3)e Met nieuwe jaat P. N. I. verwierp Linggadjati-ontwerp Frankrijk aarzelt nog in Indo-China Amerika tegen Nederlandsche eischen Atoomcommissie steunt plan-Baruch DINSDAG 31 DEC 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10975 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. By contract belangrijke korting. Zalig Nieuwjaar. In deze paar woor den geven wij uiting aan de beste, de zui verste gevoelens, die wij voor elkander kun nen hebben: wij wenschen elkaar toe, dat het nieuwe jaar moge leiden tot ons waar en werkelijk geluk. De Vlaamsche dichter Guido Gezelle schreef: Een heilig einde, een goed begin, dat geve U God, jaar uit jaar in, 'k wil zeggen, in één woord gezeid, zoo nu zoo altijd: Zaligheid! En elders dicht deze priester-dichter: Een dingen wensche ik u, en mij en allen samen, het oude jaar en 't nieuw te doen, in Godes namen, van aan den eersten dag tot aan den laatsten tuk. een lange keten zijn van christenweerd geluk. En wat is dat geluk? Dat is, den wille Gods in alles ga te slagen, en lief en leed gelijk met kloeken moed te dragen; want, wee of weelde, welk van beiden 't zwaarste last, en 't ergste nagevolg op onze zielen tast en weet ik! God alleen, Hij weet, en Hij zal 't wijzen, ik wensche 't u en mij, in 's hemels paradijzen! Het nieuwe jaar moge ons schenken die geesteshouding, welke de priester-dichter bedoelt en schetst die eenvoudige en in haar eenvoud schoone en voorname hou ding, waarin de christen menschen en din gen ziet in het overstralende licht van ,,'s hemels paradijzen"! De katholiek is geroepen, om aan die levenshouding een levende uitdrukking te geven op elk levensterrein. Van die levens houding moet getuigenis afleggen zijn werkzaamheid op economisch, op sociaal, op politiek terrein, op alle terrein. Bij al zijn werkzaamheid moet hem het groote levensdoel van zichzelf en elk zijner mede- menschen klaar voor den geest staan en moet hij door dat levensdoel worden geleid en bezield. En daarin moet ook ten slotte verankerd liggen ons zoo noodzakelijk streven naar verandering, vernieuwing, verjonging van het maatschappelijk leven. Er wordt veel gesproken en geschreven over vernieuwing en verjonging, maar de grootste teleurstelling, die ons de na-oor- logsche tijd heeft gebracht, is juist, dat er zoo weinig, zoo bedroevend weinig is ver nieuwd en verjongd en dat er nog zooveel leven voort zeult in een ouden sleur van be krompen gemakzucht en zelfgenoegzaam egoïsme. De mensch moet beginnen zichzelf te ver nieuwen, iederen dag, naar St. Paulus' woord, die ons opwekt telkens weer op nieuw nieuwe menschen te worden; de mensch moet beginnen zichzelf te verjongen in den geest, waartoe de Kerk aanspoort iederen dag, als Zij den priester ook den meest bejaarden! laat bidden bij het be gin van het H. Misoffer: Ik zal opgaan tot God, Die mijn jeugd verblijdt. Wij zullen in het komende jaar, ieder op zijn plaats, moe1en meewerken aan een ver nieuwing van de samenleving niet een vernieuwing van slechts bijkomstige en on- beteekenende uiterlijkheden, maar een ver nieuwing van den mensch, die zijn christe lijk levensbeginsel consequent wil beleven en streeft naar een schoone harmonie tus- schen eeuwigheidsdoel en héél het tijde lijke leven Over de wijze, waarop die vernieuwing zal moeten geschieden, hebben wij meermalen geschreven, en wij zullen in het koménde iT- nrs tot taak stellen de door ons be doelde vernieuwing concreet te propagee- ren. „De Leidsche Courant", zal haar taak als gewestelijk katholieke orgaan van in lichting en voorlichting in het nieuwe jaar voortzetten, strevend naar .steeds beter", daarbü steunend oo het vertrouwen der katholieken in het breede gewest, dat ons b'^d b^trükt. van welk.vertrouwen wij wij constateeren dit met oprechte dankbaar heid! ir. den achter ons liegenden tijd zoo vele ondubbelzinnige blijken hebben ondervonden. Wij wenschen allen lezers van ganscher harte een: ZALIG NIEUWJAAR! De Commissie-Generaal zal 5 Januari naar Indië terugkeeren Naar de „N. Rott. Crt." uit betrouwbare bion verneemt, is thans besloten, dat ce Commissie-Generaal op 5 Januari naar Ne- derlandsch-Indië terugkeert. Omtrent de vraag of het ten sloi'.te zal komen tot een uitbreiding van de Commis sie-Generaal, waarvoor verandering van de desbetreffende wet noodig is, is nog geen beslissing genomen. De ministerraad zal zich hieromtrent nog moeten uitspreken; de kans dat men to' een uitbreiding met nog twee leden zal overgaan schijnt intus- schen vrij groot te v/ezen. Daarnaast is in overweging en hebben reeds de voor bereidende besprekingen met het oog daar op plaats gevonden tot versterking van den technischen staf van de Commissie- Generaal over te gaan. De Commissie-Generaal is uit den aard der zaak gemachtigd om de basisovereen komst van Linggadiati te onderteekenen, waaraan echter, gelijk vanzelf spreekt, nog wel eenige besprekingen met de Indone sische delegatie vooraf zullen moeten gaan; evenals trouwens nog de correspon dentie gevoerd moet worden, waarover minister Jonkman bij het Indische debat ir. de Tweede Kamer gesproken heeft, n.l. de correspondentie ter vastlegging dat de zeventien artikelen van de overeenkomst, de toelichting van de Commissie-Generaal en de regeeringsverklaringen één geheel vormen. Vermoedelijk zal het dus nog wel eenigen tijd duren, alvorens het tot de on- derteekening komt. Tweehonderdduizend geloovigen kwamen op het St. Pietersplein te Rome bijeen, om te protesteeren tegen de anti-clericale actie, die door de pers in Italië wordt gevoerd. Na afloop van de plechtige H. Mis, welke vóór den St. Pieter werd opgedragen, gaf de H. Vader vanaf het balcon boven den hoofdingang van de basiliek zijn apostoli- schen zegen. De Paus verlaat het balcon na de plechtigheden. ^^TSTEREN BRACHT A.F.P. bet opzien barende nieuws, diat het K N.I.P. (het voor loopt® rep'VJblikeinsohe parlement) na twee dagen van stormachtige debatten, de over: nko-mst van Lingigadjati met groo te meerderheid had verworpen. Uit een later Aneta-berloht blijkt echter, dat niet het K.N.I.P., doch de P.N.I. (Partai Nasional Indonesia) heit ontwerp-accoord beeft verworpen. Voor zoover bekend, zal de behandeling in bet K.N.I.P. eerst in Ja nuari geschieden. lijk 37 en 46 zetels. De partijen, welke zich tot nu toe voor de ontwerp-overeer.komst hebben ver klaard, bezetten in totaal 41 zetels, en wel: de socialistische partij 34 zetels, de com munistische partij 1, de katholieke partij, socialistische Pemoeda-parÜj en hét „Lasj- kar Ra'jat" ieder 2. De overige 11 partijen en een aantal partijloozen hebben hun standpunt nog niet bekend gemaakt. De „Merdeka" merkt hieromtrent op, dat de houding van de niet-politieke groepee- ringen niet bekend is en dat de incidenten van den laatsten tijd de kans oo de aan neming van hst accoord niet hebben ver groot. Ten slotte meent hst blad, dat lin ker- en rechterzijde verbeeld zijn over de reacties in Amerika en Engeland in geval van verwerping van het accoord. Belangrijke oppositie in K.N.I.P. verwacht Het besluit van de P.N.I. houdt in, dat het ontwerp „noch politiek nooh econo misch voldoende zekerheid biedt voor de republiek". De P.N.I. wil bet ontwerp wel aanvaarden, indièn de volgende wijzigin gen worden aangebracht: 1. De erkenni ng de jure en de facto van de Republiek over Java, Sumatra en Ma- do era. 2. Een staatkundige structuur van Indo nesië volgens het unitarische beginsel. 3. Een tand met Nederland in den vorm van een bondgenootschap tusschen twee souvereiine staten. 4. Afwisselende bekleeding. van de func tie van „sybbolitsoh hoofd" dezer unie. 5. De vestiging van diplomatieke verte genwoordigingen van beide staten bij el- kaars reigeeringen. 6. De erkenning van de rechten van hen, die niet tot het Indonesische volk behoo- ren, alsmede eerbiediging van d e buiten- landsche eigendommen op basis van het politieke manifest van 1 Nov. 1945. 7. Het zoo spoedig mogelijk terugtrek ken van de Nederlandsche strijdkrachten uit republikeinsdh gebied. De vergadering verklaarde zich ten slotte bereid zioh bij de eventueels beslissing van het K.N.I.P. (het voorloopige republi- keinsdhe parlement) neer te leggen. BELANGRIJKE OPPOSITIE TEGEN LINGGADJATI. Door de afwijzende houding van de P. N. I. tegenover de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati moet een belangrijke op positie in het K.N.I.P. verwacht worden. Dit comité bestaat momenteel uit 205 le den. Hiervan hebben de Masjoemi en de P.N.I., de beide partijen, die zich tegen het ontwerp hebben uitgesproken^ respectieve- „Helpt de kinderen" H. DE PAUS heeft in Zijn Kerstbood- schap van dit jaar, .gericht tot alle volken der aarde, in den volgenden zin eigenlijk aangegeven de kern van de ver nieuwing, welke wij moeten nastreven: „Vergeet uw zelfzucht en eigenbelang en heb slechts oog voor d n nood van zoo- velen-, vooral van de jeugdigen; helpt de kinderen". Zelfzucht en eigenbelang vergeten, zegt de Paus, en slechts oog hebben voor den nood van zoo velen! Als deze vermaning in practijk wordt gebracht, dan is vernieuwd die samenle ving, op de meest doeltreffende en de meest voortreffelijke wijze! En, als wij in eigen beperkten kring aan die vermaning gevolg geven, dan werken wij mede, om in dien kring het christelijk levensibegin- sel om te zetten in een ware en schoone levenspractijk De Paus wijst er op, dat vóóral in den nood van jeugdigen, van kinderen moet geholpen worden. Wie kinderen helpt, zorgt voor de toekomst. En wie kinderen helpt, help<t óók de oudeTs dier kinderen. Mogen wij er terloops even op wijzen, dat tijdens den oorlog in stilte is herdacht het 25-jarig bestaan van het K. 'holiek Huisvestingscomité (thans in het. Bisdom H a arlemKathol ieke Kinderu itzending dat te Leiden is opgericht' en later over héél het land zijn afdeelingen heeft gekre gen. Dezer dagen kwam ons het feit van dit jubileum ter oore, en genoemde organisa tie, die in Leiden een zeer actieve afdee- ling heeft, willen wij alsnog hier gaarne geluk wenschen. Zij heeft talrijken kinderen gezondheid enfrissohe levenskracht her- schonken! Aan haar moet aller katholie ken daadwerkelijke steun blyvend verze kerd zijn: „Hebt oog voor den nood vam zoovelen, vooral van de jeugdigen, helpt de kinderen"! En intusschen gaan de aanvallen voort Frankrijk kan er blijkbaar nog niet toe komen om zijn houding te bepalen tegen over de Vietnameezen in Indoo-China. Aan den een kant staat de Fransche generaal Leclerc op het standpunt, dat eerst de orde hersteld moet worden, waarbij hij er op wijst, dat er versterkingen aankomen en Frankrijk dus over de middelen beschikt om de orde te herstellen. Aan den anderen kant heeft de Fransche minister van Over- zeesche Gebieden, Moutet, die naar Indo- China is gereisd om poolshoogte te nemen, verklaard, dat de Fransche regeering be reid is om te onderhandelen over een schikking. f 1e Beslissingswedstrijd Damkampioenschap van Nederland A.s. Zaterdag te Leiden Het is de Leidsche damvereeni- ging (L.D.V.) gelukt, één van de drie beslissingswedstrijden om het kampioenschap van Nederland dam men tusschen R. C. Keller en P. Roozenburg in Leiden te organisee- ren. Deze wedstrijd wordt gespeeld op a.s. Zaterdag, 4 Januari, in de bo venzaal van „Amicitia", Steenstraat te Leiden, aanvang 4 uur, toegang tot de zaal vrij. V Ernstige gevechten. Intusschen gaan de aanvallen der Viet nameezen voort. Vietnameesche nationalisti sche troepen hebben gisteren sterke aan vallen gedaan op Fransche stellingen by Nam-Dinh, de sleutelstad, die den mond van de rivier Rouge ten Zuid-Oosten van Planoi beheerscht. De gevechten hier schij nen van erng igen aard te zijn. Vietnameesche artillerie beschoot Fran sche stellingen in het ingesloten Hanoi, waardoor in het centrum van de stad schade ontstond- De Vietnameesche ondergrondsche strijd krachten in de provincie Cochin-China (die intusschen opnieuw via de Vietnameesche radio is opgeëischt) hebben opdrachit ge kregen, om het vuren te staken, ten einde te voorkomen, dat de Fransche minister Mouet 'n verkeerd beeld zou krijgen van 't Vietnameesche standpunt in het huidige geschil. STAKING IN ANTWERPSCHE HAVEN DUURT VOORT. De staking in de haven van Antwerpen duurt nog steeds voort, overal zyn militai-, ren te werk gesteld. Het s.s. „Ernie Pyle", dat gisteren met een groot aantal gerepatrieerden aan boord te Antwerpen moest aankomen, heeft op dracht gekregen koers te zetten naar Le Havre, waar de opvarenden hun reis per trein verder moeten voortzetten. DIRECTORAAT NED. BANK. Met ingang van 15 Januari a.s. is prof. mr. A. M. de Jong voor den tijd van 7 jaren benoemd tot directeur-secretaris van de Nederlandsche Bank. Engeland deelt Amerika's ideeën Terwijl de Fransche maatregelen tot economische afscheiding van het Saarge- bied van vele zijden protest blijven uitlok ken, komen uit betrouwbare bronnen te Berlijn -berichten, die nadere aanwijzingen geven voor het Amerikaansche standpunt ten aanzien vam de grenskwestie in haar geheel. Zij geven weinig hoop op verwe zenlijking van de Nederlandsche aanspra ken. Verwacht wordt, dat de Ver. Staten zich De COMMISSIE VOOR DE ATOOMENERGIE van de Ver. Naties heeft gisteren het Amerikaansche plan voor de controle op de atoomenergie goedgekeurd, on danks Sowjet-Russische tegenwerpingen, zoo meldt A. P. Tien landen stemden voor het Amerikaansche plan, Rusland en Polen onthielden zich van stemming. Het plan, dat een gedeelte vormt van een lang rapport van de atoomcommissie, gaat thans naar den Veiligheidsraad, waar Gromvko, de Russische afgevaardigde, er mogelijk het vetorecht op zal toepassen, gezien het Russische standpunt.met betrekking tot het plan. Het rapoort zal heden aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd. In hoofd zaak worden in het rapport richtlijnen gevolgd, welke in Juni 1.1. zijn voorgesteld door den Amerikaanschen afgevaardigde Baruch. Veto-recht is Damoc'es-zwaard In de gisteren gehouden bijeenkomst der commissie heeft de Sowjet-afgevaardigde Gromyko die tot veler verwondering in het Engelsch sprak het Amerikaansche plan-Baruch, waarover reeds bijna een half jaar is gesproken, .,in strijd met de begin selen van het Handvest" verklaard. De uit schakeling van het recht van veto in het internationale verdrag voor atoom-energie stelt in feite een herziening van het Hand vest voor, aldus Gromyko Toch had de Sowjet-Russische regeering ondanks de ern stige tekortkomingen der Amerikaansche voorstellen, er geen bezwaar tegen om deze in bijzonderheden te bespreken. Wat dit zou beteekenen. werd door den Australische afgevaardigde Paul Has- luck duidelijk gemaakt. „Wij hebben reeds zes maanden", aldus Hasluck, .deze kwes ties besproken en nu wil de Sowjet-Russi sche afgevaardigde blijkbaar heelemaal van voren af aan beginnen. De belangrijkheid van ons werk gedoogt een dergelijk vertra gend proces niet". Sir Alexander Cadogan. de Britsche ge delegeerde, het ranport-Baruch eveneens steunende, zeide: Ik moet verklaren dat de Britsche regeering het grootste belang hecht aan het standpunt, dat de schenders van de conventie niet door het veto-recht moeten worden beschermd. De bepaling kon anders geformuleerd worden, maar n is nu duidelijk, dat de Sowjet-Russische regeering het principe op zichzelf niet aan vaardt en dat wijzigingen in de formulee ring van het rapport in dit stadium haar goedkeuring niet zullen wegdragen". Om de grenzen van Duitschland De afsnoering van het Saargebied De Frans-clhe autoriteiten hebben nieuwe maatregelen ter isoleering van het Saar gebied van de rest van Duitschland geno men. S aar landers zullen het mijn-gebied niet mogen verlaten voor perioden van langer dan 72 uur. Duitschers zullen slechts het Saargebied binnenkomen, wanneer zij er verwanten of vrienden hebben. Boven dien moeten zij aan strenge eischen vol doen. Den twaalfhonderd gendarmes en douanen, die toezicht houden op de grens tusschen Saargebied en Duitschland, zou den, naar v.rluidt, order gekregen hebben óm te vuren op personen, die zouder. trach ten de grens clandestien te overschrijden Een reden voor het weren van Duitsdhers zou zijn te voorkomen, dat men marken zou binnenbrengen met het g op even- tueele voordeelige inwisssli ig voor francs, wanneer het Saargebied Fransch zou wor den. Het uitvoeren van steenkool, voedsel, kleed ing en andere goederen wordt ver boden, doch niet het invoeren uit Duitsch land. tegen elke grenswijziging in het Westen, zullen verzetten, behoudens die, welke be trekking beeft op het Saargebied. Dit Amerikaansche verzet betreft dus niet alleen de Fransche eischen ten aan zien van het Rijnland, maar ook de meer bescheiden aanspraken van Nederland, België en Luxemburg, tenzij deze landen kunnen bewijzen, dat de bevolkingen der betrokken gebieden de wijzigingen oprecht wenschen. Hetzelfde zou gelden, indien Denemarken en Tsjecho-Slowakije eischen mochten indienen. Voorts verluidt, dat Amerika de terug gave aan Duitschland zal voorstellen van een groot deel der vroegere Duitsche land bouwgebieden in het Oosten, die ingevolge Potsdam bezet zijn door Polen. Dit land zou wel het industriegebied van Silezië, Danziig en de helft van Oost-Pruisen kun nen houden. Volgens de Amerikaansche zienswijze zal Duitschland nimmer zichzelf kunnen bedruipen indien het een kwart van zijn beste landbouwstreken kwijt is, hetgeen alleen maar een gesohilnunt voor een nieu wen oorlog zou opleveren. Men gelooft, dat Engeland de Ameri kaansche ideeën deelt, Frankr'jk echter niet. Het Russ'scbe standpunt is nog niet geheel duidelijk. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Am sterdam. De Koningin inspecteert bij Haar aankomst op den Dam de voor het Konink lijk Paleis opgestelde eerewacht van etuden ten. De DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Koningin zal oo 31 December des avonds om 9 uur een Oudejaarsrede voor de radio uitspreken. De Koningin, die gisteren te Amsterdam is aangekomen, is voornemens drie tot vier weken in de hoofdstad te vertoeven. In de gerestaureerde burgerzaal van het paleis zal H.M. op 3 Januari nieuwjaarsreceptie hou den. Den eersten dag van het Koninklijk ver blijf heeft de Amsterdamsche Kon. Stu- dentenschietvereeniging de wacht voor het paleis betrokken. Alleen op de eerste da gen van het nieuwe jaar en bij bijzondere gelegenheden zal een groote wacht in het geweer zijn, beurtelings door de marine en de landmacht te verzorgen. NOORD-HOLLAND NA ELF UUR ZONDER STRAATVERLICHTING. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland heeft zich door de moei lijke kolenpositie, genoodzaakt gezien, ten aanzien van de straatverlichting, bezuini gende maatregelen te nemen. Zoo lang de toestand niet verandert, zal de avondver lichting een half uur na zonsondergang worden ontstoken en om elf uur 's avonds worden gedoofd. Amsterdam en Haarlem val'en buiten deze regeling, daar zij niet door de P.E.N. van stroom worden voor zien. DE WONINGNOOD. Bij den dienst van Volkshuisvesting te Rotterdam zijn momenteel bijna 12.000 gezinnen geregistreerd, welke blijkens on derzoek een woning behoeven, terwijl 5000 gezinnen bekend zijn, die voor een ruimere woning dan hun tegenwoordige in aanmerking komen. Terugkeer militairen Militairen, die op 2 Januari naar hun garnizoen moeten terugkeeren, worden ver zocht op 1 Januari om een uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending ovdr beide zenders. In deze uitzending zullen ge gevens over de terugreis worden omgeroe pen. ooooo g WEINIG VERANDERING. Q o Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige, o later afnemende wind, voornamelijk o met richtingen uit Zuid en West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen g regen, hier en daar tijdelijk vermengd §met sneeuw. Weinig verandering in g temperatuur. g oooonoooi >000000000000000000000000000000

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1