Van Den Haag naar Haarlem en A'dam Het bloembollenvak exposeert in Lisse Waarheen op de gladde ijzers? De A.N.W.B. meldt, dat de volgende schaatstochten kunnen worden gemaakt: Den HaagHaarlem: van Den Haag over de Schenk en de Veenwetering tot de Haag- sche Schouw overstappen op het Galgewa ter, en links af over de Rijn, aditioneel Ka naal, Noordwijksche vaart, Maanöagsche Wetering, rechtsaf naar Noordwijkerhoek, over Haarlemmer- en Leidsche trekvaart naar Haarlem, Den Haag—Amsterdam: van Den Haag naar Leiden, vandaar over de Mare, War- monder Leede, Kaag, tot gemaal Leeghwa- ter, dan loopen langs de hoofd vaart tot voorbij de brug in den grooten verkeers weg, hier weer aanbinden en over de Hoofdvaart via Nieuwerkerk naar Amster dam. DE VIER-MERENTOCHT. Vanmorgen t? 9.24 vertrokken vanaf Drie Gatenbrug 57. rijders voor de 100 k.m.-wedstrijd over vier meren. Als star ters fungeerden de heer Joh. van Zwieten, voorzitter van net Z. H. Merendistrict en Th. A. Hydra uit Langeraar. Tweeden Kerstdag zu.len wederom toch ten worden verreden over 25, 50, 60 en 100 km. Start-plaatsen Leiden „Zomer- zorg", Oude-Wetcring, Paviljoen, Noorden, Café Sluitkade, Nieuwkoop, Café Wilden burg en Langeraar, Café Hoogendijk. IJSHOCKEY. Ned- Studententeam voor Davos. Na een gisteravond op de Hokij te 's-Graven- hage gespeelden selectiewedstrijd is de Ne- derlandsche studenten IJshockeyploeg voor de Internationale Studenten Winterspelen te Davos als volgt samengesteld: Doel: Haket (HHIJC) of P. Fisher (HH IJC); achter: van der Stok (HHIJC) en van Heeswijk (HHIJC); voor: J. Dinger (HH IJC II), Everwijn (HHIJC), C. Fisher (H HIJC) en Wassenberg (Ijsvogels), Benja mins (Ijsvogels), Rutten (Tilburg). Reserve: C. Schwenke (RIJC) en Hey- berg (RIdC). Ook aan de overige program manummers van dit wintersporttournooi skiloopen en hardrijden, zullen Nederland- sche studenten deelnemen. De ploegen hiervoor zijn nog niet samengesteld. DUIVENSPORT. Tentoonstelling P.V. „De Bonte Duif'. Zaterdag 28 en Zondag 29 Dec. houdt deze Leidsche vereeniging haar eerste jaarlijk- sche tentoonstelline na de bevrijding. De duiven zullen worden geëxposeerd in de groote zaal van café rest. „De Groote Vink", welke ruimte o.m. vanwege het vele dag licht, bijzonder voor dit doel geschikt is. Keurmeester is de heer L. W. Veen uit 's-Gravenhage, die speciaal op vliegtype zal keuren .De Groote Vink zal op deze dagen, evenals voor den oorlog, weer een tref punt zijn voor vele liefhebbers uit Leiden en omgeving, te meer daar er thans een goede busverbinding is. TAFELTENNIS. Treffers IINetbal V 37. Met twee invallers kon Treffers II het niet bolwerken tegen het sterkere Netbal en verloor dan ook met 37. Invaller B. v. d. Meer wist echter nog 2 partijen te winnen. Eer te genvaller was het xesultaat van P. Verdel, die maar één partij won. De tweede inval ler S. Schrama kon het, ondanks feilen te genstand niet tot een overwinning brengen. Het programma voor volgende week is: Treffers IDSB IV, Kastanjestr., aanvang 5 uur; Treffers IICebusta I, Weesperstr. aanv. 5 uur. Willen de Treffersteams hun kans op 'n kampioenschap behouden, dan dienen deze twee wedstrijden zeer zeker gewonnen te worden. LEÏDSCH TRIBUNAAL Beschuldiging tegen van Stryen vervallen verklaard Het Leidsch Tribunaal, onder presidium van mr. M. G. A. M. v. d. Kamp, heeft he denmorgen uitspraak gedaan in een achttal zaken. In de eerste plaats in die van mr. dr. C. E. van Strijen, oud-gemeentesecretaris van Leiden. In zijn uitspraak overwoog hel Tri bunaal o.a., dat mr. v. Strijen maar al te veel had aangestuurd op vrijwillige in kwartiering. Dat hij niet opgetreden is te gen zijn echtgenoote, die de Deutsche Zei- tung las, die bloemen aanbood aan den Ortskammandant, dat zijn dochtertje veel in het huis der Duitschers Rijnburgerweg 1 kwam, dat hij ook buiten ambtelijken om gang had met de Ruyter v. Steveninck, het zijn alle, feiten, die niet onder de bepalin gen van het Tribunaalbestluit vallen, zoo dat de beschuldiging tegen verd. als ver vallen werd verklaard. Hoewel van oprdeel, dat verd. gefaald heeft in het betrachten van de juiste houding, kon het Tribunaal niet anders dan verd. volledig in vrijheid te stellen zonder eenige beperkende bepaling. Het Hribunaal veroordeelde voorts: H A. Eigenbrood te Voorhout tot intern.vring tot - Februari 1947 en ontzegging uit beide kiesrechten; mej. J. F. Snoeker te Leiden tot internee- ring van 1 jaar en 10 maanden tot 21 Maart 1947, ontzetting uit beide kiesrechten. mej. P. A. Snijders te Rozendaal, inter- neering tot 1 Febr. 1947 en ontzetting uit beide Kiesrechten mej. E. A. H. Hoek te Leiden, internee- ring van 1 jaar en 9 maanden, tot 12 Febr. 1947 en ontzegging uit beide kiesrechten. A. A. H. T. Joha te Alphen a d. Rijn: interneering tot 27 Jan 1947, verbeurdver klaring van zijn vermogen tot een bedrag van 6000.ontzetting uit beide kiesrech ten en verbod tot het dienen bij de gewa pende macht. K. Dekkers te Zoetenneer: tot den tijd reeds in interneering doorgebracht, zoodat verd. onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van J. Berendsen, oud-hoofdagent bij de Leidsche politie, met ontzetting uit de beide kies rechten en het verbod tot het uitoefenen van openbare functies. Warmond. De jubileerende War- mondsche IJsclub zal Vrijdag 27 Decem ber, te 13 30 ijs en weder dienende, een districtswedstrijd uitschrijven, waaraan van allé in het district aangesloten clubs vier rijders kunnen deelnemen plus één re serve. De banen op het Poelmeer verkeeren in uitstekende conditie. Kampioenschap Ter Aar. Zaterdag werd op de Langeraarsche plas het kam pioenschap hardrijden op de schaats over 25 K.m. verreden. De Ter Aarsche IJsclub organiseerde dezen wedstrijd. Er versche nen 17 deelnemers aan den start waarvan er 10 deze rit uitreden. No. 1 werd W. Ver meulen, hij kwam daarmede voor een jaar in het bezit van den wisselbeker. 2. H. Ver meulen; 3. J. v. d. Hoorn Johz. 4. W. v d Hoorn Johz. De winnaar van den wisselbe ker ontving ook nog een kleinen beker als herinnering, de overige drie elk een me daille. De winnaar reed deze rit in den tijd van plm. 58 min. Jean Piccard wil „HaoyeA. op" De in Zwitserland geboren bal lonvaarder professor Jean Piccard heeft het plan opgevat te pogen tot op een hoogte van dertig kilometer in de stratosfeer door te dringen. Hij wil deze poging ondernemen in Juni aanstaande en daartoe gebruik maken van een „druiventrosballon", welke is samengesteld uit 57 aparte ballonnen, aldus heeft het Ameri- kaansche departement van marine bekend gemaakt. Professor Jean Piccard is een broer van den be roemden Zwitserschen stratosfeer- vorscher professor August Piccard, die in een ballon tot op een hoogte van zestien kilometer is gekomen. Het huidige hoogte-record per bal lon staat op naam van Albert Ste vens en Orvol Anderson, die in No vember 1935 een hoogte van twee- en-twintig en een haLven kilometer bereikten. Te Scheveningen zijn de laatste haringloggers binnengekomen, waarmede het haring seizoen voor die jaar is afges oten. De aanvoer en besomming hebben dit jaar een omvang gehad zooals in de geschiedenis van de haringvisscherij nog niet is voor gekomen. Tot het moment van de blokkeering dar haring werd 94.000 000 kg. aan gevoerd. De laatste week hebben de visschers het niet gemakkelijk gahad wegens de hevige koude. Thans kunnen zij een welverdiende rust genieten. Een overzicht van de Scheveningsihe haven, Thuring P. KERSTFEEST OP HET LOO. Nadat H. M. de Koningin ruim een jaar geleden, een groot deel van het paleis „Het Loo" had afgestaan voor de verpleging van rustbehoevende oud-illegalen, heeft zij bij herhaling haar groote belangstelling voor hen getoond. Dit koninklijke medeleven ma nifesteerde zich wel zeer bijzonder, toen H. M. gistermiddag temidden van de ver pleegden het Kerstfeest kwam vieren. Dit Kerstfeest werd gehouden in de bioscoop zaal van het paleis, ook de liggende patiën ten waren daar aanwezig. Een kléin koor bracht als eerste nummer van het pro gramma het „Nu sijt wellecome" ten ge- hoore, waarna ds. Hein, predikant der Re- monstrantsche Gemeente te Haarlem, een toespraak hield naar aanleiding van den tekst „Het volk, dat in duisternis wandelt, zal een groot licht zien". Na dit wijdingswoord hief men gezamen lijk het gezang aan: „Daar is uit 's werelds duistre wolken". Daarop ving de uitreiking aan der Kerstcadeaux, welke door H. M. de Koningin met enkele woorden werden overhandigd. Ieder, ook het personeel, ont ving een pot met bloemen, een plaats, voor stellende een boschgezicht naar een schil derij van H. M. en een pakje, dat een luxe- voorwerp inhield. Aan H. M. de Koningin werd door een der patiënten een zelfgemaakte schilder- tasch aangeboden. Een tweetal gezamenlijk gezongen Kerstliederen besloot het feest. De heer J A. A. Hartland, directeur van de Stichting Landverhuizing Nederland, heeft Zondag voor den zender Hilversum I gesproken over den emigratiedrang bij het Nederl. volk. Circa 22 pet. der Nederland- sche bevolking koestert emigratieplannen, aldus spr. Het meerendeel der gegadigden is tusschen 20 en 35 jaar oud en het vrou welijk deel staat niet veel achter bij het mannelijke. Spr. gaf den raad zich uitslui tend te laten leiden door de officieele en semi-officieele emigratie-instanties, waar van de Stichting Landverhuizing Neder land een middelpunt vormt. Ten einde eventueele emigratiemogelijkheden te on derzoeken en de vestiging voor te berei den, heeft de Stichting Landverhuizing Nederland een aantal experts naar ver schillende landen uitgezonden, die als emigratie-attaché aan de gezantschappen in die landen zijn verbonden. HONDERDEN TONNEN PAPIER VERDUISTERD. Vijf ambtenaren gearresteerd. In verband met de fraude op het Rijks bureau van Papier te Amsterdam zijn vijf ambtenaren gearresteerd. De bij de fraude betrokken hoeveelheid papier zou in de honderden tonnen loopen. Bij het plegen van het bedrog hebben de gearresteerden misbruik gemaakt van de omstandigheid, dat formulieren voor aankooovergunningen en handteekenings- stempels niet in de brandkast lagen. Ieder" een kon er bij en op deze manier hebben de betrokkenen na kantoortijd zelf aan- DR. HIRSCHFELD EERVOL ONTSLAGEN. Met ingang van 1 Januari 1947 is eervol ontslag verleend aan dr. H. A. M. Hirsch- feld als secretaris-generaal van het voorma lig departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart „onder dankbetuiging voor de niet-betwiste zeer groote en belangrijke diensten, in genoemde functie gedurende vijf zeer moeilijke bezettingsjaren aan het Nederlandsche volk bewezen". Tevens is dr. Hirschfeld, eveneens op zijn verzoek, op dezen datum eervol ontslag verleend als directeur-generaal van Handel en Nijver heid bij het departement van Economische Zaken onder dankbetuiging. GEGEVENS MET BETREKKING TOT DE A.S. VOORJAARSBEURS. De 48ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zal worden gehouden van 11 tot en met 20 Maart 1947 te Utrecht. Zij zal zijn verdeeld over twee terreinen en men is druk bezig, om de expositie-ruimte te ver- grooten. BUREAU STATISTIEK VERDWIJNT. Het Centraal-Bureau voor de Statistiek dat sinds de evacuatie voor een gedeelte van den Haag werd overgebracht naar de Stichting „Hulp en Heil" alhier gaat bin nenkort weer terug naar Den Haag. Of de statistiek weer in haar voormalig kantoor gebouw aan de Oostduinlaan wordt ondergebracht staat nog niet vast. KLANTENBINDING OPGEHEVEN. Het rijkskolenbureau maakt bekend, dat de klantenbinding voor huisbrand en kleinindustrie-verbruikers, die meer dan 10 eenheden per periode of per maand ontvangen, met ingang van 1 Januari wordt opgeheven. PRIJZEN VOOR SLACHTVARKENS. Met ingang van 6 Jan. gelden voor var kens, overgenomen voor rekening van den kooper, met uitzondering van zeugen en bceren de navolgende prijzen: Bij een geslacht gewicht van: 91 kg. of meer 1.85 per kg. geslacht gewicht; 51 kg. tot en met 90 kg. 1.87; 41 kg. tot en met 50 g. 1.78; 31 kg. lot en met 40 kg. 1.72; 21 kg. tot en met 30 kg. 1.62; 16 kg. tot en met 20 kg. 0.90; 11 kg. tot en met 15 kg. 0.80; 10 kg. en minder 0.65. Overzeesche gebiedsdeelen SOEKAWATI TIJDELIJK STAATSHOOFD VAN OOST-INDONESIë. Soekawati, afgevaardigde van Bali, is he den tot tijdelijk staatshoofd van Oost-Indo- nesië gekozen. SURINAME WORDT ONGEDULDIG. De heer Bos Verschuur heeft in de Staten van Suriname zijn teleurstelling en zijn misnoegen te kennen gegeven over het feit, dat de Nederlandsche regeering nog niet de vier maanden geleden gedane beloften heeft vervuld tot het aanbrengen van voor- loopige veranderingen in de staatsregeling van Suriname. Tevoren had de Surinaamsche Volkspartij aan minister Jonkman een telegram ge zonden, waarin met klem werd aangedron gen het aanbrengen van wijzigingen in de staatsregeling van Suriname te bespoedi gen. REDE GOUVERNEUR KASTEEL. In een buitengewone openbare zitting van de Staten van Curasao op Zaterdag 21 December heeft gouverneur Kasteel me degedeeld, dat minister Jonkman constitu- tioneele wijzigingen voorbereidt, waar door Curasao een verantwoordelijke regee ring met nieuwe bestuursorganen krijgt. Gouverneur Kasteel, die de kwestie van zelfbestuur voor Curasao met het Neder landsche kabinet en de Koningin bespro ken heeft, zeide: „Het is de bedoeling van de Nederlandsche regeering, dat Curasao baas, in eigen huis wordt. Alles wat den indruk geeft van koloniale verhouding, zal opgeheven worden. Het Rijk zal hervormd worden, waarbij alle samenstellende dee- len een gelijkwaardigen status zullen heb ben". Naar aanleiding van deze rede is felle critiek geleverd op gouverneur Kastee1. Oppositie werd o.a. gevoerd door dr. P. H. Maal van de democratische partij en L. G. Gerharts, partijloos, afgevaardigde van Bonaire. Zij becritiseerden ook de voor keur, welke het bestuur, naar men meent, aan Nederlanders boven landskinderen met dezelfde kwaliteiten bij' het vervullen van regeeringsfuncties geeft. "ERWIJL DE IJSBLOEMEN OP DE RU ITEN STAAN is hedenmiddag in Lisse een 1 lentebloemententoonstelling geopend in het ontvanggebouw van het N.B.G. De voorzitter der afd. Lisse der Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur, de heer Segers, sprak een inleidend woord, waarin hij eenige mededeelingen deed over de stichting van een permanent tentoonstellingsgebou w. Aan den vooravond van Kerstmis al dus spr. mogen wjj wel eens denken aan de waarde van tentoonstellingen als deze. Wij moeten er ons rekenschap van geven, dat deze vaktentoonstellingen er indirect toe medewerken om den export op te voeren. En vooral daarin ligt op het oogenblik de groote waarde, dat het op voeren van den export zoo noodzakelijk is voor de oplossing van de problemen in het bloembollenvak. Want wanneer men de vraagstukken, welke in het bloem bollenvak momenteel zoo veel besproken worden en welke voor de beoefenaren van het vak van zoo groot belang zijn, op den keper beziet, blijkt steeds weer, dat een gebrek aan voldoende exportmogelijk heden, deze problemen veroorzaakt. Wanneer ik zei, aldus spr., dat uiteinde lijk deze tentoonstelling van groote betee- kenis is voor de opvoering van onzen ex port, dan heb ik niet het oog op de pro pagandistische waarde, die van deze ten toonstelling uitgaat. Deze tentoonstelling is een vak-tentoonstelling. Een tentoon- stellinig, welke men moet bezoeken met liefde voor het vak en met den wil om er te studeeren. Aan het steeds weer vossen door de Nederlandsche tuinbouwers is het te danken, dat onze tuinbouw een uitste kende reputatie geniet over de geheele wereld. Wij dienen ons er echter rekenschap van te geven, dat ook in het buitenland od alle mogelijke manieren getracht wordt, het peil van den tuinbouw aldaar op te voeren en dat wij in deze omstandigheden onze meer intensieve cultures aTeen zullen kunnen handhaven door er voor te zorgen, dat wij aan de spits blijven. On^e export moet een exnort zijn van kwaliteits-pro- ducten en wij moeten ons rea'beeren, dat anders onze positie steeds zwakker wordt. Onze exoorfprodueten moeten ook naar voren gebracht worden in een steeds veer vernieuwd sortiment, dat aan de aller hoogste eischen voldoet. Dat dit een werkel"i<-e v*ktentonr.Rtei. ling is, moge ook hieruit bliiken, dat ten- toonste'linven als deze vele jaren in Sassenheim ziin gehouden, doch. dat nu T isse de organisatie van deze tentoonstel ling heeft overgenomen, toch het eeheele vak er aan medegewerkt heeft. Ook hier blijkt weer dat deze tentoon ct°lli™w door het vak gedragen wordt en dat z°i*s het n^atsel'i'k cb*,"vij»ic*r,Q aan de vakbelan- gpn wordt achtergesteld. Dr. Verha«e besloot m^t den wemch, dat a'le vak°enooten, óók de werknemers, in groot cetal déze tentoonstelling zouden bezoeken. De loco-burgemeester. Tenslotte sprak de loco-burgemeester van Lisse, de heer J. W. A. Lefeber, die herinnerde aan het aanbod van de veiling Hobaho: f 50 000 plus grond, om een ten toonstellingsgebouw te stichten. Het is echter nog niet mogeïijk gebleken een ge bouw op te trekken. Maar Lisse laat zich niet ontmoedigen. „Bloemlust" is binnen onze gemeente opgenomen als een welko me bewoner trots de woningnood. Als alle toezeggingen voor broeioroefbedrijf en showroom verwezenlijkt worden, zal Lisse zijn naam als „centre of the Bulbdistrict" eer aandoen. Prachtige aanbiedingen Maar. reeds spoedig, bleek het, al dus spr. dat, wat wij meenden noodig te hebben, n.l. broeibedrijf, showroom, warenhuis, enz., niet door Lisse al'een tot stand kon komen. Of de zaak moest door het geheele vak gedragen worden, of wij moesten bijzondere hulp ontvangen van anderen. Welnu, dat laatste gebeurde, door de Directie van Hobaho, Hollandsch groot ste bloembol] en veiling, werd ons een zoo vorstelijk aanbod gedaan, dat wij een oogenblik perplex waren. Echter, hoe groot ook dat aanbod, toch bleek ons oo den duur dat de plannen dit jaar nog niet te verwezenlijken waren, mede door de groote schaarschte en duur te van de bouwmaterialen. En toch moes ten we door gaan. want met Sassenheim was reeds afgesproken dat voortaan in Lisse zou geëxooseerd worden; bovendien was den inzenders toe<*eze®d dat er voor dit seizoen voldoende expositie-ruimte zou zijn en zij dus volop zouden kunnen broeien en inzenden. Wat nu te doen en waar zouden we zoo'n groote ruimte b"inon vm^en? W^l- nu. de Directie .van H.B G. (de 2° grootste bollenvefin®), bracht uitkomst. Hoerende van onze moei'ukheden boden zij o^s soontaan dit gebouw grit's aan. met de belofte ons zoove°l moffolijk hulp en bij- 8to,,,d te zullen verieeuen. Wij moeten echter naar een ei«en **e- bouw. m°t aPes wat er toe behoort. Dat kan b°re'M worden, dat zal bereikt wor den. ni«»t in 't nv^st daarom ai dat voor aanstaande mermen en pff;"i°p1e instan ties b°t m°t ons eens zijn ij ons streven kracht;<? wP'en steunen. De?e tc**t?o«ctei'i*ig voor de exnnrt. Daarna sprak de voorzittor van de Ale. Verpen. v. B1oembr>rencu't""r, dr. A. J. Verhagen, het openingswoord. DE KERSTREDE VAN DEN PAUS. Naar uit Rome wordt gemeld, zal Z. H de Paus in zijn radio-rede, welke hij op Kerstavond houdt, evenals voripe jaren den nadruk leggen op de economische moei'ijk- heden, waarin de volken van de meeste lan den verkeeren. De Paus zal er ziin teleur stelling over uitspreken, dat met het be krachtigen der vredesverdragen zoolang wordt gewacht en hij zal hierbij zijn critiek niet sparen. Voorts zal de Paus zich tot de overwinnende landen wenden, opdat deze het sluiten van vredesverdrapen, waarbij draaglijke voorwaarden aan de overwon nenen worden opgelegd, die voor hen de deur zullen openlaten voor de toekomst, zullen besooedigen. Men verwacht, dat de rede van den Paus ongeveer een half uur zal duren. PAUSELIJKE GIFT VOOR SLACHTOFFERS IN JAPAN. Z. H. de Paus heeft aan de Japansche regeering zijn deelneming betuigd met de ramp, die Japan door de aardschokken ge troffen heeft en heeft haar tegelijkertijd een groot bedrag doen toekomen ten be hoeve van de slachtoffers, die door deze aardbevingen en door de daarop gevolgde overstroomingen getroffen werden OMGEVING BILDERDAM. IJsvereeniging „Excelsior". Zaterdag avond vergaderde „Excelsior" met 51 le den, zoodat het grootste café aan de Bil- derdam tot in alle hoeken gevuld was. De voorz., de heer N. Koot, opende de verga dering met een welkomstwoord, waarna de secr., de heer v- Djjk de notulen voorlas. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat G. Aartman werd-herkozen, en nu de plaats van C. Roos aan de bestuurstafel kwam J. du Pau. Vanzelfsprekend kon de vergadering niet eindigen voor de traditio- neele verloting was afgewerkt. Zooals ge bruikelijk bleven de leden na afloop van de vergadering nog geruimen tijd gezellig bijeen. HAZERSWOUDE Val op het ijs. Het zoontje van den landbouwer S. kwam op het ijs zoodanig te vallen, dat hij zijn arm brak. HILLEGOM 40-jarig Priesterfeest. Op 15 Augus tus 1947 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Z.Eerw. heer B. F. Kosters, pastoor der St. Martinuskenk, priester werd gewijd. Reeds thans worden grootsche plannen be raamd, om diit jubileum bijzonder luister rijk te berdenken. Vat verloren. Van een wagen der fa. van L., kunstmesthandel, alhier, is een vat verloren, waarin formaline heeft gezeten. Daar formaline zwaar vergif is, wordt de vinder gewaarschuwd tegen het gébruik van dit vat. Postduiven. De Postduiven ver. „De Zwaluw" alhier houdt op de beide Kerst dagen in „Zomerzorg" alhier een clubten toonstelling. LANGERAAR Pas op het Aarkanaal. Door de scheep, vaart is het ijs in het Aarkanaal herhaal delijk opengebroken, zoodat er een gevaar lijke geul is ontstaan, welke slechts met een dun laagje ijs is bedekt. Gisteravond zijn niet mineer dan vijf scheatsenrijders de dupe daarvan geworden. Gelukkig kwa men zij er met een nat pak af, maar als men niet oppast en ver'.rouwend op de sterkte van het ijs het kanaal tracht over te steken, zijn grootere ongelukkien niet uitgesloten. LEID SCHEND AM LEIDSCHENDAM VERDWIJNT ALS DISTRIBUTIE-KRING. De distributiekring Leidschendam— StompwijkVoorschoten wordt met ingang van 18 Jan. a.s. opgeheven en toegevoegd bij de kring Voorburg. In Leidschendam en Voorschoten zal dan slechts een agentschap achterblijven dat in overleg met Voorburg de zaken verder zal afwerken. De uitrei kingen blijven zooals voorheen. Gtrouwd: J. F Hakkaart 25 j. en J. G. van de Hatert 22 j.; E. v. d. Pol 28 j. en Adr. Rehling 25 jaar. VOORHOUT .Bond van Jon-ge en Kleine Kweekers. De Bond van jonge en kleine 1 weekers hield in oafé Boerhaave een goed bezochte vergadering, welke onder leiding stond van den heer W. Borst. Momenteel zijn er 9 plaatselijike afdee- lingen terwijl uit Noord-Holland vele ver zoeken tot lidmaatschap zyn binnengeko men. De standsorganisaties L.T.B. en C. BT. en Bloembollencultuur hadden plan nen zich tegen het beoogde doel van den Bond te keeren. In een bespreking met de besturen dezer organisaties heeft die Bondsvoorzitter de heer G. Verschoor uit Sassenheim de noodzakelijkheid van het bestaan van dien Bond met succes be pleit. Van het bezwaarschrift aan H. M. de Koningin was nog geen antwoord binnen gekomen, wel verschillende adhaesiebetui gingen van leden der Staten-Generaal. Tot voorzitter werd na 3 stemmingen gekozen de heer W. Borst, tot secretaris ce heer J. v. d. Blom en penningmeester de heer J. v Gent De contributie is gesteld op f 2.50. Als lid zijn toegetreden 126 personen, zoodat Voorhout nu tot de groo'ste afdeeling van de s'.reek behoort. Katholieke Arbeiders Beweging. De K.A.B. had een gezinsavond georganiseerd, welke in het Parochiehuis werd gehouden en welke een succ s ge-oernd -maw worden. De heer Mutoaers voerde met zijn jongens koor op uitmuntende, wijze eenige Kerst liederen uit. Pater Engelbcrtus hield een causerie. Hij deelde mede, da+ hij nu offi cieel verbonden is aan de K.A.B. en wel met hart en ziel. In zijn causerie ging nij uit van de stal van Bethlehem, waarin de groote God zelf als kind van een werkman werd géboren. De arbeidersstand heeft nog niet die plaats in de Maatschappij, die God hem heeft toegedacht, aldus sipréker, maar daar moeten de jongeren voor zor gen. Na uitvoerig toegelicht te hebben dat arbeid stoffelijke welvaart moet brengen, maar daarom het geestelijke niet uitgeslo ten moet worden, werd dieoer ingedaan op het huwelijksleven, waarin offervaar digheid, opofferingsgezindheid en ver draagzaamheid de drie kardinale punten werden genoemd. Door den heer A. de Beider werden nog eenige liedeTen gedeclameerd w-arna aan mevr. de Wed. HermansJansen namens het Bondsbestuur een gedenkplaat werd overhandigd ris aandenken aan haar in den oorlog gevallen echtgenoot. Hardrijderij op de schaats. De uitslag van de hardrijderij op de Z ndsloot is als volgt: 1. Chr. v. d. Berg f 152. H. Bax f 10.—, 3. B. La-keman f 7.50, 4. W. v. Kem pen f 5.5. Joh. Lakeman f 2.50, 6. G. v. d. Tanig Gzn. een flesch wijn. VOORSCHOTEN Geboren: z. v. N. Reinder en Schretf; z v. N. A. van Klaveren en Zuiddam; d- v. A. Oudshoorn en v. d. Bent; d. v. C. M. Verschoor en Lammers; d. v. W. C. M. A. GussenhovenHollink; z. van G. J. F. Kooyman en van der Meer.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2