S)e CcicbehcSou^cmt Romme te Batavia Week-end bracht 3 vliegrampen Een positief christelijk voorbeeld houdt anderen af van het communisme Commissie-Generaal neemt contact op West Duitschland vertwijfeld door winter-ellende MAANDAG 13 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10985 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. ,,De Leldsche Courant" en Stichting „De Burcht". AdVertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Gezond verstand en rechtsgevoel T^WEEëRLEI reactie op de achter ons lig- gende jaren van het nazi-systeem kan men constateeren. De eerste, die men niet verwachten zou, is, dat er veel meer lieden zijn, dan voor heen, die graag als dictatortje optreden; die aan de macht, welke zij krachtens een of andere furtctie hebben, ook als ware 't de gewoonste zaak ter wereld'! een recht ontleenen, om eigendunkelijk, naar willekeur op te treden. Een schijnbaar geheel andere, maar in wezen gelijke reactie is die van de velen, die, na een tijd van dwingelandij en tyran- nie, meenen zich te kunnen storten in een vrijheid, welke bandeloosheid is. Het is in wezen dezelfde reactie: 't doen en laten van den mensch wordt losgerukt uit de ban den van de moraliteit, welke het mensche- lijk handelen plaatst onder de wetten van zedelijke geboden en verboden. Over die bandelooze vrijheid heeft Z.H. de Paus dezer dagen gesproken in een toe spraak tot den Romeinschen adel. En die woorden van den H. Vader moeten wor den gehoord door allen, door héél de we reld. De mensch ontving van den Schep per persoonlijken vrijheid, om ze te ge, bruiken in overeenstemming met de inenschelijke waardigheid. Misbruik ervan, b.v. door onvoorwaardelijke vrij heden toe te kennen aan film en pers, zou een aanslag beteekenen op het al gemeen welzijn. Het zou een vrijbrief zijn voor deze organen, om de gods dienstige en moreele grondslagen van het volk te ondermijnen. Men behoeft, om dit te begrijpen, geen christen te zijn; gezond verstand en rechtsgevoel zijn reeds voldoende. Sprekende over de nieuwe grondwet, welke voor Italië thans wordt ontwor pen, wees de Paus er op, dat zij die aan deze constitutie werken, steeds de wetten en voorschriften van den Al machtige indachtig moeten zijn en het algemeen belang voor oogen houden. De Paus wijst er op, dat misbruik wordt gemaakt van de persoonlijke vrijheid b-v. in film en pers. Dit zijn enkele, maar be- langrijke terreinen, waarop de mensche- lijke vrijheid op ergerlijke wijze misbruikt kan worden en feitelijk misbruikt wordt. En zeer bijzondere aandacht meenen wij te mogen vragen voor de passage uit 's Pau- ren rede, waarin de H. Vader zegt, dat men om Hem te begrijpen geen christen behoeft te zijn: „gezond verstand en rechtsgevoel zijn reeds voldoende." Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat de princiuieele strevingen van de ka tholieken op maatschappelijk, sociaal en politiek terrein ook om haar redelijkheid en wenschelijkheid en noodzakelijkheid kunnen worden gewaardeerd en aan vaard door niet-katholieke, door niet- christenen. Noem ons één d^r principieele „pro- gram"-punten van de katholieken, dat niet is een eisch van of minstens in over eenstemming met gezond verstand) en rechtsgevoel! Daarom kunnen wij gaan met onze ka tholieke actie in het algemeen, zoowel als met onze Katholieke Actie tot allen, die gezond verstand en rechtsgevoel willen openstellen voor overtuiging! Prof. mr. Romme is Zaterdagmiddag te Batavia gearriveerd. Hij werd verwelkomd door het bestuur van de Indische Katholie ke Volkspartij, terwijl ook later leden der Commissie-Generaal en vertegenwoordigers van dr. v. Mook en generaal Spoor, prof. Romme kwamen begroeten. Voor Zondag vermeldde het program het bezoeken van dr. Van Mook en Mgr. Willekens, den Apostolisch-Vicaris van Ba tavia. Heden zou prof. Romme luitenant- generaal Spoor en vice-admiraal Pinke ontmoeten. Dinsdag volgt een bespreking met de Commissie-Generaal en Woensdag wordt een conferentie met de I.K.V.P. ge houden. Donderdag vertrekt prof. Romme naar Semarang, vanwaar hij Zaterdag hoopt terug te keeren. Zooals bekend zal de frac tieleider van de K.V.P. in Semarang door den Javaanschen bisschop Mgr. Soegijapra- noto, Apostolisch Vicaris, in audiëntie wor den ontvangen. DE KONINGIN ZIET „CISKE DE RAT". Zaterdagavond heeft H.M. de Koningin bijgewoond de voorstelling van „Siske de Rat" in het gebouw van den Werkenden Stand, „De Doelen" te Amsterdam, door het Amsterdamsch Volkstooneel. H.M., die tot aan de pauze wilde blij ven, liet' de auto's afbestellen en woonde de voorstelling tot het einde toe bij. Gisteravond heeft H.M. de Koningin de godsdienstoefening bijgewoond onder het gehoor van ds. J. J. Buskes Jr., predikant der Ned- Herv. Gemeente van Amsterdam. VERBETERING POSITIE ONDERWIJZERS. Waarschijnlijk zal nog deze week, en in ieder geval zeer binnenkort, de Raad van State en de Ministerraad hun goedkeuring hechten aan de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers. PROF. DR. L. R. JANSEN OVERLEDEN. Zaterdagmiddag is in het Albertinum (Dominicanerklooster) in Nijmegen plotse ling overleden prof. dr. L. R. Jansen O.P., professor in de exegese van het Nieuwe Testament aan de R.K, Universiteit aldaar. TIJDENS HET AFGELOOPEN WEEK-END vonden 30 personen den dood bij drie verschillende vliegtuigongelukken, die resp. in Engeland, de Ver. Staten en de Zuid-Chineesche Zee plaats hadden. Bovendien werd Zaterdag het toestel teruggevon den, dat sinds 13 dagen door de Zuidpool- expeditie van admiraal Byrd werd vermist. Van de negen inzittenden waren nog zes in leven. Zeer slecht vliegweer eischt 30 dooden Het ernstigste ongeluk speelde zich af 45 km ten Zuiden van Wytheville in den Amerikaanschen staat Virginia waar een patrouille van de motorpolitie Zondagoch tend vroeg een verongelukt vliegtuig van de Eastern Airlines aantrof, dat met 16 pas sagiers en een bemanning van 3 koppen ge durende hevige storm- en regenbuien was neergestort. Volgens mededeeling der po litie werden 18 personen gedood. Eén pas sagier bleef in leven. NERGENS EEN LANDINGSPLAATS. In Engeland stortte Zaterdagavond in een afgelegen deel van het graafschap Kent een Dakota passagiersvliegtuig van de B.O.A.C. neer. Zes van de 15 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was Zaterdagochtend uit Londen vertrokken op weg naar Lagos, West-Afrika, doch tijdens den tocht naar Bordeaux, de eerste landingsplaats, kwam het vliegtuig in zeer slecht weer terecht. Tweemaal werd gepoogd een tusschenlan- ding te maken op Le Bourget, nabij Parijs, doch ten slotte keerde het toestel naar En geland terug. Des middags om vier uur werd een S.O.S.- bericht opgevangen, waarin de positie van het vliegtuig werd opgegeven (een paar mijl westelijk van Kaap Gris Nez) met de woorden: „nog brandstof voor vijf minu ten". Onmiddellijk opgestegen reddingsvlieg tuigen vonden het toestel ten slotte in het modderig heuvelland van het graafschap Kent in Zuid-Engeland. IN ZEE GESTORT. Het derde ongeluk trof een passagierstoe stel van de Far-Eastern Airlines, dat van Sjanghai op weg was naar Manilla. Het werd sinds Zaterdag vermist en is in de Zuid-Chineesche Zee neergestort met 42 personen aan boord. Nadat het toestel eenige uren over tijd was, werden in de ochtendschemering ver- kennings-vliegtuigen uitgezonden die ten slotte drie rubber reddingsbooten met over levenden waarnamen, 80 mijl uit de noord kust van Luzon. Een reddingsschip gaf Zondagochtend aan de Amerikaansche marine per radio de boodschap door dat 36 van de 42 slachtof fers waren gered. Antwerpsche staking opgeheven Naar het A.N.P. Zaterdag uit Antwerpen vernam, was v_r overeenstemming bereikt tusschen de Antwerpsche havenarbeiders en de patroons. De Antwerpsche havenarbeiders besloten met 5.566 tegen 1.036 stemmen een door de regeering goedgekeurde loonsverhooging van 24 francs per dag te aanvaarden. Het werk is Zondag om 8 uur hervat. De troepen, die sedert 21 Dec. met het lossen der schepen belast waren, zijn terug geroepen. Vliegtuigen zijn nog op zoek naar de ove rige zes slachtoffers. HET POOL-VLIEGTUIG. Een verkenningsvliegtuig van het moe derschip „Pine Island" heeft Zaterdag de wrakstukken gevonden van het Amerikaan sche marinevliëgtuig, dat sinds 13 dagen door de Zuidpool-expeditie van admiraal Byrd werd vermist. Zes van de negen inzittenden waren nog in leven. Levensmiddelen en hulpwerktui gen zijn afgeworpen. Het groote, tweemotorige toestel, dat op 30 December was opgestegen, had volgens de laatste opgevangën berichten te kampen gehad met sneeuwbuien en slecht weer toen het boven de Franklin D. Roosevelt Zee en El Is worth-land vloog. De reddings-operafies waren dagenlang bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt door den dichten mist, Nader meldt A. P., dat de 6 overlevenden van het expeditie-vliegtuig behouden zijn teruggebracht aan boord van het vliegdek- schip „Pine Island", waartoe de verongeluk te machine behoorde. ENGELSCH BURGERVLIEGTUIG VERMIST. Een vliegtuig van de Engelsche burger luchtvaartmaatschappij, dat Zondagavond met 9 passagiers en twee koppen bemanning van Londen naar het eiland Guernesey was vertrokken, heeft alle radiocontact met den beganen grond verloren, sinds het bo ven het eiland Wight in een zwaren zuid westerstorm is geraakt. WORDT SCHEREN EN WATERGOLVEN DUURDER? De scheerprijs zal binnenkort 5 cent de hoogte ingaan, terwijl ook de onduleerprijs en de wasch. en watergolfprijzen belang rijk zullen stijgen, zoo deelde de heer Mar cus, rechtskundig adviseur van de Vakgroep Kappersbedrijven te Den Haag op een gis teren te Groningen gehouden vergadering mede. Boven op de beroemde St. Stephans-kathe draal te Weenen is een groote stellage ge bouwd', en zijn werklieden bezig met het oprichten van een nieuiwe torenspits ter vervanging van de oude, welke tijdens den oorlog verwoest werd. KATHOLIEKE JONGEREN TE AMSTERDAM BIJEEN Minister Dr. Jos Gielen en burgermeester van Arnhem C. Matser spreken Dr. Jos. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en de heer C. Matser, burgemeester van Arnhem, en vice-voorzitter van de K.V.P., waren de sprekers op een jongeren-appèl, georga niseerd' door de kringen Amsterdam en Haarlem van de Katholieke Volkspartij, dat gisteren in Krasnapolsky te Amster- /~\P HET POLITIEKE FRONT in Indonesië is het contact tusschen de commissie- generaal en de republikeinen weer opgenomen, zoo meldt Ass. Press. Prof. Scher- merhorn heeft een niet-aangekondigde conferentie van twee uur gehad met Sjahrir Sjahrir vertrekt vandaag naar Djokjakarta om verslag uit te brengen aan het repu- blikeinsche kabinet over Schermerhorn's uiteenzetting van de tegenwoordige Nüder- landsche politiek. Verwacht wordt, dat dit rapport van zeer grooten invloed zal zijn op het door de republikeinen te nemen besluit, of de overeenkomst van Linggadjati onmiddellijk geratificeerd zal worden of dat een beslissing dienaangaande zal wor den uitgesteld, hangende de opheldering van de Nederlandsche houding met betrek king tot de onlangs geleverde gevechten en exporthandel van de republiek. Geef de tegenpartij de schuld De republikeinsche minister van Voor lichting, Mohammad Natsir, heeft in een interview met een correspondent van „An- tara" verklaard, dat de Nederlandsche le- gervoorlichtingsdienst klaarblijkelijk ver geten heeft, wat het beginpunt van de inci denten is geweest: n.l. de redevoering van De staking in de Antwerpsche haven, wel ke ruim drie weken heeft geduurd, is thans geëindigd. De havenarbeiders zijn Zondag ochtend weer aan den slag gegaan met de Zondagsploeg, welke een klein gedeelte der arbeiders vormt. Een kijkje tijdens den lossings arbeid. generaal Kruis van November 1946, waarin de geest van Linggadjati en het bestand werden getorpedeerd en de redevoering van generaal Röell. Hierop, aldus de heer Natsir, werd van Nederlandsche zijde ge reageerd door verhoogde activiteit van de Nederlandsche troepen op alle fronten, cul- mineerende in de ontvoeringen en de schen ding van den status quo te Buitenzorg. De huidige situatie, aldus Natsir, die doet denken aan een vicieuzen cirkel,, is niet be gonnen met de radiorede van generaal Soe- dirman op 26 Dec., maar met de rede van generaal Kruis op 24 Nov. Deze cirkel, be sloot de minister, is slechts te doorbreken door uitwisseling van beider standpunten betreffende den toestand, waarmede de bei de delegaties dan ook aanstonds zullen be ginnen. Generaal Spoor stelt vertrek uit. Naar hetFransche persbureau A.F.P. meldt, zal de Nederlandsche legercomman dant, luit.-generaal S. H. Spoor, die Zon dagavond naar Nederland zou vertrekken, om gezondheidsredenen zijn vertrek waar schijnlijk tot Dinsdag uitstellen. DE TOESTAND IN INDO-CHINA. De Fransche minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Marius Moutet, is van zijn inspectiereis door Indo-China te Parijs te ruggekeerd. Op het vliegveld Orly hield hij een toespraak, die via de radio werd uit gezonden. De militaire situatie in Indo- China achtte hij van di enaard, dat het eenige belangrijke was, de Fransche bur gers te beschermen en de orde te herstellen. Ook generaal Leclerc, die door de Fran sche regeering met een militaire opdracht in Indo-China belast was, is in Parijs aan gekomen. De Berl. corr. van A.N.P. seint: Terwijl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer Za terdag weer sterk gedaald is, nog geen ongereldheden heb ben voorgedaan, dreigt in West- Duitschland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevol king is geraakt. De berichten over plundering van kolen- transporten nemen toe en gis teren werd uit Bonn gemeld, dat bij een razzia, die door de politie op een groote massa ko- lenplunderaars werd onderno men, een Duitscher door een Belgischen militairen politie man werd neergeschoten. Dit incident vond plaats toen de politie trachtte een tweehon derdtal personen, dat een trein bestormde, te verdrijven. Naar officieel werd medegedeeld, zal een onderzoek worden inge steld. De grootste onrust heerscht te Hamburg, waar een groep van 7Q0 man een van de sta ge straffen opgelegd. Bij de plundering van een levensmid delen transport in het station Beilfeld is een Britsche wacht post gewond'. ^Groote Razzia's op kolenplunderaars^ tions bestormde. Zaterdag is de eerste broodfabriek in de stad door gebrek aan kolen gesloten. In het Ruhrgebied werd deze week zeshonderd ton van voor de Amerikaansche zóne be stemde kolentreinen gestolen. De overvallen hebben georga niseerd plaats door groepen van twee. tot driehonderd per sonen. Er is een speciale recht bank ingesteldi om de gearres teerden inmiddels te berechten. Tot nog toe zijn slechts gerirt- Uit gevangenissen te Hanno ver en Celle zijn vierhonderd gevangenen ontslagen, daar geen verwarming beschikbaar is. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te Hannover werd de eisch ge steld, dat „de wetten der men- schelijkheid van Neurenberg" zouden worden toegepast op degenen, die verantwoorde lijk zijn voor een vluchtelin gen-transport uit Polen. Me degedeeld werd, dat het aantal dooden van het laatste trans port, dat Hannover 23 Decem ber bereikte is toegenomen tot 66 De communisten trachten uit de ellende nog politieke munt te slaan. Zoo heeft een twee- duizendtal communisten Zon dag in het Flora-theater, gele gen in het „roode" Altona, een protestdemonstratie tegen den honger en de koude gehouden. De communistenleider Harry Naujoka verklaarde in een toe spraak: „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden wor den, zelfs niet met geweren." Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen. Vecht tegen de Duitsche kapitalisten, die voor'dezen ramp ^rantwoor- delijk zijn." dam werd gehouden. Ook de minister van Oorlog, It.-kol. A. PI. J. L. Fievez, gaf van zijn belangstel ling blijk. Dr. Gielen vroeg zijn auditorium zijn re de te willen opvatten als een causerie van een man, die door bepaalde gebeurtenissen op het politieke terrein geworpen is, mede daardoor eenig inzicht in de politieke ver houdingen heeft gekregen en hierover wel het een en ander wilde zeggen. Over het onderwijs zeide dr. Gielen: „De toekomstige school zal een eenvoudiger programma krijgen. We zullen trachten vollediger menschen van de school af te leveren, dan dit tot nog toe het geval was. Voor staatspaedagogie zullen wij ons ech ter hoede. Ik ben de meening toegedaan, dat de kunst in het leven van den mensch veel meer kan beteekenen, dan velen vaak geneigd zijn te denken". Over de wetenschap: „De wetenschap zal voor meer kinderen van ons volk toeganke lijk moeten worden. Het aantal beurzen op de begrooting van 1947 is verviervou digd. Op de begrooting is een post van een half millioen uitgetrokken voor natuurwe tenschappelijk werk. Onderzoekingen zul len worden gedaan op het nieuwe terrein der atoomenergie en hopelijk zullen door atoomsplitsingen nieuwe mogelijkheden voor ons op allerlei gebied worden open gesteld". Dr. Gielen zeide te hopen, dat de Ne derlandsche jeugd den geest van het ver zet nimmer zal vergeten. „Hoewel het mij uiteraard moeilijk valt vanwege mijn ambt hierover iets te zeggen, meen ik toch te moeten opmerken, dat een ieder, die denkt, dat het nationaal-social isme dood is en het gevaar geweken, zich terdege vergist". Spreker besloot: „Laat ons vooral zijn: be scheiden, eenvoudig en heldhaftig". De heer C. Matser, burgemeester van Arnhem, zeide o.m.: Ik geloof, dat het voor de K.V.P. het voornaamste doel moet zyn, om door zich positief christelijk tegenover de zaken té stellen, aan zoovelen anderen te laten zien, dat men geen afscheid van een christelijke maatschappij behoeft te ne men om te komen tot andere maatschap pelijke verhoudingen. Wij moeten de wereld laten zien, dat langs programma's, welke ontleend worden aan christelijke principes, de oplossing is te vinden. Daardoor alleen kan worden voor komen, dat een nieuwe ramp over ons komt. Dit gigantische werk is niet tot op lossing te brengen zonder de jeugd". Besloten werd aan H.M. de Koningin het volgende telegram te zenden: „De jongeren in de K.V.P. in Krasnapolksy bijeen, be tuigen Uwe Majesteit aanhankelijkheid en trouw". DE REORGANISATIE BIJ HET DEP. VAN ONDERWIJS. Vele ontslagen. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt, is de veelbesproken reorganisatie op het Dept. van Onderwijs, K. en W. thans in een ver gevorderd stadium. Het staat thans wel vast, dat dr. B. Hunningher, adviseur voor tooneelzaken, het departement zal verla ten, evenals mevr. mr. H. van Dam van Is- selt, chef afd. Muziek en Letteren, ir. de Jong, chef afd. Film en ir. Van Dijk, wnd. chef van dien afd. Voorts is nog aan een vrij groot aantal lagere ambtenaren ontslag aangezegd. Het ligt in de bedoeling alle af- deelingen Kunst samen te smelten in één afdeeling. Men verwacht, dat behalve dr. Hun ningher ook de andere adviseurs voor Kunstzaken ontslag zullen nemen. Op ons bureau ligt ter inzage de passa gierslijst van het s.s. „Nieuw Holland". WEERSVERWACHTING 0 TIJDELIJK HARDE WIND. g In den avond en nacht weer toene- o o mende en van Z. naar W. ruimende o wind. Aan de kust tijdelijk stormach- tig. Morgen geleidelijk afnemende en g o weer terugdraaiende wind. Wisselend g bewolkt met enkele buien. Wat min- o S der zacht. •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1