SPORT OMGEVING STADSNIEUWS GULDEN KERST zaq nee jff keKsecr>ANNec:>e? SCHAATSENRIJDEN Wedstrijden in Warmenhuizen. De uit slagen van de gisteren te Warmenhuizen verreden hardrij wedstrijden op de shcaats zijn; 500 M.: 1 Jonker Warmenhuizen 513 sec.; 2 J. Langendijk, Oud-Karsepel 51.9; 2 J. Breed, Amsterdam 52.2 sec. h 1500 M.: 1 J. Langendijk, Oud-Karspel 2 min. 49,9 sec.; 2 J. Breed, Amsterdam 2 min. 50,6; 3 Jonker, Warmenhuizen 2 min. 51.0 sec. 3000 M.: 1 J. Langendijk, Oud-Karspel 5 min. 50.4 sec.; 2 M. Strijbis, Halenkarspel 5 min. 52.0 sec.; 3 J. Breed, Amsterdam, 5 min. 52.5 sec. In het eindklassement werd Langendijk eerste, Breed tweede en Jonker, Warmen huizen derde. IJSHOCKEY Nederlagen der Antwerpsche ploeg. De Antwerpsche IJshockeyploeg toert mo menteel door ons land. In Amsterdam werd met 131, in Den Haag met 151 verlo ren. ATHLETIEK. Docos. Hedenavond do laatste indoor- Iraining van dit jaar. Voor de dames van 7 tot 8 uur; voor de junioren van 8 tot 9 uur en voor de heeren van 9 tot 10 uur. Deze trainingen zullen plaats vinden in de gym.zaal in de Krauwelsteeg (achter het Casino Theater) onder leiding van den heer M. ten Braak uit Dordrecht. Al'e da mes en heeren athleten worden dringend verzocht aan deze training deel te nemen, speciaal de lange afstandloopers, die over enkele weken naar Engeland vertrekken. BILJARTEN. De kampioenschappen 45/2 te Apeldoorn. Voor de wedstrijden om het landelijk kampioenschap hoofdklasse 45/2 ancre ca dre, die op 23, 24, 25 en 26 Jan. te Apel doorn zullen worden gehouden, blijkt groote belangstelling te bestaan. Het staat vrijwel vast, dat de zeven „hoofdklassers": C. van Vliet, Den Haag (titelhouder), J. Ja cobs, Roosendaal, P. de Leeuw, Amster dam, P. v. d. Pol, Rotterdam, C. de Ruyter, Waalwijk, J. Sweering, Amsterdam en B. Wevers, Enschede allen aan het tournooi zullen deelnemen. HILLEGOM Zwijntjesjagers Van achter een per ceel aan de Vinkenlaan is een rjwiel ont vreemd. Het voertuig was niet afgesloten. Been gebroken. Een meisje yan 5 jaar reed met de autoped van de helling Pas toorslaanLoos*erweg I. Het kind viel en ■brak een been. Opneming in een ziekenhuis was noodig. Ongeval. De voorman S. van de nieu we fabriek der N.V. Dekingvaart alhier, werd door een betonnen spant, die uit den takel schoot getroffen en liep inwendige kneuzingen op. KATWIJK Quick Boys. De voetbalver. „Quick Boys" hield gisteren haar jaarvergadering in „Casa Cara". Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kroon, getuigde van een opgewekt vereenigingsleven en van vele behaalde successen in het afgeloopen jaar. Volgens den penningm-, den heer C. v. d. Plas, is er een mooi batig saldo in de vereenigingskas, ruim 1100. De aftr. be stuursleden, de heer J. Kroon, secretaris en de heer P. Barnhoorn werden herkozen. Gekozen de heer Vermeer. In de elftal commissie werden gekozen de heeren J. Schoneveld, G. Schaap, A. Verdoes. In de kascommissie de heeren C. v. d- Plas, J. v. Duyvenbode, A. Hellenberg. Reserve S. Hoek. En als terreincommissieleden zullen fungeeren de heeren A. Hellenberg, P. Barnhoorn, M. Barnhoorn, L. Hoek en H. Brusee. LEIDSCHENDAM Wïlhelmina-Vereenlging. In de jaar vergadering heeft de voorzitter, de heer J. v. d. Dool, waardeerende woorden gespro ken over het vele vruchtdragende werk dat de heeren wijlen W. Vermeer en de ver trokken K. Lambo voor de vereeniging hebben verricht. Doirdat het bestuur er in geslaagd is contact tot stand te brengen met de chr. Oranjevereen. „Prinses Juliana" is het ledental belangrijk gestegen en be draagt thans 715 gezins- en 700 persoonlijke leden. Het bestuur zal nagaan welke on derwerpen in de statuten voor verandering in aanmerking komen en daarna met een voorstel komen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. Knijnenburg, F. M. Verouden, P. Meyer, G. Remmerswaal en A. Masasar. Een buitenkansje van „De Vlietstreek". Uit het jaarverslag van de drinkwater leiding blijkt, dat Leidschendam gedurende 1945 gebruikte voor huishoudelijke doelein den 92692 M3 water voor openbare dien sten 1219 M3 voor de industrie 8082 M3 en voor tijdelijke lsveringen 634 M3. De stich ting heeft een winst gemaakt van 50160.52 Daar de drinkwaterleiding is vrijgesteld van vennootschap- en ondernemingsbelas ting zal het daarvoor gereserveerde bedrag thans uitgekeerd wórden. Deze uitkeenng, plus de uit te keeren winst, bedraagt voor Leidschendam 14500 een bedrag, dat in dezen tijd voor de gemeente buitengewoon van pas komt. LISSE Herwonnen Levenskracht. Het plaat selijk comité van Herwonnen Levenskracht gaf in den R.X. Volksbond een propagan- da-avond. Op het doek werd het streven en doel van Herwonnen Levenskracht in beeld gebracht. Hier zag men het werk, hetwelk verricht werd in het sanatorium. Tijdens de pauze zette de propagandist een en ander nader 'uiteen. Lisse is een voorbeeld ge weest in activiteit voor het fonds. Deze afdeeling heeft reeds wederom ruim 600 donateurs. Eenige vroolijke films werden tot besluit gegeven. Filmavond. Vanwege den R.K. Bond van het Gezin en den R.K. Vrouwenbond, afd. Lisse werd in het gebouw van den R.K. Volksbond een filmavond gegeven. De hoofdfilm, welke gegeven werd, had als ti tel „Ontluikend leven", terwijl een komisch v oorprogram op de rol stohd. De avond, die ■^chts toegankelijk was voor Kath. vrou- van 21 jaar en ouder, werd geopend door den heer Chr. van der Eist, voorzit ter van den Bond van het Gezin. Spr. wees op het Kerstfeest, dat de Bond van het Ge zin geeft voor haar kinderen en deed een beroep op de dames voor het welslagen van dit feest. NIEUWKOOP Geboren: Gerardus Maria, z. v. H. de Beer en G. Kas. Ondertrouwd: Willem Breedijk 24 j. en Anna Maria Lechinger 28 jaar. NIEUWEWETERING. C. Bontje, f Dinsdagmorgen heeft de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer C. Bontje, oud- gemeenteraadslid, eertijds voorzitter van het burgerlijk armbestuur en bestuurshd van het waterleidingbedrijf „De drie Ge meenten". De overledene heeft in deze functies actief medegewerkt aan het wel zijn der gemeentenaren en genoot veel achting. Bij de rouwdiensten waren o. a. aanwezig de loco-burgemeester J. J. de Koning, wethouder v. d. Poel en de ge meentesecretaris W. van Hartevelt. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Emerentie Maria Johanna Cornelia d. v. Th. v. d. Voortvan der Geer; Wilhelmina Anna Maria d. v. J. I. A. Dobbevan den Berg; Clasina Maria An na d- v. C. H. J. Con ij nBuschman. Overleden: A. Zethof 46 j., echtgenoote van Jac. C. Duivenvoorden; C. Bontje 75 j.; N. Vaneman 77 j., echtgenoote van J. Duivenvoorden; J. van den Berg 88 j., we duwnaar van M. Vink. Ondertrouwd: B. Broekhof 26 j. en J. A. van der Aart 25 j.; G. G. V. Fromme 28 j. en A. Westrik 31 j. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Het nieuwbenoemde raadslid mr. H. J. Vallentgoed werd geïnstaLeerd. De voorz. v/ees er op dat mr. Vallentgoed de plaats inneemt van den heer Zandbergen die vele jaren als raadslid en wethouder tróuw de be langen der gemeente heeft behartigd. Spr. hoopte dat de heer Vallentgoed de voet stappen van zijn voorganger moge druk ken. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van het raadslid Verhoef, dat hij zijn voorstel tot uitbreiding van de wo ningcommissie intrekt. Mevr. Kramers dient een voorstel van dezelfde strekking in wat wordt verworpen. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd de heer W. F. de Hooij. Aan M. Schikhof ver leende de Raad op diens verzoek eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. School en in zijn plaats werd benoemd de heer H. de Jong. Voorstel inzake de verhuur van perceel Geversstraat 22 aan de „Gemeente Gods" a 300.per jaar, met de verplichting een gedeelte te verhuren aan de Groepcom- missie van de padvinders voor 100.per jaar. Het raadslid Boom verzocht om een gedeelte te restaureeren en beschikbaar te stellen voor vergaderingen. B. en W. we zen die gedachte af, daar die verbouwing 2000.zou kosten volgens berekening van den directeur van gemeentewerken. Mede ook dat het perceel bestemd is voor afbraak bij verbreeding Geversstraat. Voorstel wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aanbrengen van een straatverlichting Rijnsburger weg. B. en W. wenschen bij voorkeur natrium- verlichting. De kosten in baton bedragen 12.574.Er zullen 24 lichtpunten wor den geplaatst op onderlingen afstand van 45 meter. De heer Kerckhof juicht het voorstel toe, doch wil wijzen op de over zijde van den Rijnsburgerweg waar een Egyptische duisternis heerscht. De heer Verhoef vraagt of het de bedoeling is het verlichtingsplan dat ontworpen is door de lichtfabrieken ook .door deze te laten uit voeren. Spreker zag gaarne, dat hiervoor Oegstgeester install ateurs werden aange zocht. De heer v. Nieuwkoop vraagt of mogelijk voor den winter een noodverlich ting kan worden aangebracht. Wethouder Dijsselbloem geeft toe, dat uit veiligheids overwegingen aan de overzijde Rijnzicht- weg verlichting noodzakelijk is. De af stand vergrooten tot 50 meter acht spreker niet gewenscht. Er zouden dus 26 lichtpun ten moeten worden aangebracht. De licht fabrieken hebben alleen het plan ontwor pen. Bij de uitvoering komen bij voorkeur ingezetenen der gemeente in aanmerking. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van een straatbelasting. Door Ged. Staten is op invoering aangedrongen met ingang van 1 Januari 1946. B. en W. stellen voor een uniform percentage, verschillend voor ge bouwd en ongebouwd, vast te stellen. Voor gebouwde eigendommen 6 en voor on gebouwde eigendommen 3 De totaal opbrengt wordt geraamd op f 40.000.De heer v. Oosterom erkent de noodzakelijk heid dezer belasting, alhoewel deze zeer onaangenaam aandoet en wordt afgewim peld op de huiseigenaren ,die geen hoogere huur mogen vragen en van de huurop brengst de onderhoudskosten niet kunnen betalen. Dat de belasting wordt ingevoerd vanaf 1 Jan. 1948, dus met terugwerkende kracht is voor spreker niet aanvaardbaar. De heer Blomsma acht straatbelasting noodzakelijk, doch wenscht deze voor het bebouwde gedeelte progressief te stellen. De heer de Gruyter komt op tegen de in werkingtreding op 1 Jan. 1946. Wethouder de Neef is geen voorstander, doch we ont komen er niet pan. De gemeente is nood- jydend en Ged. Staten eischen deze belas ting. De voorz. wijst nog op de gevaren voor de gemeente, indien het voorstel wordt afgewezen. Het voorstel Blomsma tot progressieve heffing wordt verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van een vermakelijkheitjsbelasing wordt na korte discussie aangenomen. B en W. bieden daarna den Raad de be grooting voor 1947 aan, met een nadeelig slot van 168.278. Bij de rondvraag stelt mevr. Kramers voor het Burg. Armbestuur met 2 leden uit te breiden. De heer v. d. Poel wijst op het drukke verkeer in de Geversstraat en het gevaarlijke plein tegenover de pasto rie. Spr. stelt voor één-richthygverkeer in te voeren, alsook max. snelheid. De heer Verhoef zegt, dat het waterleidingtarief 11 èi 12% duurder is dan in Leiden. Voorts hadden nog meerdere leden wen schen tot verbetering van wegen. B. en W. zullen antwoorden. Daar dit de laatste zitting in dit jaar is wilde de voorz. nog wijzen op le lichtpun ten in de begrooting. Spr. hoopt dat de zelfstandigheid der gemeente spoedig mag wederkeeren. VOORSCHOTEN Geboren: Maartje Jacob a d. van H. de Vreugd en M. van Duijn; Adrianus Martinus z. van P. A. van der Krogt en H. Tuithof; :Antonia d. van W. Wester huis en P. M. Hoenderdaal; Janny Mar- gretha Johanna d. van H. L. J. Koene en J. van de Pol. Ondertrouwd: H. Stikvoort 28 j. en Gre- goria Johanna van der Krogt; Jacobus Wilhelmus Droogh 29 j. te Zoetermeed en Jaeoba Maria van der Kleij. Gehuwd: Jacobus Makkink 30 j. en El vira Moritz 26 i.; Cornelis Johannes Ma rie Kokshoorn 32 j. en Cornelia Apolonia Maria van Ben ten 35 j. Het Kerstmannetje geeft een reportage van verschil lende takken van sport. De luisteraar moet nu raden, welke soorten van sport hij dooi het Kerstmannetje hoort verslaan. De oplossingen worden per briefkaart, bijgeplakt met tenminste 40 ct. aan postzegels boven de fran- keerwaarde, naar het Fonds Noodgebieden, Paleisstraat 1, Den Haag, ingezonden. Behoudens de hierboven vermelde prijzen van de voetbalclubs, kan men ook nog fietsen, voetballen, schaatsen, schoenen en an dere artikelen winnen. Gehuwd: P. Kamst 34 j. te Amsterdam cfl A. C. Oudshoorn 42 j.; O. Groeneveia oi j. en R. C. Kol 31 j.; P. W. Knijnenburg 22 j. en J. P. M. van der Voort 24 j.; H. F. C. van der Burg 27 j. en C. C. van der Bijl 27 j.; Q. J. Kouwenhoven 27 j. en J. M. van der Bijl 26 j. Overleden:: Sara Geziena Antina de Vries 57 j.;; Marius van Klaveren 4 mnd., ZOETERMEER J. V. G. Dinsdagavond heeft de J. V. G. een ledenvergadering gehouden De gast van dezen avond v/a$ de heer Henk Zoute- dij-k uit Den Haag, die twee vertooningen kwam geven met 'n poppenspel. Aivorens met de vertooningen te beginnen gaf Henk Zoutendijk een uiteenzetting over het we zen van het poppenspel en over het peil waarop het poppenspel in verschillende landen staat. Vooral in Tsjecho-Slowakije speelt het poppenspel een belangrijke rol ir. het cultureeie leven. Hierna volgde een uiteenzetting over den inhoud van het te vertoonen spe!. „Marieken van Nimwe- ghen", een uit de Middeleeuwen stammend stuk. De poppenkastvertooning. welke hierop volgde boeide van het begin tot het einde alle aanwez'gen. Na de pauze volgde „Een Vlaamsche Klucht" een echt gezonde klucht, welke danig op de lachspieren werkte na het ernstige spel vóór de pauze. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. DE MISSIE OP SUMATRA. Mgr. Brans is bezorgd. De correspondent van de „Msbd", de heer Hofwijk, seint uit Medan d.d. 11 De cember: Na een trip naar Soerabaja zijn wij thans naar Medan gegaan, dat de laatste maanden en vooral de laatste weken een centrum is geweest van hevige beroerin gen. Deze door extremisten veroorzaakte relletjes, die herhaaldelijk uitgroeiden tot ware straatgevechten, hebben helaas ver scheidene slachtoffers geëischt. Thans ech ter, naar we met vreugde mochten con- stateeren, is alles rustig en is in den toe stand een tijdelijke ontspanning ingetre den. Of echter deze herwonnen rust van blijvend-en aard zal zijn, hangt geheel af van den goeden wil der krijgsheeren. Hedenmorgen hadden wij een onderhoud met den apostolisch vicaris van Padang, den wakkeren mgr. M. L. T. Brans O.M. Cap., die ondanks de verwarringen van dezen tijd en de daaraan verbonden veel al vrijwel onoverkomelijke moeilijkhe den het uiterste poogt om het werk der Kath. missie in deze streken weer eenigs- zins geregeld op gang te brengen. De grootste belemmering daarbij noemde mgr. wel de onzekerheid van de toekomst. De Republiek heeft weliswaar vrijheid van godsdienst beloofd doch alles is afhanke lijk van de wijze, waarop deze belofte in de practijk zal worden uitgevoerd. Omtrent den stand der missie in zijn vi cariaat kon Z-H.Exc. geen gedetailleerd beeld geven, daar het reizen naar het bin nenland nog practisch onmogelijk is en ook vandaar weinig nieuws doorkomt. Volgens de schaarsche berichten, die Mgr. ontving, zijn de Bataksche christenen trouw gebleven aan het geloof. Zij wen- schen, dat de missionarissen spoedig te- rugkeertn, doch van een Nica gouverne ment (eenigszins te vergelijken met ons „Militair Gezag", Red.), willen ze niets weten. Ernstige bezorgdheid uitte de Bisschop over den groei van het communisme ook in deze streken. Er is, zoo verklaarde hij, een uitstekende Chino-communistische cellenbouw, welke via Singapore en Ka- laumpur in contact staat met Moskou. Gelukkig is het rnis?iepersoneel te Me dan gezond en hebben de gevechten van den laatsten tyd onder hen geen slachtof fers geëischt ZOETERWOUDE VEERTIG-JARIG PRIESTERJUBILEUM. van pastoor G. J. Klaverweijden O.S. Cr. Gp Zondag 22 December hoopt de aeer- eerw. heer G. J. Klaverweijden O.S.Cr. den dag te herdenken, waarop 'hij voor 40 jaren die H. Priesterwijding ontving. De jubilaris werd 24 Juli 1880 te Alkmaar geboren, geprofest in de orde van het H. Kruiis 18 Sept. 1902, priester gewijd 22 Diec. 1906 en daarna achtereenvolgens pro fessor te Ma-aseijik tot 1912 en te Hainmiut tot 1919, prior te Maaseijik tot 1925, refini- tor van 1923 tot 1926, siuib-pr.ior té Udlen tot Aug. 1926, waarna de benoeming volg de tot rector van het op te ricchten kloos ter en studiehuis te Zoeterwoude. Bij de stichting van de parochie H. Kruisverhef fing, op 5 Juli 1931, werd hij de eerste pastoor. De parochie bereidt zich thans voor om dit jubileum van den beminden herdier op waardige wijze te vieren. De deelname en de offervaardigheid aan dit feest is onge kend spontaan. Geen wonder, want Pastoor Klaverweijden is een vredelievend rnensch met buitengewone eenvoud en hartelijk heid. Kennend zijn tijd ging hij met jeug dig vuur de nieuwe richtingen als bet ware tegemoet. Van den grooten ijver van dezen priester spreken monumentale getuigenissen: de parochiekerk, de prachtige paramenten, de kunstzinnige kerksieraden. Het laatste, schoon bewijs van groote zorg voor de pa rochie is zijn uitgesproken wensoh: de feest gave te bestemmen voor bet fonds, dat ge vormd is tot, stichting van een eigen pa rochiehuis. Boven die zorg voor. het Huis des Heeren ging de ijver voor het godsdienstig leven; er werden congregaties en afdeelingen van de H. Familie opgericht. Groot was de be langstelling van den pastoor voor el'ke be staande organisatie en maar zelden ontbrak hij op een bijeenkomst. Van de R.K. Wijk verpleging vervulde hij het voorzitterschap en de St. Barbara vereeniging heeft vanaf de oprichting veel steun aan hem te danken. De jubilaris plaatste zich nooit op den voorgrond, maar was in allen eenvoud de stuwkracht, die velen. ong>emerkt, tot groo ten arbeid voor de goede zaak wist te win nen en te houden. Vooral de gelegenheid, gegeven aan zijn priesterlijke medehelpers tot ontplooiing van eigen initiatief, is ge bleken een systeem te zijn dat tot verant woordelijkheid prikkelt en tot groote daden leidt. Ongetwijfeld is de bloei van het jeugdwerk in onze parochie hieraan te danken. Als priester is de jubilaris steeds een levend voorbeeld van den waren gods dienstzin en hij mag met recht een vader van de armen en een trooster in den nood genoemd worden. Op den vooravond van den feestdag zal de jubilaris, zoo goed als het barre jaar getijde zulks toelaat, feestelijk ingehaald worden en na de heerlijke kerkelijke vie ring zal Zondagavond en Maandagavond in het parochiehuis Schenlkelweg een huldi ging plaats hebben. De receptie heeft plaats Zondagmiddag van 11.45 tot 1 uur in het klooster. MIDDEN STAND S - VEREENIGING. Franc. Bibo spreekt over reclame en verkoop-kunde. Het ging over reclame en verkoopkunde, wat een saaie avond beloofde, maar het werd er een, waarop de toehoorders ge schaterd hebben en toch stevig geboeid z(jn. De heer F. Bibo vond een zestigtal Kath. middenstanders, die de warme kachel thuis verwisseld hadden voor die in Bie- siot Lunchroom op de Steenstraat een ruil, die hun voor dezen keer niet be rouwd zal hebben. De zaal was gezellig de spreker eveneens, en zoo werd het een geslaagde avond. Helaas kan het verslag niet anders zijn dan een nuchter relaas; de in Amsterdamsche dialect gegeven „toe lichtingen", waarmede de lezing kwistig doorspekt was, kon er daarin niet ver werkt worden. De heer Bib} had z(jn cau serie de titel gegeven; „tot uw dienst". Spr. ging de ontwikkeling van den han del na, van den oertijd af. Het systeem van verdienen alleen is langzamerhand geworden tot een van dienst zijn, „service" geven. Service is h*»t geheim koópers te vreden te stellen, hen te binde naa uw zaak, en hen tot klanten te maken door het bewijzen van kleine attenties, goede adviezen, en óók een groote sorteering en uitstekende kwaliteiten Als mer zyn taak begrijpt en werkt met hooge opvattingen, kan men het winnen van zijn groote tegen standers, omdat men als middenstander in de service iets persoonlijks kan leggen. En dat is het juist, wat wordt gezocht door het publiek. De ondervinding heetf geleerd, dat door 't dienen van de belangen der koopers de eigen belangen worden gediend. Hoe hoo- ger die taak do", den middenstander wordt opgevat, hoe beter het hem gaan zal. Want zaken worden gebouwd op nabestel lingen, niet op simpele aankoopen. Te veel ligt de nadruk nog op het ver dienen en te weinig op het dienen; te veel op oogenblikkelijk nieces en te weinig op een blyvend voordeel; te veel op sprinten, te weinig op langen afstand rijden. Als men graag bij u koopt, koopt men ook de toekomst. Een onprettige herinnering kan bij den klant alles bederven; het vertrou wen heeft een deuk gekregen. Menigeen heeft zich geërgerd onder den oorlog, over de toen van zijn winkelier ondervonden behandeling. Bij de tegenwoordige goederenschaarsch- te moet men velen teleurstellen dat kan niet anders maar dat men de klan ten dan niet teleur stelt in beleefdheid. Wijs niet zoo kribbig af, al wordt men da gelijks bestormt. De middenstander moet bemiddelaar zijn tusschen productie en consumptie. Dat is een mooie taak, een taak om trotsch op te zijn. De kooper moet in den middenstander zijn vertrouwelijke raadsman zien. Daarvoor wordt veel menschenkennis vereischt, bekwaamheid om met menschen om te gaan, waarvan het voornaamste ge heim is; hoffelijkheid. De kortste weg naar ruïne is onwellevendheid. Een Chineesch spreekwoord zegt: wie niet kan lachen, moet niet in zaken gaan. Ook tegenover lastige klanten moet men zich weten te beheerschen. Ook is noodig algemeene ontwikkeling. Zet oogen en ooren wijd open en interes seer u voor wat er in de wereld te koop is. Het persoonlijk contact hangt af van vele kleinigheden. Verkoopen is een arti kel interessant maken. De klant moet de zaak rijker verlaten dan hij gekomen is, en al moet hij zonder pakket weggaan, laat hem dan tenminste tevreden weg gaan. Reclame is gewerden een der pijlers van het zakenleven. Zonder reclame is zaken leven niet denkbaar. Het is niet voldoen de goederen of diensten te hebben, men moet er de aandacht op vestigen. Reclame vestigt het contact; het dient om te behou den wa je hebt, en te winnen, wat je ver overen wil. Het is een zakelijke noodza kelijkheid geworuen. Als de reclame goed wordt opgemaakt, zal riien er profijt van hebben; men moet de wil tot koopen in bepaalde richting beaïnvloeden. Men moet zich indenken in den gedachtengang van de klanten. De reclame moet ook gebaseerd zijn op waarheid, want de bedoeling er van is van koopers klanten te maken. Het is er mee als met een schaaltje bonbons; men pik er uit, welke in een goud of zilver papiertje verpakt is. Spr. wees, naast advertenties en drukwerk op de groote waarde van de etalages. Dat zijn de oogen van de zaak. Al is er nog weinig aan te bieden geef in elk geval leventeekens. We verwachten een moeilijken tijd; laat die u vinden als een man in volle wapen rusting. Spi. besloot rnet te wijzen op het belang van de good will voor de zaak. Voorzitter Jansen sprak een hartelijk dankwoord, dat zijn weerkaatsing vond in een luid applaus. Tot slot werd medege deeld, dat de heer H. Simonis af zal tre den als voorzitter, zoodat in de jaarverga dering op 8 Januari in deze functie moet worden voorzien. Puzzle door Katholiek thuisfront OVERAL VERKRIJGBAAR Vele en groote prijken LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, getiteld „Naphthochionen en Bioluminescentie" de heer C. J. P. Spruit, geboren te 's-Graven- hage, wonende te Schevingen. Gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift, getiteld „Over de zoogenaamde Primaire Streptococcenperi- tonitis" de heer C. C. Ridder van Rappard, geboren te St. Maartensbrug, wonende te Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift, getiteld ,Een analy se van eenige werkingen van genadotrope hormonen op het overium" de heer F. J. A. Paesi, geboren te Haarlem, wonende te Haarlem. GULDEN KERST. Puzzle door Katholiek Thuisfront. Hoofdprijs: Retourvlucht naar Ned. In- dië; 10 weekends naar Londen; 1000 vacan- tiedagen in eigen land met volleaig pen sion; 1 vacantie van 7 volle dagen voor ge heel gezin. Verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn Me vrouw Jansen, Kort Rapenburg 14, Fa. J. N. Geijer, Botermarkt 26 en bij Joop Pollman, Hoogstraat 4, alsmede bij den secretaris Katholiek Thuisfront Par. Leonardus P. v. d. Kleij, Morschweg 110, J. Gijbeis, Ten Catestraat 12, M. Boon, Haagweg 94 en C. van Teijlingen, Oltmansstraat no. 12. K.J.B. Parochie Leonardus. Morgen, Vrijdagavond om 8 uur in de Gymnastiek zaal bijieenkomst voor alle jongemannen vanaf 17 jaar. Een interessant prograimima, verzorgd door eigen 'krachten, en oenige belangrijke mededeelingen. Eindigt het jaar goed en bezoekt deze laatste 'bijeen komst. AANSPRAAK VAN DE CHRISTENEN OP HET H. LAND. In het conflict tusschen de Arabische en Joodsche aanspraken op Palestina wordt vaak vergeten, dat ook de Christenen een aanspraak mogen maken op dit land, wat uiteengezet werd door Mgr. Thomas J. McMahon, Nationaal Secretaris van de Katholieke Vereeniging voor de belangen van het Nabije Oosten (Caiholic Near Wel fare Association), in een toespraak tot de Katholieke Vrouwenvereeniging te Bos ton, Massachusetts. Hij verklaarde, dat een oplossing van het Palestijnsch probleem, die de christelijke aanspraken en het recht op vrijheid van godsdienst en godsdienstige organisatie over het hoofd zou zien, waar deloos zal zijn en „de steenen zelf van on ze heilige plaatsen zullen schreien". „Het gansche Heilige Land is een chris telijk heiligdom", zei Mgr. MacMahon. „Het is de wieg van het Christendom. Thans zijn er slechts 125.000 Christenen in Palestina, maar hun aanspraken zijn 20 eeuwen oud. Ons heele probleem berust er op, Christus in zijn geboorteland te behou den, en de oplossing daarvan zou een ge wetenszaak moeten zijn voor elk Christen van de wereld". Mgr. McMahon verwierp volkomen de idee van een Staat of Enclave van de Hei lige Plaatsen als oplossing. „Buiten 't fèit, dat een dergelijke scheiding den toorn van Joden zoowel als van Arabieren zou op wekken", zeide hij, „mogen we zeggen, dat de insluiting van christelijke steden zooals Bethlehem, met een corridor naar Naza reth en omstreken, alle plaatsen zou om vatten, die den christen pelgrim dierbaar zijn. Verder zou het de vraag zijn, of een dergelijke afscheiding het vrij bestaan van de Kerk van Christus in iederen hoek van z(jn geboorteland zou waarborgen". „De Christenen zijn, in 't algemeen, bur gers van het land, en zij hebben het strikste recht op godsdienstvrijheid en op godsdien stige organisatie onder elk bewind" wetke zak VANSPOKC LIET FONDS Noodgebie- cjen heeft onlangs 2.000.000 uitgekeerd voor doeleinden van algemeen sociaal belang. Dit bedrag is echter nog volkomen ontoereikend om in alle urgente nooden te voor zien. Op 26 December a.s. zal de A.V.R.O. voor dit fonds een grooten ra dio luisterwedstrijd uit zenden, speciaal voor de Nederlandsche sport liefhebbers. De eerste klas voet balclubs in Nedarland hebben als prijzen vrij kaarten voor één hun ner thuiswedstrijde*. en als hoofdprijzen gratis abonnementen voor deze wedstrijden in 1947 uitge loofd. Deze uitzending zal ge schieden onder den titel van: (Welke tak van sport zag 't Kerstmannetje I

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3