S)e CciclóclicSoiiAcmt Palembang door kanonnen beschoten Veldslag in China Prof. Romme sprak over Linggadjati Financieel accoord België-Nederland Commissie-Generaal weer vertrokken IJZIGE KOUDE MAANDAG 6 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin-, Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10979 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Sociale vernieuwing IN een beschouwing over „sociale vernieu wing" schreven wij Zaterdag, dat in de economie het winst-doel moet worden ver vangen door het nuttigheids-doel; dat niet op de eerste plaats of zelfs uitsluitend de vraag naar de winst de bestaansreden en de bestaanswenschelijkheid van bedrijf of ondernemirlg moet bepalen, maar de sociale nuttigheid en de sociale wenschelijkheid. En wij wezen er op, dat de beperkingen, die in de jaren, den oorlog voorafgaande, aan de vóór dien tijd bandelooze economi sche vrijheid zijn opgelegd, niet waren van principieelen aard misschien beter ge zegd: niet waren van: radicalen aard. In „De Linie," die Zaterdagavond la zen, schrijft prof. mr. W. Pompe uit Utrecht, dat hij het kapitalisme, „dat ons huidig eco nomisch leven nog steeds beheerscht (wij drukken vet)," definieert als „het econo misch stelsel, waarin het streven naar winst, zonder mate, de beslissende factor is." Dit is een definitie die ook door anderen is gegeven wij denken b.v. aan geschrif ten van pater dr. Vrij moed en waarmede overeenstemt, wat wij hier citeerden uit ons artikel van jl. Zaterdag. Voor de oppervlakkige lezers indien die er onder onze lezers mochten zijn, wijzen wij er op, dat prof. Pompe de winst factor niet uitsluit, doch constateert, dat de ze factor niet de beslissende mag zijn; na tuurlijk wordt de 'winstfactor, het verlangen en de behoefte om winst te maken, niet uit gesloten. Dat zou een psychologische en economische dwaasheid zijn! En vervolgens vestigen wij er de aan dacht op, dat prof. Pompe schrijft over winst „zonder mate". Overweging verdient in het bijzonder de volgende passage uit bedoeld artikel van prof, Pompe: Het communisme is een materialis tische levensbeschouwing, het kapitalis me is een materialistische levensprac- tijk. Het communisme is daarbij een dwaalleer, welke, zij het verwrongen, rechtvaardigheid en saamhoorigheid der menschen tot uitgangspunt en doel heeft. Het kapitalisme is geen leer, het laat theoretisch de wereld van de geest, ook de godsdienst, ongemoeid, maar, omdat het overeenkomstig de gegeven definitie gekenmerkt kan worden als tot stelsel verheven hebzucht, onder mijnt het de geestelijke waarden, ook de godsdienst Als het waar is en het is, ook naar onze meening, waar dat het kapitalisme, zoo als wij dat hier en nu bedoelen, niet is een eigenlijk stelsel, maar „tot stelsel verhe ven hebzucht", dan is het óók waar dat de sociale vernieuwing van de maatschap pij moet uitgaan van den in christelijken zin vernieuwden mensch. En daarop wijst dan ook „Quadragesimo Anno" met grooten nadruk. Over de katholieken en „Quadragesimo Anno" merkt prof. Pompe op: De Katholieken hebben in de mach tige encycliek van Pius XI, Quadrage simo Anno (1931) inderdaad verschil lende hoofdlijnen getrokken gezien, maar ook over de uitlegging van deze encycliek, omtrènt wat de encycliek af wijst en omtrent wat zij als de juiste beginselen voor de opbouw van een be hoorlijke samenleving aanwijst, bestaat onder Katholieken geen voldoende een stemmigheid. Het komt ons voor, dat de schrijver hier wel wat al te donker ziet: naar onze mee ning is er onder de katholieken over de ver klaring van Quadragesimo Anno, zeker wat de hoofdpunten betreft, wèl „vodoende eenstemmigheid". Helaas is er niet altijd bij allen een even sterk streven, om een krachtigen strijd voor de verwezenlijking van deze encycliek te voeren. Dat is even betreurenswaardig als: verklaarbaar, omdat ook katholieken besmet zijn geworden door het, de hebzucht in 't gevlei komende, „stelsel" van een hei- densch kapitalisme. Commissie-Generaal van 5 leden In de afgeloopen dagen heeft de regeering, naar het A.N.P. verneemt, besprekingen ge voerd teneinde te komen tot een uitbreiding van de commissie-generaal. Zijn wij welgeinformeerd, dan ligt het in het voornemen der regeering een wetswij ziging voor te stellen, welke het aantal le den der commissie van drie op vijf zal bren gen; uiteraard zal de lt.-gouverneur-gene- raal ook in het uitgebreide college zitting hebben. Te doorgaans welingelichter plaatse wor den in dit verband de namen genoemd van dr. A. D. A. de Kat Angelino, oud-directeur van het departement van onderwijs en eere- dienst te Batavia, die speciaal voor bespre kingen met de regeering sedert enkele we ken uit de Ver. Staten in Nederland is te ruggekeerd, en van prof. S. Pothuma, bui tengewoon hoogleeraar te Rotterdam en directeur van de Nederlandsche Bank. N.Z.H.T.M. beperkt den dienst Als gevolg van de slechte kolenpositie heeft de directie der N.Z.H. Trammaat schappij zich genoodzaakt gezien met in gang van 6 Januari een beperking in haar dienstregeling in te voeren. De stadsdienst in Haarlem zal van dien datum af niet meer met een frequentie van 6, maar van 7^2 minuut gaan rijden In de diensten HaarlemLeiden en Am sterdamZandvoort vallen na de spitsuren in den morgen twee ritten uit. Bovendien zal op deze laatste lijn des avonds op werk dagen een uurdienst in plaats van één half- uurdienst worden gereden. Op alle lijnen is sedert 1 Januari de graad der verwarming tot de helft verminderd SJAHRIR TOESTAND ZEER ERNSTIG CJAHRIR deelde Zondag mede, dat gevechten uitgebroken zijn in Palembang, het centrum van de Nederlandsche en Ame rikaansche olieraffinaderijen op Zuid-Oost- Sumatra en dat de toestand aldaar „zeer ernstig" is, aldus meldt „Ass. Press". Sjah- rir zeide, dat telegrammen van den republikeinschen gouverneur van Zui'd-Sumatra berichtten, dat de gevechten waren opge laaid nadat de Nederlanders aan de Indone siërs de opdracht gegeven had'den zich over een gebied van ruim 30 k.m, rondom de stad terug te trekken, evenals uit de stad zelf. Nederlandsche P. T.-booten en kanon- neerbooten hebben volgens de berichten van ide rivier de Moesie af Palembang beschoten. Gebied rond Medan gezuiverd Een woordvoerder voor het Nederland sche leger heeft verklaard, dat sinds Don derdag „toen door de Nederlandsche strijdkrachten noodzakelijke maatregelen waren genomen om Nederlandsche belan gen te beveiligen" geen rapporten uit Pa lembang waren ontvangen. Voorts deelde een Nederlandsche militaire woordvoerder mede, dat de militaire maatregelen ter Aanval op Joelin voorbereid De Chineesche pers voorspelt groote veld slagen in Centraal Hopei (Noord-China). Zoowel de centrale regeering als de com munisten verplaatsen troepen naar Paoting, aan de lijn Peiping-Hankou, ongeveer 150 km. van Peiping. Het Chineesche ministerie van nationale verdediging te Nanking ver klaart, dat zes communistische regimenten en 40.00J leden der communistische militie in Noord-Sjcnsie worden samengetrokken voor een aanval op Joelin op plusminus 150 km. af-tand van de communistische hoofd stad Jenan. VLIEGRAMP IN CHINA. Nabij Tsingtao is een machine van de na tionale Chineesche luchtvaartmaatschappij verongelukt, waarbij alle achtendertig pas sagiers om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig was op weg van Sjanghai naar Tsingtao. Tot de slachtoffers behooren twee Ka tholieke missie-zusters. Joego-Slavisch leger in Duitschland De bijzondere correspondent te Berlijn van het orgaan van het Sowjet-leger Roo- de Ster maakte Zaterdag, in een speciaal telegram, -melding van beweringen, dat er een „koninklijk Joegoslavisch leger" bestaat in de Britsche zone van Duitschland. De correspondent zei, dat dit leger van wapens voorzien werd door het Britsche militaire commando, na de capitulatie van het Nazi-leger in 1945. Het telegram meld de tevens, dat het leger bestaat uit krijgsge vangenen van het oude Joegoslavische le ger, die uit de kampen bevrijd werden, an deren die uit Joegoslavië vluchtten met voormalige nazi's, Quislings en oorlogsmis dadigers. Het hoofdkwartier van het Britsche leger heeft den inhoud van het telegram intus- schen vierkant tegengesproken. WESTPHAL PLEEGT ZELFMOORD TE NEURENBERG. Dr. Karl Westphal, een van de 16 nazi leiders, die in het begin van den volgen den maand zouden worden berecht, heeft zich Zondagmorgen in de gevangenis te Neurenberg opgehangen aan een ijzeren stang van het raam. Westphal was tijdens het Hitlerregiem adviseur van den minister van justitie by de af deeling voor de gerechtelijke wetge ving. PETAIN ERNSTIG ZIEK. Ex-maarschalk Pétain, de 86-jarige oude Vichy-leider van Frankrijk, is ernstig ziek. Hij bevindt zich, zooals bekend, in balling schap op een klein eiland bij de kust van Bretagne. Naar zijn advocaat mededeelde, is hij lijdenlde aan longontsteking. verzekering van de veiligheid van Medan en het vliegveld zijn voltooid. Alle gebie den binnen een omtrek van 2 km. om Medan, waar het volksleger en de T.R.I. mortier- en artilleriestellingen hadden, zijn nu gezuiverd. Deze acties kostten den Nederlanders twee dooden en twee ge wonden, terwijl de republikeinen aanzien lijke verliezen leden. Onder de dooden aan republikeinsche zijde bevinden zich zeker twee Japanneezen. Tijdens de acties heeft de Nederlandsche territoriaal en troepencommandant, kolonel P. Scholten, de frontlinie onder hevig vuur geïnspec teerd. Vrijdag j.l. meldde het republikeinsche persbureau Antara, dat op 1 Januari Soe- kaboemi door Nederlandsche batterijen zou zijn beschoten en dat de stad van vier zijden door Nederlandsche troepen zou zijn aangevallen. Antara sprak van groote Indonesische verliezen. Van militaire zijde verneemt Aneta thans, dat hierover niets bekend is. Het bericht van Antara moet te meer onwaarschijnlijk worden geacht, daar in de omgeving van Soekaboemi geen Nederlandsche troepen aanwezig zijn. Wel heeft op 31 December Nederlandsche ar tillerie gevuurd op Indonesische concen traties bij Gekbron, dat vrij ver van Soe kaboemi verwijderd ligt. Bij die gelegen heid hebben de Nederlandsche troepen de demarcatielijn niet overschreden. Sjarifoedin over Soedirman's rede. In een radiorede heeft de Indonesische minister van Defensie nadrukkelijk ver klaard, dat de radiorede van Soedirman door velen ten onrechte was uitgelegd als een oproep tot den strijd. „Ik kan niet nadrukkelijk genoeg zeggen," aldus Sjari foedin, „dat dit onjuist is. De republikein sche regeering is niet voornemens wapen geweld te gebruiken en zal daarin ook nooit toestemmen." Spreker bracht de woorden, die presi dent Soekarno onlangs gesproken had, in herinnering: „Laten wij het conflict op vreedzame wijze oplossen, want dan alleen kan een beslissing over hetgeen hier ge beurd is genomen worden." Oppositie kome tot constructieve samenwerking Te Haarlem sprak prof. mr. Romme over de K.V.P. en de ontwerpovereen komst van Linggadjati. Spreker lichtte de houding van de K.V.P.-fractie in deze kwestie toe. Spreker haalde verschillende gedeelten van zijn in de Tweede Kamer gehouden rede aan en gaf toelichtingen op de over wegingen, die de K.V.P.-fractie er toe ge leid hebben de bekende motie-Romme in haar huidigen vorm in te dienen. Aan het einde van zijn rede ging prof. Romme in op enkele uitlatingen van prof. Gerbrandy in diens radiorede. Spreker haalde de woorden van prof. Gerbrandy aan, waarbij ideze zeidë, dat onze grond wet door daden van de regeering wordt aangetast, welke beschuldiging werd ge motiveerd door de opvatting, dat Ling gadjati in feite een grondwetsverandering beteekent. Prof. Romme betoogde, dat iemand, die de stukken van het accoord volledig in zijn hoofd heeft, een dergelijke uitlating niet mag bezigen. De inlossing der koninklijke belofte is volgens hem zon der toekomstige grondwetswijziging on mogelijk. Volgens professor Gerbrandy aldus spreken is de weg, die het kabinet bewandelt, een totaal an dere dan die de koninklijke rede van De cember 1942 aangeeft. Prof. Romme ves- Van Schiphol vertrok onlangs de tweemotorige Dakota van de Kl.M, met bestem ming Venuzuela, met het doel, het in kaart brengen van land door middel van lucht foto's. De heeren A. van Winiden (cameraman) en W. Steen, leider van de expeditie met een der kostbare camera's waar mede de luchtfoto's gemaakt zullen worden. DESPREKINGEN, welke Zaterdag op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel tusschen de Nederlandsche en Belgische ministers van Buitenlandsche Za ken en tusschen Nederlandsche en Belgische economische en financieele experts zijn gehouden, hebben tot resultaat gehad, dat een oplossing is gevonden voor de moei lijkhelden, welke voor Nederland op de Belgische kapitaalmarkt bestonden. De Nederlandsche en Belgische delegaties hebben een accoord bekrachtigd, dat nog Za terdag aan de onderscheidene ministers van Financiën werd voorgelegd. Op gronld van deze overeenkomst zal de Belgische Natiohale Bank, na goedkeuring, onmiddellijk weer overgaan tot het verstrekken van ere dieten in Belgische valuta aan Nederland, welkewaren uitgeput. Deze nieuwe regeling zal duren tot 1 Juni 1947, waarna een ge heel nieuw verdrag tot stan'd zal komen. Tevens is van de bijeenkomst der ver schillende deskundigen gebruik* gemaakt eenige kwesties te bespreken, die de com- mercieele overeenkomst tusschen beide landen betroffen. De heer Spaak was van meening, dat op dit gebied thans vrijwel alle moeilijkheden zijn opgelost. Ook prof. F. A. G. Keesing, de adviseur van het Nederlandsche ministerie van fi nanciën, verklaarde na afloop der onder handelingen tegenover de vertegenwoordi ger van het A.N.P. te Brussel zeer volldaan te zijn over de bereikte resultaten. Nederiandsch-Deensche handels verdrag. Er is tot stand gekomen een aanvulling op het NederlandschDeensche handels verdrag, dat geldig is tot 1 April a.s. De Nederlandsche leveranties aan Denemar ken zullen bestaan uit: electrotechnische instrumenten en gereedschappen, textiel producten, chemicaliën, zout, tabak, ver nis, ruw-ijzer, glas en vormzand, kunst zijden garens, machines, apparaten, in strumenten en onderdeelen, duigen, ver schillende andere producten, tezamen voor een bedrag van 9 millioen Deensche kro nen. NederlandschPoolse he handels- Coördinatie in politiek t. o.v. Duitschland Aan het einde der besprekingen, welke Zaterdagmiddag op het ministerie van bui tenlandsche zaken tusschen de Nederland sche en Belgische ministers van buitenland sche zaken en tusschen de Nederlandsche en Belgische economische en financieele ex perts te Brussel zijn gehouden, heeft mi nister Spaak tegenover de journalisten een korte verklaring afgelegd. Hij deelde mede, dat de vertegenwoordigers der beide lan den van gedachten hebben gewisseld over de houding, die zij zullen aannemen bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk te Londen, en dat zij in dit opzicht hun poli tiek zullen coördineeren. tigde er de aandacht op, dat zelfs bij de Kamerbehandeling niet zoo scherp over deze kwestie is gedacht. Zelfs in de beken de A.R.-motie werd slechts gezegd, dat Linggadjati „niet of zeer bezwaarlijk in overeenstemming is te brengen met de ko ninklijke rede". „Voor de oppositie", aldus prof. Romme, „is nu het oogenblik aangebroken over haar bezwaren heen te komen en haar me dewerking te verleenen. Er zijn ook in de buiten-parlementaire oppositie sympto men, die er op wijzen, dat zij bereid is tot constructieve samenwerking. Prof. Gerbrandy moge zijn anti-revolu- tionnaire karakter ondergeschikt maken aan zijn waren Nederlandschen aard1 om deze nationale zaak tot een nationale uit voering te brengen in een gezamenlijke krachtsinspanning", aldus besloot prof. Romme. MINDER HOUT BIJ WONINGBOUW. In verband met de houtpositie is het noodzakelijk gebleken, de toewijzingen voor nieuwbouw drastisch te beperken. Dit is geschied bij een maatregel van het college van Alg. Commissarissen voor den Weder opbouw. Dit college heeft n.l. besloten, dat voor nieuwbouw 5 a 6 m3 hout per wo ning beschikbaar zal worden gesteld. De hoeveelheid bedroeg voor den oorlog 10 a 12 m3, doch was na de bevrijding reeds aan merkelijk verlaagd. Schermerhorn optimistisch, De Boer en van Poll gereserveerd Nagewuifd door tallooze familieleden en vrienden zijn gisterenmorgen om half 7 in een temperatuur ver beneden het vriespunt de drie leden der commissie-generaal met hun secretaris, twee adviseurs en secreta resse in het Indië-vliegtuig NL 309 der K. L.M. van Schiphol naar het warme Indone sië vertrokken. Reeds om half vijf in den ochtend arri veerde het gezelschap op het vliegveld, waar zich toen reeds een aantal bezoekers, die de C.G. uitgeleide wilde doen, had ver zameld. Drie kwartier later waren de douane-formaliteiten vervuld en warmden allen zich in het restaurant. Daar heersch- te een opgewekte en gemoedelijke stem ming, die slechts op optimistische gedachten gebaseerd kon zijn. Onder de tallooze aan wezigen, die de heeren prof. W. Schermer horn, Max van Poll en F. de Boer uitge leide deden, waren o.m. als vertegenwoor digers der partij van den Arbeid voorzitter Koos Vorrink, het Indonesische Kamerlid N. Palar en de heer S. Posthumus, even eens lid der Tweede Kamer aanwezig. Voorts nam daar namens den minister-pre sident diens secretaris, de heer H. G. Her mans, en den secretaris-generaal van over- zeesche gebiedsdeelen, de heer A. Kiveron, afscheid van de commissieleden. Deze wor den zooals bekend vergezeld door mr. P. Sanders, secretaris der commissie, de hee ren mr. C. C. J. Maassen en dr. I. Samkal- den, adviseurs, benevens de secretaresse, mej. J. A. A. Lenderink. Bovendien zou zich heden in Cairo kolonel Abdoel Kadir, advi seur van den luitenant gouverneur-gene raal, met zijn echtgenoote bij het gezelschap voegen. In een vraaggesprek met een A.N.P.-ver- slaggever zeide prof. Schermerhorn o.m.: „De toekomst is onzeker, maar wanneer de gehoopte overeenstemming wordt bereikt, beteekent dit een unicum in onze historie. Dat op zich zelf teekent al de groote moei lijkheden, die overwonnen moeten worden. Wij zijn niet de eenigen, die met dit soort moeilijkheden hebben te kampen". In dit verband zeide prof. Schermerhorn, dat hij niet verantwoordelijk zou willen zijn voor de politiek, zooals die op het oogenblik in Indo-China wordt gevoerd. Wat de te be reiken overeenkomst betreft, zal in de eer ste plaats van de beslissingen afhangen, die de Indonesiërs zullen nemen. Aan de 'op drachten, die nog aan de instructie voor de C.-G. worden toegevoegd en waarove prof. Schermerhorn zich niet wenschte uit te la ten, wordt nog gewerkt. „Welke invloed zal de radio-rede van Soedirman naar uw meening op de bespre kingen hebben?" „Die rede moeten wij niet al te errfstig ne men", luidde het antwoord. „Bovendien ben ik over de berichtgeving niet al te gerust: soms zijn de berichten, die ons in dit soort gevallen bereiken, niet heelemaal waar en soms zelfs heelemaal. niet waar". Hoe lang de C.-G. in Indië zal blijven staat uiteraard niet vast. „De practijk heeft wel geleerd, dat een regelmatig contact met de regeering noodzakelijk is en we zullen dus wel niet al te lang weg blijven". Over de uitbreiding der C.-G., die door de com missieleden zelf is verzocht, kan thans nog niets naders worden gezegd. Tenslotte zeide prof. Schermerhorn: „Als er geen complicaties komen, dan zullen wij de overeenkomst teekenen. Wij zijn ge machtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de regeering. Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het houdert van ruggespraak voor de hand". De heeren van Poll en de Boer waren zeer gereserveerd in hun uitlatingen. Zij gaven zeker geen blijk van pessimisme óver de komende gebeurtenissen, al meenden ook zij, dat er nog moeilijkheden zullen moeteq worden overwonnen. De nog te be- noemert leden ter aanvulling der C.-G. zul len, naar het zich laat aanzien, spoedig na hun benoeming evenenes naar Indonesië vertrekken. Om 6.15 uur werden -de reizigers per bus naar het vliegtuig vervoerd, dat ter eere der C.-G. niet bij de startbanen, maar in de beschutting van een der nieuwe hangars gereed stond. Enkele minuten na half zeven nam de machine haar aanloop en lichtte gezagvoerder Steinbeck haar van den grond. Een kwartier later keerde het toestel op het vliegveld terug, omdat de z.g. koerstol (de automatische piloot) een kleine afwij king vertoonde. De passagiers namen op nieuw hun intrek in het restaurant, waar zij tot kwart over zeven bijeen bleven. Toen was de storing verholpen, waarna het vlieg tuig om 7.25 uur voor de tweede keer en ditmaal definitief koers zette naar Cairo. In November werden te Den Haag on derhandelingen met een Poolsche delega tie gevoerd over een nieuw handelsaccoord, welke hebben geleid tot het onderteekenen van een handels- en betalingsovereen komst,die op 1 Jan. j.l. in werking is ge treden. Het handelsaccoord) voorziet in een wederzijdschen uitvoer tor waarde van ca. 15 millioen gulden per jaar. De Poolsche export bestaat o.a. uit steenkool, katoenen weefsels (voorlndië), ijzer en artikelen van ijzer, zink, zinkwit, kalizouten, glas, werk- kleeding.gras- en klaverzaden. De Neder- landche exportlijst Ibevat o.m. Philipspro- ducten.tin, ruibber, chemische- en pharma- ceutische producten, laboratorium-appara ten, werkpaarden, fokvee, haring,koffie en cacao. in Duitschland en Oostenrijk De nieuwe koudegolf, die de laatste da gen over Noord-Duitschland heerscht, heeft de records van December overtroffen. De temperatuur, die Zondagochtend in Berlijn en Hamburg zestien graden vorst was, is gedaald tot twintig graden. Berlijn heeft thans de koudste dagen sedert den winter van 1941. De weerberichten voorspellen een voorloopig aanhouden van de vorst en ern stige gevolgen voor de bevolking in de groote steden worden voorzien. Het stop zetten van de binnenvaart heeft in steden van het industriegebied Westfalen reeds geleid tot stagnatie in de broodvoorziening. Nadat in Hannover en Hamburg de geheele industrie reeds is stilgelegd door beper king van de kolenaanvoer, worden vanaf heden in Hamburg ook alle theaters geslo ten, teneinde alle nog voorradige kolen be schikbaar te hebben voor electriciteitsvoor- ziening. De stopzetting van de groote be drijven in Berlijn is voorloopig verlengd tot 12 Januari. In Oostenrijk is de temperatuur gedaald tot 27 graden onder nul. Mede tengevolge van de uiterst slechte brandstoffenpositie wordt de toestand daar catastrophaal ge noemd. In Rome is de eerste sneeuw gevallen. PALMYRA IN NOOD. Er is een dringend radiografisch verzoek om hulp opgevangen van het eiland Palmy ra in den Stillen Oceaan. Honderdachten twintig personen loopen gevaar te verdrin ken, daar het eiland tengevolge van het noodweer overstroomd dreigt te worden. WEERSVERWACHTING OOOOO o AANHOUDENDE STRENGE VORST. o Langzaam afnemende doch tijdelijk g o nog krachtige Oostélijke wind. Geleide- g lijk wat toenemende bewolking, voor- o g namelijk in het Zuidwesten van het 8 g land, doch nog geen sneeuw van be- g teekenis. Voortdurend strenge vorst. 2 IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1