toe geneigd zijn hun enge banden met de S.E.D. losser te maken. Voor Nederland is van beteekenis, dat de kaliproductie der zóne niet meer voor herstelbetalingsdoeleinden zal worden aangewend en het overschot der kali be schikbaar zal bl ven voor ruil tegen an dere kunstmest. Nederland betrekt op ruil- basis namelijk een aanzienlijk quantum kali uit de Sowjet-zóne. FXE SPECIALE PLAATSVERVANGERS voor Duitschland hebben gisteren de data ^vastgesteld, waarop de zes kleinere geallieerde mogendheden, die tot dusverre den wensch hebben kenbaar gemaakt om hun standpunt uiteen te zetten ten aan zien van de vredesregeling met Duitschland, zullen worden gehoord. Polen zal Maan dagmiddag 20 Januari worden gehoord, Nederland Dinsdagmiddag, verder Joego slavië, Australië, Zuid-Afrika en Canada in de daarop volgende dagen dus tot en met Zaterdag. Belgische eischen inzake Duitschland. Volgens het Belgische socialistische dag blad „Le Peuple" heeft Paul Henri Spaak, minister van buitenlandsche zaken van België, aan de parlementscommissies voor buitenlandsche zaken meegedeeld, dat Bel gië wil, dat Duitschland een staat wordt met een zwakke centrale regeering. Maar sterke plaatselijke bevoegdheden en met een gecentraliseerde economie onder stren ge controle der geallieerden. Het memorandum met de Eelgischc e: chen inzake Duitschland zal waarschijn lijk Maandag te Londen worden ingediend. België eischt o.a. een permanente bezet ting van den linker-Rijnoever en enkele kleine grenscorrecties. Voorts zal België 7.300.000 ton steenkool per jaar verlangen en electrische ?ntrales. Joegoslavische aanspraken ten aanzien van Oostenrijk. Thans is publicatie gedaan van de territo riale aanspraken van Joego-Slavië t. a. v. Oostenrijk. Joego-Slavië wil een unie van Sloveensch Karinthie (Zuid-Oostelijke provincie van Oostenrijk) en de Slovecn- sche gebieden van Stiermarken (Oost-Oos tenrijk) met Joegcriavië en bescherming van de nationale rechten van de Kroaten in Burgenland. Oneenigheid over de procedure-kwestie Er werd nog steeds géén overeenstem ming bereikt over de volgende twee pun ten: le of alle kleinere geallieerde landen aanwezig zullen zijn bij het aanhooren van een mogenheid en 2e of de door een regee ring ingediende documenten onder alle be langhebbende partijen zullen worden ge circuleerd. Engeland was er voor, dat alle kleinere mogendheden aanwezig zullen zijn. De Sowjct-afgevaardigde was hiertegen, daar de bijeenkomst in een volledige con ferentie zou ontaarden, wat door de minis ters van buitenlandsche zaken niet wordt gewild. De kwestie zal vandaag weer wor den besproken. Verandering in de politiek der Sowjets De terughoudendheid der Westelijke zones tot levering van grondstoffen was immers ten deele gebaseerd op de vrees, dat dergelijke leveringen niet de Duitsche economie, doch den Sowjets ten goede zouden komen. Grotewohl, de leider der S.E.D., heeft de maatregelen gekarakteriseerd als een overgang naar de geregelde economie, die het volk nieuwe toekomstmogelijkheden geeft en er op gewezen, dat het streven thans moet gaan in de richting van de Duitsche economische eenheid De tegen standers der S.E.D. zijn. naar wij konden beluisteren, geneigd de vooruitzichten, door de maatregelen geopend, met meer reserve te bezien, al erkent men, dat een opleving der industrie aanzienlijke ver lichting zal geven en al is men dankbaar voor het wegnemen der zwaarste lasten, die door de herstelbetalingslevenngen uit de loopende productie aan de Duitsche economie worden opgelegd. Men schat, dat minstens 85 procent der loopende pro ductie naar de Sowjet Unie werd uitge voerd. De stopzetting der ontmanteling acht men niet 't belangrijkst in de mede- deeling, daar zij in feite reeds haar bes^g had gekregen door de overname van fa- Dr. J. H. VAN ROYEN, AMBASSADEUR IN CANADA. Tot eersten ambassadeur van Nederland te Ottawa is benoemd dr. J. H van Royen, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, terwijl de heer P. Duouy, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij H.M.'s hof, benoemd is tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. pISTERMIDPAG tusschen vier en vijf uur zijn kort na elkaar op het vliegveld Twente twee vliegtuigen neergestort waarbij twee personen levend zijn ver brand en één inzittende werd' gewond. Het eerste vliegtuig was een tweemotorige „Beechcraft", een lestoestel van de Rijks luchtvaartsohool, dat bij een oefening op één motor trachtte te landen en waarschijnlijk door afglijden in de bocht in volle vaart neerviel, daarna over de kop sloeg en onmiddellijk in brand vloog. Het twee de vliegtuig was dat van kolonel Aler van het directoraat der Luchtstrijdkrachten, die na een inspectiebezoek aan het vliegveld met zijn toestel wilde opstijgen. Tij dens de start sprong een der banden, waardoor het toestel onmiddellijk voorover- sloeg en met de neus in het zand boorde. Van dit toestel kwamen de inzittenden met den schrik vrij. Men veronderstelt, dat twee der inzitten den al op slag dood waren. De derde inzittende, die waarschijnlijk uit het toestel is gesprongen, vóór het viel, heeft daardoor op het allerlaatste moment zijn leven gered. Hij kwam nog vrij gun stig op den grond terecht en, hoewel hij ernstig aan het hoofd werd gekwetst, is zijn toestand bevredigend. Men vermoedt, dat deze man meer over de juiste toe dracht van het ongeluk zal kunnen vertel len, zoodra de dokters voor een verhoor hun toestemming geven. Hoewel de reddingsploeg van de ter plaatse gesta'tionneerde luchtstrijdkrach ten onmiddellijk na het alarmsignaal uit rukte, konden slechts twee verkoolde lij ken worden geborgen. Het vliegtuig brand Twee personen levend verbrand een ernstig gewond Omtrent de oorzaak van het ongeluk met de „Beeohcraft" vernemen wij nog, dat het toestel voor het nemen van een z g. navi- gatieproef te hoog binnenkwam en de lan dingsbaan voorbijvloog. Op de verkeersto ren werd toen radiografisch bericht ont vangen, dat de piloot voornemens was op nieuw op te stijgen om na een rondje bo ven het veld opnieuw een landingspoging te wagen. Het toestel had toen nog een hoogte van 300 meter. Plotseling stortte l\et echter omlaag met het noodlottige gevolg. de geheel uit. Alle drie inzittenden waren leerlingen van de Rijksluchtvaartschool in Gilze-Rijen. Vandaar waren zij gistermor gen opgestegen voor een tocht naar het vliegveld Valkenburg, via Leeuwarden, naar Twente. De slachtoffers zijn de instructeur A. F. Postmaa uit Amstelveen en de leerling vlieger W. Bekker, uit Leeuwarden. Het der de lid der bemanning, dat gewond werd, is de heer C. J. Muiswinkel, uit Bodegra ven. De heer Posümaa, een voor den oorlog zeer bekend instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, was na de bevrijding van ons land aanvankelijk werkzaam bij de Ne- derlandsche Luchtstrijdkrachten. Hij was sinds kort aan de Rijksluchtvaartschool verbonden. De „Beechcraft", zooals die door de Rijksluchtvaartschool wordt gebruikt, is een tweemotorig Amerikaansch toestel, uit gerust met vaanstand propellers en met motoren van het fabrikaat PRA H and whitney Wasp junior van 450 pk. elk. De ..Beechcraft" heeft een spanwijdte van 14.5 m„ een lengte van 19.4 m. en een vleugel oppervlak van 32.4 vierkante meter. Het leeggewicht is 2300 kilogram, totaal ge wicht 3500 kg., maximumsnelheid 360 km. per uur, landingssnelheid 95 km. per uur. Het plafond bedraagt 8200 meter en het vliegbereik is 1700 km. „Zelfmoord-patrouilles" bieden weerstand in Hanoi Bij hun zuiveringsacties in het verover de Hanoi stuiten de Fransche troepen nog steeds op „jzelfimoordpatrouilles" van de Vietnameesche nationalisten en sluipschut ters, die zich tot het uiterste verdedigen. Het zal volgens de Fransche militaire auto riteiten dan ook nog eenigen tijd duren, voordat de rust in de stad zal zijn hersteld. Ook de geregelde Vietnameesche tegen stand is nog sterk en de uit Hanoi terug trekkende troepen volgen de tactiek van de verschroeide aarde, waarbij zij rijs* velden en dorpen vernielen. MIKOLAJCZYK OVER DE A.S. VERKIEZINGEN IN POLEN. Stanislaw Mikolajczyk, leider der Pool- sche Boerenpartij, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat bij de Zondag te hou den algemeene verkiezigen het aantal op zijn partij uit te brengen stemmen op acht procent was „vastgesteld". „Drie maanden geleden geloofde ik nog, dat men mij tien procent zou toestaan", al dus zeide hij. Volgens zijn schatting zijn 80 a 100.000 leden zijner partij gearresteerd sedert het begin der verkiezingscampagne. Hiervan zijn er velen weer vrijgelaten. Volgens de i laatste gegevens, aldus Mikolajczyk, zijn 1 131 mijner candidaten in arrest gesteld. Postbesteller bestal Henri de Greeve Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te Haarlem de 44-jarige P.T.T.- besteller J. W. Poelgeest uit Haar'em te recht, die verleden jaar verscheidene brieven, gericht aan pater Henri de Gree- ve, van hun geldelijken inhoud ontdeed en zoo een spaarpotje van ongeveer zes honderd gulden wist te kweeken. Hij haalde zilverbonnen van 2,50 uit de enveloppes en deed er bons van een gul den voor in de plaats. Ten slotte werd hij betrapt door een wachtmeester van de rijkspolitie. Eisch: 8 maanden met aftrek. 499ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse: Prijs van 1000 gld. op 6145 en 12915. WEERSVERWACHTING TIJDELIJK OPKLAREND g o Wisselende bewolking. Overwegend o droog weer. Langzaam verder afne- o mende wind uit Westelijke richtingen, o Weinig verandering in temperatuur, o »ooooooo< KIOOOOOOOOOOOOOO OOOfin

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1