Tekort aan papier grooter dan in 1946 KOUDE OVER EUROPA H.M. de Koningin onthaalt kinderen Prospectus van de Conversieleening Het Britsch rapport over Griekenland Dieft MaCa&cy. MAANDAG 6 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 De Hongaarsche schepen op den Donau, welke door de terugtrekkende Duitschers in het laatste stadium van den oorlog in Europa waren meegenomen en later in de Amerikaansche zóne van Oostenrijk teruggevonden zyn, worden door de Amerikaan, sche autoriteiten aan Hongarije teruggegeven. De eerste booten zijn reeds in Boe dapest aangekomen en op den Donau in dienst gesteld. Op den achtergrond de ruines van de kettingbrug, welke door de Nazi's werd opgeblazen. DE PAPIER-SITUATIE IN ONS LAND Een grootscheepsche inzameling van oud papier in voorbereiding Aanvankelijk waren de vooruitzichten voor de productie en het verbruik van pa pier voor 1947 betrekkelijk gunstig, doch dezer dagen heeft de Zweedsche regeering den Nederlandschen vertegenwoordigers te verstaan gegeven, dat zij op niet meer mogen rekenen dan de helft tot A van de hoevelheden grondstoffen, waarop oor spronkelijk was gezinspeeld. Mede door het groote tekort over de geheele wereld aan hout, arbeidskrachten en energie zijn de vooruitzichten op leveranties uit andere grondstof produceerende landen niet erg bemoedigend. Er zijn dienaangaande nog handelsbesprekingen gaande, zoodat de juis te hoeveelheden, waarover onze papierin dustrie dit jaar kan beschikken, nog onbe kend zijn. Thans staat wel reeds vast, dat het te kort aan papier in Nederland gedurende 1947 nog grooter zal zijn dan in 1946. De uiterste zuinigheid in het verbruik van papier is een dringende eisch. De Ne- Het K.N.M.I. te de Bilt deelt mede: De koude luchtstrooming, welke eenige idagen geleden over M.-Europa ontstond, nam de afgeloopen 24 uur nog belangrijk in intensiteit toe. Over Scandinavië daalde de luchtdruk slechts weinig, terwijl over de golf van Biscaye de barometers tijdelijk sterk daalden, onder invloed van het bin nendringen van een Oceaan-depressie, Over de Britsche eilanden, het Kanaal en het Noordzeegebied ontstond tengevolge van de ze ontwikkeling in de luchtdrukverdeelin- gen een Zuidoostelijke tot Oostelijken storm, waardoor de zeer koude lucht uit Duitschland in versterkte mate naar ons land werd aangevoerd. Zondag steeg de temperatuur in Groningen reeds niet ver der dan 8 graden onder nul, ondanks de zonneschijn. In den nacht van Zondag op Maandag daalden de temperaturen in ons land bij een feilen Oostenwind tot de volgende waarden: Groningen (vliegveld Eelde) -13; Leeuwaarden -12; Den Helder -10; vlieg veld Twente -10; de Bilt -9; Schiphol (vliegveld) -9; Eindhoven (vliegveld -10; Gilze Rijen (vliegveld) -10; Maastricht (vliegveld Beek) -11; Vlissingen -7. Ook in het buitenland kwamen zeer lage temperaturen voor. De koude drong daarbij zelfs door tot in Zuid-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Brindisi daalde de temperatuur tot 2 graden onder nul. In Triest stak de beruchte bora op (Noord- Oostelijke storm), waarbij hedennacht 11 graden vorst werd gemeld. In Joegoslavië, Hongarije en Roemenië wordt een vorst ge- meldi van 13-18 gr. In Tesjecho-Slowakije Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vele plaatsen tot ongeveer 25 graden on der nul. In West-Duitschland vroor het in den nacht van Zondag op Maandag onge veer 16 graden, in de omgeving van Berlijn ongeveer 20 graden. De vorst drong verder door over Frankrijk, waar het in Parijs 6 graden onder nul werd en over Engeland tot nabij de Iersche Zee. Daar de luchtdruk aan den Zuidkant van het Scandinavisch-Russische hoogedrukge- bied over het Middellandsche Zeegebied en het gebied der Zwarte Zee verder daalde, moet voorloopig op aanhouden van de Oos telijke luchtstrooming gerekend worden. De wind zal daarbij tijdelijk wat afnemen, doch nog steeds vrij krachtig blijven. De vorst neemt nog iets verder toe. derlandsche papierindustrie beschikt over twee grondstoffen, die uit het binnenland kunnen worden betrokken: stroocellulose en oud papier. De productie van stroocellulose is door verschillende omstandigheden nog slechts gering; met alle middelen wordt echter getracht, deze productie op te voe ren. Oud papier wordt een steeds belang rijker factor in het productie-proces. Aan de plannen tot een grootscheepsche inza meling van oud papier over het geheele land is een begin van uitvoering gegeven. Het publiek wordt verzocht, zijn medewer king te verleenen door al het oude papier, waarover beschikt kan worden, te bewaren. De roover-koning De roover-romantiek is toch de wereld nog niet uit! Dezer dagen is een roover-koning te Damascus op gehangen, die jarenlang in Noord- west-Syrië als een vorst heeft ge- heerscht. Als 23-jarige jonge kerel was hij herder in de wilde bergen van N.-W. Syrië en was op 'n keer zóó dron ken, dat hij in een toestand van de lirium gevonden werd, terwijl hij alsmaar den naam riep van de een of andere godheid, welke in die streek vereerd wordt. De niet al te snuggere inboorlingen meenden daaruit te moeten opmaken, dat hij een reïncarnatie van deze godheid was en de wel snuggere Soeleiman zoo heette onze dronken vriend maakte daar, weer nuchter ge worden, dankbaar misbruik van. Hij oefende een ware terreur uit en hij kreeg wat hij maar vroeg. Het lijkt een sprookje, maar de arme her dersjongen, die koning werd, werd hier van sprookje tot werkelijkheid. Hij hield er een heele harem op na, kreeg land en goederen, en had zelfs een goed uitgerust leger van 1.200 manschappen. Meer dan 20 jaren duurde dat lieve leventje, maar thans heeft de nieuwe onafhankelij ke Syrische regeering er een eind aan gemaakt. Na een gevecht van 10 uur hebben gendarmes het leger van den roover-koning verslagen en hem zelf gevangen. En het einde was de galg. Tengevloge van gebrek aan steenkool en stroom zijn alle industrieën in Oostenrijk tot 20 Januari stop gezet, uitgezonderd de voedselvoorzieningsbedrijven. Oorlogsslachtoffertjes „zien" het paleis Onbevangen, zooals slechts kinderen kunnen zijn, maar toch niet geheel zonder schroom, betraden Zaterdagmorgen om kwart over tien 15 kinderen, die als slacht offertjes van den oorlog liefderijk zijn op genomen door de stichting Kinderhuis „Wees een zegen" uit Amsterdam, de voor volwassenen al indrukwekkende gangen van het koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam. De oudste onder hen was 15 jaar, de jongste 2Yz jaar. Allen waren in hun Zondagsche plunje gestoken en droe gen oranje. In een kamer op de eerste verdieping van het paleis werden de kinderen, die be- De voorzitter der commissie voor de atoomenergie, Bernard M. Baruch, heeft samen met de andere leden Üer Ameri kaansche delegatie in die commissie zijn ontslag gevraagd; hij sprak de meening uit, dat het werk der commissie voltooid is, en dat senator Warren Austin, die Ameri- ka's vertegenwoordiger in den Veiligheids, raad zal worden, dit werk zal kunnen voortzetten. President Truman heeft het ontslag aan vaard. De president heeft zich kunnen vereenigen met het standpunt van Baruch, dat het beter is een en denzelfiden verte genwoordiger in de atoomcommissie en d'en Veiligheidsraad te hebben. In sommige kringen der V.N. ziet men in het overgaan van de afvaardiging van Ba ruch naar Austin de mogelijkheid voor meer soepelheid in Amerika's standpunt tegenover dat der Sovjet-Unie. De inspectie-commissies der vier bezet tende mogendheden in Duitschland zullen elk negen fabrieken bezoeken in elke zó ne. De fabrieken zijn niet aangewezen door de bezettende mogendheid maar door de andere drie. Er zijn vier commissies, elk bestaande uit een vertegenwoordiger van Frankrijk, van Groot-Brittannië, van de Sovjet-Unie en van de V.S. De inspectiecommissies brengen verslag uit aan de geallieerde bestuurscommissie, die haar bevindingen weer rapporteert aan den raad van ministers van buitenlandsche zaken. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren geleid werden door den directeur der stich ting, den heer J. H. Dijkstra, de voorzitter dr. H. Peters en drie verpleegsters, binnen gebracht en om een ronden tafel geplaatst. Enkele oogenblikken daarna trad Hare Ma jesteit alleen binnen, reikte de begeleiders de hand en begroette daarna ieder kind af zonderlijk, waarbij zij het eene vroeg, waar het op school was, het andere of het pret tig was in het kinderhuis en weer een an der of het nu van de ziekte was genezen. De 4-jarige Appie Scheffer,, een jochie uit de Jordaan, dat in volkomen uitgeputten en verhongerden toestand 2 jaar geleden nog op het nippertje door het kinderhuis van den dood gered kon worden, viel de voor hem overigens volslagen onbelangrij ke eer te beurt Hare Majesteit een bouquet bloemen te overhandigen. Directeur Dijkstra vertelde na afloop aan de buiten het paleis wachtende verslagge vers: ,,Wij allen waren getroffen door den eenvoud, waarmede de Koningin ons heeft ontvangen. Zij heeft tusschen ons in om den tafel gezeten en met de kinderen ge praat". Eenvoud kenmerkte heel het bezoek. Geen overdaad van heerlijkheden, die door de kindenren wellicht niet geapprecieerd zouden worden, werd ter tafel gebracht: twee koppen gezonde Nederlandsche choco lade met stukjes tulband werden hun voor gezet. Een uur later schuifelde het rijtje dwer gen de trappen van het paleis af en keer den naar de beide kinderhuizen in Amstel veen en Bloemendaal terug. Eerste 10 jaar 3 pet. daarna VA- De Minister van Financiën deelt mede, dat op 9 Januari 1947 het prospectus voor de reeds aangekondigde conversieleening zal verschijnen. Deze 3VA pet. Nederland sche Staatsleening 1947 is bestemd ter con versie van onderstaande leeningen ten laste van het Rijk: 4 pet. 1940 pro resto groot 176.425.500.4 pet. 1940 2 pro resto groot ƒ245.041.900.4 pet, 1941 pro resto groot ƒ249.734.300.—, 3V2 pet. 1941 groot 375.000.000, VA pet. 1942 pro resto groot 800.000.000.VA pet. 1943 pro resto groot 850.000.000.3 pet. 1936 pro resto groot ƒ50.000.000.welke per 15 Februari 1947 worden aflosbaar gesteld. De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, 500 en 100. De rentevergoeding bedraagt tot 15 Februari 1957 3 pet., na dien datum 3A pet. per jaar. De coupons zijn halfjaarlijks betaalbaar, n.l. op 15 Febr. en 15 Aug. De looptijd van deze leening zal ten hoogste veertig jaar bedra gen. Ter voldoening van de aanslagen in de vermogensheffing ineens zullen de schuld bewijzen dezer conversieleening tegen den parikoers in betaling worden aangenomen. Elke houder van op 15 Februari 1947 af losbaar gestelde schuldbewijzen der te con- verteeren Staatsleeningen wordt geacht tot een overeenkomstig bedrag deel te nemen in de 3—3A pet. Nederlandsche Staatslee ning 1947, tenzij hij vóór 29 Januari 1947 op een daarvoor bestemd formulier ver- HET COMPLOT IN HONGARIJE. Volgens radio-Boedapest heeft het Hon gaarsche ministerie van binnenlandsche zaken Zaterdagavond officieel de reeds eerder verspreide berichten over de ont dekking van een „gevaarlijk en wijdver takt anti-republikeinsch complot" beves tigd. Doel van het complot was de omver werping van de Hongaarsche republiek en het herstel van het regiem van Horthy door middel van gewapenden opstand, welke had moeten samenvallen met het terugtrekken van de Sovj et-Russische troepen na de ratificatie van het vredes verdrag. De beweging stond onder leiding van een raad van zeven personen, van wie er zes zijn gearresteerd, alldus de mede- deeling. De raad1, bestaande uit zes generaals en een kolonel, had in den herfst van 1946 een zoogenaamden ondergrondschen staf ge vormd. Tot op heden zijn vijfenvijftig ar restaties verricht en alle gearresteerden zouden een bekentenis hebben afgelegd. Alle Londensche bladen verwachten, dat als gevolg van de besprekingen in Londen met den hoogen commissaris voor Palesti na, generaal sir Alan Cunningham, spoe dig tot strenge maatregelen van Britsche zijde in Palestina zal worden overgegaan. Volgens de „Daily Telegraph" zou na het nemen van militaire maatregelen even tueel een verdeeling van Palestina in Ara bische en Joadsche autonome staten vol gen. De Joodsche staat zou ongeveer 40 pet. van de oppervlakte van het land be slaan, een autonome regeering, den status van Dominion, zijn eigen vlag, een minis ter van buitenlandsche zaken en een le ger bezitten. Dit voorgestelde Britsche plan zou niet vóór Maart uitgevoerd worden. De „Daily Telegraph" voorziet groote moei lijkheden, daar de Arabische landen zich vierkant verzetten tegen de oprichting van een Joodschen staat in Palestina. Een Engelsche parlementaire commissie, bestaande uit vier Labour-, twee conserva tieve leden en een liberaal lid, heeft na een bezoek aan Griekenland een rapport gepu bliceerd, waarin een geheel nieuwe politiek voor dit land wordt voorgesteld. Volgens het rapport woedt in deelen van Macedo nië en in bergachtige gebieden van Thes- salië een soort miniatuur-burgeroorlog tus schen ongeregelde troepen der linkerzijde en gendarmes. Rechts-georiënteerde onge regelde troepen oefenen in de dorpen ter reur uit en persen ieder, die rijk genoeg is, geld af. Volgens deze commissie wil onge veer 85 pet. der Grieksche bevolking rustig leven. Naar aanleiding van de berichten, dat sommige linksche troepen hulp en onder steuning ontvangen van de andere zijde van de grens zegt het rapport het volgende: „Dat is waarschijnlijk het geval. Het zou echter onjuist zijn aan te nemen, dat het optreden van deze groepen geheel door niet-landgenooten is geïnspireerd". In een bij het rapport bijgevoegde clau sule verklaart het conservatieve lid Vane, zonder bepaaldelijk zijn instemming met de feiten uit het rapport te willen intrek ken, dat het accent anders gelegd moet worden.Het rapport is volgens hem niet eerlijk tegenover de huidige Grieksche re geering en dreigt deze te veel met West- Europeesche en te weinig met Oost-Euro- peesche maatstaven te meten. HET ONDERZOEK VAN DEN VEILIGHEIDSRAAD. Leden van den Veiligheidsraad zijn gis teren te Lake Success in een officieuze ver gadering onder voorzitterschap van Has- luck (Australië) bijeengekomen om de technische voorbereidingen voor het uitzen den van een commissie van onderzoek naar Griekenland te bespreken. Besloten is, dat deze commissie op 30 Jan. te Athene voor het eerst bijeen zal komen. De commissie zal een tournee maken door Griekenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië om een onderzoek in te stellen naai de grensincidenten, welke vervat zijn in de klachten over buitenlandsche inmenging, die Tsaldaris, de Grieksche eerste minister, onlangs naar voren gebracht heeft. klaart van de aangeboden conversiemoge lijkheid geen gebruik te willen maken. Voor deelneming in de conversie is mitsdien geen enkele handeling vereischt. Ten opzichte van hen, die niet convertee- ren, bepaald, dat de aflossingen van de te converteeren leeningen niet in vrij geld zullen worden uitgekeerd, doch op een ge blokkeerde conversierekening worden te goed geschreven. Deze conversierekening is niet verhandelbaar en niet beleenbaar; zij kan tot vijf jaar geblokkeerd blijven. De rentevergoeding bedraagt 2 pet. 's jaars. De minister van Financiën is gemachtigd ter aflossing van het totaal der bedragen geboekt op de conversierekeningen op een door hem te bepalen tijdstip, doch uiterlijk opi 31 December 1951, een zoo noodig ge dwongen leening aan te gaan. Naar „Trouw" verneemt, zullen de ar beiders in de textiel- en confectiefabrieken in 1947 enkele extra textielverstrekkingen ontvangen, waarvoor zij geen punten be hoeven in te leveren. Deze verstrekkingen welke tegen betaling plaats vinden, zijn zoo geregeld, dat de arbeiders in de laatste week van Maart en Juni a.s. een hoeveel heid textiel kunnen verkrijgen ter waarde van ten hoogste 3 van het in het tweede of derde kwartaal verdiende loon, en in de laatste week in September en December ter waarde van 1 van het in het derde of vierde kwartaal verdiende loon. De textiel moet als regel betrokken worden van de fabriek waar men werkzaam is. Door den centralen dienst voor de econo mische controle is in de afgeloopen weken een onderzoek ingesteld bij verscheidene textielfabrieken in Tilburg. Tegen elf fa brikanten is procesverbaal opgemaakt in hoofdzaak wegens de aflevering van tex- tielgoederen zonder dat de vereischte dis tributiebescheiden tijdig werden ingeleverd, het afleveren aan niet bij 't rijksbureau voor textiel ingeschreven handelaren of aan particulieren, het overtreden van bepaalde verwerkingsvergunningen en de levering van textielgoederen aan het eigen personeel boven 't toegelaten kwantum. PRIJZEN VAN STROO MOGEN NIET VERHOOGD WORDEN. Uit onderhandelingen met de geallieerde bezettingsautoriteiten aangaande strooleve- ranties aan Duitschland heeft de handel de volkomen verkeerde conclusie getrokken, dat door een eventueelen export de prijs van het stroo zou stijgen. Naar het dep. van Landbouw c.a. mededeelt, moet het be slist uitgesloten worden geacht, dat bij een eventueele vergunning tot export naar Duitschland de bestaande prijzen verorde ning zal worden gewijzigd, aangezien prijs stijging volkomen in strijd zou zijn met het tot nu toe gevoerde beleid. De maximumprijs, welke aan een land bouwer mag worden betaald is 21 per ton. Er is volgens het bedrijfschap voldoende stroo om aan de bestaande vraag te vol doen. Een warm wollen vest is in ons landje met zijn wisselvallig klimaat een onontbeerlijk kleedingstuk voor iedere vrouw. Degenen, die er zelf een wllen breien, vinden hier bij een uitstekend model, dat ook zeer ge schikt is voor wat zwaardere figuren. Het onderste gedeelte en de zakken zijn uitge voerd in tricotsteek. Dan volgen op taille hoogte ongeveer 7 c.M. steeds afwisselend 2 r. 1 av.; vervolgens een gedeelte 5 r. 1 av. en tot slot het schouderpasje weer 2 r. 1 av. Ook de mouwen hebben een boord en pasgedeelte in 2 r., 1 av.-patroon. WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 16) „Wel, Boyce, die nogal erg lucht.'g te genover de kwestie staat, zei dat ze ver liefd was geweest op Dick Malvery", ant woordde Atherton. „En dat is mogelijk. Dick kon zich aardig voordoen en menig meisje hier in de omgeving heeft reden, dat te betreuren. Maar als er één meisje is, waar je medelijdijen mee imoet hebben met betrekking tot deze kwestie, dan is het 't meisje daarginds", ging hij voort, terwijl hij wees naar waar de grijze schoor- steenen van Malvery Hold boven de iepen uitstaken. „Ik bedoel zijn zuster, Rachel". „Dat is zeker", zei Blake. ,,Dat viel me gisteren bijzonder op. „Alles loopt daar op zijn laatste bee- nen", vervolgde Atherton, „hypotheken, schulden en meer van dien aard. Je moogt wel zeggen, dat er niets meer is dan alleen de titel." „Waar die Boyce zoo tuk op is", zei Blake, terwijl ze de wachtende auto na deren. „Ik ga niet met je mee terug Atherton. Ik beloofde juffrouw Malvery, dat ik vandaag even langs zou loopen om te vertellen of er nog wat bereikt was. Ik ga dus even naar den overkant en wan del dan later naar Brychester terug". Hij sloeg bij den weg van den inham de richting van Malvery Hold in, peinzend over de geheimzinnigheden, die zich rond die oude plaats schenen op te hoopen in even sterke mate als juist op dit oogen- blik de opkomende zeemist zich om het bladerlcoze geboomte legde. De ongewone verdwijning van Dick Malvery scheen hem onverklaarbaar ten zij volgens de theorie dat hij dezen inham langs het pad over het land had overge stoken en verzwolgen was door het drijf zand. Blake voelde weinig voor de theo rie van roofmoord; zijn tweejarige erva ringen met zijn compagnon hadden hem geleend, dat Dick Malvery schrander, ge wiekst en hypergevoelig was voor geva ren, inhaerent aan het leven in de wilder nis. Een vreemde omgeving maakte hem waakzaam en paraat. Hij was zeker niet de man die in een hinderlaag kon worden gelokt of onverhoeds kon worden aange vallen. Blake kon wel aannemen dat Dick merkwaardig goed overweg kon met z'n vuisten en dat men in een vechtpartij een kwaide aan 'm zou hebben. Bovendien wist hij, dat hij er nooit ongewapend op uit ging en meester was in het gebruik van een revolver. „Nee", peinsde hij, terwijl hij den ande ren over van den inham naderde, „als Dick vijftienhonderd Pond op dien avond in zijn eene broekzak haid, dan had hij in de andere zeker zijn revolver klaar voor gebruik.' Geen van die kerels hier zou Dick in een val krijgen! Nee, als er hier iets aan de hand zou zijn geweest, dan kon het alleen een misstap in het donker op het drijfzand zijn. En, zooals Atherton zei, je zou evengoed kunnen gaan dreggen in den Oceaan als het drijfzand tot den bodem gaan doorzoeken!" Toen Blake rondkeek over de uitgestrekt heid van zand en water, waaraan hij zijn gedachten wijdde, kreeg hij plotseuing Ra chel Malvery in het oog. Zij stond aan den voet van een ruïne-achtige massa puin aan den rand van den inham bij de toe gangspoort van Malvery Hold, een een zame figuur temidden van een grauwe een. zaamheid. Hij verhaastte zijn schreden om haar te bereiken. Toen hij haar genaderd was, zag hij dat ze een verkreukt stuk pa pier in de hand hield; Blake herkende het als „zijn" biljet. „Is dit van u? vroeg ze op den man af. ,]ja, inderdaad", antwoordde hij. „Van mij en van den commissaris." „Maar u loofde toch de belooning uit?" zei ze. „U wilt, dat Richard wordt ge vonden, dood of levend? Ik had u giste ren nog willen vragen bestond er groote vriendschap tusschen u en hem?" „Dat moogt u zeker zeggen", antwoord de Blake. „Ten minste, op het laatst. Hij was in het begin een erg gereserveerde ke rel, maar later werd hij mededeelzamer. Ja, ik had erg veel met Dick op." „Daar ben ik blij om", zei ze rustig, „Hij had weinig vrienden, als hij ze had. Hier waren er tenminste geen. Heeft u Boyce Malvery al bezocht?" „Hij kwam gisteravond bij mij op visi te", antwoordde Blake. „Atherton bracht hem mee." „En?" vroeg ze. „Ik mag dien man niet", zei Blake. „Een natuurlijke antipathie, veronderstel ik." Rachel Malyery lachte bitter. „Wie mag hem wél?" riep ze uit. „Ik haat hem. Ik geloof, dat ik precies weet wat er bij Boyce Malvery in zijn hoofd zou opkomen, als hij dit nieuws hoorde. Hij zou denken dat, als Richard dood was hij een stap en een groote ook dichter bij den titel zou komen!" „Wat hij wilde weten", zei Richard1, „was een antwoord op de vraag of ik wist of Dick getrouwd was". Hij sloeg Rachel opmerkzaam gade toen hij dit zeide en hij zag hoe ze plotseling een kleur kreeg en hoe er een andere blik in haar oogen kwam. Ze reageerde alsof zijn woorden haar hadden doen schrikken. „Getrouwd!" riep zij uit. „Dick, ge trouwd?" Enwat zei u hem?" „Dat Dick mij nooit gezegd heeft dat hij getrouwd was", antwoordde Blake, daar mee precies zijn antwoord aan Boyce weer gevend, waarbij hij opmerkte hoe een voudig zij in tegenstelling tot Boyce zijn woorden opnam. „Oh!" zei ze. „Boyce wilde weten of er iemand tusschen hem en den baronetsti- tel stond- Natuurlijk, hij heeft voor geen andere belangen idee dan voor die van hemzelf. Laat ons verder niet meer over hem spreken, nu tenminste niet. U heeft onderzoekingen ingesteld; ik kan dat niet, omdat ik aan deze plaats gebonden ben. Heeft u iets gehoord of gevonden?" Blake gaf haar een kort verslag van de gebeurtenissen van den ochtend (beslui tend' met zijn eigen overwegingen nadat hij de herberg te Marshwyke had verlaten. Tot zijn verrassing schudde Rachel het hoofd. „Neen", zei ze. „Ik geloof niet, dat Ri- chartl op die wijze het leven zou hebben verloren. U moet goed begrijpen, dat elke meter van den inham bekend was en als hij langs het pad bij eb overstak, was hij voorzichtig genoeg niet in de buurt van het drijfzand te komen. Hij en ik hebben honderden keeren op donkere avonden, als je nauwelijks een hand voor oogen zien kon, dat paid gevolgd. Nee het komt me waarschijnlijk voor, dat Richard den dood vond daar!" Ze wees over den inham naar de hut van de Clents, haar oogen werden donker en somber en haar lippen knepen zich sa men. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2