philip^Z OMGEVING RECHTZAKEN Wat is de grootste taak der Christenen? STADSNIEUWS Het beste antwoord op het communisme Joris Voetangel's jacht SPORT DE BESTAANSVOORWAARDEN VAN KLEINE BLOEMBOLLENBEDRIJVEN. De k. T. B. heeft een plan opgemaakt voor de vestiging en groei van kleine bloem bcllenbedrijven, welk plan in bestudeering is toegezonden aan de Stichting voor de Landbouw. Aan de totstankoming van dit plan, heb ben, behalve het bestuur van de vakgroep „Kweekers" van den L. T. B., enkele klei ne en groote kweekers medegewerkt. Twee punten staan in dit plan voorop nl.: 1. De kleine kweeker dient uit het moe ras te worden gehaald, waarin hij dreigt ten onder te gaan. door hem minstens zoo veel teeltrecht te verschaffen, dat zijn be drijf hem een bestaansminimum garan deert. Bovendien moet de regeling zoo zijn, dat elk klein bedrijf in staat wordt gesteld ets te groeien, zonder dat dit onoverko melijke financieele moeilijkheden met zich medebrengt. 2. Aan het inleveren van leverbaar voor vernietiging dient een einde te worden ge maakt. Dit moet worden vervangen door inlevering van plantgoed, daar hieraan nog geen kosten zijn ten laste gelegd. Door het verstrekken van minstens 45 aren grat.s teeltrecht aan den kleinen kweeker en doordat vo:gens dit plan de groei van de groote bedrijven tevens aan banden wordt gelegd zal het aangeboden teeltrecht door de verminderde vraag van de kleine kweekers in prijs dalen, zoodat dit teeltrecht binnen het bereik valt van den zich uitbreidenden kleinen kweeker. Daar het wenschelijk is de groei van de kleinere bedrijvsen eenigszins te temperen, zoodat niet direct een massale toename van het areaal plaats vindt is bepaald dat de uitbreiding maximaal 15 aren teeltrecht per jaar zai bedragen, plus een bepaalde inlevering van plantgoed zooals verder in het plan is uiteengezet. ALKEMADE Ruiten Troef. Maandagochtend om zes uur vertrokken de vrachtauto's van de vei ling, Cor Hoogenboom en van J. v. d. Meer Sebzn. met het glas van Roelofaronds. veen, Oudewetering, Nieuwewetering en de Kaag naar de plaats van bestemming: Boxmeer. In vijf luxe wagens volgden de heeren van Ned. Volksherstel en de schil ders. Na een voorspoedige réis arriveerde de colonne om twaalf uur te Boxmeer, waar de loco-burgemeester, de wethou ders en de gemeente-secretaris ter verwel koming aanwezig waren. Het woord werd hierbij gevoerd door den loco-burgemees ter, die vervolgens allen uitnoodigde tot een gemeenschappelijken maaltijd. De ont vangst was hartelijk en gastvrij. Namens de gemeente Alkemade sprak loco-burgemees ter J. J. de Koning en bood aan Boxmeer het glas aan, terwijl hij zeide, dat dertien werkers zijn meegekomen, die zullen ach terblijven om het glas in -te zetten. Aan tafel hield de loco-burgemeester van Boxmeer allereerst een speech. Hij dankte voor de groote mildheid van de bewoners van de gemeente Alkemade en verzocht, om de dankbaarheid van de inwoners van Boxmeer over te brengen aan de inwo ners van Alkemade. Spr. hoopte nog eens in de gelegenheid te zijn om persoonlijk zijn dank te komen betuigen. Vervolgens sprak notaris Lohman namens Volksher stel en overhandigde in gesloten enveloppe het bedrag, dat bij de glasactie is opge haald. Nadat de wagens waren gelost ver trok het gezelschap om ongeveer half vier naar het Westen terug, enthousiast toege juicht' door de toegestroomde dorpelingen van Boxmeer. KAZERSWOUDE Huldiging wijkverpleegster. Onder groote belangstelling had iii het Raadhuis de huldiging plaats van de wijkvex-pleeg- ster en huisbezoekster Zuster Boer. Door fde Harmonie van Hazerswoude en een tal rijk publiek werd zij van haar woning ge haald. In het Raadhuis werd1 zij ontvan gen door de heeren A. Warnaar en B. den Braver, resp. voorzitter en penningm. van de Wijk. en Ziekenverpleging. Allereerst nam de burgemeester het woord, die in het kort het werk van den heer Wezelenburg, die het initiatief had genomen beide ver- eenigingen op te richten, njemoreerde, waarna hij zich tot Zr. Boer richtte en haar dankte voor al het moeilijke doch mooie werk,,dat zij gedurende 25 jaar heeft ver richt. Hij overhandigde haar een cadeau onder couvert. Ds. P. L. Kiehl, secr. van Wijk- en Zie kenverpleging, zette uiteen wat Zuster Boer als huisbezoekster, inzonderheid voor de T B.S. heeft gedaan en bood haar even eens een cadeau onder couvert aan. Daar na voerde het woord de heer F. Wezelen burg. die er aan herinnerde hoe in moei lijke omstandigheden de Wijk- en Zieken- vzpleging tot stand is gekomen. Ten slotte werd Zuster Boer nog toegesproken door een dame van het consultatie-bureau der T.B.C. en deze overhandigde haar even eens een cadeau. Na de sprekers kreeg het publiek de gelegenheid Zuster Boer te fe- liciteeren. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Diep onder den indruk dankte Zuster Boer voor de haar gebrachte hulde. HÏLLEGOM B'oembollenciiltuur. Bij de opening gisteravond werden de overleden leden B. D. Rijnveld en J. Hylkema herdacht en de beste wenschen uitgesproken voor het herstel van den heer W. Jorkheer, oud- voorz. A's bestuurslid werd in de vacature C. Kramer gekozen de heer J1 G. Stok man. Tot leden der Hill. Beurse, werden benoemd de heeren C. J. van Til en J. G. Stokman. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden benoemd de heeren H. 't Man netje en C# Ph. Freriks. Als candidaten voor het H. B. werden gesteld (vac. G. v. Rijn), C. van Dijk te 's Gravenzande en (vac. P. F. Seignette) N. Blokker te Lim- men. Bij het vrorstel Uitgeest waren 64 tegen en 52 vour; 't werd dus verworpen. Bij punt 4 4 canöidaatst. voorz. Alg. Verg. (vac. dr. Verhage) werd gesteld met alg. st. jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, Burgemeester van Hillegom. WARMOND Tooneel. Wegens het groote succes en op veler verzoek zal binnenkort worden overgegaan tot het weder opvoeren van het bekende tooneelspel van A. Coolen „De Vier Jaargetijden". De opbrengst zal worden afgedragen aan een nog nader aan te wijzen charitatieve vereniging. LISSE Tooneel-comité voor de Bollenstreek. Onder voorzitterschap van den heer Th. P. Kortekaas (..Beekbrug") is een vergadering gehouden, waarop tooneelvereenigingen in de Bollenstreek contact met elkaar gezocht hebben. Zes vereenigingen waren aanwe zig; vijf hadden bericht van verhindering gezonden. Kapelaan Huibers zette het stre ven van ..Beekbrug" uiteen. Het doel is het spel-niveau fe verhoogen en in de Bollen streek een goed amusement te brengen. Eesloteri werd een voorloopig inter-paro- chieel-comité te stichten, waarin benoemd werden de heeren Frijters, Sassenheim; Be- melman, Lisse en Turnhout, Zilk. NIEUWKOOP Geboren; Cornelis, z. u. J. Holwerda en H. Kesting; Gerardus Johannes Henri- cus Maria, z. v. G. W. Pauëlsen en C. A. Winnubst; Johanna Agatha Geraraa, d. v. J. van der Voorn en P. A. van Eyk; Lam- terta Johanna, d. v. P. N. van der Haaak en C. M. Driehuis; Elisabeth Aloysia Maria d. v. P. U. van Koert en C. A. Kouwen- hoven; Alida Emerentia, d. v. D. Klerks en M. J. Eys; Martina, d. v. A. Blijleven en M. Vonk; Hendrikus Quirinus. z. v. G. C. W. Pouw en K. G. van Geest. Opdertrouwd: Johannes Cornelis van der Haak 32 jaar en Antonia Cornelia Petro- nella van, der Loo 28 jaar. Gtrouwd: N. van Koert en P. A. v. d. Kley. OEGSTGEEST Miva-avond. Het parochiehuis was Maandagavond getuige van de 25ste tour ree-voorstelling, die het R. K. Amster- aamsch Tooneelgezelschap verzorgde ten bate van de Miva. Kapelaan Loerakker sprak een openingswoord tot een voor dit mooie doel veel te kleine schare toeschou wers, waarna pater Jansen een causerie hield over het werk van de Miva. In dit betoog werd de toehoorders nog eens dui delijk onder de oogen gebracht, hoe nood zakelijk moderne vervoermiddelen zijn voor de missie. Met vreugde kon spreker meedeelen dat in April van het volgend jaar de Miva een missievliegtuig hoopt te kunnen afleveren. Het R-K. A. T. kwam daarna op de planken met het tooneelstuk ..Blank en Zwart" van Ed. Terlingen. Dit stuk is bedoeld als propaganda voor de Miva, reden waarom de schrijver er waar schijnlijk niet ten volle in geslaagd is, een strakke lijn in het stuk te brengen en er een afgerond geheel van te maken. Niette min heeft het stuk ook zijn kwaliteiten, die door het R.K A. T. op de van hen bekende wijze ten volle naar voren gebracht wer den. De in het stuk voorkomende neger, vormde wel een speciale attractie, en ook de bezetting van de andere rollen liet niets te wenschen over. Ter gelegenheid van de ze 25ste voorstelling werd het R.K. A. T. na afloop, onder welverdiend applaus in de bloemetjes gezet. Gymnastiekvereniging „St. Willibror- dus". De gymnastieklessen op Woensdag middag 4 Dec. zullen gehouden worden in het St. Willibrordusgebouw. De avondles sen, zooals gewoonlijk in de gymnastiek zaal. ZOETERWOUDE De Deken hersteld. De hoogeerw. Deken D. Bont van Zoeterwoude. is van dag na een drie-voudige breuk-operatie geheel hersteld in zijn pastorie terugge keerd. V,aa* Jjidië Abonnementen voor- onze militai. ren aldaar kunt u dagelijks op geven. De prijzen zijn: p. kwartaal (zee mail) f2.10. p. kwart, (lucht mail) f7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen- gracht 3234. telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. jqov?* 2/uiu£/ii.fe/üu# BIJZONDER GERECHTSHOF. De landbouwer Willem v,. d. Stoel te Alphen aan de i Rijn, heeft vóór het Bijz. Gerechtshof zich te verantwoorden gehad wegens zijn werkzaamheden bij de Oost.- Cy. Tegen hem werd vijf jaar gevangenis straf met aftrek van prevèntief geëischt. Het Hof heeft hem veroordeeld tot drie jaar ■ÉH| met aftrek van preventief. IIAAGSCHE POLITIERECHTER. P. P. V. te Oegstgeest had onbevoegd een distributiekaart voorhanden en er kon aangenomen worden, dat hij er handel mee had gedreven. Daarom vorderde de Officier tegen hem acht maanden gevangenisstraf; het vonnis werd vijf maanden met aftrek van preventief. H. J. D. te Voorschoten, was in het bezit geweest van een valsche schoenenzegel, voor welk feit de Officier tegen hem een maand gevangenisstraf eischte. De politie rechter dacht er anders over, en hij ver oordeelde tot f 45 boete of 20 dagen hech tenis, en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar. J. de B. te Leiden had een horloge ge stolen uit het gebouw, waarvan hij de gla zen had moeten wasschen. De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf, waartoe de politierechter veroordeelde. De vroegere Vicaris-Ge neraal van het bisdom Ka towice, Polen, Mgr. Franz Wosnitza, die onlangs uit Polen verbannen werd om dat hij tot de Duitsche mi noriteit behoorde, heeft een brief gezonden aan de uit gewekenen van dit bisdom, die in Duitschland verblij ven. Mgr. Wosnitza, die de zorg voor het bisdom op zich genomen had ten tijde dat Bisschop Adamski en Hulp bisschop Bienex door de na zi's uitgewezen waren, ver klaarde den zin van hun bal lingschap als volgt: „Wij willen alle lijden, dat het lot van een uitgewekene is, dragen als boete voor de zonden van anderen, die misdaden pleegden tegen het Poolsche volk, tegen de menschheid en tegen de hei lige rechten van God. Wij willen het ook dragen tot uitboeting van onze eigen zonden van laf stilzwijgen, van onrechtvaardigen lof, van onnadenkendheid en van alle andere zonden, waardoor wij deelnamen aan de verantwoordelijkheid en schuld van de vreeselijke misdaden van de nazi-re geerders, Ondanks al het lij den, dat een zware last voor ons is, willen wij in ons hart geen haat laten opkomen te gen andere naties, bijvoor beeld tegen de Polen, zelfs al moeten we de nieuwe, zon den, die thans in de wereld bedreven worden, noemen wat ze zijn: onrechtvaardig heden. De grootste taak van de Christenen in deze dagen van de wereldgeschiedenis is: den haat te overwinnen. Slechts door liefde zullen wij een weg vinden tot de harten van anderen." Tegelijk met, vier andere priesters werd Mgr. Wosnit za onlangs door de Poolsche politie bevolen, binnen de tien minuten te vertrekken. Mgr. Wosnitza is, sedert Op- per-Silezië Poolsch werd na den eersten Wereldoor log, steeds een loyaal Poolsch burger geweest. Ja renlang was hij geestelijk Adviseur van de Duitsch- sprekende Katholieke Jeugd- vereeniging van Opper-Si- lezië, waar hij ook steeds weerstand bood aan de na- ri-propaganda, o.a. door het Inrichten van verschillende voordrachttoernees van een bekend Duitsch anti-nazi schrijver, Hans Wirtz, die toen in Zwitserland ver bleef. Tijdens de balling schap van Bisschop Adamski trachtte Mgr. Wosnitza de belangen van de Katholieke Kerk in het bisdom Katowi ce te verdedigen, waarvoor hij de hulp inriep en ver kreeg van Kardinaal Ber tram, Aartsbisschop van het naburige diocees Breslau. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. 13e Jeugdconcert. Onder groote belangstelling werd het 13e Jeugdconcert gegeven door het Amster- damsche blaaskwintet, bestaande uit de heeren Bahrwahser, Stotijn, de Wilde Bos en de Klerk. Haakon Stotijn gaf de monde linge toelichting en leerde, dat de instru menten voor de musici zijn, wat de kleur voor den schilder is. Hij. wees op de klank kleur van een instrumentenfamilie (strijk instrumenten) met eenzelfde soort klank kleur en op het meer verschillend timbre der blaasinstrumenten, dus op grooter kleurverscheidenheid. Bouw, wijze van blazen en timbre werden behandeld en een en ander van de gescheidenis van het in strument vanaf de 4e eeuw voor Christus versteld: herkomst bakermat, verspreiding en perfectie. Veel heeft Stotijn aan zijn ge hoor geleerd. Misschien zou een ander maal zijn inleiding iets bekort kunnen wor den. De belangstelling verflauwt als 't ge sproken woord (hoe noodig ook) wat lang duurt. Men verlangt te hooren, wat dan ook gebeurde. De fruitist Bahrwahser, Sto. tijn hobo, de clarinettist de Wilde, de hoor nist Bos en de Klerk fagot speelden een kwintet van Danzi (tijdgenoot van Mozart) een welluidend, beknopt werk in vier dee- len Voortreffelijk was de uitvoering artis tiek in stijl en toonkleur.IIen was onder de bekoring van het emotioneele musiceeren, wat geen wonder was. Het „Trio" van Röntgen, voor fluit, hobo en fagot, hiervan ging niet minder charme uit. Alles klonk Een teeken van de toene mende belangstelling in de mocratische hervormingen in Portugal was de geest drift, waarmee een lezing over christelijke democratie onlangs ontvangen werd te Funchal, hoofdstad van de Portugeesche eilandengroep van Madeira. Spreker was een der jonge katholieke leiders van Portugal. Dr. Jaao da Luz, die een leiden- dende rol speelde in ver schillende organisaties dei- Katholieke Actie en een der voornaamste Portugeesche medewerkers van den Cen- tralen Informatiedienst Pro Deo (CIP), vooral geduren de den oorlog, was Dr. Jaoa da Luz verklaarde, dat „de christenen van overal hongeren en dorsten naar democratie, die de regeering van het volk is, en naar so ciale rechtvaardigheid". Na alle offers gedurende den oorlog gebracht, zei hij, ver langen de volken naar den terugkeer tot hun gewettig de rechten". Hij ontleedde de totalitaristische systemen Communisme, Nazisme, Fas cisme, en toonde aan, dat de ze niet overeen te brengen zijn met de christelijke be ginselen. Hij waarschuwde echter tegen pogingen, het ^Communisme te bestrij den" door luidruchtige „an- ti-Roode" bewegingen en verklaarde, dat in Portugal zoowel als in andere lan den de christelijke democra tie het beste antwoord is op het Communisme.Indien het Portugeesche volk, waarvan 93 zich katholiek noemt, de christelijke beginselen toepaste in het politiek, sociaal en economisch leven, verklaarde hij, zou het Com munisme in dit land geen probleem meer vormen. zoo opgewekt, soepel en sensitief. Maar 't zal voor de toehoorders wel wat moeilijker te begrijpen zijn geweest. In het Kwintet van Hindmith kon men genieten van sa menspel van hoog niveau. Ook dit was van zelfsprekend niet zoo bevattelijk, maar waar er meer en meer geluisterd wordt naar moderne muziek zal men toch het kernachtig interessant opus met z'n mooie melodieverwerking hebben geapprecieerd. Het samenspel ontplooide zich ten volle en door elk der heeren werd met groot vak manschap gespeeld en gemusiceerd tevens. Ten slotte deed het ensemble zich bewon deren in een pittig geestig kwintet: thema met variaties over: In Holland staat een Huis, van Hugo de Groot. Er is individueel en in gezamelijk mooi gespeeld en aan pu blieke dankbaarheid en enthousiasme heeft 't niet ontbroken. J. Kortmann. 50-jarig jubileum Fred Roeske. Ter eere van het jubileum van Fred. Roeske. zal het mannenkoort „Kunst na Arbeid" op haar concert op 10 Dec. in de Stadsge hoorzaal ten gehoore brengen Psalm 137 van Fred. Roeske. Kerkkoor Ex Animo. Door het groote succes bij de uitvoering van vorig jaar en de vele verzoeken om nog eens het Kerst- Oratorium van Hubert Cuypers uit te voe ren zal Ex Animo op Woensdag 11 Dec. as. in de Stadsgehoorzaal dit oratorium weder ten gehoore brengen. Als solisten treden op Irma Timmerman. Sopraan en Laurens Bogtman. Bas, terwijl Hennie Schouten de orgelpartij verzorgt. De bege leiding is in handen van de Haarlemsche Orkpstvereeniging, terwijl het geheel on der leiding staat van Herman de Wolff. LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte B: de heer H. A. Wage te Voorburg. AFHALEN BONKAARTEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de let ters T vanaf Th. t/m einde T, U, V t/m VI. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Astrid. d. v. A. J. van Heerin- gen en A. M. Veldhoen; Annie, d. v. H. Aandewiel en N. van der Boon; Theodorus Arnoldus, z. v. A. T. Rotteveel en C. Schou ten; Jentje Margje, d. v. A. Geslcus en M. van den Dolder; Elisabeth Antonia, d. v. IC. Stikkelorum en I. Kucba; Hi'legonda Susanna Hermine, d. v. W. C. Driessen en H. H. M. van der Krogt. Overleden; M. C. S. Janssen dr. 41 jaar; P. J. S. Slegtenhorst man 51 jaar; L. Gijs man 42 jaar; H W. Tieleman man 65 jaar; K. Hoekstra man 83 jaar; G. L. Lamboo zn. 4 dagen. door Mzui-tyoJid 9. Meneer, riep de eigenaar van de sportwagen, U is gek! Wie zal het zeggen. Maar het zou toch eerst onderzocht moeten worden en daar heb ik nu helaas geen tijd voor. Wilt U snel doorrijden? Anders zal die kerel mij nog ontkomen. Meneer ik weiger! Ik weiger een idioot, de hemel mag weten waar hij van daan is gekomen, in mijn auto mee te ne men, Héél, héél verstandig gesproken, bes te man. Voila! Met een ruk had Voet angel de man uit de wagen geduwd, waar door hij zelf achter het stuur kwam te zit ten. Voetangel's voet druktefop het gaspedaal en daar snorde de auto weg, terwijl de eigenaar, nog niet begrijpend wat er zoo onverwachts met hem gebeurd was, aan de rand van het trottoir duizelig bleef lig gen. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen van Zaterdag 30 November. Ie kl.: Katwijk 2Rijnsb. B. 2, 42. 2e kl A: Lisser B. 2—GWS 1, 0—2. 2e kl. B: Leiden 2—CNV 2, 2—0. 3e kl. A.: ARC 4—Alphia 1—3; Ter Lee- de 2—VWS 2, 6—1. 3e kl. B.: SVOW 2r-Lisser B. 3, 2—3. 4e kl.: RCL 3—VWS 3, 5—0; MSV 2— SVOW 3, 0—4. Jun. A.: Valken B.Rijnsb. B.: 03. Adsp. A. KatwijkQuick B, (a), 04; ASC—-Quick B. (b) 23; Roodenburg (a) Noordwijk 50; UVS (a)LFC 51. Adsp. B.: VTL—UVS (c), 4—1; Rooden burg (c)Oranje Groen, 17. Adsp. C.: ForeholteLisse (a) 10; KRV SJC (b), 4—1; SJC (a)—Lisse (b) 5—0; Warmunda (b)Docos 0—11. N..B. Valleen B. Juniores zijn in de af- deeling A. geplaatst. i Uitslagen van Zondag 1 December. Ie kl. A.: Kagia 1—VTL 1, 2—1; WLV 1 Meerburg 1, 11. Ie kl. B.: SJC 2Teijlingen 2, 06. 2e kl. A.: AZL 1Oranje Groen 1, 05; MM O 1—SJZ 1, 4—3. 2e kl B: SJC 3Foreholte 2, 24. 2e kl. C.: Warmunda 2DOSR 3, 42; Rouwkoop 2LDWS 2, 02. 3e kl. B.: Weter. B. 2Oranje Groen 2, 4—5. 3e kl. C.: Kagia 2—SJZ 2, 0—1; LFC 6— Lugdunum 7, 13; Rijp wetering 2Alph. B. 4, A.B. n.o. 4e kl. B.: SJZ 3—Leidsche B. 2, 0—2. 4e kl. C.:AZL 2Lugdunum 9, 32; Rijp- wetering 3LDWS 3, 33; SJZ 4Hazers woude 2. 05. Jun. A.:LFC (A)—UVS (A) 2—2. Jun. C.: Foreholte (A)-VVLV (A), 0—2. Jun. D.: WarmundaForeholte (B), 40. Jun. E.: Weter. B.Docos (B), 20; Teij lingen (B)WLV (B) 0—4. Programma voor Zaterdag 7 December. Ie kl.: ARC 2Koudekerk 1; Leiden 1 RCL 1. 2e kl. A: Quick B. 3—GWS 1. 2e kl. B: Katwijk 3—Leiden 2; Valken B. 1Quick B. 4. 3e kl. B: Quick B. 6—GWS 2; RCL 2— Noordwijk 4. 4e kl.: Lisser B. 4Ter Leede 3; SVOW 3—Woubrugge 2: MSV 2—VWS 3. Jun. A. A: CNVNoordwijk (A). Jun. A. B: ARC—SVOW; GWS—Katwijk. Programma voor Zondag 8 December. Ie kl. A: Altior 1Foreholte 1; Warmun da 1—Meerburg 1; VTL 1DSB 1; WLV 1Weter. B. 1; Kagia 1Leidsche B. 1. Ie kl. B: Alphen 3Lugdunum 4? LFC 3 Teylingen 2; SJC 2—ASC 3; VVSB 2— UVS 4. Ie kl. C: ASC 4—DOSR 2; Teylingen 3— Lisse 3; UVS 5Roodenburg 3; Alph. B. 2 —Docos 2. 2e kl. A: SJZ 1Hazerswoude 1; UDO 1 Oranje Gr. 1; VNA 1Rijpwetering 1. 2e kl. B: DSB 2Alphen 4; Forehotle 2 —LFC 4: UVS 6—Altior 2. 2e kl. C: Docos 3—WSB 3; ZLC 2—LD WS 2. 3e kl. A: VTL 2Altior 3; Lugdunum 6 Roodenburg 5; ZLC 3WLV 2;; MMO 2 Lisse-4. 3e kl. B: Warmunda 3Foreholte 3; Roo denburg 6Weter. B. 2; Rouwkoop 3 ASC 6; Alphia 3Oranje Gr. 2. 3e kl. C: Meerburg 2Kagia 2;; Alph. B. 4—LFC 6. 4e kl. A: Weter. B. 3—LDWS 3; LFC 7— ZLC 4; WSB 4—UVS 8. 4e kl. B: Leidsche B. 2VNA 2; Lugdu num 8Roodenburg 8. 4e kl. C: LDWS 4AZL 2; Lugdunum 9 Leidsche B. 3; ;Hazerswoudc 2UDO 2. Jun. A. Afd. A: Alphen (A)—ZLC; UVS (A)Roodenburg (A); AlphiaLugdu num (A). Afd. B: ASC (B)—Oranje Gr. (B); LFC (B)—Roodenburg (B); UVS (O—UVS (B): VNALugdunum (B). Afd. C: Altior (A)—WSB; Teylingen (A)—Foreholte (A); DOSR (A)—Meer burg; Lisse (A)Docos (A). Afd. D: Foreholte (B)—MMO; SJC— Warmunda; RijpweteringKRV; SJZ Alph. B (B). Afd. E: WLV (B)—UDO; Weter. B.— DOSR (B); Alph. B. (C)—Hazerswoude; Docos (B)—Altior (B). GODS MOLEN MAALT LANGZAAM Bij gelegenheid van zijn Intronisatie, verklaarde onlangs mgr. Fliesser, Bisschop van Linz, het op één na grootste bisdom van Oostenrijk, dat de Paus hem reeds eenige jaren geleden had benoemd, maar dat de nazi-overheden deze benoeming niet wilden erkennen en hem niet toe- sionden in functie te treden. „De nazi-vijan den van den godsdienst verheugden er zich destijds over, dat de dood van mijn voor ganger naar hun meening, een einde maakte aan het geslacht der Bisschoppen van Linz. Maar de politieke toestanden zijn thans gewijzigd enhiaken het moge lijk voor den nieuwen Bisschop, die reeds lang geleden door den II. Stoel werd be noemd, de erkenning van den Staat, die eerst geweigerd was, te verkrijgen en zijn ambt uit te oefenen". De plechtigheid van de bisschopintroni- satie was bijzonder indrukwekkend, orn aat men haar had doen samenvallen met de heropening van de kathedraal en de toewijding van het bisdom aan de H. Maagd. De kathedraal, die zwaar bescha digd werd gedurende den oorlog, kan nog slechts gedeeltelijk in gebruik genomen v/orden. Onder het nazibewind was de godsdienstvervolging- te Linz bijzonder in tens omdat Hitler in die streek geboren was en ter school ging, en er op gesteld v/as, zijn vroegere buren „op te voeden" ir. den geest van het nationaal-socialisme. Fr was een tijd, dat er van het bisdom Linz alleen, 22 priesters in het concentra tiekamp van Dachau opgesloten waren, méér dan van eenig ander bisdom, uitge zonderd Münster (waar Bisschop, later Kardinaal, von Galen den strijd tegen het nazi-heidendom aanvoerde). Het Theolo gisch Seminarie van Linz was een der eer ste. dat gesloten en in beslag genomen werd door de nazi's.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3