S)c£cid^ch^S<HVr<Mvt Wij accepteeren een verwerping niet De transport staking te Londen Oost-Indisch kabinet geformeerd Vijf Duitsche fabrieken naar Frankrijk Duitsch probleem Dinsdag ter sprake 1 OP KORTE GOLF f Engeland dient klacht in tegen Albanië ZATERDAG 11 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Gifo 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 Nper week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 10984 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Ons bijzonder ouderwijs IK ben 't heelemaal eens met de katho lieken, waar zij verklaren, dat de op voeding een godsdienstige basis hebben moet", zeide Alderman Glough, een niet katholiek, leider van het Syndikaat van Bradford, Engeland, bij gelegenheid van een bijeenkomst. Terwijl eenerzijds het ongeloof steeds bruter optreedt, en zich openbaart in Gods- dienst-bestrijding en Kerk-vervolging, kan men anderzijds constateeren, dat in bree- dere kringen dieper doordringt het besef, dat ware beschaving den Godsdienst als fundament moet hebben en dat het ware geluk van de samenleving berusten móet op den Godsdienst. Het hangt nu menschelijkerwijsge sproken af van het gedrag der christe nen, dus van orife, hoe zich dit laatste ver blijdende verschijnsel verder zal ontwik kelen Wij wezen deze week op het merkwaar dige feit, dat er een vergadering van onder wijzers bij het openbaar onderwijs te Lei den dat onderwijs „stijl- en beginselloos" werd genoemd, en erkend werd, dat „de christelijke scholen een voorsprong hebbeh, omdat zij als ideaal zich het beeld van Christus stellen". Ook in die kringen gaat men inzien, dat „neutraliteit" speciaal in het onderwijs een onding is en dat de Godsdienst in de opvoeding als een essen- tiëel, een wezenlijk en hèt voornaamste element moet worden beschouwd. - En daaruit moeten zij de conclusie trek ken, dat het voor het onderwijs niet vol doende is, als er Bijbel-les of Catechismus wordt gegeven, maar dat héél het onder wijs hetwelk opvoeding behoort te zijn! van een godsdienstigen geest moet zijn doortrokken en bezield En daaruit moeten wij de conclusie trek ken welke wij onszelf nog wel eens mo gen voorhouden! dat het bijzonder, ka tholiek onderwijs voor ons een bezit is van zeer hooge waarde. Onze ouders en voorouders hebben ge streden met taaie volharding en ongeloof lijken offergeest, om dat bezit, dat ons nu voor een groot deel als in den schoot schijnt geworpen. Zij hebben dat gedaan, om scholen te verkrijgen, waar de kinde ren, jongeren en ouderen, in de profane kennis minstens even goed zouden worden onderricht als op „neutrale" scholen, maar waar hun bij en vóór alles zou worden ge schonken een erut. jroctsdienstige vorming voor het leven.. Scholen, gebaseerd op het middeleeuwsch model, aangepast aan den huidigen tijd, waarop ook en op de eerste, plaats zou wórden geleerd, zooals wij giste ren schreven :bidden, dienen en goed van kwaad onderscheiden! Als wij zóó het bijzonder, katholiek on derwijs beschouwen en zóó moet het worden beschouwd dan zien wij ook het beroep van onderwijzer en leeraar op de scholen als een edel beroep, een verheven taak, als een roeping; en dan hebben wij diep respect voor de velen, die deze roeping goed en waardig vervullen, omdat zij in Gods bestel een zeer belangrijken invloed hebben op de vorming van degenen, wien zij geven een onderwijs, dat is: opvoeding tot christelijke karakters! Communistisch cabaret De „Linie" schrijft: „Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, de burgemeester van Amsterdam en vele autoriteiten die op Nieuws jaarsdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam de tradi- tioneele Nieuwjaarswensch van Thomas- vaer en Pieternel hij woonden, zullen niet verwacht hebben, dat de linksche Vijfde Colonne zich reeds zoo brutaal voor het voetlicht zou durven wagen. De tekstdich ter van de „Wensch" immers bleek de communist Theo van Raalte te zijn, die de hooge gasten dia. over Spanje (waarom niet over Rusland, Polen, Joego-Slavië?) het volgende te genieten gaf: „Je hebt misschien gelijk. Ja veilig zijn, hoe kan je, Want Hitler is niet dood. Hij heerscht nog steedsin Spanje. Daar staat het executiepeloton gereed, En velt, die 't in zijn hart reeds overwinnaars weet. En waar 't fascisme bloeit wij kennen de ellende, De „milde" dictatuur van Franco en zijn bende". Van dit politiek cabaret van de ordinair ste soort durfde „De Waarheid" dan nog schrijven: „Al met al een wensch, die vele teere punten op waardige wijze onder de loupe nam". Generaal George C. Marshal/, stafchef van het Amerikaansche leger, die Byrnes zal opvolgen als minister van Buitenlandsche Zaken in de Ver. Staten. Mr. van Kleffens over de grenscorrecties Nederland wil meewerken aan vredesverdrag met Duitschland Mr. van Kleffens heeft te Cleveland voor „het forum van de buitenlandsche poli tiek" een rede gehouden, waarin hij aller eerst de kwestie: „Wat verwacht de we reld van de V.S.?" behandelde. Sprekende over de „Amerikaansche mijnwerkerssta king zeide mr. van Kleffens. dat deze „het licht en de vuren in de geteisterde wonin gen van Europa had gedoofd". Hij zeide voorts: „De wereld verwacht, dat de Ame rikaansche leiders rekening zullen houden met de onvermijdelijke gevolgen van de sociale -geschillen in Amerika voor de vol ken, die veel ellende moeten doorstaan". De Britsche minister voor de voedsel voorziening, John. Strachey, heeft ver klaard, dat het gebruik van militaren bij het vervoer van door de transportstaking opgehouden voedsel Maandag zal begin nen. Als de staking tot in de volgende week voortduurt, aldus Strachey, zal de voedsel positie van Londen ernstig geschaad wor den. De noodmaatregelen der regeering be- teekenen geen inmenging in het industriee- le geschil of het innemen van een bepaald standpunt ten aanzien van den elsch der stakers, zoo zeide hij. Toen de verklaring der regeering bekend werd, trokken sta kende chauffeurs hun aarubod, een hoeveel heid vleesch naar de hospitalen te vervoe ren, weer in, terwijl chauffeurs, die nog niet bij de staking betrokken zijn, verklaar, den, dat zij het werk zullen neerleggen zoodra de eerste troepen verschijnen. Een hoeveelheid van 600 ton vleesch dreigt te bederVen. De staking heeft zich nog uit gebreid, zoowel te Londen als in de pro vincie. CDIICDIIOIIOIIC3IIOIIOIICDIICDIIO 0 HET ZINKEN GELD y GAAT VERDWIJNEN Nieuwe Muntwet op komst 0 Naar de „Maasbode" van bevoeg- de zijde verneemt, zal dit jaar bij 0 de Tweede Kamer een ontwerp van 3 wet inzake het muntwezen worden Q ingediend. Een en^ander is noodza- kelijk ter invoering van nieuwe Q munten om het zinken geld, een ©n- zalig overblijfsel van de Duitsche n bezetting en dat nog Germaansche y teekens draagt te vervangen. 0~ Van de beslissing der Kamer zal afhangen, welk materiaal nu ge- jr bruikt zal worden, doch in verband U met den hoogen prijs van het zilver is niet aan te nemen, dat wij onze 0 zilveren munten weer terug krijgen. Om dezelfde reden heeft ook En- Q geland ongeveer 4 maanden geleden - afstand gedaan van het zilveren n muntstelsel en nikkelen geldstuk- ken in circulatie gebracht. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek wees mr. van Kleffens er vooral op, dat onder de groote vijf voornamelijk twee landen een bijzondere positie innemen: de V. S. en de Sowjet-Unie. „Wat de wereld bovenal waardeert is, dat zij, integenstel- ling met Duitschland en Japan, vredelie vende landen zullen zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel, dat men te goed kan zijn. Wij zijn het er mede eens, dat de overwon nen vijand geholpen moet worden. Wij, uw geallieerden, die het slachtoffer zijn ge weest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waai-deeren, dat wij armlasti ger zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij willen onszelf helpen en wenschen bijge volg, dat onze handel met Duitschland weer hersteld en niet belemmerd wordt. Wij ver wachten één ding van de V. S., n.l. samen werking, opdat rechtvaardige en verstan dige vredesverdragen kunnen worden ge sloten". Mr. van Kleffens jracht in herin nering, dat Nederland grondgebied van Duitschland eischt, waarvan de oppervlak te zeer klein is. „Wij zullen ons verheugen als Frankrijk het Saar-gebied zal krijgen. Wij zullen echter een verwerping van on ze zeer bescheiden eischen niet acceptee ren. Nederland wil medewerken aan de op stelling van het vredesverdrag met Duitschland. Wij wenschen in de eerste plaats, dat dit verdrag zoodanig zal zijn, dat het een duurzamen vrede waarborgt. Ik ben van meening, dat een langdurige Ame rikaansche bezetting noodzakelijk is. Duitschland betreurt slechts één ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: „Wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen? Ik antwoord hierop: Zij hadden alles kunnen doen, maar zij hebben niets gedaan. Ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken". In verband met de aanstaande blijde gebe urtenis in het Prinselijk Gezin is er mo menteel groote vraag naar vlaggen- Ondanks de schaarschte aan textiel tracht men hieraan zooveel mo gelijk tegemoet te komen. Plechtige installatie te Batavia Naar een bijzondere correspondent van het A.N.P. verneemt, is Nadjamoeddin Daeng Malewa geslaagd in het formeeren van een Oost-Indonesisch kabinet. De samen stelling van dit -kabinet is als volgt: Minister-president en minister van Eco nomische Zaken, Nadjamoedin Daeng Ma lewa. Binnenlandsche Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gianjar (Bali). Naar verluidt, wordt voor millioenen marken aan fabrieksmventaris uit Duitsche fabrieken1 in de Fransche zóne naar den Elsas en het Saargebied gebracht. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaansche militaire bestuur vindt het weg voeren van machinerieën voortgang bij ten minste vijf groote fabrieken in de Fransche zóne, die niet voor herstelbetaling zijn aan gewezen. Op 26 December j.l. heeft lt.-gen. Clay Frankrijk om nadere uitleg verzocht in verband met het wegvoeren van de Bosch- fabriek. Een woordvoerder van het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding daarvan gezegd, "dat de demontage van fabrieksinstallaties niet op een besluit van de Fransche regeering berust en dat Bosch was overgebracht op verzoek van de Duitsche eigenaars. Volgens den Amerikaansche woordvoer- ler zijn de vijf fabrieken, die thans wordet gedemonteerd, de Mauser pistolenfabriek te BRITSCHE ZÓNE STAAKT ELECTRICITEITSLEVERANTIES AAN AMERIKAANSCHE. Kolonel A. C. Hall, de chef van de in- dustrieele afdeeling van het Amerikaan sche militaire bestuur, verklaarde gister avond, dat alle uitvoer van electriciteit van de Britsche naar de Amerikaansche ■zóne is stopgezet- Als reden gaf hij het be vriezen van de bruinkoolmijnen in dc Britsche zóne. |_|ET BRITSCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN heeft gisteren be kend gemaakt, dat de eerste bijeenkomst van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier, voor de opstelling van adviezen voor de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk, Dinsdagmorgen in het Lancas ter House te Londen geopend zal worden. Be eerste zitting zaj een gezamenlijke bij eenkomst zijn van alle afgevaardigden die verdeeld zijn in een „Duitsche" en „Qos- tenrijksche" groep. 000000000000000000000000000000000000000 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo» BINNENLAND. Zondag a.s. zal in ons land een de legatie arriveeren van de All India Manu facturer's Organisation. Deze delegatie be staat uit een zevental Britsch-Indische in- dustrieelen, die ten einde de industrie van Voor-Indië te bevorderen een bezoek bren gen aan de Vereenigde Staten, Canada, Engeland en de West-Europeesche landen om daar voor een mogelijke samenwer king in contact te treden met industrieele- en handelskringen. Prof. P. van der Wielen, oud-hoog- 1 eeraar aan de Amsterdamsche Universi teit, is te Hilversum, op 74-jarigen leeftijd, overleden. Een doódelijk ongeluk heeft plaats ge had in de Wilhelminamijn. De 41-jarige ko lenlosser J. W. Stassen is bij het rangee ren van een trein beklemd geraakt met doodelijk gevolg. De 49-jarige A. G. T. uit Wadenogen is in hotel Telkamp te Tiel dood in den kel der gevonden. Door de duisternis misleid was hij daarin gevallen, toen hij aan het hotel eenden had gebracht, wat pas ge- ruimen tijd later werd ontdekt. Een 55-jarig;e veedrijver is te Rotter dam in de Haringvliet geraakt en verdron ken. Een 47-jarige vrouw is te Amsterdam in de Uiterwaardenstraat bewusteloos te bed gevonden. Zij bleek gestikt te zijn door gas uit een gaskacheltje, waarvan de kraan geopend was. Op den onbewaakten overweg op den Scherpendrechtschen Kade over de Cein tuurbaan bij Amsterdam is gisteren een auto gegrepen c'oor een goederentrein. Auto en locomotief werden zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een 15-jarige jongen, die met zijn moeder te Kaatsheuvel liep te wandelen, is door een vrachtauto aangereden en gedood. Een 18-jarig meisje is te Apeldoorn in de Asselschestraat uitgegleden door de gladheid, onder een vrachtauto geraakt en gedood. Een legerauto, die tengevolge van de gladheid van den weg slipte, is te Scher- penzeel een huis binnengereden en heeft daar een groote ravage aangericht, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. BUITENLAND. Te Doncaster (Midden-Engeland) zijn bij een brand 5 kinderen (3 meisjes en 2 jongens) van 215 jaar om het leven gekomen. Te Weenen bedreigt het kruiende ijs de Reïchsbrücke over den Don au. Men wil het ijs met dynamiet opblazen. Het parlement van Neder-Saksen (Russische zóne) heeft een „rampcomité" ingesteld ter bestrijding van de huidige ernstige situatie. Te Mantua is het hertogelijk paleis door een hevigen. brand vernield. De Fransche premier, Leon Blum, heeft aangekondigd, dat de Fransche ambtenaren 48 uur per week zullen moe ten werken, een maatregel, welke tot een belangrijke besparing zal leiden, daar de regeering dan het aantal ambtenaren zal kunnen beperken. Oberndorf, waar tot voor kort kleinere ma chines werden gemaakt; de Himmelwerke te Tubingen (motoren voor industrieele doeleinden); de fabriek van Junghaus te Schramberg (uurwerken); de Weissewerke bij Freiburg en de fabriek van Heinemann, die draaibanken maakt. Joodsche spionne verried 58 Leidsche en Haagsche Joden De Joodsche spionne Caroline Fransman, huisvrouw van J. Fresco, die in de oor logsjaren ook als „Jopie" bekend stond, door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek der prev. hechtenis. Voorts is zij voor het leven ontzet uit de beide kiesrechten. Recht van cassatie werd toegestaan. Zij werkte als spionne van den S.D. en had in den bezettingstijd niet min der dan 58 Leidsche en Haagsche Joden verraden, w.o. eigen familieleden. De eisch was 20 jaar geweest. Tekort aan onderwijzers Hoe groot het tekort aan onderwijzers na den oorlog is geworden, blijkt uit mede- deelingen, die mr. T. A. v. Dijken dezer da gen deed voor de alg. vergadering van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen. Op 1 Nov. j.l. waren er bij het L.O. 1976 vacatu res, waarvoor geen normale sollicitanten beschikbaar waren; slechts 1000 gehuwde vrouwen en gepensionneerden en even tueel 600 z.g. boventallige onderwijzers, in dien deze als zoodanig zouden worden ont slagen. Als middelen tot opheffing van het te kort werden tijdens de discussie vrij alge meen bepleit verhooging der salarissen waartoe de Regeering heeft besloten af schaffing van de vervroegde pensionnee- ï'ing, verlichting van de opleiding voor meis. jes en vermindering van het aantal amb tenaren. DELFTSCHE TOREN LOOPT GEVAAR IN TE STORTEN. Tengevolge van strenge vorst is een der steunbeeren van de St. Josephskex-k (Burg wal) te Delft gaan scheuren en levert zoo doende een gevaar op"''voor de omgeving. De spleet begint op een hoogte van onge veer 25 tot 30 meter en is ongeveer 6 tot 8 meter lang. Daar het gevaar voor vallen de steenen niet denkbeeldig is, heeft men Woensdagochtend de omgeving van den to. ren afgezet en de omwonenden gewaar schuwd. Woensdagavond was de spleet reeds zoo groot,, dat men er de lucht door heen kon zien. Ook voor de doopkapel be staat gevaar. De toren zal zoo spoedig mo gelijk in de steigers worden gezet. Financiën, mr. M. Hameling, directeur Java-Bank, Makassar. Onderwijs, E. Katoppo, inspecteur van het L.O., Minahassa. Gezondheid, dr. S. J. Larrouw (of Wa- rouw? Sociale Zaken, kapitein J. Tahija. Justitie, mr. Tjia Kok Tjiang, hoofd ju ridische zaken x-esidentie-kantoor Makas sar. Verkeer en Waterstaat, E. D. Dengah, lidi adviesraad alg. regeeringscommissariaat voor Borneo en Groote Oost. Voorlichting, dr. G. R. Pantouw, lid col lege dagelijksch bestuur Zuid-Celebes- raad. De installatie van het nieuwe Oost-Indi sche kabinet zal Maandag 13 Januari in het gebouw van den voormaligen Raad van Ned.-Indië te Batavia plaats vinden. Hier zullen de nieuwbenoemde ministers den eed afleggen in handen van het tijdelijk staatshoofd, Tjokorde Gde Rake Soeka- wati, zulks in tegenwoordigheid van den It.-gouv.-generaal dr. Van Mook, de ove rige leden van de commissie-generaal, den legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, vice-admiraal A. S. Pinke, den directeur- generaal dr. P. J. A. Idenbifrg en vele an dere hooge autoriteiten. De minister-president Nadjamoeddin heeft in een kSrte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabinet" kan worden genoemd. Het zal alles nog moeten opbouwen, van een grondwet af tot een departementale organisatie toe, waarbij za kelijke motieven den doorslag zullen ge ven. Vertrek generaal Spoor naar Nederland uitgesteld. De aangekondigde reis van den generaal Spoor naar Nederland (de legercomman dant, zou gelijk gemeld, in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. naar Nederland vertrekken) is in verband met de plechti ge beëediging der Oost-Indonesische mi nisters op Maandag 13 Januari, enkele da gen uitgesteld. „TIJDELIJK BESTAND" IN PALESTINA. De Joodsche verzetsbeweging „Irgoen Leoemi" heeft gisteren een brief aan het Palestijnsche regeeringsbureau voor voor lichting het „tijdelijk bestand" met de Britsche strijdkrachten in Palestina beves tigd. FRANSCHE TROEPEN IN INDO-CHINA KRIJGEN VERSTERKING. De 29.253 ton metende Fransche mailboot „Pasteur" is met troepen ter versterking ?an de Fransche strijdkrachten in Indo- China te Saigon aangekomen. De Fransche hooge commissaris voor Fransch Indo-China. admiraal Thierry d'Argenlieu, sprak de troepen bij hun aan komst toe. Hij zeide, dat het onjuist is van een oorlog in Indo-China te spreken en noemde de militaire operaties, die thans aan de gang zijn, „noch belangrijker, noch ernstiger, dan die, welke zich in het ver leden hier en daar in Indo-China noodza kelijkerwijze voordeden". MONTGOMERY HAD ONDERHOUD MET STALIN. Gisteravond had veldmaarschalk Mont gomery gedurende bijna vijf kwartier een persoonlijk onderhoud rrct generalissimus Stalin, waarbij behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren Montgomery was zeer tevreden over het onderhoud en zeide, dat Stalin er goed uit zag en joviaal gestemd was. Engeland heeft bij den Veiligheidsraad een klacht tegen Albanië ingediend krach tens art. 35 van het Handvest. Artikel 35 verleent ieder lid van de orga. nisatie der V.N. het recht om voor den Veilgheidsraad ieder „geschil of situatie, die zou kunnen leiden tot internationale wrij vingen of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil", aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De tekst van de Britsche mede- deeling zal waarschijnlijk Maandag, nadat de leden van den Veiligheidsraad er ken nis van genomen hebben, gepubliceerd wor den. Naar verluidt bevat het rapport een vol ledige toedracht van het incident van Octo ber j.l. in de straat van Korfoe, waarbij twee Britsche torpedojagers beschadigd werden en 44 matrozen sneuvelden. Ook wordt mededeeling gedaan van daar opvolgende activiteit van mijnenvegers, die onder toezicht van de internationale com missie voor het mijnenvegen geschiedde. Ook zou in het rapport de beschuldiging voorkomen, dat de mijnen in de straat van Korfoe door Albanië zijn gelegd. WEERSVERWACHTING GROOTE VERSCHILLEN OVER HET 8 LAND. q g Meest zwaar bewolkt met tijdelijk o o eenige neerslag. Plaatselijk nevel ofo o mist. Matige, tijdelijk krachtige win£ o tusschen Oost en Zuid. Matige tot lich- o te vorst in het N.-O,; in het Zuiden g 2 aanhoudende dooi. o oooooooouoooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1