n Buitenlandsche Zaken onder de loupe Het 16e lustrum van »Pro Patria« De reorganisatie der volksgezondheid TI7ANNEER WIJ de kranten van den laat- sten tijd doorbladeren, kunnen wij moeilijk tot de conclusie komen, dat de we reld tegenwoordig een toonbeeld van vre delievendheid is. In ons eigen Indië (hoe lang zullen wij het nog zóó kunnen noe men?) knalt het nog voortdurend, ondanks de uiterste soepelheid, welke de Commis sie-Generaal heeft betracht om een over eenkomst met de Indonesiërs tot stand te brengen en ondanks het „bestand." In Britsch-Indië is de grootste herrie, waaraan Gandhi tevergeefs een einde poogt te maken. In Perzië dito; daar vecht de centrale regeering van Teheran tegen de provinciale van Tebris, zoogenaamd om wille van de integriteit der verkiezingen. Griekenland kan evenmin tot rust komen; aan zijn grenzen woedt een felle guerilla- krijg, welke gevoed wordt- van over de grens, voor de Grieksche regeering aanlei ding is geweest om den Veiligheidsraad in deze kwestie te betrekken. Waar heb je an ders 'n Veiligheidsraad voor, nietwaar? In Palestina vliegen zoo nu dan spoortreinen en militaire auto's van de Britsche autori teiten (Palestina is mandaatgebied van En geland) de lucht in; neuwen-oorlog, gevoerd door Joodsche terroristen. In Amerika sta ken de mijnwerkers, zij voeren een econo- mischen oorlog onder opperbevel van Le wis en de gevolgen ondervinden wij hier in onze boterhammen. Bovendien 'schijnt Sinterklaas weer eens de aandacht op Franco gevestigd te hebben, want tegen hem is een nieuwe storm opgestoken; een diplomatieke oorlog. Temidden van al die vechtjasserij gaat men in New York doodleuk zitten praten over ontwapening, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Of misschien is het juist om gekeerd. Zou men soms zoozeer onder den indruk zijn geraakt van de narigheid in de wereld, dat men thans alles in het werk wil stellen om de eerste groote stap te zet ten op den weg naar werkelijke vrede en veiligheid? In ieder geval zijn er thans serieuze be sprekingen aan den gang, die er voor- loopig althans vrij hoopvol uitzien. LJET BEGON eind October, toen Molotof de wereld verraste met een voorstel om over ontwapening te gaan spreken. Dit voorstel werd op de agenda van de Ver- eenigde Naties geplaatst met de noodige scepsis en al spoedig bleek, dat er alle re den was voor die twijfel. Met Rusland wa ren alle landen het erover eens, dat ont wapening althans vermindering van be wapening alleszins wenschelijk was, maar over het „hoe" was men het heele- maal niét eens. Rusland, dat met leede oogen de voor sprong van Amerika moet -aanzien, omdat de Amerikanen in het bezit zijn van de atoombom, bleek er vooral op gebrand te zijn, om Amerika dat wapen té ontfutselen. Eerst moest er een verbod van atoom wa penen komen en de controle daarop moest in handen van den Veiligheidsraad worden gesteld. Maar Amerika bleek niet van zins om zijn atoombom zóó maar prijs te geven en voor een controle door den Veiligheidsraad voel de het ook niets. Vooreerst had men reeds 'n atoomcommissie, aan wie men de contro le over de algeheele aanvaarding van atoom energie (dus niet alleen voor oorlogsdoel einden) had toegedacht en bovendien was aan een controle van den Veiligheidsraad onverbrekelijk het veto-recht verbonden. M.a.w. als één van de groote vijf het in z'n hoofd haalde, om ae controle van den Vei ligheidsraad te dwarsboomen, zou er niets van terecht komen. Vervolgens kwam Mo lotof aandragen met den eisch, dat de troe pensterkte van de geallieerden in de diver se bevriende landen moest worden vastge steld. Dit vooral met het oog op Grieken land en het Nabije Oosten, waar zich En- gelsche troepen ophouden. Deze eisch werd door Bevin gepareerd door den tegen-eiseh, dat dan ook de troepen in de bezette ge bieden moesten worden geteld. Molotof heeft hierin moeten toestemmen, doch van de door Engeland gevraagde internationale controle is niets terecht gekomen. Wij zul len dus maar moeten gelooven, dat er niet gefoezeld wordt. Tenslotte bleek er groot verschil van meening te bestaan over de regeling van de ontwapening. Rusland stond op het standpunt, dat het alweer de Veiligheids raad moest zijn, die deze regeling moest ontwerpen en toepassen, terwijl de tegen standers van het vetorecht den Veiligheids raad juist daarom niet wilden inschakelen. Amerika heeft daarop een compromis voorstel ingediend, wegens hetwelk de Vei ligheidsraad ontwapeningsovereenkomsten met de diverse landen afzonderlijk zal ont werpen, maar dat de controle aan aparte commissies zal worden opgedragen, welke dus niet aan het veto-recht onderworpen zijn. En tot aller verbazing heeft Molotof deze week dit Amerikaansche voorstel als basis van besprekingen aanvaard. Er is een spe ciale commissie gevormd, welke zich met deze aangelegenheid zal bemoeien en de eerste zittingen daarvan zijn in zulk een nauwelijks te gelooven harmonie verloo- pen, dat men zich reeds de schoonste illusies gaat vormen. Wij zullen evenwel niet te vroeg juichen; de voorzichtigheid leert dat en helaas ook de ondervinding. Gebreken aan de Prijsbeheersching Nieuwe wet in voorbereiding In de Memorie van Antwoord op de be grooting van Econ. Zaken zegt de minister, dat hij onderschrijft de meening, dat aan de prijsbeheersching nog in verschillende op zichten gebreken kleven. Men dient bij de beoordeeling de tot dusver bereikte resul taten te beseffen, dat op dit gebied na de bevrijding chaotische toestanden beston den, en dat ons prijsniveau onder den druk van velelei tegenwerkende factoren op korten termijn ingrijpend moest worden gewijzigd. Het ligt in het voornemen een ontwerp voor een nieuwe prijzenwet aan de Sta- ten-Generaal voor te leggen, die bedoeld is in de plaats te treden van de van voor den oorlog dateerende prijsopdrijvings- en hamsterwet en van de besluiten van veler lei aard, die daarnaast in den loop van den tijd zijn getroffen. GEEN BEZORGDHEID OVER HET BROOD De Nederlandsche broodgraanvoorziening sinds na de bevrijding verkregen groote voorraden tarwe van overzee, die de re- geefing zich had weten te verschaffen, ge leidelijk zijn verbruikt, naar vex-houding steeds meer afhankelijk geworden van nieuwen gx-aanimport. Maakt het wereld tekort aan granen het verkrijgen van de ons land toegewezen hoeveelheden reeds moeilijk, de gebeurtenissen in Amerika met name de stakingen, belemmeren bovendien het transpoi-t waardoor het binnenkomen van verwachte tarweleveranties aanzien lijk is vertraagd. In tegenstelling met de meening, die hier en daar schijnt post te vatten, als zou het broodrantsoen thans worden bedreigd, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat er geen reden is voor directe bezorgd heid, vooral als men weet, dat eenigen tijd geleiden de situatie een veel nijpender as pect heeft geboden dan thans het geval is. De Nederlandsche broodgaanvoorziening op de huidige basis is voor de naaste toe komst gedekt, terwijl d,e laatste berichten mogen doen verwachten, dat nog deze maand nieuwe aanvoer uit Amerika ons lanidi zal bereiken. ZUINIG Z JN OP 1 STEENKOOL Nu door de mijnwei'kersstaking in Ame rika de toevoer van Amerikaansche kolen opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, dat ook de kalenvoorziening van Nel derland hiervan nadeelige gevolgen zal ondervinden. Evenals elders kunnen maat regelen tot beperking van het brandstofge- bruik niet uitblijvena Dit dringt te meer, nu ook de vooruitzichten voor de kolen- import uit Duitschland voor de maand Ja nuari ongunstig zijn. Hoewel getracht zal worden de industrieele bedrijvigheid' zoo min mogelij'k te beperken, zal het kolen- tekort het noodzakelijk maken op de toe wijzing voor de industrie een voorloopige korting toe te passen van ten minste 20 percent. Aangezien ook de kolentoewijzingen voor de gas- en electi'iciteitsbedrijven met min stens 20 procent zullen worden verlaagd zal op het verbruik, van gas en electrici- teit onmiddellijk een overeenkomstige be paling moeten worden gemaakt. Met alle aandrang wordt iedere verbruiker aange spoord bij het brandstoffenverbruik de gi-ootst mogelijke zuinigheid te betrachten, daar onvoorziene omstandigheden, zooals gesloten water door vorst, het noodzakelijk kunnen maken tot een verdere verbruiks- beperking te besluiten. Er zal met alle mid delen naar worden gestreefd de huis- en kookvoorziening normaal te doen verloo- pen. Voor dit seizoen zijn in uiterste ge vallen 12 eenheden gewaarborgd. WAAROM HE BOTERPRIJS NIET VERHOOGD IS. De M. v. A. van minister Huysmans ver klaart, waarom de boterprijs niet, over eenkomstig de regeeringsverklaring over loonen en prijzen verhoogd iss. De marga rineindustrie beschikt over te weinig grondstoffen om tot uitbreiding der pro ductie over te gaan. MISSIE-INTER-ACADEMIALE. Het bestuur van de M.I.A. (Missie-Inter- Academiale) heeft zich voor het studie jaar '46'47 als volgt samengesteld: R. van Buul, praeses; A. Crijns, vice-praeses; mej. Smeets ab-actis; J. Soons, quaestor; pater dr. Gregorius o.f.m. Cap., moderator. Cen traal correspondentie-adres mej. T. Smeets, Raadhuis, Zoeterwoude. DE TOOVERSTAF VAN DE GOEDE FEE Er was eens diep in het bosch een goede fee. Rustig en tevreden leefde zij tusschen de dieren en kabouters. Als dan menschen kwamen en haar om hulp en raad vroegen, nam zij haar tooverstaf ter hand en vervulde vele wen- schen der arme menschen. Deze heerlijke tijden zijn jammer voor bij. Er zijn geen feeën meer die tooveren en veel moeilijkheden van ons kunnen wegnemen. Toch zullen ook zonder feeën met tooverstaf veel moeilijkheden worden opgelost. Op het oogen- blik genieten wij toch reeds van dingen, die ons kort geleden nog bijna een sprookje schenen. Wij genieten weer van de heerlijke koffie roodmerk en van de geu rige thee zilver-roodmerk van De Gruyter. Driedubbele moord Lijken in den tuin verborgen Dezer dagen behandelde het Arnhemsche Gerechtshof de zaak tegen den 29-j. A. uit Enschede, Bekl. had op zekeren dag hooren spreken over de spaarduitjes van de bejaar de zusters en broeder Van Beek uit En schedé. Langzaam rijpte er een plan in hem; sparen op de gewone wijze zou een huwe lijk, waarnaar hij verlangde, voorloopig niet mogelijk maken; hier was de kans. Het idee zich in het bezit te stellen van het geld van de bejaarde Van Beeks werd een obsessie en op een Maandagmorgen ging hij er op af, gewapend met een prop en een bijltje, vastbesloten om ten koste van alles het geld te veroveren. Hij richtte een ont zettend bloedbad aan. Eerst sloeg hij met een bijl, welk wapen hij vond in het huis der Van Beeks (want het zelf meegebrachte gebruikte hij niet) de oudste der twee vrou welijke Van Beeks de hersenen in, dronk een borrel en rookte een sigaret in afwach ting van de jongere zuster Feike, die hij eveneens met bijlslagen doodde. Rustig bleef A. hierna wachten tot twaalf uur tot Gerrit van Beek, de kostwinner van het drietal, uit de fabriek zou komen. Toen deze arriveei-de, doodde de beklaagde ook hem met den bijl. Op de meest koelbloedige ma-' nier volvoerde A. zijn plan, Des avonds groef hij een gat in den tuin en legde de lijken daarin. Den volgenden dag bracht hij het tuintje weer heelemaal op orde, stuurde vanuit Ossenzijl briefkaarten, dat de familie Van Beek daar was en bracht het meubilair naar de garage. Op zolder vond hij een portefeuille met f 3000 en ook sieraden en horloges, welke hij verkocht. Hij schafte zich een radiotoestel aan en vierde zijn verloving. Maandenlang ging ging alles goed tot de buren van de Van Beeks een afschuwelijke lucht in den tuin waarnamen. Men ging graven en vond de lijken. Reeds spoedig vermoedde men, wie de dader was. De Almelosche rechtbank heeft A. 20 jaar gevangenisstraf opgelegc}, nadat levenslang geëischt was. In hooger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem passeerde het gan- sche drama nogmaals de revue. Op 19 Dec, zal het Hof arrest wijzen. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT NOOD LANDING. Gistermiddag heeft een Nederlandsch militair vliegtuig op een weide in de buurt schap Boekelo (gemeente Enschede) een nood-landing moeten maken, aangezien het vliegveld „Twente" wegens mist dicht zat. De luitenant-vlieger Reumerman, die on gedeerd 'bleef landde het toestel in een weide te Boekelo, waarbij het licht bescha digd werd. TWEEDE KAMER NEEMT Motie-Franco en motie H. Stoel a.s. Dinsdag in stemming Minister Van Boetzelaer heeft gistermid dag in de Tweede Kamer een toelichting gegeven op het buitenlandsch beleid van de regeering. In de eerste plaats is het doel der regeering te streven naar de bevorde ring van vrede en veiligheid in de we reld. Deze vreedzame ordening is alleen te bereiken in universeel verband. De U.N.O. is nog jong; dit verklaart veel van haar gebreken, maar daarom be hoeven we nog niet te vreezen, dat haar hetzelfde lot beschoren zal zijn als den Volkenbond, Terwijl reeds in rustiger tijden allerlei onzekere factoren het buitenlandsch be leid bemoeilijken, komen voor ons land thans nog daarbij de onzekéx-heid ten aan zien van de toekomstige rijksconstructie en de onzekerheid aangaande de toekomst van Duitschland. Wat het laatste probleem betreft, heeft de minister in gesprekken met zijn collega's van de Groote Vier te New York onze belangen bepleit en daar het begrip aangetroffen dat wij, wellicht meer dan iemand anders, bij dit probleem belang hebben. Spr. "juichte het toe, dat de tolunie met België een feit zal worden- Hèt zal een heuglijke dag zijn, wanneer deze twee lan den economisch één zullen worden. Bij de replieken dient de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) een motie in, waarin de Kamer, met belangstelling kennis genomen hebbende van de voorstel len ingediend bij de U.N.O., beoogende door vrije verkiezingen te geraken tot her stel van den democratischen regeerings- vorm in Spanje, haar instemming met deze voorstellen betuigt en de regeering uitnoo- digt haar vertegenwoordiging bij de U. N.O. op te dragen krachtig mede te werken aan de aanvaarding. De heer Serrarens (K.V.P.) geeft o.m. te kennen, dat de Spaansche.zaak de inter nationale actie regardeert. Hij gevoelt er geen behoefte aan voor de motie te stem men. De heer De Groot (C.P.N.) is van oor deel, dat de motie-Van der Goes van Na-, ters niet verder gaat dat een door hem reeds eerder ingediende motie, die hij handhaaft. (Concurrentie?!). Hij vindt het belache lijk van de P. v. d. A., om den aartsfascist Franco tot leider van de democratie in Spanje te doen promoveeren-. De heer Bruins Slot (A.R,) verklaart, dat men z.i. voorzichtig moet zijn bij het aan bieden van interventie. Intusschen geeft hij te kennen het niet met den toestand in Spanje eens te zijn. Besloten wordt de steming over de bei de moties te doen geschieden a.s- Dinsdag bij den aanvang der vergadering. De begrooting voor 1946 wordt zJi.s. aangenomen, met aanteekening, dat de fractie der C.P.N. wil geacht worden te hebben tegengestemd. Bij de begrooting voor 1947 verdedigt de heer Zandt (S.G.) een amendement om den post voor he.t gezantschap bij den H. Stoel te schrappen. f De heer Schinal (C.H.) die met de hee- ren Deernink en van der Feltz het amen dement ondersteunt, belicht in het kort het standpunt van de C.H- Unie, verklarend, dat zijn fi-actie vóór het amendement zal stemmen. 1 De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) ziet de Kerk als macht ten goede; het betreft hier een kerkeljjken staat, die zijn belang ontleent aan internationale contacten. Het eenige internationale een- OP WEL ZEER BIJZONDERE WIJZE heeft de Leidsche Studentenvereeniging „Pro Patria" gisteren haar tachtigjarig bestaan mogen vieren. Terecht had men er een zeer bijzonder cachet aan gegëven door deze herdenking te stellen in het kader van een algemeene propaganda voor het Nederlandsche leger en aldus was men er in ge slaagd de hoogste iegerautoriteiten met Prins Bernhard, Inspecteur Generaal van de Landmacht en beschermheer van „Pro Patria" aan het hoofd naar Leiden te krijgen. rine Voorlichtingsdienst, die er daarna- op wees, dat het denkbeeld voor deze tentoon stelling stamt uit de eerste maandeig van 1945, toen Nederland nog slechts gedeelte lijk bevrijd was. Men opperde toen in Lon den reeds het plan om Nederland te laten zien wat de Kon. Ned. Marine op de zeven wereldzeeëni had gepresteerd. Aan deze tentoonstelling is verder door den Mijn Op ruimingsdienst te Leiden nog een nieuwe af deeling toegevoegd, speciaal om te laten zien wat de M.O.D. gedaan, heeft. Spr. wees er vei-volgens op hoe zoowel Pro Patria als de Marine een traditie heb ben en hoe zij beide pal staan voor het Ko ninkrijk der Nederlanden. Biernavoerde Luit-admiraal C. E. L. Hel- frich het woord. Hij zeide, dat het hem een behoefte was hulde te brengen aan Pro Patria voor de wijze, waarop het aan het défilé was deelgenomen. Spr. wees er dan op, dat de Marine in hoofdzaak beoogt in' beeld te brengen wat de Marine in oorlogs tijd heeft gedaan ter verdediging van de verspreide gebiedsdeelen, maar ook hoe zij daarna aan de geallieerde oorlogvoering had deelgenomen voor de uiteindelijke overwinning. Overal ter wereld, op zee en in de lucht heeft zij het symbool der een heid van het rijk uitgedragen. Ook de koop vaardijvloot heeft haar aandeel daartoe bij gedragen en aan de gallieerde oorlogvoe ring onschatbare diensten bewezen. Dit moet ons sterken in ons nationaal bewust zijn. Het moet doen zien, dat zelfs een klein volk ingeschakeld kan blijven in het we reldgebeuren en iets kan presteeren. In dien dit door deze tentoonstelling kan wor den bereikt, dan achtte spr. haar doel be- Pro Patria „aan de kop der legerdemonstratie De feestelijke herdenking begon met een receptie van het jubileerende corps op de sociëteit „Minerva", waar o.m. gelukwen sten werden aangeboden door Prins Bernhard, generaal H. J. Kruis, chef van den Genei-alen Staf, luit.-adm. C. E. L. Hel- frich, commandant van de vloot en tal van andere militaire en burgerlijke autoritei ten. Na de receptie begaf Prins Bernhard zich, vergezeld van de verschillende mili- tarie autoriteiten naar het Levendaal, waar de aldaar opgestelde troepen van leger, luchtmacht en vloot werden geïnspecteerd. Prins Bernhard ©was hier vergezelt* van luit.-adm. Helfrich, gen. Kruis en hun ad judanten en door kapt. Kiewit de Jonge, praeses van „Pro Patria." Na deze inspec tie, welke begon met het Wilhelmus door de Marinekapel, begaven de autoriteiten zich naar het stadhuis, waar zij zich opstel den voor het afnemen van de parade. Be halve de reeds genoemde militaire autori teiten bevonden zich hier nog Gen.-majoor Doorman, sous-chef van den Genei-alen Staf en Gen.-majoor Tans, territoriaal be velhebber in Nederland, tal van militaire autoriteitten van de diverse legeronderdee- len, die aan het défilé deelnamen, voorts de militaire attache's van Amerika, Frankrijk en Engeland. Het was een bonte mengeling van allerlei uniformen, die ondanks den iet wat somberen wintermidag kleurig afsta ken tegen het karakteristieke uniform van „Pro Patria". Verder waren mede aanwe zig de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouders en de ge meentesecretaris, de rector magnificus prof. mr. R. P. Cleveringa, het collegium var het L.S.C. en diverse onderafdeelingen van het studentencorps. Te omstreeks kwart voor twee ving het défilé aan en de stoet werd geopend door de Marinierskapel, die daarop tegenover het stadhuis plaats nam. Voorop ging daarna het kleurige detachement van „Pro Patria" onder commando van kapt. d'Aulnis de Bourouille met aan den kop de tamboer majoor H. de la Bije (ook wel bekend als Hendrik van Njoid), die reeds van 1898 deze functie vervult. Dan volgden detache menten mariniers, matrozen en leden van de Prinses Irene Brigade uit Arnhem en een gedeelte luchtvaarttroepen. Tegen dat het muziekcorps van de Terri toriale troepen naderde, maakte de Mari- niei;skapel plaats en nam het tweede mu ziekcorps haar plaats in, waarna de land macht voorbijtrok, bestaande uit detache menten grenadieirs, jagers en de troepen van het garnizoen uit Leiden met tot een besluit van afdeeling van het Vrouwelijk Hulpkorps. Daarna nam het muziekcorps van de Cavalerie thans, zooals bekend, pantserschool te 'Amersfoort zijn plaats te genover het stadhuis in. De parade werd eenigen tijd onderbroken, doch het was slechts om de pantserafdeeling uit Amers foort van het vierde eskadron huzaren ge legenheid te geven een aanloop te nemen, want in vliegende colonne passeerden daar na de pantserwagens en het anti-tankge- schut. Het was een martiale stoet, welke niet naliet indruk te maken op de vele toe schouwers, die ondanks het ongewone uur lanes de straten stonden opgesteld. Na het défilé stapte Prins Bernhard weer in zijn inmiddels voorgereden auto en on der het spelen van het Wilhelmus reed Z.K.H. weg. Opening der Marine-tentoonstelling. In de groote zaal van „Den Burcht" werd vervolgens de aldaar georganiseerde Ma rine-tentoonstelling geopend in tegenwoor digheid van tal van Marine- en Legerauto- riteiten. De aanwezigen werden welkom geheeten door den heer Bezemer, hoofd van den Ma- trum in Europa is het Vaticaan. Spr. ver klaart het roekeloos te vinden, dat los te laten. Zijn fractie zal tegen het amende ment stemmen. De heer Serrarens (K.V.P.) meent, dat Nederland verkeerd zou doen- zich af te doen brengen van het contact met het in ternationale centrum. De heer Scheps (P. v. d. A.) verklaart, op grond van zijn evangelische opvattineen, te zullen stemmen voor het amendement. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Boetzelaer betreurt het, dat in de ze vergadering leden zijn, die niet beseffen van hoe hooge waarde het gezantschap bij den H Stoel is. Opheffing er van zou on waardig zijn. Zij zal door de regeering niet in overweging genomen kunnen worden. De stemming over het betrokken artikel wordt aangehouden tot Dinsdag; dan zal ook over de begrootirg gestemd worden. De voorzitter verdaagt te half zes de vergadering. Min. Drees tevreden over daling sterfte-cijfer De Tweede 'Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de hoofdstukken XII (So ciale Zaken) van de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947 voortgezet. De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, beantwoordt de sprekers die bij de afdeeling volksgezondheid het woord heb ben gevoerd. In verband met de opmerkingen inzake repatrieering wijst hij er op, dat de opspo- ring en documentatie over. <te veel instan ties verdeeld was. Hij was van meening, dat er één bureau moet zijn en hij was van gevoelen dat het daarvoor aangewezen lichaam was het Roods Kruis. Wat er in deze materie geschied is, is in het belang van de zaak geweest, Ten aanzien van de opmerkingen van den heer van déb Weyden "over de drinkwater leiding verklaart hij, dat de plannen gaan in de richting van verdere concentratie. De huisvesting zal langen tijd niet op het oude peil gebracht kunnen worden wegens gebrek aan materiaal. De minister wijst erop, dat de sterftecij fers voor t.b.c. slechts even boven de cij fers van voor den oorlog liggen. Ook de zuigelingen-sterfte heeft het percentage van voor den oorlog weer bijna bereikt. Ten aanzien van het streven naar ver dere verbetering op het gebied der volks gezondheid merkt spr. op, dat de $taat eei belangrijke taak te vervullen heeft, hij heeft toe te zien, dat het mogelijke ge schjedt, hij heeft leiding te geven. Dat sluil echter niet in, dat de staat alles zelf moet doen. Spr. deelt mede, dat plannen tot reorga nisatie van de gezondheidszorg in voorbe reiding zijn. Wat de sanatoriumruimte betreft, deze is belangrijk uitgebreid door barakken- bouw, waartoe van overheidswege mede werking is verleend. Tenslotte merkt de minister o.a. nog op, dat de salarissen der districtswijkvex-pleeg- sters niet onaanzienlijk zijn verhoogd. De begrooting wordt daarna aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. reikt. Hierna namen de genood igden met veel belangstelling kennis van hetgeen deze ten toonstelling biedt. Zij zal tot en met 20 Dec. (niet op Zondag) geopend zijn. Hierna werd oen bezoek gebracht aan het Nederlandsch Legermuseum, dat in het voormalig Pesthuis is gevestigd. Dank zij den directeur, kolonel M. C. van Houten, was daar een expositie samengebracht van materiaal, dat aantoonde welk een belang rijk aandeel de Leidsche Jagers hadden in den Tiendaagschen "veldtocht van 1831. Ko lonel van Houten en overste Hartman leid den het gezelschap ï-ond. Op sociëteit Minerva werd vervolgens aan het eskadron huzaren te Amersfoort een embleem aangeboden,dat op de pantser wagens van dit onderdeel, die ten deele mede-defileerden, aangebracht zal worden. Deze aanbieding maakte deel uit van de adoptie van dit legeronderdeel door Pro- Patria Bij deze adoptie spi-ak de voorzitter van „Pro Patria", kapitein K. Kiewit de Jonge. Overste H. A. M. Latour bracht namens alle huzaren dank voor deze adoptie. Ten slotte sprak de veldprediker van. het regi ment majoor Matser van Bluis. Na deze adoptie vond een officieel diner plaats, waaraan ook luitenant-admiraal Helfrich deelnam. RADIO ZONDAG. HILVERSUM I (301,5 M.) 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 8.45 Zon- dagmorgenn-melodiën; 9.30 Men vraagt wij draaien; 12.00 Gram.muziek; 12.40 Zang koor „St. Caecilia"; 13.00 Nieuws; 13.25 Het Aeolian-Sextet; 14.00 Piano. 14.30 Sibelius- concert; 15.45 Zang en orgel; 16.15 Orkest muziek; 16.30 Voor de vrouw; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws: 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr.; 19.3! Cabaret; 20.00 Nieuws; 20.15 Operette-cohcert; 21.15 Hoor spel; 22.25 Muzikale wandeling; 23.00 Nieuws; 23.15 „The Skyma:sters." HILVERSUM II (415,5 M.) 8.00 Nieuws; 9.30 Nieuws; 9.45 Inleiding' Hoogmis; 10.00 Hoogmis; 11.30 Piano; 12.00 Angelus; 12.03 Uit onze muziekkalender; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.30 Apologie; 13.50 Viool; 14.00 „De Gooische Kring"; 15.45 „Advent"; 16.15 Bariton; 16.30 Ziekenlof; 18.30 Koor met orgelbegeleiding; 18.45 Fransche orgel muziek; 19.30 Nieuws; 20.00 Gram.muziek; 20.07 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Hoorspel; 21.30 Pianorecital; 22.00 Nieuws; 22.15 Katholiek Nieuws; 22.35 Avondgebed en liturgische kalender; 22.50 Clavecimbel; 23.00 Hongaarsche fantasie; 23.30 „Slotaccoord". MAANDAG. HILVERSUM I (301,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.45 Piano; 9.45 „Arbeidsvita minen"; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 De Mas- queraders; 11.15 Radio Philharmonisch or kest; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Piano-recital; 12.30 In 't spionnetje; 12.35 Zangtrio; 13.00 Nieuws; 13.15 Spaansche dansen en liederen; 14.35 Strijkorkest; 15.00 Bonbonnière; 16.30 Piano-recital; 17.00 „The Skymasters"; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkr.; 19.00.... en nu naar bed! 19.05 Orgelconcert; 20.00 Nieuws; 20.50 „The Skymasters"; 21.05 Hoorspel; 22.15 Muziek- mozaïek; 23.00 Nieyws; 23.15 Dutch Swing College. HILVERSUM II (415,5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenconcert; 9.15 Zie kenbezoek; 9.50 Zang; 10.20 Londensch Symphonie-orkest; 11.00 Piano; 11.35 Or gelspel; 12.00 Voor de mariniers; 13.00 Nie.uws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Voor jon ge moeders; 14.20 Kopenhaagsch jongens koor; 14.30 Hawaïan-trio; 15.00 Londen,sch Phiharmonisch orkest; 15.30 Zangrecital; 16.45 Rotterdarnsch strijkkwartet; 17.30 Muziek van Verdi; 18.00 Metropole-orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Meesterwerken voor klavier; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.muziek; 21.05 Omroep-orkest; 22.00 Nieuws; 22.30 Jo Vincent; 23.00 Orkestmuziek. Is Uw Radio defect? I Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ingez. med.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2