Priesterfeest Pastoor Klaverweiden ZOETERWOUDE Het veertigjarig priesterjubileum van den zeereerw. heer G. J- Klaverweyden van de parochie H. Kruisverheffing te Zoeter- woude is een spontane, schoone feestvie ring geweest, waarbij de parochianen en ook zeer velen daarbuiten uiting heb ben gegeven aan gehechtheid en eerbied tot den Jubilaris. Zaterdagavond deed de Jubilaris zijn blijde intocht. Hoe gaarne de parochianen, naar 's lands wijs, met een feeststoet van ruiters en jeugdgroepen, den heerder had. ingehaald, het barre jaargetijde weer hield hen. Maar vreugdevol en luisterrijk was het kerkgebouw versierd. Alle organi saties hadden ruime bijdragen gegeven en mede door de goede zorgen van de pro- pagandaclub „St. Paulus" was de kerk fraai versierd. De zeereerw. prior P. Bakker sprak een welkomstwoord om te getuigen van den jubel, waarmede het veertigjarig feest zou gevierd worden. Hierna cele breerde de Jubilaris een plechtig Lof. Zondagmorgen gingen de parochianen tot intentie van den Jubilaris ter H. Tafel en om half.'ien ging de Jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen. Prsbyter-assistens was prior P. Bakker, diaken c!e weleerw. heer D. Spiering O.S.Cr., sub-diaken de wel eerw. heer S, van Beurden O.S.Cr., cere- momarius de weleerw. heer A. Benschop O.S.Cr. In het priesterkoor had plaats geno men het hoogd. heer dr. W- van Hees, ge neraal van de Kruisheeren en mgr. Th. Bekkers, protonptarius apostoücus. De feestpredicatie werd' gehouden door den zeereerw. heer M. Nelissen O.S.C., pas toor te Rotterdam. Spreker had tot tekst gekozen: ,.Dit is de dag, dien de Heer ge maakt heeft; laten wij daarop jubelen en ons verblijden". In schoone woorden ontvouwde spr. de rijke weelde, geschonken in het priester schap en riep voor den Jubilaris en zijn familieleden de blijde herinnering op aan de H. Priesterwijding. Vervolgens teekende de gewijde spr. de priesterlijke arbeid en de hooge waarde daarvan in de veertig jaren van dit pries terleven. Hoe pastoor Klavex-weyden hier in Zoeterwoudie zich geheel heeft gegeven voor zijn parochianen en vooral medeleefde met zijn volk. Hiervan getuigt de offerzin, aldus spr., en de behoefte goed te doen, die zich zoo heerlijk uitte toen ik in den hongerwinter hier macht komen vragen om hulp voor de Rotterdamsche kinderen. Uw pastoor was even blij als ik dat tientallen kinderen door uwe hulo voor den hon gerdood behouden mochten blijven. Hü prees hem en dankte hem voor de voor beeldige priesterlijke arbeid en voor zijn goedheid en liefde voor de menschen, de geloovigen aansoorend tot blijvende liefde tot den herder hunner zielen. Door de schola, onder leiding van pater A. Stringa, werden de wisselende gezangen zeer verdienstelijk uitgevoerd en de vaste gezangen werden door de geloovigen geza menlijk gezongen. Na de Hoogmis had in een der klooster gangen de receptie plaats en hierbij vooral kwam de hartelijke omgang van herder en paroohieanen recht tot uiting. Geien won- dei-, dat dit feest zoo spontaan en harte lijk, bh na familiair, gevierd is. 's Middags vijf uur werd het kerkelijk feest besloten met een kort Lof en Te Deum. Het was een drukke dag, want om klok slag 7 uur was de huldiging in het paro chiehuis Schenkelweg aangekondigd'. Alle parochianen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging en de zaal was geheel bezet, toen de Jubilaris feestelijk werd binnen geleid door verkenners en gidsen met vele vlaggen en banieren. De St. Jansfanfare oo de tribune zett; het welkomstlied in en daverendschalde de zang van de pa rochianen. De Jubilaris werd gevolgd door "den Ge neraal der Or^e. M"r. W. van Hees, en zeer vele Kruisheeren. In de zaal ware-1 ook aanwezig de hoogeerw. heer D. Bont, deken van Zoeterwoude, en kapelaan Jos. Koomen. Nadat de Jubilaris had plaats ge nomen opende prior Bakker als voorzitter van het feestcomité den avond, blij getui gende van de heerlijke samenwerking tot de vierin_ van dit feest, waarna het hoogw. heer een toespraak hield. Ik had niet ge dacht. aldus spr., zoo spoedig na de Rui ten Troef-actie, die bij ons in een Harten Troef-actie is omgezet, hier te zijn. Van WAAR BLEEF iDicé Mafo&iy door J. S. FLETSCIIEtt. 8) „Dat is mogelijk", gaf de commissaris een beetje mopperend toe; „maar ik zeg u ronduit, dat het heel vreemd is, dat Ri chard Malvery een uur lang in Brychester kon zijn zonder dat het bekend werd. Zoo als 't hier zou blijken, komen we tot deze conclusie: hij arriveerde hier op den 27en Februari, hij bezocht een winkel waar deze prentbriefkaarten te koop zijn en hij ging naar het postkantoor om u te telegrafeeren. Laat ons maar aannemen, dat dit zoo ge weest is. Hiex-na.... verdwijnt hij eenvou dig. Dus, mijnheer Blake, moeten wij nu iets gaan ondernemen Morgenochtend, zoo gauw ce banken open zijn, zal ik de Cana dian Bank of Commerce in ce Lombard- street opbellen en vragen of ze iets over mijnheer Malvery weten. Ik zal eens kij ken wat ik kan doen om na te gaan waar hij bleef toen hij den winkel verliet, waar hij de prentbriefkaax-ten had gekocht; dat is waarschijnlijk een van die kleine win kels waax-van er verscheidene zijn tusschen het station en het postkantoor. En ik zal nagaan, welke beambte het telegram in ontvangst heeft genomen op het postkan toor Dat is allemaal gemakkelijk. Maar..." Hij eindigde met een veelzeggend ge baar met de hand en Blake voltooide den afgemaakten zin. „Maar als we dat gedaan hebben, zullen we niet veel wijzer zijn hè?" zei hij. „Dat zal ons niets zeggen over waar hij is en waar hij heen ging, toen hij het postkan toor had verlaten. U ziet wat hij op die kaart schx-eef: dat hij naar huis zou gaan. Hfj ging niet naar huis. En ik denk, dat ik misschien nog wel iets te weten zou ko men, als ik eens een belooning uitloofde. deze welkome gelegenheid wil mgr. gebruik maken om te spreker over het contact dat gelegd is tusschen de Zoeterwouders en de Kruisheeren. Van de veertig jaren van zijn priesterleven heeft pastoor Klaver weyden er 20 in Zoeterwoude doorgebracht. Teruggaande naar den tijd toen de Jubila ris hier kwam tot de stichting van het klooster wijst mgr. op de fijne wijze waar op dit contact is gelegd en op de goede verstandhouding, waarvoor groote dank- baadheid verschuldigd is. De Jubilaris is geen man van groote woorden. Zijn korte preeken waarin hy altijd rake dingen weet te zeggen zijn daarvan het bewijs. Maar ik ken hem ni zijn daden; als goed priester en goede herder heeft hij aller be langen welen te dragen. Voor al het goe de wat pastoor Klavenveyden voor aller welzijn en den bloti van de Kruisheeren Orde heeft gedaan, brengt mgr. warme hulde en dank. Deze rede werd begroet met een dave rend applaus, als een hartelijke instem ming. Vervolgens richtte de hoogeerw. heer D. Bont, deken van Zoeterwoude, zich tot de Jubilaris en in zeer geestige woorden tee kende spr. het leven en werken van den jubilaris. Als het niet oneerbiedig was zou ik haast durven zeggen aldus spr. pastoor Klaverweyden is een straatfiguur, overal komt of is hij. Spr. heeft zich afge vraagd hoe hij deze eigenaardigheid gekre gen heeft. Spr. noemt hem een „old inter national". Met een variant op dr. Schaep- rcan zou men kunnen Zeggen, Holland was te klein voor Klaverweyden. In twee lan den, België en Nederland, vervulde hij zijn priesterlijke taak; voor zijn priesterlijke ijver zijn geen grenzen, hij kent daarom geen grenzen en het vreemde is daarbij, dat ik daar nooit boos cm ben, integen deel, want de kern van cteze eigenaardig heid is, dat er van hem in beide parochies een goede invloed uitgaat. Spr. prijst de fijne tact, waarvan zijn omgang getuigt en eindigt met de hoop, dat O.L. Heer deze priester nog paren zal behouden. Hierna sprak burgemeester H. J. M. A. Smeets. In de twintig jaren, die de Jubi laris heeft gewerkt, heeft spr. hem naar waarde loeren kennen. Spr. verheugt zich in zijn vriendschap. Zeer erkentelijk voor de buitengewone goede eigenschappen als priester en mensch, bx-engt de burgerva der hulde op dezen jubeldag en biedt na mens ce parochie het feestgeschenk aan: de som van ƒ.350 voor het fonds voor een parochiehuis, de wensch uitsprekende, dat de Jubilaris spoedig de vervulling van de zen wensch verwerkelijkt m?g zien. De Jubilcris be'.reedt nu het podium on der daverend' applaus om op de hem eigene wijze de sprekers te danken. Dan vangt het feestspel aan: een afwis seling van tooneel, spel, dans en zang. De St. Jansfanfare speelde vroolijke muziek, liederen werden meegezongen en de ver kenners en gidsen zetten hun beste been tje voor. alles den herder ter eer. Aan de slotacte gin* ce Jubilaris naar het tooneel en zóó blij was de stemming, dat de pastoor in h t midden werd geno men voor een blijde rondedans onder da verende instemming van de parochianen. Het dankwoord van den pastoor was zeer hartelijk; deze dag is voor mij een voor smaak van den hemel geweest en dit is hem een aanleiding nogmaals te zeggen: onze parochie is klein maar fijn. De Jubilaris debiteert nog eenige gees tigheden als tegenzet op de op hem ge maakte grapjes en geeft o.a. de v?rzeke- ring. dat zijn preeken kort zullen blijven. Hij zegt nog gaarne lang onder zijn paro chianen te blijven werken, maar maakt een toespeling op de gehoorzaamheid die hem altijd weg kan roepe- De laatste woor den waren een blijvende en dankbare er kenning van Gods goedheid, waarna dit heerlijk feest met ee „lang zal hij leven" wordt geëindigd. Gisteravond is der; huPi*in0savond' voor genoodieden uit Ce parochie St. Jan Ont hoofding herhaald. LISSE Pluimveetentoonstelling. De 23ste Na tionale Pluimvee- en Konijnententoonstel ling, welke in het H.B.G.-gebouw^te Lisse werd gehouden, is officieel geopend. De voorzitter der vereeniging, de heer W. F. Daudeij, verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder den loco-burgemeester, Iemand moet hem dien avond toch gezien hebben, zelfs als men niet wist wie hij was moeten ze 'm gezien hebben. Wat denkt u van mijn plan om-een biljet te laten drukken en dat hier overal te laten aan plakken?" „Zooiets kost geld", zei de commissaris. „En het is mogelijk, dat, wanneer er een vuiligheidje in het spel is, alleen maar een zeer groote belooning in staat is iemand aan 't spreken te brengen." „Ik wil niets ongedaan laten om Dick Malvery te vinden", zei Blake met na drukkelijke beslistheid. „Ik ben een rijk man ik ben pas in het bezit gekomen van een mij nagelaten fortuin en het in teresseert me niet wat ik hieraan moet spendeeren. Kijk eens hier", vervolgde hij, terwijl hij zijn portefeuille weer open deed, „wa£ zou u denken van honderd Pond voor een inlichting? Om te begin nen? Ik laat dat bedrag in uw handen ach ter en dan kunt u misschien de biljetten laten drukken." ,,Dat zijn spijkers met koppen", stemde de commissaris toe. Hij nam de bankbil jetten, die Blake hem overhandigde, aan en legde ze in een lade. „Ik zal u een kwi tantie geven", zei hij, „en dan zullen de biljetten vanavond worden gedrukt, zoo dat ze direct al morgenochtend kunnen worden aangeplakt. Maar weest u niet te- leux-gesteld wanneer het geen resultaat heeft.- Als wat Jakob Elphick veronderstel, de, waar is moord dan kimt er er wel zeker van zijn, dat die in het grootste ge heim bedreven werd". „Wie zou er belang bij hebben, Dick Malvery te vermoorden?" vroeg Blake rondweg, „Had hy hier vijanden?" De commissaris leunde achteruit in zijn stoel en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Hm!" zei hij nadenkend, ,,dat hij vijan den had kan ik nu juist niet zeggen. Maar hij had hier een nogal rumoerige en wilde jeugd-, mijnheer Blake. Hij veroorzaakte wethouder J. W. A. Lefeber. De voorzitter herdacht den beschermheer der vereeni ging. wijlen den heer J. C. de Haan. De loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, uitte zijn bewondering over het tentoongestelde. Als curiositeit kan nog worden vermeld, dat bij de keuring bleek, dat een haan met de lippenstift was bijgewerkt; hij mocht niet meer meedoen. De voornaamste uitslagen der tentoon stelling zijn als volgt: Wisselbeker hoogst aantal punten der tentoonstelling A. de Wit, Lisse, id. hoen ders comb. „Het Oosten" Leimuiden; id. ko nijnen L. A. Warmerdam, Hillegom; id. tan konijnen J. Jensen, Delft. Fraaiste collectie konijnen der tentoonstelling 1 kleur, L. A. Warmerdam, Hillegom. Hoogst aantal pun ten groote hoenders W. E. Neuteboom, Lei den; voor fraaiste ram of voedster eigen fok jong, A. van Driel, Dubbeldam en idem middelras, G. Mooiekind, Vogelenzang Onze algemeene indruk der tentoonstel ling was, dat deze tentoonstelling uitste kend is geslaagd en dat de inzendingen, bijna 1000 in getal, van hooge kwaliteit zijn. Openbare muziekles. Zondagmiddag had in het gebouw van den R. K. Volks bond een opem are muziekles plaats, ge organiseerd door de Kath. Jeugdbeweging .n het district B.oembo.lenstreelc, a's sluit stuk van den cursus ter bevox-dering van het goede Volkslied. Deze les werd geopend door den districts commissaris den heer J. J. Reeuwijk, die speciaal welkom heette Pastoor v. Zuylen, commissaris Kouwenhoven en de aalmoe zenier. Met deze les, aldus spr., hebben wij een groote stap ondernomen; het is het begin van onze cultureele middagen of avonden. De cursus heeft de leidsters en leiders der Katn. Jeugdbeweging in dit district geleerd het goede .ied te waardee- ren en op prijs te ste.len. Dit is ons allen tot voordeel, maar vooral ook komt dit ten goede van de aan ons toevertrouwde jon gens en meisjes. Spr. besloot met den wensch, dat dit groote evenement in alle opzichten rnoge slagen en gaf de leiding over aan den leider, den heer-Henk Hol. Dat er iets bijzonders geboden zou wor den en dat men een aparte sfeer wi'de scheppen b.eek ons reeds bij het betreden yan de zaal Wij hadden verwacht, dat het quintet op het tooneel zou verschijnen, doch dit was niet zoo. In het midden van de zaal tegen de zijwand, stond de piano en hieromheen stonden de stoelen gegroe peerd, een kleine ruimte reserveerende voor het quintet, de adventskrans bo-ven hun hoofd. Het quintet bestond uit de hee- ren: Roelof Velcnuijzen; Peter Velthuijzen; Gerai'd Velthuijzen; Martin Jansen en Henk Hol. Begonnen werd met het lied St. Cecilia, waarna er een afwisselend en on derhoudend programma werd afgewerkt met nu eens zang en dan weer muziek door een of ander instrument. De dirigent, leider instrumentbespe'er en welke kwaliteiten hij nog meer mocht hebben, legde op de hem ten volle toever trouwde manier de verschi'lende instru menten uit, waarbij hij het ontstaan van dit instrument ook niet vergat. Wij kregen een uitleg te hooren van de viool, de cla rinet, trompet, fiuit en cello, alsmede een uit'eg op aangename wijze van de muziek stukken en liederen, welke ten gehoore werden gebracht. Op het programma ston den werken van Haendel, Weber, Korsa- kov en Mozart. Na afloop bracht een der leiders hulde aan den heer Hol voor den gegeven cursus en bood hem namens de cursisten geschenken aan. De districtscom missaris bes'oot deze zeer geslaagde open bare zangles met een dankwoord aan al len, die tot het welslagen van dezen mid dag hebben medegewerkt. K. A. B. De K. A. B. en K. A .J. heb ben gezamenlijk een Kerstviering georga niseerd, die bijzonder goed geslaagd is. Me dewerking hiertoe verleende het Knapen koor der St. Agathaparochie; Mej. A. Ro sier, orgel; mej. A. Buts en de heer E. Ger- vais, viool, terwijl de tooneelclub van de Kajotters hun spel lieten zien. Kap. Keet sprak een kort woord over de Kerstsfeer. Het was een avond die er mocht zijn. Niwin. Het te Lisse gevormde N.I.W.I. N.'comité .bestaande uit de heex-en J. W. A. Lefeber, loco-burgemeester, eere-voorzit- ter, W. Tissing, J. J. Reeuwijk, R. Segers, M. van der Vlugt (Rima), A. Marseille, M. Vermeer, W. Tromp en kapelaan M. J. W Wuyster is reeds terstond actief geweest en heeft Zaterdag j.l. een huis aan huis collecte gehouden voor dit doel. Het resul taat van deze collecte zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Meerdere acties van het plaatselijk Niwin-comité zijn te ver wachten en zij rekend op de hulp en me dewerking van iedere Lisser inwoner en inwoonster. een hoop moeilijkheden. En toen hij ver trok werd er gezegd, dat hij er flink van langs zou hebben gekregen wanneer een zekere Judah Clent een zeeman, hem in handen zpu hebben gekregen. Judah Clent had en heeft een zuster Gillian en Richard Malvery heeft haar niet netjes be handeld. Judah was weg toen Richard ver trok en dat was maar goed ook want an ders zou het er gespannen hebben. En ik vraag me af...." Hij brak den zin af en keek zijn bezoe ker beteekenisvol aan. „En?" zei Blake. „U vraagt zich dan af of Judah Clent Richard Malvery op den avond van zijn terugkomst niet heeft ont moet?" „Juist", antwoordde de commissaris. „En ik zal probeeren na te gaan waar Judah toen was. Dat is een vreemd gezin, wild en extravagant die Clent, alle drie, de moe der, de broer en de zuster". Wonen ze in Brychester?" vroeg Blake. „Neen", zei de commissaris. „Ze wonen aan den rand van dien inham die u pas seert even voor u op Malvery Hold is Ik zal wel eens naar ze informeeren. Maar we moeten ook nog ergens anders aan denken. Het zou kunnen zijn, dat Richard Malvery een boel baar geld bij zich had toen hij naar de stad kwam. "Hij zou dat hebben kunnen laten merken in den trein, men zou het hebben kunnen zien toen hij dat te legram betaalde op het postkantoor. Men kan hem gevolgd en vermoord hebben om dat geld te bemachtigen. Het is een eenzame, verlaten streek tus schen hier en Malvery Hold en de Feoruari- avonden zijn donker. Daar moeten we ook rekening mee houden." „Zeker", gaf Blake toe. „Maar ik denk zoo. dat we met een heeleboel reK -ning moeten houden. Nu dan", vervolgde hij toen hij opstond om te vertrekken, „u zorgt dus voor dat aanplakbiljet en alles wat daar mee samenhangt en ik za' mor genochtend eens verder uitkijken; als u Personalia. Voor het hoofdvak piano slaagde aan het conservatorium mej. Emmy Gerdes. NIEUW ETVVETERING. Ijsvermaak. Hardrijden heeren heele baan 160 M. Ie prijs N. Bouwmeester Bzn., 2e pr. Th. Bouwmeester, 3, pr. P. Spring in 't Veld, 4e pr. C. Spring in 't Veld. Troostprijzen: 1. P. Opdam, 2. A. van Haastrecht, 3. Th. Möller, 4. Th. van Hame ren. Prikslede: 1. W. Remmerswaal, 2. H. Kalker, 2. H. v. Hameren. Troostprijzen: 1. C. v. Aarle, 2. J. Schoon, 3. J. Möller. Ring steken voor dames: 1. Dora v. Haastrecht, 2. Gerda Los, 3. Mari Barsee. In den mor gen zijn wedstrijden gehouden van de schoolkinderen die getracteerd werden op melk en gebakjes. STOMPWITK Brand. Zondagavond ongeveer 8 uur stond mevr. Suyts in haar keuken en zag plotse" mg een groote steekvlam slaan uit de achter het woonhuis gelegen schuur waar de auto van haar man gestald is. Het bleek, dat de motor, welke lang zaam liep om warm te worden, door on bekende oorzaak in brand gevlogen was. In een minimum van tijd stond de auto in jichter laaie en greep het vuur snel om zich heen. Aangewakkerd door den wind verspreidde het vuur zich snel over de naast gelegen schuur met winkelvoorraad en brandstoffen en de groote schuur van den heer Geij'swijk, waar stroo, hooi en 2 ton brandstofen opgeslagen was. Door onmidderijke hulp van omwonenden, werd woonhuis en winkel van J. Luyten en café Geijlsv/yk ontruimd, daar deze perceelen direct gevaar liepen door de groote uitslaande vlammen. Een bijt was snel gehakt en in.record tempo een ketting gevormd voor net aanreiken van emmers water. De inmiddels gealarmeerde brand weer was snel ter plaatse en kon, onder commando van brandmeester H. v. Wijk, het gevaar van overs'aan. door de gewel dige vonkenregen van het brandende hooi en stroo, voorkomen. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren ZOETERMEER Citosa met de Kerstdagen. Op len en 2en Kerstdag ryüen de bussen van Citosa de diensten als op Zondag. Schaatswedstrijden. Zaterdagmiddag had er een spannende schaatswedstrijd in hardrijden plaats, welke ongetwijfeld alle- toeschouwers een aangename middag heeft bezorgd. De ijsveresnimng organiseerde dezen wedstrijd op een van haar beste hanen. De wedstrijd had vooral op het einde een buitengewoon spannend verloop en de zes prijswinnaars hebben zich ten volle moeten geven om de overwinning te behalen. Van de 18 deelnemers werden de volgende zes personen gek'arseerd als volgt; 1. D. de Keyzer, 2. R. Klos. 3. B. Tilbux-g, 4. W. Westhoek. 5. C. den Hertog, 6 J. van Steenderen. De prijzen beston den uit geld. Zaterdagavond organiseerde de ijs vereen *'ging op de verlichte baan een hard rijderij voor paren achter sleden. 30 Paren namen hieraan deel. De prijzen werden behaa'd door: J. de Bokx en L. de Braber le prijs 20.P. Groenheijde en L. de Eraber 2e prijs f 15.J. Klos en N. Ver schoor 3e orijs 10.J. v. Leeuwen en N de Krijger 4e prijs 5. Dam vereeniging D. I. D. Uits'ag on derlinge competitie-wedstrijd: Groep A. D. de KooterG. v. d. Burg 02; A. van WensveenD. v. d. Meer 20; F. Buiten dijkG. Adegeest 20; G. AdegeestD. v. d. Meer 11; G. v. d. BurgF. Buiten dijk afgebr. A. van WencveenD. de Koo ter afgebroken. Groep B: A. HertogC. Glas 2—0: A. Kreft—W. Dekker 2—0; C. G'asA. Herioj 20: A. GorissenE. Boon 02; A. ElleswykA. Hertog 02; J. F"iggeG. Troost 02: W. Stoutjesdijk G. Bos 20; A. KreftA. Jansen 02. Van de Delfgauwsche Damvereeniging werd verzoek ontvangen tot het spelen van een vriendschappslijken wedstrijd, welke zal plaats vinden op Vrijdag 27 December tt Zoetermeer. Postduivenconcours. „De Witpen" is voornemens om a.s. zomer een groot post duivenconcours te houden ten bate van de tuberculose-bestrijding. Geboren: Robertus Adrianus, zoon an R. A. Roos en D. ie Ruiter; Adrianus Cornells Geox-ge Marie, zoon van C. Henneken en A. M. Bolleboom; Geertruida Francisca Ma ria, dochter van M. Veltman en M. C. Dui- vesteijn. me nooiig hebt, ik logeer in de Cardinal's Hat. En ik zal daar in ieder geval blij ven tot we wat licht in de?.; zaak hebben gekregen". Toen vertrok hij en de commissaris ver liet, na voor zichzelf een en ander nog eens te hebben overdacht, zijn bureau om een bezoek te gaan brengen aan mr. Boyce Malvery. De vermoedelijke erfgenaam. Het huis, waarnaar de commissaris zijn schreden richtte, was een van die ouder- wetsche huizen die, elk met zijn eigen hoo ge muren en omringd door zijn eigen door geboomte overschaduwden tuin, in Je om geving van de kathedraal stonden. De meeste van deze huizen werden bewoond door waardigheidsbekleders van de ka thedraal; een sfeer van kerkelijke rust hing rond hun oude muren en bemoste da ken. In- en uitwendig ademden zij een vrede, dien niemand kon worden toege staan te verstoren; het wereldje er buiten mocht zich opwinden al naar het zich be liefde, maar eenmaal binnen deze grijze muren waren de bewoners er van verze kerd in hun eigen waardigheid en beslo tenheid; het was of de geest van doode en lang verdwenen bisschoppen en proosten vol staatsie zetelden in de rustige spreek kamers en een goed-gecultiveerd optre den en een gepast respect afdwongen. On bewust namen allen, die in Brychester Pre cincts woonden een ernst en gereserveerd heid van toon aan, die voelbaar was bij allen die er buiten woonden. De men schen van Precinct waren van een hoo- gere wereld, een soort van aristocratie die daar in een sublieme voortreffelijkheid ze telde. Vredig en rustig inderdaad was de ouder- wetsche ontvangkamer, in welke de keu rige dienstbode den commissaris binnen leidde. Mr. Boyce Malvery en zijn kleine kring van huisgenooten, bestaande uit zyn moeder en haar gezelschapsjuffrouw Hes 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF f O O OOOOOOOOOOOOOonnnnnoonnoonooOOOOOOOOOOOi BUITENLAND. Twee honderd Britsche chauffeurs in Duitschland" hebben besloten te staken, als hun kwartieren en cantines niet beter ver warmd worden. De chef der Düsseldorfsclie politie is geai'resteerd, verdacht van verduistering. Als zelfs het zout bedorven is. In Chelsea (Londen) is Vrijdag j.l. een auto gestolen, waarin zich o.m. een diplo matiek valies bevond, bevattende documen ten van de Belgische regeering. De auto werd later teruggevonden, zonder de do cumenten. In Hannover ruimt men puin. Als men in hetzelfde tempo doorgaat als tot nu toe, duurt het nog 150 jaar vóór alles weg is. DE BOMAANSLAG OP BRITSCHE AMBASSADE TE ROME. Het Italiaansche persbureau, Ansa, meldt, dat de Italiaansche politie vijf Joden heeft gearresteerd in verband met den bom aanslag op de Britsche ambassade in Rome op 31 October. Ansa verneemt voorts, dat een „sabotage-school" van de Irgoen Zwai Leoemi, gevestigd in dezelfde straat, waar het hoofdkwartier van de geallieerde mili taire detectives zich bevindt, ontdekt is. ENGELAND VERWERPT SOWJET-NOTA INZAKE TURKSCHE ZEEëNGTEN. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur in Moskou, sir Maurice Peterson, het Sow- jet-Russische ministerie van buitenlandsche zaken er mondeling van in kennis heeft ge steld, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met de in de jongste Sow jet-Russische nota over de Turksche zeeëngten vervatte voorwaarden. GEEN KERSTPAKKETTEN TE WEENEN VERBRAND. Van de zijde van het Nederlandsche Roo- de Kruis te 's-Gravenhage wordt ons nader medegedeeld, dat bij den brand, welke vo rige week in het gebouw van het Nederland sche Roode Kruis te Weenen heeft gewoed, van de zending Kerstpakketten en parti culiere eenheidspakketten uit Nederland niets verloren is gegaan. Slechts eeix kleine voorraad levensmiddelen en medicamenten, welke bestemd waren voor Nederlanders in Oostenrijk, is verbrand. VLIEGTUIGONGELUKKEN IN AMERIKA In de nabijheid van Rio de Janeiro is een Argentijnsch vliegtuig neergestort, dat van Londen op weg was naar Buenos Aires. Er bevonden zich 21 personen aan boord. Vol gens Ax-gentijnsche luchtvaartautoriteiten bestaat er weinig hoop, dat er overlevenden zijn. Voorts wordt een tweemotorig vliegtuig na een vlucht over de St. Laurensrivier (Canada) vermist. Het had een bemanning van 5 koppen en acht passagiers aan boord. VREEMDE TAAL, VREEMDE UNIFORMEN EN EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Gewapende bandieten hebben in een voorstad van Berlijn een trein, waarin zich Britsche soldaten zouden hebben bevonden, op klaarlichten dag aangehouden en de rei zigers beroofd. Op een hooge spoorbaan tus schen twee stations in het Westen van Ber lijn klommen zij in den trein, gingen alle coupé's af en beroofden de reizigers van hun horloges, ringen, geld en portefeuilles. Vervolgens trokken zij aan den noodrem en verdwenen in de omgeving van de Tier- garten. Volgens het onder Amerikaansche contróle staande blad „Abend" spraken de bandieten „een vreemde taal" en droegen zij „vreemde uniformen". Het blad vraagt zich af, waarom de Britsche soldaten in den trein de bandieten niet aanvielen. Klaar blijkelijk heeft geen der reizigers zich te gen de bandieten verzet, terwijl, aldus het blad, de Britsche soldaten tegen de deuren van hun coupé's duwden om de ongenoode gasten het binnenkomen te beletten. MARKTBERICHTEN ROELOFARF.NDSVEEN, 23 Dec. Bloe men. Narcissen: Magnificence 2352 cent; Helios 1548 cent; Earley G'ory 3655 ct Tulpen: Krelage f 1.101 90; White Sail 1.85—2.10; King of the Ycl'ow 40—60 cent; King of the Red 1.301.55; Early Perfection 1.301.45; Early Queen 1.35 1.45; Crown Imperial 2.002.25; Bx*il- lar.t Star 2050 cent; Imperator f 1.35 1.60; per 10 stuks Cyclamen 1.303.35; Kalanchoë 20 cent per stuk. ter Prynne, dineerden om zes uur, verbeu zelden op waardige wyze den avond lot half tien en stegen onveranderlijk in bed wanneer de groote klok van den toren tien slagen deed. Zij verkeerden thans in het eerste stadium van den avondlijken vrijen tijd; mevrouw Malvery zat in haar tradi- tioneelen armstoel te breien, juffrouw Prynne zat in den hare en hield zich bezig met een handwerkje en mr. Boyce Mal very lag achterover in den zijne, terwijl hij de Times las en nu en dan de dames ver gastte op een keur van berichten uit de kolommen van het blad. En terwijl de com missaris den drempel van de kamer voor misschien wel de honderdste maal over schreed en 'n blik op het gezelschap er binnen wierp, dacht hij, hoe goed ze pas ten bij het oude ameublement, de kabinet ten met oud 'porselein, de geur van ge droogde rozenbladeren, de al°emeene at mosfeer van een afgestorven tijdmerk. Me vrouw Malvery, een groote, goed-geeon- serveerde dame met een vastberaden blik en met een zwart kapsel waarin de eerste zilveren streoen zichtbaar werden, droeg in haar verschijning in hooge mate het ka rakter van het midden-Victoriaansche tijd perk: zij ging gekleed zooals haar groot moeder ook gekleed ging. Juffrouw Pryn ne, een jonge vrouw, die heel aardig moest zijn gpweest had de bescheiden en terug getrokken manier van doen die karakte ristiek was voor een midden-Victoriaan sche gezelschapsdame. Mr. Boyce Malvery was in zijn ouderwetsch avondcostuum een merkwaardige herinnering aan de laatste decennia van de vorige eeuw. Zijn leeftijd lag aan de schaduwzijde van de dertig maar hij was veel te vroeg kaal voor zijn jaren. En een lichtgebogen gang, een per- kament-grtint gezicht en diepliggende oogen deden hem ouder schijnen dan hij was. Een mistige, gereserveerde en scherp zinnige man was dit en niemand) wist dat beter dan de bezoeker. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3