HOLLAND OP DE SCHAATS Ctuexmaoó, iwi&Caat SJUM. Met 85 km vaart over een gladde weg Kersttournooi van „Daniël Noteboom" Philipsfabrieken op vooroorlogsch peil Qick Mataexy J. H. v. LEEUWEN UIT NIEUWVEEN WINT MERENTOCHT DOOR ZUID-HOLLAND. Kort voor half tien startten Dinsdag morgen 'bij de Driegatenbrug te Leiden 57 rijders voor een wedstrijd over een 100 km traject, de Zuid-Hollandsche meren- tocht. Veertig van hen bereikten na een spannenden strijd binnen den gestelden tijd de finish. Het ijs bevond zich, behou dens eenige plekken op de Kager- en Brasemermeren, in goede conditie. Uit het feit, dat zoowel de no's 1 en 2 als de no's 3 en 4 eenzelfd'en tijd noteerden komt de spanning van den strijd wel duidelijk tot uiting. De dit jaar voor het eerst uitge reikte wisselbaker kwam in het bezit van J. H. van Leeuwen uit Niauwveen, die den tijd van 3 u. 55 min, noteerde, gevolgd door P. J. Trooster uit Amsterdam met denzelfden tijd. Na hen volgden: 3. S. Bos- imia (Rotterdam) 4 u. 15 min. 5. L. Vartoe- visser (Wassenaar) 4 u. 15 min. 30 sec. Voor den toertocht startten a'teen uit Lei den al 500 deelnemers, waarvan 400 bin nen kwamen. Daar van 5 verschillende punten gestart kon worden, wordt het to taal aantal rijders op 1000 geschat. GEEN ELFSTEDENTOCHT BIJ DOORGAANDEN DOOI. Naar A.N.P.-soort verneemt heeft het bestuur van de Friesche Elfstedenvereeni- girig besloten bij doorgaanden dooi den Elfstedentocht, welke op Zaterdag 28 De cember was vastgesteld, niet te doen hou den. HAVFKOTT*: K AMPIOFN VAN NOORD-HOLLAND. Om het kampioenschap van Noord-Hol land werden te Nieuwe Nledorp Dinsdag wedstrijden gehouden. De voornaamste uiVlagen zijn: 500 M1. J. Havetootte 51.3 sec.; 2. W. E^as 52 3; 3. S., van Hoorn 53; 4. J. Roos 53.2: 5. H. Euyen 53,2. 1500 M.: 1. S. van Hoorn 2 m. 58 sec.; 2. J. Havekotte 2 59,6; 3. H. Buyen; 4. M. Strübis. beiden 3 min. 5000 M.: 1. M. Strybis 10 min. 37,2 sec 2. J. Havekotte 10 min. 57.8 sec.; 3. C. Scheer 10 min. 58 8 sec.; 4. S. van Hoorn 11 min. 0.8 sec.; 5. H. Buyen 11 min. 0,8 s. Totaal klassement: 1. Kammioen van Noord-Holland: J. Havekotte 176.94 nnt. 2 M. Striibis 178 3'2 pnt.; 3- S. van Hoorn 178,41 pnt.; 4. H. Buven 180 -pnt. 5. C. Scheer 180.40 pnt.; 6. W. Egas 182,24 pnt. IJszeilwedstrijden Braassemermeer. Op het Braassemermeer organiseerde de ijszeil- vereeniring Dinsdagmiddag den eersten wedstrijd van dit winterseizoen. Het ijs was op sommige plaatsen zeer ruw en er stond een matige wind, zoodat geen groote snel heden werden behaald. De deelnemers startten geli.ik. De baan lag over het ge- hee^ meer. De hierna genoemde tijden be treffen met resultaat na 1 ronde en na 2 ronden. 1. G. v. Wijk 13 min. 30 sec.; 25.45. 2. Cor van Staveren 15 min. 30 sec.; 29.43. 3. G. v. Ruiten 20.25; 38.55. 4. P. Bekker 22.40; 45.36. 5. P. Zeegers 27.15; 46.10. 6. M. Verdel 22.55; 46.45. 7. Th. l'Ami 27.—; 51.03. 8. J. v. d. Meer 52.—. 9. H. Rotte veel 28.05; 53.30. 10 G. Wesselman 29.10; 1.3—. Bij het ijszeilen op 2den Kersdag deed zich een ernstig ongeval voor. Het 14-jarig zoontje van D. Hoogenboom M.zn. werd gegrepen door de ijsschuit van S. Vink. Met een zware hersenschudding werd de jon gen van het ijs gedragen. Triplex-Zeil. De heer Boot uit Wou- brugge bracht dezen winter iets nieuws in de ijszeilerij. In plaats van een zeil van doek had hij op zijn schuit een gestroom lijnde constructie van triplex-hout met in gebouwde mast. Hoewel de verwachtingen nog niet geheel 4n vervulling gingen, werd tod: een goed snelheid bereikt. Voorloopig blijft de IJsbeer" van G. van Wijk nog wel superieur. Dat de ijszeilsport door tech nische veranderingen naar hoogere snelhe den streeft is uit sportief oogpunt zeer toe te juichen, de nieuwe constructie van Boot is in aethetisch opzicht ongetwijfeld een stap terug. OLYMPISCHE SPELEN DUITSCHLAND EN JAPAN NEMEN NIET DEEL AAN DE OLYMPISCHE SPELEN 1948. Het internationaal Olympisch comité deelde mede, dat het thans definitief is, dat Duitschland en Japan niet aan de Olympische Spelen 1948 zullen deelnemen. Het LO.C. zal het volgend jaar de uitnoo- digingen tot mededinging in de O. S. aan de verschillende landen verzend-n. Voor een uitnooddging zullen echter alleen die landen in aanmerking komen, waar een na tionaal olympisch comité bestaat. Op vrond (hiervan zullen aan Duitschland en Japan, die op het oogeniblik geen olympische co- mité's bezitten, dan ook geen uifcnood'iigin- gen worden verzonden. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN SCHOONRIJDEN VOOR DAMES TE HOOFDDORP. Dinsdagmiddag werden te Hoofddorp de nationale kampioenschappen sohoonrijden voor dames gehouden. De uitslagen luiden; Kampioenschap schoonrijden dames se nioren: 1. mevr. M. I. «RommelaarTjm- msrman (Enschede); 2. mej. L. Schipper (Zaandam); 3. mevr. de JagerWarten- horst (Heiloo). Schoonrijden dames junioren: 1. nvej. R. Sleutel Ct Zand); 2. mej. L. de Hoog (Hoofddorp); 3. mej. N. Nelis (Heiloo). Tevens werden nationale wedstrijden voor paren gehouden, waarvan de uitsla gen luiden: Paren A: 1. C. Meeuwig (Hoofddorp) mevr. J. de JongFijnheer (Nieuwe Nie- dorp); 2. A. H. Wessel® (Busium)mevr. L. Molenaar (Nieuw-Vennep); 3. A. P. Tim merman (Schadenmevr. E. C. Schoorl Keetman (Kolhorn). Paren B: 1. Stam (Zaandijk)mej. J. van Woerkom (Hoofddorp); 2. G. Oskam (Hoofd'doro)mej. L. de Hooig (Hoofd dorp); 3. G. Blom (Hoofddorp)mej. R. van der Mey (Hoofddorp). TAFELTENNIS L.T.V.V. „De Sleutels". Het verloop der vriendschappelijke wedstrijden tegen V.D.O. te Delft overtrof alle verwachtin gen. De 91 nederlaag van den vorigen 'keer werd thans voor een groot deel goed gemaakt door een eindstand van 55. Onze befaamde S1^"t^1^oeler Piet H^y^-ans w's wederom alle sets te winnen. Het derde klasse-team behaalde een 64 overwin ning op V.D O. Montanus speelde zeer tac tisch en scoorde zoodoende drie punten. In de competitie behaalde Sleutels 3 Za terdag j.l. haar derde overwinning en wel •met 91 o^> H.B.S. 3. Tot nu toe is het derdie Sleutel-team nog ongeslagen. Sleu tels 1 speelde met een invaller en 'kreeg het zeer zwaar tegen H.B S. 1. Zij werd in gemaakt met 82. Sleutels 2 ma stole haar reis naar de Hofstad' tevergeefs; haar te genpartij Cebusta blonk uit door afwezig heid. Aldus een 100 overwinning; zij hadden er liever voor gespeeld. Sleutels 6 speelde gelijk tegen Batswingers 7. Het programma voor Zaterdag 28 Decem ber luidt: Afd. Heeren 2e tol. Sleutels 2 D.S.S. 1; D.O.S. 4—Sleutels IJ Afd. Hee- ren 3e toL: Sleutels 5—D.V.S. 4; Sleutels 4— GG.B. 1; Afd. Heeren Nieuwelingen: Detas 4Sleutels 7. Geheel onverwacht is gisteren toch nog een voetbalwedstrijd gespeeld in de 2e KI. B District II tusschen Overmaas en S.V.V. En het is voor de Leidenaars nog een zeer belangrijke kamp geworden, want Over maas won met 20. Daardoor hebben de Schiedammers weer een verliespunt meer dan U.V.S. en hebben de Leidsche blauw- witten het kampioenschap weer in eigen hand. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitstel van wedstrijden. Alle door den Leidschen Voetbalbond uitgeschreven wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. zijn uitgesteld. ENGELSCHE LEAGUE. De resultaten van de Woensdag ge speelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal—Portsmouth 21 Aston Villa—Huddersfield 22 BlackburnBlackpool 11 Bolton WanderersManch. United 22 ChelseaPreston North End 12 EvertonDerby County 41 Grimsby TownCharlton Athletic 31 Leeds—Middlesborough 33 Sheffield United—Brentford 6—1 Stoke CityLiverpool 2—1 SunderlandWolverhampton 01 Tweede divisie: Barnsley—Southampton 44 BirminghamSwansea Town 31 BradfortLeicester City 12 BurnleyNotts Forest 30 Bury—Sheffield Wednesday 42 Coventry City—Tottenham 31 Chester CityPlymouth Argyle 43 MillwallChesterfield 11 NewcastleWest bromwich 24 Newport CountyFulham 42 Westham UnitedLuton town 21 Kapt. van Anrooy tegen een boom gereden en gedood De gladde wegen hebben daags voor Kerstmis in de omgeving van Ede een slachtoffer geëischt. Dinsdagmiddag om half drie reed luit.-kol. dr. A. v, Anrooy uit Den Haag, hoofd van den indentificatie- en bergingsdienst, met een militaire luxe wagen, waarin ook mevr. v. Anrooy en een chauffeur gezeten waren, op den rijksweg in de richting Arnhem. Ongeveer ter hoogte van de Langeberg vloog de wagen, die met een snelheid van pl.m. 85 km. per uur reed, door de glad heid van het wegdek uit den bocht, om vér volgens in botsing te komen met den eeni- gen boom, die daar ter plaatse langs den weg staat. De wagen werd aan de voorzijde totaal in elkaar gedrukt en dr. v. Anrooy, die zelf aan het stuur zat, werd zwaar aan het hoofd gewond. Hij overleed enkele mi nuten later. Zijn echtgenoote liep eveneens zware verwondingen op en werd naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd. De chauffeur, die achterin zat, liep geen ern stig letsel op en kon, na verbonden te zijn, de reis voortzetten. Ieder jaar opnieuw wanneer Koning Win ter onze wateren in boeien slaat, blijkt op nieuw de waarheia van dit oude spreek woord. Zelfs bij sterke vorst en sterk ijs, zooals in de afgeloopen week het geval was, blijft het ijs verraderlijk en het zijn voor al de verraderlijke wakken die verschTien de slachtoffers eischen. Zoo is de 31 D. P. van W. te Apeldoorn tijdens een schaats tocht op het Apeldoornsche-Dierensche ka naal bij Loenen in een wak gereden en ver dronken. Gisteren in den middag is het stoffelijk overschot opgehaald. Deze wedstrijd, die op tweeden Kerstdag in „Seinpost" te Noordwijk a. Zee, onder leiding van den heer A. Leenheer is gehou den, kan wederom als zeer goed geslaagd beschouwd worden. In de le groep, de ve teranen, (die tezamen 256 jaren telden), won in de le ronde Zitterstein van Bosscha, Snoeck Henkemans en Oskam speelden re mise. In de 2e ronde won Bosscha van Snoeck Henkemans, Oskam en Zittersteyn besloten tot remise. Ten slotte de 3e ronde, beide partijen eindigden in remise. Eind stand: le prijs: G. W. J. Zittersteyn (Den Haag) met 2 p.; 2e prijs Mr. G. A. C. Os kam te Rotterdam, na loting met G. Bos- oorlogsch jaar geleverde hoeveelheid. In Eindhoven wordt hard gewerkt en dikwijls nog on der moeilijke omstandighe den. De spanning tusschen loonen en pry zen doet in dit industrieele centrum van zelfsprekend ook h,aar in vloed gslden en door gebrek aan woningen is men ge dwongen op groote schaal Een groot percen tage gaat naar het buitenland huisvest,' terwijl ook ver scheidene fabrieksafdeelin- gen „gespreid" moesten wor den. Niettegenstaande met de beschikbare bouwmate rialen de herbouw en' repa ratie snel ter hand is ge nomen, blijft men bij de be hoefte aan ruimte achter. Een opmerkelijk na-oor- logsch verschijnsel was voorts het tekort aan vrou welijke arbeidskrachten, ten gevolge waarvan ook vele mannelijke arbeidskrachten, niet aan het werk konden gaan. Voor den oorlog werkten bij Philips ca. 5000 meisjes en ca. 10.000 mannen en thans is het aantal meisjes gedaald tot ongeveer 3600 en het aantal mannen ver meerderd tot bijna 18-000! In deze 3600 meisjes zijn zelfs ongeveer 1000 Belgische meisjes begrepen, die dage lijks per bus heen en weer naar het werk worden ge bracht. Verder heeft men, ook gezien het ruimtepro bleem, 'n algemeene decen tralisatie opgezet. Zoo is in het klooster Leyenbroek te Sittard reeds een z.g. mon tage-atelier voor het mon- teeren van radiobuizen in gewijd, terwyl in het vol gend jaar ook montage-ate liers zullen beginnen in Roermond, Roosendaal en Zwolle. In nog enkele plaat sen zijn onderhandelingen over een vestiging van Phi lips gaande. Alles bij el kaar zijn voor Philips in Nederland momenteel 28.000 menschen aan het werk. Nog juist voor Kerstmis 1946 hebben de Flhilipsfa- brieken in Nederland de prestatie geleverd, per dag weer evenveel te maken als voor den oorlog. Weliswaar waren voor het overwinnen van tallooze moeilijkheden bijna 6000 meer werkkrach ten noodig dan destijds er werken nu in Eindhoven meer dan 21 600 man doch hiermede is tegelijker tijd de basis gelegd voor een grootere productiemoge. lijkheid in 1947. Zooals men weet, wordt van de productie het leeu wendeel geëxporteerd. Over 1946 vertegenwoordigde dit een deviezenopbrengst voor ons land van rond eentiende deel van de geheele Neder- landsche export. Onder de uitgevoerde ar tikelen namen gloeilampen, radiobuizen en radio-appa raten een belangrijke plaats in, maar ook filmpro jectie-installaties en rönt- genappartuur en tientallen andere electrische artikelen kwamen op de lijst voor. De deviezennood' dwong de regeering tot het bestemmen van een groot aantal radio- apparaten voor het buiten land. Mede daardoor en door het feit, dat de vraag naar radiotoestellen als commu nicatiemiddel in de oorlogs jaren zeer is toegenomen, kon het ontstane hiaat nog niet dadelijk opgevuld wor den, hoewel de leverantie van radit-apparaten aan het binnenland ruim de helft bedroeg van de in een voor samen te wonen. Alleen bij Philips zoeken meer dan 2000 personen naar een ge schikte woonruimte en in vele gevallen leven beamb ten, ingenieurs en vaklie den, die van elders komen, gescheiden van hun gezin. Om deze reden is het ver krijgen van het vereischte personeel, dat niet door wo- ningruil kan voorzien in de behoefte aan eigen woon ruimte, moeilijk. Ook in het bedrijf heeft men met ruimte tekorten te kampen. Door bombarde menten werd' gedurende de bezetting 1/4 van de be-' schikbare oppervlakte ver woest of onbruikbaar en van de kantoren ging zelfs 3/4 verloren. De 30 afdee- lingen, die in het uitgebran de hoofdkantoor waren on dergebracht, zijn thans op 11 plaatsen in de stad ge- scha te Leiden, die ook VA P, behaalde. Mr. G. Snoeck Henkemans te Haarlem verkreeg 1 p. In de overige groepen luiden de uit slagen als volgt: I. G. Marije (N.) le pr. 2XA P-, P- Bedijn (N.) VA p. 2e pr.; G. A. C. Fontein (Rd.) en P. de Bruin (H.) elk 1 p, II. A. Barkema (L.) 2J^ p. le pr.; W. C. Treurniet (R.) 1M P- 2e pr., na loting met I. Zitman (L.) VA P-; W. H. v. d. Nat (V.) M P. III. W. F. Schiiss (L.) 3 p., le pr.; Th. v. d. Berg (O.) 2 p., 2e pr.; F. Teleng (L.) 1 p. en J. Scheepmaker (N.) 0 p. IV. B. Turk, le pr., 2 p. na loting met G. Groeneveld (O.) 2 p.; 2e pr. G. Pels (L.) en A .Gyer (L.), elk 1 p. V. A. Smit Jr. (L.) le p.; J. Plug (N.) 2e pr. VA P- na loting met F. J. Hoofdman (L.) VA p.; M. Geuzekamp (N.) 0 p. VI. G. Plasmeyer (L.) le pr., 2e p., na lo ting met A. H. Balk (A.) 2 p. en 2e pr. F. Hoek (N.) en J. Hoogendam (N.), elk 1 p. VII. J. Th. v. d. Geer (Hd.) le pr. 3 p.; C. v: Renswou (L.) 2e pr. 2 p.; J. Padding (L.) l p. en W. Garama (N.) O p. VIII. Timmer (N.) le pr. VA p., na lo ting met G. v. d. Maat (N.) VA p.; 2e pr. en met A. Spek (O.) VA p.; A. v. Duin (N.) Yi P. IX. J. Tervooren (L.) le pr. 2 p., na lo ting met H. A. Ploeg (Hl.) 2e pr., 2 p. en met P. J. Preenen (L-) 2 p.; A. Hoogervorst (N.) 0 p. X. P. Kuiper (L.) le pr. 2 p., na loting met J. v. Dijk (L.) 2e pr., 2 p. en A. Wij- ndnd (N.) 2 p., A. M. Rotteveel (O.) 0 p. XI. F. M. Ribot (L.) le pr. 2XA P-. H. Sleg- tenhorst (L.) 2e pr. 2 p. en J. Kanbier (L.) VA p. XII. M. J. Dieben (L.) le pr. 2XA P-! J- v. d. Bent (N.) 2 p. 2e pr., H. de Groot (N.) VA p. en A. Niels (N.) 0 p. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen en schaakboeken. N Noordwijk, L Leiden, O Oegst- geest, Rd. Rotterdam, H =*Haag, Hl. Haarlem, V Voorschoten. A Alphen, Hd Hoofddorp. DE BONDENCOMPETITIE. Voor het eerst na den oorlog heeft de Kon. Ned. Schaakbond de z.g.n. Bonden competitie weer ingesteld. Alle onderbon den, uitgezonderd de Noord-Brabantsche, doen mede. De Leidsche Schaakbond is in gedeeld in één groep met de Amsterdam- sche, de Haagsche en de Noord-Holl. Schaakbond. Het Leidsche tiental zal waarschijnlijk met de volgende ploeg uitkomen: v. d. Lin den en Posthuma („Alphen"), Schüss en Barkema (Philidor), v. Gelder („Zoeter- woude"), Cok (Hazerswoude), Scheer (Bo degraven), v, Wyk (Boskoop), Kanbier (Vriendenschaar) en Maryt (Noordwijk). Dus geen leden van L.S.G. Deze spelen n.l. in de Hoofdklasse. Het rooster luidt als volgt: 5 Jan. uit te gen A.S.B.; 26 Jan. thuis tegen H.S.B.; 16 Febr. thuis tegen N H.S.B. Bij het schaatsenrijden op het fort te Vugth zakte de 18-jarige zoon van de fa milie K uit Vught door het ijs en verdronk. Terwijl 12 arbeiders uit den Noord- Oost-Polder tusschen Ramspol en het Kamp Zwartemeer aan het schaatsen waren, schoten twee der rijders in een wak. Een van hen kon worden gered, maar H. Mal- jaars uit Oostkapelle geraakte onder het ijs en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. ZEVEN URKERS REDDEN EEN ZIEKE. Enkele bewoners van Urk hebben op Eersten Kerstdag groote activiteit moeten ontplooien om het leven van een medebe woonster van het door de vorst geïsoleer de eiland te redden, Een dertigjarige vrouw was ernstig ziek en slechts operatief in grijpen in een ziekenhuis kon haar het leven redden- De pogingen van den bur gemeester van het eiland om een vlieg tuig te charteren, opdat de patiënte naar een ziekenhuis vervoerd kon worden, mochten niet baten en men zag' zich ge dwongen, gezien de noodzakelijkheid van snelle maatregelen, de patiënte langs den dijk van Urk naar Ranspol per vrachtauto te vervoeren. De dijk was met ijzel bedekt en het vervoer was zeer moeilijk, aange zien het gevaar van slippen bijzonder groot was. Zeven bewoners van het eiland gingen mede om den auto, die stapvoets den 25 k.m. langen weg moest afleggen, op het rechte spoor te houden. Hun pogingen wer den met succes bekroond. De zieke kwam op tyd in het ziekenhuis te Zwolle en een onmiddellijk toegepaste penicilline-behan- deling kon haar het leven redden. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF I o o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo* BINNENLAND. Per 1 Januari is benoemd tot burge meester van Woudenberg de heer J. A. Rosang, thans wethouder van Laren (N.-H.); per 16 Januari is benoemd tot burgemeester van Leusden-Stoutenburg de heer M. J. E. Kwint, thans burgemees ter van Waarder, Rietveld en Barwouts- waarder; met ingang van 16 Januari a.s. is benoemd tot burgemeester van Zwijn- drecht, de heer C. Slobbe, thans burge meester van Ooltgensplaat. Als gevolg van de precaire kolen- positie hebben de gasbedrijven te Haar lem en Velsen een beperking in de gas levering moeten invoeren. In Haarlem is met ingang van Eersten Kerstdag de le vering van gas tot zeven uur, verdeeld over den geheelen dag, beperkt. In Velsen wordt met ingang van 26 Dec. van 9—11 uur en van 's avonds 9 tot 's morgens 6 uur de gaslevering stopgezet. Een hond, die zoolang bij de familie Pronk in de Heemraadstraat te Den Haag was ondergebracht, heeft Zondagnacht de 8 maanden oude baby van deze familie doodgebeten. Te Doornspijk werd de heer L, Schoonhoven, raadslid en oud-wethouder van die gemeente, door een jeep aange reden, Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed, kort na het ongeval. Te Zwolle werd dezer dagen de heer J. v, d. Sluis door een vrachtauto aangé- reden. In het R.K. ziekenhuis is hij aan de opeeloooen verwondingen overieden. Tusschen Wiihe en. Olst is Maandag namiddag een trein ontspoord, waardoor het treinverkeer in beide richtingen werd eestremd Het Kerstvervoer tusschen Zwolle en Arnhem werd daardoor aan zienlijk vertraagd. BUITENLAND. Generaal Dempsey, opperbevelhebber van hét Midden-Oosten, zal op zijn ver zoek met 1 Juli a.s. den militairen dienst verlaten. Volgens bet Belgische ministerie voor de voedselvoorziening, zal de distributie ïn België nog geruimen tijd gehandhaafd blijven. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft Z.H. de Paus aan den nuntius te Brussel opgedragen, een bedrag van 500.000 francs te overhandigen aan het Belgische episcopaat voor de meest bé^roefde oor logsgetroffenen. Het episcopaat heeft dit geld bestemd voor de bisdommen Luik en Namen. De Britsche ambassadeur te Madrid is Woensdagmiddag naar Londen vertrok ken. Gandhi gaat een „wandeltocht" onder nemen in Oost-Bengalen, waar ongeregeld heden tusschen Hindoes en Mohammeda nen zijn voorgevallen. Met ingang van 1 Jan. a.s. zullen de visa tusschen Frankrijk en Engeland wor den afgeschaft. De Fransche regeering heeft besloten, ongeveer 7.000 Duitsohe krijgsgevangenen, in het Saargebied woonachtig doch in de Fransche industrie te werk gesteld, vrij te laten. WAAR BLEEF door J. FLETSCIIER. 9) De commissaris trad binnen met het gemak en de familiariteit van den regel- matigen gast hij en Boyce Malvery wa ren goede vrienden, goed althans te ver staan tot de grens welke door zulke som bere heeren als Boyce Malvery nimmer wordt overschreden en mevrouw Mal very glimlachte hem toe, terwyl ze wees naar een stoel aan haar zijde. „Precies op tijd voor een spelletje whist, commissaris Atherton", zei ze. ,,Ik was al benieuwd of we u vanavond hier zouden zien." De commissaris glimlachte en keek naar Boyce Malvery. „Of van whisten zal komen, weet ik niet, mevrouw Malvery", zei hy. „De zaak is, dat ik eigenlijk beroepshalve even binnenloop, niet dat het erg privé of erg dringend is, morgen zal de heele stad het wel weten. Maar daar het op u betrekking heeft dacht 'k, laat ik even aanloopen en het u ver tellen. Boyce ik heb nieuws over je neef!" Mevrouw Malvery liet haar breiwerk en haar naalden in haar zijden schoot vallen; juffrouw Prynne, die al begonnen was een speeltafeltje aan te schuiven, bleef staan en keek over haar schouder naar den spre ker. Als de andere drie menschen in de kamer naar haar hadden gekeken, zouden zij hebben gezien, dat ze plotseling erg bleek werd. Maar mevrouw Malvery keek "treurig naar 'n gevallen steek en de commissaris keek naar Boyce Malvery en Boyce Malvery bRef nog steeds verscholen achter de Times. En toen hij zijn gezicht vertoonde was dat kalm, koel en onver schillig. „Zoo!" zei hij op een langzamen, teme- rigen toon. „Kijk, kijk! Dat is interessant, Atherton. Welke van myn neven bedoel je eigenlyk?" „Dat weet je best", lachte Atherton. „Na tuurlijk Richard." Boyce nam zijn loignet af en zwaaide er mee over de krant. „Bewaar me!" zei hij. „Werkelijk! Nieuws over neef Richard? En eh wat voor nieuws, Atherton?" ,,Als je het zou willen classeei-en zou ik het „onbspaald" willen noemen", ant woordde de commissaris. „Maar het is ern stig. Het zou zelfs zeer ernstig kunnen worden. De zaak is dat een jonge man, Blake genaamd, David Blake, blijkbaar een man met een aanzienlijk vermogen, van middag in BryChester arriveerde op zoek naar Rich ar df' „Ik wed met een allesbehalve goede be doeling", zei Boyce. „Je hebt 't mis", zei Atherton. „Het schijnt dat Richard Blake's compagnon was, twee jaar geleden, in Canada en dat Richard Februari van dit jaar naar huis kwam met tweeduizend Pond op zak om hier zijn schulden te voldoen." „En natuurlijk bereikte hij nooit het doel van zijn tocht", zei Boyce sarcastisch. „Hij bleef natuurlijk in Parijs of Londen hangen." „Alweer mis", zei Atherton. „Ricihard Malvery was den avond van den 27sten Februari in Brychester". Boyce Malvery stond plotseling op, terwyl hij zijn Times op het haardkleedje liet vallen. De cyni sche, sarcastische blik verdween van zijn smal gezicht en de blik dien hy op den be zoeker wierp werd scherp en onderzoe kend. „Ben jeben je.... ^ar wel heel ze ker van?" vroeg hij. „Ik heb er een deugdeliik bewijs voor", antwoordde Atherton. .,Het beste bewijs dat je maar hebben kunt, dat hij omstreeks zes uur dien avond het postkantoor hier bezocht. En daarna heeft men niets meer van hem gehoord. Een merkwaardige stilte viel in de rus tige kamer. Gedurende een oogenblik ver roerde zich niemand-; men hoorde slechts het geknetter in den haard. Toen bukte Boyce Malvery zich, raapte de krant op en begon die regelmatig en nauwkeurig op te vouwen; het getik van zijn moeders brei naalden begon weer en ging voort met de regelmatigheid van een madhine. En er gens op den achtergrond trok Hester Prynne de lade open, waarin de speel kaarten werden bewaard. Boyce ging weer zitten en legde zijn vin gertoppen tegen elkaar. Hij keek naar Atherton zooals hij gewoon was te kijken naar een getuige. „Komaan, laat ons deze kwestie eens na der bekijken, Atherton", zei hij, een beetje gemelijk. ,,Ik veronderstel, dat je op het getuigenis van dien Blake afgaat, wan neer je meent, dat Richard Februari van 'dit jaar in de stad was. Wie is die Blake?" „Een aardige, scherpzinnige, jonge kerel, die een flink fortuin te pakken schijnt ge kregen te hebben", antwoordde Atherton. „Daarom is hy naar Engeland gekomen. Hij kwam hier naar de stad om Richard Malvery te vinden en hij is vastbesloten hem te vinden of te weten te komen wat er van hem geworden is en 't kan hem piet schelen wat het hem kost. Hij heeft me honderd Pond gegeven als een eenvou dige, voorlopige belooning voor dengene, die een inlichting kan geven. Dat zal mor gen vroeg in 't heele district worden aan geplakt" „Wat ik wel eens zou willen weten", zei Boyce langzaam, „is dit; waarom denk je, dat Richard in Februari hier was?" „Omdat Blake in het bezit is van een te legram en twee prentbriefkaar'.en die Ri chard hem vanuit Brychester toestuurde", antwoordde Atherton. „Het telegram werd van ons postkantoor verzonden om 6 uur op 27 Februari; de kaarten werden dien- zelfden avond gepost. En die kaarten dra gen Richard Malvery's handschrift." „Goede bewijsstukken", getuigde Boyce. „Heel goede bewijsstukken. Nu zei je ver der, dat m'n neef tweeduizend Pond mee naar huis bracht, dat is werkelijk wonder lijk nieuws! Veronderstel je, dat hij dat geld bij zich had?" „Volgens Blake deponeerde hij 't in de Canadian Bank of Commerce, in Calgary, om het te kunnen opnemen in hurr bij kantoor in Lombard-streef', zei Atherton. „Morgen zullen we weten of hij het heeft opgenomen. Als hij het deed had hij het waarschijnlijk bij zich toen hij hier kwam." Boyce stak luid en sigaret aan en beduid de Atherton zichzelf te bedienen uit een doos die op de tafel tusschen hen in stond. „Zooals ik hem mij herinner", zei hy op zijn langzame, temerigep toon, „was Ri ch altijd volkomen gek wanneer het gc betrof. Het is waarschijnlijk, dat weneer hij werkelijk dat geld bij zich had', hij het liet zien, gevolgd werd toen hij de stad verliet* envermoord werd". „Ja", zei Atherton, ,.dat is een mogelijk- heidstheorie. Vei-moord! En (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2