S)e CeicLelve Sou/fccwt Gestoorde Kerstviering op fava! Soedirman: „Strijdt tot het uiterste" Andere walvischvaarders boycotten de Willem Barendz-expeditie „Star of Cairo" bij Shannon neergestort Twee ton documenten teruggevonden MAANDAG 30 DEC. 1946 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10974 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Een bestuurbaar raket-projectiel. Het eerste in zijn soort, wordt door arbeiders in het laboratorium van de nationale adviescommissie voor de luchtvaart te Lang- ley Field', Virginia (Ver. Staten) gereed gemaakt voor de proefvlucht. Het gevaarte, dat ruim vier mier lang is, 600 pond weegt en een snelheid van 600 mijl per uur kan bereiken, is uitgerust met instrumenten en apparaten, welke door middel van "radio tijdens de vlucht vanaf den beganen grond bediend kunnen worden. Het projectiel is „Tiamat" genoemd naar ëen godin uit de Assysische-EabyIonische mythologie, wier embleem een ge vleugelde draak was. \7RIJDAGAVONlD heeft generaal Soedirman, opperbevelhebber der republikein- sche strijdkrachten, in een radio-rede den strijd tot het uiterste geproclameerd, aldus meldt het Fransche persbureau A.F.P Als resultaat van de op 23 December te Djogjakarta gehouden conferentie tusschen president Soekarno, den minister van de fensie en bevelhebbers van-het republikein sche leger kondigde Soedirman aan, dat de strijd zou worden voortgezet. De generaal verklaarde o.m.: De activiteit van het Ne derlandsche leger brengt de souvereiniteit van de Indonesische natie in gevaar. Hier op moeten wij niet alleen met conferenties antwoorden. De republikeinsche regeering heeft voldoende geduld getoond ondanks het willekeurig optreden van het Neder- landsche leger. Kerstfeest der blanda's moedwillig verhinderd Een Nederlandsche militaire woordvoer der op Java heeft in een radio-rede, die Zaterdagmiddag door radio-Hilversum ge- relayeerd is in het programma voor de Ne derlandsche strijdkrachten, den luisteraars een beeld gegeven van de Kerstdagen, zoo als die op Java voor de Nederlandsche mi litairen is verloopen. Hij vertelde daarin, dat er te Batavia een Kerstfeest was geor ganiseerd, dat vele katholieke militairen een Nachtmis in het R.K. Militair Tehuis bijwoonden en dat ook in het militair hos pitaal Kerstmis is gevierd. Bij Bekassi gin gen een aantal soldaten, die juist den vuurdoop hadden ondergaan, gewapend naar een Nachtmis. Overigens heeft er de ze dagen in Bekassi betrekkelijke rust ge- heerscht. Minder gelukkig waren de soldaten in de Bandoeng- en Tjiandjoer-sectoren. Zoo deed een bende een aanval op een post van de civiele politie in Paljet, werd het bivak Tjiteureup beschoten, werden hand granaten in ha. bivak Patjet geworpen en werd het bivak Tiwan aangevallen. Ook ontwikkelden zich in deze Kerstdagen vuurgevechten tusschen een in het Ne derlandsche gebied doorgedrongen bende en een Nederlandsche veiligheidspatrouil le. Ten Oosten van Bandoeng werd een andere Nederlandsche patrouille onder vuur genomen en werd er geschoten op de bevolking ten Zuiden van Bandoeng, die op de sawa's aan het werk was. „Geen won der"! zoo zeide de radiospreker, „dat deze verhoogde activiteit van republikeinsche zijde een teleurstelling vormde voor de Ne. derlandsche militairen, die zich hadden ver heugd op een gepaste Kerstviering op de zen buitenpost". „Maandenlang hadden de soldaten rant soenen opgespaard en repetities gehouden voor een cabaret. Uren van de kerkdien sten waren reeds bekend gemaakt, toen op 24 December een aanslag werd gepleegd met klewangs op een alleen rijdende auto. Snippervuur op het eene bivak, mortier- Uitslagen 1ste Klas- K.N.V.B. DISTRICT I. AjaxVSV 5—2 RFCFeijenoord 32 DISTRICT II. XerxesStormvogels 20 HaarlemDOS 65 DISTRICT III. Ensched. BoysWageningen 44 Quick Be Quick 41 Go Ahead Vitesse 32 TubantiaNee afg. HeraclesEnschede 00 DISTRICT IV. VVVVlissingen 31 LongaNAC 33 RKTVV—BW 1—2 HelmondiaWillem II 02 De Baronie DNL—NOAD 11 DISTRICT V. LeeuwardenHeerenveen 19 DISTRICT VI. BrabantiaMVV 12 Eindhoven—Juliana 11 Sitt.BoysDe Spechten 41 LimburgiaSportclub Emma 71 BleijerheidePSV 31 granaten op het andere. Een handgranaat in een hospitaal en voortdurende beschie ting van buitenposten. Langs den gehee- len weg van Batavia naar Bandoeng leef den na maanden van betrekkelijke rust de activiteiten van Guerrillastrijders weer op. De commandanten gaven toen dé order: „Verhoogde waakzaamheid1". De Nachtmis werd afgelast, de kerkdiensten overdag werden door weinigen bezocht Plotseling troepenverplaatsingen, waardoor compag- niën uit elkaar werden gerukt en de zorg vuldig voorbereide Kerstviering in duigen viel. Kerstmis 1946 werd een mislukking. Kerstmis 1946 werd een militaire begra fenis. Tactisch hebben de T.R.I.-mannen hun doel niet bereikt: we zijn den toe stand volledig meester en hun successen zijn uiterst gering". Men gelooft, da. er ditmaal geen sprake is geweest van .ongedisciplineerde benden. Volgens den woordvoerder werden de aan vallen en infiltraties in alle sectoren ge lijktijdig ingezet, wellicht een van te voren beraamd plan van de republikeinsche le geleiding om het Kerstfeest van de blan da's onmogelijk te maken. ,,Is dit de dank baarheid van het Indische volk voor de zelfoverwinning, die het accep'eeren van de ontwerp-overeenkomst ons volk heeft gekost?" vroeg spreker. De Kerstboodschap van H-M. de Konin gin aan de troepen in Indonesië: „Ik re ken er op, dat gij de moeilijke en mooie taak: het brengen van recht en vrijheid aan de volkeren van Indië, met zelfbe- heersching er» bekwaawheid zu.I' volbren gen", heeft de troepen niet bereikt. Deze woorden zouden worden voorgelezen op het mifdagappèl, dat echter door de or der tot verhoogde waakzaamheid niet kon worden gehouden. DE TOESTAND TE MEDAN. Het legercommuniqué deelt mede, dat men bij de besprekingen tot vaststelling der demarcatielijn, waarover in principe op 7 December overeenstemming werd bereikt, opnieuw op een dood punt is gekomen. Dit is te wijten aan een nieuwe eisch van de Indonesiërs, die in'strijd is met de overeen stemming van 7 December en voor de Ne derlanders onaanvaardbaar wordt geacht. EEN „17-AUGUSTUS-DIVISIE". Antara deelt mede, dat op I Januari zal wofden begonnen met de oprichting van een „17 Augustus-divisie" als antwoord op de Nederlandsche „7 December-divisie". De 17 Augustus-divisie zal bestaan uit 9 regi menten. (17 Augustus is de dag, waarop de republiek werd uitgeroepen. DUIZEND MILITAIREN NAAR INDIë. Zaterdagavond zijn met het m.s. „Sloter- dijk" van de Holland-Amerika Lijn ruim 1000 manschappen, soldaten, korporaals en sergeants en officieren naar Nederl.-Indië vertrokken. De verschillende onderdeelen waren afkomstig uit Gorkum, Schoonhoven, Soesterberg, Mill en Woudrichem. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: geen verliezen; Koninklijke Landmacht: geen verliezen; Koninklijke Landmacht: geen verliezen; Koninklijk Nedérlandsch-Indische leger: sergeant Hendrikus Krikke, Legerno. 96420, afkomstig uit Klazinaveen. Gesneu veld op 14 December 1946 bij Bekassi. £te 2xdeAcLaq.i£Ae. (u»n In Stockholm ontplofte dc laatste weken telkens op Zaterdag een bom- Ontsteltenis onder de bewo ners der Zweedsche hoofdstad. De verademing was dan ook algemeen, toen de wekelijksche onptloffing een paar Zaterdagen achtereen uit bleef en men waande zich reeds verlost van den maniak, die zich mat dat gevaarlijke spelletje bezig bezig hield, toen j.l. Zaterdag op nieuw een bom ontplofte. De bom was gedeponeerd in het trappenhuis van een groot kantoorgebouw. Na tuurlijk was er een flinke ravage, maar niemand werd gewond. Nu wachten de Stockholmers maar weer op den volgenden Zaterdag. „Onbegrijpelijk" zegt de reederij „Belga" meldt uit Kaapstad: Onder de walvischvaarders kan men een sterke wrok waarnemen in verband met de aankomst in de Zuidelijke IJszee van de Nederlandsche expeditie voor walvisch- vangst. De landen, die de walvischvangst beoefenen, hebben hun specialisten ver zocht zich niet bij de Nederlanders aan te sluiten en dezen hebben dan ook iedere hulp geweigerd. Meer dan de helft der ja gers van de expeditie, zoo wordt gezegd, zijn Nederlanders, die dit vak nog nimmer rvE KERSTWEEK kenmerkt zich door eenige groote vliegrampen. Zoo is Zater- dagmorgen de „Star of Cairo", een Con stellation van de Transworld Airways, in moerassig gebied nabij het vliegveld Shan non in Ierland neergestort. Hierbij kwa men van de 23 inzittenden 12 om het le ven. Onder de slachtoffers zijn 3 vrouwen. Een baby van 4J-4 maand bleef behouden, maar haar moeder een 20-jarig Fransch oorlogsbruidje, op weg naar haar echtge noot in New Jersey, kwam om het leven. Het kind' heeft echter een dij fractuur en brandwonden. Wrakstukken gevonden. De wrakstukken van het vliegtuig van de Western Airlines, dat sinds den avond voor Kerstmis vermist werd, met 12 per sonen aan boord, zijn gisteren in het La- guna-gebergte gevonden. De reddingsploeg heeft gemeld, dat tot nog toe 10 lijken ge borgen zijn. Men heeft het zoeken opgegeven naar het vliegtuig dat, blijkbaar ergens van het Kanaal uit, noodseinen heeft gegeven. Het eerder verspreide bericht, dat de redding boot van Laxcombe het toestel bereikt zou hebben, is onjuist gebleken. KONING LEOPOLD. Een Amerikaansch persbureau heeft Zon dagochtend medegedeeld, dat „koning Leo pold geheimelijk Zwitserland zou hebben verlaten en dat de Belgische grenspolitie zou zijn gewaarschuwd". Te Brussel wordt geen geloof gehecht aan het bericht. Meer dan 152 dooden gedurende de Kerstweek Tot de slachtoffers behoort ook Pierre Dreyfus, de zoon van den beroemden ka pitein Dreyfus, wiens onschuldige veroor deeling in 1894 en deportatie naar Cayenne in het toenmalige Frankrijk, tot een ge ruchtmakend proces aanleiding gaven. De zoon van het omgekomen slachtoffer van de ramp stond zijn vader op het vlieg veld Shannon op te wachten. Een ander slachtoffer is de Duitscher Hermann Koegel, een Duitscbe emigrant, die via Polen in Siberië was terechtgeko men en thans op weg was naar zijn vrouw en dochter in Amerika, die hij in 8 jaar niet gezien had. Een slechte landing. Een ander vliegongeluk vond plaats door een slecht uitgevoerde landing van een Amerikaansch lijntoestel Zaterdag j.l. op 5 k.m. van Michigan City. Het toestel was op weg van Buffalo (New Jersey) naar Chi cago. De eerste en tweede piloot werden gedood, 21 passagiers gewond. Dit ongeluk heeft het aantal dooden en gewonden bij vliegrampen in de Kerstweek op meer dan 125 gebracht. BON VOOR ÉÉN El aan het einde der week nog een. De bonnen 536 en 547 algemeen zijn geldig verklaard voor het koopen van een ei. Tegen het einde dezer week kan de be kendmaking van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijdsgroepen, worden verwacht. Naar „Parool" uit goede bron verneemt, zullen in de eerstkomende maanden van het jaar 1947 krachtens een ruilovereen komst niet minder dan dertig millioen sinaasappelen uit Spanje naar ons land wor den verscheept. De vijftig duizend kisten sinaasappelen, die dezer dagen uit Spanje te Rotterdam ar riveerden, zullen dienen ter aanvulling van den reeds aangewezen voorraad, welke noo- dig is om den bon, die op 28 November is aangewezen, te kunnen honoreeren. In ieder geval zullen wij, wat sinaasap pelen aangaat, in 1947 er heel wat beter voor staan dan in het afgeloopen jaar. THEE GOEDKOOPER. In het voedselvoorzieningsblad van Zater dag is gepubliceerd de „prijzenverordening thee 1946", waarin de huidige theeprijzen zijn vastgelegd. De fijnste kwaliteit thee mag ten hoogste 50 cent per 100 gram kosten, terwijl de njin- der fijne kwaliteiten lager geprijsd moeten zijn. De maximumprijs voor de minste kwal. bedraagt 38 cent per 100 gram. Ten opzichte van de voorafgaande periode, toen een prijs gold van 50 cent per 100 gram, is dus reeds een gedeeltelijke prijsverlaging tot stand gekomen. "g WEFRSWERWf ANTING 00000 o Aanvankelijk eenige lichte' regen, la- o ter tijdelijk opklarend, met opnieuw o g mistvorming, weinig verandering in o g temperatuur. Zwakke tot matige wind, g aanvankelijk naar West of Noordwest g o draaiend, later weer krimpend naar g o Zuid. loo'-ruinnrvmnononnnnoooooooooonooooonoooo hebben uitgeoefend. De oorzaken van de wrok der belangheb bende naties zijn, volgens „Belga", de vol gende: De Nederlanders interesseeren zich voor de walvischvangst, terwyl deze, ten gevolge van het uitsterven der dieren met den ondergang bedreigd wordt. De Neder landsche expeditie heeft ten doel ten min ste 16.000 ton olie naar Nederland mee te voeren, waarvoor ongeveer 1000 tamelijke groote walvisschen vereischt worden. De Nederlanders hebben de walvischvangst se dert meer dan twee eeuwen niet meer be oefend en hoewel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belangrijk zijn, rechtvaardigt zulks niet het zenden van een groote expe ditie naar de Zuidelijke Poolzee. Het ge vaar voor uitsterven van de walvisschen is veel ernstiger dan algemeen wordt aange-% nomen. In sommige kringen vraagt men zich af ,of bij het huidige tempo, waarin de die ren gedood worden, het nog mogelijk zou zijn, in het aanstaande seizoen een expe ditie van eenige omvang omvang te orga- niceeren. Van de zijde der Nederlandsche Maat schappij voor de Walvischvaart wordt in verband met het bovenstaande bericht op gemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan tegen de „Wil lem Barendsz-expeditie", tenzij men het in zekere kringen wellicht niet aangejnaam zou vinden, dat de expeditie, ondanks aan vankelijke bezwaren van Noorsche zijde, zee heeft gekozen met een bemanning, die de sporen in de walvischvaart ruimschoots heeft verdiend. Wat het gevreesde uitsterven der walvis schen betreft, wijst de maatschappij er op, dat juist om dit te voorkomen de regeerin gen der landen, die aan de walvischvaart deelnemen waaronder Nederland de handen ineen hebben geslagen en op een internationale conferentie maatregelen heb ben getroffen, om de vangst te reglemen teeren. Indien de volgens dit Belga-bericht zoo onvakkundige Nederlanders de productie bereiken, die zij zich voorstellen en indien dit eveneens zou geschieden door de 13 an dere expedities, die ter walvischvaart door andere landen zijn uitgezohden en op het oogenblik ook in de Zuidpoolgebieden rondkruisen, dan blijft hun gezamenlijke vangst nog ver onder het totaal, dat de biologen toelaatbaar achten. j^IMMER VERSAGEND, speurt het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie te Am- sterdam naar de archieven, waarin de Duitschers tijdens de bezetting hun om vangrijke correspondentie hebben ondergebracht. Veel daarvan is na Dollen Dinsdag verbrand. Een gedeelte echter is in dien tijd naar de „Heimat" overgebracht en ligt thans in verschillende gebouwen in de verwoeste steden verspreid. Opnieuw zijn ambtenaren van het R.B.O. er kort geleden in geslaagd, bijna twee ton van deze voor ons land van historische beteekenis zijnde documenten naar Nederland te voeren. van zijn mede-krijgsgevangenen in „Lager 13B in Nürnberg-Langwasser" inlichtte. Op het met de hand geschreven ano nieme lijstje van Block 1", waarop 14 Nederlandsche officieren worden beschre ven, staat als eerste „Hauptman A. H. J. L. Fieyez", onze huidige minister van Oorlog. Daaronder nog 9 kapiteins, t.w. J. H. Cou- zy, K. Metting, C. W. Ekkurt, Meijer (H. C. Oder H. C. N.), J. D. van der Waall, C. J. A. Putte en dr. C. L. Walther Boer, voorts „Oberstleutnant" S. Veldmeijer en Oberst" J. C. Spaich. Ten slotte wordt bij „Leut- nant" P. C. Snorn tusschen haakjes de veel- beteekenende aanwijzing geplaatst: „War- scheinlich Jude". Duitsche archieven uit den bezettingstijd naar Nederland De documenten, die in Ibbenbüren terug gevonden zijn, behooren tot het archief van dr. F. Wimmer, destijds commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie. Daaron der vindt men tallooze vonnissen, die het Duitsche Landesgericht en Obergericht hier te lande hebben gewezen, ëen vrijwel ge heel uitgewerkt plan om in Leiden een Duitsche universiteit voor militairen te stichten (waarvan nimmer iets is gekomen), een origineele telex-melding aan den direc teur-generaal van politie te Hoog-Soeren, op 28 Maart 1943, over den aanslag op het Amsterdamsche Bevolkingsregister, gerang schikt onder net hoofd „Verbrechen politi- scher oder krimineller Art." en veie qndere dossiers, waaruit bovenal de Duitsche ver achting voor de N.S.B. en een groote be langstelling voor de illegaliteit blijken. Uit een vertrouwelijke mededeeling in een brief, dien de Duitsche gezant Bene uit Den Haag op 15 April '42 aan di. Wim mer schreef, blijkt dat de Nederlandsche oud-premier te Londen, jhr. mr. D. J. de Geer, die in 1941 de gemoederen van vriend en vijand bezighield door zijn opzienbaren- den terugkeer naar ons land, zijn bekende brochure „De synthese in den oorlog" voor het ter perse gaan heeft laten goedkeuren door den Duitschen commissaris-generaal voor Bijzondere Aangelegenheden, F. Schmidt. Pluim voor officieren. In dr. Wimmer's achief is voorts aange troffen een lijstje met namen van „bij uit stek anti-Duitsche en anti-nationaal-socia- listische beroepsofficieren", die in Mei 1942 naar Duitschland in krijgsgevangen schap waren vervoerd. Onder hen moet zich een verrader hebben bevonden, die de Duitschers over de politieke gezindheid. Het studentenverzet. Zooals men zich herinnert, voerde de groene politie van Rauter op 6 Februari 1943 in collegezalen en universiteiten een drijfjacht uit, waarbij ongeveer 590 studen ten werden gearresteerd en naar Vugth werden overgebracht. Drie dagen later richtte Seyss-Inquart een brief met tame lijk vage richtlijnen aan Wimmer. Rauter en Schmidt, waarvan die aan Wimmer thans is teruggevonden. De Riechscommis- sar bepaalde daarin o.m., dat gearresteerde studenten konden worden vrijgelaten, wan neer zii een schriftelijke loyaliteitsverkla ring aflegden, tenzij het studenten betrof, die van anti-Duitsche activiteit konden worden verdacht. ,In deze gevallen is ver denking alleen voldoende. De aldus aange wezen studenten moeten worden gearres teerd en naar Vugth worden overgebracht", schreef Seyss en hij eindigt: „In principe moet het aantal aldus te arresteeren stu denten niet beneden de 590 dalen, echter mag deze actie niet slag op slag plaats vin den, slechts voor het geval, dat het aantal vrij te laten studenten aanmerkelijk hoo- ger wordt, dan dat van hen, die in aanmer king komen gearresteerd te worden, moet opnieuw om een beslissing worden ver zocht." Het Kamerlid Ruys de Beerenbrouck naar Indië Naar verluidt, zal jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal die, zooals men zich zal herinneren, het eenige lid 'der fractie der K.V.P. was, dat tegen de motie-Romme met be trekking tot de overeenkomst van Linggadjati heeft gestemd in het voorjaar een reis naar Indië maken. Hij zou deze reis mede ten nutte maken aan zijn functie van voorzitter der begrootingscommis- sie voor Oorlog en Marine. INDONESIË IN 1946

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1