Deskundigen spreken over vraagstukken van Land- en Tuinbouw Surplus-fonds is een ondragelijke last Teelt van suikerbieten voor uitbreiding vatbaar Joris Voetangel's jacht JAARVERGADERING VAN DEN L. T. B. j*^E KATH. LAND- EN TUINBQUWBQND in het Bisdom Haarlem ;hield gisteren te Amsterdam jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. W. Kampschöer,. besprak o.a. de vestigings-mogelijkheden van de jongeren. Voor de vestiging in de Noord- Oostpolder zal een "fonds worden gesticht, om credieten te verleenen aan jonge boe ren, die zich daar willen vestigen. Echter is daarmede het probleem niet opgelost. recht zal worden gedaan. Het komt mij voor, dat het op de lange duur hierin ge zocht moet worden, dat de veehouder in het Westen belangrijke subsidies worden verstrekt tot mogelijkheden van bedrijfs- verbetering en dat de Overheid de rede lijkheid zal moeten inzien van de vraag om den veehouder in het Westen althans zooveel meer voor de melk te geven, als de productiekosten daar hooger liggen. Gedwongen veelevering. Door de geheele georganiseerde landbouw en dus ook door de Stichting voor den Landbouw is herhaaldelijk aangedrongen, op afschaffing van de gedwongen veeleve ring. De minister van landbouw, die hier ook uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt, blijft voorshands de meening toe gedaan, de bepaling van de gedwongen le vering niet te kunnen missen. Het geheele jaar doorgerekend is er 25 pet. te kort vleesch, om de vleeschbon te kunnen hono- reeren. Wonderlijk is het, dat desniettegen staande ieder in restaurants en hotels vleesch kan bekomen zonder bon en het spreekt van zelf, dat hiermede ook een heel kwantum is gemoeid. Verwacht mag wor den, dat, als men wat meer ervaring heeft gekregen met de fluctueerende prijzen, de Overheid bereid zal zijn voor een langer tijdsverloop vooraf de prijzen vast te stel len. Laten we intusschen hopen, dat de mi nister spoedig aanleiding zal vinden, om de geheele gedwongen levering af te schaffen. Verwacht wordt thans, spoedige bekend making van het prijzenschema voor 1947. Ook is veel bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de Iersche ossen werden ingevoerd in een tijd, dat hier een groot aanbod was van slachtvee, zoodat men zelfs een tijd lang op een wachtlijst moest staan, voordat gele verd kon worden. Wat betreft de gedwon gen inschakeling van de veehandel, staat het Hoofdbestuur op het standpunt, dat de ze kan en moet verdwijnen. Eenerzijds' staat vast ,dat voor vele veehandelaren dit een vaste bron van inkomsten is geworden, waartegenover staat, dat door hen hiervoor geen of weinig prestatie wordt geleverd. Anderzijds meent het Hoofdbestuur, dat het alleszins gewenscht en noodzakelijk is, dat onze jonge boeren meer gelegenheid krij gen zich persoonlijk contact te verschaffen op markten en leveringsplaatsen van vee. Nog een kwestie, verband houdende met de veehouderij is het mond- en klauwzeer Emigratie zal bevorderd worden 9 In verband hiermede zal binnenkort door 1CNBTB in Frankrijk o.m. een centrum worden gesticht, waar de emigranten wor den onderricht in de taal, de werkmetho den enz. Brazilië heeft ook de volledige aandacht. Per 1 Januari a.s. zal het L.T.B. blad als zelfstandig bondsorgaan verdwijnen, ge lijktijdig met de andere diocesane bladen en zal hiervoor in de plaats komen het blad „Boer en Tuinder", als orgaan van de K.N.B.T.B. Eén blad dus met voor iedere diocesane organisatie een afzonder lijk inlegblad. Voorts besprak de voorz. de opdrijving der loonen boven het overeengekome be drag met de landarbeidersorganisaties. Er zijn ons. gevallen bekend; aldus spr., waarbij de werkgevers onderling op eere woord en zelfs op straffe met elkander overeenkwamen zich te houden aan de voorwaarden der collectieve arbeidsover eenkomst. Ik moge wel dringend verzoe ken dit met succes toegepaste middel in overweging te nemen. Men zal mij mogelijk tegenwerpen: maar dan drijven wij nog meer landarbeiders naar de industrie. Hiertegenover moge ik wijzen op het alternatief, dat we eener zijds zeggen tienduizenden arbeiders te kort te komen en dat anderzijds een enquête uitwijst, dat er 50 k 60.000 jonge boeren en tuinders naar een bedrijf uit zien. In de middag-vergadering gaven vier deskundigen uiteenzettingen over de land bouwpolitiek. De heer M. P. van der Weyden besprak de veehouderij. Koeien, melk en varkens slachten De heer M. v. d. Weyden bespreekt en kele punten aangaande de veehouderij. Vooreerst dienen we er oog vóór te hebben, aldus spr., dat de landbouwpolitiek in het algemeen moeilijk vooraf is te bepalen. Al lerlei onzekere factoren spelen hier een rol. Er zijn groote verschuivingen in de we reld en ook nu De productieve koe. Het streven van de Overheid is er op ge richt de productie-kosten te verlagen, de kostprijs moet omlaag. Het Hoofdbestuur staat op het sandpunt, dat aan alle pogin gen, dit te bereiken, door onze veehouders moet worden medegewerkt. Voor zoover dit van de veehouders afhangt, is een ver laging mogelijk door rationaliseering van de bedrijven, door productiecontrole, be tere arbeidsmethoden, maatregelen tot be tere mestbewaring, de bemesting of welke andere maatregel ook, dan .moet dit met alle mogelijke middelen bevorderd wor den. In sommige bedrijven zal men tot dat doel wel eens door een zure appel moeten heenbijten. Dit dus vooropgesteld is het Hoofdbestuur van oordeel, dat het er wel eeps op lijkt of door de Overheid als het ware wordt ge zegd: doe naar mijn woord, maar niet naar mijn werk. Want indien d9or èn met goed vinden van de Overheid vele deelen van onze productiekosten hier ten lande hoo ger worden opgevoerd, dan in vele met ons product concurreerende landen het geval is, dan is het zeer onredelijk de mededeeling te doen: Gij moet naar de productiekosten terug van de concurreerende landen. Spr. denkt hier met name aan* de verdubbeling van de grondbelasting; de goedkeuring om de opcenten door de dnderscheidene pro vincies tot het maximum op te voeren, doordat de Provincie andere belasting bronnen worden onthouden; Waterschaps lasten waarbij het wegenonderhoud veelal geheel door de polders betaald moet wor den, terwijl anderen deze wegen voor het grootste deel gebruiken; de invoefing van de ondernemingsbelasting, ook voor den Landbouw, wat ongeveer op 16 a 17, per H.A. zal komen te staan; het in en doorvoeren van een kortere werkdag voor de arbeiders; het verhoogen der kinder bijslag, zonder dat deze mag doorberekend worden en zooveel meer. Het Hoofdbestuur wijst stellig en met grooter nadruk af de gedachte, dat de land bouwende bevolking het levenspeil van zijn beoefenaren verder terug moet brengen, zooals weleer het geval is geweest. De productiekosten van onze land- en tuinbouwproducten zijn al reeds berekend op het uiterste minimum. Deze uiterste prijs, door het L.E.I. berekend, wordt in vele gevallen al niet betaald en het is daarom uitgesloten, dat de medewerking van het Hoofdbestuur gevraagd kan wor den om zonder meer, zooals nu het slag woord is, alle prijzen met 10 of 15 p<^. te verlagen. Prijs consumptie-melk. In de afgeloopen zomer is door onze or ganisatie het parool uitgegeven: doorgaan met kaas maken tot een redelijke prijs voor de melk is bereikt. Dat dit niet is doorge zet kunnen worden, lag waarlijk niet aan onze organisatie. Niettemin gelooven wij te mogen aannemen, dat de goedkeuring van het B.Z. om één maal melk een maand lan ger te mogen verkazen, in de betaling van de wintermelkprijs op een vroeger tijdstip, hieraan niet vreemd is, Ook de J4 ct. con- sumptiemelk-toeslag, welke wel geldt voor het heele land, maar speciaal belang heeft voor het Westen, is iets. Bij de behandeling van de landbouw-be- grooting heeft de Minister toegezegd een Commissie in het leven te roepen, om het heele moeilijke vraagstuk van de consump- tiemelk in het Westen des lands, zooals de minister het noemde, eens geheel opnieuw te bezien. Laten we hopen, dat het mogelijk zal blijken, dat oogden veehouder in het Westen des lands, die nu eenmaal om al lerlei redenen hooger productiekosten heeft. vaccin. De kosten van het inenten door den veehouder thans geheel te dragen, bedraagt 2,per rund in plaats van 1,'De schade welke het mond- en klauwzeer te weegbrengt aan den veehouder is zóó groot, dat het Hoofdbestuur meent, dat de vee houders voor het voorbehoeden hiervan, zich deze uitgave zullen moeten getroosten. Levering van varkens. Wat de levering van de varkens betreft, staat het Hoofdbestuur op het standpunt, dat de uitbetalingen vlugger zullen moeten geschieden en dat er naar wegen gezocht dient te worden, waardoor de boer meer toezicht uitoefent op de slachting van de varkens. Huisslachtingen. Wat de huisslachtingen betreft, wil het Hoofdbestuur alle medewerking verleenen om het centraal slachten weer uit de we reld te helpen. Wat het niet keuren betreft meent het hoofdbestuur, dat door de Over heid al reeds een zoodanig standpunt is in genomen, dat voor afschaffing of niet in voering van de keurplicht geen medewer king van de Overheid is te verkrijgen. Wel echter dient met alle kracht te worden aan gedrongen op 'huisslachten van huisslacht- varkens. De deugdelijkheid van het vleesch wordt allerminst bevorderd door het ver voer van het le 'ende varken en het vleesch terug. De hygiëne is aan de centrale slach terijen zeker niet beter dan thuis. Daar gaat het er om voor den slager, om met de minst mogelijke kosten en in zoo kort mogelijken tijd een zoo groot mogelijk aantal varkens te slachten .Men zal overal moeten trach ten, zooals dit op tal van plaatsen al reeds geschied is, de gemeenteraden te laten' uit spreken, dat centraal slachten ongewenscht is. Met nadruk .noeten wij het bezwaar van de hand wijzen, dat thuis keuren niet mo gelijk is. Vroeger is dit steeds geschied. Het is niet aanvaardbaar, dat op de bedrijven wel wekelijks een heel jaar door 4 a 5 con troleurs komen, C.C.D., kaascontrole, amb tenaren van de P.V.C., als de bedrijfsgeno- ten er niet om vragen terwijl als eenmaal of hoogstens tweemaal per jaar een keur meester op het bedrijf moet komen, als dit nu eens door de bedrijfsgenooten gevraagd wordt, dit dan juist die eene keer per jaar niet mogelijk is. De bezwaren van hygiëne houden heelemaal geen steek, omdat men het varken in twee helften mag meenemen en ook dat men wel al het vleesch een jaar lang aan den betrokkene toevertrouwt. Het is te hopen, dat de Overheid zal inzien, dat dit drijven naar centraal slachten ook door de eigenaardige opvattingen over het mijn en dijn bij de schaarschte van het ar tikel niet aanvaard kan worden. Zwarte-bloembollenteelers „loopen op de klap'' De heer J. W. A. Lefeber nam de Sier teelt, met name de bloembollencultuur, in behandeling. Nu de oorlog officieel voorbij is en Duitschland bezet, is dit groote gebied ge heel uitgeschakeld voor onze bollenleve- ranties. Engeland, waarop onze hoop ge vestigd was, is sterk gecontingenteerd en gebruikt nu slechts 6.000 ton bloembollen. (Vóór den oorlog 25.000.000 kg.). Door deze toestand is' de bloembollen- handel zeer ontwricht en heeft te kampen met een zeer aanzienlijk overschot, wat door de kweekers, zonder eenige regee- ringssteun wordt opgekocht. Men zou hier trotsch op kunnen zijn als de gevolgen maar te dragen waren. Maar zooals de zaak thans ligt is deze druk niet door het bedrijf op te vangen. De bloembollenstreek staat voor de moeilijkheid, dat zijn nijvere bevolking niet leven kan van de netto opbrengsten van dit bedrijf, omdat thans boven de nor male algemeene belasting reeds 10 000.000 is gevorderd om de overschotten op te koopen en te vernietigen. Deze 10 mil- lioen zijn niet toereikend om de verplichte opkoop van het surplus te financieren. Een groot onreoht wordt aan de bedrijfs tak opgedrongen door de zwartgeteelde bloembollen, die op de markt komen en het surplus met 3.25 millioen vergrooten. Daar boven zijn nog groote quanta, op A-ver gunning geteelde bloembollen, die pluk ken van het Surplusfonds maar niet bij dragen aan de heffingen voor dit fonds. Deze onrechtmatige lasten schreeuwen om een eerlijke oplossing die alleen maar te verkrijgen is door ingrijpen van de Overheid. Wel is door de regeering aange stuurd op een berechting van .zwarte" te lers van bloembollen, met de bedoeling de opgelegde boeten in het Surplusfonds te storten, maar daarmede is het zwarte sur plus niet uit de markt. Dit zwarte surplus het het geheele sei zoen zijn ongunstige invloed uitgeoefend op de bloembollenmarkt, maar drukt uit eindelijk het meest pijnlijk op de toch al schrale beurs van de bonafide kweekers, die zich thans geplaatst zien voor nóg meer heffingen, die niet meer te dragen zijn. HIROHITO IS GEEN „HEMELSCHE ZOON" MEER. Keizer Hirohito van Japan, die nog steeds populair is bij de meerderheid van het volk, speelt, naar Reuter meldt, een be langrijke rol bij de democratiseering van Japan. Hij heeft zijn personeel van 8000 tot 2000 man teruggebracht en een groot deel van het eeuwenoude hofceremonieel afgeschaft. Men spreekt niet meer van den keizer als van den „hemelschen zoon". Groenteriexport voor Duitschland geen luxe Voor de akkerbouw sprak de heer H. W. Giesen. De AkkerbouwrCommissie richt zich bij de prijsbepaling, in groote lijnen op de ge gevens van het Landbouw Economisch In stituut. Ze houdt hierbij vast aan de ge dachte, dat, wanneer stimuleering van be paalde producten noodzakelijk is, dit niet mag gaan ten koste van andere produc ten. Wat de teelt betreft, staat het Lande lijk Bestuur van de Akkerbouv/-Commi$- sie op het standpunt, dat de teelt van sui kerbieten nog wel voor uitbreiding vatbaar is, waarbij vooral gewezen wordt op een loonende teelt, de groote geschiktheid als vruchtwisselingsgewas, en de groote waar de van koppen en loof als veevoer. Daar naast zal nog getracht mqften worden de suiker-accijns te verlagen of af te schaf fen, waardoor zal kunnen worden bereikt, dat het verbruik van dit belangrijke, volks- voedsel in belangrijke mate zal kunnen toe nemen. Ook aan de aardappel-verbouw moeten we aandacht blijven schenken; hierin is veel gelegen in direct landsbelang als volksvoedsel, rnaar ook voor de ex port. Voor wat de consumptie-aardappel betreft, staat de Stichting vóór, om de goe de kleiaardappel een iets betere beloo ning toe te kennen, waardoor 't vershcil tusschen een goede klei, tegenover de zand- aardappel, iets grooter zou worden. De tuinbouw. De heer Jac. Groen Azn. belichtte de tuinbouw-problemen. Ta.v. groenten etc. is in de organisa tie bij herhaling aangedrongen op revisie van het op de toestand in 1933 berustende teeltrecht. Inderdaad zijn voor meerdere bedrijven, met name waar de kleine jon gens van 1933 thans groote jongens zijn geworden, de verhoudingen scheef getrok ken. Bij pogingen om dit recht te trek ken ervaart men één ding, n,l. dit, ieder wil méér hebben en niemand wil vrijwil lig iets afstaan. Zoodat die revisie eigen lijk neerkomt op uitbreiding, uitbreiding, op groote schaal. En dit kan niet! Feitelijk zouden wij de teelt eens een jaar of 5 moeten kunnen vrijgeven. In dien tijd zou op natuurlijke wijze de teelt zich hebben aangepast aan de werkelijk gel dende omstandigheden in de diverse be drijven. Zou dan een nieuwe teeltregeling noodig blijken, dan kon men deze baseeren op de dan gevestigde teelten en oppervlak ten daarvan. Die vrijheid kan thans ech ter niet gegeven worden, zoolang wij geen zekerheid hebben, dat er een exportmoge lijkheid is, waarbij alles afgenomen zou kunnen worden. Intusschen streeft de re geering er naar om voor die teelten, waar bij dit perspectief aanwezig is, practisch die vrijheid te geven. Wat de afgifte van nieuwe teeltvergun ningen in het algemeen betreft, gelooft spr., dat wij er mede kunnen instemmen, dat dit voorbehouden blijft aan jonge tuin ders, waaronder dan ook gerekend worden arbeiders, wier ópleiding gericht is op het stichten van een eigen bedrijf. Het spreekt vanzelf, dat de regeering al het noodige moet doen om onze export te bevorderen, al was het alleen maar om onze deviezenpositie te verbeteren. Het voornaamste echter wat er bij on ze tuinbouwexport wringt, is de export naar Duitschland. Voor de toekomst lijkt mij er geen bestaan van de Nederlandsche tuinbouw mogelijk dan bij een ruime ex port naar Duitschland. Voor de toekomst maar ook voor nu- Ik herhaal: wanneer voor de 60.000 ton doorgedraaide produc ten, die naar Duitschland zijn gegaan, de kostprijs was betaald, dan zouden de nu niet loonende uitkomsten in tal van onze tuinbouwbedrijven, óók loonend zijn ge weest. Het is dit waarop wij voor 1947 aan dringen; als het Duitsche volk door ons van groenten moet worden voorzien, dan is dit voor dat volk geen luxe, die men het wel onthouden kan Het Duitsche volk kan niet in voor ons waarde hebbend geld betalen. Het produceert echter wel goede ren, waaraan niet alleen Engeland en an dere landen, maar ook wij een schreeu wend gebrek hebben. Welnu op de basis van de waarde voor beiden kome een ruil verkeer tot stand, waarmede beide gehol pen zijn. Vrije of vaste prijzen. Wanneer men vrije prijzen wil en tegelijk op een loonend bestaan aandringt, dan dient men" de consequentie te aanvaarden dat: als men geen maximumprijzen -vyil, men niet voor alles een gegarandeerde kostprijs kan vragen. Nu mogen er klach ten zijn gerezen over de gestelde minimum prijzen van 50 en 70 pet. en zouden mini mumprijzen soms ook wel gemotiveerd zijn geweest, in het algemeen is de verhouding echter niet ongunstig geweest. Dat de minimumprijzen op deze hoogte stonden, heeft bevorderd, dat in de moei lijke periode het product niet op een te laag prijs-peil is gezakt; dat zij door de regee ring Werden gegarandeerd maakte het mo gelijk ze toe te passen. Nu beteekent dit niet dat er nog geen onvolkomenheden zijn, bijv. t.a.v. hel; afwijkende product, bij de keuringen en anderzijds. Hieraan zullen wij onze aandacht blijven wijden. Als de minister onlangs echter in de Ka mer gezegd heeft, dat ook hij tevreden was behalve over één punt: de hooge prijzen voor den consument, dan ligt hierin mis schien een aanwijzing dat er voor 1947 wel eens wat anders zou kunnen gebeuren. De fondsvorming. Teneinde het voor 1946 aanvaarde stelsel te kunnen uitvoeren is een Regeeringsga- rantie npodig geweest. Hoe groot deze be dragen zijn, weet spreker niet. Spre ker weet echter wel, dat wij selfsuppor ting zijn geweest. Het Landbouwcrisisfonds zal over 1946 geen cent aan den tuinbouw tekort komen. Het standpunt van ons bestuur is: één fonds voor de geheeele tuinbouw. Dat is niet alleen uit sociale motieven, maar ook uit zakelyk oogpunt. Er kunnen ook'straks tijden komen, dat het voor iedere tuinder bittere noodzaak zal zijn. door 13. Voetangel werd uit zijn gedachten op geschrikt door een agent, die hem op zijn schouder tikte en met barsdhe stem begon: Zoo mannetje, waarom reed U door het stopoh pardon meneer Voetangel, ik had niet gezien dat D..;. Het is goed, jongen,' maar hoe haal ik nü die trein in? Waar gaat die naar toe? Die trein, meneer Voetangel, is. de middag-express naar Patterson. Ik aenk niet dat U die zal kunnen inhalen. Maar daar zit een kerel in die ik MOET hebben. Belt U dan de sstationspolitie in Pat terson op. Over 23 minuten is de trein daar en ze kunnen desnoods iedereen in de trein vasthouden tot U daar bent aangekomen.... Bwwwwrrrrrttttt! Voetangel had zyn wagen al gestart. Bedankt agent! riep hij nog en draaide met een schérpe bocht zijn wagen zoo kort om den agent dat deze bijna de wielen over zijn teenen kreeg. Even later stond Voetangel in een telefooncel te bel len. Hallohallo met de stationspolitie? Ja, met Voetangel. Dank U, bestLuis ter meneer Daston.^.het gaat om minu ten. hoef ik U niet veel te vertellen. Jud Perolt zit in de middag-expr-ess, die over 18 minuten uw station binnen holt. Ik kom met mijn wagen naar u toe, maar ik kan er xiiet zijn vóór de trein. U begrijpt alles? Een waarschuwing past zeker in dezen tijd om geen bedrijf te beginnen als niet eenige zekerheid bestaat, dat ook het ge teelde product een redelijke afzet zal vin den. a De L.T.B. heeft steeds op de bres ge staan om voor zijn leden een bestaansmo gelijkheid te verzekeren en heeft ook thans een schema ontworpen, om voor jonge en kleine kweekers het begin van een eigen bedrijf beter mogelijk te maken. Strenge vestigingseischen zullen daarbij gesteld moeten worden, omdat de reeds be staande bedrijven ook recht op een bestaan hebben en een groote uitbreiding van de teelt thans funest zou zijn voor dengene, die pas begint, evenzeer als voor de bloembol lencultuur in het algemeen. Als het L.T.B.- plan voor de bloembollencultuur wordt aanvaard, is de eerste stap gezet om een redelijke kans te geven aan energieke jonge kweekers, die door vlijt en doorzettings vermogen bollenkweeker willen worden. RECHTZAKEN BIJZ. GERECHTSHOF. Verraad. Omdat verschillende perso nen die bij een firma werkzaam waren, naar Duitschland gezonden werden, en twee zich daaraan probeerden te onttrek ken, had de metaalbewerker E. S. te Noor den in 1943 een brief geschreven aan Mus- sert .Daarin had hij er de aandacht op ge vestigd, dat de twee personen door simu- leeren van ziekte, zich aan de uitzending probeerden te onttrekken. Vanwege het verraad, had S. zich voor het Haagsche Gerechtshof te verantwoor den, waar de proc. ficaal vijf jaar gevange nisstraf eischte. De raadsman, mr. Teekens, wees erop, dat S. door zijn kameraden was opgestookt en verzocht clementie. HAAGSCHE POLITIERECHTER. T. van L. te Aarlandervecn was in het bezit van distributiebescheiden, die niet van hem waren. De officier vorderde veer tien dagen gevangenisstraf, waartoe dc rechter veroordeelde. A. J. B. te Noordwijkerhout zou zich met clandestiene handel hebben bezig ge houden in vet en vleesch, voor welk feit de Officier vier maanden gevangenisstraf eischte met bevel tot onmiddellijk gevan gen nemen. De politierechter legde vier maanden op, doch zonder het onmiddellijk gevangen nemen. Op de Veemarkt «in Leiden ontstond ruzie tusschen een controleur en den land arbeider K. M. uit Benthuizen, die dacht dat de controleur hem een schop wilde ge ven. Hij had die ook gekregen, doch de controleur zei, dat het dan in elk geval per ongeluk was geweest bij het overstap pen van een hek. K. M. verklaarde, dat de controleur tegen zijn vuisten was geloopen en hij niet heeft willen slaan. De Officier vorderde ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis, doch de Haagsche Politierechter die misver standen zag, legde ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis op. De veehandelaar T. S. uit Zwammer- dam zit thans twee weken gevangenisstraf uit voor de mishandeling van een politie man, en de cel heeft nu na een week reeds zulk een indruk op hem gemaakt, dat hij Maandag bij den Haagschen politierechter verklaarde, nimmermeer te zullen mishan delen. Toch stond hij er nu weer voor te recht, want hij had zijn dorpsgenoot S. J. de R. tegen de vlakte geslagen tijdens een woordenwisseling. De Officier vroeg er op nieuw twee weken gevangenisstraf voor, doch de rechter geloofde, dat de eerste straf- waarschuwing een les genoeg is geweest, en legde de veertien dagen voorwaarde lijk op. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal van een rijwiel, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden G. V. uit Zoeterwoude, die eigenlijk .zelf niet kon begrijpen, hoe hij er toe kwam, want hij dacht de fiets te hebben gekocht. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, De chauffeur W. D. T. van W. te Lisse kocht enkele malen een auto van een militair welke voertuigen van diefstal af komstig bleken te zijn. Wegens de heling werd tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf. De koopman J. de W. had langs den weg nabij Zoetermeer een motorrijwiel „ge vonden", waarvan het achterwiel ontbrak. De eigenaar van het voertuig had dit wiel er uit gehaald, omdat de band lek was, waarna hij zich op weg begaf voor repara tie. In dien tijd verdween het motorrijwiel. Wegens diefstal had de W. zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, waarbij de Officier een jaar en drie maan den gevangenisstraf vorderde met aftrek van preventief. De rechtbank heeft ver dachte tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I (301,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Nieuw Londensch Strijkorkest; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Zang en piano; 11.45 Fami lieberichten uit Indië; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor het platteland; 13.20 Millersextet; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Omroepkamer- orkest; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Zieken bezoek; 17.15 Orkestmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgelspel; 18.30 Progr. vopr de Ne- derl. strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.20 Metro- pole-orkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Piano. HILVERSUM II (415,5 M.): 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenconcert; 9.15 Voor onze jonge zie ken; 9.50 Piano; 10.20 Zang met orgelbe- •leiding; 11.00 Pianoduo; 12.00 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 All Round Sextet; 14.00 Fransch progr.; 14.30 Mozartgrogr.; 16.15 Kinderzangkoor; 17.30 Carillonbespeling; 17.45 Rijk overzee; 18.00 The Travellers; 19.00 Nieuws; 20.05 Nederlandsch Kamer koor; 20.55-Radio Philharmonisch-orkest; 22.00 Nieuws; 22.30 Piano; 23.00 Avondcon cert.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3