Jubileum van Dom Winninghof O.S.B. Grootsche huldiging van H. W. Tilanus H. Felderhof over Tsjecho-SIowakije DAGBOEKKRABBELS UIT FRANKRIJK (6) DONDERDAG 16 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Hoogmis uit Alphen Zondag via den K.R.O. Op 26 Januari a.s. viert dom. Andreas Winninghoff, van de Orde der Benedictij nen zijn 12X- priester jubileum. Pater Win ninghoff, was -con der parochie, was mon nik in de abdij van Trier, waaruit hij enke le jaren vóór den oorlog door de Duitschers werd verbannen. In de abdij was hij belast met het leiderschap van de Schola Canto- rum. Toen de pater in zijn geboorteplaats terugkeerde, droeg deken De Korte z.g. hem ook te Alphen de directie van den kerkzang op. Wat deze, nede door de grootc mede werking van het parochiaal zangkoor en van de parochianen ervan wist te maken, siert thans heel de parochie en looft niet minder dengene, die den promotor ervan met eere mag worden genoemd. Door middel van de K.R.D. zal Zondag 19 Januari a.s. te 8.15 uur, de plechtige Hiogmis worden uitgezonden,waaronder de Alphensche Schola Cantorum, onder lei ding van den jubilaris, de Gregoriaansche wisselende gezangen zal uitvoeren en de geloovigen gezamenlijk de vaste Gregori- HAZERSWOUDE Bouwvakarbeidersbond. Maandag avond hiéld de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef haar jaarvergadering in café Ver haar. Nadat de voorzitter, de heer A. J. v. Mill, met een kort woord de vergadering had geopend, werden vervolgens de notulen ingekomen stukken jaaoverslagen en ver slag gewestelijke vergadering behandeld. Inmiddels was de nieuwe geest, adv., pater Bertholdus, ter vergadering verschenen, die door den voorzitter welkom werd geheten. In een korte toespraak beantwoordde de geest. adv. den voorzitter. Hij hoopte langer dan zijn voorganger, die maar 1 jaar die functie waarnam, de geestelijke zaken te mogen waarnemen. Bij de bestuursverkie zing werden de heeren A. J. v. Mill en J. v. Oyen wbderom gekozen. Nadat er nog ge sproken was over het 30-jarig bestaan van de afdeeling, hetgeen in Aug. met een feestavond gevierd zal worden, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. KATWIJK Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Donderdagavond as. te half 8 in openbare vergadering bijeen. Punten van behande ling zijn o.m.: voorstel tot verhooging van de wedden en loonen van het gemeenteper- soneel; praeadvies met betrekking tot de verordening op het dansen; rapport om trent de wenschelijkheid van instelling eener commissie van sociale zaken. Hindernisbaan. Het provinciale brug getje aan den Wassenaarschen weg geeft den laatsten tijd nog al eens storing. Het komt nogal eens voor dat groote bussen ko mende vanaf richting Haarlem naar het vliegveld moeten en den Wassenaarschen- weg nemen om dan onverwachts, aangezien nergens een andere, juiste richting staat aangegeven, voor dit inmiddels beruchte bruggetje komen en dan de noodige kron kels moeten maken om langs Nieuwsteek- Rijnstraat-Molent.weg naar het vliegveld te komen. Inmiddels vraagt iedereen zich af, waarom deze hfndernisbaan zoolang n.oet blijven tot hinder van alle voertuigen, die naar den Wassenaarschen weg moeten Of zou men soms vergeten zijn. dat de ce ment al maanden lang hard is? VOORSCHOTEN Middenstand. Onder leiding van den heer G. Schrama hield de Kath. Midden- standsvereeniging haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, thans 56 leden telt; uit het financieel ver* bleek, dat de inkomsten bedroegen in 1945 ƒ1110.75, terwijl de uitgaven hadden dragen 1001.13, aldus een batig saldo van 09.80, waarna verslag werd uitgebracht van de laatste vergadering van den Cen trale Raad. Het Santosfonds had aan in komsten en vaste bijdragen ontvangen 359.53 en heeft thans 43 leden. De verlo ting, gehouden op de Kerstmisviering, heeft opgebracht de som van 241 bestemd voor het Chris Jansen-fonds. Dit fonds telt thans 56 leden. De contributie voor 1947 werd vastgesteld op 16.per lid. Bij de bestuursverkiezing werd de aftr. voorzitter, de heer G. Schrama, met alg. st. herkozen. Tot eereleden der vereeniging werden be noemd de heeren: W. Meyer en G. A. Niers man. Tot leden der cultureele commissie - werden gekozen de heeren: P .Niersman, L. van Aken, W. Buurman, M. Meyer en J. v. d. Koog. Men besloot het patroonfeest der vereeniging te vieren op Zondag, 2 Februari a.s. 's Morgens zal een H. Mis worden opge dragen te 9 uur, met algemeene H. Com munie, waarna een gemeenschappelijk ont bijt. Des avonds zal een feestavond worden aangeboden ,te houden in de Vink. Tot leden der feestcommissie werden benoemd de heeren: L. Meyer, P, Niersman en L. E. Oosterlaan. ROELOFARENDSVEEN Bedrijfsorganisatie. In dezen tijd na Koppermaandag is het de gewoonte om voor vele belangrijke, minder belangrijke en somtijds aangename feiten de aandacht te vragen. Nog nimmer hebben wij de aan dacht gevraagd voor een zoo belangrijk on derwerp als de publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Per circulaire zijn belangheb benden opgeroepen tot de vergadering van Vrijdagavond 17 Jan. om 8 uur in de Pan- cratiuszaal, waar de voorzitter van de L.T. B., de heer G. W. Kampschoër het woord zal voeren. De belangrijke vergadering is dus voldoende bekend gemaakt. Niettemin is er toch reden tot bezorgdheid, dat som migen een onverantwoordelijke onverschil ligheid met betrekking tot dit onderwerp zouden vertoonen. Het is bekend, dat de re geering met de plannen voor publiekrech telijke bedrijfsorganisatie nieuwe wegen wil inslaan, welke voor allen, die in de land en tuinbouw hun brood verdienen, zeer be langrijk zijn. Een inzicht in dit alles is dus noodzakelijk. Vrijdagavond is er dus iets bijzonders aan de hand, wat ver uit gaat boven de traditioneele vastenavondgenoe gens. Hiervoor moet alles opzij gezet wor den. Dit wordt een avond van bezinning op een fundamenteele kwestie voor allen, die voor het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin moeten zorgen. De gezamelijke standsorganisaties noodigen uit! aansche gezangen zullen zingen, tot stich ting van andere parochies en tot stimulans van andere parochiale zangkoren. Aan pa ter Winninghoff zal een aantal gramo- phoonplaten worden aangeboden, welke de opnamen vertolken van deze kerkelijke radio-uitzending. Als een belangrijke, vrucht van zijn ver- banningstijd mogen we zeker ook nog ver melden de uitgave (het is nog ter perse) van een kerkelijk goedgekeurd zangboek (een Liber usualis) met muziek en den La- tijnschen £n den Nederlandschen tekst, van alle kerkelijke wisselende en vaste Gre goriaansche Misgezangen van het geheele kerkelijke jaar, ten dienste van religieuzen, leeken en kerkzangers. Met deze uitgave, welke jaren aan ingespannen arbeid verte genwoordigt, zal in een lang gevoelde be hoefte worden voorzien. Ga je weg of ik sla je weg I Een woedende menigte is de bu reaux van den aftredenden gou verneur van Georgia, Ellis Arnall, binnengedrongen. Nadat Arnall verklaard had zijn functie niet te zullen neerleggen ten gunste van Herman Talmadge, is het tot vechtpartijen gekomen. Het geschil over het gouverneurschap ontstond na den dood van Eugene Talmadge (democraat), die verleden jaar No vember werd gekozen, maar over leed. voordat hij zijn functie aan vaardde De algemeene vergadering van den staat Georgia heeft giste ren zijn zoon, Herman, tot gouver neur gekozen. Arnall wil nu zijn eigen gouverneursbureau vestigen. 25 jaar lid van de Tweede Kamer De toogdag van de Chr. Hist. Unie, welke gisteren door den Kamerkring Leiden is gehouden en waarop vele vooraanstaande figuren uit dezen kring het woord hebben gevoerd, vond gisteravond tijdens een door ruim 1300 personen bezochte avondverga dering in de Stadsgehoorzaal zijn bekro ning. Prof. dr. C. C. van Niftrik, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, sprak over „De kracht onzer beginselen De heer H. W. Tilanus, die zijn groote bewondering voor de organisatie van dezen toogdag uitsprak en verwachtte, dat der gelijke dagen in geheel Nederland zullen worden gehouden, hield in deze vergade ring een rede over „De C.H.-Unie in dezen tijd". Nadat hij allereerst verklaard had, ZOETERMEER K.J.B.-bal. Zondagavond zal er een bal gehouden worden georganiseerd door de K.J.B. voor alle leden der K.J.B. en J.S.G. en eventueele verloofden. De hier reeds eerder spelende band ..The Princetown fol lies" welk ook op de laatste feestavond op voortreffelijke wijze voor de muziek zorg de zal ook deze avond aanwezig zijn. WARMOND 3e Winterutivoering „St. Matthias". De tooneelafdeeling van „St. Matthias" trad Zondagavond voor het voetlicht met het blijspel,, De poets van Akkerlust". waar mede deze afdeeling toonde dat zij, naast het ernstige spel, ook het vroolijker genre op uitnemende wijze kan vertolken. Er is hartelijk gelachen om de dwaze situaties, die door de „poets" ontstonden en waarbij de plattelands-burgemeester Bunderman met z'n dochtei-s op het landgoed van Baron van Eik tot Iepelaar belandt. Alvorens dit driebedryvig spel met het gebruikelijke „happy-end" wordt besloten heeft het pu bliek zich kunnen amuseeren met de rond borstige uitdrukkingen van burgemeester Bunderman. die met z'n komische speel- trant veel succes oogstte. Daarnaast noemen we den baron, den professor, den jongen „doctor" Tom, Mieke, en de baronesse, die allen met bekwaam spel de geestige dialo gen goed ondersteunden. De beide doch ters van den „burgemeester" zorgden voor het gelukkige einde. Al met al kan de too neelafdeeling op een goed geslaagden avond terug zien, hetwelk door den 2en voorzit ter, den heer de Vetten, in z'n slotwoord werd bevestigd. In zijn dankwoord werden ook den regisseur, den heer van Vliet en „The Melody Stars" betrokken, welke op keurige wijze de pauze muziaal opluister den. dat de Unie een beginselpartij is en dit ook wil blijven, zette hij uiteen, dat Duitsch- land ons geleerd heeft, wat een verkeerd beginsel op staatkundig terrein te beteeke- nen heeft. Indien dit volk uit het beginsel geleefd had, dat onder ons volk reeds van geslacht tot geslacht wordt doorgegeven, dan had het nooit zijn heil van Hitier ver wacht. Nadat ook spr. zijn groote blijdschap had uitgesproken over het resultaat der verkiezingen, hetgeen hij ziet als een won der Gods, zeide hij, dat de ontwikkeling in Indië hem met smart vervult. Wat in dit land staat te gebeuren is, volgens hem, een aantasting van het Koninkrijk der Neder landen. Tenslotte keei'de spr. zich tegen een over matige ambtenarij en wekt hij op om flink aan te pakken om op deze wijze uit den nood te komen. De heer Tilanus eindigde zijn rede met nogmaals op de kracht van het beginsel te wijzen. Een voor den heer Titlanus geheel on verwachte huldiging in verband met zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap vond hierop plaats. De heer Cnossen uit Woerden, die bij deze gelegenheid het woord voerde, herinnerde er tevens aan, dat het dit jaar 25 jaar is geleden, dat de heer Tilanus met wijlen dr. Schokking voor het eerst met den Kamerkring Leiden kennis maakte. De heer Cnossen deelde hierna mede, dat af gevaardigden van alle plaatsen uit den Ka merkring thans aan den heer Tilanus een geschenk zouden aanbieden, dat ten speci fiek voortbrengsel van iedere plaats is. Onder groot enthousiasme werden nu de geschenken overhandigd. Bodegraven ging voorop met een kaas. Katwijk volgde met een tonnetje haring,- Leiden met een wol len deken, Boskoop met een zeldzame plant, Voorschoten met zilverwerk etc., etc. Een schat van cadeaux.... Een vrien delijke geeste, met tot slot hartelijke ovaties voor den heer Tilanus, wien het moeite kostte zijn dank onder woorden te brengen. De avond, welke werd afgewisseld met zang van een 200 Katwijksche zahgeres- sen, die in haar schilderachtige costuum een treffend decorum vormden, werd besloten met een slotwoord van ds. C. A. van Harten, voorheen predikant der N.-H. Kerk te Kat wijk aan Zee. FEDERATIE VAN BUURTVEREENIGINGEN. In de „Harmonie" kwamen gisteravond afgevaardigden van 13 buurtvereenigingen bijeen voor bijwoning van de algemeene vergadering der Federatie van Buurtver eenigingen hier ter stede. De voorzitter, de heer H. M. Verhulst, deelde in zijn ope ningswoord mede, dat onlangs de buurtver eenigingen Vogelwijk en De Goede Wo ning zich bij de Federatie hebben aangeslo ten. De notulen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Onder dank werd het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Crama Van dat land in het midden van Europa, dat eigenlijk de scheidslijn vormt tusschen Oost en West, is hier over het algemeen weinig bekend. Daarover heeft de heer Herman Felderhof, bekend als radiorepor ter, op uitnoodiging van de afd. Leiden der N.R.V. gisteravond in een druk be zette bijeenkomst in café-rest. „In den Ver gulden Turk" gesproken. En hij vond een aandachtig en meelevend gehoor, dat de zen avond veel geleerd heeft. De heer Fel derhof vertelde op enthousiaste wijze over het land, de historie, de zeden en gewoon ten van deze nog jonge republiek, hoe zij ontstond. De Tsjechen vormen eigenlijk het oostersch deel der Habsburgsche monar chie, stammen van de Oostenrijkers, de Slo- goedgekeurd. Hieruit bleek, dat thans 24 buurtvereenigingen met tezamen 5007 le den zijn aangesloten, terwijl 5 vereenigin- gen nog niet toetraden. Het financieel ver slag van de penningmeesteresse mevr. E. M. Chaudron-Bos, vermeldde inkomsten tot ƒ470.35 en uitgaven tot ƒ373.04, derhalve een batig saldo van 97.31. De begrooting voor het komend jaar sloot op 600 aan in komsten en uitgaven (o.m. 90 onvoorzien). De kas commissie zal voor het komend jaar bestaan uit de heeren Harte veld, Visscher en Verbrugge. Bij acclamatie werden als bestuursleden herkozen de heeren H. M. Verhulst (voorzitter), A. Crama en J. Sil vester. benevens gekozen in de vacatures J. Polman en B. Staal de heeren J. Ros- dorff en A. N. Mank (eerste secretaris). Het huishoudelijk reglement werd in dier voege gewijzigd, dat een beschermheer van de federatie kan worden benoemd, ten aanzien waarvan het bestuur reeds verge vorderde voornemens koestert. Ingesteld werd een commissie voorlichtingsbureau, waarin zitting namen de heer N. J. Smit, C. Lardee, J. van Harteveld, P. Breddels en A. N. Mank. De orgaan-commissie had een rapport uitgebracht waaruit de moge lijkheid bleek een orgaan met een oplage van 4000 exemplaren uit te geven, waarvan de kosten worden gedekt door de opbrengst der op te nemen advertenties. Een voorbe reidingscommissie werd gevormd uit de heeren N. Timmermans, W. van Rumpt, W. A. Devile, J. Silvester en J. Crama, die het bestuur van advies zal dienen. Ten aanzien van de bevrijdingsherden king werd in overeenstemming met een voorstel van den heer Rund besloten aan de gementelijke autoriteiten te verzoe ken, de uitvoering van zoowel het gewij de gedeelte als het feestelijke gedeelte aan de federatie op te dragen. In de arbitrage-commissie werden op voorstel van het bestuur gekozen de hee ren mr. H. R. Goudsmit, A. J. v. d. Pompe, W. Zwart, W. van Zonneveld, R. van Eecke, M. Ruth, A. M. de Blauw, D. Vijlbrief, A. B. Mulder en J. de la Bije. Ten aanzien van de festiviteiten bij de aanstaande geboorte van een Oranje-telg werden de plannen van de vereeniging Ko ninginnedag, waarvan twee bestuursleden ter vergadering aanwezig waren, toege licht. Aan deze vereeniging is de organisa tie dier feestelijkheden door het gemeen tebestuur opgedragen. De vertegenwoordi gers zetten in het kort de nog voorloopige plannen uiteen, waaruit bleek, dat zij zon der steun van de buurtvereenigingen ten uitvoer kunnen worden gelegd, terwijl de ze harerzijds eigen initiatieven kunnen verwezenlijken. Contact tusschen Konin ginnedag en de buurtvereenigimgen bij de definitieve vaststelling blijft aanbevelens waardig ten einde toch nog mogelijk door elkaar loopen te vermijden. Na rondvraag volgde tegen middernacht sluiting door den voorzitter. Waarom gewacht tot morgen, 'n Telefoontje verlicht Uw zorgen 30 December. Dezen avond hebben de Rossienols d'Oosterhout (de Oosterhoutsche nachtegalen), een iongenskoor. dat geaffi lieerd is aan de Petits Chan teurs de la Croix de bois in de Salie Gaveau een uitvoe ring gegeven onder leiding van hun directeur. Rector Fick. Zij werden ingeleid door hun ionge. Fransche collega's, die het Wilhelmus zongen. waaroD de kleine Nederlanders onmiddellijk antwoordden met de Marseillaise. De Fransche zangertjes hebben ook nog en kele andere nummers uitge voerd: aldus was het mogelijk, een vergelijking te maken. De kleine Parijzenaars winnen het natuurlijk, wat gemak van op treden betreft: zij hebben de charme, het vlotte, vanzelf sprekende. dat de Franschen vooral in Parijs zoo eigen is. Wat het zingen zelf betreft behoeven de Nederlandsche zangertjes m.i. zeker niet on der te doen. De keuze van het program had misschien iets beter kunnen zijn. vooral het eerste gedeelte bood wat te weinig contrast, maar er werd met élan en groote toonvast- heid gezongen en het Parijsche publiek was herhaaldelijk wild enthousiast. De Nederlandsche Ambassadeur had zich bereid getoond, de uitvoering door ziin hooge aanwezigheid op te luisteren. Jhr. Tiarda van Starkenburgh Stachouwer bleek tijdens de Japansche internee- ring zijn vitaliteit niet ver loren te hebben. Hij heeft nog steeds iets over zich van jeug dige frischheid en vond zijn hooge waardigheid blijkbaar geen bezwaar, om zich met het soms zeer vrooliike optreden van ziin ionge landgenooten hartelijk te amuseeren. 31 December. Vandaag ontmoette ik een Fransch priester, die scherp critiek uitoefende op de rich ting. die de Katholieke Actie thans in Frankrijk genomen heeft. Hij meende, dat dit een volstrekt verkeerde richting was. Dit „humanisme" zooals hij het noemde.'had maar wei nig meer met Christendom uit te staan. Het kon evengoed door de Communisten gepre dikt en gepraktizeerd worden. Hij had er geen bezwaar te gen. dat er allerlei sociaal werk verricht werd op het zuiver menscheliike terrein, maar hij vond het onjuist, dit Katholieke Actie te noemen. Volgens hem moest K.A. zijn een directe prediking van het Christelijke evangelie. Hij vreesde dat. als het zoo door ging. de activiteit van de Kerk ten slotte geheel zou afzakken naar het tijdelijke, terwijl de prediking van het Evangelie, van 't bovennatuurlijke Gods rijk. volledig op den achter grond zou raken. Hij meende, dat dit een der zonden van het Christendom was in dezen tijd. dat het zich naar het tij delijke gekeerd had. om het eeuwige te verwaarloozen. Het kwam mij voor. dat zijn kri tiek zeer onwerkelijk was en allerminst iuist. Ik heb hem ook verteld, wat Remi Mon- tagne in Versailles gezegd had en dat maakte inderdaad wel indruk. Maar heelemaal over tuigen kon ik hem niet. hij bleef er bii. dat de Kerk op dit punt tot een andere hou ding moest komen. Eerst dan zou ze zich in heel haar kracht, in al haar mogelijk heden kunnen ontplooien. Ik ben in elk geval van plan. deze moeilijkheid aan een aan tal leidende figuren uit de K.A. voor te leggen. 1 Januari. Met een groep Italiaansche studenten die in hetzelfde huis als ik ziin ondergebracht, ben ik vanmiddag naar Versailles gespoord, om het koninklijk paleis te gaan zien. Het was bij uitzondering prachtig weer. niet al te koud. helder, zonnig. Het paleis van Versailles blijft een der meest indrukwekken de monumenten uit de omge ving van Parijs. De realisatie van een machtige droom. Met ziin vele. prachtige zalen, de een al rijker versierd dan de andere. Met ziin prachtig, on waarschijnlijk groot park, vol beelden. vijvers, fonteinen. Natuurlijk ziin we het „ha- meau" gaan kijken, het ro mantische dorpje, dat Marie Antoinette heeft laten bouwen. Speelgoed voor groote men- schen. Maar speelgoed met een afschuwelijke nageschiedenis. Een romantiek, die in bloed en tranen onderging. Vanavond had ik de gelegen heid in het theatre Mélingue (rue Mélingue 11) het mvste- riespel van Ghéon te zien ..Noel sur place". Het werd opgevoerd door een groep jon ge. enthousiaste Katholieke acteurs. Ik heb ze werkelijk bewonderd: ondanks een bijna leege zaal hebben ze met de grootste toewijding gespeeld. Vooral Maria was bijzonder goed. zij wist het spel in de sereene sfeer te brengen, die we rond de Moeder Gods ver wachten. En daarnaast was er een rustige, beheerschte lezer en een verrukkelijke, kleine Gabriël. Een kwartet heeft tusschendoor een aantal van de mooiste, oude Fransche Noë^ gezongen. Noël. No*J Noëlü 2 Januari. Vanmiddag sprak ik Stanis las Fumet. de redacteur van Temps présent een weekblad van de Katholieke avant-gar de. Ik vertelde hem. wat Elie Sapolv mij gezegd had. spe ciaal over de twee verschillen de beelden van Frankrijk, die op hpt oogenbhk mogeliik. wa ren. Hij was 't hier volkómen mee epps. Het is niet moeeliik. zei hii. in een enkel bcrid Frankrijk te schildpren. Alles is hier zoo uiterst fiin genuan ceerd. dat men beslist onjuist heden gaat vertellen, als men de toestand in een enkel beeld zou willen schetsen. De Fran schen ziin zeer individualis tisch. ze ziin het nooit met elkaar eens. Ze hebben elk hun sneciale manier van zien. hun eigen oplossing voor de problemen en ze houden van een geestelijk steekspel, ook dan nog als ze over de begin selen al lang hetzelfde stand punt gekozen hebben. Dat is altijd zoo geweest en zal ook altijd zoo blijven. Maar daar om iuist is het zoo moeilijk, uit dit rijk gevarieerde geheel een beeld van dc werkelijke toestand te schetsen. Dat de Communisten in Frankrijk de macht in handen zouden krij gen beschouwde hii als een mogelijkheid. Maar hii voegde er aan toe. dat men dan toch niet moest vergeten, dat deze Communisten ook Franschen zijn. te intelligent om het Communisme hier zonder eenig onderscheid toe te passen. Zij weten, dat de condities in Frankrijk anders zijn dan in Rusland en dat zii hier boven dien een heel andere bevol king tegenover zich hebben. Zeker is. dat de groote massa in Frankrijk nog niets van het Communisme moet hebben. Maar de Communisten vormen een werkelijke, niet te onder schatten macht. Over de positie van de Kerk in Frankrijk zei hij me het volgende. De Kerk heeft onder de oorlog veel aan prestige inpeboet. Hier is niet een dui delijke houding aangenomen als. in Nederland onder de on wrikbare leiding van het Ejoiscopaat. Ja. men kan zelfs zeggen, dat de Kerk als het ware niet betond tijdens de bezetting. (l'E°lise a été inexistante). Vandaar. dat men voor de officieele Kerk °een belangstelling meer heeft. Men staat er volkomen onver schillig tegenover, zoo onver schillig. dat. men niet eens te beïnvloeden was door degenen' die een nieuwe, anticlericale hetze wilden ontketenen. Er is echter onder de jongere Ka tholieken een nieuwe geest wakker geworden, maar het zal nog minstens een genera tie duren, eer die ten volle tot ontplooiing komt. (Ik geef dit alles weer. zooals Fumet het mij gezegd heeft: wat hii over de Kerk in Frankrijk tijdens de bezetting zei werd me van zeer vooruitstrevende zijde ten stelligste ontkend!) waken van Hongarije. Dc eerste zijn meer westersch georiënteerd. Praag vormt de hoofdstad v^n dit duizend K.M. lange rijk en verwondering mag het niet baren, dat het in sommige opzichten tot botsingen komt tusschen zoo geheel verschillend in gestelde volken. Zij hebben echter gemeen een zucht naar de Vrijheid en voelen zich als echte Slavische volken, die in hun hart altijd veel voelen voor het Pan-Slavisme. De heer Feldemof schetste vervolgens per sonen als Mazaryk en Bénesj, die Tsjecho- SIowakije groot hebben gemaakt en voelt dan zijn gehoor nog meer tot zich aange trokken, als hij vertelt hoe dit bijzonder gastvrije volk zich tot Holland aangetrok ken voelt, omdat dit 't land van dc vrijheid en de democratie is, waar destijds reeds geloofs- en politieke vluchtelingen onder dak vonden. De heer Felderhof begint dan met de vertooning van een aantal zeer interes sante films over dit schoone land, over Praag en andere steden, zooals Karlsbad en Mariënbad, bekende badplaatsen met geneeskrachtige waterbronnen, over Ku- tenberg met zijn prachtige gebouwen en historische Barbarakerk, welke veel doet denken aan de Bossche kathedraal. Dan liet hij Praag in bloesemtijd zien, om vervol gens een beschrijving te geven van den zil veren ATO-tocht naar Praag en waarbij hij nogmaals gelegenheid vond erop te wijzen welke een fascineerende klank het woord Holland op de Tsjecho-Slowaken uitoefent. Na vervolgens nog een en ander te hebben iaten zien van het platteland voerde spr. zijn gehoor weer terug naar Praag, waar al de schoonheden van de Burchtwijk nader werden beschouwd. Het was een interessante avond, waar voor de aanwezigen zich zeer dankbaar ge stemd gevoelden, hetgeen door den voorz., den heer J. J. A. v. d. Horst, in een harte lijk dankwoord nog eens werd onder streept. KON. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afd. Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, heeft gisteravond in „Het Gulden Vlies" een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Jonker, opende met een kort woord en nadat de secretaris, de heer G. Kromdijk, de ingekomen stukken had gelezen, heette hij dc nieuw benoem de bestuursleden hartelijk welkom. Ver volgens richtte spr. zich tot de afgetreden bestuursleden en in het bijzonder tot den heer J. Mater, die gedurende 25 jaar 2c secrearis is geweest. Gezien zijn groote verdiensten werd hij tot lid van verdien ste benoemd, hetgeen onder applaus ge schiedde. Tevens werd den jubilaris een di ploma van de afd. Leiden en van het Hoofdbestuur overhandigd. De heer Mater heeft met een toepasselijk woord den spre ker beantwoord. Ook de heer A. Galjaard heeft dank gezegd voor de prettige samen werking. De voorz. deelde hierna mede, dat de Prins Bernhard-boom, welke in de Leidsche Hout was geplant in den bezet tingstijd is verdwenen. Spr. stelde voor een nieuwen boom te doen planten. Dit voor stel werd aanvaard. Het jaarverslag van den secretaris was zeer uitvoerig: De afd. telt thans 180 leden. Volgens de gegevens van den penningmeester bleek er een batig saldo aanwezig 1e zijn van 478 71. Dc begrooting van 1947 werd vastgesteld op 1054,71. Tot lid en pl. vervangend lid werden benoemt de heeren J. H. Riemens eii C. L. Riemens. De heer J. Jonker heeft vervolgens in gevoelvolle woorden het verscheiden van den heer M. Galjaard. voorzitter van de Tuiniers- en Bloemis- tenvereeniging herdacht, waarna eenige oogenblikken stilte in acht werden geno men. Na de pauze hield de heer J. J Maandag een causerie over het onderwerp; V/elke bloem of sierheesters kunnen wii het best gebruiken om in den winter onzT tuinen te versieren. INSTITUUT VOOR TOEGEPASTE PSYCHOLOGIE OPGERICHT. Dezer dagen is te Den Haag door de „Fundatie Werkelijk Dienen" en het Inst. voor Praev. Geneeskunde te Leiden opge richt het Instituut voor toegepaste psycho logie ten behoeve van de personcelsleiding. In. den Raad van Beheer en Toezicht zijn opgenomen vertegenwoordigers van de ini tiatiefnemers, van werknemersorganisaties, belangrijke werkgevers,' de Stichting van den Arbeid en het Ned. Leger; voorts de secr.-generaal van de dep. van Binnenland- sche en Sociale Zaken. Voorzitter van de zen Raad is de heer L. Neher, dir.gen. der P.T.T. en voorzitter van de Fundatie Wer kelijk Dienen. Er zullen cursussen worden georganiseerd voor menschen met een lei dinggevende functie. Er zal geen winst wor den gemaakt. Men begeeft zich niet op het terrein van de psychotechniek of de psy chiatrie. Inlichtingen bij het Studie- en Voorlichtingscentrum der Fundatie Wer kelijk Dienen, Kortenaerkade 7 te Den Haag UITREIKING BONKAARTEN. Vrijdag 17 Januari: vanaf Clecf tot en met Driessen. BURG. STAND. Geboren: Jacoba Wilhelmina d. van K. H. J. Boeff en J. W. M. van der Linden; Leo- nardus Christiaan z. van L. C. Hooge- veen en A. Krassenburg; Jacoba d. van J. Schreuder en M. Springer; Cornelia Maria Wilhelmina d. van N. Tc Water en S. W. L. Hannaart; Fernanda Cecilia d. van F. J. L. Verberg en W. .H Vinkestein; Helena Frederika Maria d. van B. A. Sierat en A. den Os; Martine Janna d. van M. Stijl en M. Angel; Helena d. van J. J. en Z. Arnol- dus; Conradina Cornelia Maria d. van M. W. van Zijl en E. H. Ottes; Willem Ber nard z. van J. P. Janssen en D. H. van der Steen; Petrus Stephanus Franciscus z. van P. S. F. Kienjet en J. C. Voskuil; Jan Ja cob z. van I, Guldemond en T. Merbis; Anne Cathecrina Louise, d. v. C. M. A. Insje en 9. Niemeijer; Johanna Josephine Louise d. van P. Fontein en W Raadsen: Alida d. van J. Lubach en H. Lehman de Lehnsfeld; Johannes Frederik z. van C. Jansen en K. J. Verboon; Wilhelm Frank Christiaan z. van W. P. C. Vermeij en A. C. Snieder; Alida Adriana d. van M. Bun schoten en C- T. Hogervorst; Margaretha Johanna d. van C. van Roode en F. E. He- gemann; Neeltje Johanna d. van S. Ro- zema en C. M. van der Plas; Lijntje d. van J. Korbijn en A. van Beveren.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3