De walvisschenjacht op het hoogtepunt „Verschroeide aarde" in Indo-China 1 OP KORTE GOLF 1 Min. Lieftinck kondigt spaaractie aan Brand te Ermelo Nederlandsch memorandum in LONDEN overhandigd DINSDAG 14 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 In een communiqué van het Fransche opperbevel te Hanoi wordt gemeld, dat de Vietnameesche strijdkrachten ten Zuid- Westen van Hanoi en ongeveer 160 k.m. in het binnenland op den terugtocht zijn. Zij gaven een belangrijke munitiedepot prijs. Overigens blijft de situatie nog steeds moeilijk, daar- de Vietnameezen de tac tiek van de verschroeide aarde toepassen. Ook' bedienen de opstandelingen zich vol gens A.P. van dum-dumkogels, die de Ja panners in 1945 op de Franschen zouden hebben buitgemaakt. Fransche genietroepen hebben te Hanoi op verschillende plaatsen riolen opgebla zen. Vietnameesche troepen gebruikten deze als ondergrondsche verbindingsloop graven. Troepen, welke bezig zijn met het op ruimen van tegenstand in het gebied rond om de vlieghaven Gialam, meldden, dat de Vietnameezen tegen de Franschen ge bruik maken van zelfmoord-jpatrouilles. Leden van deze patrouilles hebben grana ten bij zich, waarmede zij zichzelf de lucht doen inspringen, ten einde te voorkomen, dat zij gevangen genomen worden door de Franschen. BLUM NAAR LONDEN. De Fransche premier Leon Blum heeft zich naar Londen begeven om zulks op uitnoodiging van den Britschen minister president Attlee in het kader van het streven naar economisch herstel van Frankrijk, de besprekingen over daarmede samenhangende kwesties, welke voor beide landen van belang zijn, voort te( zetten. Men verwacht, dat o.a. de kwestie'van de steenkoolvoorziening onderwerp van be spreking uit zal maken. Men verwacht hem terug in Parijs vóór Donderdagmiddag aanstaande. In ver band met de verkiezing van een president van de republiek. DE MAYON IN WERKING. Roodgloeiende lava, die uit den vulkaan Mayon (in het centrale gedeelte van Lu- zon op de Philippijnen) stroomt, dreigt duizenden woningen in het omliggende ge bied te verwoesten. Vijf dorpen zijn gedu rende den nacht geëvacueerd'. Terwijl he denmorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4.500 m. opsteeg en de wouden aan den voet van den berg door een regen van gloeiende asch in lich ter laaie stonden, waren de wegen, die de uitgangen uit het bedreigde gebied vor men, dicht bezet met ossenwagens, die vluchtelingen en hun have naar veiliger oorden moeten vervoeren. De vulkaan is beginnen te rommelen, hetgeen gepaard gaat met luide explosies. Men is bevreesd, dat een hevige vulkani sche uitbarsting hierop zou kunnen volgen. Amerikaansche marinevliegtuigen maken ^rkenningsvluchten boven den berg. Een bombardement van den krater wordt over wogen. DE STAKING TE LONDEN. Gistermorgen waren militaire vracht auto's met manschappen gearriveerd bij de markthallen te Smithfield, waar tengevol ge van de voortdurende staking der chauf feurs een partij vleesch van zeshonderd'ton dreigde te bederven. Zoodra de militairen in de markthallen arriveerden, trokken ook de sjouwers en verkoopers hun werkkleeding uit en ver lieten de hallen. Het stakingscomité heeft aangeboden met de arbeiders te Smithfield en Islington te onderhandelen over transport van het vleesch op voorwaarde, dat de militairen worden teruggetrokken. Er zijn thans onderhandelingen begon nen tusschen de werkgevers en de vakver - eenigingen. zoodat men hoopt, dat de sta king spoedig zal worden bijgelegd, oooooooooóooooooooooooooooooooooooooooo o ooooooooooooooonoonooonnooooooöooooooooi BINNENLAND. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad te Bergen op Zoom. Een vrachtauto reed tegen een stilstaande auto. De be stuurder werd zeer ernstig gewond; ook de inzittende liep verwondingen op. Door brand is een woning van C. Pij nenburg te Tilburg geheel afgebrand- Op de spoorbaan langs de Waldorp straat te 's-Gravenhage werd gisteravond omstreeks half 10 een man door een uit Rotterdam komende trein aangereden en op slag gedood. Het bleek de 51-jarige werktuigkundige ingenieur M. J- van Dijk uit de Danckertstraat te zijn. BUITENLAND. Tusschen Nederland en de Fransche zóne van Duitschland zal binnenkort een handelsovereenkomst worden ondertee kend. Nederland zal voedingsmiddelen en rubber leveren in ruil voor verschillende producten. Boekarst is tengevolge van den stren gen winter al een week lang van brood verstoken. In Moldavië (N.O. Roemenië) zijn 36 personen van honger en koude ge storven. Een Engelsche militaire missie is uit Cairo naar Saoedisch Arabië vertrokken in vliegtuigen van de R.A.F. Er wordt het diepste stilzwijgen betracht, want gaat om petroleum. Ter Berlijn is een razia gehouden, wel ke de arrestatie opleverde van 500 perso nen, die geen identiteitspapieren hadden. In Boedapest is de spanning weer ge stegen. De communisten eischen de uitstoo ting van alle rechtsche leden uit de regee- ringspartij. Er zou een nieuwe reeks arres taties verricht zijn, waaxxmder van hoogge plaatste rijksambtenaren. In Zwitserland heeft men het tram- en treinverkeer ter besparing van electriciteit moeten inkrimpen. Dit is geen gevolg van gebrek aan kolen, maar van gebrek aan regenwater. In Zwitserland leveren de bergstroomen n.l. electriciteit, maar, als het in langen tij<jl niet rgent, hebben de bei'gstroomen geen water genoeg. f Te Rome is een inteekening geopend 'oor de oprichting.van een monument voer Paus Pius XII, ter herdenking van zijn ac tie voor het behoud van Rome tijdens den oorlog. Het monument zal een plaats krij sen in de basiliek van aen H. Laurentius •n'ten de muren". BRITSCHE WAARSCHUWING AAN BEN GOERION. Naar aanleiding van de terroristische bomaanslagen te Haifa, waarbij vier poli- tie-agenten gedood en meer dan 60 ge wond werden, heeft sir Henry Gurney, vooraanstaand Engelsch bestuursambtenaar in Palestina, Ben Goerion, voorzitter van de executieve van het Joodsch Agentschap, gewaarschuwd, dat iedere volgende daad van terrorisme in Palestina door de streng ste maatregelen zal worden gevolgd. Kort na het bekend worden van deze waarschuwing heeft de Vaad Leoemi, de Joodsche Nationale Raad voor Palestina, tegen Maandag a.s. een massabijeenkomst uitgeschreven ter bespreking van anti-ter roristische maatregelen. NED. NOTA IN ZAKE DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, zou heden te Lon den door de Nederlandsche ambassade al daar aan de leden der voorbereidende con ferentie in zake Duitschland, de nota der Nederlandsche regeering worden overhan digd, welke haar standpunt ter zake in houdt. Of op een later tijdstip de Nederlandsche regeering haar standpunt te Londen mon deling zal doen toelichten ,is afhankelijk van de procedure, welke door de vergade ring van plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier, zal worden vastgesteld. VERDRAG VAN LATERANEN IN DE GRONDWET. Wanneer het betreffende ontwerp-artikel door de Italiaansche constitueerende ver gadering wordt aangenomen, zal het Ver drag van Lateranen, dat op 2 Februari 1929 door Mussolini en Victor Emanuel met Paus Pius XI werd gesloten, deel gaan uitmaken van de grondwet der Italiaansche republiek. De christen-democraten, onder de Gasperi, zijn de ijverigste voorvechtei-s van een on veranderd behouden van den inhoud van het verdrag, terwijl men in linksche krin gen evenzeer waarde schijnt te hechten aan een principieele overeenkomst met het Va- ticaan. In het verdrag van Lateranen zijn de status van den Vaticaanschen Staat en zijn betrekkingen met Italië in politiek en financieel opzicht vastgelegd, terwijl verder in dit verdrag de verhouding tusschen Kerk en Staat in Italië wordt geregeld. „HEIL KABUS" Siegfried Kabus, de leider bij de bom aanslagen te Stuttgart, heeft den wensch gekoesterd een rijksregeering in Duitsch- dand te vox-men, waarvan hij rijkskanselier -zou worden. De nieuwe groet zou dan „Heil Kabus" luiden. Deze gegevens zijn ontleend aan een getuigenverhoor tijdens het proces te Stuttgart. SJAHRIR BLIJFT GEMACHTIGD LINGGADJATI TE ONDERTEEKENEN. Volgens uit Djokjakarta ontvangen be richten is ten huize van president Soekarno het republikeinsche kabinet in vergadering bijeen gekomen. Van de zitting van 13 Jan. werd het volgende communiqué uitgegeven: „Het kabinet heeft in de zitting van den, 13den Januari te 1 jokjakarta besloten, dat de delegatie van de Republiek Indonesia gemachtigd blijft de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen, uitsluitend zooals deze/is gebasseerd op de artikelen, in November geparafeerd met inbegrip van de notulen, de toelichtingen, en de of- ficieele correspondentie met de Nederland sche delegatie en niet gebonden aan eeni- gerlei bespreking buiten het officieele con tact van de beide delegaties. Alvorens het accooi'd te onderteekenen en aan het K.N. I.P. aan te bieden, zal de Indonesische de legatie nog nadere besprekingen houden over verschillende gebeurtenissen, waarom trent verschil van meening bestaat en waarvoor oplossing noodizakelijk is". OVERVAL OP KOLENTREIN BIJ GLANERBRUG. Zondagmiddag is een kolcntrein, komen de uit Duitschland en bestemd voor Ne derland, tusschen Gronau en Glanerbrug aangevallen, waax-bij enkele wagens wer den leeggeplunderd. Maatregelen zijn ge troffen om een hex-haling van dit feit, dat reeds enkele keeren eerder voorkwam, te voorkomen. De kolen waren bestemd voor gasfabrieken en bedrijven in Nederland. Tabak blijft op den bon Er komen echter extra-bonnen. Omtrent de tabaksdistributie doen weer eens allerlei geruchten de ron de. Het ziet er echter vooralsnog niet naar uit, dat deze distributie kan worden opgeheven. Er mag wel, gelijk bekend, op eenige verx-uiming worden gerekend. In de eerstvol gende maanden zullen althans en kele extra-bonnen worden aange wezen. In den loop van het jaar kan dan een geregelde rantsoenverhoo- ging worden tegemoet gezien, aldus het „Handelsblad". IN JANUARI NOG V.H.-SIGARETTEN. Ruim 4.per pakje. Verwacht mag worden, dat met de ver koop van de geïmporteerde z. g. n. ,,Volks- nerslel"-sigaretten omstreeks eind Januari kan worden begonnenè Deze sigaretten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pakjes ter beschikking zullen ko men, worden tot 'een nader vast te stellen datum zonder ben verkocht tegen prijzen van 1.20, 1.44 en 1.68 per pakje, ver hoogd met een toeslag van 3. De opbrengst van deze toeslag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van het Nederlandsche Volksherstel, terwijl het res- teerende deel voor nadere door de minis ters van Sociale Zaken en Economische Zaken te bepalen liefdadige doeleinden be stemd zal worden. De verkoop, waaraan zoowel de impor teurs als de handel belangeloos hun mede werking verleenen, zal via de normale ta- bakshandel geschieden. SUIKER OP DEN VERSNAPERINGEN BON EN OMGEKEERD. Napr de „Nieuwe Courant" verneemt, is besloten van begin Februari af op de ver snaperingenbonnen ook suiker verkrijgbaar te stellen en op de suikerbonnen versnape ringen. Verwacht wordt, dat de totale vraag naar suiker en versnaperingen gelijk zal blijven. MAXIMUMPRIJZEN VOOR WINTER GROENTEN. Wegens de ongewenschte stijging der prij zen van groenten gedurende den laatsten tijd heeft de minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening besloten bin- nenkoi-t n^aximumprijzen voor specifieke wintergroenten vast te stellen. Daar de door vorst vex-oorzaakte stagnatie in den aanvoer nog niet overwonnen is, ligl het in het voornemen bij het herstel van den normalen aanvoer, hetgeen spoedig te ver wachten is, de prijzen op een redelijke hoogte vast te stellen. De voorbereidingen voor een vrijwillige spaaractie verkeeren in een vergevorderd stadium, aldus deelt minister Lieftinck in r.yn M. v. A. aan de Eex-ste Kamer mede. De minister ij van meening, dat een der gelijke vrijwillige spaaractie met vertrou wen kan worden tegemoet gezien indien de traditioneele spaarzaamheid van het Nederlandsche volk door een spaax-campag- ne wordt aangewaltkei'd, waarbij eenerzijds met kracht van argumenten wordt aange toond, dat besparing zoowel in het eigen belang als in het nationaal belang geboden is en door de regeering het sparen door het aanbieden van aantrekkelijke voor waarden wordt aangemoedigd. De minis ter wijst er in dit verband nog op, dat hoewel over de raming in het Nationaal budget, dat in 1947 dei-tien procent van het inkomen zal worden bespaard, de mee- ningen uiteraard uiteen kunnen loopen, het zeker is, dat met alle beschikbare mid delen moet worden getracht te bereiken, o at metterdaad zal worden gespaard tot een bedrag van genoemde grootte. GESCHIL PEN GUN EN DE STAAT. Tusschen de stichting „De Pen Gun" en den staat der Nederlanden is geschil gere zen over de vraag, of de staat al dan niet gerechtigd is, om een weekblad voor de Nederlandsche Strijdkrachten onder den naam (het merk) „De Pen Gun" uit te geven, of wel door een nieuwe stichting te doen uitgeven. Partijen hebben dit ge schil ter beslissing voorgelegd aan prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden, als arbiter. Op Zaterdag 11 Januari heeft deze uit spraak gedaan en de staat in het ongelijk gesteld, hoofdzakelijk op gixmd van de overweging, dat de Staat omstreeks Octo ber 1945 de uitgave van het weekblad „De Pen Gun" heeft gestaakt en overgelaten aan de stichting, ten gevolge waarvan de Staat zijn recht op het merk „De Pen Gun" neeft verloren. Voor de stichting trad als raadsman op mr. L. G. Kortenhórst, voor den Staat mr. K. v. Rijckevorsel". Nat. Kampioenschap hoofdklasse 45/2. Naar A. N. P.-sport verneemt, heeft de pas gepi'omoveerde Ilaai-lemmer P. Kobus, die •aanvankelijk besloten had niet niee te din gen. zich te eilfder ure alsnog doen in schrijven voor de kampioenschappen_ hoofd klasse groot biljart anker kader 45/2 op 23, 24, 25 en 26 Januari a.s. te Apeldoorn. Ook van den heer Melz is een inschrijving binnengekomen, zoodat er thans negen eundidaten zijn en er eigenlijk voorwed strijden zouden moeten p'aats hebben. Aan gezien de tijd hiervoor wel wat krap is, zal het bondsbestuur zich over deze zaak beraden. BEDRIJFSGROEP BOUWINDUSTRIE. Contribiftiebetaling. Onmiddellijk na de bevrijding stelde liet bureau ter behartiging der belangen van aannemers en bouwers, welke geen werk hebben uitgevoerd voor de Duitsche weer macht, zich in verbinding met verschillende ministeries betreffende zuivering in de bouwwereld. Bij deze besprekingen werd o.m. gewezen op de tijdens de bezetting op gerichte bedrijfsgroep bouwindustrie. Deze bedrijfsgroep is naar de meening van het bureau een uitvloeisel van de maatregelen van den rijkscommissaris Seyss Inqunrt. Bij bovengenoemde besprekingen werd door het bureau dan ook de wensch te kennen gegeven, dat de bedrijfsgroep bouwindus trie weer zou worden ontbonden. De be drijfsgroep bouwindustrie laat zich thans nog steeds gelden en tracht hen, die geen contributie willen betalen, uit te sluiten bij het verkrijgen van materiaal, aldus deelt men ons van de zijde van het bureau ter behartiging der belangen van aannemers en bouwers, welke geen werk hebben uit gevoerd voor de Duitsche weermacht, mede. Dit bureau, dat zich tot het ministerie van economische zaken heeft gewend met de vraag of de bedrijfsgroep bouwindustrie het recht heeft aldus te handelen, heeft thans van genoemd ministerie ten antwoord ge kregen, dat de bedrijfsgroep, bij niet beta ling der contributie deze gerechtelijk kan invorderen, doch niet het recht heeft, hun die weigeren te betalen moeilijkheden in den weg te leggen, waardoor zij bemoei lijkt zouden worden in de uitvoering van hun bedrijf, Lijk van een Zuster gevonden. Zooals gemeld brak verleden weck Dins dag in een der paviljoenen van' de stich ting 's Heerenloo te Ex-melo op de zolder verdieping brand uit. Door spoedig optre den bleef de brand tot deze verdieping be perkt. Later is gebleken, dat de hoofdverpleeg ster, Zuster Stam, vermist werd. Aanvan kelijk verkeerde men in de stellige mee ning, dat deze Zuster in haar verbouwe reerdheid naar een ander paviljoen of een van haar kennissen was gegaan. Niemand dacht er aan, dat zij in het brandende pa viljoen kon zijn achter gebleven. Toen zij vermist bleef stelde men een onderzoek in en werd het geheel verkoolde lijk van de Zuster gevonden. Iritusschen zijn de daders van deze bx'and- stichting gevonden. Het zijn vier patiën ten van de stichting, jongens van 1519 jaar. HET BELEID TEN AANZIEN VAN DUITSCHLAND Hedenmiddag is aan de plaatsvervan gende ministers van buitenlandsche zaken der „groote vier" te Londen overhandigd het memorandum van de Nederlandsche regeering nopens het beleid door de geal lieerde mogendheden ten aanzien van Duitschland te voeren. Wij ontleenen'daaraan het volgende: 1. Het hoofddoel, dat Nederland ten aanzien van het Duitsche vraagstuk na streeft, is: het scheppen van afdoende waai-borgenx ter verzekering van vrede en .veiligheid eenerzijds en ,het scheppen van de noodzakelijke waarborgen voor het her stel van het economisch leven van Neder land en het herstel van de welvaart van Duitschland, voor zoover die voor de alge- meene welvaart van Europa en van de we reld vereischt is, anderzijds. 2. Voor het sluiten van een vredesver drag met Duitschland zal het noodizakelijk zijn. dat allereex-st een gemeenschappelijk 4. een vredesverhouddng met Duitsch land zal eerst mogelijk worden, indien een minimum aan economische en sociale be staanszekerheid aan de Duitsche bevolking kan worden gewaarborgd. Hoezeer de moei lijkheden in Duitschland in de eerste en voornaamste plaats aan de vroegere'macht hebbers zijn toe te schrijven, er bestaat in toenemende mate het gevaar, dat, indien er geen verbetering intreedt, de verant woordelijk! eid daarvoor, zij het ten on rechte, op de geallieerde autoriteiten zal worden afgewenteld. Om die reden zal het noodzakelijk zijn allereerst de verantwoordelijkheid voor de voedselvoorziening van Duitschland cen traal voor het geheele land in Duitsche handen te leg-gen, aanvankelijk onder scherpe geallieerde controle. Het Duit sche volk moet zien, v/aar hier de verant woordelijkheid ligt. Eventueele tekorten, die door aanvoer van buiten gedekt moe- beleid worde opgesteld, dat voor alle bezet- ten worden, moeten op gemotiveerde wij- tingszónes zal gelden. 3. Betracht zal moeten worden de mi litaire bezetting te zijner tijd te beperken tot een aantal strategische gebieden en punten. ze door de Duitschers voox-gedragen wor den, waarbij deskundige geallieerde auto riteiten de redelijkheid van deze verlan gens zullen hebben te beoox-deelen. Het be leid op dit gebied moet op korten termijn De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz seint ons d.d. 10 Jan. Het weer is in de Antarctische gebieden even onbetrouwbaar als het ijs in een Hollandschen polder. Terwijl we op Oude jaarsavond van een milde temperatuur kon den genieten, verandert het weer nu wel vier keer op één dag. Hoewel we in de stre ken verkeeren, waarin het in dit jaargetij de bijna geen nacht wordt, hebben we de zon vandaag nauwelijks gezien. Het sneeuwt en er hangen zware mistbanken. De temperatuur beweegt zich om jiet vries punt. Het is een sprookjeswex'eld. waarin xwe ons bevinden. We zijn weliswaar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de radar-installatré, waarmee de „Willem Barendsz" is uitgerust, bewijst daarby goede diensten. Ze worden tijdig gesigna leerd en we zijn op onze hoede. Aan boord wordt gezwoegd. De mannen hebben het niet makkelijk. De arbeid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt gewerkt in twee ploegen, die achter elkaar 12 uur in touw zijn. met slechts korte onder-bre kingen voor het eten. Alle dagen van de week zijn gelijk. Ook op Zondag wordt ge werkt. Het moet! De walvisschen storen zich niet aan den rustdag en voor de Wil lem Barendsz" is elke dag dat we in de IJs zee doorbrengen, kostbaar. Toch wordt de Zondag van de andere dagen ondei'schei- den, doordat e dan krentemik te eten krijgen, een potje bier drinken of een bor rel wordt geschonken. Men moet het werk van de mannen niet ondex-schatten. Na de dag- of nachttaak vallen ze doodelijk ver moeid in hun krib. Er is niets aan te doen: er moet op dezè wijze gewerkt worden, want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers varen gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen tegelijk mee, die dan in snel tempo de eerder beschreven bewerking ondergaan: ontspekken, ontvlee- zen, zagen, naar de fabriek. De fabriek, waarvan ik in een vorig tele gram een beschrijving gaf, draait volop. Dc bemanning gaat onderling al weddenschap pen aan ten aanzien van de grootte der pro ductie. Zooals bekend, ontvangen de leden van de bemanning van hoog tot laag, een bonus voor' ejken gevangen walvisch, welke varieert naar gelang hun functie. Welnu, bonus is het slagwoord aan boord gewor den. Dag en naclit brengen de jagers hun buit naar de „Willem Barendsz" Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aanblik, dien «het had in de haven van Amstex*dam en IJmuiden. Dat zal me een schoonwasscherij worden als we terug zijn! Ook voor de doctoren aan boord is er thans werk aan den winkel, want bij dezen ax-beid kan het niet anders of er komen tel kens weer kleine verwondingen voor, die onmiddellijk medisch moeten worden be handeld. Gelukkig beschikken we over pe nicilline en daax-mee genezen de wonden wonderwel. Ook slikken we veel vitamine tabletten. ORCA's DOEN EEN AANVAL. waren we getuige van 'n adem- benemenden strijd. Een troep orca's ook wel zwaardwalvisschen genoemd, die het meestal voorzien hebben op de baardwal- visch deden een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" dx-ijvende prooi. De orca's zijn roofzuchtige dieren, die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn. Door hun groote rugvin en breede borstvinnen maken zij een kolossalen indruk. Met hun gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanval hun opengesperde bek met tanden hun een monsterachtig voorkomen geeft, zijn het als het ware de duivels van de IJs zee. De orca is een tyran voor de baax-dwal- visch. In den regel moeten zij zich tevreden stellen met afval, maar vandaag hebben zij klaarblijkelijk in de gaten welke heerlijke hapjes bij de „Will m Barendsz" te krijgen zijn, want hun aanvallen op de walvisschen houden niet op. Die aanvallen geschieden altijd in groepen. Behendig zwemmen en duiken zij om hun prooi heen. Kapitein Visser neemt tenslotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een ge weer en schiet met vaste hand op één der aanvallex-s, die geraakt moet zijn ook, want plotseling duiken de tyrannen allemaal on der en spoeden zich van de gevaax-lijke plek. Met ingehouden adem hebben we het schouwspel gevolgd. Het vervolg liet de gevangen walvisch, die later aan boord ge sleept werd, ons zien. Deze miste namelijk een stuk van zijn tong. De orca's waren hun prooi vinnig te lijf gegaan! De ornithologen, die aan boord zijn er zijn er vier doen vele nieuwe indrukken op en hebben reeds tal van weinig bekende vogels gezien. In Zuid-Afrika hebben we eerst kunnen constateeren, dat onze boeren zwaluwen daar de koude van de Lage Lan den zijn ontvlucht om in een mildere tem peratuur te overwinteren. Albatrossen ont moeten we velex-lei; van de stormvogels zagen de ornithologen wel 24 soorten; pin- guins hebben we in volle zee zwemmend gezien. Ergens, op het Dassen-eiland broe den er vijf millioen! ook tegenover de wereld openbaar ge maakt worden. 5. Van geallieeixle zijde zal nauwkeu rig moeten worden toegezien op het denazi- ficatiebeieid in Duitschland. Eenerzijds is dit noodig voor de toekom stige politieke veiligheid, doch anderzijds zal er voor gewaakt moeten woi-den, dat' de denazificatie geen eeuwigdurende twist appel onder de Duitschers wordt'. Naast de denazificatie staat de quaestie van de berechting der oorlogsmisdadigers, die een zuiver geallieerde zaak is, die geen nadere toelichting behoeft. 6: Het herstel van de vrijheid van mee- ningsuiting in Duitschland tijdens de be zetting is niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk. Niet alleen, dat dit noodig is voor het herstel van de gezonde rechtsbe ginselen, doch tevens is dit noodig om het element vrees zooveel mogelijk uit te scha kelen. Daartegenover dient echter gesteld te worden, dat men den Duitschers moet leeren het belang der geallieerden te res pecteeren. Daarom zullen aan de Duit schers zekere reserves ten aanzien van de geallieerden moeten worden opgelegd, bij uitingen in hun pers of andex-szins in het openbaar. 7. Voor de beoordeeling vah de toe komst van Duitschland is het bepaald nood-- zakelijk, dat er van geallieerde zijde zoo mogelijk op korten tex-mijn voor gezorgd1 wordt, dat een duidelijk inzicht verkx-egen woi-dt in de structuur van de Duitsche be volking. Hiervoor is allereerst vereischt een nauwkeurige, desnoods voorloopige, Duitsche volkstelling. 8. Het is gewenscht, dat zoo spoedig als zulks mogelijk is. een ondex-zoek wordt in gesteld' naar zoowel de aanwezige Duit sche welvaartsbronnen, de vindplaatsen van grondstoffen en de pi-oductiemogelijk- heden daarvan, als de productiecapaciteit der bestaande Duitsche bedrijven. VOORBEREIDING VAN HET VREDES VERDRAG MET DUITSCHLAND Het ligt in de rede, dat het in het belang van den vrede en de veiligheid zal zijn een statuut voor Duitschland tc ontwerpen, dal duurzaam zal zijn en bestand tegen dc fluc tuaties van de internationale politiek. DUITSCHLAND ALS STATENBOND. In politiek opzicht zal gewaakt moeten worden tegen een herleving van het Prui- sisch-Duitsche nationalisme en van de Duitsche zucht naar wereld-.verovering Voor de verwezenlijking van dit doel zul len naast te treffen bindende afspraken tus schen de bondgenooten tevens vereischt zijn de bevordering en ontwikkeling van politieke verhoudingen en een mentaliteit in Duitschland zelf, die een vredelievende politiek in de hand werkt. De verklaring van Potsdam hieromtrent, dat het bestuur van- Duitschland gericht moest zijn op decentralisatie van de politie ke structuur en ontwikkeling van plaatse lijke verantwoordelijkheid. De Nederlandsche regeering is van oor deel, dat dit bij uitstek democratische be ginsel zeer wel tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toekomstige politieke orde ning van Duitschland. Toepassing van dit beginsel zax beteeke- nen, dat Duitschland op fedei'alen grondslag

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3