HOLLAND OP DE SCHAATS Nieuwe topleiding bij de Zeilsport De Nationale Roeikampioenschappen Opening kunst-skibaan op „Duinrell" RADIO tDick Alataexy. DIJKSTRA NEDERLANDSCH KAMPIOEN OP DE KORTE BAAN. Zaterdagmiddag organiseerde de IJsclub „Zijdelmeer" te Uithoorn onder auspiciën van den K.N.S.B. de Nederlandsche kam pioenschappen op de korte baan. 14 Deelnemers hadden voor de series in geschreven, waaruit de Amsterdammers Dijkstra, Havekotte, Ekelschot en de kam pioen van het vorige jaar, Meulebeld, zich voor de eindstrijden plaatsten. In de finale kwamen tegenover elkaar Dijkstra en Ha vekotte. Dijkstra won de eerste rit met groot ver schil, terwijl het verschil in de tweede rit slechts enkele centimeters bedroeg. De snel ste tijd van den kampioen Dijkstra, werd gemaakt in de series, n.l. 15.7 sec. Havekot te werd tweede, zijn snelste tijd bedroeg 16.2 sec., Ekelschot werd derde, Meulenbeld vierde. P. KEYZER KAMPIOEN ZUID-HOLLAND LANGE BAAN. De uitslagen van de Zaterdagmiddag te 's-Gravendeel gehouden wedstrijden om het lange baan kampioenschap van Zuid-Hol land luiden: 500 M.: 1. P Keijzer (de Lier) 48,8 sec.; 2. J. Roos (Amsterdam) 49,9 sec.; 3. Verbiezen (Eindhoven) 51,6 sec. 1500 M.: P. Keijzer 2 min. 39.8 sec.; 2. W. v .d. Voort 2 min. 40.8 sec.; 3. Verbiezen 2 min. 41.5 sec. 5000 M.: 1. P. Keijzer 9 min. 26 sec.; C. Broekman (de Lier) 9 min. 26.1 sec.; 3. Ver biezen 9 min. 33 sec. 1. P. Keijzer 159.666 (kampioen Zuid- Holland); 2. Verbiezen 162.733; 3. P. J. Zwa nenburg (Rotterdam) 163.576; 4. W. v. d. Voort 163.900. W. AAFJES KAMPIOEN NOORD-HOLLAND KORTE BAAN. Zaterdagmiddag organiseerde de ijsclub „Klein maar Dapper" op haar banen te Krommeniedijk kort baan wedstrijden voor amateurs om het kampioenschap van Noord- Holland. W. Aafjes uit Assendelft, wist met 0,1 sec. verschil van P. Groenenwold uit Zaandam te winnen. De tijd van Aafjes over de 160 M. bedroeg 15 sec. J. Klaassen uit Badhoevedorp werd derde met een tijd van 15,4 sec. LANGENDIJK WINT KAMPIOENSCHAP VAN GELDERLAND. Gisteren zijn te Zutphen de wedstrijden gehouden om het kampioenschap var. Gel derland, waaraan tal van deelnemers uit verschillende provincies deelnamen. Een bijzonderheid vormde de uitslag van de 5000 meter waarin de 19-jarige leerling van Piet Keijzer, Broekman uit de Lier, een beteren tijd maakte dan Langendijk, n.l. 9 min. 27,4 sec. In het eindklassement bezette Langendijk uit Oud-Karspel de eerste plaats. Zijn tij den waren voor respectievelijk de 500, 1500 en 5000 meter, 49,1 sec. 2 min. 38,4 sec en 9 min. 31,7 sec. Tweede was S. van Hoorn uit Amsterdam met 49,4 sec., 2 min. 24,6 sec. en 9 min. 54,6 sec. Derde werd Jonker uit Warmenhuizen met resp. 48,6 sec., 2 min. 43,8 sec., en 9 min. 58.7 sec. KAMPIOENSCHAP VAN N.-HOLLAND SCHOONRIJDEN. Gistermiddag organiseerde de ijsclub „Zuidpool" te Zaandam wedstrijden om het kampioenschap schoonrijden van Noord- Holland. De uitslagen luiden: 1._ M. de Ruyter (Zaandam), kampioen van Noord-Holland. 2. C. P. Timmerman (Schagen) Dames: 1. Mej. L. Schioper (Zaandam), kam pioene van Noord-Holland. 2 mevr. SchoorlKeetman (Barsinger- horn). Geel hem een bloedpoedertje Zoover komt het nog eens. Wij zijn tegenwoordig al heel trotsch op de vorderingen van onze medi sche wetenschap, wanneer zij er in slaagt, een patiënt door middel van bloedtransfusie in het leven te hou den. Maar dan moet er iemand zijn, die zijn bloed geven wil, of in het gunstigste geval kan men een fleschje van dit „zeer bijzondere sap" bestellen bij een z.g. bloed bank. Nu blijkt men er in geslaagd te zijn gedroogd bloed jaren lang goed te houden. Dit op een speciale manier gedroogde bloed is bestand tegen Pool-koude zoowel als tegen tropische hitte. In het Engelsche le ger past men het met succes toe. Binnenkort kan ieder dus een poeiertje bloed gaan halen in de apotheek, als hij te weinig heeft van dit levens-elixer! Mo'entocht Kager- en Brasemmermeer Hoewel het weer niet ideaal was om te schaatsen, is deze tocht toch betrekkelijk goed geslaagd. Het aantal deelnemers be droeg circa 1500. Ofschoon de afstand 6lechts 50 K.m. bedroeg, was de tocht in verband met de minder goede ijsgesteldheid van de meren betrekkelijk zwaar. Ongeveer 70 der deelnemers hebben de tocht goed afgelegd. Onder de deelnemers bevonden zich enkelen uit Friesland en Gelderland De eerst terugkeerende tocht-rijder was woonachtig in Grouw (Friesland) en ein digde reeds om 13.45. Over de organsatie van de tocht was men zeer tevreden. EEN VIER-MEREN-TOCHT. Het Zuid-Hollandsch Meren district orga niseert op Dinsdag a.s. een vier-mei en-tocht over 90 K.m. als wedstrijd zoowel als toertocht. Voor den wedstrijd kunnen kaar ten afgehaald worden in „Zomerzorg" van 78.30 uur; start te 9 uur van de Drie-Ga- tenbrug aan de Zijl. De prijzen, hiervoor beschikbaar gesteld, zijn een groote wissel beker en 4 medailles. Elke deelnemer, mits vóór 14.30 voorbij de eindstreep, ontvangt het 4-meren-kruis. Voor den toer-tocht over één, twee, drie, of vier meren zijn kaarten verkrijgbaar bij één van de volgende start plaatsen: Leiden, „Zomerzorg", Oude-Wei'e- ring, Paviljoen „De Brasem", Langeraar, café Hoogendijk; Noorden (Slootkade), ca fé v. d. Meer; Nieuwkoop, café Wildenburg. Deze toertocht kan ook Tweeden Kerstdag en volgende dagen verreden worden. In lichtingen betreffende ijsgesteldheid en wedstrijden worden verstrekt door den voorz. van het Meren-district, de heer J. van Zwieten, tel. 213, Leimuiden telefoni sche doorverbinding. Segers wint 100 K.M. dorpcntocht in Noord-Holland. Segers uit Purmerend heeft gistermiddag in 4 uur 12 min. den 100 km. wedstrijd van den dorpentocht in Noord-Holland ?eworren na een bijzonder spannenden eindstrijd met 4 andere rijders die allen vlak na elkaar de finish in Pur merend passeerden. De rijders hadden.het grootste gedeelte van den tocht gezamenlijk op de tweede plaats gereden achter Th. Ko ning uit Kwadijk, die langen tijd op zijn' eentje de leiding had en nu als zesde bin nenkwam. Katwijk. Een wedstrijd op de schaat sen, ringrijderij voor paren had tot uit slag, dat prijswinnaars werden: 1. J. v. Maancn en Ada Mulder, 2. A. Noort en Jo v. d. Valk, 3 Jac. v. Beelen en echtge- nooie. Langeraar. Dinsdagmiddag te 2 uur zal op de Langeraarschaplassen worden verre den de wisselbeker van den Z.-H. IJcbond. Vorige winnaar was Jan Bosman uit Breu- kelen. De lengte der baan is 25 K.m. De wedstrijd wordt verreden onder leiding van de Ter Aarsche IJsclub. Inschrijven voor dezen wedstrijd vzr.af 1 uur aan de baan of bij Maarten van Tol te Langeraar. Noordwijk. De Noordwijksche IJsclub houdt morgen Dinsdagmiddag te half twee een Nationale Hardrijderij op de Kat wij k- sche Watering. De baan is uitstekend in or de. Voor verdere gegevens verwijzen wij u naar de advertentie voorkomende in dit nummer. Oude Wetering. Estafette-hardrijden: 1. D. Hulsebosch, J. Pecht en Jac. Kraan, 2. P. H. Verdel, W. Turk en A. Hoogen- boom, 3. A. J Möller, P. v. d. Meer en B. Kraan, 4 P. Cosijn, C. Vesseur en J. v. Veen. Roelofarendsveen. Hardrijden korte baan: 1. Koos v .d. Hoorn, 2 Koo.s Bak ker Gzn, 3. Koos Bakker Pzn., 4. Koos v. d. Meer Szn. Zoeterwoude. De IJsclub Zoeterwou- de organiseerde Zaterdagmiddag ter vie ring van het 50-jarig bestaan een jubi leum-harddraverij, waaraan 26 rijders deel namen. De baan, ter lengte van 160 M. was bui tengewoon goed berijdbaar en er was veel belangstelling voor deze wedstrijd. De jury werd gevormd door drie bestuursleden van de IJsclub Oud-Ade, de heeren D. v d. Poel, J. Vrijburg en J. Opdam, welke hee ren zich bijz. goed van hun taak hebben gekweten. De wedstrijd had dan ook een goed verloop en de uitslag was: le prijs" 125 A. v d. Nagel Jr., Zwammerdam, 2e prijs 75 C. Disseldorp, Rijpwetering, 3e pr. 50 G. Kennis, Rijpwe'.ering, 4e pr. 25 Chr. v. d. Geest, Leiderdorp, 4e pr. 10 N. Bouwmeester, Nieuwewetering. De prijs winnaar, de 17-jarige favoriet v. d. Nagel blonk ver in vorm en stijl boven de an dere deelnemers uit, hoewel hij meermalen sterk bekampt werd. Wedstrijdprogramma 1947 samengesteld Zonder groote schokken zijn de Konink lijke Verbonden Watersportvereenigingen dank zij ook het voorbereidend werk van de technische commissie, overgegaan tot een nieuwen bestuursvorm, neergelegd in de gewijzigde statuten en het huishoude lijk reglement, waarop inmiddels de ko ninklijke goedkeuring is afgekomen. Het aantal leden, waaruit het bestuur zal be staan, werd Zaterdagmiddag op de alge- meene vergadering te Amsterdam bepaald op 15 en de verkiezing van de bestuursle den, waarbij rekening werd gehouden met de wenschelijkheid, dat de belangrijke wa tersportcentra en de verschillende takken van sport, waarvan de belangen worden behartigd, daarin zijn vertegenwoordigd, had het volgende resultaat: Ernst Crone, voorz. (A'dam), en verder C. F. Antheunis- sen te Voorburg. A. J. Dragt te Nieuwer Amstel, G. van Dusseldorp te Rotterdam, C. J. Hagedoorn te A'dam. P. E. Moes te Bussum, H. H. Niemeyer te Haren (Gr.), H. W. Nijman te Warmond, Bern. E. Ruvs Jr. te R'dam, P. Schoen Pz. te A'dam, R. A. van der Sluis te Sneek, L. van der Cteur te Heemstede, A. Tasma te A'dam S. de Wit te Zaandam, mr. E. F. O. M. van Zin- nicq Bergmann te 's-Hertogenbosch. Sedert 1890, dus 56 jaar lang, is de Kon. Nederl. Zeil-' en Roeivereenig'ng, voorzit tende vereeniging van de Verbonden Wa tersportvereenigingen geweest, een periode, waarin de grondslag is gelegd tot den groo- Voortaan elk jaar gehouden Onder voorzitterschap van mr. A. J. M. Hendrix vond te Amsterdam plaats de jaar lij ksche algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Roeibond. Uit de openings rede van den voorzitter, welke der traditie getrouw het jaarverslag, hetwelk schrifte lijk was uitgebracht, verving, stippen wij aan, dat gebleken is, dat de jongeren, die de roeisport beoefenen, over uitstekende lichamelijke en geestelijke capaciteiten be schikken, zoodat men met vertrouwen in de toekomst de prestaties van Nederland in de internationale roeiwereld mag tegemoet zien. Er zal gestreefd worden naar een be tere organisatie van de opleiding van ge diplomeerde instructeurs. Verder ligt het in de bedoeling een bondsbureau te stichten en zoo mogelijk een bondsorgaan te laten uitgeven. Maatregelen zullen worden ge troffen voor een betere documentatie der wedstrijdresultaten en de omstandigheden, waaronder die wedstrijden werden gehou den. Het archief zal worden uitgebreid, ter wijl meer coördinatie zal plaats hebben op het gebied van nieuwbouw, toewijzing van materiaal enz. Het vraagstuk van de benaming der boo ten kwam weer eens aan de orde; het be stuur zegde toe deze aangelegenheid aan gesteld. De kunst-skibaan van de Ned. Reis-ver- eeniging op Duinrell, die in 1942 op last van de Duiischers werd gesloten, is Zater dagmiddag wederom geopend. Een aantal aankomende ski-ers en ski-sters waren naar de stille bosrchen van Duinrell geto gen gewapend met ski's en stokken, ge kleed in aller.ei kleurige costuums om de eerste beginselen van het ski-loopen, al was het dan niet op een wit tapijt, machtig te worden. De officieele opening ging met eenig ceremonieel gepaard. Enke'e cracks, onder wie de ski-leeraar van Tongeren en diens zoon, suisden In een f'ink vaartje van de ongeveer 25 meter hooge heuvel omlaag en doorbraken op die wijze het lint. Hierna was de beurt aan de leerlin gen. Men bond zich de latten onder en trachtte den berg te bestijgen, doch onder vond al spoedig dat ski-loopen niet een der eenvoudigste sporten is. Bepaald vermake lijke situaties ontstonden toen eenige en- thousiastelirj en, eenmaal met zeer veel moeite boven aangeland, het tempo van den weg terug b'ijkbaar te riskant vonden en, „safety first", te voet afdaalden. Een der deelneemsters moest haar Perste schre den op het pad van deze sport wel heel duur betalen. Zij viel en ontwrichtte daar bij haar schouder. De belangstelling op dezen eersten middag was van dien aard, dat verwacht mag worden, dat de ski-baan een gezonde toekomst tegemoet gaat. een nieuw onderzoek te onderwerpen. Het reglement voor het damesroeien werd vast- Het hoofdpunt van de agenda bestond uit het voorstel van het district Amsterdam, waarbij in het reglement zou komen vast te liggen, dat ieder jaar door het bestuur nationale kampioenschappen worden uit geschreven en wel voor heeren in dezelfde nummers, welke door de F.I.S.A. zijn vast gesteld voor de Europeesche kampioen schappen en voor dames in de nummers acht, vier met stuurvrouw, dubbel vier, dubbel twee en skiff, over 1000 meter. Dat voorstel werd aanvaard, waarbij verder werd bepaald, dat de nationale kampioen schappen als afzonderlijke wedstrijden op de Boschbaan te Amsterdam worden ver- roeid gedurende de maand Juli, met dien verstaande, dat ten minste twee weken voor den datum der nationale kampioenschap pen geen andere open wedstrijden zullen worden gehouden. De inschrijvingen voor de nationale kampioenschappen zullen pas sluiten twee of drie dagen na de laatste ge houden open wedstrijden. De volgende wedstrijden werden o.m. vastgesteld: 29 of 30 Maart head of The River, 11 Mei Varsity, 31 Mei Hollandia Alphen aan den Rijn, 27 Juli nationale kampioenschappen Boschbaan. De secretaris-penningmeester,- de heer W. J. Jongejan, die tien jaren deze functie op buitengewoon verdienstelijke wijze heeft vervuld, wenschte niet meer voor een her benoeming in aanmerking te komen. In zijn plaats koos men mr. H. Bruyn, voorzitter van de Hilversumsche roeivereeniging „Cornelis Tromp". De heer Jongejan werd benoemd tot eerelid, eeh besluit, dat met groot enthousiasme werd genomen en waar mede men den aftvedenden functionaris op waardige wijze huldigde. Naar A.N.P. verneemt is uit Moscou bij dr. Euwe telegrafisch het voorstel binnen gekomen om het tournooi om het wereld kampioenschap in 1947 tusschen de drie Russische grootmeesters o.w. Botwinnik, de beide Amerikanen Fine en Reshevsky en onzen landgenoot dr. Euwe in Rusland te doen houden. Men steunt zijn voorstel op het feit, dat de belangstelling voor een dergelijk tour nooi in Rusland buitengewoon groot zou zijn en dat men in Rusland een groote er varing op het gebied van de organisatie van dergelijke tournooien heeft. Dr. Euwe zal in den loop van de volgen de week overleg plegen met Nederlandsche schaakinstanties ten einde zijn standpunt vast te stellen. Dat in Rusland de belangstelling voor schaken buitengewoon groot is behoeft geen betoog, maar het mag voldoende bekend worden geacht, dat zulks ook in ons land het geval is. Bovendien heeft Nederland eveneens zeer groote ervaring inzake het organiseeren van internationale touimooien, weshalve het de vraag is of de Nederland sche schaakwereld zal terugkomen op het eens genomen besluit om de helft van het tournooi om het wereldkampioenschap in Nederland en de andere helft in Sovjet- Rusland te laten spelen. ten bloei der zeilsport, zooals deze in de laatste decennia zoo duidelijk tot uiting is gekomen. Op voorstel van „de Kaag", „Loosdrecht" en „de Maas" werd de „Ko ninklijke" voor haar zoo groote verdiensten onder geestdriftige instemming der afge vaardigden, tot eere-voorzittende vereeni ging van het verbond benoemd. Het bestuur zal een prijsvraag uitschrij ven voor een kleinen eenvoudigen motor kruiser. De Nederlandsche kampioenschap pen in de Drakenklasse (gekozen in verband met de Olympische Spelen), de internatio nale 12 M2. sharpies en de internationale olympiajollen zullen op -den Westeinder- Plas worden gehouden. O.m. werden de volgende wedstrijden vastgesteld: 24, 25, 26 Mei Gouda en Elfhoeven. 31 Mei, 1 Juni ^oord-Zuid. 1 Juni Hollandia. 14, 15, 21 en 22 Juni Nieuwe Meer, West end, Amsterdam, de Schinkel, de Koenen, Aalsmeer. 5, 6 Juli de Forel. 12, 13 Juli Braasemermeer. 18, 19, 20, 21, 22 Juli de Kaag'(Kaag- week). 25, 26, 27, 28, 29, 30 31 Juli, 1 Augustus Kon. Ned. Z. en R.V. (Holland-week I en Flevo race). 2, 3, 4 Augustus Kon. W.V. Loosdrecht (Hollandweek II). 1621 Augustus Sneekweek. 28 September Braassemermeer. Zeezeilwedstrijden NewportIJmuiden. Naar A. N. P.-sport verneemt is de mo gelijkheid groot dat in de maanden Juni en Juli 1947 een zeezeilwedstrijd zal wor- cen ter ge egenheid van het 100-jarig be staan van de Kon. Nederl. Zeil- en Roei vereeniging. De Engelsche league. De uits'agen der Zaterdag gespeelde league-wedstrij den luiden: Eerste divisie: Bolton WanderersSun derland 01; Char.ton Athletic—Black pool 01; ChelseaWolverhampton Wan derers 1—2; Grimsby Town—Arsenal 00; Leeds United—Derby County 1—2; Liver- poo Aslon Villa 41; Middlesbrough Brentford 2—0; Preston North End—E ver ton 21; Sheffield UnitedHuddersfield Town 22; Stoke CityBlackburn Rovers 0—0. Tweede divisie: Barnsley—West Ham United 12; BirminghamPlymouth Ar- gy.e 61; BurnleyManchester City 00; Coventry City—Luton Town 0—0; New castle UnitedChesterfield 21; Newport County—Sheffield Wednesday 4—3; Not tingham Forest—Bury 2—0; Tottenham HotspurBradfoid 33; West Bromwich AlbionLeicester City 42. Dinsdag» HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 3.15 Gram.muziek. 8.45 Con cert voor clarinet en orkest. 9.45 „Abeids- vitaminen", een vroolijk programma voor huis en fabriek. 10.30 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Het Lyra Trio 11.45 Fami'ieberichten uiu Indië. 12.00 Popu air symphonisch concert. 12.30 Voor het plat teland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Vaudeville-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Het Renova-septet. 15.15 Orkestmu ziek. 16.30 Fransche kinderkoorzang. 16.40 De schoolbel. 17.30 Zang van Theodore Chaliapine. 17.45 Rijk Overzee. 18 00 Nieuws 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrach ten. 19.00en nu naar bed. 19.05 Piano spel van Alfred Cortot. 19.05 Nederlands Kamerkoor. 20.00 N'euws 20.15 Concert door het Radio Philharmonisch orkest. 21.00 Hoorspel. 22.30 Concertgebouw-kwin tet. 23.00 Nieuws. 23.15 Kerstliederen- HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Morgengebed en Liturgische Kalender. 7.45 Sonate van Mozart. 8.00 Nieuws. 3.15 Opgewekte morgenmeiodieën. 9 00 Vrou wenspiegel. 9.50 Lichtbaken. 10.15 Gedeel ten uit de sprookjesopera „Hansel und Gretel". 10.45 „Met Vondel op Kerstmis". 11.00 Composities van R;chard Wagner. 11.30 A's de ziele luistert". 11.45 „Uit onze muziekkalender" 12.00 Angelus. 12.03 Or gelmuziek. 12.30 Lunchmuziek. 13.00 uur Nieuws 13.30 Gram.muziek. 14.00 Fransche Kerstliederen. 15 30 Kerstconcert door het Amsterdamsch Conservatorium. 16.00 „De Zonnebloem" 16,30 Hallo, ha lohier vuurduive1. 16.45 „De Strijkkwartetten van Mozart". 17.45 „Advent". 18.30 Kerst programma door het Kareol Septet. 19.00 Nieuws. 19.30 Folkloristische Kerstliederen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er het zijne van 20.15 Rotterdamsch Philhar monisch Orkest. 21.000 Avondgebed en li turgische kalender. 21.15 Aan den voor avond van Kerstmis", een programma van de mooiste Kerstliederen in declamatie en zang. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Amsterdamsch Strijkkwartet. 22.50 Suite van Bach 23.15 Kerstmis in Europa. 23.55 Kerstklokken. WAAR BLEEF door J. S. FLETSCIlElt. 7) Hij had nog een uur over vóór het midaagmaal, toen hij in Brychester aan kwam en na de hit te hébben overgege ven aan den stalknecht vroeg hij den weg naar het politiebureau, waar hij zich al gauw tegenover den Commissaris bevond. „Mijn naam is David Blake", stelde hy zich voor, terwijl hij onmiddellijk ter zake kwam. „Ik kom uit Canada, Lone Pine in de provincie Alberta. Op het oogenblik verblijf ik in Hotel Cecil in Londen, maar breng een paar dagen hier in Brychester door. Ik kwam hier om mijn oud-compag non, Richard Malvery, te bezoeken." De commissaris toonde opeens groote belangstelling. „Een zoon van den ouden Sir Brian Malvery", merkte hij op. „Zoo, zoo, dus Richard Malvery vertrok naar Canada? Niemand hier wist waar hij naar toe was gegaan. En dacht u hem nu hier te vin den, mijnheer Blake?" „Ik zal u alles precies vertellen", ant woordde Blake „Dan zult u er wel ach ter komen. Richard Malvery en ik ont moetten elkaar in Calgary, ruim twee jaar gelsden en we zetten samen een boe renbedrijf op touw. Hij trok er op lit, pakte alles aan en spaarde wat geld We konden het heel best vinden en stukje voor beelje begon hij me van alles te ver tellen over zijn familie en zoo. Ik kreeg zoo den indruk, dat hij hier was vertrok ken onder een wolk...." „Een hemel vol wolken!" onderbrak de commissaris met een grimmigen lach. „Ja, tot die bevinding ben ik wel geko men", zei Blake. „Hoe het ook zij gedu rende den tijd dat ik hem ontmoette had hij zichzelf stevig onder controle en legde hy het er op toe, te slagen- En wij slaag den best. Maar bij het begin van dit jaar overreedde ik hem eens op reis te gaan naar het oude nest, zijn vader en zijn zuster te bezoeken, z'n schulden hier in de stad te betalen en zijn reputatie over 't algemeen wat omhoog te werken. Ziet u, ik maakte hem duidelijk, dat de titel, omdat zijn vader al een oude heer was, wel gauw op hem zou overgaan en dat hij dan beter een schoone lei kon heb ben. Toen ging hij, begin Februari ging hij weg. En op den 27sten Februari was hij hier in Brychester". De commissaris keek verbaasd en hij schoon oplettend te worden. „Riciiard Malvery, hier in Brychester, Fe bruari van dit jaar?", zei hij. „Is u daar zeker van?" „Zoo zeker als ik maar zijn kan", ant woordde Blake. Hij haalde zijn oude por tefeuille te voorschijn en vond er het tele gram en de prentbriefkaarten in „Kijkt u hier maar eens naar", vervolgde hij, ter wijl hij ze op het bureau van den com missaris legde „Dit is een telegram, dat hij me van het postkantoor hier stuurde en dit zijn twee Drentbriefkaarten die hij bier den 27sten Febrari op de bus deec. Als u zijn handschrift kent, zult u 't her kennen" De commissaris bekeek de papieren met een blik van verbazing. „Is u al op Malvery Hold geweest?", zei hy. „Ik kom er net vandaan", antwoordde Blake. „Ik zag de zuster en den ouden man, Jacob Elphick. Van Dick Malvery hebben ze daar niets gezien of gehoord ge durende de laatste zes jaar En volgens den ouden Elphick zou hij, wanneer hij Fe bruari daar in de buurt was geweest, vast en zeker zijn vermoord." De commissaris wierp een scherpen blik op zijn bezoeker „Dat denkt die oude Jacob Elphick, hè?" merkt hij op. „Hm! Moord is een groot woord, irbrv,-~- Bleke. Maar kom- -><m. Meent u, dat Richard Malvery i bij zich had?" „Hy had zoowat tweeduizend Pond bij zich, toen hy van me vertrok", antwoordde Blake. „Maar hij wilde ze niet bij zich hebben Feiteliik stonden ze op een bank, de Canadian Bank of Commerce". „Ik veronderstel, cat die een Londensch bijkantoor heeft, niet?", vroeg de commis saris, terwijl hij naar een gids greep. ,,Ja, dat hebben ze 't Is in de Lombard- street", antwoordde Blake- „Natuurlijk heb ben ze zijn geld overgemaakt, want hij wil de hier zijn schulden betalen" „Dan zullen we meteen kunnen ontdek ken, of hij een flink bedrag bij zich had, toen hij hier kwam", zei de commissaris. „Dat wil zeggen.... als hij werkelijk hier was" „Hoe zou hij ime anders dat telegram en die prentbriefkaarten hebben kunnen sturen?" vroeg Blake. „Iemand anders zou ze om een of an dere bijzondere reden naar u hébben kun nen sturen", veronderstelde de commis saris „Maar het is Dick Malvery's hand schrift op die prentbriefkaarten" zei Bla ke. „Daar is geen twijfel aan Ja, hij was ongetwijfeld hier!" „Dat ziet er wel naar uit", stemde de commissaris- toe. „Maar hier zit de kneep: Richard Malvery was hier in Brychester zoo goed bekend, dat ik me niet kan voor stellen hoe hy in deze stad, een kleine plaats die je in een half uur rondgewan deld bent, kon komen zonder herkend te worden. Klaarblijkelijk ging hij naar het postkantoor, niemand herkende hem. Hij moet in de stationswinkel zijn geweest, ze zouden hem daar herkend hebben. Hij moet aan het station geweest zijn, ieder, een zou hem daar herkennen, zelfs na een afwezigheid van zes jaar En ik kan u ver zekeren, mijnheer Blake, dat als Richard Malvery in Brychester gezien was, het nieuwtje binnen vijf minuten in heel Bry chester bekend zou zijn!" Hy had zijn baard laten staan", zei Bla ke. „En ik mag wel zeggen, dat „hij ver anderd is, ouder geworden Zes jaar in onze uithoek van de wereld maakt een mensch nipt jonger, ziet u. En hij had 't al hard te verantwoorden gehad, voor ik hem ont moette". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2