S)e CcicLcfve Sou/fca/nt De Kath. Actie ontsteekt nieuw vuur De geladen atmosfeer in Indonesië ALLEN MOETEN APOSTELEN ZIJN DINSDAG 14 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10986 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. V Zij willen zien! rVE BIJBEL, aien de menschen van te- genwoordig lezen, is het leven, der christenen. Dit woord van een Engelsch schrijver wint met den dag aan realiteit. Velen zoeken naar waarheid, naar een stelsel, dat de geestelijke behoeften vaiï den mensch bevredigt en waarop inderdaad een gezonde samenleving kan worden ge bouwd. Zij zien naar het Christendom, naar het Katholicisme. Zou daar het stelsel zijn, dat de menschen waarlijk doet leven als broe ders in onderlinge liefde en wederkeerige hulpvaardigheid, waarin de eigenaars van stoffelijke goederen deze zóó gebruiken, dat zij daarmede óók het belang van an deren zooveel mogelijk dienen; waarin niet wordt gedanst rondom het gouden kalf en het goud niet wordt aanbeden, den bezit ters van het goud geen enkele macht over de bezitloozen wordt toegekend? Zou daar in de Katholieke Leer en de Katholieke Keak de vrede en de vreugde te vinden üijn voor een naar recht en naar liefde écht recht en échte liefde hunkeren de menschheid? En, zij gaan niet lezen, zij gaan niet hooren, zij gaan zien naar het leven van de Katholieken. Naar hun persoonlijk leven, naar hun gezinsleven, naar hun kerkelijk leven, naar hun houding als bezitter, als werk gever, als middenstander, als arbeider. En, als zij dan worden teleurgesteld, dan zijn er onder die velen zoovelen die, zonder verder zoeken, gaan gelooven in de heilsbeloften van een heidensoh Commu nisme. De teleurstelling en de ergenis, die wordt gegeven door Christenen, Katholieken, practiseerende en .vooraanstaande" Katho lieken brengt velen naar een stelsel, dat het ongeloof predikt en den godsdienst bestrijdt. Zij willen ergens zoeken een be vrediging van hun snakkende verlangens, en trachten te vullen de troostelooze leeg te van hun harten Die bevrediging kan geven de Kerk van Christus. Maar zij worden teruggestooten door gedragingen van de Christenen, die tegenovergesteld zijn aan de beginse len; door practijken, die in tegenspraak zijn met de leer.. Minister Gielen zeide Zondag op een bijeenkomst van katholieke jongeren: Wij moeten de wereld laten zien, dat langs programma's, welke ontleed worden aan christelijke principes, de oplossing is te vinden". Wij moeten de wereld dat laten zien. God geve, dat wij het doen. Daardoor alléén kan een nieuwe ramp worden voorkomen of, als zij toch komt, getemperd in omvang en gevolgen...... Wij, Katholieken, zijn degenen, aan wie scnatten van waarheid en genade zijn ge schonken. En rondom ons is een wereld, aie deze schatten moet leeren kennen en waardeeren in ons levensgedrag, hun bijbel". Het H. Vormsel bij stervensgevaar Belangrijke beslissing van den Paus. Z. H. Paus Pius XII heeft met betrekking tot de toediening van het H. Sacrament des Vormsels een belangrijke beslissing geno men. Tot nu toe werd dit Sacrament uit sluitend en alleen door den Bisschop toe gediend. Terwijl voor de missielanden de bepaling gold, dat in bijzondere gevallen zooals stervensgevaar, ook aan andere priesters de macht verleend werd. om „met het Chrisma, door den Bisschop gewijd" dit Sacrament toe te dienen. Deze bepaling is thans ook tot ons land en alle niet-mis- sielanden uitgebreid, in dier voege, dat in stervensgevaar uitsluitend de pastoor, bin nen het grondgebied van zijn eigen parochie de bevoegdheid heeft dit Sacrament toe te dienen. Alleen wanneer in zijn plaats een z.g. deservitor is aangesteld (wanneer de pastoor zwaar ziek of overleden is) kan deze zijn plaats innemen. Mocht er iets aan de gestelde voorwaarden ontbreken dan is het H. Vormsel ongeldig. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te 's Gravenhage (Allerh. Sa crament) den Weleerw. heer P. J. M. Hes- kes; tot Pastoor te Heinkenszand den Wel eerw. heer J. L. C. Witkamp ;tot Pastoor te Nieuewerkerk a. d. IJssel den Weleerw. heer G. J. Morsch. Vervolgens tot Rector te Haarlem (Ma- ria-Stichting) den Weleerw. heer J. G. J. Rutten, die Kapelaan was te -Amsterdam (H. Willibrordus buiten de Veste). Tenslotte tot Rector te Rotterdam (St. Franciscus Gasthuis) den Weleerw. heer A. G. F. Burcksen, die Kapelaan was te Rot terdam (H. Joseph). 50 jaar Vincentiaan Zondag heeft de heer B. J. F. M. Drabbe te Den Haag, secr. van den bijz. raad en van den hoofdraad der St. Vincentiusver- eeniging, zijn gouden jubileum als Vincen tiaan gevierd. Nadat des morgens pater Leijen S.J. in de kapel van de eerw. Broeders aan het Westeinde een plechtige H. Mis van dank baarheid had opgedragen, volgde een in tieme huldiging. De president van den bijz. raad. ir. J. C. M. van Winkel, bood daarbij den jubilaris twee fauteuils aan. Om 12 uur volgde een officieele receptie in hotel „Du Passage", waarbij het woord voerden de president van den hoofdraad, mr. H. G. J. Morshuis, en Zijn Exc. minis ter Beel. Laatstgenoemde deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den heer Drabbe te bevorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau. 499e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, le trekking. f 1500: 6360; 1000: 1222, 2105, 7655, 15476, 21501;; ƒ400: 6989, 13945, 19432; ƒ200: 4039, 5655, 12363; ƒ100: 1202, 2036, 3024, 4587, 5522, 7272, 11431, 19642. CENTRAAL BUREAU IN DEN HAAG INGEWIJD I-VOOR DIE TWEE WOORDEN: KATHOLIEKE ACTIE, LOOPT IETS VURIGS, iets ^tintelends, iets dat het christengemoed in deze koude eeuw verwarmt. Het is het zelfde vuur, dat tweeduizend jaar geleden is ontstoken: „en hoe gaarne wilde Ik, dat het reeds zou branden". Het heeft, als alle vuur iets uitdagends over zich, het vonkt over, her en der, knettert, knappert, laait ginder op en gaat straks de maatschappij verwarmen. Zulk een vuur, wil het niet weg-smeulen in wolken van rook en niets dan rook, moet in een flinke kachel gestookt worden, en die kachel van de Katholieke Actie voor zoover ons bisdom aangaat is gisteren in gebruik genomen met het nieuwe Diocesane Bureau in den Haag. Men heeft, na eenige proefnemingen met won- der-kacheltjes en salamanders, thans een moderne centrale verwarming geïnstalleerd, waarin de vier groepen voor: mannen, vrouwen, mannelijke en vrouwelijke jeugd, elkander doorgloeien in de „algemeene leiding". gers! En nog steeds gaat het volk, levend op de kentering der tijden, gebukt onder de nood. Het is in ons land niet zoo als in som mige andere landen, dat het grootste deel der volksmassa voor het Christendom ver loren ging, maar toch zal in dit tijdsge wricht moeten blijken, of het voor ons land niet een vertraagd proces is geweest van wat andere landen een kwart eeuw gele den hebben ondergaan. Wij vreezen al dus spr. dat in de komende jaren de zorgen voor U niet zullen afnemen, en daarom moge deze middag voor U een ver kwikking zijn,4nu gij zoovele leeken om u heenziet, blakend van ijver om de Kath. Actie uit te voeren. De bisschop hield daarna een groote rede, welke wij hieronder afdrukken. Nadat mgr. het gebouw had ingewijd, heeft directeur Kraakman bij de thee den Bisschop dank gezegd voor al zijn mede werking. Mgr. Huibers liet ten slotte alle bestuurs leden van de Kath. Actie aan zich voorstel len, igder met een vriendelijk woord aan moedigend zijn taak goed te vervullen. Een somber beeld Zuiver bouwkundig bekeken is deze „cen trale verwarming" van onze bisschoppelij ke Kath. Actie een ingewikkeld stelsel, want bij gebrek aan beter is zij onderge bracht in drie huizen met zes woningen, die alle hun eigen gangen, trappen en kleine hokjes hebben. Er is echter druk uitgebro ken; er zijn enkele grootere zalen ontstaan; er zijn heerlijk-lichte, modern-gemeubelde kantoorvertrekken geschapen; er zijn door- loopen, over en weer, maar het is gebleven, zooals de Hemel, „een huis met vele wo ningen". Des morgens is het nieuwe vuur ontsto ken aan de godslamp van de Paschalis Bay- lon-kerk, waar directeur J. Kraakman, in aanwezigheid van de vier diocesane bestu ren, het H. Misoffer opdroeg Aan de inwijdings-plechtigheid ging een afscheid vooraf. De voorzitter, mr, dr. F. Houben, legde die functie neer wegens zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in Limburg, en werd door den wnd.-voor- zitter, den heer L. J. Rogier, hartelijk uit geleide gedaan, waarbij hem een kostbare uitgave van Guido Gezelle's dichtwerken ten geschenke werd gegeven. „Moge de duurzaamheid van den perkamenten band een symbool zijn van de duurzaamheid van ons aller genegenheid" aldus de spreker. Waarop de nieuwe Limburgsche gouver neur wederkeerig de Kath. Actie dankte, omdat dezt hem gelegenheid had geschon ken de fundamenteele waarden van het le ven te overwegen. Ook werd nog hoogelijke waardeering gebracht aan de heeren H. Kemna en A. Dijckhoff, die weliswaar hun functies van secretaris en penningmeester neerlegden, doch voor de organisatie der Kath. Actie behouden Lieven. Ter ontvangst van Haarlems bisschop hadden zich intusschen vele geestelijken env leeken, die een min of meer belangrijke rol bij de Kath. Actie spelen, verzameld. On der hen waren de dekens van Rotterdam en den Haag, de pastoor van de parochie, waarin het Dioc. Bureau ligt. pater mr. E. v. d. Helm o.f.m., de landelijke secretaris van de K.A., mr. A. Diepenbrock, de direc teur van de Utrechtsche K.A., de z. e. heer P. Jansens, de oud-directeur, dr. A. Olierook, vertegenwoordigers van verschillende standsorganisatie, e tutti quanti. Toen de bisschop op een met palmen en bloemen omwaaierde "etel had plaats ge nomen, verwelkomde de wnd.-voorzitter, de heer Rogier Z. H. Exc., wien hij dank bracht en in het bijzonder ook den, niet- aanwezigen vicaris-generaal: „wat waren wij zonder hem, die ons maken en breken kon!" Het is bijna een eeuw geleden ging spr. voort dat het bisdom Haarlem werd hersteld, de hoop uitend, dat Mgr. Hui bers over 6 jaar in ongebroken kracht dit jubileum zal vieren. De geschiedschrijver zal van uw episcopaat zeggen: dat het rijker was aan rampen, dan van al uw voorgan- OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI Spanning rond Soestdijk. In het F.ostkan toor te Soestdijk, tegenover het Paleis, wordt een telexapparaat geplaatst, waarmede het heugelijk nieuws bekend zal worden gemaak.t Nog eens Wie begon De regeeringsadviseur voor politieke za ken op Sumatra, dr. J. J. van de Velde, heeft naar aanleiding van het Antara-in- terview van den republikeinschen minis ter van voorlichting, Moh Natsir, ver klaard, dat zijns inziens de feitelijke in houd van Natsirs verklaring voor een groot deel juist is. De rede van luita-gen. Roëll was „ern stig ontspoord" en de weinig gelukkige uit- OPROEP VAN HAARLEMS BISSCHOP Viru^van kinderverlam- ming geïsoleerd! 0 De New-Yorksche correspondent van de „Times" meldt, dat twee leden van de chemische faculteit van de Standford-Universdteit, er in geslaafd zijn, het virus van kin derverlamming, tot op minstens tachtig procent zuiver te isóleeren. Dit succes is van groot belang voor proefnemingen tot het berei den van een vaccine tegen deze ziekte. Op foto's, gemaakt door middel van een electronenmicros- coop blijkt het virus zoo klein van afmeting te-zijn, dat veertigduizend er van in een enkele rij op een speldeknop plaats zouden kunnen vinden. Zulke kleine loeders! 11 CD 11 CD 11 CD II011 CD II CD 11 CD 110II CD Het was mgr. een groote vreugde op de zen elfden verjaardag van zijn bestijging van de Haarlemsche bisschopszetel deze in wijding te mogen verrichten. Dit bureau is de bekroning van jarenlange arbeid en een lichtend teeken van een blij en vast ver trouwen op een hoogere bloei der K.A. in de toekomst. Bij deze gelegenheid richtte de bisschop een woord tot alle geloovigen omdat alle geloovigen zonder uitzondering ge roepen zijn op eenigerlei wijze aan de K.A. deel te nemen. Mgr. haalde uit de ency cliek van Pius XI eenige citaten aan, waar uit blijkt, dat de liefde voor Christus efc Zijn Kerk allen moet dringen niet alleen belijders, maar ook Apostelen te zijn. Ongetwijfeld. In al de eeuwen der Kerkgeschiedenis hebben de leeken door hun apostolische activiteit op velerlei wij zen bijgedragen tot de vervulling van de apostolische taak der Kerk. Maar dit was al toos óf van persoonlijken aard óf in groepsverband voor een bepaalde groep en voor bepaalde doelstellingen. Nu echter is er langzamerhand een apostolaatsterrein ontstaan, dat alleen met de hulp van den leek kan worden bestreken. En dat terrein is zoo groot en de taak is zoo veelvuldig, dat niet al leen de medewerking van ieder noodig is, maar dat deze medewerking moet worden verleend stelselmatig en georga niseerd. De K.A. wil niet alleen een me nigte van apostelen aankweekenmaar zij wil ze vereenigen tot een groot en ge ordend leger van apostelen, een „Acies ordinata" een geestelijk leger in slag orde. Het onschatbare voordeel daarvan zal iedereen begrijpen, die even nadenkt. Geen krachten worden Versnipperd, geen werken van apostolaat doen elkander afbreuk, maar allen strijden te zamen, ieder op eigen wijzê naar den eigen aard van de instel ling, maar toch éénsgezind, voor de verde diging en de uitbreiding van Christus' rijk. Dit geschiedt door de hiërarchische ordening, onder de leiding van de Bisschop pen. De bisschop is de band, die allen bindt, en doet samengaan in eendracht en daarom in macht. De Bisschop geeft de zending aan de priesters seculieren en regulieren om in Zijn Bisdom het Apostolaat uit te oefe nen. Hij kan ook de leeken uitkiezen ,en op roepen en hun zending geven om mede te werken met de priesters. De Bisschop geeft het wachtwoord: Wat er moet gebeuren, op welke tijd, op welke plaats, op welke wijze, en allen richten Verkeersovertredingen worden aan den loo penden band berecht. De kantonrechter te Amsterdam heeft het druk. Buiten het Huis van Bewaring staat een lange file verkeersovertreders, wachtend op hun beurt om voor den kaïrtorechter te verschijnen. zich naar dat woord. Met wat een kracht en wat een doeltreffendheid zal dan zulk een actie geschieden. Dau is de K.A. als een staf in de han den van den Bisschop. Daarop kan hij steunen, daarmee kan hij het afgedwaal de tot zich trekken, en de lauwen aan prikkelen. En zooals de staf de bewegin gen volgt van de hand, zoo zal de K.A., desnoods met prijsgeven van eigen in zicht, in alles de leiding volgen van den zichtbaren bestuurder, die haar en heel het Bisdom door Christus gegeven is. Niet allen echter zijn op dezelfde wijze en voor dezelfde taak in het Apostolaat ge- rpepen. Priesters cn religieuzen zijn door hun wijding en hun geloften bestemd tot een apostolaat in den volsten zin: heel hun persoon en hun werk is daartoe gebonden. Toch staan zij niet los van de K.A. Integen deel, hun leiding en hulp is onontbeerlijk. En ook de leeken zijn niet allen geroe pen tot dezelfde taak. Daar zijn kernen, die voor de meest in tensieve, rechtstreeksche actie worden uit gekozen en afgevaardigd. Daar is de massa, die daarvan moet doordrongen worden, en ieder in zijn kring moet uitvoeren, wat de leiding aangeeft. Ieder moet klaar staan. Maar in dit uitgestrekt Bisdom, waar zul ke groote steden zijn gelegen, waar zooveel haarden van ontkerstening zijn, die ook kleinere plaatsen en zelfs dorpen aantasten, heeft ieder een taak, moet ieder klaar staan in dat leger der Apostelen. NIEMAND BLIJVE ONVERSCHILLIG! Na het aandeel van priesters enreligieu- sen uitvoerig te hebben aangegeven, be sprak mgr. diepgaand het aandeel van' de leeken. Niemand Onzer geloovigen mag dit on verschillig laten. Immers alle gedoopten aldus mgr. zijn geroepen tot het aposto laat van een duidelijk kenbaar, uitgespro ken katholiek leven. Zij die het H. Vormsel ontvingen zijn geroepen tot een apostolaat om de leer en het gezag van Christus en Zijn Kerk te verdedigen en ervoor te strij- ei. /We gehuwden zijn geroepen tot het apostolaat der heiliging van elkander en van hun kinderen in een christelijk gezins leven. Wij kunnen nog met den Paus noemen de peters, meters, en ook onderwijzers en op voeders, Overheden en nog vele anderen. Zij allen hebben krachtens hun staat en hun ambt een apostolaat uit te oefenen voor een bepaalde kring. De zending. Maar nu zijn er ook meerderen, die wor den uitverkoren om in de officieele instel ling der Kerk „De Katholieke Actie" krach tens zending door de Kerkelijke Overheid op alle terreinen van het wereldlijk leven de leer der Kerk te verspreiden, daarop toe te passen alsmede hun eigen leven en dat van anderen daaraan te doen beantwoor den. In „De Katholieke Actie" kunt gij ook geroepen worden om de priesterlijke ziel zorg, waar deze door persoonlijke of maat schappelijke omstandigheden ontoereikend blijkt, door Uw medewerking aan te vullen en te ondersteunen. Indien een dergelijke oproep tot U wordt gedaan, dan moge die in Uw ooren klinken als de roepstem van Uw. Bisschop en Wij verwachten, dat gij daaraan even bereidvaardig gehoor zult schenken als de leerlingen dit deden op Christus' roepstem. De Kath. Actie in het vereenigingsleven. Het werk der Katholieke Actie moet in breede kringen aanhang vinden en krach tig worden ondersteund doordat het ge- heele katholieke vereenigingsleven mede werkt aan de doorvoering van de doelein den der Katholieke Actie. Alle leden dus der godsdienstige vereenigingen, de bestu- latingen van luit.-adm. Helfrich en luit.- gen. Kruis hebben de atmosfeer vertroe beld en aanleiding gegeven tot wantrou wen aan Indonesische zijde". Natsir heeft echter een belangrijk deel vergeten. Generaal Soedirman tooh heeft in zijn geruchtmakende rede feitelijk ge handeld in strijd met de instructies, welke op 8 November 1946 zijn uitgewerkt en aanvaard door de bestandcommissie ter uit werking van het bestand van 14 October 1946. „Welke fouten ook aan Nederlandsche zijde zijn begaan, deze gaven aan Soedir man niet het redht zich zoodanig uit te la ten, dat dit op Sumatra kon worden opge vat als een bevel of een sein tot alge meene aanvalsactie", aldus besloot dr. van de Velde. Dr Koets, de fungeerend directeur van het kabinet van dr.v. Mook, heeft daar nog aan toegevoegd, dat terwijl de uitlatingen van jhr. Roëll in Nederland algemeen werden afgekeurd, Soedirman gesproken heeft als opperbevelhebber van de T.R.I. na gepleegd overleg met Soekarno en den In- donesischen minister van defensie. On danks de in verzoenenden toon gestelde ra dio-rede van Sjarifoedin liet Soedirman zich op 7 Januari j.l. scherper lan ooit uit. En wat zegt Soekarno? Op een Zondag te Soerakarta gehou den jeugdcongres heeft Soekarno een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het eind doel van den strijd van de Indonesische republiek, ilfde eenheid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebieden van het voor malige Nederlandsch-Indië. Wij zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke marine opbou wen. Wij, volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van wegen bewaken, opdat nie mand, wie het ook zij, kan passceren. Dit beteekent, dat wij onzen strijd zullen voortzetten". ren en leden der sociale vereenigingen, de leidsters, leiders en leden der jeugdver- eenigingen, de besturen en leden der sport- vereenigingen, der charitatieve en der an dere katholieke vereenigingen behooren, in de vrije en zelfstandige ontplooiing van hun vereenigingswerk voor het nastreven van hun vereenigingsdoeleinden, hun ar beidsveld te zien als een apostolaatsterrein. Doordrongen van den apostolischen geest door een toegewijde en werkdadige liefde tot de H. Kerk, dienen zij, onder de alge meene leiding der Katholieke Aclie, in een uitstekende verhouding van bondgenoot schap met haar verbonden, de doeleinden der Katholieke Actie door tc voeren in eigen kring en onder degenen die tot de werkingssfeer hunner vereeniging behoo ren. En de donaties! Tenslotte een apostolaat, niet door het geven van «ijn persoon, maar door mede- deeling zijner goederen. Ook dit is noodig en daartoe kan ieder naar vermogen me dewerken. Zeer bijzonder benadrukken Wij dan ook de ruime stoffelijke bijstand, welkë Wij van Onze Geloovigen verhopen, opdat de Ka tholieke Actie in staat gesteld wordt zich met gebruikmaking van de moderne hulp middelen in de hedendaagsche samenleving de plaats te verzekeren welke haar toe komt, wil zij op waardige wijze uitkomen in den strijd voor Christus. Welnu, Wij hopen en Wij vertrouwen, dat alle gezinnen in Ons diocees het zich tot een eereplicht zullen rekenen jaarlijks in den vorm van een donatie hun stoffelijke bijdrage te leveren voor den bloei der Ka tholieke Actie in Ons Bisdom en daarmede aan de uitbreiding van Christus' Rijk. Moge onze goddelijke Zaligmaker onze gedoopten bezielen met de echte liefde voor Christus zelf en voor Zijn Kerk, ze doen groeien in een heilig leven, dat in al hun gedragingen duidelijk zichtbaar is en hen maakt tot vurige apostelen, die onder lei ding van het kerkelijke gezag een zegenrijk apostolaat uitoefenen tot verdediging en verspreiding van het Katholiek Geloof dat noodzakelijk is om ons te brengen tot de eeuwige zaligheid. WEERSVERWACHTING ZEER ZACHT. I Meest krachtige wind tusschen Z. en 5 Z. W., zwaar bewolkt met nu en dan g 8 eenige regen. Morgen overdag zeer o zacht. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1