BUITENLAND op korte golf BINNENLAND Vandaag dankdag in dmvtika STADSNIEUWS Joris Voetangel's jacht J\Ceut-y,(vtk DE TELLING DER STRIJDKRACHTEN. Besluiten der politieke commissie der V.N. De politieke commissie van de Ver. Na ties heeft gisteren het oorspronkelijk van Russische zijde geponeerde voorstel om een telling te houden van vreemde troepen in landen, welke tot de V.N. behooren, (welk voorstel bedoeld was als een politie ke manoeuvre) het karakter van Russisch propaganda-materiaal ontnomen, en ge maakt tot een inleiding van een algemee- ne bewapeningsvermindering. Met 33 tegen 17 stemmen (w.o. Rusland) werd n.l. een Britsche resolutie aangeno men, waarin verklaard wordt, dat troepen- telling en ontwapening twee facetten zijn van dezelfde kwestie, n.l. beperking en re geling der bewapening. De overige besluiten der commissie ko men hierop neer: allen leden der V.N. wordt verzocht vóór 15 December aan Trygve Lie inlichtingen te geven van de troepen die zij op de been houden zoowel in het binnenland als in het buitenland (gewezen vijandelijk en niet-vijandelijk). Met opgave tevens van de soort der mili taire formaties en, voor zoover het buiten land betreft, van de garnizoensplaatsen, de lucht- en de vlootbases. GEVOLGEN DER MIJNWERKERS STAKING. Kolenuitvoer naar Europa gestaakt. De Amerikaansche kolenuitvoer naar Europa is als gevolg van de mijnwerkers staking stopgezet. Tot dusverre werden ge middeld 350.000 ton per week verzonden. Op den uitvoer van tarwe heeft de staking rog geen invloed gehad. De Amerikaansche spoorwegen zullen, zoo zij al in staat zijn, iets meer te vervoeren, eerder levensmid delen dan kolen naar de havens brengen. Ook op het andere verkeer heeft de sta king reeds haar invloed doen gelden en op het oogenbük mogen slechts levensmidde len, kleeding en medicijnen naar de havens getransporteerd worden. In de V. S. heb ben de bunkers nog kolen genoeg voor de voedselverschepingen en wanneer de kolen- voorraden daar sohaarsch zouden worden, zullen vermoedelijk nog wel kolen in Ca nada gebunkerd kunnen worden. De Cu- nard Line heeft medegedeeld, dat haar schepen nog steeds met volle ladingen voedsel vertrekken doch het is natuurlijk niet te zeggen, hoe lang dit kan vooi*tgaan, als de mijnwerkersstaking aanhoudt. FRANSCHE COMMUNISTEN EISCHEN PREMIERSCHAP OP. Het centrale comité van de Fransche communistische partij heeft het premier schap voor zijn ^eider, Maurice Thorez, on middellijk opgeëischt en een pi an, dat door andere partijen wordt aangehangen, en waarbij het huidige kabinet onder Georges Bidault tot Januari zal mogen fungeeren, verworpen. Het centrale comité der communistische partij heeft tevens alle actieve leden der socialistische partij aangeboden om zich bij de communistische partij aan te sluiten met behoud van dezelfde rechten en positie, die zij in de socialistische partij genoten. Deze socialisten zullen leidende functies in de communistische partij kunnen op- eischen, alsof zij leden zijn geweest gere kend van den tijd af, dat zij tot de socialis tische partij toetraden. Ook zouden deze socialisten hun zetels in het parlement mo gen behouden. ERNSTIGE IMPASSE IN BRITSCH- INDIë. De Britsche regeering heeft den onder koning van Indië, Lord Wavell, opdracht gegeven om naar Londen te komen en den Indischen leiders te verzoeken hem te vergezellen, ten einde den politieken toe stand in Britsch-Indië, die in een ernstige impasse is geraakt, onder de oogen te zien. De Mohammedaansche Liga (te weten dr. Jinnah en minister Ali Khan) heeft aan dit verzoek gevolg gegeven, de Congres partij heeft het van de hand gewezen. Jin nah zal Zondag vertrekken. Een gezaghebbende woordvoerder te Londen heeft verklaard, dat de Britsche re geering met dezen stap ter elfder ure een burgeroorlog in Indië tracht te voorkomen en dat het heele plan, hetwelk onlangs door een Britsche kabinets-commissie voor de onafhankelijkheid is ontworpen, op het spel staat. STERNGROEP BEVEELT „STAAKT HET VUREN". De Stern-groep, een Joodsche verzets groep in Palestina, heeft Woensdagavond aan haar speciale sabotagesecties, die verantwoordelijk zijn voor de jongste aan vallen op het spoorwegnet in Palestina, het bevel „staakt het vuren" gegeven. Als reden voor het staken van de aanvallen op treinen wordt opgegeven, dat de zoo be langrijke handel in citrusvruchten door de ingevoerde beperking in het spoorwegver keer schade ondervindt. Na het citrus- seizoen zouden de aanvallen weer hervat worden. Naar Reuter uit Joodsche bron te Jeruzalem verneemt, heeft de Irgroen Zwai Leoemi, die ook medeplichtigheid aan aanvallen op treinen heeft erkend, even eens een „wapenstilstand" afgekondigd. BINNENLAND. Een bekende figuur uit het Amster- damsche kunstleven, de heer C. W. H. Baard, oud-directeur der Stedelijke Musea, is 76 jaar oud, overleden te Alkmaar, waar hij in zijn laatste levensjaren heeft ge woond. Tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht om les te geven in het oud-Nederlandsch recht, de ontwikkeling van het recht, bezien in het licht van het Germaansche recht en de inleiding tot de rechtswetenschap is benoemd mr. L. J. Hijmans van den Bergh, advocaat te Rot terdam. Een autobus met 14 meisjes uit Den Haag. is, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor, te Hoek van Hol land omgeslagen Vier meisjes moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, de an deren hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Een joneman te Amsterdam is doode- lijk getroffen door een lantaarnpaal, welke door een passeerende auto werd omgetrok ken. Schoten n.S.b.'ers op politieman? Een duister geval heeft zich Zondag te Strijen (Z.-H.) voorgedaan, bericht „Pa rool". Aan het huis van den wachtmeester der rijkspolitie P. Niehof, vervoegden zich in de morgenuren twee mannen en een vrouw die den politieman vroegen, naar buiten te komen. Toen hij dit weigerde en zeide, dat hij hen door het raampje van de deur te woord zou staan, klonk plotseling een schot en een kogel trof den heer Niehof boven het oor, waardoor hij bewusteloos geraakte. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, deel de hij aan inmiddels gewaarschuwde col lega's mede, de daders herkend te hebben als den koopman P. B. uit Numansdorp, B.'s echtgenoote en den manufacturier A. H. uit Oud-Beijerland', twee ex-politieke delinquenten, die eenige maanden geleden uit het interneeringskamp te Oud-Beijer land waren ontslagen. Zij werden gearresteerd en verklaarden den politieman, die hen als lid van den P. O.D., tijdens hun interneering verscheidene malen had verhoord, een pak slaag te heb ben willen geven, maar ontkenden perti nent te hebben geschoten. Inderdaad heeft men ook nergens een patroonhuls gevon den, ofschoon de dokter, die den patiënt behandelde, verklaarde, dat de hoofdwon de door een schot moet zijn toegebracht. Maandagmiddag heeft de officier van Justitie 'het huis van den heer Niehof be zocht. Na afloop van dit bezoek zijn de drie arrestanten op vrije voeten gesteld, omdat niet kon worden bewezen, dat zij lichamelijk letsel hadden toegebracht. Wel zullen zij worden vervolgd wegens belee- diging van den -wachtmeester. Vrouw op straat doodgeschoten Een 30-jarige vrouw is in de Mesdagstraat te Amsterdam het slachtoffer geworden van de jalouzie van een 35-jarigen Pool, deel uitmakende van het Britsche bezettings leger in Duitschland. Op het moment, dat de vrouw zich in gezelschap van een bloe- menman op straat begaf, loste de Pool een schot op haar, dat haar in het hoofd trof. Zij was vrijwel op slag dood. De bloemen- man kreeg een kogel door zijn linkerschou der en twee door de linkerhand. De Pool werd door twee burgers gegrepen en naar het politiebureau in de Pieter Aertszstraat overgebracht .Hij legde een volledige be kentenis af. Hevige brand op Texel Waarschijnlijk door het omvallen van een stallantaarn is gisteravond om ongeveer half negen een geweldige brand uitgebro ken in de groote boerderij van H. Smit, die vlak ten Westen van den Burg op Texel is gelegen. Door den hevigen najaarswind werd het vuur aangewakkerd en ontstond er een enorme vonkenregen. De gevolgen bleven dan ook niet uit: weldra stond een naburige boerderij, van D. Keijzer, in lich ter laaie Bovendien werd een aangrenzen de woning bedreigd. Spoedig was de brandweer met een mo torwagen uit den Hoorn ter plaatse, die groote moeite had zich in deze droge om geving van het noodige water te voorzien. Met behulp van 100 meter slang naar een z.g. brandslootje, 'slaagde men er in den strijd tegen het vuur althans met één straal aan te binden. Korten tijd later echter ar riveerde ook de brandweer uit den Burg, die drie stralen op het vuur richtte. De blusschingswerkzaamheden duurden den geheelen nacht. Het woonhuis kon worden behouden, doch de beide boerderijen, die laag verzekerd waren, brandden tot den grond toe af. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ook het vee (het waren voornamelijk schapen), dat zich nog in de weide bevond, ontkwam aan de vlammen. Ernstig Mititair auto-ongeval Gistermiddag vond aan het Winschoter- diep ter hoogte van Albino een ernstig auto-ongeval plaats, dat twee personen het leven kostte Toen een militaire colonne legerwagens terugkeerde van een militaire oefening uit de richting Winschoten, moest het voorste gedeelte van de colonne, in verband met de drukte ,die op Dinsdag, marktdag veelal op deze plaats heerscht, ploseling stoppen. Een motorordonnans met duo-passagier, die naast de colonne reed moest uitwijken voor een tegenligger en ging achter een militaire wagen rijden. Op 40 m. afstand reed een andere militaire wagen, bestuurd door een hulpchauffeur, die hiertoe niet bevoegd was. De korporaal-chauffeur, die naast hem zat, had speciaal orders gekre gen, om dit niet toe te laten. Toen deze hulpchauffeur zijn wagen liet optrekken, kreeg deze te veel vaart met het noodlot tige gevolg, dat de motor tusschen beide wagens beklemd geraakte. Zoowel de be stuurder van den motor korporaal Tj. Ha zenberg als de uuo-passagier soldaat H. van der Meer werden hierbij zoo ernstig ge wond, dat zij kort hierop in het Academisch Ziekenhuis aan de gevolgen zijn overleden. 800 Valsche punten In een café te Amsterdam werd onlangs huiszoeking gedaan in verband met de uit gifte van valsche textielpunten. Er werden 8000 valsche punten gevonden. Eenige han delaren in het café aanwezig, werden aan gehouden. Een verder onderzoek leidde naar Tilburg waar als verdacht van het vervalschen en in omloop brengen van 80.000 punten een drietal personen, zekere H. C., A. H. en J. H., werden aangehouden. Zij werden ter beschikking van den econo- mischen officier te Breda gesteld. PRINSES IRENE'S PAARD SLOEG OP HOL. Op den Rijksweg nabij het paleis Soest- dijk werden eenige wandelaars opgeschrikt door een paard, dat met een meisje op den rug den tuin van het paleis uit kwam hol len, Het meisje, dat zich stevig vasthield, kon het op hol geslagen paard niet meer baas. De voorbij gangers sprongen onmid dellijk voor het paard en zagen kans het dier tot stilstand te brengen, waarna zij het meisje, dat niemand anders was dan Prinses Irene, van het paard afhielpen. De jeugdige paardrijdster keek zeer beteuterd toen zij weer vasten grond onder de voeten voelde en wist slechts uit te brengen: „Ik wil naar mama." Het paard werd onmid dellijk overgenomen door een stalknecht. Toen Prinses Juliana de redders van haar kind persoonlijk wilde bedanken waren deze reeds verdwenen. Later is toch ten pa- leize bekend geworden, wie het Prinsesje voor een ongeluk hadden behoed. De drie redders ontvingen een brief, waarin zij voor hun daad weiden bedankt, vergezeld gaande van een ges"'.enk, aldus „Trouw". TOCH NOG HARING. Op een vergadering van het bedrijfschap voor visscherijproducten met vertegen woordigers der reeders, exporteurs en groot- en kleinhandelaren, is, aldus „Trouw", een nieuwe regeling voor de ver deeling der aangevoerde haring vastgesteld. 25% van den aanvoer is bestemd voor den binnenlandschen handel en de verwerkers. Volgens een Dinsdag j.l. ontworpen rege ling, die op verzoek van de IJmuider Visch- handelarenvereeniging tot stand gekomen zou zijn, zou geen haring meer beschikbaar komen voor den binnenlandschen handel en slechts 10 voor de conservenfabrie- ken die exporteeren. Hiertegen is krachtig geprotesteerd door de reedersvereeniging Scheveningen, den bond van haringexpor teurs, de groothandelaren in versche visch, den bond van vischwinkeliers en den klein handel in visch. De nieuwe regeling is on middellijk in werking getreden. In het jaar 1864 vaardigde Abraham Lincoln als President de eerste proclama tie uit waarbij Thanksgiving Day (Dank dag) als feestdag werd vastgesteld op den vierden of laatsten Donderdag in Novem ber. Thanksgiving Day wordt in iedere Staat, Gebied en Bezitting van de Ver eenigde Staten gehouden. Het is een wet telijke openbare feestdag. Thanksgiving Day dateert echter niet van 1864. De oorsprong is veel ouder. Hij dateert uit den tijd van de eerste pioniers, de Pilgrim Fathers die in het begin van /'.e zeventiende eeuw den grondslag legden voor wat i ter de Vereenigde Staten van Amerika zou worden. In die dagen, vol van allerlei gevaren, poosden de eerste pioniers, nadat de oog sten waren binnengehaald en dat be- teekende voor hen gevrijwaard te zijn voor gebrek en voor honger een wijle om den Heer te danken voor de zegeningen die zij hadden ontvangen in het jaar dat ach ter hen lag. Dit werd daarna een jaarlijk- sche gewoonte. Deze gedachte om de zegeningen te ge denken en dank te betuigen aan den Schenker van alle goed op een speciaal daarvoor aangewezen dag, vormt nog steeds de grondgedachte voor den jaarlijk- schen Dankdag. Elk jaar om dezen tijd geeft de Presi dent der Vereenigde Staten een proclama tie van dankbetuiging uit, waarin hij me moreert alle zegeningen, welke zijn Volk in het afgeloopen jaar heeft ontvangen. Thanksgiving Day is in Amerika een dag van familie-reünies en feestviering mei een grondtoon van dankbaarheid. Op dien dag staat er in de meeste Amerikaansche gezinnen gebraden kalkoen op tafel aan gezien volgens de traditie de eerste Pil grim Fathers ook hun Dankdag vierden met een maaltijd van wilde kalkoen die zij in de bosschen geschoten hadden. De nieuwe Aartsbisschop van Praag, Mgr. Joseph Beran, door Z.H. den Paus aangesteld als opvolger van den overleden Kardinaal Kaspar, nadat het Aartsdiocess meer dan vijf en een halfg jaar zonder Bis schop was, is een ex-gevangene van de be ruchte St. Pankrac-gevangenis van Praag en van de concentratiekampen Terzin en Dachau. Na ruim drie jaar in deze oorden van verschrikking te hebben doorgebracht, werd hij bevrijd door de Amerikaansche troepen van Patton. Aartsbisschop Beran is 57 jaar. Hij was President van het Seminarie van Praag sinds 1933 en gaf colleges in Theologie aan de Praagsche Universiteit. De Gestapo ar resteerde hem in Juni 1942. Bij zijn terug komst uit Dachau erkende de Praagsche Universiteit zijn verdiensten door hem tot gewoon hoogleeraar te benoemen. Uit welingelichte bron wordt vermeld, dat de H. Stoel reeds lang van plan was, Mgr. Beran te benoemen tot Bisschop van Praag, maar dat de politieke toestanden in Czechoslovakije dit voorloopig niet moge lijk maakten. Sedert de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met het Vati- caan, vielen deze hinderpalen weg Het feit, dat een ex-gevangene van Dachau nu de hoogste dignitaris van de Katholieke Kerk in Czechoslovakije is, zal waarschijn lijk de argumenten van sommige onrust stokers te niet doen, die den laatsten tijd getracht hebben een aanklacht tegen de geestelijkheid in te dienen als „anti-vader- landschen", niettegenstaande dat er 310 priesters door de nazi's in Czechoslovakije gevangen gezet waren en er 56 geëxecu teerd werden of in de concentratiekampen stierven. KATHOLIEKE ARMENIëRS MOGEN SLECHTS NAAR HUN LAND TERUG- KEEREN, INDIEN ZIJ MET ROME BREKEN. Ongeveer 10.000 Armeniërs, voorname lijk uit Syrië en den Libanon, zijn naar de Sovjet-Republiek Armenië teruggekeerd, ingevolge de uitnoodiging van de regee ring, gericht tot alle Armeensche emi granten over heel de wereld verspreid, te repatrieeren, waarbij volledige godsdienst vrijheid beloofd werd, zoo werd uit goede bron medegedeeld. De regeering maakte al een jaar lang groote propaganda onder de emigranten; zij keeren terug op kosten van de regee ring en er worden schapen voor hen ter beschikking gesteld. Maar ondanks de be lofte van godsdienstvrijheid, zien vele priesters en katholieke leeken, die terug willen keeren, zich geplaatst voor den on- wrikbaren eisen der Sovjetoverheid, aan hun geloof te verzaken en met Rome te breken. Na vele jaren van geloofsvervol ging erkenden de Sovjets in 1944 de Ar meensche Schismatieke Kerk, die thans de eenige erkende Kerk van Armenië is. Daarom moeten de katholieken wel weige ren, terug te keeren. De Patriarch van alle katholieke Arme niërs, Kardinaal Agaganian, schrief dien aangaande een herderlijken brief voor alle bisdommen van zijn Patriarchaat, waarin hij getuigde van zijn goeden wil, mede te werken met de Sovjet-landgenooten, maar hun anti-katholieke houding betreurde. Hij herinnerde er aan, dat de Geallieerde Na ties tijdens den oorlog verklaarden, dat hun overwinning, onder meer, aan de menschheid de meest volkomen vrijheid van godsdienst zou verzekeren. Daarom hoopte men, eenmaal naar het vaderland te kunnen terugkeeren om er, na troUw de overtuiging en de godsdienstige instel lingen te hebben bewaard, aan den weder opbouw te kunnen medewerxen. „Maar welke was onze teleurstelling, toen wij bemerkten, dat de uitnoodiging, naar ons land terug te keeren, een natio nale beweging bleek te zijn, die een zeer confessioneel karakter droeg; dat een vrije, rechtvaardige en verdiende behan deling ons geweigerd werd; terwijl de Ar meensche katholieken, ten tijde van het tiranniek-- tzaristische bewind het recht genoten, vrije organisaties te bezitten „Maar er is nog meer: er wordt gezegd, dat officieele personen verklaard hebben, dat de Armeensche katholieke geestelijk heids slechts naar Armenië mocht terug keeren, op voorwaarde, dat zij hun banden van trouw aan den H. Stoel zouden ver breken. Wie is er, die niet weet. dat dit gelijk staat met geloofsverzaking? Wan neer er sprake was van te breken met een politieke partij, hebben wij deze voor waarde aangenomen. Maar de H. Stoel is geen politieke instelling, maar een reli gieuze, en onvervangbaar, volgens het ge bod van Christus". „Daarom zullen wij verplicht zijn, nog ver van ons land te ver blijven, indien wij ons heilig katholiek ge loof willen bewaren. Nochtans zal ons hart vol heimwee blijven naar ons vaderland". Kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney, is te Tokio aangekomen, om den toestand van de R.K. instellingen in Japan te bestudeeren. Prijzenslag in Leiden door de winkeliers gewonnen. Na Den Haag, Amsterdam, cn Rotterdam is thans ook Leiden aan de beurt geweest voor den prijzenslag. Met assistentie van een twintigtal ambtenaren in de omgeving hebben ambtenaren van het directoraat generaal voor de prijzen de Leidsch Middenstandszaken bezocht voor prijscontrole, na afloop waarvan de heer J. A. Hilders, commandant van de prijsbeheersching hier ter stede verklaarde zeer voldaan te zijn over de naleving der voorschriften. Hij noemde de prijzendisci- pline in Leiden voortreffelijk en deelde mede dat in twee dagen tijds slechts een minimaal aantal overtredingen is gecon stateerd. R. K. Dames-Gymn. Vereen. „Sportief". -- In verband met de H. Missie zullen de twee hoogste clubs van 7.458.45 en van 8.459.45 uur, Vrijdag geen doorgang vin den. door 5. Goed zoo sprak Perolt in zich zelf, als meneer Voetangel omhoog komt, zal ik maar zoo vrij zijn me in de an dere lift naar omlaag te laten zakken. Toen hij op de beganen grond kwam zag hij de twee dienaren der wet bij den ingang staan. Hij begreep, dat wilde hij nog een kans maken te ontkomen, hij vlug moest zijn, vlug, doortastend en met groote zekerheid. Eensklaps schoot hij de hall door en be gon opgewonden te roepen: Hé, hé, agent gauw.... gaugkom dan toch! Pe- rolts hoofd was rood van opwinding en in middels was hij tot den uitgang genaderd. Vlug, daarboven wordt iemand ver moord.... een man die de lift uitkwam,.... Hij riep me toe jullie te waarschuwen.... vlug. anders is het te laat! Vooruit Stan, naar boven! Ze hebben Voetangel te pakken. De agenten, die niet anders dachten, dan dat hun man van den geheimen dienst in nood verkeerde, haastten zich naar boven en onderwijl maakte Jud Perolt dat hij wegkwam. Leidsche Studenten Film-Liga. In het Casino-theater werd door de Leidsche Studenten Film Liga een nachtvoorstelling gegeven van twee bijzondere films. De eer ste was die van Alberto Cavalcanti „Yel low Cesar", een oorlogs-documentaire. in hel begin van den tweeden oorlog tot stand gekomen. Deze sarcastische film brengt het leven van' Benito Mussolini in beeld. Men ziet hem hier als kind, als jongen en jon geman, als dictator. En hij staat ten voeten uit geteekend met al het sarcasme, waar mede de cineast hem kan omgeven. Een documentaire, die hem laat zien, bij den opmarsch der zwarthemden naar Rome maar Mussolini kwam per trein Wij zien hem mede-arbeiden bij het binnenahlen van den oogst; wij zien hem, als hij de af braak van de krotten te Rome zelf het houweel hanteert wij zien hem a's dicta tor zijn redevoeringen houden en zijn troepen uitzenden naar Lybië, Abessinië, AlbaniëZijn ondergang wordt den toeschouwer bespaard. De tweede film was die van Jean Cocteau: „Le Baron Fantöme". Evenals Cavalcanti ooet deze Fransche cineast zich kennen als een kunstenaar van een apart genre. De „Spookbaron" laat ons de geheimzinige ge schiedenis zien van een slotheer, die in zijn bijna tot ruïne vervallen kasteel plotseling verdwijnt en waarvan het geheim van zijn verdwijning eerst na jaren wordt opgelost. Men moet ongetwijfeld moeite doen om rich het geheele verhaal te realiseeren. om dat het als geheel te onsamenhangend is en de dialoog door de vlotte Fransche taal dikwijls moeilijk te volgen is. Dat neemt eVenwel niet weg, dat deze grillige film een meesterwerk van cinematografie kan genoemd worden. Men voelt er de leven digheid van den auteur uit, men ademt zijn visie in en hetgeen hij laat zien is al leven en beweging, al rhythme en kunst.. Fotografie, ensceneering, menschengroc- peering, uitbeelding van de natuur, alles leeft alles spreekt en alles geeft voldoe ning voor oog en hart. Zoo oorspronkelijk als deze film is van opzet, zoo goed is zij van uitvoering en zij getuigt van den kunst zinnigen en toch eenvoudigen handwerks man, die tot in het diepst van zijn stof kan doordringen en l'.et door hem geziene met een bewonderenswaardig gemak weet over ',e dragen op den toeschouwer. Deze kun stenaar is ongetwijfeld nog niet aan het einde van zijn kunnen en v/e zien met be langstelling nieuw werk van hem tegemoet. Op de Affiche-tentoonstelling in het Museum De Lakenhal, welke 1 December wordt gesloten, zal a.s. Zaterdagmiddag 30 November een rondleiding worden gehou den om 2 uur. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal-examen Letteren en Wijsbegeerte (Geschiedenis): mejuffr. W. J. v. d. Pol te Leiden. Gepromoveerd: tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift, getiteld „Hen drik van Deventer", de heer A. J. M. Ea rners te 's-Hertogenbosch (cum laude). Openb. Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Onder presidium van dr. A.A. van Rijn- bach werd gistermiddag in het gebouw der leeszaal een ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en bibliotheek Reuvens. In deze vergadering heeft de penningmeester, de heer J. Mulder, een toelichting gegeven op de begi'ooting voor 1947. Spr. wees er op, dat deze begrooting, in verband met de uitbreiding van perso neel en de verbetering in de salarispositie, aanmerkelijk hooger is dan die van 1946. Ook is weer een aanzienlijk bedrag uitge trokken voor den aankoop van nieuwe boe ken. Na een uitvoerige bespreking van alle op de begrooting voorkomende posten, waarbij bleek, dat men groot vertrouwen stelde in het beleid van den penningmees ter, werd de begrooting vastgesteld op een bedrag van 30.610, met een nadeelig saldo van 6489.Voor wat dit nadeelig saldo betrof, deelde de penningmeester nog mede, dat dit waarschijnlijk uit eigen imddelen kan worden gedekt. Bovendien is een ver hooging der subsidies in uitzicht gesteld. Tot gewone leden werden herkozen ds. H A. Wiersinga, de heer H. van Wouden berg, mevr. N. Brouwer-Doorneveld en mej. A. C. Berends terwijl als gewoon lid wer den benoemd prof. dr. Th. J. G. Locher, prof. dr. P. A, H de Boer, prof, C. J. v. d. Klauw, ds M. W. J. Geursen, ds. A. J. Snaayer, dr. C. F. M. Langezaal en de heer B Bodenstaff. Bij acclamaite werden tot bestuurslid herkozen dr. A. A. van Rijn- bach en de heeren B. W. de Waal, P. A. Hibma en N. J. Swierstra terwijl wethou der J. C. van Schaik voor het gemeentebe stuur in het bestuur zitting zal hebben. Bij monde van den secretaris, dr. H, Schilp, werd den voorzitter met zijn herbenoe ming geluk gewenscht Hierna volgde slui ting der vergadering. Gisteren had de 32-jarige G. A. v. d. B. uit Lisse bij het uitbeenen van vleesch in de slagerij der fa. v. L. in het Noord einde het ongeluk, dat zijn mes uitschoot. Het raakte zijn linkei'bovenbeen waardoor de slagader werd getroffen. Door den E.H.D. werd het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de let ters M vanaf Mi tot einde M en N. BURG. STAND. Geboren: Arend Jan z. van A. van Gif fen en A. J. van Dorssen; Helena Jacoba d. van P. W. Otto en H. Buis; Christina Wilhelmina d. van H. B. Pijpers en P. C. Zwaan; Sophia Hendrika Wilhelmina d. van J. Springer en H. van Duuren; Gerrie d. van G. van Ommering en J. de Groot; Al- bert z. van G. J. Mulder en L. van der Beek; Lydia. d. v. J. Mooten en L. J de Vink; Wilhelm Anton z. van P. Fasel en H. C. Effert; Boudewijn z. van A. Leeu- wenburgh en M. van Driel; Gerardus Theo- dorus z. van G. O. Rodenburg en I. T. Dickhoff; Gysbertus Leonardus z. van C. L. J. Lamboo en A. E. Balfoort; Jacoba d. v. H. Filippo en H. M. Overduyn; Antonia Helena Johanna d. van G. van der Klaauw en A. H. Augustinus Overleden: J. J. van der Blij vr. 74 j.; C. M. den Eisen z. 1 dag; E. van Riessen husvr. van H. Schipper 42 j.; L. Don man 72 j. Getrouwd: J. W. la Lau jm. en J. Rol jd.; M. Keijzer jm. en G. H. van der Voet jd.; J. J. Ellenbroek jm. en T. E. M. M. Pérono jd.; W- Gressie jm. en C. van Haarlem jd.; W. F. Haasbeek jm. en J. M. de Haas jd.; M. van Leeuwen jm. en M. M. Rousselin jd.; C. T. Rombaut jm. en T. K. M. Hooge- veen jd.; H- Schouten jm. en H. Hartveld jd.; W. Smits jm. en M. van Royen jd.; C. Veerman jm. en M. Dijkstra jd.; J. P. Was sing jm. en M. S- van der Plas jd.; N. Zaal berg jm. en J. E. van Rossum jd.; H. van der Zeeuw jm, en N. Peter jd.; T. R. van Gameren jm. en F. Flippo jd.; A. Krom hout jm. en T. van Soeren jcL

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3