3)e CcidóclveGoii^cmt Vermiste Dakota gevonden De godsdienst heeft wezenlijk waarde voor de geheele menschheid John Lewis Maandag voor den rechter „Binnenlandsche Zaken" in 2de Kamer ZATERDAG 23 NOV. 1946 bureaux Fapengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826 Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 pei week. f 1 10 p. mnd. f3 25 p kwartaal Franco p post f 4 00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 57e JAARGANG No. 10944 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht" Advertenties 15 cent p. m.m Bij contract belangrijke korting. Levensvernieuwing ^\VER VERNIEUWING wotdt in dezen ^tijd zeer veel gesproken en geschre ven. En men bedoelt er dan mee het in slaan van nieuwe wegen in het politieke en sociale leven, in heel het maatschappelijk verkeer. Men heeft door langdurige erva ring de nadeelen van het oude lee- ren kennen en men hoopt betere resul taten van het nieuwe, dat deze nadeelen, naar men verwacht, niet heeft- Dat inslaan van nieuwe wegen kan uit stekend zijn' Maar het brengt niet de ech te levensvernieuAying. En deze is, om tot een betere samenleving te komen, een noodzakelijke voorwaarde. Uiterlijke ver nieuwingen kunnen meewerken, om tot de echte, de innerlijke levensvernieuwing te geraken, maar deze vernieuwing komt daaruit niet voort als een natuurlijk ge volg uit een natuurlijke oorzaak. Zonder een innerlijke levensvernieuwing is ieder onzer al is hij een nog zoo overtuigd en enthousiast voorstander van vernieuwing een „rinkelend bekken" of een „ram melend cymbaal" (I Cor. 15). „Levensvernieuwing is een vernieuwing van den wil in het nastreven en doen van wat goed en beter is om een behoorlijk mensch te zijn" (Prof. Niekel in „Levens vernieuwing"). Zonder die telkens weerkeerende vernieuwing worden wij meer geleefd, dan dat wij zelf leven. In- plaats van zelf de leiding te nemen en de omstandigheden te beheerschen, worden wij er door beheerscht. Er worden den katholieken dagelijks middelen geboden, om die levensver nieuwing die heerlijke levensvernieu wing, die geesteliike verfrissching en ver jonging in practijk te brengen. Een heel bijzonder middel is: de Missie, die vandaag in de parochies van Leiden en Oegstgeest begint. Wij zouden in onzen plicht van voor lichting te kort schieten, als wij op het' alles-overheerschende belang van deze nu beginnende Missie al is 't dan, naar wij hoDen, ten overvloede nog ni^J met een enkel woord zouden wijzen. Vanzelfsprekend zul1 en alle katholieken in den geest van de Missie willen meele ven en zich dus onthouden van bezoek aan schouwburg, bioscooo, feestavonden, enz. In dezen Missie-tijd zullen wij ons diep bezinnen op het vervullen van onze groote levensroening en onzen grooten le vensplicht ten oozichte van onszelf en ten opzichte van onze medemenschen. Vlam mend moge vóór ons staan het. naar Paus Pius XII zegt in zijn encvcliek over het Mystieke Lichaam van Cristus, „huive ringwekkende mvsterie". dat van ónze ge beden en offers efbankeliik is het geluk van zoo velenZóó wordt ook in ons ge vormd de christelijke gemeenschaps- mensch. in bovennatuurlijken zin. waaruit als vanzelf groeit de sociaal-levende mensch, in natuurlijken zin. waaraan de maatschaooii, waaraan ons vaderland zulk een intence behoefte heeft: de mensch voor dézen tijd van socialen opbouw. Adres gericht :.an leden der Tweede Kamer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin de be zorgdheid wordt uitgesproken over 't wets ontwerp inzake een vermogensheffing in eens. Volgens de K. v. K. zou door de aan neming van dit ontwerp op betrekkelijk korten termijn een geldswaarde van onge veer f 2 milliard aan de bedrijfs- en privé- huishoudingen worden onttrokken Er wordt aan getwijfeld of het voorgelegde stelsel het eenig mogelijke is om de mone taire saneering te bereiken, terwijl ook uit budgetair oogpunt gezien geen belangrijke verbetering wordt verwacht. De K v. K. stelt zich de oplossing aldus voor, daT het thans als gevolg van de vernietiging van zooveel reëele kapitaalsbestanddeelen in ons land aanwezige teveel aan geldmiddelen moet worden gebonden door een gedwon gen leening, waaraan de deelneming voor elk lid van de volksgemeenschap moet wor den beoaald aan de hand van gegevens om trent zijn liquiditeit. De K. v. K. verwacht slechts redding van een zeer geleidelijke uitvoering van de monetaire saneering. PRIESTERJUBILEA. Morgen vieren hun 1214-jarig priester feest de zeereerw. heeren F. J. Bank, di recteur van het Vrouwelijke Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, en de zeèrëerw. hee ren J. de Jongh, A. Eyckhoff en Th. Zwart kruis, leeraren op „Hageveld" te Heem stede. VLIEGTUIG RAMT EEN AUTOBUS. Op het Engelsche vliegveld Weston is een toestel, dat bezig was te landen, tegen een autobus gevlogen, waarin zich verlofgan gers van de R.A.F. bevonden. Zeven perso nen 'zijn gedood en circa 30 gewond, allen passagiers van de bus. DE JACHT dooA Joris Voetangel, bijgenaamd „de Kat", krijgt van zijn kapitein een te lefoontje, dat de beruchte en ge heimzinnige bendeleider Jack Pe- rolt ontsnapt is. In een van zijn op windende avonturen had „de Kat" een gevaarlijk man achter slot en grendel weten te krijgen en nu is zijn heele werk voor niets geweest, maar dat zou Voetangel niet op zich laten zitten. Ons nieuwe stripverhaal, jonge lezers, neemt u mee op Joris Voet- angel's spannende jacht door New- York op den bendeleider Jack Pe- rolt V.J De U-brigade" neemt afscheid van haar dooden Tijdens een indrukwekkende plech tigheid op het militaire eereveld bij Tjilil:tan, welke werd bijgewoond door vele mi litaire en burgerlijke autoriteiten, nam de „U-brigade" bij haar vertrek naar elders afscheid van haar gesneuvelde kameraden. Terwijl de Nederlandsche driekleur in top wordt geheschen, brengen de aanwezige autoriteiten, o.w. de Lt. G.-G. van Mook, Lt.-Gen. H". S. Spoor, Kol Sluyters e.a. het eeresaluut. Anefo P. Minister Gielen spreekt voor de UNESCO Geestelijk isolement van Du tsch and een gevaar De Nederlahdsche minister van Onder- ,wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen. heeft op de derde bijeenkomst van de algemeene vergadering der Unesco (Uni ted nations educational, scientific and cul tural organisation) te Parijs, als leider van de Nederlandsche delegatie, een redi ge houden. Het is voor Nederland, aldus minister .Gielen, niet moeilijk de principes van het handvest van 3an 1 rancisco betreffende in ternationale samenwerking op het gebie van cultuur en onderwijs te onderschrijven De Nederlanders immers onderhouden con tact met drie beschavingen en hebben lan getracht de cuPuur van hun naburen te lec ren kennen, teneinde den vrede te verste vigen en den jeest en de cultuur van hu eigen land te verrijken. Gezien de belanc stelling van hot Nederlandsche volk voc vreemde talen, ontmoet het geen moeilijk heden bij zijn «nterese voor de cultureel voortbrengselen van andere volkeren. On gelukkigerwijze verhindert de weinige be kendheid met de Nederlandsche taal wel de verspreiding van Nederlandsche literatuur. De Nederlandsche voortbrengeselen op het gebied van beeldende kunsten en muziek vinden evenwel bekendheid in het buiten land De Nederlandsche delegatie vereenigt zich van ganscher harte met de reeds tot uitdrukking gebrachte wenschen, dat het universeele karakter van de Uniesco in de nabije toekomst tot werkelijkheid zal wor den gebracht, Daartoe reden vindend in de geografische en economische netrekking tusschen Neder land en DuPschland, meende minister Gie len, er on te moeten wijzen, dat aanzien lijk greote groepen in Duitschland zich in een algeheel cultureel isolement bevinden. WOONWAGENLIEFDEWERKEN. Onder goedkeuring van het Hoogwaar dig Episcopaat en met medewerking van den hoof draad van de Vereeniging van St. Vincentius a Paulo, heeft te Utrecht de oprichting plaats gevonden van de R. K. Vereeniging van Woonwagenliefdewerken iii Neder'and. Het doel van de nieuwe vereeniging, die een onderdeel van de Sint Vincentiusver- eeniging gaat uitmaken, is het coördinee- ren van de werkzaamheden van alle groe peeringen en afzonderlijke personen die zich bezig houden met de verzorging van het geestelijk en stoffelijk welzijn van de bewoners van woonwagens. Vrouwelijke medewerksters zijn even zeer welkom in deze nieuwe vereeniging als mannen. Het secretariaat berust bij den heer H. P. L. de Bruyn, Groenestraat 113, Nijmegen, tel. 25035. „Msb." Na een tijdperk van bij uitsluiting natio- naal-socialistische opvoeding hebben de Duitschers in het geheel geen begrip meer van de opvattingen der democratische we reld. Er bestaat geen enkele mogelijkheid tot uitwisseling van ideeën met hen, die weigerden zich te onderwerpen aan de ab solute macht /an den staat en var een partij, en die nog vertrouwen stellen in de rede en de vrijheid van woord en gedachte. Wij zien in dat geestelijk isolement een gevaar, dat de geheele wereld bedreigt, al dus minister Gielen. Men zal moeten zoeken naar de juiste maatstaven, waaraan de cultuur moet wor den gemeten als essentieel element van vrede en eendracht. In de algemeene inlei- ling van het rapport, dat de voorbereiden- le commissie heeft voorgelegd, wordt ge- oroken van een achtergrond van evolutie, ns inziens is het met name de godsdienst.' >sze heeft een essentieele Waarde voor de eheele menschheid. Dit voor oogen hou- Bnd zal de conferentie er goed aan doen, ldus minister Gielen, aandacht te wijden an de taak van de religieuze gemeenschap en, die in zeer groote mate kunnen bijdra- ,en tot het wederzijdsch begrip tusschen de volkeren. De Nederlandsche delegatie is er vast van overtuigd, dat slechts dan de geestelijke ontwikkeling toegankelijk zal worden voor de geheele wereld. jyjEN IS ER EINDELIJK in geslaagd het wrak van de Amerikaanschê Dakota te vinden, die drie dagen geleden tijdens een vlucht van Genève naar Marseille met 13 personen aan boord in het Alpengebied is verongelukt. Het wrak ligt op 8 kilome ter van het Zwitsersche stadje Meiringen, 13 k.m. ten Z O. van Interlaken, op 3000 meter hoogte op een gletscher dicht bij de Jungfrau. Een Lancaster van de R.A.F. heeft het ten slotte ontdekt en de piloot meldde, dat zich drie of vier menschen in de buurt van ifet toestel bewogen. Uit Orly, bij Parijs, van waaruit de opsporingspogin. gen met vliegtuigen zijn geleid, wordt medegedeeld, dat alle passagiers nog in .le ven zijn. Al|e passagiers nog leven in De ontdekking geschiedde gistermiddag om 13 uur Ned. tijd. Spoedig daarop ver scheen het eerste Amerikaansche toestel, bestuurd door brigade-generaal Snavely, wiens vrouw zich onder de passagiers van de Dakota bevindt. De Amerikaan loste de Lancaster bij het rondcirkelen boven de plaats af, omdat de Engelschman gebrek aan benzine kreeg. Het toestel van Snavely, een superfort, alsmede een vliegena fort, hebben voorraden afgeworpen, o.m. cognac, lucifers, touw, kleeding en medicamenten. Het Amerikaansche militaire personeel, dat zijn speurtochten tot Vrijdagmiddag in de omgeving van Grenoble bleef voort zetten. is naar Interlaken gedirigeerd. Van deze plaats is intusschen een groep Zwit sersche en Amerikaansche dokters en ver pleegsters te voet naar de plek des onhoils vertrokken. Een reddingsploeg van 6 tot 8 berggidsen, vergezeld van een arts, zou gisteravond uit Meiringen op weg gaan brengt een ongeëvenaarde collectie PARFUMS van alle grote Franse Parfumhuizen als St. Nicolaas-geschenken. Verwacht de collecties: Lucien Lelong, Jeanne Lanvin, Lancóme. fïïET GAAT IN AMERIKA thans hard te^en hard. De federale justitie heeft John Lewis gedagvaard om Maandag voor den districtsrechter Goldsborough te ver schijnen. om aan te toon en dat hij het recht had het bevel om de contract-beëin diging in te trekken, niet op te volgen. Indien Lewis* er niet in -slaagt zich van schuld vrij te pleiten, zal rechter Goldsvorough Woensdag met een raadgevende jury vaststellen, of Lewis schuld heeft of niet, waarop de daarop gestelde straf: hechtenis en boete zou kunnen volgen. dat Europa en andere importgebieden mo gelijk door de gevolgen van de bruinkool staking zullen worden getroffen. De V.S. zijn reeds ver ten achter op het schema voor kolenexport, vooral omdat deze si tuatie onmiddellijk volgt op de scheep vaartstaking. In October kon slechts 43% van de voor de bevrijde gebieden bestem de kolen worden geëxporteerd. Op order van de regeering zijn intusschen de ko- lenverschepmgen uit alle Amerikaansche havens stopgezet. De zware industrie be raamt plannen tot productiebeperking. Re public Steel gaat haar productie nog deze week met 63% inkrimpen. Duizenden ar beiders zullen overal weldra „met ver lof' gaan. Ford heeft nog voor 21 dagen kolen. Iii Washington dringt men zoowel van republikemsche als van democrati sche zijde aan op een speciale zitting van het Congres. In beide groepen hoort men stemmen opgaan over de wenschebjkheid, dat Truman zijn vacantie in Key West di rect afbreekt. Kolenverscheping stopgezet Lewis zit nog rustig in zijn huis in Alexandria. Hij houdt zijn looneischen strikt geheim, maqr uit betrouwbare bron verluidt, dat. hij een verhooging van 50% wenscht. De spoorwegen hebben intusschen den treinenloop met een kwart gereduceerd. Ongeveer 10,000 mijnwerkers van de on der een ander contract werkende anthra- cietmijnen hebben het werk neergelegd toen zij het onjuiste gerucht vernamen, dat Lewis was gevangen gezet. Reeds twee slachtoffers. Reeds heeft de mijnstaking twee slacht offers geëischt. In een geïsoleerde mijn in West-Virginia werden twee mijnwerkers gedood bij een schietpartij. Overal elders is het echter rustig. Het Amerikaansche departement voor vaste brandstoffeny heeft gewaarschuwd De behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken is in de gistermid dag gehouden vergadering der Tweede Kamer voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken, d heer Beel verklaart, dat de proble men ten aanzien der provinciën een punt van bespreking zullen uitmaken bij de grondwetsherziening. Door wijziging der provinciale wet zou tegemoet gekomen kunnen worden aan verscheidene wen- schen Door middel van de colleges van Ged. Staten zal een onderzoek worden in gesteld naar de kwestie der delegatie van bevoegdheden van den raad aan de col leges van B. en W. De minister zal over wegen hoe de provincies voor 1947 een betere grondslag kan gegeven worden voor het voeren van haar financieel be leid. Het vraagstuk der noodlijdende ge meenten in het algemeen is in studie. Het toezicht op de noodlijdende gemeenten zal variaties kunnen vertoonen. De minis ter zegt toe er ernstig naar te zullen stre ven de gemeenten die vrijheid te geven, die binnen het raam van een goed finan cieel beleid verantwoord zal zijn. Bij de samenvoeging van gemeenten zal voor zichtigheid betracht wordten, maar het vraagstuk moet in breed verband gezien worden. Wat de Zondagswet betreft erkent de minister, dat de toestand onbevredigend is. Wellicht wordt de oplossing gemakke lijker als het vraagstuk van» den vrijen Zaterdag aan de orde kan komen. Tot zoo lang zou hij de kwestie willen laten rus ten. Hetzelfde geldt voor de begrafenis wet. Daar kan nog wel mee gewacht wor den. Het vraagstuk van het processie-ver- bod zal bij de grondwetsherziening aan de orde worden gesteld. Het verzoek van den heer Fokkema in verband met autobusdiensten op Zondag zal de minister overbrengen aan zijn ambtgenoot van Verkeer. Komende tot de kwestie der benoemin gen merkt spr. op, dat bij de benoeming van een commissaris der koningin ver schillende punten beoordeeld moeten worden. De politieke factoren wil hij mee in aanmerking n#men, maar die moeten bezien worden in het licht der politieke gezindheid in de provinciën. Wat de be noeming in Noord-Brabant betreft heeft spr. gewacht tot het rapport van de com missie inzake het driemanschap er was. Dat heeft geen verandering gebracht in zijn aanvankelijk voornemen prof. de Quay voor te dragen. Spr. betoogt, dat de heer de Quay het vertrouwen in groote mate geniet en zich in den loop der ja ren groote verdiensten heeft verworven. Wat de benoeming van den heer Matser tot burgemeester van Arnhem aangaat -merkt spr. op. dat de heer Matser het ambt reeds waarnam en dat goed deed. Men kan nu toch niet volhouden, dat hij niet benoemd mocht worden omdat hij katholiek is. Met revisie van zuiverings-gevallen wil spr. zeer voorzichtig zijn. Aan het wetsontwerp verdeeling woon ruimte wordt de laatste hand gelegd. Voor de vordering van woningen kunnen den burgem'eesters geen richtlijnen gege ven worden, omdat de toestand overal an ders is. Hef departement is echter gaarne bereid alle hulp te verleen en. Aan het vraagstuk der classificatie hij de salarieering van rijksambtenaren wordt aandacht besteed. Ten aanzien der ar- beids-contractanten verklaart hij, dat het geven van een vaste aanstelling in over weging is. maar men weet nog niet, hoe de vaste formatie der verschillende dien sten zal zijn. De gehuwde vrouw dient naar 's ministers meening in het gezin te zijn. Ten aanzien van de nieuwe salarisre geling, neerkomende op een verhooging van 10%, deelt spr. mede, dat deze zal worden voorafgegaan door een overbrug gingsregeling. Zoo mogelijk zullen in De cember de verhoogingen over de maanden October tot en met December worden uit gekeerd. De kwestie der weduwenpensioenen is in studie. Spr. heeft oog voor de moeilijk heden waarin de gepensionneerden ver- keeren. Hij deelt mede, dat de uitkeering van den toeslag over 1946 op de pen sioenen vermoedelijk in Februari kan be ginnen. Daarna zal het regelmatig kunnen geschieden. Hoe er bij te komen? Van Amerikaansche zijde zijn maatrege len getroffen om parachutisten uit te wer pen, maar het was twijfelachtig of dit des nachts zou kunnen gebeuren, Een andere poging zal plaats hebben met een zweef vliegtuig, voortge.roken door een R.A.F.- transporttoestel. Deze combinatie staat op een vliegveld in Engeland gereed; men wacht op toestemming van de Amerikaan sche luchtmachtautoriteiten te Wiesbaden, die het risico en het effect beter kunnen bepalen. Intusschen raakten de accu's van ae ver ongelukte Dakota uitgeput; het laatste be richt, dat de marconist zond, werd gister morgen opgevangen. Het luidde: „Wij kun nen het nog 24 uur uithouden" en werd ge- vr\ed door S.O.S -seinen. Nader wordt gemeld, dat de Dakoia zich volgens Zwitsersche inlichtingen op een rotshelling van den Pic Strahlegg bevindt, op een hoogte van 2400 M. De helling wordt het Wetterlóch genoemd. Een speciale trein met een hulpcolonne van de 88ste Am. divisie, die in Italië ge legerd is, vertrok gisteravond laat uit Tu rijn naar Meiringen. De trein bestaat uit een aparten verwarmingswagen, twee hos pitaalwagens en een goederenwagon met twee rupsauto's voor sneeuwtrajecten. Intusschen een nieuwen ramp? Gistermiddag is, volgens tot dusver on bevestigde berichten, in de buurt van Gre noble een Amerikaansch vliegtuig, dat op zoek was naar de Dakota, in het gebergte neergestort. Later op den middag zag men op de plaats van deze nieuwe ramp een rookzuil en een vuurpijl het; geluid van een ontploffing werd gehoord Reddings ploegen, bestaande uit 110 ervaren skiërs zijn tegen het vallen van den avond ver trokken om overlevenden te redden. Verscheidene piloten van reddingsvlieg tuigen hebben medegedeeld, dat zijn ten Zuid-Oosten van den Mont Blanc het wrak van een ander vliegtuig hebben ontdekt. Donderdag is deze ontdekking gedaan, het geen toen de verwarring deed stijgen. Ame rikaansche machines zullen in dit gebied een onderzoek instellen. Een woordvoerder op Orly heeft ver klaard, dat het zeer goed mogelijk zou kunnen zijn, dat dit het wrak is van een B-17, die reeds zes maanden zoek is. Verkiezingen in Roemervë noch vrij noch rechtvaardig Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie heeft de Zondag j.l. in Roemenië gehouden verkiezingen noch vrij noch recht vaardig genoemd. De betrekkingen tus schen Engeland en Roemenië (eventueel de intrekking van de erkenning der Roe- meensche regeering) zijn in studie. Op grond van de gehouden verkiezin gen zal het nieuwe Roemeensche parle ment als*volgt zijn samengesteld: Regee- ringsblok 348 zetels, nationale boerenpar tij 32 zetels, Hongaarsche nationale liga (Transsylvanië) 25 zetels, nationale liberale partij 3 zetels, democratische boerenpartij 2 zetels. Gemeld wordt, dat 90 pet. der kiezers hun stem uitgebracht heeft. In een gezamenlijk communiqué der op- positie, onderteekend door de leiders der nat. boeren- en liberale partij, Manioe en Bratianoe, wordt gezegd, dat het resultaat der verkiezinen op fraude berust. Nieuwe onrust aan Grieksche grenzen O Gisteren is in West-Macedonië de strijd opnieuw ontbrand in de bergen van Flam- mouri, ten Oosten van Grevena, waar, naar bericht wordt, een tweedaagsch gevecht voortduurt. Twee dorpen in het gebied van Kastoria werden geplunderd en acht personen ge vangen genomen. Officieel werd te Athene bekend ge maakt, dat alle winkels en overheidsbu- reaux gisteren een uur zouden sluiten als protest tegen de wanordelijkheden in het Noorden des lands. Vertegenwoordigers van vele Atheen- sche organisaties zullen bijeenkomen en in een .resolutie aan de geallieerden en de V.N. hulp vragen om de onlusten te onder drukken. Molotof en de troepentelling Gisteren heeft Molotof in de politieke commissie der V.N. te New York een ver klaring afgelegd, welke mogelijk'tot een toenadering in de kwestie van de troepen- lelling leiden kan. Zooals men weet, had Rusland voorgesteld om over te gaan tot een troepentelling in landen, welke tot de V.N. behooren, (o.a. Griekenland zou daar toe behooren). Waarop Engeland en Ame rika zeiden: „Waarom geen troepentel ling in de voormalige vijandelijke gebie den" (Bijv. in de Russische zóne van Duitschland). Molotof heeft thans ver klaard: „Indien de Ver. Staten het juist en verstandig achten inlichtingen over de ze troepen bij de opgaven in te sluiten, zullen wij ons bereid verklaren deze voor stellen aan te nemen". 'i--- WEERSVERWA3HTING 00000 Weinig verandering van temperatuur, g g Tijdelijke opklaring. Plaatselijk regen, g •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1