Toepassing van het utility-systeem Koolpotpourri I OMGEVING De toekomst van het Ziekenfondswezen De rol der Japanners in Ned.-Indië! Joris Voetanpl's jacht /~\NDER DE^MAATREGELEN van Nieuwe Economische Politiek der regeering be- hoort ook de overname van het Engelsche utility-systeem. In princiep is dit één van de beste dingen ter oplossing van de huidige moeilijkheden. Het gaat om hard werken en zuinig leven. Maar iemand, die onvoldoende gevoed en gekleed en behuisd ls, zal nooit tot een normale arbeidspraes tatie komen. Het utility-systeem wil de arbeiders althans van enkele artikelen in voldoende mate voorzien zonder dat het veel kost. Hoe aantrekkelijk dat er in theorie ook uitziet, men moet er zich in de prac- tijk geen overdreven voorstellingen van maken. Economische politiek van lange adem In Engeland heeft het systeem onder den oorlog met succes gewerkt. Het werd ingevoerd, toen de arbeiders aan de fabrie ken, die gewone gebruiksgoederen fabri ceerden, onttrokken moesten worden voor de ammunitiefabrieken. Om het aantal ge produceerde goederen zoo weinig mogelijk te verminderen, besloot men het grootste gedeelte van de grondstoffen toe te wij zen aan fabrikanten, die er massa-goede ren van eenvoudige, maar degelijke uitvoe ring van maakten in zeer beperkt assorti ment. Hierdoor bereikte men, dat laagge prijsde goederen gefabrcieerd werden, zoo dat de loonen niet behoefden te stijgen en dat voor hetzelfde aantal gebruiksgoede ren veel minder arbeidsuren besteed be hoefden te worden. Wat arbeidskracht spaarde. Als aanvullend voordeel werd de prijscontrole veel eenvoudiger en gemak kelijker. De goederen, die hiervoor in aanmer king komen, zijn meest van huishoude- lijken aard; textiel, aardewerk, schoeisel, meubelen en keukengerei. Wanneer er aan gedacht wordt het sys teem, dat in Engeland goed werkte, over te nemen, moet men zich er- ter dege van overtuigen, dat de omstandigheden waarin Engeland het invoerde, ongeveer tegenover gesteld zijn aan de omstandigheden, waar in wij er over denken het over te ne men. Engeland beschikte over zijn volle dige industrieele outillage. Het had een ruime keuze om te bepalen, welke metho den zouden worden ingevoerd1. Hoe meer arbeiders er werkloos gemaakt werden, hoe beter het was, omdat de oorlogsindustrie een onbeperkt aantal arbeiders kon opne men. Als b.v. de menschen gedwongen wer den met een confectiepak tevreden te zijn, en geen maatwerk meer konden eischen, dan konden de werkloos geworden kleer makers wel een plaats in de oorlogsindus trie vinden, zelfs in hun eigen vak. De Nederlandsche economie bevindt zich in de juist tegenovergestelde situatie. Zij beschikt slechts over een beperkte outib lage in opbouw en zij heeft ge°n keuze. Zij moet probeeren, wat zij heeft a'an het draaien te krijgen en het ontbrekende aan vullen. Zij kan zich niet veroorloven werk loosheid in de eene branche te veroorza ken om aan de andere volledige werkgele genheid te verschaffen. Zij zou er ook ver keerd aan doen een deel van het bestaande machinepark stil te leggen, omdat dit in gericht is. voor het vervaardigen van kost baarder artikelen, omdat dit dan tot oud roest zou wor.den. Zij kan ook de kleerma kers niet werkloos maken, om door het bevoordeelen van de confectiefabrieken ar beidskracht te snaren. Die fase van de we deropbouw zullen wij eerst na een paar jaar bereiken. Toch bliift de grondgedachte van het uti lity-systeem uitstekend en moet het voor nemen der regeering toegejuicht worden, met het bedrijfsleven te overleggen, wat er onder de zeer bijzondei-e omstandigheid van dit ooeenblik met inachtneming van alle belangen van gemaakt kan worden. Trouwens de grondgedachte is, als ik mij niet vergis, al van den beginne af toege past in het aardewerkbedrijf en in de schoenindustrie. Eenvoudige en degelijke gebruiksgoederen voor iedereen, is .en blü^t wat wij noodig hebben. Met de voorzichtige en consequente door voering van het systeem der nutsgoederen rechtzaken HAAGSCHE RECHTBANK. De bankwerker A. B. te Leiden, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens plegen van een inbraak te Leiderdorp, voor welk feit tegen hem een jaar gevangenisstraf werd geëischt. De rechtbank heeft B. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Wggens koopen van een kleed, dat van diefstal afkomstig bleek te zijn. heeft voor de rechtbank zich te verantwoorden gehad de huisvrouw H. H. uit Zoeterwou- de. De Officier vorderde tegen haar we gens he'ig drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, en haar vrijgespro ken. De huisvrouw S. S. B., te Leiden, had van een schipper goederen gekocht, die van diefstal afkomstig waren, hetgeen ver dachte niet zou hebben geweten. De Officier vorderde tegen haar drie maanden gevan genisstraf. De ïechtbank heeft verdachte veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. POLITIERECHTER. H. W. T. te Zoeterwoude, had clan destien een varken geslacht voor welk feit hij bij den Officier vijf maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief tegen zich hoorde eischen. Na het pleidooi van mr. Colijn, veroordeelde de rechter over eenkomstig dien eisch. Vom Jndië Abonnementen voor onze militai. ren aldaar kunt u dagelijks op geven. De prijzen ziin: p. kwartaal (zee mail) /2.10. p. kwart, (lucht mail) ƒ7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen, gracht 32 -34. telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. ^HOMOIIOIIOIIOnOIIOIIOMO 0 Een zeer lezenswaardige beschou- 0 r wing over bovengenoemd systeem r y geeft dr. P. de Bruin in „De Linie", y "oiiohoiioiicdiicdiioiioiioiicd wordt bovendien bereikt, dat de markt op bepaalde punten eerder verzadigd wordt. En bij iedere verzadiging van de markt slaakt de econoom een zucht van verlichting. Dat beteekent herstel van de natuurlijke prijs en einde van de zwarte handel. Want nie mand hamstert aardappelen, gewoon aar dewerk, stevige schoenen of confectiepak ken. Men wacht dan wel tot de duurdere soorten weer bereikbaar zijn. Ook word't aan het zuinigheid-met-hard werken-probleem een begin van oplossing gegeven. De nationaal-economische zuinig heid kan nooit bestaan in het onthou 'en van de noodzakelijke levensbehoeften aan de eenvoudige arbeider. Zuinigheid moet beoefend worden door degenen, wier le venshouding boven het bestaansminimum uitgaat. Daartoe dwi.igt het nutsgoederen- systeem ongedwongen. Het Engelsche utility-systeem was een gemakkelijke, door de omstandigheden be gunstigde, incidenteele politiek. Het Ne derlandsche nutsgoederen-systeem zal een moeilijke, weloverwogen economische po litiek van lange adem moeten zijn onder bijzondere ongunstige omstandigheden. KAZERSWOUDE GEMEENTERAAD. Woensdagavond vergaderde de gemeen teraad in het Raadhuis. Afwezig wethou der C. A. van Dam en de heer M. Hey- mans. De Voorz. deelde mede, dat naar aanleiding van in vorige vergadering ge stelde vragen, de straatverlichting zal worden uitgebreid met 10 lantaarns, en dat de navordering van de ten onrechte genoten kostwinnersvergoeding door de betrokkenen bijna allen waren voldaan. Het voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van de wegbelasting werd aangenomen en het tarief voor bebouwde eigendommen ver hoogd van 4 pet. op 5 pet. en onbebouwde eigendommen van 1)^ op 2^ pet. Aangeboden werd de begrooting der ge meente en die van het waterleidingbedrijf 1947. In de commissie van onderzoek wer den gekozen W. Slootweg, M. Ravensberg en M. Heymans. Hierna had de behandeling plaats van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en het uitbreidingsplan in onderdeelen voor het dorp en de Groenendijk. De voorz. deelde mede, dat hieraan reeds verschillende jaren gewerkt was, en dat dit plan voorzag in een groote behoefte der gemeente, daar er hier bijna geen ge legenheid meer is om req woning te bou wen, wil men niet in conflict komen met de voorschriften. Daar er in onze gemeen te in 1947 15 woningen gebouwd mogen worden, adviseerde spr. om het uitbrei dingsplan aan te nemen. De heer de Boer betreurde het dat niet alle leden de stukken betrekking hebben de op net uitbreidingsplan hadden thuis gekregen. Na eenige discussie stelt de voorzitter voor, dat de fracties ieder nog eens het plan bestudeeren en de Raad dan op kor ten termijn beslist, welke oplossing werd aanvaard. Bij de rondvraag, vraagt de heer C. v. Klaveren de mogelijkheid van Rijks- of gemeente-subsidie bij de herbouw van door de Duitsch^-s op den Voorweg ver- fa-yeuAe. Rentree £eiden 7 QAcetnête. Ontstemming voor ontwerp Ziekenfondsraad De landelijke raad van de federatie ,,Ver- eenigde maatschappij ziekenfondsen" (V. M.Z.) waarin de verzekerden en de mede werkers (doktoren, apothekers enz.) gelij kelijk vertegenwoordigd zijn, kwam te Utrecht is een buitengewone vergadering bijeen. Deze federatie omvat cii'ca 2.7 mil- lioen ziekenfondsleden. De vergadering werd geleid door den heer F. C. Nieuwenhuyzen, arts te Utrecht, voorzitter van het federatiebestuur, die er op wees, dat de bestaande situatie op zie- kenfondsgebied in hooge mate onbevredi gend is. De federatie gaat uit van het be ginsel, dat een werkelijk goede opbouw al leen tot stand kan komen door een onder linge samenwerking der betrokken groepen op voet van wederzijdsche waardeering en geiijkgerechtigheid. Deze opbouw zal moeten leiden tot een uit deze groepen voortkomend leiding ge vend top-orgaan (ziekenfondsraad), waar aan verordenende bevoegdheid zou moeten worden toegekend, een en ander met mede werking van de overheid. De vergadering sprak haar onvoldaanheid uit over het ont werp van wet tot instelling van een zie kenfondsraad, zooals dit thans bij de Twee de Kamer is ingediend. Hierin wordt te weinig gei'egeld en te groote ruimte ge laten aan de bevoegdheid van den minis ter om zeer prineipieele zaken bij uitvoe ringsbesluit vast te stellen. Bij de verder gevoerde besprekingen werd de urgentie betoogd van eenheid in verzekeringsvorm (d.w.z. opheffing van het verschil tusschen verplicht- en vrij willig verzekerden), terwijl in dit ver band aan een verplichte ziekenfondsver zekering, met inachtneming van een na der vast te stellen weistandsgrens, door de meerderTieid de voorkeur werd gege- Naast de premie, te betalen door de verzekerden en een financieele bijdrage van het bedrijfsleven, dient de noodzaak van een staatsbijdrage ter financiering» van de sociaal verantwoorde en medisch noodzakelijke verstrekkingen te worden overwogen. Voorts achtte de vergadering het van zeer groot belang in de naaste toekomst •bij een rationeel en economisch verant woorde reorganisatie en opbouw van het ziekenfondswezen in ons land uit te gaan van de grondstelling, dat met een zieken fonds per nader af te bakenen gebied dient te worden volstaan. Ned. aanklacht bij gerechts hof te Tokio De Nederlandsche aanklager bij het ge allieerde gerechtshof te Tokyo, mr. W. F. G. Burgherhoff Mulder, heeft in zijn requisi toir de Japanneezen ervan beschuldigd, de onafhankelijkheid van Nedei-landsch Indië, na de overgave 15 Aug. 1945, te hebben georganiseerd. Hij verklaarde: „Gedurende de drie jaren van bezetting hebben de Ja panneezen de volledige annexatie van Ja va en Sumatra voorbereid door propagan da onder de jeugd, door het aan de bevol king opdx-ingen van den keizercultus en het aanwakkeren van de blankenhaat. Toen de militaire situatie hopeloos was geworden, hebben de Japanneezen slechts gedacht aan het toebrengen van een laatsten slag aan den Westerschen invloed. Zij hielden het bericht vafi de capitulatie met opzet gedu rende een week geheim en vormden in alle haast een inheemsche regeering. Toen de militaire commandant op Java tenslotte de nederlaag bekend maakte en afscheid nam van de plaatselijke bevolking, zwoer hij, dat de „eeuwige vriendschap" tusschen de Japanneezen en de „Quislings" van „het Groot Oost-Azië" de nederlaag zou overle ven. Het is goed in dit verband eraan te herinneren, dat de beklaagde Shigemitsu, de vroegere minister voor „Gx-oot Oost- Azië, die de capitulatie heeft ondertee kend, eind Augustus een interview toe stond, waarin hij hetzelfde bevestigde". De Nederlandsche aanklager legde vervolgens den nadruk op den tegenstand, die de Ne- derlanders aan den Japanschen druk ge boden hadden en de weigering van zijn land om zich te laten gebruiken voor de Ja- pansche hegemonie in Azië. Hij memoreer de in dit verband den druk, die de Japan neezen van September 1940 tot Mei 1941 hadden uitgeoefend, en gaf als zijn mee ning te kennen, dat de Nederlandsche hou ding de Japanneezen gedwongen heeft In- do-China te bezetten om hun doorstoot naar het Zuiden, welke bedoeld was als compensatie voor den mislukten Chinee- schen veldtocht, voor te bereiden. Zij ver meden een openlijke oorlogsverklaring om zich bij verrassing van de kostbare olie- bx-onnen meester te maken en zetten Jan. 1942 op Sumatra troepen aan .land onder huichelachtige betuigingen van'leedwezen, welke in woede overgingen, toen de Neder landers de installatie verwoest hadden. Vcw>i de Ifoauw. Roode kool, witte kool, groene kool, sa- voye kool, boerenkool. Wat een keuze is er toch. Wie houdt er niet van zuurkoolstamp pot, smeuïge roode kool of van boerenkool met worst? Maar nu een andere vraag: Hoeveel vrou wen zijn er, die op de goede manier deze groenten bereiden! Hoe velen zijn niet'van meening, dat zuxxrkool eex-st gewasschen moet worden en een tijdje in water moet staan en denken er niet aan, dat er van de voedingsstoffen en den smaak*flart niet veel meer overblijft? En wat gebeurt er met de witte kool en de andex'e koolsoorten? Vdel menschen hou den van witte kool maar kunnen ze niet goed verdagen. Wist U dan juist kool die lang gekookt heeft „zwaar op de maag ligt?" Kook daarom witte kool niet langer dan 20 minuten en roode kool niet langer dan 3 kwartier. Voeg eventueel om de groenten smeuïg te maken wat havermout toe of bind het vocht bij met aardappel- nielde huizen. De voorz. kan hierover geen inlichtingen verschaffen, daar er nog geen regeling is vastgesteld. HILLEGOM GEMEENTERAAD. De raad vergaderde Woensdagmiddag te 2.30 uur. O.m. was ingekomen een verzoek om De Zilk te annexeeren. Dit wordt in handen gesteld van B. en W. Met 103 stemmen werd besloten tot intrekking be sluit drooglegging Molnstraat ingevolge de Drankwet. Met alg. stemmen werd beslo ten een perceel grond, gelegen op den zuid-oostelij ken hoek van de Hillegommer- beek en de Nieuwe Haven, groot pl.m. 5000 M.2 tegen 4.50 per M.2 te verkoopen aan de fa. H. Vissers C.V. te Nieuw Vennep. Inzake aankoop gronden voor woningbouw, wordt met alg. stemmen besloten te koo pen van de N.M- M. van Waveren en Zn. 96 A. 91 c.A. voor 9597,70. Het complex der fa. P. Lommerse en Zn., groot 2 H.A. 11 A., 26 c.A. wex'd nog niet gekocht. Inzake heraanleg van parken brengt de voorz. openlijk dank aan de expediteurs en aan vele bloemistpatroons, die zoo belan geloos medewerking aan de verfraaiing der gemeente. Goedgekeurd wordt een cre- diet van 16000 voor herstel van het Wil- helminapark, van ƒ10500 voor de restau ratie van de Hoedendoos, waar ook 'n her tenkamp zal worden gevestigd. In dit ver band wordt aangedrongen op spoedige be noeming van een gemeente-tuinman. Bij de mededeelingen wordt weth. W. F. van Dam met alg. st. benoemd tot amb tenaar van den Burg. Staten en met, in gang van 17 Jan. a.s. aan A. Kaart eervol ontslag verleend. Bij de rondvraag vraagt de heer Vermeer een afscheiding langs de Beekkade, waar de toestand' levensgevaarlijk is. De heer Van Lierop dringt aan op 't yei^beteren van Loosterweg II, hetgeen door den voorzitter wordt toegezegd. De heer Van de Boer vraagt een aula voor de dig. begraafplaats; de voorz. zal trachten een noodmaatregel te treffen. Dr. Van Straaten deelt mee, dat hij het lidmaatschap van den Raad moet neerleg gen wegens zijn vertrek naar Indië; hij spreekt z'n beste wenschen uit voor de gemeente. De voorz. wenscht den dokter behouden terugkeer toe. HOOGMADE St. Nicolaasfeest. Donderdagmorgen heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan Hoogmade. Om 9 uur arriveerde de hooge gast en werd hartelijk verwelkomd door de jeugd en toegesproken door den pastoor. De Sint tracteerde de kinderen en woonde ter gelegenheid van dit feest de vertoo ning van een poppenkast bij. Omstreeks 12 uur vertrok de Bisschop onder groot ge juich om zijn groote tocht voort te zetten. Een woord van dank aan allen, die mede werkten tot het welslagen van dit feest! ALKEMADE GEMEENTERAAD. De Raad van de gemeente Alkemade ver gaderde op Woensdag 4 December onder voorzitterschap van den loco-burgemeester J. J. de Koning. Van de heeren Verwey en Ruyten was bericht van verhindering bin nengekomen. Van de gemeente Leimuiden was een schrijven binnengekomen met ver zoek om adhaesie aan het voorstel tot be perking der autobusdiensten in de gemeen te op de Zondagen. Het voorstel van B. en W., om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, werd door den heer v. d. Bijl aangevallen. Spr. herinnerde aan de rigoreuse beperkingen van het particulier autoverkeer op Zondag, aan het voorbeeld dat de overheid moet geven met betrekking tot Zondagsheiliging en Zondagsrust, aan de belangen van de chauffeurs en het zui nig omgaan met het bus-matiaal. Spr. acht te het noodig. dat de gelegenheid moet blij ven voor het vervoer van militairen, fami lie- en ziekenhuisbezoekei-s, maar oordeel de tenslotte, dat toch zeker twee diensten zouden kunnen vervallen, en verzocht om Leimuiden adhaesie te betuigen. De heeren v. d. Geeït, Hoogenboom, Kerkvliet en Spring in 't Velt waren van meening, dat het verzoek in zeker opzicht sympathiek is, maar dat de practyk groote bezwaren mee zal brengen. Het vervoer van alleen al het door Meut-tyai/i 10. „De jacht door New York" was in volle gang, Jud Perolt! Eens had hij heel New York in rep en roer gebracht. Eens, ja, maar dat zou hem voor de tweede keer niet gelukken. Gjieieiiiip! piepten de banden van de sportwagen, die op twee wielen door een bocht, ging, welke hij moest maken om de brug over de Hudson te nemen. Ja, meneertje, een motorq is een snel voertuig in deze straten, maar een goede sportwagen ook. Kijk maar eens achter je. 't Jonge was een benauwd gezicht. Goed, wil je nog harder 1 Nou, ik kan er ook nog een schepje boven op gooien. Voetangel rende voort. Bocht op bocht. De motor maakte de gevaarlijkse ca priolen om zoodoende te trachten aan zijn achtervolger te ontkomen. Een jxxffrouw verstuikte haar voet toen ze even opkeek naar de rennende motor en de sportwagen, die er als een klit ach- techaan hing. Een hondje stikte bijna in zijn gekef van woede toen de knalpijp rakelings langs zijn ooren keltterde. Wes ters Harlem Station. Breed kruispunt vlak voor het viaduct. Stoplicht op orfveilig. meel. Laat boerenkool geen uren koken: het heele huis fuikt er dan wel naar, maar de stamppot heeft niet veel smaalt en wat nog erger is: vitaminen zijn verloren ge gaan en het lange koken kost U veel brand- stof. Wij .laten twee voorbeelden volgen van goed bereide kool. Wilt U niet alleen sma kelijk koken maar ook goed, ga dan de on derstaande recepten eens na en verbeter zoo noodig Uw bereidingswijze! Roode kool. 1. kg. x-oode kool, zout, azijn (2 zure ap pelen), suiker, kruidnagel (surrogaat), 3 eetlepels havei*mout. De kool schoonmaken, doormidden snij den, in dunne reepjes snijden of schaven, opzetten met weinig kokend water en alle ingrediënten (behalve den azijn) De kool aan de kook brengen, omschudden en, wanneer zij 30 minuten gekookt heeft, de havermout nog 15 minuten meekoken, ten slotte den azijn toevoegen en de kool even tueel nog op smaak afmaken met suiker, zout en kruidnagel. Witte kool. 1 kg.-Witte kool of savoye kool, zout, 1 dl. (1 kopje) melk, 1 eetlepel aardappelmeel of maizena, nootmuskaat (surrogaat). De kool snipperen of schaven, opzetten met weinig kokend water en zout, aan de kook brengen, omschuden en, wanneer ze goed doorkookt, nog 20 minuten laten ko ken in een goed gesloten pan. De melk toevoegen en deze binden met aangemengd oardappelmeel 'of maizena. De kool op smaak brengen met wat noot muskaat (surrogaat). zeer groote aantal militairen is een pro bleem, daarbij komt nog het groote aantal ziekenhuisbezoekei-s. Inkrimping van den dienst zal tot gevolg hebben, dat vooral de dox'pen in het lageland ernstig gedupeerd worden. Bij de stemming over het voor stel van B. en W waren negen stemmen vóór, één tegen en één blanco. Het voorstel aangaande de hondenbelas ting werd aangenomen. Het schrijven van de afd. L.T.B. te Oud Ade, waarin het verzoek was opgenomen om de huisslachtingen weer thuis te doen geschieden, ondervond niet de steun van de Raad. Vervolgings wex-d de gemeentebegrooting, dienstjaar 1947 in handen gesteld van de comm. van ondezoek, bestaande uit de hee ren v. d. Bijl, v. Efpmerik en Kerkvliet. De verhuring van de woningen van gemeen te aan de Wed Bodaan en aan de politie werd goedgekeurd alsmede de verhuring van een perceel grond aan W. Verhoog en W. van Klink. Aangaande het pontveer te de Kaag bepleitten de heeren Akerboom en v. d. Bijl maatregelen tot verbetering der overvaart. Het voorstel tot salarishe^iening voor de ambtenax-en en beamten in dienst der gemeente had tegenstand van de zijde van den heer v. Emmerik, die het ontbreken van het georganiseerd overleg zeer jammer vond en adviseerde om het geheele voor stel terug te nemen en met een nieuw voorstel te komen. Ook de heer v. d. Bijl uitte zijn ontevredenheid over veel te lage loonen en vex'goedingen. Na uitvoerige toe lichting door den heer v. Hartévelt werd besloten tot aanneming van het voorstel met de bepaling, dat in het advies het oor deel van de Raad duidelijk naar voren zal worden gebracht met de opmerking, dat een nieuw voorstel is te verwachten. Rondvraag: De heer C. v. d. Meer ver zocht om aan Manrse Kroon het ver zoek te richten, dat maatregelen worden genomen om de militairen onder alle om standigheden te vervoeren od Zondag. De heer Akerboom informeex-de naar een schrijven van het polderbestuur te de Kaag opi de polderkade tot ooenbaar ter rein te verklaren. -Antw. Advies van Ged. Staten wordt afgewacht. De heer v. d. Gees* informeerde naar de bestemming van de Kolk en verzocht maatregelen te overwegen voor de verlichting en voor de parkeering van auto's en wagens. Deze spreker bepleitte ook de belangen var. den woningbouw. )e voorz. zegde toe maatre gelen te nemen. De heer Hoogenboom uitte zijn misnoegen over de trage gang der werkzaamheden tot vernieuwing der Noordbrug en verzocht, dat maatregelen zullen genomen worden, opdat de brug klaar is wanneer het drukke vcilingseizoen aanbreekt. De heer v. d. Bijl vroeg, of er al aaqdacht is besteed aan de huisvesting van de as. nieuwe burgemeester. Over dit punt werd later in geheime zitting gedis cussieerd. De heer Zandvliet drong aan op bespoediging der rattenbestrijding. Mede gedeeld wc^d, dat met Februari wederom een krachtige xctie zal worden ingezet. De heer Kerkvliet richtte de aandacht op de slechte straatverlichting in het Zuid einde vanaf G. v. Leeuwen tot Straathof. Hierna geheime zitting. KATWIJK L.T.B. Woensdagavond hield de L.T.B. zjjn jaarvergadering. De voorzitter de heer C J. Boskamp, sprak een" openingswooi"d, waarin hij o.m. zijn telerustelling uitsprak over het feit, dat meerdere kweekers tot den Bond van KI. en Jonge Kweekers toetraden zonder lid tc zijn van hun eigen standsorganisatie. Spr. wees er tevens op, dat in den L.T.B. met het onlangs ont worpen plan hetzelfde te bereiken is als in den Bond van KI. en Jonge kweekers. Tot afgevaardigden naar de Alg. Vergadering te Amsterdam werden gekozen de heeren C. J. Boskamp en C. Versluys. Tot plaatsverv afgevaardigde bij de L.C.O. werd benoemd de heer Chr. v. Leeuwen. Besloten werd nog in Januari een feestavond te organi- seeren waarvoor het bestuur vrij mandaat kreeg. Het nuttige werd' vervolgens met het aangename vereenigd door oen gezel- ligen avond. LEIDSCHENDAM Weer een inbraak. De schroevenfa- briek Enkels aan den West'vlietweg heeft bezoek gehad van inbrekers, die een ra dio-toestel met pick-up benevens een par tij gramofoonplaten hebben medegenomen. Aanrijdingen. In de Veenestraat is de fietsende slagersbediende A. B door een puinauto aangereden. K. kon nog bijtijds uit de voeten komen, doch zijn fiets werd totaal vernield. In de Damstraat geraakte de bejaarde Mevr. de K. bekneld tusschen een vuilnisauto en een muur, waardoor zij inwendige kneuzingen opliep.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3